سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به دوستان فردا امتحان فیزیک دارم ترم اولم ولی استاد خیلی بدی داریم که همه رو میندازه خواستم کمکم کنید که بتونم پاسش کنم ممنون میشم
درود بر شما
بگید با کدوم قسمتش مشکل دارید تا کمکتون کنم

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام
ی سوال داشتم
میشه ضریب هدایت الکتریکی ، مقاموت ویژه و نفوذپذیری مغناطیسی یک ماده رو بدست آورد؟؟ به چه روشی ؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
ی سوال داشتم
میشه ضریب هدایت الکتریکی ، مقاموت ویژه و نفوذپذیری مغناطیسی یک ماده رو بدست آورد؟؟ به چه روشی ؟
درود بر شما
روش های مختلفی وجود داره که راحت ترینش استفاده از دستگاه هاست.....
مثلا برای هدایت الکتریکی دستگاه خاصی وجود داره که تا 0.1 میلی زیمنس بر متر رو اندازه گیری می کنه
برای مقاومت ویژه هم میتونید یه منبع ولتاژ Dc جور کنید و به دو سر ماده وصل کنید و به 2 سر اون یه آمپر سنج هم وصل کنید
جریان عبوری رو به ولتاژ تقسیم کنید ازش مقاومت جسم بدست میاد
حالا از فرمول R=ρL/A که L طول جسم و A سطح مقطع اونه مقدار ρ که همون مقاومت ویژه هست بدست میاد
نفوذ پذیری مغناطیسی هم از قرار دادن جسم در میدان مغناطیسی با شدت میدان معین (که مقدارش از جریان الکتریکی به دست میاد) و داشتن کمیت چگالی شار مغناطیسی بدست میاد
از فرمول زیر

B در فرمول نماد چگالی شار و H نماد شدت میدان مغناطیسی و μ نفوذ پذیری مغناطیسی هست
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم
پیروز باشید:gol:

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
درود بر شما
روش های مختلفی وجود داره که راحت ترینش استفاده از دستگاه هاست.....
مثلا برای هدایت الکتریکی دستگاه خاصی وجود داره که تا 0.1 میلی زیمنس بر متر رو اندازه گیری می کنه
برای مقاومت ویژه هم میتونید یه منبع ولتاژ Dc جور کنید و به دو سر ماده وصل کنید و به 2 سر اون یه آمپر سنج هم وصل کنید
جریان عبوری رو به ولتاژ تقسیم کنید ازش مقاومت جسم بدست میاد
حالا از فرمول R=ρL/A که L طول جسم و A سطح مقطع اونه مقدار ρ که همون مقاومت ویژه هست بدست میاد
نفوذ پذیری مغناطیسی هم از قرار دادن جسم در میدان مغناطیسی با شدت میدان معین (که مقدارش از جریان الکتریکی به دست میاد) و داشتن کمیت چگالی شار مغناطیسی بدست میاد
از فرمول زیر

B در فرمول نماد چگالی شار و H نماد شدت میدان مغناطیسی و μ نفوذ پذیری مغناطیسی هست
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم

خیلی ممنون محسن جان از راهنماییت. فهمیدم باید چیکار کنم.
حالا اون دستگاه خاص برای اندازه گیری هدایت الکتریکی رو از کجا میتونم پیدا کنم؟؟؟
آزمایشگاهای دانشگاه این دستگاه رو دارند؟؟؟
یه سوال دیگه اینکه مقدار مقاومت اهمی رو تو معادله مقاومت ویژه باید چند در نظر بگیرم؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی ممنون محسن جان از راهنماییت. فهمیدم باید چیکار کنم.
حالا اون دستگاه خاص برای اندازه گیری هدایت الکتریکی رو از کجا میتونم پیدا کنم؟؟؟
آزمایشگاهای دانشگاه این دستگاه رو دارند؟؟؟
یه سوال دیگه اینکه مقدار مقاومت اهمی رو تو معادله مقاومت ویژه باید چند در نظر بگیرم؟؟

درود بر شما
خوشحالم که تونستم مقداری کمک کنم
فکر میکنم هدایت سنج تو دانشگاه ها باشه (البته دانشگاهایی که آزمایشگاه فیزیک درست و درمون داشته باشه بعبارت دیگه اگه دانشگاهتون علوم پایه داشته باشه حلله)
این دستگاه 2 تا الکترود داره که باهاش هدایت الکتریکی رو اندازه میگیرن
مقدار مقاومت اهمی رو از مقدار ولتاژی که به 2 سر ماده میدی و همینطور مقدار جریانی که با آمپر سنج (که به صورت موازی در مسیر جریان قرار میگیره) میخونی
بعد با استفاده از فرمول R=V/I مقدار مقاومت رو بدست میاری;)

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
درود بر شما
خوشحالم که تونستم مقداری کمک کنم
فکر میکنم هدایت سنج تو دانشگاه ها باشه (البته دانشگاهایی که آزمایشگاه فیزیک درست و درمون داشته باشه بعبارت دیگه اگه دانشگاهتون علوم پایه داشته باشه حلله)
این دستگاه 2 تا الکترود داره که باهاش هدایت الکتریکی رو اندازه میگیرن
مقدار مقاومت اهمی رو از مقدار ولتاژی که به 2 سر ماده میدی و همینطور مقدار جریانی که با آمپر سنج (که به صورت موازی در مسیر جریان قرار میگیره) میخونی
بعد با استفاده از فرمول R=V/I مقدار مقاومت رو بدست میاری;)

آفا خیلی خیلی ممنون :gol:

بهناز23تب

عضو جدید
سلام

سلام

راهنما یاجزوه ی اندازه گیری وآشکارسازی تابش های هسته ای رو میخوام لطفا

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
راهنما یاجزوه ی اندازه گیری وآشکارسازی تابش های هسته ای رو میخوام لطفا
درود بر شما
لطفا زین پس سوالات و درخواست هاتون تو تایپیک زیر مطرح کنید:gol:
[h=3]درخواست ها و سوالات در رابطه با فیزیک[/h]برای اندازه گیری اون از شمارشگر گایگر-مولر استفاده میشه
ساز و کار این شمارشگر بصورت زیر هست:
کنتور گایگر مولر (شمارنده گایگر) محفظه ای معمولاً شیشه ای دارد که پر از گاز است و دارای دو الکترود می باشد. یکی از دو الکترود به شکل استوانه فلزی و دیگری یک سیم نازک هم محور استوانه است. در مدار الکتریکی کنتور اغلب یک اختلاف سطح الکتریکی مستقیم 1000 ولت یا بیشتر بین سیم و استوانه بر قرار می کنند.در لوله گایگر یک جریان قابل اندازه گیری به وسیله تابش مورد نظر به وجود می آید یون ها تحت تأثیر میدان الکتریکی بین استوانه فلزی و سیم به حرکت در می آیند، میدان الکتریکی به اندازه کافی قوی است که مانع ترکیب مجدد یون ها می شود و به اندازه کافی کم است که قدرت نارسائی گاز تغییر نمی کند. اگر این میدان الکتریکی خیلی قوی شود، حالت بحرانی در لوله ایجاد می گردد به طوری که با ورود یک بار الکتریکی عمل تخلیه الکتریکی آغاز می شود. الکترون های اولیه در نتیجه برخورد، یون های بیشتری تولید می کنند. در میدان الکتریکی قوی نزدیک الکترود مرکزی، یون های ثانویه، خود یون های بیشتری تولید می کنند و این عمل به صورت تصاعدی افزایش می یابد. بنابراین یک الکترون به تنهایی می تواند باعث تولید میلیون ها الکترون شود که به آسانی با وسایل الکترونیکی قابل تشخیص است. در این ضمن یون های مثبت نسبتاً سنگین به طرف استوانه خارجی مهاجرت می کنند و پس از جذب الکترون به اتم یا مولکول تحریک شده تبدیل می گردند. اگر این اتم ها فتون تابش کنند باعث جدا کردن فتو الکترون از استوانه خارجی خواهند شد، این الکترون ها به نوبه خود تولید سیل الکترون می نمایند و به این ترتیب عمل تخلیه الکتریکی به طور پیوسته در لوله گایگر ادامه خواهد یافت. اما اگر گاز داخل لوله از گاز های آلی باشد که به آسانی تجزیه می شوند انرژی تحریک به جای تابش فتون ممکن است باعث تجزیه مولکول گاز شود. در حالت نخست برای جلوگیری از تخلیه الکتریکی دائمی لازم است پتانسیل الکتریکی در لوله به حدود صفر کاهش یابد. پتانسیل الکتریکی لوله هر بار که پالس در نتیجه عبور جریان یونیزاسیون از مقاومت R ایجاد می شود، خیلی کم می گردد. در حالت دوم به علت تجزیه شیمیایی گاز آلی، عمر لوله گایگر کاهش می یابد. بنابراین در هر دو حالت باید از ادامه تخلیه الکتریکی بین پالس ها باید جلوگیری شود. چون برای عمل جلوگیری از تخلیه دائمی و برای احیاء پتانسیل بین دو الکترود زمان معینی لازم است، بنابراین لوله در ضمن شمارش مدت زمانی حساس نیست که آن را زمان مرگ لوله نامند. کنتور های گایگر وقتی به اشعه یا شدت کم حساس هستند که انرژی اشعه برای ورود به ناحیه حساس لوله کافی باشد. در هر صورت اگر شدت اشعه خیلی زیاد باشد لوله گایگر فلج می شود و یا از کار می افتد زیرا زمان بین دو یونیزاسیون اولیه کمتر از زمان مرگ لوله است.کنتور های گایگر جدید فاقد دریچه اند زیرا گاز داخل لوله هوا نیست و فشار آن کمتر از فشار اتمسفر است. ذرات پر انرژی قادرند از هر جهت که بیایند وارد لوله شوند ولی ذرات کم انرژی الزاماً باید از دریچه انتهایی با پوشش نازک وارد شوند. از آنجا که ذرات کم انرژی به وسیله شیشه متوقف می شوند، با قرار دادن یک دریچه نازک در انتهای لوله، جذب در شیشه کاهش می دهند. این دریچه ها تقریباً غیر قابل دیدن و بسیار شکننده هستند، ضخامت آن ها را معمولاً بر حسب جرم در واحد سطح می دهند. دریچه های با ضخامت سه میلی گرم در واحد سطح متداول هستند. این دریچه ها به حدی نازک می باشند که امواج اشعه ماورای بنفش به آسانی از آن ها عبور می کنند. انرژی این فتون ها با ایجاد فتو الکترون در الکترودها باعث به کار انداختن لوله گایگر می شود، و در بعضی موارد خود باعث یونیزاسیون گاز می شوند. شعله یک کبریت دارای مقدار زیادی اشعه ماورای بنفش است که می تواند لوله گایگر با دریچه نازک شفاف به کار اندازد.

S H E I D A

عضو جدید
سلام دوستان،من باید درموردساختار درونی آیفون 5 از نظر فیزیکی و باتوجه به فیزیک حالت جامد تحقیق کنم،کسی میتونه کمکم کنه که از کدوم سایتا و چه منابعی استفاده کنم
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان،من باید درموردساختار درونی آیفون 5 از نظر فیزیکی و باتوجه به فیزیک حالت جامد تحقیق کنم،کسی میتونه کمکم کنه که از کدوم سایتا و چه منابعی استفاده کنم
ممنون
درود بر شما
جنبه های مورد نظرتون برای بررسی چی هست؟
چون اطلاع دقیقی از مباحث مطرح شده تو فیزیک حالت جامد ندارم میپرسم
مباحث مد نظرتون رو مطرح کنید اگه کمکی ازم بر اومد در خدمتم;)

S H E I D A

عضو جدید
درود بر شما
جنبه های مورد نظرتون برای بررسی چی هست؟
چون اطلاع دقیقی از مباحث مطرح شده تو فیزیک حالت جامد ندارم میپرسم
مباحث مد نظرتون رو مطرح کنید اگه کمکی ازم بر اومد در خدمتم;)
سلام خدمت شما،میخوام بیشتر درمورد این که نحوه کارو عملکرد اثرانگشت دراین گوشی از نظر فیزیک چگونه هست،تحقیق کنم
ممنون از لطفتون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام خدمت شما،میخوام بیشتر درمورد این که نحوه کارو عملکرد اثرانگشت دراین گوشی از نظر فیزیک چگونه هست،تحقیق کنم
ممنون از لطفتون
پی نظرتون به فیزیک Touchpad هاست؟
بسیار عالی اولین باره این موضوع رو میخوام بررسی کنم
شمام بگرد دنبال مطلب منم میگردم اگه به نتیجه ای رسیدم خبر میدم;)

Physics Ph.D

عضو جدید
سلام.
من یه دانش آموز پیش دانشگاهی هستم و به شدت به فیزیک علاقه دارم و میخوام در دانشگاه این رشته رو تا مقطع دکترا ادامه بدم.
میشه به من بگید حدودا تو چند سالگی میتونم دکترای فیزیک بگیرم؟

یه سوال دیگه هم این که میخوام بهم بگن مهندس هسته ای باید فیزیک محض برم دیگه؟

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام.
من یه دانش آموز پیش دانشگاهی هستم و به شدت به فیزیک علاقه دارم و میخوام در دانشگاه این رشته رو تا مقطع دکترا ادامه بدم.
میشه به من بگید حدودا تو چند سالگی میتونم دکترای فیزیک بگیرم؟

یه سوال دیگه هم این که میخوام بهم بگن مهندس هسته ای باید فیزیک محض برم دیگه؟
درود بر شما
فیزیک رشته ی بسیار شیرین و زیبا و در عین حال پیچیده ای ه
بطن فیزیک سطحش خیلی فراتر از درسای دبیرستانی ماست و همچنین بسیار زیبا تر از اون.
نمیخوام بگم فیزیک بده اشتباه نگیرید منظورمو (منم ول کنن همین فردا میرم دانشگاه تو مقطع کارشناسی فیزیک ثبت نام میکنم)
الان چند سالتونه؟
بستگی به خودتون داره که چجوری بخواید مقاطع رو بگذرونید.
من کارشناسی رشته ی خودمو تو 3.5 سال تموم کردم اما دوستای نزدیک خودم هستن که تا 9-10 ترم جا دارن برا فارغ التحصیلی ;)
اما شما یه نقطه ی قوت دارین و اونم علاقه ی شدید شما به رشتته
فکر نکنم با این علاقه ای که دارید گذر ایام رو تو دانشگاه و درس حس کنید (وقتی یکم تو. همبافته ی فضا-زمان بپیچی سن خودتم گم میکنی:biggrin:)
فکر میکنم مهندسی هسته ای درسی تو مقطع کارشناسی ارشد باشه و از اونجایی که شما میتونی حتی با لیسانس رشته ی آبیاری گیاهان دریایی هم تو مقطع ارشد بری کنکور مهندسی هسته ای بدی خیلی فرقی نمیکنه چی بخونی
تنها توصیم به شما اینه اگه با شرایط شغلی در آینده هیچ میشکلی ندارید بچسبید به عشق و حالتون (فیزیک مد نظره هااااااااا)

Physics Ph.D

عضو جدید
ممنون از توضیحاتتون ولی بالاخرا نفهمیدم حدودا تو چه سنی میشه دکترا گرفت؟

کنکور ارشد واسه مهندسی هسته ای چه درس هایی ر داره مثل همین کنکور خودمونه؟ :/

میشه تا قبل 28 سالگی دکترا گرفت مثلا؟

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحاتتون ولی بالاخرا نفهمیدم حدودا تو چه سنی میشه دکترا گرفت؟

کنکور ارشد واسه مهندسی هسته ای چه درس هایی ر داره مثل همین کنکور خودمونه؟ :/

میشه تا قبل 28 سالگی دکترا گرفت مثلا؟
اگه 18 سالگی وارد دانشگاه بشی میشه تا 28 دکتر شد.
مثل کنکور خودمون!!!
یه سری منابع داره که تو دفترچه هست
اونا رو باید بخونی و تو آزمون شرکت کنی

parastoo93

عضو جدید
باسلام،اینجا کسی میدونه چرا قاب الکتروسکوپ رو به صورت دایره میسازند؟دلیل فیزیکی اون چیه؟
باتشکر فراوان

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
باسلام،اینجا کسی میدونه چرا قاب الکتروسکوپ رو به صورت دایره میسازند؟دلیل فیزیکی اون چیه؟
باتشکر فراوان
درود بر شما
منظورتون از قاب همون صفحه ی بالاشه؟
اگر دقت کرده باشید وقتی دیسکی داریم که روش بار یکسان به صورت یکنواخت قرار گرفته برآیند نیرو های حاصل از هر ذره ی باردار در راستای محور عمود بر دیسک خواهد بود در نتیجه نیروهای وارده بر 2 صفحش باعث بسته شدن 2صفحه خواهد شد
حالا وقتی یه بار نا همنام با بار اولیه رو به اون دیسک نزدیک کنیم یه جور 2 قطبی ایجاد میشه که توش بار های همنام میرن یه طرف
و اگر یکم بیشتر دقت کنید میبینید که در 2 قطبی ها بر خلاف دیسکی با بار یکسان برآیند نیرو ها عمود بر محور عمود بر دیسک خواهد بود
در نتیجه با اثر این نیرو صفحات از هم باز میشن
امیدوارم خوب توضیح داده باشم
اگر توضیح بیشتر لازم بود بگین

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
میدونیم که پرتوهای نور که در فضا منتشر میشن به صورت سینوسی حرکت می‌کنند. حالا چه این پرتوها از خورشید باشن چه از یه لامپ!
فرض کنید در اتاقی دو لامپ وجود داره که تنها یکیشون روشنه. این امکان از لحاظ تئوری وجود داره که با روشن کردن لامپ دوم ، پرتوهای سینوسی که از این لامپ خارج میشن دارای فازی متضاد با فاز پرتوهای لامپ اول باشه. به عبارت ساده‌تر این امکان هست که پرتوی لامپ دوم 180 درجه با پرتوهای لامپ اول اختلاف فاز داشته باشن بنابراین در این حالت با روشن کردن لامپ دوم نه تنها اتاق روشن‌تر نمیشه بلکه در تاریکی فرو میره. علتش هم اینه که پرتوهای لامپ دوم ، پرتوهای لامپ اول رو خنثی میکنن. حالا اگه نخوایم اینقدر منفی فکر کنیم که پرتوهای لامپ دوم 180 درجه پرتوهای لامپ اول فرق داره به هر حال چون زمان روشن کردن دو لامپ یکسان نیست این پرتوها با هم یه اختلاف فازی دارن که همونطور که ممکنه باعث تقویت هم بشن احتمالش هم هست که این اختلاف طوری باشه که نور دو لامپ باعث تضعیف هم بشه. ولی در عمل هر وقت ما لامپ دوم رو روشن میکنیم نور اتاق هم بیشتر میشه و هیچوقت شاهد این نبودیم که نور یه اتاق با روشن کردن لامپ دوم کم بشه!!!!!! ممنون میشم اگه استدلالتون رو بفرمایید و بگید چرا در حالت واقعی وقتی لامپ دوم رو روشن می‌کنیم نور اتاق کم نمیشه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میدونیم که پرتوهای نور که در فضا منتشر میشن به صورت سینوسی حرکت می‌کنند. حالا چه این پرتوها از خورشید باشن چه از یه لامپ!
فرض کنید در اتاقی دو لامپ وجود داره که تنها یکیشون روشنه. این امکان از لحاظ تئوری وجود داره که با روشن کردن لامپ دوم ، پرتوهای سینوسی که از این لامپ خارج میشن دارای فازی متضاد با فاز پرتوهای لامپ اول باشه. به عبارت ساده‌تر این امکان هست که پرتوی لامپ دوم 180 درجه با پرتوهای لامپ اول اختلاف فاز داشته باشن بنابراین در این حالت با روشن کردن لامپ دوم نه تنها اتاق روشن‌تر نمیشه بلکه در تاریکی فرو میره. علتش هم اینه که پرتوهای لامپ دوم ، پرتوهای لامپ اول رو خنثی میکنن. حالا اگه نخوایم اینقدر منفی فکر کنیم که پرتوهای لامپ دوم 180 درجه پرتوهای لامپ اول فرق داره به هر حال چون زمان روشن کردن دو لامپ یکسان نیست این پرتوها با هم یه اختلاف فازی دارن که همونطور که ممکنه باعث تقویت هم بشن احتمالش هم هست که این اختلاف طوری باشه که نور دو لامپ باعث تضعیف هم بشه. ولی در عمل هر وقت ما لامپ دوم رو روشن میکنیم نور اتاق هم بیشتر میشه و هیچوقت شاهد این نبودیم که نور یه اتاق با روشن کردن لامپ دوم کم بشه!!!!!! ممنون میشم اگه استدلالتون رو بفرمایید و بگید چرا در حالت واقعی وقتی لامپ دوم رو روشن می‌کنیم نور اتاق کم نمیشه؟
درود بر شما
این خاصیتی که شما مد نظرتونه تو فیزیک کوانتوم معنا پیدا میکنه
و دلیل اون هم خاصیت مموج-ذره بودن نور ه
یعنی نور یه وقتایی موج ه و برهمنهش و اینا داره و یه وقتایی ذرست و و مثل توپ پینگ پنگ عمل میکنه یعنی هرچی فوتون از لامپ ساطع میشه و میرسه به در و دیوار و اینا و باعث روشنایی بیشتر میشه
اگر توضیحات بیشتر خواستید بگید تا براتون بگم

challenger_69

عضو جدید
درود بر شما
این خاصیتی که شما مد نظرتونه تو فیزیک کوانتوم معنا پیدا میکنه
و دلیل اون هم خاصیت مموج-ذره بودن نور ه
یعنی نور یه وقتایی موج ه و برهمنهش و اینا داره و یه وقتایی ذرست و و مثل توپ پینگ پنگ عمل میکنه یعنی هرچی فوتون از لامپ ساطع میشه و میرسه به در و دیوار و اینا و باعث روشنایی بیشتر میشه
اگر توضیحات بیشتر خواستید بگید تا براتون بگم

ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدید.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدید.
برای توضیحات بیشتر باید یه چیزایی رو بصورت پیش فرض بپذیرید:دی
آخه خود دانشمندای زمینه ی کوانتوم هم نمیتونن توجیحش کنن چه برسه به مغز ناقص امثال من!
خب بپردازیم به مساله:
تو فیزیک کوانتوم یه مبحثی هست به نام موج- ذره
این بیان میکنه که تمامی پدیده های موجود در دنیا از فوتون گرفته تا دکمه های کیبوردی که باهاش دارید تایپ میکنید تماما 2 حالت به خود میگیرن یکی بحالت موج ه مثل امواج الکترومغناطیسی که شما بیشتر باهاش آشنایی دارید و دیگری ماهیت ذره ایشه که مثل همین دکمه ای که فشار میدید قابل لمسه
این که پدیده ی مورد نظرتون که تو مسئله ی بیان شده توسط شما فوتون هست به صورت موج باشه یا ذره بستگی به بررسی اون داره!!!!!!!!!!!!!!!!
من اینو تو نتایج یکی از آزمایشات فیزیک کوانتوم که انجام داده بودن خوندم:
آزمایش یانگ (دو شکاف) رو یبار انجام دادن همون حالتی که تو فیزیک پیش دانشگاهی برامون گفتن و بر روی پرده خطوط راه راه روشن وتاریک تشکیل شد و این نشان از حالت موجی نور (فوتون) بوده که بدلیل تداخل امواج الکترومغناطیسی و برهمنهی ویرانگر امواج در نقاطی که در آنها اختلاف فاز وجود داشت نوار های روشن و تاریک ایجاد شده
حالا یبار دیگه اومدن تا با دستگاه آشکار ساز رفتار فوتون رو موقع برهمنهی امواجش بررسی کنن
میخواستن ببینن برهمنهی چجوریاست؟!
بعد دیدن تنها رد بجا مونده بر روی پرده رد 2 شکاف هست مثل شکل زیر (امیدوارم شکلش مفهوم باشه)
young.jpg
اینجا بود که فوتون از خودش ماهیت ذره ای بروز داد
دلیل این پدیده و تغییر ماهیت آنی هم میگن پیش آگاهی ذره بوده!!!!(فیزیک کوانتومه دیگه چیزای عجیب و غریب زیاد داره)
نظریاتی تو فیزیک کوانتوم هست که میگه هر پدیده ای تا زمانی که بررسی نشده وجود نداره و به محض بررسی بوجود میاد!!(این از چیزایی ه که میبایستی بپذیرید)
و عجیب تر از اون اینه که این نظریه به طور واضح تو آزمایشات مربوط به این علم مشاهده شده
مثلا همین آزمایش یانگ چندین و چند بار به منظور غافلگیر کردن فوتون و پرده برداشتن از ماهیت موجیش صورت گرفته اما هر دفعه فوتون بر دانشمندان پیروز شده!!!
بر همین اساس (نامعلوم بودن نتیجه ی بررسی ها) فیزیک کوانتوم رو بصورت علمی بر پایه ی احتمالات بیان میکنن که نمونه ی خیلی مشهور احتمال در فیزیک تابع موج احتمال شرودینگر هست که احتمال وجود الکترون رو در فضای مورد بررسی بوسیله ی تابع معروفش بدست میارن.
فک کنم مطالب رو زیادی جسته و گریخته گفتم امیدوارم مطلب مورد نظرتون دستگیرتون شده باشه

feri769

عضو جدید
اثبات فرمول های حرکت با شتاب ثابت

اثبات فرمول های حرکت با شتاب ثابت

سلام میشه
اثبات فرمول های حرکت با شناب ثابت رو برام بذارین؟
ممنون میشم
V=at+v[SUB]0[/SUB]
x=1/2 at[SUP]2[/SUP]+vt+x[SUB]0

[/SUB]v[SUP]2[/SUP]-v[SUB]0[/SUB][SUP]2[/SUP]=2a.x[SUB]2[/SUB]-x[SUB]1[/SUB]
V=1/2 .v-v[SUB]0[/SUB]

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام میشهاثبات فرمول های حرکت با شناب ثابت رو برام بذارین؟ممنون میشمV=at+v[SUB]0[/SUB]x=1/2 at[SUP]2[/SUP]+vt+x[SUB]0[/SUB]v[SUP]2[/SUP]-v[SUB]0[/SUB][SUP]2[/SUP]=2a.x[SUB]2[/SUB]-x[SUB]1[/SUB]V=1/2 .v-v[SUB]0[/SUB]
درود بر شما.............در مورد رابطه ی اول شما میبایستی تعریف شتاب که بصورت تغییرات سرعت بر حسب زمان هست رو بنویسید و سپس با ضرب زمان در شتاب و بردن V0 به سمت دیگر تساوی به رابطه ی مورد نظرتون برسید..............در مورد رابطه ی دوم هم میبایستی روند بالا رو برای سرعت انجام بدین یعنی سرعت رو بصورت تغییرات مکان بر حسب زمان بنویسید و با جایگذاری رابطه ی اول (V=at+V0) تو فرمولی که بدست آوردین (X=at^2+V0t+X0) رابطه ای بر حسب زمان و شتاب و سرعت اولیه بدست میارید که میشه رابطه ی دوم...................در مورد روابط سوم و چهارم باید کمی فکر کنم وقتی به جواب رسیدم تو همین تایپیک قرار میدم...........پیروز باشید:gol:

dara.telecom

عضو جدید
salam bar bachehaye fizik aghe momkene ye sitiro vasam moarefi konid ke betunam ketabe meghnatise chengo be zabane farsi download konam

mamallli

عضو جدید
سلام به همه دوستداران و عاشقان فیزیک در هر جای دنیا که هستن
دوستان من قصد دارم فیزیک رو از ارشد بخونم و میخوام امسال کنکور بدم و حتما باید دانشگاه تهران قبول شم. رشته ای که خوندم اصلا مرتبط با فیزیک نیست و به تازگی موفق شدم پ.نامه ارشدمو دفاع کنم.
قصد دارم تابستون کلاس کنکور ثبت نام کنم و برنامه منسجمی بچینم و حتی از کار فعلیم استعفا بدم که نتیجه بهتری بگیرم. از همه عزیزان خواهش میکنم کمکم کنید.شاید یک جمله از جانب شما بتونه آیندمو دگرگون کنه. از توجهتون ممنونم...

mamallli

عضو جدید
از اونجایی که متوجه شدم این تایپیک خیلی فعال نیست. کسانی که این پستو میبینن و دوست داران برای قبولی در ارشد فیزیک 94 بهم کمک کنن لطفا پی ام بدن:
m.r.nuri68@gmail.com