فرق مهندسی صنایع با مدیریت صنعتی

فرید هاشمی

عضو جدید
سلام
فرق عمده ای دو رشته تو رفرنسهای درسیشونه، مثلاً در مدیریت صنعتی بیشتر روی مسائل کلان هستش شاید حتی کتاب ها هم یکی باشه بعضاً اما رفرنسهای تدریسشون کمی با هم فرق میکنه در ضمن این دو رشته به عنوان دو رشته مکمل در بسیاری از دانشگاه های دنیا مطرح هستند و به صورت کاربدی بین هم لینک های زیادی دارند ولی تو ایران چون یکی زیر مجموعه علوم انسانیه که کاملاً نادرسته( بر عکس تمام دنیا) و دیگری ریاضی و این امکان ایجاد این لینکهارو در مقاطع تحصیلی بالا تر از بین میبره!!!

امیر Amir

عضو جدید
اوه لیلا قهر نکن...

باشه حالا این بغل مغلای قلب من یه جایی هم برای شما و بچه های شما هم خالی هست...

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرق های مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع از نظر من همانطور که دوستان اشاره کردند:

1) مهندسی صنایع همان مدیر صنعتی است با گرایش های فنی فوق العاده بیشتر(چون علاوه بر گذراندن دروس تخصصی دروس عمومی فنی مهندسی را هم میگذراند + 4واحد کارگاه ) بنابر این همواره از مدیر صنعتی چند پله بالاتر است:)

2)مدیریت صنعتی یک رشته در حوزه علوم انسانی است ولی مهندسی صنایع یک رشته فنی و در حوزه علوم ریاضی ( همانطور که در دانشگاه ها رشته صنایع در ساختمان فنی مهندسی تدریس میشود ولی رشته مدیریت صنعتی در ساختمان علوم پایه و همینطور در کنکور مدیریت جزو رشته های علوم انسانی است ولی صنایع از رشته های ریاضی فیزیک);)

3)حقوق و درجه کاری مهندس صنایع به مراتب از مدیر صنعتی بالا تر است.:cool:

متاسفانه همیشه در دانشگاه ها به ما دانشجویان صنایع انگ مدیریت صنعتی را میزنند .:cry:

Mnavid

عضو جدید
با سلام به شما دوست عزيز
در مورد سوالتون بايد با اين مقدمه شروع كنم كه من در قسمت مهندسي صنايع يكي از شركتهاي بزرگ خودروسازي كار ميكنم . تعداد زيادي كارشناس مهندس صنايع و مديريت صنعتي در اين بخش مشغول كار هستند و پا به پاي هم در پيشبرد اهداف شركت فعاليت ميكنند . از نظر نوع معلومات و دانش مجموعه دروس مهندسي و مديريت صنايع نيز با هم فرق چنداني ندارند.
در واقع لازم به اين توضيح است كه مديريت صنعتي و مهندسي صنايع مانند دو شعاع نور از يك منبع نوراني هستند كه جنبه فني آن مهندسي صنايع و جنبه مديريتي و رفتاري آن را مديران صنعتي تشكيل ميدهند.
دروسي كه بيشتر جنبه اشتغال و فعاليت در سازمانها و صنايع را تشكيل ميدهند در هر دوي اين رشته ها وجود دارد . از جمله كنترل كيفيت آماري- طرحريزي واحدهاي صنعتي- ارزيابي كار و زمان- كنترل پروژه- برنامه ريزي تعميرات و نگهداري - برنامه ريزي توليد (مديريت توليد)- كنترل موجودي و سيستمهاي انبار و .....

Mnavid

عضو جدید
بابا به خدا قسم فرق چنداني با هم ندارند. علم ارزش خاص خود را دارد.
مهمترين عللي كه باعث ميشه اينهمه نظر در مورد اين دو رشته بدن اينه كه :
متاسفانه بعضي از مهندسين صنايع پرمدعا و نه همه اين عزيزان، فكر ميكنن اگر با مديران صنعتي مقايسه بشند از كلاس كار مهندسي شون پايين مياد يا مثلا حقوق و مزاياشون در محيطهاي كاري كم ميشه و ديگه خيلي مهندس نيستند. در حالي كه اگر اين دوستان عزيز يه كم عزت نفس داشته باشند و قدر خودشون رو بدونن، ميدونن كه اين دو رشته در سطح دنيا و بالاخص كشورهاي صنعتي از تاپ ترين رشته هاي دانشگاهي است. و بازي برد - برد رو انجام ميدن. آيا با تخريب يك رشته ميشود نردباني ساخت تا از آن براي بالا بردن ارزش رشته تحصيلي خود استفاده كرد.
متاسفانه در فرهنگ ما ايراني ها از بچگي اين چيزها باب شده كه هر وقت از ما ميپرسيدن "بزرگ شدي ميخواي چيكاره بشي " درجواب گفتيم دكتر - مهندس - خلبان
حالا چون رشته مهندسي صنايع عنوان مهندس را يدك ميكشد بعضي از اين دوستان مهنس صنايع ما كه اشاره شد خيلي مايل به همتراز شدن رشته اي كه اين عنوان رو (مهندسي) با خودش نداره با رشته خودشون ندارن
والسلام

امیر Amir

عضو جدید
با سلام به شما دوست عزيز
در مورد سوالتون بايد با اين مقدمه شروع كنم كه من در قسمت مهندسي صنايع يكي از شركتهاي بزرگ خودروسازي كار ميكنم .

قسمت فنی مهندسی ..قسمت تضمین کیفیت ..قسمت فروش شنیده بودیم...

ولی قسمت مهندسی صنایع نشنیده بودیم...:cool:

انگار که بری مدرسه...کلاس اول..کلاس دوم...

کارخونه شما زنگ تفریح هم داره...بچه ها از قسمت مهندسی مکانیک بیان به بچه های قسمت مهندسی صنایع سر بزنند:biggrin:

وقتی که به رشتت تعصب داری و هنوز بعد به قول خودت و کار در قسمت :) مهندسی :) صنایع ..یاد نگرفتی که فکر بکنی و حرف بزنی...:) و هنوز و هنوزه سازمانی فکر میکنی...

حالا فعلا که مهندس های صنایع همه جا برش دارند نه مدیرت صنعتی....حالا شما هر جور حال میکنی زندگی بکن...

دیگه اینکه....شما هم دست بر زانوان خود بزن و به قدری بزرگ بشو که کار مهندس صنایع توی قسمتتون:) رو بکن...

کارتیمی دیگه مهندس صنایع و مدیریت صنعتی نمیشناسه..ولی این کار تیمی به یک مدیر نیاز داره که بچه های صنایع با همه مشغله ای که در سازمان ها دارند قبول زحمت میکنند
[/SIZE
]
:biggrin:

amirhakimi

عضو جدید

کارخونه شما زنگ تفریح هم داره...بچه ها از قسمت مهندسی مکانیک بیان به بچه های قسمت مهندسی صنایع سر بزنند:biggrin:

اشتباه میکنی امیر احمد
بعضی جاها واحد مهندسی صنایع رو دارن، وقتی ما یه چیزیو ندیدیم دلیل نمیشه که نباشه :redface:
بعدش هم
ولش کن تو پی ام بهت میگم

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سام.همانطور كه خودتون ميدونيد رشته مهندسي صنايع 3 شاخه دارد و نزديكترين آنها به مديريت صنعتي شاخه تحليل سيستمها مي باشد.پس مهنسي صنايع شاخه تحليل سيستمها با مديريت صنعتي تشابه دارد.و فقط در دروس رياضي فيزيك استاتيك كارگاه جوش ريخته گري قالب سازي شيمي با هو متفاوتند و اينكه مديريت صنعتي 9 واحد حسابداري صنعتي داره كه شماها نداريد ولي نت انبارداري توليد آمار تحقيق در عمليات كارسنجي را ما داريم.البته اينم بگم اميدوارم فقط ناراحت نشيد همانطور كه مطلع هستيد در كارخانجات بجاي استخدام چند مهندس وپرداخت حقوق كلان به آنها يك يا دو مهندس صنايع ميگيرن وقال قضيه رو ميكنن.(قابل توجه lila) البته حمل بر خود ستايي نشود هستند بچه هايي از مديريت صنعتي كه بدليل ديدگه فني بالا همطراز و شايد بالاتر از مهندسان صنايع هستند.

امیر Amir

عضو جدید
اشتباه میکنی امیر احمد
بعضی جاها واحد مهندسی صنایع رو دارن، وقتی ما یه چیزیو ندیدیم دلیل نمیشه که نباشه :redface:
بعدش هم
ولش کن تو پی ام بهت میگم

به عرض امیر گلم خودم برسونم که من هم دیدم..نگفتم ندیدم و نگفتم چیزی که دیده نشد پس نیست....فقط خیلی مسخره هست که اسم یک واحد رو بزاری واحد مهندسی صنایع...

کارخونه باید همه با هم باشن..مگه مدرسه هستش...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بیخیال این موضوع پیش پا افتاده..بریم سر موضاعات مهم تر...

صالا چرا توی ممکلت رشته مهندسی مدیریت صنایع نمیزارن..این هم خوبه...ها...

بعضیا قهر نیمکنند برن خونه...مشت بکوبن به دیوار که چرا به رشتشون توهین شد :biggrin:

بای

Mnavid

عضو جدید

وقتی که به رشتت تعصب داری و هنوز بعد به قول خودت و کار در قسمت :) مهندسی :) صنایع ..یاد نگرفتی که فکر بکنی و حرف بزنی...:) و هنوز و هنوزه سازمانی فکر میکنی...

حالا فعلا که مهندس های صنایع همه جا برش دارند نه مدیرت صنعتی....حالا شما هر جور حال میکنی زندگی بکن...

دیگه اینکه....شما هم دست بر زانوان خود بزن و به قدری بزرگ بشو که کار مهندس صنایع توی قسمتتون:) رو بکن...

کارتیمی دیگه مهندس صنایع و مدیریت صنعتی نمیشناسه..ولی این کار تیمی به یک مدیر نیاز داره که بچه های صنایع با همه مشغله ای که در سازمان ها دارند قبول زحمت میکنند
[/SIZE]
[/quot

دوست گرامي
از اينكه ميبينم اينقدر احساس ضعف كردي و اينگونه غير مودبانه به اظهار نظرها پاسخ ميدي برات متاسفم.
هدف از اين همه نقل قول كمك به آن دوست عزيزي است كه سوالي رو مطرح كرده و درپي جواب منطقي به اين سواله.
جنابعالي اينطو ركه مشخصه نه از علم مهندسان عزيز صنايع بهره بردي و نه از ادب و اخلاق اين دوستان خوب. درخت هرچه پر بارتر، سر به زيرتر
اصلا خيلي مهم نيست كه چي خوندي و كجا خوندي - مهم اينه كه چقدر ميتوني در كار و در صنعت و شركتي كه كار ميكني موثر باشي.
شما اينقدر ضعيفي و اينقدر سطحي نگر كه فقط دلت رو به عنوانها خوش كردي . اصل مساله رو فراموش كردي.
متاسفم براي جامعه صنعتي كشورمون كه مجبوره مهندساني مانند شما رو جذب كنه و امور مهندسي شو به شما بسپره

امیر Amir

عضو جدید

دوست گرامي
از اينكه ميبينم اينقدر احساس ضعف كردي و اينگونه غير مودبانه به اظهار نظرها پاسخ ميدي برات متاسفم.
هدف از اين همه نقل قول كمك به آن دوست عزيزي است كه سوالي رو مطرح كرده و درپي جواب منطقي به اين سواله.
جنابعالي اينطو ركه مشخصه نه از علم مهندسان عزيز صنايع بهره بردي و نه از ادب و اخلاق اين دوستان خوب. درخت هرچه پر بارتر، سر به زيرتر
اصلا خيلي مهم نيست كه چي خوندي و كجا خوندي - مهم اينه كه چقدر ميتوني در كار و در صنعت و شركتي كه كار ميكني موثر باشي.
شما اينقدر ضعيفي و اينقدر سطحي نگر كه فقط دلت رو به عنوانها خوش كردي . اصل مساله رو فراموش كردي.
متاسفم براي جامعه صنعتي كشورمون كه مجبوره مهندساني مانند شما رو جذب كنه و امور مهندسي شو به شما بسپره[/QUOTE]

به به...

حرف های خودم رو به خودم میزنند ملت:):biggrin:

عزیزم مهم این نیست که چه دانشگاهی درس میخونی, و هزاران مهم نیست دیگه رو خودم میدونم...

القاب داده میشن و گرفته میشن.

ولی یک سوال دانشجوی های مدیریت صنعتی از رشته علوم انسانی وارد این رشته میشن یا از طریق ریاضی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
[/SIZE
]

Mnavid

عضو جدید
دوست گرامي با سلام
در جواب شما دوست خوبم بايد بگم كه از رشته هاي مختلفي از جمله رياضي - تجربي - هنرستاني و ... وارد اين رشته ميشن . خود من رياضي فيزيك خوندم و يه مدتي هم رشته مهندسي برق را تا 4 ترم ادامه دادم اما بعد به دلايلي كه جاي گفتنش اينجا نيست انصراف دادم و اين رشته رو انتخاب كردم.
اما از اين نظر كه اين رشته در گروه علوم انساني قرار داره و قاعدتا بچه هاي علوم انساني بايد وارد اين رشته بشن حق با شماست.:)
حقيقت اينه كه من هم مثل شما و به قول خودت از اين بحث هاي پيش پا افتاده خسته شدم. من مطالعات خوبي در زمينه مديريت و مهندسي صنايع داشته و دارم و دوست دارم اين روند رو ادامه بدم.
اگه تمايل داريد از طريق ايميل يا هر نوع وسيله ارتباطي كه دوست داريد در مورد مسائل علمي بيشتر با هم تعامل داشته باشيم. مقالات ،پژوهش و تحقيقات علمي مهندسي صنايع.
فكر ميكنم هم براي من و هم براي شما دوست گرامي بسيار مفيد تر خواهد بود.

امیر Amir

عضو جدید
دوست گرامي با سلام
در جواب شما دوست خوبم بايد بگم كه از رشته هاي مختلفي از جمله رياضي - تجربي - هنرستاني و ... وارد اين رشته ميشن . خود من رياضي فيزيك خوندم و يه مدتي هم رشته مهندسي برق را تا 4 ترم ادامه دادم اما بعد به دلايلي كه جاي گفتنش اينجا نيست انصراف دادم و اين رشته رو انتخاب كردم.
اما از اين نظر كه اين رشته در گروه علوم انساني قرار داره و قاعدتا بچه هاي علوم انساني بايد وارد اين رشته بشن حق با شماست.:)
حقيقت اينه كه من هم مثل شما و به قول خودت از اين بحث هاي پيش پا افتاده خسته شدم. من مطالعات خوبي در زمينه مديريت و مهندسي صنايع داشته و دارم و دوست دارم اين روند رو ادامه بدم.
اگه تمايل داريد از طريق ايميل يا هر نوع وسيله ارتباطي كه دوست داريد در مورد مسائل علمي بيشتر با هم تعامل داشته باشيم. مقالات ،پژوهش و تحقيقات علمي مهندسي صنايع.
فكر ميكنم هم براي من و هم براي شما دوست گرامي بسيار مفيد تر خواهد بود.
با سلام

آقای نوید من شما رو به همکلاری در تالار صنایع و در راستای اعتلا و رشد و فعال نمودن و ایجاد یک مبارزه غلمی بین دوستان دعوت میکنم.

با کمال میل دوست دارم از تجربیات و پژوهش های شما کمک بگیرم.

با احترام

آزی

عضو جدید
سلام اسم من آزاده س.مثلا" مهندس صنایعم .شیش ماهه درسم تموم شده. دانشجویه خوبیم بودم ها... ولی حالا چی؟دریغ از یه کار درست حسابی .کنج خونه دارم جون میدم.منم می خوام بدونم فرق من با یه آدم بی سواد چیه؟اصلا" مهندس بودن به چه درد من میخوره؟؟؟؟؟:cry::cry::cry::cry:

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اسم من آزاده س.مثلا" مهندس صنایعم .شیش ماهه درسم تموم شده. دانشجویه خوبیم بودم ها... ولی حالا چی؟دریغ از یه کار درست حسابی .کنج خونه دارم جون میدم.منم می خوام بدونم فرق من با یه آدم بی سواد چیه؟اصلا" مهندس بودن به چه درد من میخوره؟؟؟؟؟:cry::cry::cry::cry:

سلام

صبور باشين

ببينين متاسفانه يا خوشبختانه يه فرق اساسی در استخدام های داخل ايران با کشورهای صنعتی وجود داره. تو کشورهای صنعتی به ميزان تسلط علمی يا فنی شما دقت می شه و اگه شرکت تو اون زمينه کار می کرد و يا اينکه به اين نتيجه رسيد که شما می تونين مسايل جديد و مفيدی رو به مجموعه اونا وارد کنين ، شما رو با عزت و احترام استخدام می کنن.

اما تو ايران معمولا رويه برعکسی وجود داره. اکثر شرکت های ايرانی ، چه دولتی باشن و چه خصوصی ، علی رغم ظاهرسازيشون ، به تسلط علمی و فنی شما کاری ندارن ، در واقع ارزش قايل نيستن. شما ممکنه يه آگهی استخدام به اين مضمون تو ايران ببينين : " به يک مهندس صنايع ، فارغ التحصيل از دانشگاه های معتبر دولتی ، با 3 سال سابقه کار مرتبط در زمينه صنايع نفت و گاز نياز داريم ". بعد شما به عنوان فارغ التحصيل دانشگاه اميرکبير تو مقطع کارشناسی ارشد ميرين اونجا و رزومه پر می کنين. بعد با شما مصاحبه می کنن و از شما می پرسن : " شما کار با نرم افزار autocad رو هم بلدين ؟ " شما می گين : " چطور ؟ " ، در جواب به شما می گن که : " ما دنبال مهندسی هستيم که همه کارای فنی و اداری اينجا رو انجام بده ، هفته ای يه بار هم به کارگاه سر بزنه و گزارش های هفتگی و ماهيانه رو هم بنويسه و . . . " ، بعد از شما می پرسن که ميزان حقوق پيشنهاديتون چه قدره ؟ " شما می گين : " 550 هزار تومن " ، اونا می گن خبرتون می کنيم

و در نهايت شما خبر دار میشين که يه نفر ديگه رو که به مراتب سطح علمی و تجربی کمتر از شما داره رو استخدام کردن ، چون حقوق درخواستيش 450 هزار تومن بوده ! و از اون دارن به عنوان يه " پادو " استفاده می کنن !

اين مساله سر خيلی از دوستان متخصص من تو ايران اومده و از اين جهت به شما می گم که بيخود خودتونو سرزنش و ملامت نکنين.

متاسفانه ما خيلی خيلی کار داريم که يه کشور صنعتی بشيم و شايد هم هيچ وقت اين اتفاق نيفته. مديران ما هنوز برای علم و تخصص ارزشی قايل نيستن و بيشتر دنبال اين هستن که فلان رييس بانک رو بخرن و يا به فلان مدير خريد ايران خودرو رشوه بدن ! شرکت های ايرانی فقط پز استخدام مهندسای نخبه رو می دن ، وقتی مدير شرکت خودش آدم بيسوادی هست که يا منسوب شده و يا زمين های کشاورزيش رو فروخته و وام های رابطه ای گرفته و کارخونه زده ، شما چه انتظار برخورد با شعور و عادلانه از ايشون دارين ؟

تقريبا 70 درصد از شغلهای مناسب که دارای محيط کاری مناسب و سطح دستمزد بالا هستن ، تو ايران از طريق روابط به متقاضيان داده ميشه و برای غريبه ها جايی وجود نداره.

پس صبور باشين و خودتونو ملامت نکنين. شما يه فرد تحصيل کرده و متخصص هستين که همه جای دنيا دارای ارزش و احترام هست.

با احترام
موفق باشين

alirezakiani

عضو جدید
بازاركار

بازاركار

با سلام
دوست عزيز اگه جسارت نباشه ميخواستم بدونم ساكن كجا هستيد ؟
آخه من تعجب ميكنم اكثر شهرها بازار مهندسي صنايع داغه!!!!
يادم هست يه دفعه با يك سري ديگه از بجه ها بحث مفصلي در خصوص بازاركار داشتيم.

mahtabi

مدیر بازنشسته
با سلام
دوست عزيز اگه جسارت نباشه ميخواستم بدونم ساكن كجا هستيد ؟
آخه من تعجب ميكنم اكثر شهرها بازار مهندسي صنايع داغه!!!!
يادم هست يه دفعه با يك سري ديگه از بجه ها بحث مفصلي در خصوص بازاركار داشتيم.

با سلام:
درست میگید اما شاید این درد دل منم باشه.البته نه به این نحو.
و در کل باید بگم که با حرف جناب الیاس پور موافقم .شما مهندس هستین با اطلاعاتی خوب و باید همیشه در تلاش باشین تا کار مناسب و صد البته درخورتون براتون گیر بیاد.
محل سکونت خیلی مهمه اما اینم میشه حل کرد اگر فردی وابسته به خانواده نیستین با کمی پیگیری در شهرهای صنعتی میتونین کار خوبی گیر بیارین.

جناب کیانی تعجب نکنین نمونش من.فکر کنید بری آزمون استخدامی بدی بعد بهت بگن از 14 نفر ،اولی. بعدش بفهمی که آقا یکی از اقوامش رو گذاشته جات.چرا؟
چونکه 1.فامیلن!!!
2.تو که 7 ترمه تموم کردی و تازه 2 ماه هست فارغ التحصیل شدی باید اندازه ی موی سرت تجربه داشته باشی اونم جاهای خوب!!!
من نمیدونم من می بایست چجور می رفتم جایی، وقتی تو شهرم یه واحد درست حسابی گیر نمیاد.
خلاصه اینکه بله در کمال تعجب بعضی از شهر ها اینجورن حتی اگه کارم باشه تبعیض هست و ...اما ما باید تمام سعیمون رو در بهسازی روزگار آتیمون انجام بدیم و نذاریم که همینجوری روز هامون پی در پی بگذره.

managment

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دانشجویان رشته مهندسی صنایع
من باتوجه به اینکه مدیریت صنعتی می خونم فرق بین مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی را کاملا می دونم مهندسی صنایع یک رشته ی کاملا جدا از مدیریت صنعتی می باشد و بر عکس این نیز صادق است یعنی مدیریت صنعتی نیز یک رشته ی کاملا جدا از مهنسی صنایع می باشد
دروس مدیریت صنعتی از نظر مدیریت نیروی انسانی از نظر بازاریابی از نظر حسابداری صنعتی از نظر مدیریت تولید از نظر زبان بسیار کامل و جامعمی باشد.

دروس فیزیک شیمی استاتیک برق نقشه کشی در مهندسی صنایع به دلیل کار با سایر مهندسان در کارخانه جدا از مدیرت صنعتی بوده.

مدیریت صنعتی در ارتباط با مدیریت واحد صنعتی مدیریت تولید مدیریت مالی و همچنین مسائل مالی و سهام و اوراق شرکتها در بورس تصمیم گیری های استراتژیک و اقتصاد وبهینه سازی کاربرد درست منابع می باشد.

دروسی مانند تحقیق در عملیات کنترل کیفیت مدیریت کارخانه کنترل پروژه تعمیرات و نگهداری بررسی اقتصادی طرحهای صنعتی و اقتصاد مهندسی در هر دو رشته به چشم می خورد
مهندسی صنایع نیز علم ادغام و ترکیب منابعی و تصمیمگیریهای مدیریت صنعتی از نظر محصول و دستگاه و انسان میباشد

بنابراین دو رشته با هم در تمایز می باشند و هریک جایگاه خود را دارند :smile:

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت دانشجویان رشته مهندسی صنایع
من باتوجه به اینکه مدیریت صنعتی می خونم فرق بین مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی را کاملا می دونم مهندسی صنایع یک رشته ی کاملا جدا از مدیریت صنعتی می باشد و بر عکس این نیز صادق است یعنی مدیریت صنعتی نیز یک رشته ی کاملا جدا از مهنسی صنایع می باشد
دروس مدیریت صنعتی از نظر مدیریت نیروی انسانی از نظر بازاریابی از نظر حسابداری صنعتی از نظر مدیریت تولید از نظر زبان بسیار کامل و جامعمی باشد.

دروس فیزیک شیمی استاتیک برق نقشه کشی در مهندسی صنایع به دلیل کار با سایر مهندسان در کارخانه جدا از مدیرت صنعتی بوده.

مدیریت صنعتی در ارتباط با مدیریت واحد صنعتی مدیریت تولید مدیریت مالی و همچنین مسائل مالی و سهام و اوراق شرکتها در بورس تصمیم گیری های استراتژیک و اقتصاد وبهینه سازی کاربرد درست منابع می باشد.

دروسی مانند تحقیق در عملیات کنترل کیفیت مدیریت کارخانه کنترل پروژه تعمیرات و نگهداری بررسی اقتصادی طرحهای صنعتی و اقتصاد مهندسی در هر دو رشته به چشم می خورد
مهندسی صنایع نیز علم ادغام و ترکیب منابعی و تصمیمگیریهای مدیریت صنعتی از نظر محصول و دستگاه و انسان میباشد

بنابراین دو رشته با هم در تمایز می باشند و هریک جایگاه خود را دارند :smile:

سلام

تعاريفتون غير کامل ، اما اثر بخش و مفيد هستن.

با تشکر از مطالبتون

موفق باشين :gol:

usamilad

عضو جدید
دوراهی

دوراهی

من هر دو رشته ی مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع رو خیلی دوست داشتم و تو هر دوش هم قبول شدم ولی پس از تحقیقات بسیار رفتم مهندسی صنایع!
چون میخواستم از دید یه مهندس به کار نگاه کنم نه یه کارشناس علوم انسانی!!
;)
مهندسی صنایع:آزاد شیراز گرایش تحلیل سیستم ها:cool:
مدیریت صنعتی:دولتی روزانه بندر عباس

e-ict

عضو جدید
دوست عزیز سلام
این سوال شما سوالی است که انصافا باید آن را سوال بسیاری از دوستان مهندس ما دانست
این سوال قبل از اینکه به جواب نیاز داشته باشه به تفکر نیاز داره در حقیقت در کشوری مثل کشور ما یک مهندس صنایع چیزی جز احاطه بر سیستمهای بهره وری نسبت به مدیران صنعتی سر ندارد
یا بهتر بگویم کارایی ندارد
اما باید به این موضوع دقت داشت که رشته ی صنایع گرایشهای بسیاری دارد که در هر مورد آن میتوان تخصص گرفت
بهتر است اشاره کنم که منظور از گرایش گرایشهای شغلی است نه صرفا گرایشهای دانشگاهی
یک مهندس صنایع آزادی عمل دراد که در رابطه با آینده خود تصمیم گیری کند در شرایطی که یک مدیر صنعتی چنین آزادی را ندارد
یک مهندس صنایع لزوما یک مدیر نیست میتواند یک مشاور یک کارمند ساده یک استاد یک کارشناس یک نظریه پرداز و یک طراح و.... باشد در حالی که یک مدیر صنعتی صرفا یک مدیر است

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز سلام
این سوال شما سوالی است که انصافا باید آن را سوال بسیاری از دوستان مهندس ما دانست
این سوال قبل از اینکه به جواب نیاز داشته باشه به تفکر نیاز داره در حقیقت در کشوری مثل کشور ما یک مهندس صنایع چیزی جز احاطه بر سیستمهای بهره وری نسبت به مدیران صنعتی سر ندارد
یا بهتر بگویم کارایی ندارد
اما باید به این موضوع دقت داشت که رشته ی صنایع گرایشهای بسیاری دارد که در هر مورد آن میتوان تخصص گرفت
بهتر است اشاره کنم که منظور از گرایش گرایشهای شغلی است نه صرفا گرایشهای دانشگاهی
یک مهندس صنایع آزادی عمل دراد که در رابطه با آینده خود تصمیم گیری کند در شرایطی که یک مدیر صنعتی چنین آزادی را ندارد
یک مهندس صنایع لزوما یک مدیر نیست میتواند یک مشاور یک کارمند ساده یک استاد یک کارشناس یک نظریه پرداز و یک طراح و.... باشد در حالی که یک مدیر صنعتی صرفا یک مدیر است

سلام

ممنون از مطالبتون

فقط اينکه فارغ التحصيلای مديريت صنعتی هم لزوما مشاغل مديريتی به دست نميارن. به ميزان زيادی بخت و اقبال و البته پارتی و رانت تو اين مساله دخيل هست.

موفق باشين :gol:

ahmadi56

عضو جدید
هيچ فرقي وجودندارداگريك نفردررشته مديريت درس خوانده اما اگربتواندبشدت خودش رو باسوادبكنه ودوره هاي مرتبط رو بگذرونه

angolaii

عضو جدید
یه صحبت کوتاه

یه صحبت کوتاه

سلام من فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتی هستم ..خیلی هم رشته مو دوست دارم و هرچی می گذره به اهمیتش دارم پی می برم ..از تفاوتها زیاد صحبت شد ،با خیلی از تاپیک ها موافقم اما
ناراحت شدم که چندجا دیدم بدجور بچه های مدیریت رو دست کم گرفتن..حقیقتش اینه که اگه از زمان کنکور نگاه کنیم نصف فارغ التحصیلهای این رشته از بچه های دیپلمه ریاضی ان که عین خیلی از بچه های صنایع سر ازخیلی از مسایل ریاضی در میارن و ناگفته نمونه که حتی بچه های رشته انسانی هم از رتبه های زیر 100 کنکور سراسری هستن...
عمق کم یا زیاد درسها قبل از هرچیز به دانشجوهای هر دو رشته بستگی داره من کاراموزی ام را در شرکتی گذراندم که تقریبا همه ارشد صنایع بودن ولی به جرات می تونم بگم از خیلی مسایل بی خبر بودن.....بله شاید دانشجوی مدیریت درسهای مهندسی کمتری خونده باشه ولی چیزی که اینجا خیلی مهمه مطالعه و داشتن اطلاعات روز هم از نوع مدیریتی و هم از نوع مهندسی است
نگاه صرف مدیریتی که در خیلی تاپیک ها به ان اشاره شد در علم نوین مدیریتی قابل پذیرش نیست ..چون اگه مدیری از تکنولوژی روز بیخبر باشد هیچ کس نمی تونه اونو مجبور به پذیرفتن و اجرای فناوری های نوین کند و این یعنی شکست...
امروز روشهای آموزش مدیران به گونه ای است که شاید مجبور باشد 1 ماه به عنوان کارگر ساده،تکنسین،بازاریاب،فروشنده و حتی مشاغل پایین تر کار کند تا از همه امور و مشکلات با خبر باشد.شاید به همین دلیلیه که این دو رشته دروس تخصصی مشابهی دارند
با همه این احوال به نظر من صرف داشتن رشته ای خاص، موفقیتی به دنبال نخواهد داشت
تلاش فرد از همه چی مهم تره

boyouk

عضو جدید
مهندسی صنایع با مدیریت صنعتی فرقشون در دیدی که به موضوعات دارند میباشد.مدیران صنعتی به موضوعات انسانی گرایش دارند در حالیکه مهندسان صنایع به موضوعات فنی .

soheilsadat

عضو جدید
مدیر صنعتی

مدیر صنعتی

سمانه جوووووووووون مدیر صنعتی دارای چندین گرایشه. که کسی اشاره نکرد.
اخیرا معروف به رشته مدیریت صنعتی و تکنولوژی شده
مدرک ساخت و تولید در صورت تمایل یه شما پیشنهاد میشه .
و در انگلستان هم میتونین یک دکترای توپ هم داشته باشین..
کاملا نو پاست این رشته و اخیرا توجه همه رو جلب کرده .
رشته ریاضی بیشترین داوطلب اونه . اما آزاد هم از انسانی اخیرا دانشجو وارد کرده.
مدیر صنعتی سرپرست یک مهندس صنایع میتونه باشه مهندس جزو تیم تحت اختیار مدیر.
شخص اصلی در یک کارخونه مدیر صنعتیه که کارش کاملا مدیریت و سرپرستی ارگان های 1- حسابداری2انبارداری3-پروژه و...........
خلاصه شما از اداره صنایع گرفته تا اختراع تا مدیریت هر کارخونه موجود در ایرانو سرپرستی میکنین . و شدیدا اشتغال زاست به شرط اینکه معدل شما بالای 15 باشه تا 20
در مورد مهندسی هم وارد نیستم چون کار اونا فقط طراحیه و ساخت.
مدیر 30 نفرو مثلا ساپورت میکنه .
مهندس فقط و فقط یک نفره و فقط خودشو ساپورت مکیکنه////

دوستان صنعتی به انستیتو خوش آمدین..
بفرمایین داخل...................

industry management institute

http://www.imi.ir

سازمان مدیریت صنعتی ایران;)