رمضان مبارک ؛ تفاوت ماه رمضان در ایران و کشورهای دیگر ؟!

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی
ماه زیبای رمضان مبارک همگی :heart::gol::heart:
تو اینستاگرم پستی راجع به ماه رمضون دیدم برام خیلی جالب بنظر اومد گفتم اینجا با شما به اشتراک بذارم.

بالاخره رسید... ماه مهمانی خدا.
ماه رمضان های مختلف رو جاهای مختلف تجربه کردم. از چند کشور اسلامی مختلف گرفته تا کشورهای اروپایی و حتی آمریکا.
تو هیچکدوم ماه رمضون مثل ایران نبود. تو همه کشورهای اسلامی (حداقل اونهایی که خودم از نزدیک دیدم) ماه رمضان و عید فطر یکی از اصلی ترین و مهم ترین اعیاد تلقی میشه.
خیابون ها و مغازه ها قبل از ماه رمضان چراغونی میشن و آذین بندی میکنن. مردم خوشحال هستن و اومدن ماه رمضان رو با عبارت "رمضان مبارک" یا "رمضان کریم" بهم تبریک میگن. چه اونها که روزه میگیرن و چه اونها که نمیگیرن‌.
تلویزیون و رادیو برنامه های شاد دارن و بعد از افطار تا سحر مردم تو خیابون ها تفریح میکنند و شاد هستن.
تو کشورهای غیر اسلامی هم مسلمون ها رسیدن این ماه رو بهم تبریک میگن. حتی در جاهایی که جمعیت مسلمان ها زیاد هست شرکت ها تو تبلیغات خودشون به مشتری های مسلمان رمضان رو تبریک میگن.
اما... نمیدونم چرا تو ایران ما این مهمانی خدا رو یکجور دیگه برگزار میکنیم!
در حرف میگیم مهمونی ولی در عمل خیلی خبری از خوشحالی و شادی نیست. فکر میکنیم برای نزدیک شدن به خدا فقط باید گریه کنیم و ناراحت باشیم.
یادمه یه دفعه ماه رمضون تو صف نونوایی بودم که یه ضبط داشت و آهنگ پخش میکرد. یکی بهش گفت "آقا خاموشش کن... ماه رمضونه هااا"
بماند که باهاش بحث کردم و بهش فهموندم ماه رمضون منافاتی با شاد بودن نداره... ولی حرفم این هست که متاسفانه خیلی از ما فکر میکنیم برای نزدیک شدن به خدا فقط باید گریه کنیم و تو سر خودمون بزنیم.
یادمون باشه اگر روزه میگیریم حق نداریم به اونهایی که نمیگیرن توهین کنیم و اگرم روزه نمیگیریم حق نداریم کسانی که میگیرن رو مسخره کنیم و به اونها توهین کنیم.
به اعتقاد و نظر همدیگه احترام بذاریم و مطمئن باشیم همین احترام باعث میشه جامعه ای شادتر و مهربون تری داشته باشیم...
#رمضان_مبارک

منبع : axemandegar

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بحث جالبی است. البته یه نکاتی هم داره که فراموش شده. رمضان ماه رفتن به میهمانی خداست. یه هجرت عرفانی .
حالا تو یه کشور هایی شادی و چراغانی میکنند که من نمیدونم چرا این کار رو میکنند؟ اینجا در ایران هم ماه مبارک رمضان را با قضیه شهادت حضرت علی بهم دوخته اند و حتی شبهای قدر را هم که تو قرآن میگه معلوم نیست تو کدوم شب از شبهای ماه مبارک هست , رو با شب ضربت خوردن و شهادت و سوم حضرت علی (ع) یکی کردن و همش از این اتفاق متاثر میشوند و کلا بحث روزه گرفتن و انواع روزه و چه جور روزه و کل مفاهیم اصلی روزه داری فراموش شده. دولت مدام اعلام میکنه که گوشت و مرغ و بقیه خوردنی ها به وفور در اختیار مراکز توزیع قرار داده شده . انگار که بحث روزه نیست و ماه خوردن هست. از اون طرف هم اصناف روزه دار همه کالا ها را گران میکنند که مثلا رمضان هست.
علی (ع) در مورد روزه , فرمایش گرانقدری دارند که میفرمایند : برترین روزه , روزه فکر هست.روزه فکر یعنی تمرین برای ترک تعلقات . در حالی که روزه طعامی یعنی همه اندیشه روزه دار تحت تاثیر فرارسیدن افطار است . با این شرح و تفسیر معلوم هست که در بلاد اسلامی چه جور روزه ای باید گرفته بشه و چه جور روزه ای گرفته میشه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر مشخص می‌شود. ملائکه در این شب بر زمین فرود می‌آیند، نزد امام زمان(عج) می‌روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می‌دارند. شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است. اینکه قرآن مشخص نکرده که شب قدر کدامیک از شبهای ماه مبارک هست بخاطر اینه که ما همه شبهای ماه مبارک را شب قدر تصور کنیم و با همین فکر همه شبهای ماه مبارک را به شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت مشغول شویم . در حالی که تو اکثر کشور ها کنسرت ها شلوغ تر میشه و در ایران هم دو سه تا سریال میذارن که مردم بعد از اینکه مرتب خوردند و نوشیدند و دسر رو هم میل کردند , بیان پای تلویزیون بنشینند و سریال تماشا کنند. رمضان در عصر حاضر اینه.

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی از سوالاتی که در مورد ماه رمضان همیشه ذهن منو مشغول کرده اینه که چرا بین کشور های عربی و ایران یک روز اختلاف هست همیشه آیا واقعا ماه رو نمیبینن یا اونا زودتر میبینن یا اینکه از سر اختلافات مذهبی و سیاسی این کارو میکنن هرسال عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس یک روز زودتر روزه میگیرن

ali199_1991

کاربر بیش فعال
فرق ماه رمضون در ایران و سایر جاها در اینه که اینجا با مجازات همراهه در نتیجه کسی ازش استقبال نمی کنه ولی در بقیه جاها انتخاب با خود شخصه...

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث جالبی است. البته یه نکاتی هم داره که فراموش شده. رمضان ماه رفتن به میهمانی خداست. یه هجرت عرفانی .
حالا تو یه کشور هایی شادی و چراغانی میکنند که من نمیدونم چرا این کار رو میکنند؟ اینجا در ایران هم ماه مبارک رمضان را با قضیه شهادت حضرت علی بهم دوخته اند و حتی شبهای قدر را هم که تو قرآن میگه معلوم نیست تو کدوم شب از شبهای ماه مبارک هست , رو با شب ضربت خوردن و شهادت و سوم حضرت علی (ع) یکی کردن و همش از این اتفاق متاثر میشوند و کلا بحث روزه گرفتن و انواع روزه و چه جور روزه و کل مفاهیم اصلی روزه داری فراموش شده. دولت مدام اعلام میکنه که گوشت و مرغ و بقیه خوردنی ها به وفور در اختیار مراکز توزیع قرار داده شده . انگار که بحث روزه نیست و ماه خوردن هست. از اون طرف هم اصناف روزه دار همه کالا ها را گران میکنند که مثلا رمضان هست.

خیلی خوب گفتی :D

شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است. اینکه قرآن مشخص نکرده که شب قدر کدامیک از شبهای ماه مبارک هست بخاطر اینه که ما همه شبهای ماه مبارک را شب قدر تصور کنیم و با همین فکر همه شبهای ماه مبارک را به شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت مشغول شویم . در حالی که تو اکثر کشور ها کنسرت ها شلوغ تر میشه و در ایران هم دو سه تا سریال میذارن که مردم بعد از اینکه مرتب خوردند و نوشیدند و دسر رو هم میل کردند , بیان پای تلویزیون بنشینند و سریال تماشا کنند. رمضان در عصر حاضر اینه.

در مکه در شب های رمضان نماز تراویح میخونند که خیلی برای من جالبه و هر شب یک جز قرآن رو در نماز میخونند البته شیعه ها فکر میکنم چنین نمازی رو به جماعت قبول ندارند.

یکی از سوالاتی که در مورد ماه رمضان همیشه ذهن منو مشغول کرده اینه که چرا بین کشور های عربی و ایران یک روز اختلاف هست همیشه آیا واقعا ماه رو نمیبینن یا اونا زودتر میبینن یا اینکه از سر اختلافات مذهبی و سیاسی این کارو میکنن هرسال عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس یک روز زودتر روزه میگیرن

این لینک بخونید :
منشأ اختلاف میان کشورهای اسلامی درباره رویت هلال ماه کجاست؟

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه چیزی که تو ماه رمضان برای من جالبه اختلاف یک روزه ی شروع رمضان در ایران و کشورهای عربیه. در ایران شیعه ها اعتقاد دارند که شب قدر یکی از سه شب 19 - 21 و 23 رمضان است که فرشته ها در این شب نازل میشن. بعد به خاطر اختلاف تقویم مثلا وقتی عربستان 19 رمضان باشه شب قدره و فرشته ها اونجا نازل میشن ولی در ایران نه فرشته ای نیست. بعد فرداشب تو ایران شب قدره و فرشته ها میان ولی فرشته ها تو عربستان اون شب نیستند :دی

• Like
واکنش ها: ayja

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه چیزی که تو ماه رمضان برای من جالبه اختلاف یک روزه ی شروع رمضان در ایران و کشورهای عربیه. در ایران شیعه ها اعتقاد دارند که شب قدر یکی از سه شب 19 - 21 و 23 رمضان است که فرشته ها در این شب نازل میشن. بعد به خاطر اختلاف تقویم مثلا وقتی عربستان 19 رمضان باشه شب قدره و فرشته ها اونجا نازل میشن ولی در ایران نه فرشته ای نیست. بعد فرداشب تو ایران شب قدره و فرشته ها میان ولی فرشته ها تو عربستان اون شب نیستند :دی
ما در ظاهر همیشه ادعا میکنیم که دوست داریم با اهل تسنن وحدت کلمه داشته باشیم و متحد باشیم.ولی در عمل ضد این ادعا عمل میکنیم.مثلا در ارومیه حتی وقت اذان شیعه ها با سنی ها هم یکی نیست و حدود ده دوازده دقیقه باهم فرق میکنه.با سایر ملل مسلمان هم همین رویه را داریم.از عربستان گرفته تا ترکیه و حتی تاجیکستان و کل کشور های بلوک شوروی سابق همه شان تو یه روز روزه را شروع میکنند و عیدشان هم تو یه روزه.این وسط فقط ما هستیم که عمدا کاری میکنیم که متفاوت جلوه کنیم..
حتی حدیث داریم که روزه بودن تو عید فطر حرام است ، در حالی که همه کشور های دنیا عید فطر رو جشن میگیرند و ما تو همان روز روزه هستیم.خلاصه ش اینکه ، خودمان اجازه نمی‌دهیم که بین ما و اهل تسنن و جهان اسلام وحدت ایجاد بشه.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما در ظاهر همیشه ادعا میکنیم که دوست داریم با اهل تسنن وحدت کلمه داشته باشیم و متحد باشیم.ولی در عمل ضد این ادعا عمل میکنیم.مثلا در ارومیه حتی وقت اذان شیعه ها با سنی ها هم یکی نیست و حدود ده دوازده دقیقه باهم فرق میکنه.با سایر ملل مسلمان هم همین رویه را داریم.از عربستان گرفته تا ترکیه و حتی تاجیکستان و کل کشور های بلوک شوروی سابق همه شان تو یه روز روزه را شروع میکنند و عیدشان هم تو یه روزه.این وسط فقط ما هستیم که عمدا کاری میکنیم که متفاوت جلوه کنیم..
حتی حدیث داریم که روزه بودن تو عید فطر حرام است ، در حالی که همه کشور های دنیا عید فطر رو جشن میگیرند و ما تو همان روز روزه هستیم.خلاصه ش اینکه ، خودمان اجازه نمی‌دهیم که بین ما و اهل تسنن و جهان اسلام وحدت ایجاد بشه.

به اذان چه ربطی داره خانم محترم... شما خودت داری دودستگی ایجاد میکنی. سنی ها خودشون اذانشون و موقع و روش نماز خوندنشون متفاوته.

این ها رو هم ببینید:

حرم حسینی و حضور اهل سنت از موصل در نمازجمعه امروز در کربلا❤️

photo_۲۰۱۷-۰۶-۰۳_۰۱-۱۹-۴۰.jpg

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به اذان چه ربطی داره خانم محترم... شما خودت داری دودستگی ایجاد میکنی. سنی ها خودشون اذانشون و موقع و روش نماز خوندنشون متفاوته.

این ها رو هم ببینید:

حرم حسینی و حضور اهل سنت از موصل در نمازجمعه امروز در کربلا❤️
چرا شما دقت نمیکنی ؟ متن اذان رو نگفتم. وقت اذان رو گفتم. غروب که میشه , سنی ها اذان میگن . ده دوازده دقیقه بعد شیعه ها اذان میگن و افطار میکنند.

finetco

عضو جدید
یادمون باشه اگر روزه میگیریم حق نداریم به اونهایی که نمیگیرن توهین کنیم و اگرم روزه نمیگیریم حق نداریم کسانی که میگیرن رو مسخره کنیم و به اونها توهین کنیم.
به اعتقاد و نظر همدیگه احترام بذاریم و مطمئن باشیم همین احترام باعث میشه جامعه ای شادتر و مهربون تری داشته باشیم...

;););););););)

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا شما دقت نمیکنی ؟ متن اذان رو نگفتم. وقت اذان رو گفتم. غروب که میشه , سنی ها اذان میگن . ده دوازده دقیقه بعد شیعه ها اذان میگن و افطار میکنند.

خب میدونم. فرقی نمیکنه. بهرحال مذهب ها متفاوته. شما جوری میگی یعنی این وسط شیعه ها مقصرن!و باید موقع اذانشون رو شبیه سنی ها قرار بدن!!!. اینکه اذان ما وقتش یکم متفاوته، به این معنی نیست که ما داریم با اونا لج میکنیم!.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب میدونم. فرقی نمیکنه. بهرحال مذهب ها متفاوته. شما جوری میگی یعنی این وسط شیعه ها مقصرن!و باید موقع اذانشون رو شبیه سنی ها قرار بدن!!!. اینکه اذان ما وقتش یکم متفاوته، به این معنی نیست که ما داریم با اونا لج میکنیم!.
پس به چه معنی هست؟بالاخره یکی این وسط لج میکنه،. نمیشه همه تو یه ساعت و تو همان وقت شرعی باهم روزه بگیرند و باهم افطار کنند؟ مگه یه شهر دو تا وقت شرعی میتونه داشته باشه؟ مذهب ها مگه منشعب از یه دین نیست؟ حالا تفاوت ها آنقدر کش پیدا کرده که یعنی یه شیعه و یه سنی نباید همزمان تو یه شهر افطار کنن؟کلا لجاجت با فلسفه عبادت نمیخونه،حالا از هر ظرفی میخواد باشه.

consl

عضو جدید
در تهران که بیشتر از یک میلیون اهل سنت هست حتی یک مسجد هم نداریم
وحدت در شرایطی ایجاد میشه که به چشم مذهب و دین به افراد نگاه نشه

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مکه در شب های رمضان نماز تراویح میخونند که خیلی برای من جالبه و هر شب یک جز قرآن رو در نماز میخونند البته شیعه ها فکر میکنم چنین نمازی رو به جماعت قبول ندارند.

سلام.
داعشی ها هم تو نمازهاشون حداقل یکی دو جزء قرآن میخونن!
به این حرف ها نیست....

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یه مطلبی رو میخوام همینجا بگم؛ بعدا اگه کسی مطالعه کرد و درموردشون تاپیک زد، اختیار خودشه و بد به نظر نمیرسه.

یه روز توسط یکی از دوستان که برام داستان مستند فرستاد، با یه کانال آشنا شدم به اسم "دلنوشته های یک طلبه".
داستان های مستند داخلی و برون مرزی مینویسه. (کاملا بر اساس واقعیت-نحوه بدست اوردن منابع رو هم خودش توضیح داده)
خیلی جالبه!...
باید همه ایرانی ها این داستان ها رو بخونن بنظر من.
من همه رو رفتم داخل کانال و به ترتیب خوندم.
همشون خوبن ولی یکیشون که دیگه واقعا خیلی عجیب و جذاب بود!.
درمورد همین چگونگی تشکیل داعش و ... غیره!!!!.

ممنون.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
به این حرف ها نیست....

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یه مطلبی رو میخوام همینجا بگم؛ بعدا اگه کسی مطالعه کرد و درموردشون تاپیک زد، اختیار خودشه و بد به نظر نمیرسه.

یه روز توسط یکی از دوستان که برام داستان مستند فرستاد، با یه کانال آشنا شدم به اسم "دلنوشته های یک طلبه".
داستان های مستند داخلی و برون مرزی مینویسه. (کاملا بر اساس واقعیت-نحوه بدست اوردن منابع رو هم خودش توضیح داده)
خیلی جالبه!...
باید همه ایرانی ها این داستان ها رو بخونن بنظر من.
من همه رو رفتم داخل کانال و به ترتیب خوندم.
همشون خوبن ولی یکیشون که دیگه واقعا خیلی عجیب و جذاب بود!.
درمورد همین چگونگی تشکیل داعش و ... غیره!!!!.

ممنون.

http://www.asriran.com/fa/news/287007/چرا-شیعیان-نماز-تراویح-نمی‌خوانند

چرا ما نماز تراویح نمیخونیم؟.

------
داستان ها رو هم حتما بخونید!. بخصوص حیفا !. ولی بقیه رو هم بخونید... مثل تب مژگان و...... از من گفتن بود. واقعا باید خوند و آگاهی های بیشتری بدست اورد. (کانال تلگرامیه).
@ Mohamadrezahadadpour

آخرین ویرایش:

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در تهران که بیشتر از یک میلیون اهل سنت هست حتی یک مسجد هم نداریم
وحدت در شرایطی ایجاد میشه که به چشم مذهب و دین به افراد نگاه نشه

تمام دنیا همینه بزرگوار
ما فک میکنیم فقط ایرانه
مستندی میدیدم از ی بی خدایی که میگفت تو امریکا هم همین بساطه...دیندار باشی بیشتر خریدار داری

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
به این حرف ها نیست....

سلام
خب مگه هرکاری داعش می کنه بده؟!
داعش نماز معمولیشم میخونه دلیل نمیشه بگیم چون داعش نماز میخونه پس نماز بده؟‍!

در مورد نماز تراویح , یه چیزایی از دلایلی که شیعه ها نمیخونند این نماز رو میدونم.