شایسته واژه مهندس

aminvo

عضو جدید
سلام دوستان گلم. امروز رفته بودم بیرون که یکی از دوستام روی شوخی من را مهندس صدا کرد، ولی این تنها برای من یک شوخی محسوب نشد واقعا من را به فکر فرو برد که آیا با توجه به میزان علم و سوادی که دارم برای این واژه شایسته هستم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شاید این واژه برای خیلی ها عادی باشه ولی یک بار به بزرگترین مهندسان دنیا فکر کنید و ببینید که آیا توی رشته خودتون تا چه حد با این افراد قابل مقایسه هستید؟؟؟ آیا اگه به اونها بگن مهندس :)به من و امثال من هم باید گفت مهندس؟؟؟:biggrin:

منتظر نظرات مهندسین محترم هستم. :D ;) :gol:

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دکترا هم میتونن نظر بدن؟

گل احساس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم. امروز رفته بودم بیرون که یکی از دوستام روی شوخی من را مهندس صدا کرد، ولی این تنها برای من یک شوخی محسوب نشد واقعا من را به فکر فرو برد که آیا با توجه به میزان علم و سوادی که دارم برای این واژه شایسته هستم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شاید این واژه برای خیلی ها عادی باشه ولی یک بار به بزرگترین مهندسان دنیا فکر کنید و ببینید که آیا توی رشته خودتون تا چه حد با این افراد قابل مقایسه هستید؟؟؟ آیا اگه به اونها بگن مهندس :)به من و امثال من هم باید گفت مهندس؟؟؟:biggrin:

منتظر نظرات مهندسین محترم هستم. :D ;) :gol:

هر چی باشه 4 سال زحمت کشیدیم درس خوندیم خب اگه لایقش نبودیم مدرک نمی دادن

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالب بود مرسی/من وقتی لیسانس گرفتم هنوز به این واژه مانوس نشده بودم/دانشجوی ارشد هم شدم خیلی ها بهم میگفتن مهندس ولی پیش خودم میگفتم خوب خیلی وقتها به بقال سر کوچه هم میگن مهندس/تا این که پایان نامه ارشدم رو برداشتم با یک استاد راهنمایی که درجه استاد تمامی داره و خیلی خبره که هنوزم باهم داریم کار میکنیم/خلاصه این که همیشه من رو مهندس خطاب مبکنه و این که استادم با اون همه بار علمی من رو مهندس خطاب مبکنه خیلی برام لذت بخشه

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه دفعه رفتم بودم سبزی بخرم
دیدم اون آقاهه که کارگر تره بار بود هرکی رو میخواست صدا کنه میگفت مهندس!!پیر،جوون،بنا...
اینقد لجم گرفت :دی

دیگه لیاقت ما از اونا که بیشتره ناسلامتی زحمت کشیدیم واسه این لقب

aminvo

عضو جدید
هر چی باشه 4 سال زحمت کشیدیم درس خوندیم خب اگه لایقش نبودیم مدرک نمی دادن

امید وارم این حرفم دل کسی آزار نده ولی خیلی از این دانشگاه هایی که ما ازش مدرک گرفتیم باور کنیم ارزش مهندس گفتن نداره و تازه خیلی از ما دانشجوها شب امتحانی :w10:هستیم و دیگه همه با میزان تسلط دانشجو شب امتحانی و مدت ماندگاریش آشنایی دارن. :lol::evil:

جالب بود مرسی/من وقتی لیسانس گرفتم هنوز به این واژه مانوس نشده بودم/دانشجوی ارشد هم شدم خیلی ها بهم میگفتن مهندس ولی پیش خودم میگفتم خوب خیلی وقتها به بقال سر کوچه هم میگن مهندس/تا این که پایان نامه ارشدم رو برداشتم با یک استاد راهنمایی که درجه استاد تمامی داره و خیلی خبره که هنوزم باهم داریم کار میکنیم/خلاصه این که همیشه من رو مهندس خطاب مبکنه و این که استادم با اون همه بار علمی من رو مهندس خطاب مبکنه خیلی برام لذت بخشه

خواهش میکنم. من هم اگه یک استاد بلند مرتبه بهم بگه مهندس افتخار می کنم و برام لذت بخش خواهد بود. آرزوی موفقیت برات می کنم دوست عزیز:gol:

aminvo

عضو جدید
ولی من نظر نمیدم...

شما نظر لطفته که نظر نمی دی(شوخی):biggrin:

یه دفعه رفتم بودم سبزی بخرم
دیدم اون آقاهه که کارگر تره بار بود هرکی رو میخواست صدا کنه میگفت مهندس!!پیر،جوون،بنا...
اینقد لجم گرفت :دی

دیگه لیاقت ما از اونا که بیشتره ناسلامتی زحمت کشیدیم واسه این لقب

اگه این طوری بخوای حساب کنی که بنا که بقل ما ساختمون هم می سازه همه بهش می گن مهندس.
ما که تحصیل کردیم با اونا فرق داریم باید تامل بیشتری روی واژه ها داشته باشیم.
حلا شما خودت فکر می کنی مهندس واقعی هستی؟؟؟

ha.sa

عضو جدید
اتفاقا برای منم هم چنین موضوعی پیش اومده ولی ما(فارغ التحصیلان معماری)وقتی مهندس محسوب میشیم که آزمون نظام مهندسی بدیم و شماره نظام مهندسی بگیریم،قبل از اون فقط معماریم نه مهندس معمار
این نظر شخصی منه که به فرد بی تجربه و تازه واردی مثل من توی هر رشته ای که می خواد باشه نباید چنین لقبی داد،فردی که بهش میگن مهندس باید یه مهندس واقعی باشه
متاسفانه توی کشور ما این القاب به یک پسوند خیلی معمولی تبدیل شده که جای تاسف داره
من که خودم وقتی یه نفر بهم میگه مهندس،بهش میگم خیلی مونده تا من مهندس بشم

aminvo

عضو جدید
اتفاقا برای منم هم چنین موضوعی پیش اومده ولی ما(فارغ التحصیلان معماری)وقتی مهندس محسوب میشیم که آزمون نظام مهندسی بدیم و شماره نظام مهندسی بگیریم،قبل از اون فقط معماریم نه مهندس معمار
این نظر شخصی منه که به فرد بی تجربه و تازه واردی مثل من توی هر رشته ای که می خواد باشه نباید چنین لقبی داد،فردی که بهش میگن مهندس باید یه مهندس واقعی باشه
متاسفانه توی کشور ما این القاب به یک پسوند خیلی معمولی تبدیل شده که جای تاسف داره

چه جالب نمی دونستم که تا آزمون نظام مهندسی ندید مهندس محسوب نمی شید. کار خیلی خوبی هست. کاش برای تمام دانشجویان رشته ها که می خواستم فارغ تحصیل بشن یک آزمونی بود که از تمام دروس تخصصی امتحان می گرفت.:crying::wallbash: من بشخصه به احتمال 90 درصد نمی تونستم حد نصاب لازمه را بیارم.( آخر شکست نفسی)
دوست عزیز به نظر من این نشان دهنده ارزشیست که شما برای رشتتون و علم قائل هستید که میگید خیلی مونده تا مهندس بشم

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

ما هم وقتی دکتر صدامون میکنن که علوم پایه را قبول شده باشیم...!

aminvo

عضو جدید
ما هم وقتی دکتر صدامون میکنن که علوم پایه را قبول شده باشیم...!

پس شما پزشکی می خونین. چه جالب یک پزشک توی باشگاه مهندسان ایرانی.
فکر کنم اگه علوم پایه هم قبول نشید که فوق دیپلم بهتون میدن درسته؟؟؟ (شما که انشا.... قبولی )ولی فکر نمی کنید که بعد علوم پایه زوده که بهتون بگن دکتر؟؟؟؟؟

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پس شما پزشکی می خونین. چه جالب یک پزشک توی باشگاه مهندسان ایرانی.
فکر کنم اگه علوم پایه هم قبول نشید که فوق دیپلم بهتون میدن درسته؟؟؟ (شما که انشا.... قبولی )ولی فکر نمی کنید که بعد علوم پایه زوده که بهتون بگن دکتر؟؟؟؟؟

اینجا بازم پزشک هست ها
علوم پایه را اگه زبانم لال قبول نشیم ، ۶ ماه بعد دوباره میدیم و حتما قبول میشیم!

نه چرا زوده؟؟
همه ی سختی پزشکی به همون ۵ ترم اوله
بقیه اش همش بیمارستانه
اونجا دیگه هرکی با روپوش سفید ببینتت بهت میگه سلام دکتر!
خیلی جالبه
داداشم که ورودی ۸۶ پزشکیه، الان تو بیمارستانه
یه اتفاقای باحالی واسشون میفته!

من خودم هنوز ترم۲ هستم...

aminvo

عضو جدید
اینجا بازم پزشک هست ها
علوم پایه را اگه زبانم لال قبول نشیم ، ۶ ماه بعد دوباره میدیم و حتما قبول میشیم!

نه چرا زوده؟؟
همه ی سختی پزشکی به همون ۵ ترم اوله
بقیه اش همش بیمارستانه
اونجا دیگه هرکی با روپوش سفید ببینتت بهت میگه سلام دکتر!
خیلی جالبه
داداشم که ورودی ۸۶ پزشکیه، الان تو بیمارستانه
یه اتفاقای باحالی واسشون میفته!

من خودم هنوز ترم۲ هستم...

پس جالبتر شد، پزشک ها در باشگاه مندسان ایرانی :biggrin::w17:

منظورتون اینکه چند تا مریض را می فرسته اون دنیا(شوخی)
این هم که با روپوش سفید میبینن بهتون می گن دکتر قضیه همین دوستمونه که سبزی فروشه نزدیک خونشون به همه می گه مهندس. امتحان علوم پایه را بعد از ترم پنجم می گیرن؟؟؟؟

aminrokh

عضو جدید
اي ول دادش .
منم تو تاپيكم همينو اثبات كردم.ما ها ظاهرا مهندسيم.وجدانا توايرا چنتا مهندس هستند كه واقعا باتحقيقات كامل مدرك گرفته باشن؟؟؟؟
استاد ميگه تحقيق!!!!!!!
دانشجو ميره كافينت .تو سايت گوگل سرچ ميكنه تحقيقه آماده فلان!!!!!
اين كه نشد مدرك.
چنتا مهندس داريم كه با نرم افزارهاي تخصصيشون بتونه راحت كار كنه؟؟؟؟

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پس جالبتر شد، پزشک ها در باشگاه مندسان ایرانی :biggrin::w17:

منظورتون اینکه چند تا مریض را می فرسته اون دنیا(شوخی)
این هم که با روپوش سفید میبینن بهتون می گن دکتر قضیه همین دوستمونه که سبزی فروشه نزدیک خونشون به همه می گه مهندس. امتحان علوم پایه را بعد از ترم پنجم می گیرن؟؟؟؟

بله باعث افتخار شما مهندسان عزیز میباشد!!!

نه بابا اونا که قرار نیستن ویزیت کنن
فقط میرن یه شرح حالی میگیرن فعلا !!!

روپوش سفید خیلی مقدسه آقا !

بله، علوم پایه همیشه تو اسفند برگزار میشه
اگه رد بشی تو شهریور دوباره میدی
البته این مدل برا ورودی های مهر هستش
ورودی های بهمن ، اولین امتحانشون تو شهریور میفته

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
یادت نره همین مهندسای خیلی تاپ یه روز از همین جایی که ما هستیم شروع کردن
مادرزادی که نبوده عزیزم

aminvo

عضو جدید
اي ول دادش .
منم تو تاپيكم همينو اثبات كردم.ما ها ظاهرا مهندسيم.وجدانا توايرا چنتا مهندس هستند كه واقعا باتحقيقات كامل مدرك گرفته باشن؟؟؟؟
استاد ميگه تحقيق!!!!!!!
دانشجو ميره كافينت .تو سايت گوگل سرچ ميكنه تحقيقه آماده فلان!!!!!
اين كه نشد مدرك.
چنتا مهندس داريم كه با نرم افزارهاي تخصصيشون بتونه راحت كار كنه؟؟؟؟

بازم خوبه که چند نفر هستن که قبول کنن این حرفا. شرمنده اگه می دونستم تاپیک تکراریه نمیزدم.
نرم افزار تخصصی!!!!! بگو به تمام درسای تخصصیشون مسلط باشن

aminvo

عضو جدید
بله باعث افتخار شما مهندسان عزیز میباشد!!!

نه بابا اونا که قرار نیستن ویزیت کنن
فقط میرن یه شرح حالی میگیرن فعلا !!!

روپوش سفید خیلی مقدسه آقا !

بله، علوم پایه همیشه تو اسفند برگزار میشه
اگه رد بشی تو شهریور دوباره میدی
البته این مدل برا ورودی های مهر هستش
ورودی های بهمن ، اولین امتحانشون تو شهریور میفته

نمیدونم این افتخار چرا باید همه جا نصیب من بشه. توی فامیلمون فقط من و خواهرم و یکی از دختر عموهام رفتیم ریاضی بقیه تجربی رفتن و تا اینجا همشون هم پزشکی می خونن. داداش خائنم هم رفت تجربی ولی خوشبختانه نمی خواد پزشک بشه.

بازم خدارا شکر که یک شرح حال میگیرن. خیالم راحت شد. من بخاطر تجویز اشتباه یک متخصص پوکی استخوان گرفتم. دیگه از این تازه دکتر ها که خیلی می ترسم.

shayanss

عضو جدید
می تونم یه سوالی بکنم :
تعریف شما از مهندسی چیه، چی کار باید بکنه
منظوری ندارم فقط می خوام بدونم چون در حال حاضر خودم دانشجوام

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نمیدونم این افتخار چرا باید همه جا نصیب من بشه. توی فامیلمون فقط من و خواهرم و یکی از دختر عموهام رفتیم ریاضی بقیه تجربی رفتن و تا اینجا همشون هم پزشکی می خونن. داداش خائنم هم رفت تجربی ولی خوشبختانه نمی خواد پزشک بشه.

بازم خدارا شکر که یک شرح حال میگیرن. خیالم راحت شد. من بخاطر تجویز اشتباه یک متخصص پوکی استخوان گرفتم. دیگه از این تازه دکتر ها که خیلی می ترسم.

من خودم ریاضی رو بیشتر دوست داشتم
تو پیش دانشگاهی اغفالم کردن گفتن بیا برو تجربی
ما هم خام! فوری قبول کردیم و بعدش هم به فلاکت رسیدیم
من باید معماری میخوندم...

واقعا؟؟؟؟؟
عجب دکتری....
خدا ازش نگذره....

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
می تونم یه سوالی بکنم :

به نظر من هر کسی که تو یه رشته تخصص عملی داره نه فقط تئوری حتی اگه سواد نداشته باشه باید بهش مهندس گفت
حالا به یه کفاش هم باید گفت مهندس چون شما نمیتونید یه کفش رو درست تعمیر کنید ولی اون میتونه

aminvo

عضو جدید
می تونم یه سوالی بکنم :

خواهش می کنم دوست عزیز. به نظر من مهندش شدن خیلی شرایط دراه ولی چند شرطی که به نظر من مهم هستم را می گم. یکی اینکه به دروس تخصصی رشتش مسلط باشه بدین منظور که از لحاظ تئوری خیلی قوی باشه و در درجه دوم این توانایی مشاهده این تئوری ها را محیط پیرامون خودش داشته باشه و در درجه سوم بتونه از محیط پیرامونش با استفاده از دانش تئوری که داره استفاده کنده چون اگه در سطح تئوری باقی بمونه میشه زنبور بی عسل. و یکی از مهترین ها اینکه بتونه ایده جدید بده و توانایی بررسی این ایده را تا مرحله اجرا داشته باشه. به عنوان مثال اگه توی رشته من که الکترونیک هست یکی مدعی شد که می تونه یک مترسنج دیجیتال درست کنه( با فرض اینکه تا حالا درست نشده ) حداقل بتونه مرحله تئوری این پروژه به صورت کامل بنویسه و بعد توی مرحله اجرا شکست بخوره. اینها به نظر من تنها شرایط اولیه برای مهندس شدن هستن.

aminvo

عضو جدید
به نظر من هر کسی که تو یه رشته تخصص عملی داره نه فقط تئوری حتی اگه سواد نداشته باشه باید بهش مهندس گفت
حالا به یه کفاش هم باید گفت مهندس چون شما نمیتونید یه کفش رو درست تعمیر کنید ولی اون میتونه

دوست عزیز با عرض شرمندگی باید بگم که با نظر شما مخالفم. من تعریف مهندس را از دیکشنری آکسفورد براتون می زارم خیلی تعریف جالبی هست.

a person whose job involves designing and building engines, machins roads bridges ,etc.

aminvo

عضو جدید
من خودم ریاضی رو بیشتر دوست داشتم
تو پیش دانشگاهی اغفالم کردن گفتن بیا برو تجربی
ما هم خام! فوری قبول کردیم و بعدش هم به فلاکت رسیدیم
من باید معماری میخوندم...

واقعا؟؟؟؟؟
عجب دکتری....
خدا ازش نگذره....

من که ازش نمیگذرم.
پیش دانشگاهی تغییر رشته دادین!!!!!!!!!!
و بعد قبول هم شدین. انصافا باید اعتراف کنم که باید خیلی باهوش باشین
چه معماری چه پزشکی. فرقی نمی کنه مهم اینکه انسان هر کاری می کنه جزء بهترین ها باشه

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من که ازش نمیگذرم.
پیش دانشگاهی تغییر رشته دادین!!!!!!!!!!
و بعد قبول هم شدین. انصافا باید اعتراف کنم که باید خیلی باهوش باشین
چه معماری چه پزشکی. فرقی نمی کنه مهم اینکه انسان هر کاری می کنه جزء بهترین ها باشه

آره! ولی جهت اطلاع : یک سال پشت کنکور موندم..........

مرسی

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
به نظر من کسی که لیسانسش رو بگیره مهندسه (البته الان هرکی میاد دانشگاه از ترم اول هم دیگه میگن مهندس) ، حالا بسته به سواد علمی و عملی اون کس یا مهندس با سواده یا بی سواد و...
ربط زیادی هم به دانشگاه نداره!

ولی مسئله ای که آزار دهنده هست اینه که کلمه مهندس داره جای کلمات دیگه تو جامعه رو میگیره، مثلا تو سرویس بهداشتی دانشگاه طرف مقابل حقوق، ادبیات و... میخونه میگه مهندس بفرما.
میری بقالی میگه مهندس...
به قول طرف سر چهارراه داد میزنی مهندس همه برمیگردن!

بعضی وقتا هم برای به سخره گرفتن سطح سواد طرف مقابل (از هر رشته ای) استفاده میشه.

خلاصه کلام ارزش لغوی مهندس داره پایین میاد.

shayanss

عضو جدید
ببنید ویکیپدیا چی نوشته ...

هیات مهندسان آمریکا در جهت توسعه حرفه‌ای[۱] مهندسی را اینگونه تعریف کرده‌است:
کاربرد خلاقانهٔ اصول علمی جهت طراحی یا توسعه ساختارها, ماشین‌ها, اسباب و یا روشهای تولید - و یا کلیه اموری که ترکیب این امور باشد- و یا بنا کردن و یا عمل کردن به هیمن طریق با اشراق کامل از طرح آنها و یا پیش بینی رفتار آنها تحت شرایط عملی معین, به شکلی همهٔ آنها هدف کاربری مشخص داشته باشند و شرایط اقتصادی پروژه را در نظر بگیرند و امنیت زندگی و مالکیت را در نظر بگیرند.

حالا با این حساب فکر نمی کنم مهندس شدن سخت باشه حتی کسی که دانشگاه نرفته اما توانایی سابقه ی طراحی داره مهندسه