[ رسم فنی و نقشه کشی> سه نما ] درخواست و راهنمایی

Cna_0nLine

عضو جدید
یه توضیحی بدید که این شکل چطور کامل میشه . تا این جا رو که من رفتم ولی فکر میکنم یه جای کار میلنگه ! نظر شما چیه

کد:
http://up.iranblog.com/images/6ucpj9u8pdwszmxfjpdq.gif

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
Cna_0nLine گفت:
شکل رو کامل متوجه شدم ولی این قسمت توضیحات شما رو نه ! این خط عمودی رو میشه رسم کنید تا بفهمم منظورتون کدوم خطه ؟
این طور که من متوجه شدم اون خطی که دورش رو قرمز کرده بودم میشه این خطی که من داخل این شکل مشخص کردم

درست متوجه شدم ؟

همانطور که در شکل براتون مشخص کرده ام منظورم از خط عمودی که رسم نمیشود خطی است که در شکل با رنگ قرمز کشیده شده است و این به دلیل برخورد فصل مشترک ربع استوانه شماره1 با ربع استوانه شماره 2 میباشد. دقت کن در رسم فنی فصل مشترکهای که هم سطح نمیباشند درنظر گرفته میشوند و در رسم کشیده میشوند و یا به عبارتی دیگر هرجا لبه داشته باشیم.

وقتی شکل را از وسط بطور متقارن برش بزنیم ربع استوانه شماره 1 دارای دوتا لبه میشود که باید رسم گردد ولی لبه سمت راستی با لبه دیگر ربع استوانه هم سطح میباشد که کشیده نمیشود ولی لبه سمت چپ هم سطح نیست و رسم میگردد و همان خطی است که شما دورش مشخص کردید.

پیوست ها

• sshot-2.JPG
    sshot-2.JPG
    71.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه توضیحی بدید که این شکل چطور کامل میشه . تا این جا رو که من رفتم ولی فکر میکنم یه جای کار میلنگه ! نظر شما چیه

کد:
http://up.iranblog.com/images/6ucpj9u8pdwszmxfjpdq.gif

تصویر از بالا، فقط دو خط چین کم داره که کشیدم.
در تصویر برش متقارن از جلو، یک خط اشتباهی کشیده شده و باید کمی سمت راست تر کشیده شود (با توجه به سوراخ، به لبه انتهایی آن دقت کن) بقیه خطوط هم کشیدم امیدوارم درست و کامل باشه
تصویر دیگر هم شما اشتباهی متوجه شده اید بالای شکل نوشته شده برش نامتقارن از چپ نه تصویر از چپ.
پس تمامی خط چین هایی که شما کشیده اید به خط تبدیل میشوند و قسمت های مشکی شده هم باید هاشور بزنید.
امیدوارم متوجه شوید.

Cna_0nLine

عضو جدید
تصویر از بالا، فقط دو خط چین کم داره که کشیدم.
در تصویر برش متقارن از جلو، یک خط اشتباهی کشیده شده و باید کمی سمت راست تر کشیده شود (با توجه به سوراخ، به لبه انتهایی آن دقت کن) بقیه خطوط هم کشیدم امیدوارم درست و کامل باشه
تصویر دیگر هم شما اشتباهی متوجه شده اید بالای شکل نوشته شده برش نامتقارن از چپ نه تصویر از چپ.
پس تمامی خط چین هایی که شما کشیده اید به خط تبدیل میشوند و قسمت های مشکی شده هم باید هاشور بزنید.
امیدوارم متوجه شوید.

من فکر میکنم این طوری شکل درست تر باشه

اون خط ندید افقی که پاک کردم به این دلیل هست که اون خط پشت یکی از خطوط دایره واقع میشه .

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر میکنم این طوری شکل درست تر باشه

اون خط ندید افقی که پاک کردم به این دلیل هست که اون خط پشت یکی از خطوط دایره واقع میشه .

اما من فکر میکنم اون خط ندید نباید پاک شود چون در برش متقارن از جلو، این خط ندید مربوط به فصل مشترک غیر هم سطحی میباشد که دور آن با بیضی در تصویر از چپ مشخص کرده ام.
و همانطور که خود شما در تصویر از چپ نشان داده اید این خط دقیقا مرکز هر 3 دایره قرار می گیرد که در تصویر برش خورده ی آن پشت هیچ خط دیگری قرار نمی گیرد. دقت کن که اگر خط ندیدی پشت خط دیدی قرار بگیرد حداقل خط دید رسم میگردد و اینطوری نیست که هیچ کدام رسم نشود. اگر دو خط ندید پشت هم قرار گیرند فقط یک خط ندید رسم میگردد. (در صورتی که شما هیچ خطی رسم نکرده اید و خط ندید را کامل پاک کرده اید.) باز هم دقت کن این تصویر برش خورده از جلو میباشد یعنی قسمت سمت راست شکل دیگر وجود ندارد و تنها شما تصویر نیمه سمت چپ شکل را رسم می کنید و قسمت هایی که با نیمه دیگر در ارتباط بوده و از همان قسمت ها جدا شده اند شما بصورت هاشور مشخص می کنید.

najmeh_t

عضو جدید
salam ostade ma mige rasme fani mese ranandegiye ke nyaz be tajasom dare.....ostad ma mige vase ene ke ranandegi khanome az aghayon badtare akhe khanoma nemitonan tajasome khobi konan nesbat be aghayon pas shoma age rasmeton khob bashe hatman ye ranande movafagh mishid

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam ostade ma mige rasme fani mese ranandegiye ke nyaz be tajasom dare.....ostad ma mige vase ene ke ranandegi khanome az aghayon badtare akhe khanoma nemitonan tajasome khobi konan nesbat be aghayon pas shoma age rasmeton khob bashe hatman ye ranande movafagh mishid

لطفا به استادتون برفمایید اراجیف (امیدورام درست نوشته باشم آخه تا حالا ندیدم) نبافه.:exclaim::w43::w08::neutral:
راستی شما هم اگر فارسی بنویسید ممنون میشیم.;)

Cna_0nLine

عضو جدید
من منظورم این بود که این خط ندیدی که پاک کردم پشت یکی از خطوط دایره ای که در تصویر از چپ مشخص کردم قرار میگیره(در تصویر از جلو خط رو با رنگ قرمز مشخص کردم ) که تصور من اشتباه بود ( با دقت در تصویر از چپ اینو فهمیدم ... )

در هر صورت ! شکل شما کاملا درست بود;)

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
من منظورم این بود که این خط ندیدی که پاک کردم پشت یکی از خطوط دایره ای که در تصویر از چپ مشخص کردم قرار میگیره(در تصویر از جلو خط رو با رنگ قرمز مشخص کردم ) که تصور من اشتباه بود ( با دقت در تصویر از چپ اینو فهمیدم ... )

در هر صورت ! شکل شما کاملا درست بود;)

خوشحالم که با دقت نگاه کردی. اگه باز هم مشکلی داشتی در خدمتم. اگه از اینجا هم زیاد متوجه نمیشی پیام خصوصی بده تا بهت شماره بدم زنگ بزن بیشتر بهت توضیح بدم. در هر صورت موفق باشی دوست عزیز

masoodazizi

عضو جدید
سلام دوست عزيز
من ترم آخر مهندسي عمران هستم بايد بهت بگم كه حتما" كليه دروس كه ارائه ميشن رو خوب ياد بگيري كه بعدا" مجبور نباشي عقبگرد كني .بله اين درس جزء مفاهيم اصلي كار با نقشه است كه حالا حالاها باش كار داري پس بهتره نگرشتو عوض كني . در مورد كتاب هم كتابهاي خيلي زيادي هستند كه مي تونه بهت كمك كنه ولي من پيشنهاد ميدم از كتب بچه هاي معماري يا عمران هنرستان استفاده كني . موفق باشي

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سر این رسم برش با معلوم بودن دو تصویر خیلی مشکل دارم ! اگه میشه یه نفر بیاد منو برای رسم این دو تا شکل راهنمایی کنه

این شکل شماره 1: امیدوارم درست کشیده باشم، اگر جاییش اشتباه بود به منم بگید خوشحال میشم. خطوط آبی در نظر نگیرید جهت مشخص کردن جایگاه دیگر خطوط رسم کرده ام که شما هم بیشتر متوجه شوید. موفق باشید

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سر این رسم برش با معلوم بودن دو تصویر خیلی مشکل دارم ! اگه میشه یه نفر بیاد منو برای رسم این دو تا شکل راهنمایی کنه

این شکل 2: این کمی سخت بود و امیدوارم باز هم درست باشه. البته خودم هم دیگه فراموش کردم رسم فنی. اگر جاییش اشکال داشت به منم بگید ممنون میشم.

simiar

عضو جدید
سلام ؛ دوست عزیزمون arsenal1400 کاملا درست کشیده من فقط خط ندید ها رو نشون دادم.

پیوست ها

• 0hjk2llnfttdjfq08xvj.jpg
    0hjk2llnfttdjfq08xvj.jpg
    22.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Cna_0nLine

عضو جدید
امروز در دو شکل به مشکل برخورد کردم .
شکل 1 .

این شکل رو خودم کامل کردم ولی اول این که میخواستم مطمئن بشم که درسته و دوم این که این مستطیلی دورش رو قرمز کردم کجای شکل های دیگه واقع میشه ؟
شکل 2 :
این شکل ناقصه ! لطفا تکمیلش کنید ( به نظرم سمت چپ کامله ولی سمت راست شکل رو نمیدونم چه جور بکشم ...)

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
شکل 1 .

این شکل رو خودم کامل کردم ولی اول این که میخواستم مطمئن بشم که درسته و دوم این که این مستطیلی دورش رو قرمز کردم کجای شکل های دیگه واقع میشه ؟

سلام
دوست عزیز، لطفا از این به بعد حتما اصل سوال را هم بگذارید یا خودتون بنویسید مثلا در این دو شکل حدس زدم مربوط به برش باشد، امیدوارم حدسم درست باشد و مورد دیگر اینکه، یا شکل رو بدون اینکه خودتون چیزی رسم کنید بفرستید و بعد با شکلی که خودتون کشیده اید مقایسه کنید و یا اینکه خطوطی که رسم میکنید با رنگی دیگر رسم کنید تا مشخص باشد که مربوط به شماست.
در این شکل تقریبا کامل بود و مستطیلی هم که مشخص کرده اید مربوط به ربع دایره ای می شود که در تصویر از جلو براتون اون ربع دایره رو قرمز کرده ام. این ربع دایره در هر دوسمت جسم وجود دارد پس یک چنین مستطیلی در دو طرف تصویر از بالا باید رسم شود.

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز

شکل 2 :

این شکل ناقصه ! لطفا تکمیلش کنید ( به نظرم سمت چپ کامله ولی سمت راست شکل رو نمیدونم چه جور بکشم ...)

این شکل هم دوست عزیزی که کامل کرده اند درست می باشد ولی نمیدونم چرا باز خطوط رو به صورت ندید رسم کرده اند و به برش بودن توجه نمی کنند.

simiar

عضو جدید
این شکل هم دوست عزیزی که کامل کرده اند درست می باشد ولی نمیدونم چرا باز خطوط رو به صورت ندید رسم کرده اند و به برش بودن توجه نمی کنند.

با سلام ؛ حق با شماست تصور من سه نمای اصلی بود . ممنون از دقت نظر شما .

pari2009

عضو جدید
رسم فني و نقشه كشي

رسم فني و نقشه كشي

سلام من تو اين درس چند جلسه اي رو غيبت بودم و سه شنبه اين هفته امتحان دارم
يك پلان يك برش و يك نما استاد گفته مي دم نميدونم چه كنم تو اين چند روز ميشه خوب ياد بگيرم و نمره قبولي رو بگيرم يا نه يكي ككمك كنه استاد كه كتاب زمرشيدي رو با ما كار مي كرد كتاب ديگه اي نيست در حجم كمتر و توضيح كمتر و ساده تر ؟
يكي به من روحيه بده چه كار كنم تو اين چند روز ؟ يه چيزايي بلدم ولي اين پله و خر پشك و يه ريزه كاري ها رو اصلا بلد نيستم ميگم علتشم غيبتم بوده نميدونم حذف كنم يا نه ؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام من تو اين درس چند جلسه اي رو غيبت بودم و سه شنبه اين هفته امتحان دارم
يك پلان يك برش و يك نما استاد گفته مي دم نميدونم چه كنم تو اين چند روز ميشه خوب ياد بگيرم و نمره قبولي رو بگيرم يا نه يكي ككمك كنه استاد كه كتاب زمرشيدي رو با ما كار مي كرد كتاب ديگه اي نيست در حجم كمتر و توضيح كمتر و ساده تر ؟
يكي به من روحيه بده چه كار كنم تو اين چند روز ؟ يه چيزايي بلدم ولي اين پله و خر پشك و يه ريزه كاري ها رو اصلا بلد نيستم ميگم علتشم غيبتم بوده نميدونم حذف كنم يا نه ؟
من به شخصه بسیار معتقدم که رسم فنی فقط به قدرت تخیل بستگی داره.
اصلاً نترس، چیزی نداره که بخواد سخت باشه و فقط به این بستگی داره که مثلاً خونه خودتون رو همیشه تجسم کنی و در هر برش یا نما، بتونی چیزی رو که می کشی با واقعیت مقایسه کنی!
تو این چند روز هم می تونی نقشه های معماری رو ببینی تا کلاً اساس کار دستت بیاد، کتاب زمرشدی رو هم خوب بخون!

اشکان اشکان

عضو جدید
بابا بفکرش نباش

بابا بفکرش نباش

:gol:کتاب رسم فنی احمد متقی رو بخون البته اگه تا حالا امتحانش ندادی ;):gol:

Cna_0nLine

عضو جدید
سلام !
دیگه روزهای امتحان فرا رسیده و سوالات ما هم فراوون ...:biggrin:
سوال : تصویر سوم صفحات A از اجسام زیر را به کمک رابط بین تصاویر رسم و سپس تصویر سوم را از طریق تجسم کامل کنید

در این شکل تصویر از روبرو رو باید میکشیدیم و من تا این جا رو رفتم ولی داخل بقیه شکل موندم ! امکانش هست کمکم کنید ؟

آخرین ویرایش:

s1182919

عضو جدید
سلام من دانشجوی ارشدم.رسم فنی زیاد به کار بچه های عمران نمیاد.سعی کن پاس کنی این درس رو که واسه گرفتن پیشنیازش مشکلی نداشته باشی

ABnabi

عضو جدید
نگران نباش دوست عزیز

نگران نباش دوست عزیز

دوست عزیز البته برای یک مهندس رشته عمران بهتر است که در زمینه نقشه کشی هم تسلط کافی داشته باشد. هر چند که حالا با این همه نرم افزارهای متعدد دیگر این کار به راحتی انجام پذیر است. بنابر این خیلی سخت نگیر و سعی کن حداقل و زمینه این کار را یاد بگیری . موفق باشی

Minish71

عضو جدید
سیلام. من معماریم.از عمران که نه ولی از رسم فنی سر در میارم.به حرف بقیه گوش نده دروغ میگن.اگه بتونی کتاب ترسیم فنی سال دوم هنرستانو تهیه کنی نحوه ی ترسیمو توضیح داده.کتاب زمرشیدی هم توضیح هایی داده شاید به کارت بیاد:)

rezarection

عضو جدید
سلام دوست عزیز . سعی کن حتما" این درس رو خوب یاد بگیری . بهت اطمینان میدم به کارت میاد . از کتاب رسم فنی و نقشه کشی درجه 2 مربوط به سازمان فنی حرفه ای استفاده کن .