سوالات و مشکلات کامپیوتری خود را در اینجا مطرح کنید!

qmars200

عضو جدید
اي پي چيست

اي پي چيست

سلام بر مهندسین محترم
یه سوال داشتم البته چون نمی دونستم دقیقا گجای این تالار باید بپرسم اینجا مطرح می کنم پیشاپیش اگر نا به جا هست ببخشید
من می خواستم بدونم این IP که هر سیستم وقتی که وارد نت می شه شامل چه اطلاعاتی می شه ؟
برای هر کامپیوتر این IP متفاوت هست یا مربوط به اینترنتی که ازش استفاده می کنه هست
خلاصه هر چیزی نقل IP می دونین البته به زبان ساده :redface:
ممنون ار همگی
یا حق

آدرس آی پی چیست؟

از سوالاتی که معمولا در آغاز کار با اینترنت؛ برای کاربران؛ پیش میاد اینه که "آدرس IP چیه؟" آدرس IP، شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت است. ميشه گفت که آی پی، شماره شناسایی هر کاربر اینترنتی هست

آدرس آی پی را می توان با شماره تلفن های افراد در شبکه تلفن مقایسه کرد. البته تفاوت های زیادی بین آدرس آی پی و شماره تلفن ها وجود دارد. ولی همانند آن، پیش شماره دارد و وقتی کامپیوتری متصل به شبکه اینترنت است، این آدرس انحصاری بوده و فقط در اختیار آن کامپیوتر قرار دارد.

تفاوت مهم آن با شماره تلفن ها در این است که چنانکه به هر دلیلی (ارادی و یا غیر ارادی) کامپیوتری که این شماره (IP) به آن تخصیص داده شده، از شبکه اینترنت جدا شود (ارتباطش قطع گردد) اینIP آزاد شده و ممکن است به کامپیوتر دیگری تخصیص داده شود.

البته در اینجا باز نکته مهمی وجود دارد: شماره IP براي کامپيوترهاي سرور شبکه (کامپیوترهایی که به شبکه سرویس می دهند و شبکه را تحت نظارت مستمر خود دارند) و نيز کامپيوترهایی که به روشی غير از روش شماره گيري تلفنی (Dial Up) به اينترنت وصل هستند (کامپیوترهای کلاينت) معمولا عددي ثابت بوده و تغییر نمی کند. (توضیحات بیشتردر مورد این اصطلاحات در سایر مقالات سایت میکرو رایانه) ولی همانطوری که اشاره شد براي ديگر کامپیوترها، عددي متغير است و در هر بار اتصال به اينترنت ممکن است اين شماره عوض شود. يعني هر بار که شما با شرکت ISP خود تماس می گیرید و از طریق آن به شبکه اينترنت وصل مي شويد، عددي جديد (از مجموعه شماره های IP آزاد در آن موقع) به کامپیوتر شما تخصیص داده مي شود.

ساختار آدرس IP

آدرس IP يک عدد 32 بيتي است و معمولا براي سهولت در خواندن و نوشتن به صورت ارقام جداگانه نوشته می شود. یعنی به صورت 8 رقم هگزا دسیمال یا 12 رقم دهدهی (دسیمال) به صورت زیر:

X X X . X X X . X X X . X X X

منظور از X X X عددی است بین صفر تا 255 (یا همان 00H الی FFH در سیستم اعداد مبنای 16)

دوست عزيز ببين دكمه تشكر كار ميكنه؟ :)

• Like
واکنش ها: sh85

samira3242

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها:gol:
خیلی ممنون از این تاپیک خوبتون
راستش من چند روز پیش ویندوزم فرمت کردم به خاطره ویرورس دوباره نصبش کردم
البته همون ویندوز قبلیمو سرویس بک دو
اما حالا نمی دونم چرا صداش نمی یاد
درایو صداشم نصب کردم تو دیوایس منیجرم چک کردم مشکی نداشت
نمی دونم دیگه چیکار کنم :wallbash:
لطفا راهنماییم کنید:redface:

Sharif_

مدیر بازنشسته
برو Control Panel و Sounds and Audio Devices رو باز کن
به برگه Audio برو
در قست Sound Playback از کمبو باکس Default device کارت صوتی خودت رو انتخاب کن
امکان داره کارت صوتی مودم انتخاب شده باشه
اگر مشکل حل نشد یا ویندوز ایراد داره
یا درایور صوتی ناقص نصب شده

winner_021

عضو جدید
شاید, تنظیم نیست!
یعنی, خاموش شدن هارد و ساتند بای و خاموش شدن مانیتور و ... خاموش شدن بقیه ی قطعات, با حالت استندبای همخونی نداره؟؟؟
از ویندوزت مطمئنی؟
پورت کیبوردت چیه؟

يعني چي از ويندوزم مطمئنم يا نه؟يعني اينكه خوب نصب شده يا نه؟
خوب فكر كنم مشكل از اون نباشه حالا نميدونم, يعني خوب و كامل نصب شده و مشكلي باهاش ندارم
پورتم هم سوزني نيست كابلش مثل مال usb موبايله (parallel) هست

آخرین ویرایش:

setayesh 88

عضو جدید
منظورتون اينه كه اگه با كمك كتاب بخوام برنامه ها رو ياد بگيرم بهتره؟---صد البته من خودم با كتاب ياد گرفتم
اخه من خيلي اطلاعات كامپيوتريم جالب نيست.---كتابي بگير كه توضيح با تصاوير زياد داشته باشه(بين كتاباي فني حرفه اي چند تا اسم بگو يكيشو بهت پيشنهاد كنم)
:confused:. اما يادگيريم خوبه!---عاليه
اگه اين طوره براي شروع چه برنامه اي رو انتخاب كنم؟---از ورد شروع كن
با چه كتابي؟-- بين كتاباي ورد فني حرفه اي چند تا اسم بگو يكيشو بهت پيشنهاد كنم)
ببخشيد كه همينطوري پشت سر هم سوال ميكنم! --- خواهش ميكنم

-
شما كدوم استاني؟

من كلاس خصوصي رو بيست درصد كمتر از حضوري اموزشگاه حساب ميكنما؟ :)
سلام مرسي از توضيحاتتون. اما بايد زحمت معرفي كتابم خودتون بكشيد.:redface:.من همداني هستم.

HaMiD.TcI

مدیر تالار موبایل متخصص سیستم عامل Apple
مدیر تالار
يعني چي از ويندوزم مطمئنم يا نه؟يعني اينكه خوب نصب شده يا نه؟
خوب فكر كنم مشكل از اون نباشه حالا نميدونم, يعني خوب و كامل نصب شده و مشكلي باهاش ندارم
پورتم هم سوزني نيست كابلش مثل مال usb موبايله (parallel) هست
ممکنه مادر بوردتون با یو اس بی سازگاری نداشته باشه شما با پورت ps2 کار بکنید اگر نشد مشکل از مادربوردتونه یا ویندوز

ugiofriends

عضو جدید
نصبvisual studio 2008

نصبvisual studio 2008

سلام.من وقتی میخوام visual studioنصب کنم این errorرو میده:the following component failed to install:microsoft visuall studio 2008 professional edition-ENU
کسی میدونه راه حلش چیه ؟درواقعset upش failمیشه!

magsod

كاربر فعال مهندسی كامپیوتر
کاربر ممتاز
سلام.من وقتی میخوام visual studioنصب کنم این errorرو میده:the following component failed to install:microsoft visuall studio 2008 professional edition-ENU
کسی میدونه راه حلش چیه ؟درواقعset upش failمیشه!
این برنامه برنامه سنگینیه ممکنه سیستمتون نکشه
بهتره شما به جای نصب defultاز حالت custom چیزهایی که لازم دارید نصب کنید .شاید اینطوری مشکلتون برطرف بشه .

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..من میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم اما اطلاعاتم در این زمینه تقریبا صفره! :cry:
می شه راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم؟ :w27:

magsod

كاربر فعال مهندسی كامپیوتر
کاربر ممتاز
سلام..من میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم اما اطلاعاتم در این زمینه تقریبا صفره! :cry:
برای شروع زبان پاسکال بهترین گزینه میتونه باشه .

qmars200

عضو جدید

اول كتاب رايانه كار درجه يك(فقط جلد دوم (مهندس سبز علي)) رو بگيرين
بعد مايكروسافت ويژوال بيسيك 6(كه در مايكروسافت ويژوال استديو موجوده) رو نصب كنين
كتاب رايانه كار درجه يك كه تموم شد بگين مرحله بعدي رو بهتون پيشنهاد كنم

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آدرس آی پی چیست؟

از سوالاتی که معمولا در آغاز کار با اینترنت؛ برای کاربران؛ پیش میاد اینه که "آدرس IP چیه؟" آدرس IP، شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت است. ميشه گفت که آی پی، شماره شناسایی هر کاربر اینترنتی هست

آدرس آی پی را می توان با شماره تلفن های افراد در شبکه تلفن مقایسه کرد. البته تفاوت های زیادی بین آدرس آی پی و شماره تلفن ها وجود دارد. ولی همانند آن، پیش شماره دارد و وقتی کامپیوتری متصل به شبکه اینترنت است، این آدرس انحصاری بوده و فقط در اختیار آن کامپیوتر قرار دارد.

تفاوت مهم آن با شماره تلفن ها در این است که چنانکه به هر دلیلی (ارادی و یا غیر ارادی) کامپیوتری که این شماره (IP) به آن تخصیص داده شده، از شبکه اینترنت جدا شود (ارتباطش قطع گردد) اینIP آزاد شده و ممکن است به کامپیوتر دیگری تخصیص داده شود.

البته در اینجا باز نکته مهمی وجود دارد: شماره IP براي کامپيوترهاي سرور شبکه (کامپیوترهایی که به شبکه سرویس می دهند و شبکه را تحت نظارت مستمر خود دارند) و نيز کامپيوترهایی که به روشی غير از روش شماره گيري تلفنی (Dial Up) به اينترنت وصل هستند (کامپیوترهای کلاينت) معمولا عددي ثابت بوده و تغییر نمی کند. (توضیحات بیشتردر مورد این اصطلاحات در سایر مقالات سایت میکرو رایانه) ولی همانطوری که اشاره شد براي ديگر کامپیوترها، عددي متغير است و در هر بار اتصال به اينترنت ممکن است اين شماره عوض شود. يعني هر بار که شما با شرکت ISP خود تماس می گیرید و از طریق آن به شبکه اينترنت وصل مي شويد، عددي جديد (از مجموعه شماره های IP آزاد در آن موقع) به کامپیوتر شما تخصیص داده مي شود.

ساختار آدرس IP

آدرس IP يک عدد 32 بيتي است و معمولا براي سهولت در خواندن و نوشتن به صورت ارقام جداگانه نوشته می شود. یعنی به صورت 8 رقم هگزا دسیمال یا 12 رقم دهدهی (دسیمال) به صورت زیر:

X X X . X X X . X X X . X X X

منظور از X X X عددی است بین صفر تا 255 (یا همان 00H الی FFH در سیستم اعداد مبنای 16)

دوست عزيز ببين دكمه تشكر كار ميكنه؟ :)

فرض کن میخوان به مردم ایران یه کارت ملی بدن
تمام کارت ملی ها یه شماره دارن
این شماره ها به ترتیب هستش
حالا که میخوان بین استان ها تقسیم کنند، مثلا 100 تا به استان مازندران
از شماره 1500 تا 1600 میشه مال مازندران
100 تا به یه جا 200 تا یه جا دیگه
هر کس شماره ملی نداشته باشه نمیتونه رای بده
واسه وارد شدن به اینترنت هم باید یه شماره ip داشته باشی که سازمان جهانی اینترنت کل IP ها رو بین کشور ها نسبت به کاربر تقسیم کرده
مخابرات ایران هم بین مخابرات های استان ها
و مخابرات استان ها بین شرکت های ISP
وقتی می خوای به اینترنت وصل بشی دقت کنی dial میزنی
dial یعنی معامله کردن
یعنی تو معامله میکنی تا از اعتبار کارت اینترنت کم بشه به جاش یه ip بگیری
یعنی میشه گفت هر کامیپوتری یا کامپیوتر مانند یک IP داره
به صورت خلاصه میشه گفت IP مجوز ورود افراد به اینترنت هست و شناسایی همدیگه از طریق ادرس IP هستش
ممنون از پاسخگوییتون
اینچور که من فهمیدم پس این IP به کامپیوتری که باهاش به اینترنت وصل می شن نداره بلکه به خط اینترنتی که باهاش وصل می شن داره همینطوره ؟
ممنون از راهنمایی هاتون

ahmad.daneshjoo

عضو جدید
باسلام
یه مشکل داشتم گفتم اگه زحمتی نباشه کمکم کنید.یه بار که کامپیوترم هنگ کرد بعدش عکس درایو دی به صورت زیر تغییر کرد و دیگه درست نشد .چطوری درستش کنم.
باتشکر

HaMiD.TcI

مدیر تالار
ممنون از پاسخگوییتون
اینچور که من فهمیدم پس این IP به کامپیوتری که باهاش به اینترنت وصل می شن نداره بلکه به خط اینترنتی که باهاش وصل می شن داره همینطوره ؟
ممنون از راهنمایی هاتون
بله دقیا" همینطوره. ip مونطور که دوستان اشاره کردند یه شناسه ی عددی هست که مختص به isp شما هست ! بله isp یعنی اگر شما به یک خط از 2 isp سرویس بگیرید میبینید که ip هاتون تغییر میکنه این دو دلیل داره که ip هایی که isp ها دارن از نوع متغیر هست و دلیل دوم اینه که isp های شما متفاوت بودن;)

• Like

ahmad.daneshjoo

عضو جدید
باسلام
یه مشکل داشتم گفتم اگه زحمتی نباشه کمکم کنید.یه بار که کامپیوترم هنگ کرد بعدش عکس درایو دی به صورت زیر تغییر کرد و دیگه درست نشد .چطوری درستش کنم.
باتشکر
با تشکر فراوان از آقا
hamid_roz
که با پاسخ زیر مشکلم رو حل کردند.
با سلام
توي اون درايوتون دنبال فايلي بنام Desktop.ini بگرد و اگه پيداش كردي پاكش كن
بعد درايورو باز و بسته كن ببين مشكلت حل شده يا نه
موفق باشي
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/statusicon/user_offline.gif http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/forward.gif

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بله دقیا" همینطوره. ip مونطور که دوستان اشاره کردند یه شناسه ی عددی هست که مختص به isp شما هست ! بله isp یعنی اگر شما به یک خط از 2 isp سرویس بگیرید میبینید که ip هاتون تغییر میکنه این دو دلیل داره که ip هایی که isp ها دارن از نوع متغیر هست و دلیل دوم اینه که isp های شما متفاوت بودن;)
با سلام
خوب پس اگر این طور هست که ip که موقع ورود من به اینترنت وارد اینترنت می شه تنها به خطی که من باهاش به نت وصل می شم مربوط هست
پس چطور وقتی یا یک کامپیوتر دیگه و از همون خط به نت وصل می شم می فهمن که کامپیوتر عوض شده
واسه توضیح بیشتر یه مثال میزنم
مثلا من همیشه با کامپیوتر خودم و از جاهای مختلف کارای بانکیم را انجام میدادم و هیچ وقت سیستم امنیتی بانک چیزی مبنی بر تغییر کاربر اعلام نمی کرد در صورتی که من هر بار از یه شهر و یا منطقه به اینترنت وصل می شدم ولی یک بار که من از خونه خودم که معمولا به اینترنت وصل می شم با کامپیوتر برادرم sign in شدم بانک الارم داد که چون کامپیوتر عوض شده و اون کامپیوتر همیشگی نیست باید یه سری سوال را جواب بدی و...
این را چه طور می شه توجیح کرد اگر که ip فقط به خط اینترنت مروبط می شه نه کامپیوتر !
با تشکر از همه دوستان

!...

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
خوب پس اگر این طور هست که ip که موقع ورود من به اینترنت وارد اینترنت می شه تنها به خطی که من باهاش به نت وصل می شم مربوط هست
پس چطور وقتی یا یک کامپیوتر دیگه و از همون خط به نت وصل می شم می فهمن که کامپیوتر عوض شده
مثلا من همیشه با کامپیوتر خودم و از جاهای مختلف کارای بانکیم را انجام میدادم و هیچ وقت سیستم امنیتی بانک چیزی مبنی بر تغییر کاربر اعلام نمی کرد در صورتی که من هر بار از یه شهر و یا منطقه به اینترنت وصل می شدم ولی یک بار که من از خونه خودم که معمولا به اینترنت وصل می شم با کامپیوتر برادرم sign in شدم بانک الارم داد که چون کامپیوتر عوض شده و اون کامپیوتر همیشگی نیست باید یه سری سوال را جواب بدی و...
این را چه طور می شه توجیح کرد اگر که ip فقط به خط اینترنت مروبط می شه نه کامپیوتر !
با تشکر از همه دوستان

سلام!
هر کامپیوتر, یه سریال و شناسه ی منحصربفرد خودش رو داره!
که از این شناسه, برای مسائل امنیتی استفاده میشه!
از نظر ip یه عدد هستش!!! که به هر فردی که وارد اینترنت میشه, داده میشه!!!
شما الآن وارد اینترنت بشین, و دوباره, دیسکانکت کنین! و همون لحظه بازم وارد شین! میبینین که ip شما عوض شده!(گاه که میبینین کسی داره به سیستم شما, تعرض میکنه, سریع دیسکانکت کنین, که ip شما عوض بشه!)
البته, گاهی شما یه با پرداخت هزینه, از شرکت اینترنتی,مثلا برای خط adsl تون,یه ip اختصاصی میگیرین! که همیشه با این ip وارد اینترنت میشین!

HaMiD.TcI

مدیر تالار
;)
با سلام
با تشکر از همه دوستان
خود نرم افزار های browser یژگیهای امنیتی دارن که باعث این مساله میشه. پس با این اوصاف ثابت میشه که ip ربطی به سیستم شما نداره.
البته ip ها از دو نوع Dynamic و Static هستند که از ip Dynamic اصولا" برای اتصال های دایال آپ و بیشتر ADSL ها استفاده میشه و از ip Static برای افرادی که نیاز به یک ip ایستا و ساکن دارن استفاده میشه. لازم به ذکره که خلاف تصورات مردم هر دوی ip ها قابل ردیابی و شناسایی کامل هستند

• Like

HaMiD.TcI

مدیر تالار
سلام!
شما الآن وارد اینترنت بشین, و دوباره, دیسکانکت کنین! و همون لحظه بازم وارد شین! میبینین که ip شما عوض شده!(گاه که میبینین کسی داره به سیستم شما, تعرض میکنه, سریع دیسکانکت کنین, که ip شما عوض بشه!)
البته, گاهی شما یه با پرداخت هزینه, از شرکت اینترنتی,مثلا برای خط adsl تون,یه ip اختصاصی میگیرین! که همیشه با این ip وارد اینترنت میشین!
شما کاملا" درست میگین البته میشه با سفارش یک IP ساکن یا همون Static مانع تعویض IP شد که هم مضرات و هم منافعی داره;)

• Like

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام!

;)
خود نرم افزار های browser یژگیهای امنیتی دارن که باعث این مساله میشه. پس با این اوصاف ثابت میشه که ip ربطی به سیستم شما نداره.
البته ip ها از دو نوع Dynamic و Static هستند که از ip Dynamic اصولا" برای اتصال های دایال آپ و بیشتر ADSL ها استفاده میشه و از ip Static برای افرادی که نیاز به یک ip ایستا و ساکن دارن استفاده میشه. لازم به ذکره که خلاف تصورات مردم هر دوی ip ها قابل ردیابی و شناسایی کامل هستند
با سلام و تشکر از پاسخگویی خوب دوستان
من بیشتر منظورم همون اطلاعاتی هست نشان دهنده کامپیوتر شخصی من هست به هنگام ورود به نت که قبلا به اشتباه فکر می کردم همون ip هست :redface:
خوب حالا این اطلاعاتی که کامپیوتر من را به نگام ورود به نت از کامپیوتر برادم که از همون خط اینترنت استفاده می کنه متمایز می کنه شامل چه چیزایی هست ؟
یعنی دقیقا چه اطلاعاتی در مورد کامپیوتر من وارد نت می شه و وقتی که با ***** شکن هم وارد نت بشم باز هم این اطلاعات وارد می شه یا نه ؟
با تشکر از همه دوستان :gol:

!...

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر از پاسخگویی خوب دوستان
من بیشتر منظورم همون اطلاعاتی هست نشان دهنده کامپیوتر شخصی من هست به هنگام ورود به نت که قبلا به اشتباه فکر می کردم همون ip هست :redface:
خوب حالا این اطلاعاتی که کامپیوتر من را به نگام ورود به نت از کامپیوتر برادم که از همون خط اینترنت استفاده می کنه متمایز می کنه شامل چه چیزایی هست ؟
یعنی دقیقا چه اطلاعاتی در مورد کامپیوتر من وارد نت می شه و وقتی که با ***** شکن هم وارد نت بشم باز هم این اطلاعات وارد می شه یا نه ؟
با تشکر از همه دوستان :gol:

سلام!
اطلاعاتی که وارد میشه, بستگی به امنیت کامپیوتر شما داره!
شما اگه آنتی ویروس یا فایروال خوبی نداشته باشین, و از سیستم عاملی مانند ویندوز استفاده کنین, حتی عکس های شخصی شما در معرض خطر هستن!
البته در سیستم عامل های جدید, اکثر این حفره ها و باگ ها رو بستن!!!
ولی بازم امنیت, باید حفظ بشه!!!
معمولا هر سایت یا برنامه ای به بعضی از اطلاعات شما دسترسی داره!
که مهمترینش ip شما(که معمولا متغییر هستش!) و شناسه مخصوص کامپیوتر خودتون!!!
البته بانک ها و سایت هایی که امنیت خیلی بالایی باید داشته باشن, شناسه ی کامپیوتر شما رو نیز ثبت میکنن! که اگه خدایی نکرده, کسی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کرد, باز هم نتونه به آسونی وارد حساب شخصیتون بشه!!!
و اینکه ***** شکن, مثل یه جاده ی انحرافی میمونه!!!! مثلا حساب کنین که یه جاده, ایست بازرسی داشته باشه, شما از یه جاده ی فرعی میرین که این ایست بازرسی رو نداشته باشه!!!!(چه خلاف کرده یا خلاف نکرده باشین!)
***** شکن هم به شما اجازه میده که به راحتی در سایت ها بچرخین!(حالا هر سایتی میتونین برین!!! از سایت هایی که الکی ***** شدن, تا سیاسی ها و تا سایت های....)

موفق باشین!
یا حق...!

mehdi25200

عضو جدید
فایر فاکس

فایر فاکس

با سلام خدمت بر و بچ قسمت کامپیوتر
موفق و سر بلند باشید .
سوالی از خدمتتان داشتم : در فایر فاکس چگونه می توانم برای دانلود مطالب صفحات به فایر فاکس بگم که یکی یکی این کار را انجام بده . نه اینکه هر چند تا که روش کلیک کردم شروع کنه به دانلود کردن ؟ ممنون از اینکه راهنماییم می کنید .
راستی وضع کار و بارتون چطوره ؟؟ در همه حال آرزوی سلامتی براتون دارم. :)

Empire Neama

عضو جدید
می شه راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم؟ :

سلام
باید بگید واسه چه کاری میخواین؟
اگه واسه انجام پروژه دبیرستانی ها و پول درآوردن باشه===== VB
اگه برای ویروس نویسی و هک و قفل گذاشتن و......=======Assembly
اگه هم میخواین چیزی بدونین و تا آخر ادامه بدین=========++C
البته قبلش الگوریتم و فلوچارت رو واجبه که درک کرده باشین

Empire Neama

عضو جدید

سلام کامپیوتر من خود به خود restart میشه در ضمن ویروس هم ندارم لطفا کمکم کنید

سلام
همون طور که1367-mina گفت میتونه از فن باشه که باعث میشه cpu داغ شه
حتما سرویسش کن در ضمن شاید وقتش باشه که پاور رو عوض کنی:smile:

H_Polimer

عضو جدید
سلام
ميشه لطف كنيد بگين با ويندوز ه ويستا چطور ميشه ياهو مسنجر و پاك كرد؟
اگه لطف كنيد و پيام وايم بگذارين ممنون ميشم
راستييي خيلي عجله دارم
مرسييي

بالا