سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من رشته ام کامپیوتره و ربطی به این کار نداره :دی

محیط دماش 90 درجه هست حالا این دما میتونه با هوای داغ تامین بشه یا چیز دیگه و تا جایی که میدونم توی این دما اسید بخار نمیشه
نمیدونم شما با برج تقطیر آشنایی داری یا نه
اما این میتونه مثل همون کار کنه
برج تقطیر از یه تعداد (بستگی به کاربردش) سینی تشکیل شده که روش مایع ریخته میشه و به سمت پایین برج سرازیر ه
پایین برج محصولات سنگین تو یه ریبویلر (جوش آور) به جوش میان و به صورت بخار به سمت بالا حرکت میکنن
در برخورد این بخار با سینی ها که دارای منافذی هستندبخار با مایع رو سینی برخورد میکنه و مقداری از مواد سبک و سنگین روی سینی ها رو که به صورت مایع هست با خودش به بالای برج میبره
اینجا هم میتونه داستان همین باشه
ازونجایی که هوای گرم چگالیش کمه و به سمت بالا میره میتونه همراهش مقداری مواد سنگینتر رو هم جابجا کنه (که در اینجا مواد سنگینمون میتونه اسید باشه)
جا افتاد؟!

mojgan rahmani

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام دوستان مهندس خودم خوبید؟:cry: میشه سریع یکی جوابمو بده چطوری میدان الکتریکی یه دوقطبی رو روی محورش به فاصله یzازمرکز دوقطبی بدست بیاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا سریعتر یکی به دادم برسه قضیه مرگ وزندگیه......بابا یکی به دادماترم دومی هابرسههههههههههههههههههه:cry::cry:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان مهندس خودم خوبید؟:cry: میشه سریع یکی جوابمو بده چطوری میدان الکتریکی یه دوقطبی رو روی محورش به فاصله یzازمرکز دوقطبی بدست بیاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا سریعتر یکی به دادم برسه قضیه مرگ وزندگیه......بابا یکی به دادماترم دومی هابرسههههههههههههههههههه:cry::cry:
درود بر شما
این خیلی ساده بدست میاد
فرمول میدان رو که میدونی
E=kq/r^2
خب حالا اینجا 2 تا میدان ایجاد میشه که یکی از سمت بار منفی ه و یکی از سمت بار مثبت
با توجه به خواص میدان های الکتریکی این میدان ها قابل جمع و کم کردن هستن
در مورد این 2 قطبی هم چون جهت میدانی که 2 بار موجود در دو قطبی ایجاد میکنن خلاف جهت همه (خلاف خلاف هم که نه اما یه قسمتاییش همدیگه رو خنثی میکنه)
اون قسمتایی که در راستای خلاف هم هستن رو از هم کم کنی قضیه حل میشه
همون نیرویی که به بار آزمون وارد میکنن رو در نظر بگیر (برآیند این نیروها فقط در راستای عمود بر محورش وارد میشه
حالا تو فرمول نیرو فرمول میدان رو بذار و بجای r هم فاصله ی هر کدوم از بارها از نقطه ی z رو بذار

babidili22

عضو جدید
با سلام جواب 20 متر در ثانیه است. اگر g=10 متر بر مجذور ثانیه باشد.
راه حل: شما کافیست فرمول مسافت روببالا را مساوی صفر قرار دهید چون در رفت و برگشت بجای خود بر گشته است.

babidili22

عضو جدید
با سلام : اولا" اهن نبوده مس بوده اگر مس بوده جواب 22.72 درجه سانتی گراد است.
راه حل ساده است کافیست کا لری از دست دادن مس را با کسب کالری توسط اب برابر قرار دهید.
موفق باشید.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام جواب 20 متر در ثانیه است. اگر g=10 متر بر مجذور ثانیه باشد.
راه حل: شما کافیست فرمول مسافت روببالا را مساوی صفر قرار دهید چون در رفت و برگشت بجای خود بر گشته است.

با سلام : اولا" اهن نبوده مس بوده اگر مس بوده جواب 22.72 درجه سانتی گراد است.
راه حل ساده است کافیست کا لری از دست دادن مس را با کسب کالری توسط اب برابر قرار دهید.
موفق باشید.
درود بر شما
ببخشید الان دقیقا داری جواب کدوم سوال رو میدی؟!!!:surprised:

abtin_1995

عضو جدید
سلام دوستان
اگه ممکنه سوال زیر رو برام حل کنین
مرکز جرم یک کره توپر به جرم m و به شعاع r که یک عرق چین به ارتفاع r/2 از بالای آن بریده شده را به دست آورید . محورهای مختصات هم به صورت دلخواه انتخاب کنید
با تشکر

CAM00067.jpg

پیوست ها

• CAM00067.jpg
    CAM00067.jpg
    11.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

فریبا 2000

عضو جدید
سوال در مورد بستن خازن ها در مدار

سوال در مورد بستن خازن ها در مدار

[h=2]سوال در مورد بستن خازن ها در مدار [/h]

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان:)
در آزمایشگاه فیزیک 2 آزمایش شارژ و دشارژ خازن ها باید پایه مثبت خازن به طرف مثبت منبع و پایه منفی آن به سر منفی منبع متصل باشد و وارونه بسته نشود چونکه باعث سوختگی خازن میشودو کلا جریانی برقرار نمی شه؛ سوال این است که روش دیگری ارائه بدیم که خازن دی الکتریک را در مدار چطور ببندیم که مثبت و منفی آن تاثیری نداشته باشه و مدار در هر صورت درست بسته شده باشه؟؟؟
:que:
درود بر شما
دوست گرامی اونی که میگی واسه وقتیه که خازن پر باشه! (وقتی خالیه فقط 2 تا صفحه ی فلزی مقابل همه)
میتونید در این هنگام از منبع تغذیه ی AC بجای DC استفاده کنید تا مشکل از ریشه نابود شه;)
پیروز باشید:gol:

M F S

عضو جدید
طبق آماری غیر رسمی بیش از 80 % نوابغ فیزیک،(حالت جامد/ماده چگال)جهان در این گرایش تحصیل کرده اند !!

این گرایش در کشور ما نیز در اکثر دانشگاه هایی که رشته فیزیک دارند موجود است .

در دوره تحصیلات تکمیلی هم در این گرایش تقریبا بیشترین پذیرش را داریم .

این فیلد از فیزیک بیشتر به مطالعه ساختار بلور ها می پردازد .

2 نوع بلور داریم :

بلور های فلزی ( که معمولا برای عامه سخت است ه باور کنند فلزات هم بلور هستند ! )

بلور های غیر فلزی

بلور های غیر فلزی در فیزیک بیشتر مطرح هستند اما مطالعه بلور های فلزی معمولا از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که با شناخت آن ها ، بلور های غیر فلزی را نیز بهتر می توان شناخت .

بلور های غیر فلزی به نوبه خود شامل زیر مجموعه هایی چون
بلورهای یونی
بلور های کووالانی
بلور های مولکولی

می باشند .

در کل بازار کار رشته فیزیک در ایران چندان مناسب نیست اما در بین گرایش های مختلف فیزیک در ایران ، این گرایش بازار کار نسبتا بهتری دارد .

ضمن این که در دوره های تحصیلات تکمیلی می توانید با شیفت دادن کار ها و پژوهش های خود به سمت فیلد های نوینی چون نانوتکنولوژی یا پیل های سوختی یا . . . ارتباطی هم با صنعت برقرار نمایید که در این صورت هم بازار کار مناسبی خواهدداشت .

اگر سوال دیگری در مورد این گرایش بود بپرسید تا در حد توان پاسخ داده شود .

موفق باشید .

یا حق . . .

M F S

عضو جدید
سلام یک سوال از فیزیک 2 هالیدی:

چگالی اتمهای ژرمانیم را با داشتن :[h=1]ρ=5.32 gr/cm^3[/h]جرم حجمی و M=72.9 gr جرم مولکولی را محاسبه نمائید؟

mohsen100

عضو جدید
سلام .
تو مقطع ارشد کدوم رشته هس که هم به برنامه نویسی و هم به فیزیک مربوطه؟
کدوم گرایش به تحقیقات روی بیماریها می پردازه؟

red12

عضو جدید
درود

من مشغول تحقیق بر روی یک پروژه ای هستم توی طرح یه همچین چیزی که توی عکسی مشاهده میکنید هست که من پاک گیج شدم - میخواستم بدونم این اتفاق چطوری امکان پذیر هست و تحت چه شرایطی و طبق چه قانونی

راستش گفتم شاید مربوط بشه به بحث های فیزیک و اینجا تاپیک زدم ببخشید بدجوری گیر کردم

مشاهده پیوست 176754

توضیحش اینه که اسید سولفوریک که تا 90 درجه سانتی گراد داغ شده از پایین وارد یک مخزن میشه - هوا هم با یک سرعت مشخصی درون مخزن دمیده میشه طبق شکل - و توسط پمپ اسید از بالای برج برداشت میشه و این فرآیند به صورت چرخشی ادامه پیدا میکنه

حالا سوال اینجاست که کل اسید هم وارد مخزن بشه فقط یک پنجم مخزن پر میشه و هیچگاه به بالا نمیرسه و این اسید چی جوری قراره به بالا برسه و توسط پمپ کشیده بشه همچین چیزی ممکنه ؟ مثل این که در اثر فشار با هوا به بالا میره آخه چی جوری ؟ مگه میشه که اسید مایع خود به خود بالا بره ؟ :confused:

احتمالا اسيد توسط هوا تبخير شده به بخار اسيد تبديل ميشه بعد در بالاي برج خنك شده تبديل به اسيد شده وچرخه ادامه پيدا ميكنه.باز دوستان هم نظر بدن. استفاده ميكنيم

ROOHALAH1368

عضو جدید
سلام به شما
قطعا همون جامد را ادامه دهید . علت تمایل به تغییر گرایش خود را شانس قبولی دکتری در دانشگاهی که ارشد خوانده اید عنوان میکنید . این فکر فقط تا درصدی بسیار پایین صحت دارد. ما میتوانید شانس قبولی دکتری در هر دانشگاه دیگری داشته باشید

brainy

عضو جدید
سلام به همه بر و بچه های خوب فیزیک.
دوستان , من یه سوال داشتم ممنون میشم که منو راهنمایی کنین:
یکی از اساتید سر کلاس فرمودن که انیشتین معتقد بود که جهان از یک ذره بوجود اومده. من توی اینترنت گشتم چیزی دستگیرم نشد. میشه بفرمایین همچین چیزی صحت داره؟ و اگه صحت داره چطوری راجع به این قضیه اطلاعات بدست بیارم؟
ممنون دوستان.

870158804

عضو جدید
سلام.من برای کنکور ارشد یه سری جزوه و کتاب میخوام،اگه کمکم کنید ممنون میشم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه بر و بچه های خوب فیزیک.
دوستان , من یه سوال داشتم ممنون میشم که منو راهنمایی کنین:
یکی از اساتید سر کلاس فرمودن که انیشتین معتقد بود که جهان از یک ذره بوجود اومده. من توی اینترنت گشتم چیزی دستگیرم نشد. میشه بفرمایین همچین چیزی صحت داره؟ و اگه صحت داره چطوری راجع به این قضیه اطلاعات بدست بیارم؟
ممنون دوستان.
درود بر شما
منظور استادتون احتمالا نظریه ی بیگ بنگ بوده
تو این نظریه بیان شده که کل دنیا در یک ذره با چگالی بینهایت و حجم صفر گنجونده شده بود که بعد از یه انفجار عظیم تمامی انرژی موجود در اون ذره شروع به گسترش در سرتاسر گیتی کرد
این انرژی کم کم به صورت ذرات پر انرژی مثل پروتون و نوترون و الکترون و بوزون ها و فرمیون های مختلف در اومد و از برخورد بین این ذرات اولین اتم های تشکیل دهنده ی جهان (مثل هیدروژن) به وجود اومدند
از برخورد پرانرژی این اتم ها با هم گداخت هسته ای صورت گرفت و اتم های سنگین تر تشکیل شدند
به مرور زمان با گسترش اتم ها در سرتاسر گیتی طی میلیاردها سال جهان امروزی پدید اومده
البته تمام اینها که گفتم یه نظریست.

54675

عضو جدید
سوال

سوال

دو بار یکدیگر را با نیروی 0.08N می رانند. اگر فاصله دو بار را به یک چهارم مقدار اولیه کاهش دهیم، اندازه نیروی رانشی چه قدر می شود؟جواب: 1/28N
لطفاً روش محاسبه رو بگید.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دو بار یکدیگر را با نیروی 0.08N می رانند. اگر فاصله دو بار را به یک چهارم مقدار اولیه کاهش دهیم، اندازه نیروی رانشی چه قدر می شود؟جواب: 1/28N
لطفاً روش محاسبه رو بگید.
درود بر شما
خیلی سادست
فرمول نیروی الکتریکی بین 2 بار (قانون کولن) رو بنویسیم میشه:
F=kq1q2/r^2
فاصله هر چقدر تغییر کنه نیروی وارد بر بارها با نسبت توان 2 فاصله تغییر میکنه
در نتیجه وقتی فاصله 4 برابر کاهش پیدا کنه چون نیرو با فاصله رابطه ی عکس داره و رابطش با توان 2 فاصله هست نیرو 16 برابر میشه

brainy

عضو جدید
درود بر شما
منظور استادتون احتمالا نظریه ی بیگ بنگ بوده
تو این نظریه بیان شده که کل دنیا در یک ذره با چگالی بینهایت و حجم صفر گنجونده شده بود که بعد از یه انفجار عظیم تمامی انرژی موجود در اون ذره شروع به گسترش در سرتاسر گیتی کرد
این انرژی کم کم به صورت ذرات پر انرژی مثل پروتون و نوترون و الکترون و بوزون ها و فرمیون های مختلف در اومد و از برخورد بین این ذرات اولین اتم های تشکیل دهنده ی جهان (مثل هیدروژن) به وجود اومدند
از برخورد پرانرژی این اتم ها با هم گداخت هسته ای صورت گرفت و اتم های سنگین تر تشکیل شدند
به مرور زمان با گسترش اتم ها در سرتاسر گیتی طی میلیاردها سال جهان امروزی پدید اومده
البته تمام اینها که گفتم یه نظریست.

درود بر شما محسن عزیز. مطمئن نیستم که منظورش بیگ بنگ بوده یا نه. ولی به قول شما احتمالا منظورش همون بوده. در هر صورت از عنایت شما و پاسخ زیبای شما سپاسگذارم دوست عزیز.

avid.s

عضو
[h=2][/h]
سلام دوستان
من این ترم آز فیزیک 1 برداشتم با توجه به بقیه ی واحدایی که برداشتم، لازمه نمره ی بالایی تو این درس کسب کنم.با توجه به این که آزمون پایان ترمم 10 روز دیگس و شامل امتحان کتبی و عملی میشه و همچنین با عنایت به این موضوع که همیشه دانشکده فیزیک دانشگامون امتحانای آزمایشگاه رو سخت و کاملا مفهومی میگیره،میشه راهنماییم کنید چی و چطور بخونم؟یا مثلا برای هر آزمایش،کدوم کتاب برای مراجعه بهتره تا کلیه ی نکات اونو در بر بگیره ؟؟
در ضمن ما این آزمایشها رو انجام دادیم :
ق هوک،ضریب اصطکاک،آونگ ساده،فنر پیچشی+گشتاور ماند،عدد ژول،کالریمتر،ق گازها،فشار بخار اشباع،ق سردشدن نیوتون.
پیشاپیش ممنون از راهنمایی های دقیقتون​

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من این ترم آز فیزیک 1 برداشتم با توجه به بقیه ی واحدایی که برداشتم، لازمه نمره ی بالایی تو این درس کسب کنم.با توجه به این که آزمون پایان ترمم 10 روز دیگس و شامل امتحان کتبی و عملی میشه و همچنین با عنایت به این موضوع که همیشه دانشکده فیزیک دانشگامون امتحانای آزمایشگاه رو سخت و کاملا مفهومی میگیره،میشه راهنماییم کنید چی و چطور بخونم؟یا مثلا برای هر آزمایش،کدوم کتاب برای مراجعه بهتره تا کلیه ی نکات اونو در بر بگیره ؟؟
در ضمن ما این آزمایشها رو انجام دادیم :
ق هوک،ضریب اصطکاک،آونگ ساده،فنر پیچشی+گشتاور ماند،عدد ژول،کالریمتر،ق گازها،فشار بخار اشباع،ق سردشدن نیوتون.
پیشاپیش ممنون از راهنمایی های دقیقتون​

ببینید این کاملاً بستگی به دانشگاهتون داره که چه مطالبی رو توو پایان ترم پوشش میده و قطعاً از هر دانشگاه به دانشگاه دیگه فرق میکنه. بهترین کار اینه که از یه سال بالایی بپرسید، مخصوصاً کسی که هوش و حواسش جمع باشه و یادش مونده باشه. از دستیارهای آزمایشگاه هم میتونید سوال کنید. مثلاً برای ما دقیقاً از مفاهیم خود آزمایش‌ها داده بودند و اگه کسی آزمایش‌ها رو با علاقه انجام داده بود و گزارش کارها رو خوب نوشته بود و روشون فکر کرده بود نمره‌ی خوبی می‌گرفت. اگه توو صورت آزمایش‌ها در مورد دقت و کولیس و این چیزا توضیح داده، احتمالاً ازشون سؤال بده. از رسم لگاریتمی هم برا ما داده بودند با این حال حتماً از سال بالایی‌هاتون بپرسید.

kamran.mohammad

عضو جدید
سلام
دوستان من نیاز به سولات ترم اول فیزیک هر سه پایه دبیرستان دارم
متشکرم اگر بهم بدید

اعظم*

عضو جدید
با سلام
من در مورد عدسی ها سوال دارم
می خوام بدونم اگر چندتا عدسی کنار هم باشند و همه از یک نوع (یعنی مقعر یا محدب ) باشند و با فاصله ای خاص قرار گرفته باشند نور چطور از آنها عبور می کند؟
اگر نوع این عدسی ها متفاوت باشد چطور؟ و اگر بین عدسیها صفحه ای صاف وجود داشته باشد نور چطور عبور می کند؟
اگر پاسخ طولانی بود لطفا سایتی که بتوانم کمک بگیرم به من معرفی بفرمایید
با تشکر از شما

هادی21

عضو جدید
سلام به دوستان فردا امتحان فیزیک دارم ترم اولم ولی استاد خیلی بدی داریم که همه رو میندازه خواستم کمکم کنید که بتونم پاسش کنم ممنون میشم