سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

SaJaD Karimi

عضو جدید
بهترین کتاب برای استفاده بهترازhysysچیه؟
خواهش میکنم راهنمایی کنید.:que:

توصیه می کنم واسه یاد گرفتن HYSYS از Help نرم افزار استفاده کنید. خیلی بهتر و کاملتر از کتاب های ترجمه شده ایی هست که به زبان فراسی توی بازار هستند.

به عنوان مثال، پیوست رو چک کنید. اگه در مورد ادوات مختلف اطلاعات خواستید، بگید تا آپلود کنم.
[به علت حجم نسبتا بالا، فقط قسمت تعریف واکنش ها رو آپلود کردم.]
موفق باشید

پیوست ها

• Reactions.pdf
    525.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

zippo77

عضو جدید
درخواست pfd

درخواست pfd

سلام من دنبال pfd واحد تولید زایلن هستم کمکم کنید. ممنون میشم

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام من دنبال pfd واحد تولید زایلن هستم کمکم کنید. ممنون میشم

سلام

اگه تهران تشریف دارین با گرفتن معرفی نامه از طرف دانشگاهتون میتونید به کتابخونه ی پتروشیمی(SRI) واقع در میدان هفت تیر مراجعه کنید و PFD ماده ی مورد نظرتونو دریافت کنید...

موفق باشید:gol:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مدل کردن واحد پارکس parex process

مدل کردن واحد پارکس parex process

متأسفانه من تهران نیستم از طرفی هم استادمون گفته که واحد پاراکس را شبیه سازی کنم که شامل 2 برج جذب هستش..من شناسنامه جامع واحدهای عملیاتی را که مربوط به پتروشیمی اصفهان هست رو پیدا کردم.. هیچی ازش سر در نمیارم و نمیدونم چیکار کنم.

سلام بینین این به دردتون میخوره؟

پیوست ها

• parex modeling.pdf
    163.5 کیلوبایت · بازدیدها: 6

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

اگه تهران تشریف دارین با گرفتن معرفی نامه از طرف دانشگاهتون میتونید به کتابخونه ی پتروشیمی(SRI) واقع در میدان هفت تیر مراجعه کنید و PFD ماده ی مورد نظرتونو دریافت کنید...

موفق باشید:gol:

متأسفانه من تهران نیستم از طرفی هم استادمون گفته که واحد پاراکس را شبیه سازی کنم که شامل 2 برج جذب هستش..من شناسنامه جامع واحدهای عملیاتی را که مربوط به پتروشیمی اصفهان هست رو پیدا کردم.. هیچی ازش سر در نمیارم و نمیدونم چیکار کنم.
خب شما برا شبیه سازی به pfd نیاز دارید البته من فایل ضمیمه پست قبل رو دیدم که مدل سازی ریاضی فرایند هست و خیلی جالب هست . اما فکر نمی کنم به کار شما بیاد
کتابخونه پتروشیمی خیابان شیخ بهایی هست که من هفته پیش اونجا بودم
اگر pfd میخواید بهتره به اونجا مراجعه کنید .....اتفاقا دانشجوها از شهرهای دیگه میان و مسئولین کاتبخونه هم باهوشون همکاری میکنن چون برای یک روز میان تعداد صفحات که می تونن کپی بگیرن بشتر هم هست .اونجا شرح فرایند و هرچی که بخواهند هست . اگر میتونید برا یک روز هم که شده بیاید یا اگر دوستی دارید بگید براتون کپی بگیرن پست کنند.

zippo77

عضو جدید
ممنون از لطفت آقا حامد ولی من pfd رو میخوام.در هر صورت ممنون.سارا خانم آدرس این کتابخونه رو میشه بهمون بگید؟

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی کجای شیخ بهایی هست ؟ من نرفتم

اسم دقیقش چیه؟

ممنون از لطفت آقا حامد ولی من pfd رو میخوام.در هر صورت ممنون.سارا خانم آدرس این کتابخونه رو میشه بهمون بگید؟
ونك ـ خ ملاصدراـ خ شيخ بهايي شمالي ( نرسيده به ميدان بهايي) ـ پلاك 104
ساختمانش انقدر بلند و بزرگ هست كه قشنگ معلومه

روزهاي دو شنبه و چهارشنبه از ساعت 8ـ12 و 13ـ16

farhad4116

عضو جدید
درخواست pfdسلام من دنبال pfd واحد تولید زایلن هستم کمکم کنید. ممنون میشم )))

سلام من یک PFD ساده از زایلن ها دارم . اما ساده است برات می زارم .امیدوارم خودش باشه.فرهاد غریبی.:que::gol:

پیوست ها

• xylen.pdf
    688.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

asozhyan

عضو جدید
شبيه سازي ديسالتر

شبيه سازي ديسالتر

اطلاعات کامل رو دارم.ویژگی های نفت خام ورودی.
Temperature
Settling time
Mixing time
Chemical Composition
Wash Water Dilution Ratio

این موارد کافیه؟

دوست گرامي
امكان شبيه سازي ديسالتر ( عملكرد آن) در حال حاضر در هايسيس نيست.
اولين پيش نياز استفاده از پكيج OLI براي بررسي رفتار فازي بوده كه تا به امروز نتونستم پيداش كنم.
درثاني امكان بررسي تاثير ميدان الكتريكي ديسالتر بر روي جداسازي در هايسيس وجود ندارد.

asozhyan

عضو جدید
فرمت هايسيس

فرمت هايسيس

سلام من hysys V7 دارم
چه کار کنم فایل که save می کنم hysys 3.1 اجرا کنه؟:que:
بايد رو گزينه save as رفته و فرمت xml رو انتخاب كنيد.
اين فرمت مستقل از ورژن بوده و در همه ورژنها اجرا ميشه بعد باز كردن ميشه فرمتش رو به hsc تغيير داد.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست گرامي
امكان شبيه سازي ديسالتر ( عملكرد آن) در حال حاضر در هايسيس نيست.
اولين پيش نياز استفاده از پكيج OLI براي بررسي رفتار فازي بوده كه تا به امروز نتونستم پيداش كنم.
درثاني امكان بررسي تاثير ميدان الكتريكي ديسالتر بر روي جداسازي در هايسيس وجود ندارد.

برای استقاده از معادله حالت OLI_Electrolyte باید از ورژن 3.1 هایسیس استفاده کنید. در ورژن های بالاتر این گزینه غیر فعال است.
برای شروع هم اول باید معادله حالت رو انتخاب کنید بعد از اون مواد رو. در قسمت کامپوننت ها گروه مواد الکترولیت رو اننخاب میکنید. دقت کنید که اول آب و سپس ماده بعدی ( به عنوان مثال NaOH) رو انتخاب کنید.

برای مواد الکترولیت اتنخاب هر معادله حالت دیگری کاملا جواب های اشتباه به شما می دهد.

mehdi5720

عضو جدید
سلام دوستان.

1- کمک می خواستم راجع به بخش Oil Manager نرم افزار Hysys
داده های D86 و همینطور دانسیته یک برش نفتی که انالیزش رو از پتروشیمی مارون گرفتم رو وارد hysys می کنم بعد از مشخص کردن cut ها stream مربوطه رو اینستال می کنم اما با دو تا مشکل مواجه می شم:

اول در برگه انالیزی که دارم درصد اروماتیک ها 70% wt هستش اما جمع کامپوزیشن هایی که هایسیس به کات های هیدروکربن های اروماتیکی (BTX) داده خیلی کمتر از 70% wt هستش! و این شدیدا مشکل زا شده! به نظرتون مشکل از کجاست؟

دوم اینکه در صفحه Attachment/Utilities/Boiling Piont Curves/Performance/Cold Props
جریان اینستال شده، نسبت P:N:A به صورت درصد مولی بیان شده. چکار باید کرد که به صورت درصد وزنی نمایش داده بشه؟چون در برگه انالیز کارخونه این نسبت به صورت درصد وزنی اومده؟

2- برای رسم دیاگرام مثلثی استخراج با داشتن داده های مختلف استخراج و نسبت حلال به خوراک های متفاوت از چه نرم افزاری میشه استفاده کرد؟ ایا hysys ، Aspen plus و یا PRO 2 این کار رو انجام میدن و اگه بله چطوری؟
ممنون میشم هرچه سریعتر کمک کنید چون شدیدا کارم گیره...

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک

کمک

سلام دوستان
من يه مدته که با اين هاسيسه مشکل پيدا کردم
اين فايل ضميمه رو نگاه کنيد
من مي خوام که نمودار bubbl &dew point اين ترکيب گازي رو هاسيس برام بکشه اما نميشه و نمودار کامل نيست يعني تو Envelope Utility فقط dew رو بهم ميده
و مرجعي که اين ترکيبات رو گرفتم نمودارش کامل بود
لطفا کمک کنيد

پیوست ها

• 1.rar
    27.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
من مي خوام که نمودار bubbl &dew point اين ترکيب گازي رو هاسيس برام بکشه اما نميشه و نمودار کامل نيست يعني تو Envelope Utility فقط dew رو بهم ميده
لطفا کمک کنيد

کی گفته از این روش میشه نمودارهای نقطه حباب و شبنم رو بدست آورد؟ هایسیس براش نرم افزار فلش چند جزئی رو طراحی کرده و بسیار ساده هستش.

بعد از انتخاب ترکیبات و معادله از این قسمت وارد شوید و Add کنید و لانچ رو کلیک کنید تا وراد شوید از منوی select وارد بشید و ترکیبات رو انتخاب کنید و دما و فشار مورد نظر رو وارد کنید و مقدار ترکیبات رو هم از طریق همون منوی select پیداش کنید و بعد هم نمودارش رو بهتون میده.

موفق باشید.

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
کی گفته از این روش میشه نمودارهای نقطه حباب و شبنم رو بدست آورد؟ هایسیس براش نرم افزار فلش چند جزئی رو طراحی کرده و بسیار ساده هستش.

بعد از انتخاب ترکیبات و معادله از این قسمت وارد شوید و Add کنید و لانچ رو کلیک کنید تا وراد شوید از منوی select وارد بشید و ترکیبات رو انتخاب کنید و دما و فشار مورد نظر رو وارد کنید و مقدار ترکیبات رو هم از طریق همون منوی select پیداش کنید و بعد هم نمودارش رو بهتون میده.

موفق باشید.
سلام مهندس
ممنون که جواب دادید
اما من از hysys3.2 استفاده می کنم و این گزینه رو نداره
میشه ورژن برنامه شما رو بدونم
که به نظر میرسه 3.3 باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پس برای 3.2 چجوری میشه حساب کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

reactor

عضو جدید
با سلام من باید شبيه سازي يك برج واقعی چند جزیی با hysys را انجام بدم, كسي میتونه به من كمك كنه? ممنون

آخرین ویرایش:

farzady

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
من در نصب hysis 3.2 مشكل دارم وقتي نصب انجام مي شود آخرين صفحه نصب پر نميشه و گير مي كند و وقتي آن صفحه را مي بندم و وارد نرم افزار ميشم چون نمي تونه سثقرثق پيدا كند نرم افزار بسته مي شه.
خواهشمنداست اگر كسي مي دونه كمك كند؟!!!

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
من در نصب hysis 3.2 مشكل دارم وقتي نصب انجام مي شود آخرين صفحه نصب پر نميشه و گير مي كند و وقتي آن صفحه را مي بندم و وارد نرم افزار ميشم چون نمي تونه سثقرثق پيدا كند نرم افزار بسته مي شه.
خواهشمنداست اگر كسي مي دونه كمك كند؟!!!

با سلام. hysys 3.2 کم استفاده ترين ورژن از اين نرم افزار هست و من از روي دو تا سي دي مختلف خواستم نصب کنم و همچين مشکلي داره. يه جايي هم دانلودش کردم و نصب کردم و مشکلي نداشت اما زياد به دردم نخورد، هرجا ميري يا ورژن پر تعداد 3.1 هست (به خاطر کتب آموزشي که اون رو منتشر کردن تو ايران) و يا Aspen hysys 2006 که انجين بسيار قوي هم داره. الان هم که ورژن جديد Aspen one 7.1 رو از اينجا ميتونيد دريافت کنيد و نصب کنيد کار ميکنه ولي حجمش خيلي زياده

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

موفق باشید.

با سلام خدمت پيرجوي عزيز. مثل اين پک کمکي که شما اشاره کرديد در ورژن 2 و 2.2 و 2.4 هم بود اما ورژن 3.0.1 و 3.1 اون رو ندارن که نرم افزار شما ظاهرا 3.3 هست، راهش پياده سازي يه شبيه سازي هست که دوستمون اشاره کردن

ممنون از شما

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
لطفا کمک کنيد

سلام . متاسفانه من ورژن 3.2 رو روي سيستم نصب ندارم،‌ اگر هنوز مشکلتون رفع نشده جزئيات مسئله رو بگذاريد.

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . متاسفانه من ورژن 3.2 رو روي سيستم نصب ندارم،‌ اگر هنوز مشکلتون رفع نشده جزئيات مسئله رو بگذاريد.
سلام
نه متاسفانه مشکل رو هیچ کس حل نکرده
فایل که گذاشتم دانلود کنید و برام نمودارش رو بکشید
البته نموداری که هم b.p و هم d.p توش باشه شبنم و حباب

farzady

عضو جدید
با سلام. hysys 3.2 کم استفاده ترين ورژن از اين نرم افزار هست و من از روي دو تا سي دي مختلف خواستم نصب کنم و همچين مشکلي داره. يه جايي هم دانلودش کردم و نصب کردم و مشکلي نداشت اما زياد به دردم نخورد، هرجا ميري يا ورژن پر تعداد 3.1 هست (به خاطر کتب آموزشي که اون رو منتشر کردن تو ايران) و يا Aspen hysys 2006 که انجين بسيار قوي هم داره. الان هم که ورژن جديد Aspen one 7.1 رو از اينجا ميتونيد دريافت کنيد و نصب کنيد کار ميکنه ولي حجمش خيلي زياده

نرم افزار hysys 3.1 را از كجا مي تونم دانلود كنم؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

دوست من فايلي که در پست قبليتون بود مربوط بود به فايل شبيه سازي با hysys 3.2 که من دانلودش کردم اما نمي تونم بازش کنم شما زحمت بکشيد و جزئيات مسئله رو بفرستيد تا ببينيم چه ميشه کرد

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

موفق باشید.

سلام

آخرين اطلاعاتي که در مورد نرم‌افزاري که پيرجوي عزيز بهش اشاره کردن، بدست آوردم خدمت دوستان ميگم

Infochem Multiflash V3.3

که براي محاسبات مختلف ترموديناميکي استفاده ميشه از آن جمله محاسبات نقاط شبنم و حباب و اين package توسط شرکت aspen tech در hysys از ورژن 3.2 به بعد گنجانده شده(البته در ساير نرم‌افزارهاي aspen tech هم هست مثل pipesys) ولي هرچي تو نت گشتم تا دانلودش کنم نيافتم و در hysys 3.1 هم چنين چيزي نيست
:cool:

roham_06

عضو جدید
سلام.
من ترم 3 هستم
به نظر شما از کی شروع کنم به یادگیری hysys
مرسیییییی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام.
من ترم 3 هستم
به نظر شما از کی شروع کنم به یادگیری hysys
مرسیییییی

عزيز دل برادر و مهندس آينده به جامعه مهندسين شيمي خوش آمديد.

از الان به افق‌هاي دورتر نگاه بنداز که يکيش هم همين آشنايي با نرم‌افزارهاي تخصصي هست.
کار با hysys ديد کلي صنعتي رو هم مي‌طلبه زيرا اين نرم افزار بسيار سخت به شما خدمات ميده. ميدونيد چرا؟ چون که شما يک سري اطلاعات تئوري رو داري و مي خواي به برنامه بدي. اما برنامه بر پايه عملي کار مي کنه و در برابر کار شما انواع ارور ها رو رديف ميکنه که شما از اونها سر در نمياري. ولي خوب سعي کن گام به گام با پيشرفت در دروس در اين نرم افزار هم جلو بري. الان موازنه داري يا ترمو ديناميک 1 ميتوني تا حدودي با hysys بعضي سوال ها رو حل کني.

موفق باشي

roham_06

عضو جدید
عزيز دل برادر و مهندس آينده به جامعه مهندسين شيمي خوش آمديد.

از الان به افق‌هاي دورتر نگاه بنداز که يکيش هم همين آشنايي با نرم‌افزارهاي تخصصي هست.
کار با hysys ديد کلي صنعتي رو هم مي‌طلبه زيرا اين نرم افزار بسيار سخت به شما خدمات ميده. ميدونيد چرا؟ چون که شما يک سري اطلاعات تئوري رو داري و مي خواي به برنامه بدي. اما برنامه بر پايه عملي کار مي کنه و در برابر کار شما انواع ارور ها رو رديف ميکنه که شما از اونها سر در نمياري. ولي خوب سعي کن گام به گام با پيشرفت در دروس در اين نرم افزار هم جلو بري. الان موازنه داري يا ترمو ديناميک 1 ميتوني تا حدودي با hysys بعضي سوال ها رو حل کني.

موفق باشي

مرسی...
من این ترم موازنه و ترمو 1دارم...
کلاسی جایی لازم نیس برم؟؟!
یعنی از ترم بعد؟؟!

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
مرسی...
من این ترم موازنه و ترمو 1دارم...
کلاسی جایی لازم نیس برم؟؟!
یعنی از ترم بعد؟؟!

دوست عزيز
من حدود 10 سال پيش ترمو مي‌خوندم، يادم هست که اون موقع مسائل ترمو که مرحوم پرفسور خوشنودي مي دادن رو با دوتا ماشين حساب کاسيو 3600 و از دوتا کتاب ترموي ون نس و ون وايلن رو باسرعت جمع و تفريق مي‌کردم و درون يابي و غيره و خلاصه حل مي‌کردم. اما درک من اون موقع از يه جداسازي ساده دوفازي بسيار محدود بود. نرم افزار رو يه صنعت کامپيوتري در نظر بگير اگر بري کلاس hysys با کلي اطلاعاتي که هيچ پيش زمينه‌اي از اونها نداري روبرو ميشي و چندان فايده‌اي برات نداره. بنده از ترم 5 بود که با 2 hysys آشنا شدم کلاسي نبود که برم. خودم يواش يواش يه چيزايي کشف مي‌کردم. اما هيچوقت نمي‌فهميدم که بعضي ارورها چه علتي دارن.
همونطور که گفتم يا پيشرفت در دروس و کار کردن با نرم‌افزار ميتوني اون رو خيلي بهتر ياد بگيري در سال پاياني هم مي توني يک دوره مفصل اين نرم افزار رو بري.
تازه وقتي وارد صنعت ميشي يه دنياي ديگه از نرم‌افزارها برات باز ميشه.

اگر ارتباطت با کامپيوتر خوبه خودت ميتوني با سوال و پرسش به پيشرفت خوبي در کارکردن با hysys برسي.

موفق باشي

بالا