سخنان زنده ياد شريعتي

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هر لحظه حرفی در ما زاده می‏شود
هر لحظه دردی سر بر می‏دارد
و هر لحظه نیازی از اعماق مجهول روح پنهان و رنجور ما جوش می‏کند
این ها بر سینه می‏ریزند و راه فراری نمی‏یابند
مگر این قفس کوچک استخوانی گنجایش‏اش چه اندازه است؟

sacred

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی از بابت این جمله هایی که اینجا میذارید ممنونم. دست گل همهگیتوم درد نکنه.
خدا کنه تکراری نباشه
اگر در صحنه حق و باطل نیستی، اگر شاهد عصر خودت و شهید حق بر باطل نیستی، هر جا كه میخواهی باش. چه به شراب نشسته و چه به نماز ایستاده. هر دو یكیست
تکراریه!!!

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عشق عبارت است از همه چیز را برای یک هدف دادن و به پاداشش هیچ چیز نخواستن ، این انتخاب بزرگی است ، چه انتخابی!!!

fahimeh_r

عضو جدید
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif][SIZE=+0][SIZE=+0]پدرمومن من ... مادر مقدس من ... نماز تو یک ورزش تکراری است بدون هیچ اثر[/SIZE][/SIZE]اخلاقی و اصلاح عملی و حتی نتیجه بهداشتی ! که صبح و ظهر و شب انجام می دهی اما نهمعانی الفاظ و ارکانش را می دانی و نه فلسفه حقیقی و هدف اساسی اش را می فهمی. تمامنتیجه کار تو و آثار نماز تو این است که پشت تو قوز درآورد و پیشانی صافت پینه بستو فرق من بی نماز با تو نمازگزار فقط این است که من این دو علامت تقوی راندارم! [/FONT]​
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]تو می گویی: نماز خواندن با خدا سخن گفتن است. تصورش را بکنکسی با مخاطبی مشغول حرف زدن باشد اما خودش نفهمد که دارد چه می گوید؟ فقط تمامکوشش اش این باشد که با دقت و وسواس مضجکی الفاظ و حروف را از مخارج اصلی اش صادرکند. اگر هنگام حرف زدن "ص" را "س" تلفظ کند حرف زدنش غلط می شود اما اگر اصلانفهمد چه حرفهایی می زند و به مخاطبش چه می گوید غلط نمی شود![/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]اگر کسی روزی پنج بار و هر بار چند بار با مقدمات و تشریفاتدقیق و حساس پیش شما بیاید و با حالتی ملتمسانه و عاجزانه و اصرار و زاری چیزی رااز شما بخواهد و ببینید که با وسواس عجیبی و خواهش همیشگی خود را تلفظ می کند اماخودش نمی فهمد که چه درخواستی از شما دارد چه حالتی به شما دست می دهد؟ شما به اوچه می دهید؟ و وقتی متوجه شدید که این کار برایش یک عادت شده و یا بعنوان وظیفه یاترس از شما هم انجام می دهد دیگر چه می کنید؟ گوشتان را پنبه نمیکنید؟[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]اگر خدا از آدم خیلی بی شعور و بلکه آدمی که مایه مخصوص ضدشعور داردبدش بیاید همان رکعت اول اولین نمازش با یک لگد پشت به قبله از درگاه خود بیرونش میاندازد و پرتش می کند توی بدترین جاهای جهان سوم تا در چنگ استعمار همچون چهارپایانزبان بسته ی نجیب بار بکشد و خار هم نخورد و شکر خدا کند و در آرزوی بهشت آخرت دردوزخ دنیا زندگی کند و در لهیب آتش و ذلت و جهل و فقر خود ابولهب باشد و زنش حمالهالحطب!!![/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]واگر خدا ترحم کند رهایش می کند تا همچون خر خراس تمام عمر بر عادت خویش در دوارسرسام آور بلاهت دور زند و دور زند و دور زند...... و در غروب یک عمر حرکت و طیطریق در این" مذهب دوری" به همان نقطه ای رسد که صبح آغاز کرده بود. با چشم بسته تانبیند که چه می کند و با پوز بسته تا نخورد از آنچه می سازد! و این است بنده مومنآنچه عفت و تقوی می گویند.[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]کجایی پدر مومن من... مادر مقدس من... وای بر شمانمازگزارانی که سخت غافلید و از نماز نیز. در خیالتان خدای آسمان را نماز می بریدو در عمل بت های قرن را. خداوندان زمین را... [/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]بت هایی را که دیگر مجسمه های ساده وگنگ و عاجز عصر ابراهیم و سرزمین محمد نیستند...[/FONT]

شاهکار بود
واقعا تاثیر گذار;)

فقط دوست عزیز میدونی این متن مال کدوم کتاب دکتره؟

nazila65

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدایا... مگذار انچه را حق می دانم بخاطر آنچه بد می دانند کتمان کنم..

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در برابر وحشی ترین تازیانه ها ،
سکوت مردانه و غرور آمیز مرد نباید بشکند.
در برابر هیچ دردی،لب مرد به شکوه نباید آلوده گردد.
من از نالیدن بیزارم.
سنگین ترین دردها و خشن ترین ضربه های آفرینش،
تنها می توانند مرا به سکوت وادارند.
نالیدن، زاریدن، گله کردن، شکایت، بد است.

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

وقتی هیچ مشکلی سر راهم نبود میفهمم که راهمو اشتباه رفته ام
((استاد دکتر علی شریعتی))

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
می روم شاید فراموشت کنم
با فراموشی هم آغوشت کنم .
می روم از رفتن من شاد باش
از عذاب دیدنم آزادباش .
گر چه تو تنها تر از ما می روی
آرزو دارم ولی عاشق شوی .
آرزو دارم بفهمی درد را
تلخی بر خوردهای سرد را .
بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنارش باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید هیچ کس لیاقت اشک های تو را ندارد و کسی که چنین ارزشی دارد … باعث ریختن اشک های تو نمی شود

«دکتر علی شریعتی»

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در نهان به آنانی دل می بندیم که دوستمان ندارند و در آشکارا از آنانی که دوستمان دارند غافلیم . شاید این است دلیل تنهایی ما!

(دکتر علی شریعتی)

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پروردگارم ،مهربان من

از دوزخ این بهشت، رهایی ام بخش!

در اینجا هر درختی مرا قامت دشنامی است

و هر زمزمه ای بانگ عزایی

و هر چشم اندازی سکوت گنگ و بی حاصلی ...

دکتر شریعتی

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

من ادعا نميكنم كساني را كه دوستشان دارم، هميشه به يادشان هستم
اما ادعا ميكنم حتي لحظاتي كه به يادشان نيستم، دوستشان دارم.

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
امام حسين (ع) بيشتر از آب، تشنه لبيك بود اما افسوس بجاي افكارش، زخمهاي تنش را به ما نشان دادند و بزرگترين دردش را بي آبي معرفي كردند.

دكتر شريعتي

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حوادث انسان های بزرگ را متعالی و آدم های کوچک را متلاشی می کند.

“دکتر علی شریعتی”

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مهم این نیست که چقدر میدانیم. مهم این است که از دانسته هایمان چقدر استفاده کنیم.

دکتر علی شریعتی

آخرین ویرایش:

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من در کشوری زندگی میکنم که زبانش پارسی است اما به آن فارسی میگویند چون عربی ( پ ) ندارد .

دكتر علی شریعتی

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قرآن ! من شرمنده توام

قرآن ! من شرمنده توام

قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند می شود همه از هم می پرسند " چه کس مرده است؟ "
چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا ترا برای مردگان ما نازل کرده است .

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام .
یکی ذوق می کند که ترا بر روی برنج نوشته،‌یکی ذوق میکند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق می کند که ترا با طلا نوشته ، ‌یکی به خود می بالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و … آیا واقعا خدا ترا فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟
قرآن! من شرمنده توام اگر حتی آنان که تو را می خوانند و ترا می شنوند ،‌ آن چنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های روزمره می نشینند .. اگر چند آیه از تو را به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد می زنند ”احسنت …!” گویی مسابقه نفس است …

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای، حفظ کردن تو با شماره صفحه.

‌خواندن تو از آخر به اول ، ‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ ای کاش آنان که ترا حفظ کرده اند ، ‌حفظ کنی ، تا این چنین ترا اسباب مسابقات هوش نکنند .

خوشا به حال هر کسی که دلش رحلی است برای تو .
آنان که وقتی ترا می خوانند چنان حظ می کنند ،‌ گویی که قرآن همین الان به ایشان نازل شده است. آنچه ما با قرآن کرده ایم تنها بخشی از اسلام است که به صلیب جهالت کشیدیم.

(دکتر شریعتی)

na3rmech83

عضو جدید
بايد فراموشت کنم چنديست تمرين مي کنم من مي توانم ! مي شود ! آرام تلقين مي کنم حالم ، نه ، اصلا خوب نيست .... تا بعد، بهتر مي شود ....فکري براي ايندلِ آرام غمگين مي کنم من مي پذيرم رفته اي و بر نمي گردي همين ! خود رابراي درک اين ،صد بار تحسين مي کنم کم کم ز يادم مي روي اين روزگار و رسم اوست ! اين جمله را با تلخي اش ، صدبار تضمين مي کنم

ELANAZ

عضو جدید
گاهي گمان نميكني كه ميشود

گاهي نمي شود كه نمي شود كه نمي شود

گاهي هـــزار دوره دعـــــــــا بي اجابت است

گاهي نگفته قــــرعه بنـــام تـــــــو مي شود

گاهي گداي گداي گدايي و بخـــــــت نيست

گاهي تمــام شهـــر گدايه تـــــــو مي شوند

سلامه

عضو جدید
خوشبختي ما در سه جمله است : تجربه از ديروز ، استفاده از امروز، اميد به فردا
ولي ما با سه جمله ديگر زندگيمان را تباه مي كنيم: حسرت ديروز، اتلاف امروز، ترس از فردا

mina_p

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

انسان مجبور نيست حقايق را بگويد ولي مجبور است چيزي را كه مي گويد حقيقت داشته باشد.

دكتر علي شريعتي