زنده ياد دهخدا و راديو آمريكا

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ جالب علي‌‌اكبر دهخدا به درخواست مصاحبه صداي آمريكا

دعوت رييس اداره اطلاعات سفارت آمريکا از استاد علی اکبر دهخدا برای مصاحبه با راديو صدای آمريکا

19 دیماه 1332 تهران

آقای محترم- صدای آمريکا در نظر دارد برنامه ای از زندگانی دانشمندان و سخنوران ايرانی، در بخش فارسی صدای آمريکا از نيويورک پخش نمايد. اين اداره جنابعالی را نيز برای معرفی به شنوندگان ايرانی برگزيده است. در صورتی که موافقت فرماييد، ممکن است کتباً يا شفاهاً نظر خودتان را اعلام فرماييد تا برای مصاحبه با شما ترتيب لازم اتخاذ گردد .

ضمناً در نظر است که علاوه بر ذکر زندگانی و سوابق ادبی سرکار، قطعه ای نيز از جديدترين آثار منظوم يا منثور شما پخش گردد.

بديهی است صدای آمريکا ترجيح می دهد که قطعه انتخابی سرکار، جديد و قبلاً در مطبوعات ايران درج نگرديده باشد. چنانچه خودتان نيز برای تهيه اين برنامه جالب، نظری داشته باشيد، از پيشنهاد سرکار حُسن استقبال به عمل خواهد آمد.

با تقديم احترامات فائقه :
سی. ادوارد. ولز
رئيس اداره اطلاعات سفارت کبرای آمريکا

پاسخ استاد علی اکبر دهخدا

جناب آقای سی. ادوارد. ولز،
رئيس اداره اطلاعات سفارت کبرای آمريکا

نامه مورخه 19 ديماه 1332 جنابعالی رسيد و از اينکه اين ناچيز را لايق شمرده ايد که در بخش فارسی صدای آمريکا از نيويورک، شرح حال مرا انتشار بدهيد متشکرم .

شرح حال من و امثال مرا در جرايد ايران و راديوهای ايران و بعض از دول خارجه، مکرر گفته اند. اگر به انگليسی اين کار می شد، تا حدی مفيد بود؛ برای اينکه ممالک متحده آمريکا، مردم ايران را بشناسند. ولی به فارسی، تکرار مکررات خواهد بود، و به عقيده من نتيجه ندارد ...
و چون اجازه داده ايد که نظريات خود را دراين باره بگويم واگرخوب بود، حسن استقبال خواهيد کرد، اين است که زحمت می دهم :

بهتر اين است که اداره اطلاعات سفارت کبرای آمريکا به زبان انگليسی، اشخاصی را که لايق می داند، معرفی کند و بهتر از آن اين است که در صدای آمريکا به زبان انگليسی برای مردم ممالک متحده شرح داده شود که در آسيا مملکتی به اسم ايران هست که در خانه های روستاها و قصبات آنجا، در و صندوقهای آنها قفل ندارد، و در آن خانه ها و صندوقها طلا و جواهرات هم هست، و هر صبح مردم قريه، از زن و مرد به صحرا می روند و مشغول زراعت می شوند، و هيچ وقت نشده است وقتی که به خانه برگردند، چيزی از اموال آنان به سرقت رفته باشد ...

يا يک شتردار ايرانی که دو شتر دارد و جای او معلوم نيست که در کدام قسمت مملکت است، به بازار ايران می آيد و در ازای«پنج دلار» دو بار زعفران يا ابريشم برای صد فرسخ راه حمل می کند و نصف کرايه را در مبداء و نصف ديگر آن را در مقصد دريافت می دارد، و هميشه اين نوع مال التجاره ها سالم به مقصد می رسد.

و نيز دو تاجر ايرانی، صبح شفاهاً با يکديگر معامله می کنند و در حدود چند ميليون، و عصر خريدار که هنوز نه پول داده است و نه مبيع آن را گرفته است، چند صد هزار تومان ضرر می کند، معهذا هيچ وقت آن معامله را فسخ نمی کند و آن ضرر را متحمل می شود.

اينهاست که شما می توانید به ملت خودتان اطلاعات بدهيد، تا آنها بدانند در اينجا به طوری که انگليسی ها ايران را معرفی کرده اند، يک مشت آدمخوار زندگی نمی کنند، و از طرف ديگر به فارسی، به عقيده من خوب است که در صدای آمريکا، طرز آزادی ممالک متحده آمريکا را در جنگ های استقلال، به ايرانيان بياموزيد و بگوييد که چگونه توانسته ايد از دست استعمار خلاص شويد؟ و تشويق کنيد که واشنگتن ها و فرانکلن ها در ايران، برای حفظ استقلال از همان طرق بروند.

در خاتمه با تشکر از لطف شما احترامات خود را تقديم می دارد.

آخرین ویرایش:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
به یزدان که گر ما خرد داشتیم
کجا این سرانجام بد داشتیم!

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود دوست گرامی
منبع ؟
دوما این هایی که از قول زنده یاد دهخدا گفته شده واقعا مردم ایران هستند ؟!
اون چیزی که من الان تو خیابون ها میبینم .. .. .. یک چیز دیگست . . . من حاضر بودم تو سومالی به کشتی ها حمله کنم ولی واسه این ملت کار نکنم . . . هنگام کار باید براشون مثل تراکتور کار کنی ولی موقع پول دادن باید سر کج کنی انگار میخوان به گدای محلشون خیرات بدن اون هم به زور ! ملت همون ملت هست فرقی نکرده مطمئن باشید این جور چیزها توی خون مردم هست و عوض بشو هم نیست
اون خونه های کانادا هست که اگر در هرکدوم از خونه ها رو باز کنی میتونی بری تو . . . نه ایران

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود دوست گرامی
منبع ؟
دوما این هایی که از قول زنده یاد دهخدا گفته شده واقعا مردم ایران هستند ؟!
اون چیزی که من الان تو خیابون ها میبینم .. .. .. یک چیز دیگست . . . من حاضر بودم تو سومالی به کشتی ها حمله کنم ولی واسه این ملت کار نکنم . . . هنگام کار باید براشون مثل تراکتور کار کنی ولی موقع پول دادن باید سر کج کنی انگار میخوان به گدای محلشون خیرات بدن اون هم به زور ! ملت همون ملت هست فرقی نکرده مطمئن باشید این جور چیزها توی خون مردم هست و عوض بشو هم نیست
اون خونه های کانادا هست که اگر در هرکدوم از خونه ها رو باز کنی میتونی بری تو . . . نه ایران
این چه حرفیه می زنی عزیز.... همین الان خونه ها تو روستاهای شمالی حتی دیوار حیاط نداره... ملت ما خیلی عیب و ایرادا دارن اما حلال و حروم شناس بودن... تو برخورد بین مدرنیته و سنت دچار این معضل دزدپروری و تحسین دزدی به اسم زرنگی شدن... شتاب زندگی مدرن خیلی چیزا رو عوض کرده... بحث حواله و مهر از قدیم برقرار بوده ... الانه که نه حواله و امضا ارزش داره نه قسم و آیه..! البته الانشم هنوز هستن ادمایی که حرفشون سنده.... ضمن اینکه بخش بزرگی از ملت بخاطر ترس جهنم هم که شده از دزدی و دوز و کلک تو کار می ترسیدن اونهم دوشتر بار زعفرون!!! تازه فک می کنی اونی که دوشتر بار زعفرونو از یه تاجر می دزدید کجا می تونست گم و گور شه؟:D

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این چه حرفیه می زنی عزیز.... همین الان خونه ها تو روستاهای شمالی حتی دیوار حیاط نداره... ملت ما خیلی عیب و ایرادا دارن اما حلال و حروم شناس بودن... تو برخورد بین مدرنیته و سنت دچار این معضل دزدپروری و تحسین دزدی به اسم زرنگی شدن... شتاب زندگی مدرن خیلی چیزا رو عوض کرده... بحث حواله و مهر از قدیم برقرار بوده ... الانه که نه حواله و امضا ارزش داره نه قسم و آیه..! البته الانشم هنوز هستن ادمایی که حرفشون سنده.... ضمن اینکه بخش بزرگی از ملت بخاطر ترس جهنم هم که شده از دزدی و دوز و کلک تو کار می ترسیدن اونهم دوشتر بار زعفرون!!! تازه فک می کنی اونی که دوشتر بار زعفرونو از یه تاجر می دزدید کجا می تونست گم و گور شه؟
درسته:D

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این چه حرفیه می زنی عزیز.... همین الان خونه ها تو روستاهای شمالی حتی دیوار حیاط نداره... ملت ما خیلی عیب و ایرادا دارن اما حلال و حروم شناس بودن... تو برخورد بین مدرنیته و سنت دچار این معضل دزدپروری و تحسین دزدی به اسم زرنگی شدن... شتاب زندگی مدرن خیلی چیزا رو عوض کرده... بحث حواله و مهر از قدیم برقرار بوده ... الانه که نه حواله و امضا ارزش داره نه قسم و آیه..! البته الانشم هنوز هستن ادمایی که حرفشون سنده.... ضمن اینکه بخش بزرگی از ملت بخاطر ترس جهنم هم که شده از دزدی و دوز و کلک تو کار می ترسیدن اونهم دوشتر بار زعفرون!!! تازه فک می کنی اونی که دوشتر بار زعفرونو از یه تاجر می دزدید کجا می تونست گم و گور شه؟:D

موافقم تا حدی...
از استارتر عزیز هم تشکر میکنم...

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست نازنین من
من در مورد روستا ها حرف نمیزنم اگر روستا ها جای مطلوبی برای زندگی بود که این همه روستایی هر ساله مهاجرت نمیکردن . . . مهم همین توازن بین سنت ومدزنیته هست که توی کانادا به خوبی برقرار شده . . .
این جریان رو به بعد از انقلاب هم ربط نمیدم فیلم های اون زمان رو هم میبینم خیلی چیز ها روشن میشه برای من . . .
به نظر شما اینکه مردم ایران اینطوری شدن فقط عدم تطابق سنت و مدرنیته هست ؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست نازنین من
من در مورد روستا ها حرف نمیزنم اگر روستا ها جای مطلوبی برای زندگی بود که این همه روستایی هر ساله مهاجرت نمیکردن . . . مهم همین توازن بین سنت ومدزنیته هست که توی کانادا به خوبی برقرار شده . . .
این جریان رو به بعد از انقلاب هم ربط نمیدم فیلم های اون زمان رو هم میبینم خیلی چیز ها روشن میشه برای من . . .
به نظر شما اینکه مردم ایران اینطوری شدن فقط عدم تطابق سنت و مدرنیته هست ؟
تو متن گفته روستاهای ایران من هم روستاها رو گفتم

روستاها هم جزئی از همین جامعه بهم ریخته هستن.... شهرها هم جای چندان مطلوبی برای زندگی نیستن! من میشناسم روستاییهایی رو که به سراب زندگی بهتر اومدن شهر و همون نان بخور و نمیری که تو روستا داشتن رو هم ازدست دادن.... زندگی شهری ملزومات خاص خودشو داره... همین که روستاهای ما بیشتر از جاذبه دافعه دارن خودش یکی از نشانه های مشکلات ما هست!
.
نه به نظر من مشکل در نحوه برخورد با مدرنیته هست... وقتی فرهنگی در جایی ایجاد می شه شتاب تغییرات به مراتب کمتر ازونی هست که فرهنگ رو به از هم گسیختگی بکشونه اما وقتی فرهنگی به جایی وارد می شه کار بسیار سخته... مسلما داشتن نگاه تک بعدی و اینکه در پدید آمدن مشکلی تنها یک عامل مسئول هست نگاه عقلانی نیست.. اما این عامل ، یکی از عوامل خیلی مهم هست... یه نگاه به سیر تحولات جامعه ایرانی بندازیم معلومه فرهنگ ایرانی چطور از دوران قاجار به بعد دچار فروپاشی شده (البته این به این معنا نیست که لزوما فرهنگ حاکم قبلی کاملا خوب و فرهنگ فعلی کاملا بد هست)
.
پ.ن.:می دونم دهخدا تو چه دوره زمانی زندگی می کرده