[ رسم فنی و نقشه کشی> سه نما ] درخواست و راهنمایی

betelgeuse

عضو جدید
از همه دوستانی که کمک کردند ممنونم
سوال آخر این که کجا ها باید توی نما ها نقطه چین بخوره ؟

• Like
واکنش ها: 6707

betelgeuse

عضو جدید
نه توی شکل آخر

سوالم کلی بود
این که کلا توی نما ها کی و کجا ها رو باید نقطه چین بزنیم ؟
هرچیزی که پشتش خالیه !؟

#nobody#

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه توی شکل آخر

سوالم کلی بود
هرچیزی که پشتش خالیه !؟

بله
هر جایی که باید خط بکشی ولی اون خط تو دید نیست خطچین میکنی.
اما اگه یه جایی خطچین و خط سیاه رو هم افتاد، اولویت با خط سیاهه

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه توی شکل آخر

سوالم کلی بود
هرچیزی که پشتش خالیه !؟

:w34:هر خطی‌ که توی نما میبینی‌ ممتد کشیده می‌شه ، حالا ممکنه:

1- محل تقاطع سطح شیبدار و سطح صاف باشه ،
2- محل برش باشه
3- لبهٔ خارجی‌ حجم ...

:w34:هر خطی‌ که تو حجم هست ولی‌ توی نما دیده نمی‌شه باید خط چین باشه که ممکنه:

1- برش باشه توی عمق یا پشت حجم
2- حفره باشه توی عمق یا پشت حجم
3- محل تقاطع سطح شیبدار و سطح صاف باشه توی عمق یا پشت حجم ...

6707

عضو جدید
یه استاد داشتیم که میگفت:
تصور کن اگه حتی تصور کردنش سخته
خیلی دلم میخاد کمکت کنم اما حیف که خود مم همین مشکلو داشتم

6707

عضو جدید
وقتی تو جسم ما یه اتفاقی میفته!
مثل برش یا حفره موجود در جسم

pari2009

عضو جدید
رسم فنی و نقشه کشی

رسم فنی و نقشه کشی

سلام من ترم 1 عمرانم این درس رسم فنی و نقشه کشی خیلی بدم میاد و استاد سخت گیری داریم یه کتابی هم معرفی کرده بنفش جلدش
می خواستم ببینم کتابی چیزی نیست که شکل رو که مثلا داده از سه نما خودش رسم کرده باشه که ما ببینیم و یاد بگیریم یه جورایی کتاب برای راهنمایی
و ایا اصلا این درس به درد اینده می خوره اخه من کارشناسی عمران گرایش عمران هستم و شنیدم این نقشه کشی و اینا کار ما نیست و یه نقشه کشی هم فقط ترم بعد داریم و تمومه ؟ درسته
( چه کار کنم قوی شم تو این درس که بتونم پاس کنم )

pari2009

عضو جدید
درس رسم فنی و نقشه کشی

درس رسم فنی و نقشه کشی

سلام من ترم 1 عمرانم این درس رسم فنی و نقشه کشی خیلی بدم میاد و استاد سخت گیری داریم یه کتابی هم معرفی کرده بنفش جلدش
می خواستم ببینم کتابی چیزی نیست که شکل رو که مثلا داده از سه نما خودش رسم کرده باشه که ما ببینیم و یاد بگیریم یه جورایی کتاب برای راهنمایی
و ایا اصلا این درس به درد اینده می خوره اخه من کارشناسی عمران گرایش عمران هستم و شنیدم این نقشه کشی و اینا کار ما نیست و یه نقشه کشی هم فقط ترم بعد داریم و تمومه ؟ درسته

pari2009

عضو جدید
رسم فنی و نقشه کشی

رسم فنی و نقشه کشی

ixabedi

کاربر فعال
کتاب های هنرستان رشته نقشه کشی ساختمان و معماری شاخه فنی حرفه ای و کاردانش و همین طور کتاب زسم فنی عمومی -احمد متقی پور پیشنهاد میشه
قسمت اول کتاب مربوطه به رسم 3 نما می باشه که جهت افزایش قدرت تجسم سازی اجسام 3 بعدی می باشه
ترسیم 3 نما در صورت تکرار و مسلط شدن بر آن یکی از شیرین ترین بخشهای کتاب می باشه
قسمت بعدی کتاب رسم پلان -برش -نما با مداد و همین طور راپید می باشه که برای یک مهندس عمران یادگیری این بخش ها لازمه
قسمت آخر کتاب هم آشنایی با دتایل های ساختمانی می باشه که اساس کار عمران می باشه

civil-engineer:D

عضو جدید

چرا بدتون میاد؟ به نظرم باید با یه دید دیگه بهش نگاه کنید:heart:میشه بگی این کتاب جلد بنفشه اسمش چیه؟من خودم رسم فنی عمومی احمد متقی پور(جلدآبی)رو گرفتم میگن کتاب خوبیه هنوز مطالعه نکردم ولی کلی که نگاش کردم مثال حل شده داره.:gol:(منم ترم 1 عمرانم:redface:)

pari2009

عضو جدید
نه برا من فکر کنم متقی پور نیست الان دور و برم نیست که اسمشو بگم بعدا میگم
ترم باللایی عمران نیست جواب منو بده راهنمایی کنه؟

middbox

کاربر بیش فعال

سلام دوست عزيز
به نظر من يكي از درسهاي پايه رشته عمران همين رسم فني و نقشه كشي هست ،نميدونم شما چرا بدتون مياد، عمران يعني همين ، رسم سه نما و مجهول يابي نه فقط براي نقشه كشيدن بلكه براي داشتن يه ديد كلي نسبت به كليه اجسام بدردتون ميخوره حتي در استاتيك، مقاومت و تحليل ، اونجا هم با اشكال سر و كار داريد بايد وقتي استاد يه شكل رو ترسيم ميكنه شما بتونيد يه ديد از اون شكل براي خودتون داشته باشيد وگرنه هيچي متوجه نميشيد، مطمئن باشيد اين درس خيلي بدردتون ميخوره ، يه مهندس عمران بايد دستش به خطوط عادت داشته باشه شما بايد راحت بتونيد سه نماي يه شكل رو رسم كنيد مطمئنا در آينده متوجه ميشيد كه اين درس خيلي بهتون كمك كرده.

در ضمن براي اينكه اميدوار بشيد يه سر به دانشجويان معماري بزنيد اونها شب و روز در حال نقشه كشيدنن. خيلي زحمت ميكشن..... اميدوارم تونسته باشم جواب خوبي بهتون بدم
خدانگهدار

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
اولا به تالار عمران خوش اومدید
دوما ممنون میشم تاپیکو جای مخصوص خودش بزنید
زیرتالار نقشه کشی هم داریم،اینجا نقشه برداریه
بعدشم اگه از همین الان با نقشه کشی مشکل داشته باشید بعدا مشکلاتتون بیشترو بیشتر میشه
اصلا کلی نکته تو همین نقشه کشیدن ها میتونید بدست بیارید
کتاب هم فکر نکنم مشکل گشا باشه
باید دید سه بعدی خودتونو قوی کنید
من خودم اصلا از روشهایی که استاد میگفت و تو کتابا بود استفاده نمیکردم،چون گیج میشدم
مثلا اینکه میگن خطوط رو ادامه بدید بعد محل تلاقیشون میشه یکی از نقاط واسه نما جانبی و این حرفا اصلا تو کتم نمیرفت
ولی همه نماهارو درست میکشیدم
تو ذهنم تصور میکردم
جسمو میساختمش و رو کاغذ بصورت شماتیک میکشیدم
بعد میبردمش رو اندازه و مقیاس
حالا تمرین کن ببین میتونی اینجوری
خیلی راحته
(تاپیک منتقل شد به تالار نقشه کشی و نقشه خوانی)

shakibaa77

عضو جدید
سلام

سلام

دوست عزیز مون کتابهای خوبی معرفی کردن اما تو مطالب شما چند تا نکته هست
اول اینکه استاد باعث نشه از این درس زده بشی
دوم اینکه باید تجسم فضایی ات خوب بشه برای اینکار میتونی ی شی مثلا ی لیوان رو در نظر بگیری ببینی از بالا به شکل مثلا ی دایر ه اس از روبرو به شکل مستطیل از بغل هم شکل مستطیل
این شد سه نما از این لیوان
حالا تو میتونی هر شی دیگه ای رو بزاری جلوت نگاه کنی و سه نماش رو بکشی
وقتی حرفه ای تر شدی میتونی برعکس این کارو انجام بدی یعنی تمرینای کتاب که اونوقت خیلی راحت و جذاب میشه
امیدوارم موفق باشی
خانم مهندس
به عنوان ی همکار آینده ورودتون به جرگه مهندسای عمرانو خوشامد میگم :gol::gol:

shakibaa77

عضو جدید

راستی یادم رفت
تو تمام مراحل کاریتون با نقشه سرو کار دارین
پس توصیه میکنم سعی کنیدباهاش کنار بیاید

Cna_0nLine

عضو جدید
کمک در مورد رسم فنی

کمک در مورد رسم فنی

سلام دوستان
من در مورد رسم فنی یه سری سوالات دارم که امیدوارم با کمک های شما این سوالات پاسخ داده بشه
برای شروع یه شکل دارم که میخواستم با کمک شما اونو کامل کنم !

چون ابعاد شکل بزرگ بود مجبور شدم ادرس عکس رو توی QUOTE بذارم ...
ممنون:gol:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
رسم فنی یا بطور کلی دروس مربوط به رسم از جمله دروسی که عمرانی ها با این اعتقاد که اتوکد هست، خیلی جدی نمی گیرند، اما بعد ها با مشکل مواجه میشن!
این رو جدی می گم، مشکلی که خودم داشتم و مجبور شدم با بعد ها تلاش بیشتری کنم برای جبران این ضعف!
شما هم سوال بپرس، سعی کن خودت رسم کنی تا یاد بگیری! :)

Cna_0nLine

عضو جدید
ممنون :gol:

من تا این جا رو میتونم بکشم ولی با هاشور زدن و کشیدن ادامه ی شکل مشکل دارم !

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
قسمت هایی که به صورت رنگ شده نشان داده شده باید هاشور زده شود. و برش از جلو هم شکل کاملش واستون رسم کردم. سوالی داشتید بپرسید در خدمتم

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون قسمتی که در شکل مشخص کردم رو چه جور باید کشید ؟

این قسمت یک ربع استوانه هست که وقتی از روبرو بهش نگاه میکنی بصورتی دیده میشه که در شکل واستون مشخص کرده ام. ولی چرا در وسط خطی عمودی نکشیدم؟؟ به این دلیل که از این قسمت به سمت راست با استوانه بزرگتر تشکیل یک نیم استوانه میدهد و دیگر نیازی به کشیدن خط عمودی نمی باشد. امیدوارم متوجه شده باشی.

Cna_0nLine

عضو جدید
ولی چرا در وسط خطی عمودی نکشیدم؟؟ به این دلیل که از این قسمت به سمت راست با استوانه بزرگتر تشکیل یک نیم استوانه میدهد و دیگر نیازی به کشیدن خط عمودی نمی باشد. امیدوارم متوجه شده باشی.

شکل رو کامل متوجه شدم ولی این قسمت توضیحات شما رو نه ! این خط عمودی رو میشه رسم کنید تا بفهمم منظورتون کدوم خطه ؟
این طور که من متوجه شدم اون خطی که دورش رو قرمز کرده بودم میشه این خطی که من داخل این شکل مشخص کردم

درست متوجه شدم ؟