سئوالات و مشکلات در متلب (MATLAB)

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

anishtain_bahosh

عضو جدید

نميدونم منظورتون دقيقا چيه ولي براي محور ها اگه بخواين اسم بذارين از اين دستور استفاده كنيد
کد:
xlabel('label for x')
ylabel('label for y')

و يك دستور ديگه هم داريم كه ليست مشخصات هر نمودار رو نشون ميده
کد:
legend('legend for all lines')
کد:
hleg1 = legend('cos_x','sin_x')
مرسی این دستور مشکلم رو حل کرد-از راهنمایی تون ممنون;)

anishtain_bahosh

عضو جدید
سلام این انتگرال : a.jpg می خوام متلب جواب هاش رو به ازای n=2,4,6,8 بهم بده
البته جواب هاش رو هم میدونم چی میشن اگه لازم باشه ایننا هستن:b.jpg

bargharshadexam

عضو جدید
درخواست کمک (از جنس شبکه!!)

درخواست کمک (از جنس شبکه!!)

من برای پیاده سازی یک ایده در شبکه های وایرلس لازم دارم که یک پلت فورم شبکه وایرلس طراحی کنم. این شبکه شامل یک برج تی وی که در یک فاصله از شبکه قرار دارد و در یک طیف مشخص و با توان مشخص ارسال می کند.شبکه در یک دایره ای به شعاع R شامل یکسری کاربر رادیو شناختی هست که در حال دریافت سیگنال برج تی وی که در مسیر دچار Pathloss,Shadowing و فیدینگ رایلی شده هستند. بطور مشخص این رادیوها با سرعت مشخص و در جهات تعریف شده در حال حرکت هستند. من میخوام ببینم امکان پیاده سازی این شبکه در متلب وجود داره؟اگه از دوستان کسی راه حلی به ذهنش میرسه بگه و ساختاری که ممکنه بشه باهاش کار کرد رو بیان کنه(بطور مثال بعضی از دوستان میگن با ساختارهای کلاس ها در متلب میشه. اما من نمیدونم چجوری!! ممنون میشم یکی از دوستان یک منبع ترجیحا فارسی برای آشنائی با ساختارهای کلاس بندی شده در متلب و یا کلی تر برای استفاده متلب در مخابرات بی سیم رو به من معرفی کنه).
CRN.JPG

aras1990

عضو جدید
درخواست کمک فوری

درخواست کمک فوری

سلام به همه دوستان من یه پروژه در مورد کنترل سازه دارم انجام میدم به کمک موتور یه روش جدیده تو قسمت فیلترینگ داده های سنسور شتاب تو سیمولینک متلب به مشکل بر خوردم فایل داده های سنسور شتاب تکست هست با فرام فایل فراخوانی کردم اما ران نمیشه لطفا یکی کمکم کنه ؟چطور داده های تکست رو در سیمولینک فراخوانی کنم و بعد فیلتر lowpass یا highpass روش قرار بدم که ران بشه؟؟؟؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید.
سپاس.

anishtain_bahosh

عضو جدید
ببخشید مزاحم شدم -می خوام یک برتامه متلب بنویسم که یک سطح دایره ای رو با مربع های سایز معلوم فرش کنم و موقعیت هرکدوم از مربع ها روی دایره و تعداد مربع ها رو متلب برام محاسبه کنه-می تونید کمک کنید در نوشتن کد؟ می دونم ساده است و باید یک شرط بذارم که آیا اندازه هر مربع بزرگتر یا کوچیکتر از شعاع دایره هست یا ته-اما نمی تونم بنویسمش و اینو باید تا قردا عصر بنویسم :confused:

anishtain_bahosh

عضو جدید
سلام من یک مشکل خوردم که تا قردا باید حلش کنم -کسی میشه راهنمایی کنه؟
من یک برتامه نوشتم که براش دو تا رشته عدد تعریف کردم از 1-24 حالا مشکلم اینه که در بخش if باید از 1- تا 24 باشه اما در قسمت shift_phaseفقط اعداد فرد بین 1-24
اما الان قسمت shift_phase هم تمام اعداد 1-24 رو می بینه که باعث شده نتیجه درست درنیاد...اینم کدش
کد:
for x3=1:1:24
 for y3=1:1:24
     if  ((x3).*lan2).^2+((y3).*lan2).^2<=r^2 %x3*lan1<=r & y3*lan1<=r 

shift_phase(x3,y3)=k0.*(((((y3).*lan1).^2)+(((x3).*lan1).^2)+(f^2)).^0.5)
     else shift_phase(x3,y3)=0
             end 
         end
     end

iut_1984

عضو جدید
سلام
تو متلب 2012 واسه دستور Make آخرش این خطا رو میده،کسی میدونه مشکل کار کجاست؟

The MATLAB C and Fortran API has changed to support MATLAB
variables with more than 2^32-1 elements. In the near future
you will be required to update your code to utilize the new
API. You can find more information about this at:
http://www.mathworks.com/help/techdoc/matlab_external/bsflnue-1.html
Building with the -largeArrayDims option enables the new API.

iut_1984

عضو جدید
سلام
تو متلب 2012 واسه اجرای دستور Make آخرش این خطا رو میده،کسی میدونه مشکل کار کجاست؟
The MATLAB C and Fortran API has changed to support MATLAB
variables with more than 2^32-1 elements. In the near future
you will be required to update your code to utilize the new
API. You can find more information about this at:
http://www.mathworks.com/help/techdoc/matlab_external/bsflnue-1.html
Building with the -largeArrayDims option enables the new API.

anishtain_bahosh

عضو جدید
سلام من یک مشکل خوردم که تا قردا باید حلش کنم -کسی میشه راهنمایی کنه؟
من یک برتامه نوشتم که براش دو تا رشته عدد تعریف کردم از 1-24 حالا مشکلم اینه که در بخش if باید از 1- تا 24 باشه اما در قسمت shift_phaseفقط اعداد فرد بین 1-24
اما الان قسمت shift_phase هم تمام اعداد 1-24 رو می بینه که باعث شده نتیجه درست درنیاد...اینم کدش
کد:
for x3=1:1:24
 for y3=1:1:24
     if  ((x3).*lan2).^2+((y3).*lan2).^2<=r^2 %x3*lan1<=r & y3*lan1<=r 

shift_phase(x3,y3)=k0.*(((((y3).*lan1).^2)+(((x3).*lan1).^2)+(f^2)).^0.5)
     else shift_phase(x3,y3)=0
             end 
         end
     end

حل شد-ممنون از کمک دوستان-خخخخخخ!

anishtain_bahosh

عضو جدید
ببخشید مزاحم شدم -می خوام یک برتامه متلب بنویسم که یک سطح دایره ای رو با مربع های سایز معلوم فرش کنم و موقعیت هرکدوم از مربع ها روی دایره و تعداد مربع ها رو متلب برام محاسبه کنه-می تونید کمک کنید در نوشتن کد؟ می دونم ساده است و باید یک شرط بذارم که آیا اندازه هر مربع بزرگتر یا کوچیکتر از شعاع دایره هست یا ته-اما نمی تونم بنویسمش و اینو باید تا قردا عصر بنویسم :confused:

حل شد-ممنون از کمک دوستان-خخخخخخ!

amin1136

عضو جدید
سوالت راحته اینم کدش منم ماتریسم رو 9*9 گرفتم راحت بتونی نتیجتو ببینی فقط کافیه 9 رو 30 کنی:

clc
clear
for k=1:9
for t=1:9
a(k,t)=-100;
end
end

for i=1:2:9
for j=2:2:9
a(i,j)=i*j;

end

end
a

amin1136

عضو جدید
سلام
اینم کد برای اشتراک دو مجموعه که هر دو مجموعه را باید به صورت ماتریس وارد کنی ماتریس e همون مجموعه اشتراک 2 مجموعست:

مشاهده پیوست clc.rar

آخرین ویرایش:

amin1136

عضو جدید
اولی که ماتریس معکوسه آب خوردنه ها... عزیز یه کم همت کن
clc
clear
('a=input('a
(c=inv(a

آخرین ویرایش:

amin1136

عضو جدید
ببین مشکلت انجاست که شما برای توان نوشتن در کسینوس یا سینوس دچار اشتباه میشی با ید این طور بنویسی
(C=1-(cos(x).^2
این رو دقسقا میتونی تو فرمولت بزاری و تابعت رو رسم کنی فقط همینطوری بنویسش

asal persian

عضو جدید
سلام
من یه مشکل تو برنامه ای که نوشتم دارم. کسی میدونه چطور میشه یه چند نمودار در یک صفحهfigure داشت. لطفا subplot رو پیشنهاد ندید چون این دستور چند نمودار در چند figure میده ولی من میخوامم همه نمودارام زیر هم با یک فاصله مناسب در یک صفحه رسم بشه
ممنون میشم کمکم کنید

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
من یه مشکل تو برنامه ای که نوشتم دارم. کسی میدونه چطور میشه یه چند نمودار در یک صفحهfigure داشت. لطفا subplot رو پیشنهاد ندید چون این دستور چند نمودار در چند figure میده ولی من میخوامم همه نمودارام زیر هم با یک فاصله مناسب در یک صفحه رسم بشه
ممنون میشم کمکم کنید
1- رسم چند نمودار در یک محور
برای رسم چند نمودار در یک محور کافی است پس از رسم اولین نمودار با استفاده از تابع Hold محور را نگهداشته (on) و بقیه ترسیمات را بر روی آن انجام داد.
کد:
[COLOR=#303030][FONT=Courier New]ezplot('sin(x)', [0, 2*pi]);[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#303030][FONT=Courier New]hold on[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#303030][FONT=Courier New]ezplot('cos(x)', [0, 2*pi]);[/FONT][/COLOR]

2- استفاده از تابع figure
فرض کنید برنامه نوشته شده توسط شما، باید دو نمودار را به صورت جدا در دو صفحه مجزا رسم نماید. برای سادگی این توابع را
و
در محدوده
در نظر میگیریم. برای رسم این توابع کافی است، از تابع figure برای ایجاد یک تصویر جدید استفاده گردد. لذا کدی همانند کد زیر می تواند پاسخگوی هدف ما در این مساله باشد.
کد:
[LEFT][COLOR=#303030][FONT=Courier New]h1=figure;[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#303030][FONT=Courier New]ezplot('sin(x)', [0, 2*pi]);[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#303030][FONT=Courier New]h2=figure;[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#303030][FONT=Courier New]ezplot('cos(x)', [0, 2*pi]);[/FONT][/COLOR][/LEFT]
یک دنیا ممنون دوست عزیز:)
:)

asal persian

عضو جدید
مرسی از راهنمایی ولی یه کم بیشتر توضیح میدم مشکلمو:
من یه ماتریس دارم که دارای ۹۹ ستون میشه که هر کدوم از ستونها باید نماینده y باشن. و x هم یه مقدار تعیین شده هست که برای همه y ها یکسانه. حالا من تو قسمت plot یه حلقه نوشتم : for k=1:99 y=A:),k) plot(x,y+(i-k)) end end
فقط زمان اجرا انگار متلب حلقه رو نمیبینه و فقط یه نمودار میکشه که y اون ستون اول ماتریسA ست!در ضمن در قسمت plot منظورم ازk اینه که نمودار ها با یه فاصله از هم ترسیم بشن
کجای این حلقه مشکل داره یا اینکه با چه تغییری این نمودار رسم میشه؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی از راهنمایی ولی یه کم بیشتر توضیح میدم مشکلمو:
من یه ماتریس دارم که دارای ۹۹ ستون میشه که هر کدوم از ستونها باید نماینده y باشن. و x هم یه مقدار تعیین شده هست که برای همه y ها یکسانه. حالا من تو قسمت plot یه حلقه نوشتم : for k=1:99 y=A:),k) plot(x,y+(i-k)) end end
فقط زمان اجرا انگار متلب حلقه رو نمیبینه و فقط یه نمودار میکشه که y اون ستون اول ماتریسA ست!در ضمن در قسمت plot منظورم ازk اینه که نمودار ها با یه فاصله از هم ترسیم بشن
کجای این حلقه مشکل داره یا اینکه با چه تغییری این نمودار رسم میشه؟

سلام
من درست در جريان برنامتون نيستم. ولي با اين توضيحاتي كه دادين فكر كنم جوابتون اين باشه
قبل از حلقه for دستور hold on رو قرار بدين

asal persian

عضو جدید
واقعا ازتون ممنونم آقای امیر قاسمیان .نمیدونید که چه مشکلی رو از سر راهم برداشت.براتون بهترینها رو آرزو میکنم:)

sky_cs

عضو جدید
سلام.
من قصد دارم با آیکون publishconfiguration ، یک M-fileرو به pdf تبدیل کنم ممکنه راهنماییم کنید؟

sky_cs

عضو جدید
سلام
وقتی برنامه رو اجرا می کنم متلب خطای " Attempted to access sx(2088); index out of bounds because
numel(sx)=0." رو می ده؟
علتش رو نمی دونم چیه؟ خواهش می کنم راهنمائیم کنید.
:gol::gol::gol:..................................................................

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.
من قصد دارم با آیکون publishconfiguration ، یک M-fileرو به pdf تبدیل کنم ممکنه راهنماییم کنید؟

سلام.كجاست اين آيكني كه ميگين؟ چرا نميارين تو ورد بعد PDF كنين؟

سلام
وقتی برنامه رو اجرا می کنم متلب خطای " Attempted to access sx(2088); index out of bounds because
numel(sx)=0." رو می ده؟
علتش رو نمی دونم چیه؟ خواهش می کنم راهنمائیم کنید.
:gol::gol::gol:..................................................................

اين ارور ميگه ابعاد ماتريستون با هم همخوني نداره

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
من میخوام پاسخ به تحریک سینوسی یه مدار با تابع شبکه ی معلوم رو با متلب بدست بیارم
کلا پاسخ به ورودی ها مختلف رو چطوری میشه بدست آورد؟پله با step بدست میاد
شیب و پالس و سینوسی چطورین؟
ممنون

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام خدمت دوستان
من میخوام پاسخ به تحریک سینوسی یه مدار با تابع شبکه ی معلوم رو با متلب بدست بیارم
کلا پاسخ به ورودی ها مختلف رو چطوری میشه بدست آورد؟پله با step بدست میاد
شیب و پالس و سینوسی چطورین؟
ممنون[/QUO
اول باید سیستم را به متلب معرفی کنیم.
سپس تابه تبدیل سیستم را مشخص میکنیم.
سپس با دستور impulse شکل را رسم میکنیم.

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اول باید سیستم را به متلب معرفی کنیم.
سپس تابه تبدیل سیستم را مشخص میکنیم.
سپس با دستور impulse شکل را رسم میکنیم.
دستور impulse پاسخ ضربه ی مدار (تابع شبکه) رو میده
پاسخ به ورودی های مختلف مد نظرمه

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من میخوام این تابع چند ضابطه ای رو رسم کنم لطفا کمک کنید
ممنون

y(k)=20, 0<k<5

y(k)=30, 5<k<11
y(k)=40, 10<k<17

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز

سلام. به اين طريق عمل كنيد:

کد:
if k>0 && k<5
y=20;
elseif k>5 && k<11
y=30;
elseif k>10 && k<17
y=40;
end
تشکر آقای قاسمیان که جواب دادین، اما من وقتی اجراش کردم نوشت k رو نمیشناسه کد زیر رو نوشتم ولی باز هم جواب نداد

syms k
if k>0 && k<5
y=20;
elseif k>5 && k<11
y=30;
elseif k>10 && k<17
y=40;
end
plot(k,y)