روزهای جهنمی برای مردم خوزستان ادامه دارد؛ تنور آدم پزی را تعطیل كنید !

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوزستان روز یكشنبه گرمای كم سابقه و طاقت فرسای 52 درجه را تجربه كرد، اما خبری از تعطیلی استان برای جلوگیری از خطراتی كه این گرمای شدید می تواند برای مردم به همراه داشته باشد، نشد. اما آنچه قابل تامل است، تكرار چنین شرایطی در روزهای آینده طبق پیش بینی های هواشناسی در اواخر این هفته و اوایل هفته آینده است كه در صورت عدم تعطیلی به دلیل شرایط ویژه جوی، مشخص نیست چه بر سر مردم زحمتكش این استان خواهد آمد.
به گزارش آینده اگرچه مردم خوزستان، به واسطه شرایط جغرافیایی محل زندگی شان به گرمای هوا عادت دارند و این سالها غبار هم مزید بر علت شده، اما زمانی كه این گرما از حدی بالاتر برود، كمتر انسانی می تواند مقابلش مقاومت كند و به صورت عادی در معابر عمومی رفتار كرده و به امورش طبق روال معمول بپردازد. اهواز بارها دمای بالای 50 درجه را تجربه كرده، اما جیوه دماسنج های مراكز هواشناسی استان جرات نمی كرد از 49 درجه سلسیوس بالاتر برود(!) و در واقع همواره مردم اهواز و برخی دیگر از شهرهای خوزستان عنوان می كنند دما به مراتب و حداقل چند درجه گرم تر از اعلام رسمی است و از دمای رسمی 47 تا 49 درجه را همان دمای واقعی 50 درجه سلسیوس تلقی می كنند.
در روزهای اخیر اما شهرهای خوزستان به چنان جهنمی مبدل شد كه دیگر هواشناسی خوزستان نیز رسماً اعلام كرد شرایط ویژه بوده و دما بیش از حد بالا رفته است. دمای اكثر شهرهای خوزستان در روزهای اخیر از مرز 50 درجه گذشت و در این بین دمای شهرهای شوشتر، گتوند، اهواز و رامهرمز از سوی منابع رسمی هواشناسی استان 52 درجه گزارش شده است و این وضعیت در شهرهای استان خوزستان تا پایان هفته ادامه خواهد داشت. اواخر هفته صعود مجدد دما به بالاتر از 50 نیز پیش بینی شده است و بعید نیست از 52 درجه نیز عبور كند، چرا كه سایت یاهو در روزهای اخیر كه چنین آمارهایی در خوزستان منتشر شده بود، از دمای 49 درجه خبر داده بود و حالا برای روزهای پیش رو 50 درجه را پیش بینی كرده است.
با این حال خبری از تشكیل جلسه شورای تامین استان نیست و علی الظاهر مسئولان استان هنوز تصور می كنند دمای بیرون همچون داخل محل كار، خودرو و منازلشان مطبوع بوده و به همین دلیل نیازی به تعطیلی احساس نمی كنند. این در حالی است كه طبق اعلام برخی متخصصان، گرمازدگی در دمای 40 تا 43 درجه ایجاد می شود و احتمال مرگ و میر تا 90 درصد افزایش می یابد كه كم آبی از علائم گرمازدگی است و فرد مصدوم در فواصل معین زیر سایه و مكان های خنك باید استراحت كند و از همه مهمتر كار شدید بیشتر از كم آبی بدن به گرمازدگی كمك می كند و با این حساب تكلیف كارگران و كارمندان استان كه از كولر گازی برخوردار نیستند، چیست و چگونه می توانند برای عدم گرمازدگی فیزیولوژی بدنشان را تغییر دهند؟!
كم اعتنایی نسبت به وضعیت مردم زحمتكش و سخت كوش جنوب كه عمده فعالیت های نفتی و پتروشیمی كشور به عنوان چرخه اصلی اداره مملكت بر دوششان است، در حالی از سوی مسئولان استان ادامه دارد كه دولت 20 و 21 تیرماه 1389، ادارات 19 استان كشور را كه با افزایش دما روبرو شده بودند، برای جلوگیری از مشكلات بعدی و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی به مدت 2 روز تعطیل كرد و این در حالی بود كه دمای تهران 43 درجه سلسیوس گزارش شده بود كه 9 درجه با دمای 52 درجه خوزستان فاصله دارد!
از این حیث انتظار می رود در این ایام كه مسئولان استان خوزستان حركتی در جهت تعطیلی فعالیت های عمومی مردم این استان برای چند روز و تا گذر این این گرمای مرگ آور انجام نداده اند، مسئولان امر در ریاست جمهوری راساً اقدام به تعطیلی این تنور آدم پزی كنند تا مردم احیاناً چنین تصور نكنند كه مسئولانشان از حالشان بی خبرند و در این ایام، در عوض توجه به ساده ترین مصائبشان كه با ساده ترین راهكارها قابل رفع است، مشغول امور دیگر هستند.
منبع

root

عضو جدید
آره منم شنیدم خیلی گرم بوده. هوا ناجور گرمه اونم واسه بیچاره هایی مثل من که زمستونم گرمشونه :((

baran2

عضو جدید
من خودم بچه ی خوزستانم واقعا تو هفته ای که گذشت گرمای زیادی رو تحمل کردیم:confused:
من موندم چطور تو این هوا مغزمون آب نمیشه و هنوز سالمیم؟:surprised:
امیدوارم مسئولین یه ذره تو فکر خوزستانیا هم باشن اون از خاک اینم از این گرما که حتی حاضر نیستن یه روزو تعطیل کنن.:mad::mad::mad:

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم بچه ی خوزستانم واقعا تو هفته ای که گذشت گرمای زیادی رو تحمل کردیم:confused:
من موندم چطور تو این هوا مغزمون آب نمیشه و هنوز سالمیم؟:surprised:
امیدوارم مسئولین یه ذره تو فکر خوزستانیا هم باشن اون از خاک اینم از این گرما که حتی حاضر نیستن یه روزو تعطیل کنن.:mad::mad::mad:
فکر کنم آخرش باید کوچ کنید برید یک جای خوش آب و هوا، اینجوری که شکنجه میشید.

baran2

عضو جدید
من که از خدامه ولی خونوادم دوس ندارن :(
ولی جدا فکر میکنین این راه حله خوبیه اینجوری که دیگه هیچ بنی بشری نباید تو خوزستان زندگی کنه:question:

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که از خدامه ولی خونوادم دوس ندارن :(
ولی جدا فکر میکنین این راه حله خوبیه اینجوری که دیگه هیچ بنی بشری نباید تو خوزستان زندگی کنه:question:
ببین منطقی قضیه اینه که شرایط جغرافیایی و آب و هوا و تمیزی اولین فاکتورهای انتخاب محل زندگیه، خوزستان تا اونجایی که من شنیدم هیچ کدوم از این فاکتورها رو نداره، آب و هوای فوق العاده شرجی و گرم نداشتن آب سالم ریختن فاضلاب توی کارون نداشتن هوای سالم و گرد و غبار همیشگی و .... حالا اگر چند ماه آب و هوا بد بود میشد تحمل کرد ولی مثل اینکه اوضاع همیشه همینه!
پول نفتتونم که بهتون نمیدن، جاذبه های شغلی و افتصادی خاصی هم که نداره توریست هم که نمیاد اونجا .... نمیدونم والا البته اکثر شهر های ایران وضع اقتصادی و رفاهیش همینه ولی از نظر آب و هوا و بهداشت وضعیتشون بهتره.

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
خاک خوزستان دامن گیره.یه مدت که خوزستان بودی زندگی در جاهای دیگه برات سخت می شه.
البته کمتر جایی وجود داره که مردمش به خونگرمی خوزستان باشن.

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مثلا تو یه منطقه نسبتا خنک و سردسیر زندگی می کنم، هفته پیش یه روزشو سر ظهر مجبور شدم برم بیرون، داشتم دیوونه میشدم از گرماااااااا:w29:

حالا مردم خوزستان که زمستوناشم کولر میخواد چی کشیدن؟!! :w47:

saye_s

عضو جدید
خاک خوزستان دامن گیره.یه مدت که خوزستان بودی زندگی در جاهای دیگه برات سخت می شه.
البته کمتر جایی وجود داره که مردمش به خونگرمی خوزستان باشن.

دقیقا باهاتون موافقم
من متولد اهواز نیستم ولی 15-16 سالی هست که اهواز زندگی میکنم به مردم خوزستان عادت کردیم نمیتونیم جدا شیم و بریم جای دیگه مخصوصا پدر و مادرم خیلی به اینجا عادت کردن

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدارو هزاران بار شکر که یه جایی به دنیا اومدم .که نه آلودگی و گردو خاک داره .نه سرما و گرما.:D
البته بدیش اینه که خیلی نازک نارنجی میشیم.اونوقت اگه از بریم یه جای گرم یا سرد .انگار تشریف بردیم جهنم.

sarvestan1987

عضو جدید
:mad:
من خوم بچه بند رامام هستم درک میکنم با اینکه الان یه جای خوش آب و هواتر زندگی میکنم