راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

milad-s1

عضو جدید
سلام
من رشتم مهندسی شیمی هست و درسی بنام کنترل فرایند داریم که یه کوچولو از درسهای تخصصی شما میخونیم...
حالا استاد محتــــــــرم یه پروژه داده که ترم اخری بزنه بترکونتمون {پروژه 6 نمره داره}
:cry:
:cry:

پروژه درباره طراحی کنترل کننده های P , PI , PID بروشهای ISE , IAE , ITAE , Z-N , C-C برای فرایند Gp=5e^-4s/(2s+1)^3 هست.
ترسیم پاسخ های پله ای حلقه کنترل رو برا ورودی R و ورودی U بطور مجزا برای هر یک میخواد...

خواهشا هر کی اطلاعاتی داره دریغ نکنه...
این درس جزء دروس تخصصی مون نیس و استاد تمرینی برامون حل نکرده که ببینیم چطوری اینا حل میشن
:confused:
. (اگر یه مثال حل شده ای، جزوه ای دارین حتما بذارین حتی اگه درباره یکی از روش هاش باشه)

پیشاپیش از همتون ممنونم و اینشالا به استادی بر نخورید که بخواد اذیتتون کنه
;);)

mehran65_2006

عضو جدید
سلام دوستان
از دوستان عزیز سوالی داشتم اینکه این موادی که برای عایق کردن سیم پیچ موتورها استفاده میشه که اصطلاحا شارلاک گفته میشه جنسش از چه موادی هست؟ و اینکه آیا این لاکها به رنگهای مختلف هم وجود دارد؟ و نحوه استفاده و رنگی کردن این ماده به چه طریق است؟ و اینکه آیا این ماده به غیر مس به مواد دیگر هم قابلیت ترکیب و چسبیدن هم داره؟ مثل پلی استایرنها و ای بی اس
ممنون میشم کمکم کنید
روزتون خوش

نگين...NeGiN سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
از دوستان عزیز سوالی داشتم اینکه این موادی که برای عایق کردن سیم پیچ موتورها استفاده میشه که اصطلاحا شارلاک گفته میشه جنسش از چه موادی هست؟ و اینکه آیا این لاکها به رنگهای مختلف هم وجود دارد؟ و نحوه استفاده و رنگی کردن این ماده به چه طریق است؟ و اینکه آیا این ماده به غیر مس به مواد دیگر هم قابلیت ترکیب و چسبیدن هم داره؟ مثل پلی استایرنها و ای بی اس
ممنون میشم کمکم کنید
روزتون خوش

به لاک سیم های مسی مورد استفاده درسیم پیچی شارلاک گفته می شود

یکی از موارد استفاده شارلاک مایع ، وقتی است که یک سیم پیچی مثلا سیم پیچ یک پمپ آب زخمی شده یا قسمتی ازسیمهای آن، لاکشان ازبین رفته ،دراین جورمواقع بعد ازاینکه مطمئن شدند سیم پیچ مشکلی ندارد، مقداری لاک مایع روی قسمتهای مورد نظرمی ریزند، بعد از اینکه لاک کاملا خشک شد، سیم پیچ پمپ آماده استفاده مجدد می شود، البتّه برای اینکه شــــارلاک خوب به فضای خالی سیم پیچ نفوذ کند ممکن است کل سیم پیچ را داخل شارلاک قوطه ور کـرده و سپس درون یک فرقراردهند تا با حــــرارتی مناسب ، شارلاک ضمن پر کردن فضای خالی مابین سیمها، خشک شود،

نگين...NeGiN سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من رشتم مهندسی شیمی هست و درسی بنام کنترل فرایند داریم که یه کوچولو از درسهای تخصصی شما میخونیم...
حالا استاد محتــــــــرم یه پروژه داده که ترم اخری بزنه بترکونتمون {پروژه 6 نمره داره}
:cry::cry:

پروژه درباره طراحی کنترل کننده های P , PI , PID بروشهای ISE , IAE , ITAE , Z-N , C-C برای فرایند Gp=5e^-4s/(2s+1)^3 هست.
ترسیم پاسخ های پله ای حلقه کنترل رو برا ورودی R و ورودی U بطور مجزا برای هر یک میخواد...

خواهشا هر کی اطلاعاتی داره دریغ نکنه...
این درس جزء دروس تخصصی مون نیس و استاد تمرینی برامون حل نکرده که ببینیم چطوری اینا حل میشن
:confused:
. (اگر یه مثال حل شده ای، جزوه ای دارین حتما بذارین حتی اگه درباره یکی از روش هاش باشه)

پیشاپیش از همتون ممنونم و اینشالا به استادی بر نخورید که بخواد اذیتتون کنه
;);)

کتاب کنترل خطی ترجمه دیانی کنترل کننده های P PI PID رو توضیح داده
مخفف مشتق گیر
انتگرال گیر
شماتیک هاش توی نرم افزار متلب هست
PID
Proportional (تناسب) ،
Integral (انتگرالگیر)
و Drivative (مشتقگیر)

سیگنال ارور رو میگیره بعد که از PID رد شد خروجیش میشه مقدار اصلاح شده error

یه چند نمونه مدار ساده PI PID هم دارم اگر خواستی بگو واست اسکن کنم
کتاب کنترل خطی اوگاتا ترجمه دیانی کامل توضیح داده این کنترل کننده رو ..

mehran65_2006

عضو جدید
به لاک سیم های مسی مورد استفاده درسیم پیچی شارلاک گفته می شود

یکی از موارد استفاده شارلاک مایع ، وقتی است که یک سیم پیچی مثلا سیم پیچ یک پمپ آب زخمی شده یا قسمتی ازسیمهای آن، لاکشان ازبین رفته ،دراین جورمواقع بعد ازاینکه مطمئن شدند سیم پیچ مشکلی ندارد، مقداری لاک مایع روی قسمتهای مورد نظرمی ریزند، بعد از اینکه لاک کاملا خشک شد، سیم پیچ پمپ آماده استفاده مجدد می شود، البتّه برای اینکه شــــارلاک خوب به فضای خالی سیم پیچ نفوذ کند ممکن است کل سیم پیچ را داخل شارلاک قوطه ور کـرده و سپس درون یک فرقراردهند تا با حــــرارتی مناسب ، شارلاک ضمن پر کردن فضای خالی مابین سیمها، خشک شود،

دوست عزیزم سلام
ممنونم از پاسخی که دادید اما سوالم این بود که این موادی که برای عایق کردن سیم پیچ موتورها استفاده میشه که اصطلاحا شارلاک گفته میشه جنسش از چه موادی هست؟ و اینکه آیا این لاکها به رنگهای مختلف هم وجود دارد؟ و نحوه استفاده و رنگی کردن این ماده به چه طریق است؟ و اینکه آیا این ماده به غیر مس به مواد دیگر هم قابلیت ترکیب و چسبیدن هم داره؟ مثل پلی استایرنها و ای بی اس
ممنون میشم به اینها هم جواب بدین

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام از دوستان بزرگوار کسی میتونه لطف کنه و اینو ترجمه کنه برام با نرافزار ترجمش میکنم ولی سلیس و قابل فهم نیست متشکرم
The standby-ferro UPS

The standby-ferro UPS was once the dominant form of UPS in the 3-15 kVA range. This
design depends on a special saturating transformer that has three windings (power connections).
The primary power path is from AC input, through a transfer switch, through the
transformer, and to the output. In the case of a power failure, the transfer switch is opened,
and the inverter picks up the output load.
In the standby-ferro design, the inverter is in the standby mode, and is energized when the
input power fails and the transfer switch is opened. The transformer has a special "ferroresonant"
capability, which provides limited voltage regulation and output waveform "shaping".
The isolation from AC power transients provided by the ferro transformer is as good as
or better than any filter available. But the ferro transformer itself creates severe output
voltage distortion and transients, which can be worse than a poor AC connection. Even
though it is a standby UPS by design, the standby-ferro generates a great deal of heat
because the ferro-resonant transformer is inherently inefficient. These transformers are also
large relative to regular isolation transformers; so standby-ferro UPS are generally quite large
and heavy.
Figure 2
Line interactive UPS
The Different Types of UPS Systems
Schneider Electric – Data Center Science Center White Paper 1 Rev 7 4
Standby-ferro UPS systems are frequently represented as on-line units, even though they
have a transfer switch, the inverter operates in the standby mode, and they exhibit a transfer
characteristic during an AC power failure.

یو پی اس standby-ferro قبلاً بهترین نوع یو پی اس در توان راکتیو 3 تا 15 کیلو ولت آمپر بود. این یو پی اس شامل یک ترانسفورماتور 3 فاز (اتصالات ورودی) با منحنی هیسرتزیس خاص است.ورودی AC ( متناوب) پس از عبور از کلید انتقال و ترانسفورماتور به ثانویه که همان خروجی می باشد منتقل می شود.هنگامی که توان (قدرت) ورودی نداشته باشیم سوئیچ انتقال باز است (مدار باز) ، و اینورتر بار خروجی را تحمل میکند.در نوع standby-ferro اینورتر در حالت standby (نیمه خاموش - نیمه روشن) است و زمانی که ورودی قطع و کلید انتقال باز می شود اینورتر روشن می شود (انرژی میگیرد).ترانسفورماتور ظرفیت فرو - رزونانس خاصی دارد که باعث محدود شدن تنظیمات ( تثبیت ولتاژ ) و ایجاد یک ولتاژ موجی شکل ( سینوسی ) در خروجی می شود. کاهش تأثیرات ناشی از حالت گذرای ورودی (برق AC) که توسط ترانسفورماتور فرو صورت میگیرد از همین کاهش تأثیرات که توسط هر فیلتری صورت میگیرد بیشتر است ، البته ترانسفورماتور فرو به تنهایی یک اعوجاج شدید همراه با حالت گذرا در ولتاژ خروجی ایجاد میکند که بسیار بدتر و ناکارآمد تر از یک سیگنال AC خراب ( ضعیف ) است. اگر چه این نوع یو پی اس ذاتاً همان یو پی اس Standby است ، ولی مقدار زیادی حرارت تولید میکند که ناشی از راندمان پایین و ضعیف ذاتی ترانسفوماتور فرو - رزونانس می باشد. سیستم های یو پی اس standby-ferro بارها به عنوان واحد هایی بر روی خط مورد استفاده قرار گرفته اند ، و در حالت قطع برق ورودی با اینکه آنها شامل یک کلید انتقال هستند ولی اینورتر در حالت standby عمل کرده است و آنها ویژگی های حالت انتقال رو از خود نشان داده اند. قابلیت اطمینان بالا و فیلتر کردن بسیار خوب خط از مزایای طراحی standby-ferro هستند.با این وجود ، این نوع یو پی اس ها زمانی که با بعضی ژنراتور ها و کامپیوترها ( کامپیوتر هایی با ضریب قدرت(بار) اصلاح شده) کار میکنند کارایی بسیار کمی دارند و این قضیه باعث کاهش قابل توجه محبوبیت این نوع یو پی اس شده است.

عبارت :
Figure 2
Line interactive UPS
The Different Types of UPS Systems
Schneider Electric – Data Center Science Center White Paper 1 Rev 7 4
مربوط به متن ( Standby-ferro UPS ) نیست. فکر میکنم این قسمت مربوط به زیر نویس یک عکس هستش.
موفق باشید.

milad-s1

عضو جدید
کتاب کنترل خطی ترجمه دیانی کنترل کننده های P PI PID رو توضیح داده
مخفف مشتق گیر
انتگرال گیر
شماتیک هاش توی نرم افزار متلب هست
PID
Proportional (تناسب) ،
Integral (انتگرالگیر)
و Drivative (مشتقگیر)

سیگنال ارور رو میگیره بعد که از PID رد شد خروجیش میشه مقدار اصلاح شده error

یه چند نمونه مدار ساده PI PID هم دارم اگر خواستی بگو واست اسکن کنم
کتاب کنترل خطی اوگاتا ترجمه دیانی کامل توضیح داده این کنترل کننده رو ..

اوگاتا دارم اگه فصلی که توش هست بگین ممنون میشم یکی دوتا مثال پیدا کردم و یه چیزایی دستگیرم شد
دنبال مثالهایی حل شده میگردم و اینکه ترسیم پاسخ پله ای چطوری هست :)
اگه مثالی درموردش دارین ممنون میشم اسکن کنید ;)
تشکر فراوون ازینکه تو این فصل امتحانا جواب بچه ها رو میدین

عباس22

عضو جدید
[h=5]سلام میشه بگید از لحاظ کاری چه موقعیتهایی واسه یه مهندس برق قدرت هست که واسه یه کاردان(فوق دیپلم) نیست؟(دانشجوی کارشناسی ام بدلیل مشکلاتی از قبیل:سخت بودن درسا و نیاز به در آمد و ... قصد انصراف و قناعت به مدرک کاردانی رو دارم)ارشاد بفرمایید[/h]

نگين...NeGiN سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه بگید از لحاظ کاری چه موقعیتهایی واسه یه مهندس برق قدرت هست که واسه یه کاردان(فوق دیپلم) نیست؟(دانشجوی کارشناسی ام بدلیل مشکلاتی از قبیل:سخت بودن درسا و نیاز به در آمد و ... قصد انصراف و قناعت به مدرک کاردانی رو دارم)ارشاد بفرمایید
من رشتم قدرت نیست
معمولا یک سری درس میخونن که کار پیدا کنن
یک سری کار میکنن که درس بخونن
توی ارشد یه استاد داریم ما رو دیوونه کرده و میگه شما باید فقط درس بخونید و نباید حالا کار کنید ( نظر اکثریت مخالف نظر استاد بود )

اما در مورد ادامه تحصیل میتونم بهت بگم اگر زمینه کاریت در رابطه با رشته ات هست ادامه تحصیل بده حتما ... دانشگاه رو خیلی خوب میشه پیچوند بابت حضور نداشتن در کلاسها و اینکه با خیال راحت بری سر کار .. اما از یه طرف هم باید خیلی درس بخونی ... بری سر کار انگیزه ات هم بیشتر میشه برای درس خوندن .. با نظم تر هم میشی ..
این نظر شخصیه منه

عباس22

عضو جدید
من رشتم قدرت نیست
معمولا یک سری درس میخونن که کار پیدا کنن
یک سری کار میکنن که درس بخونن
توی ارشد یه استاد داریم ما رو دیوونه کرده و میگه شما باید فقط درس بخونید و نباید حالا کار کنید ( نظر اکثریت مخالف نظر استاد بود )

اما در مورد ادامه تحصیل میتونم بهت بگم اگر زمینه کاریت در رابطه با رشته ات هست ادامه تحصیل بده حتما ... دانشگاه رو خیلی خوب میشه پیچوند بابت حضور نداشتن در کلاسها و اینکه با خیال راحت بری سر کار .. اما از یه طرف هم باید خیلی درس بخونی ... بری سر کار انگیزه ات هم بیشتر میشه برای درس خوندن .. با نظم تر هم میشی ..
این نظر شخصیه منه

الان منظورتون اینه برم سرکار و همزمان هم با برنامه ریزی قوی درسمو به اتمام برسونم؟(دانشگاهم دولتیه و تو شهر خودم هم هستم یعنی هزینه نداره برام)

pes

عضو جدید
کتاب واسه مدار مخابراتی چی پیشنهاد میدید ؟ مرسی

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز

من پیشنهاد میکنم برای مدار مخابراتی کتاب نخون همون جزوه رو بخون یا اگر میخای بخونی در بلند مدت بخون مثلاً از اوّل ترم تا آخر ترم. اسم کتاب یادم نمیاد ولی 2 مدل کتاب داشتم من.یکی که اصل بود که مطالبش خیلی سنگین بود و یکی هم ایرانی بود که خلاصه شده و سبک بود و البته خیلی هم غلط داشت.

نگين...NeGiN سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز

مدار مخابراتی دکتر نشاطی ( کلارک هس )
من خوندمش واقعا عالیه
فقط ترجمه نشاطی
البته از حق نگذریم استاد ما استاد عنایتی بودن که واقعا سنگ تموم گذاشته بودن تو جزوشون
توی امتحانش هم 12 صفحه سوال داشتیم

mahdi_ml

عضو جدید
عرض سلام و خسته نباشید....
دوستان من این ترم درس fpgaدارم میخاستم ببینم کسی برنامه های زیر را آماده داره ....خیلی برام مهمه
12.jpg

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
emadpaz گفت:
سلام دوست عزیز من تا فردا به یک پروژه شبیه سازی با digsilent نهایتا 4 شینه نیاز دارم اگر براتون مقدور است کمکم کنید یا اگه خودتون دارین برام بفرستید . جبران میکنم . از لحاظ هزینه هم مشکلی ندارم.
سلام
نیازی به هزینه نیست
خدمت شما
ورژن نرم افزار 14 هست!

http://www.mediafire.com/download/oh1rgll54a5yt44/dig1_v14.pfd
http://www.mediafire.com/download/da8im07i629o4h5/dig_v14.dz

sorona

عضو
سلام دوستان مقاله می خواستم که نحوهی کار با اسیلوسکوپ راتوضیح داده باشد باتشکر

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام
تو ایران نخ رسانای الکتریسیته هست؟ ارزون می شه پیدا کرد؟ کجا می شه خرید؟
مرسی

iiranican

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین و متخصصصین
من دار حال شبیه سازی سیستم کنترل upfc در متلب هستم ولی به نتیجه مطلوبی نمیرسم اینجا کسی با statcom یا sssc یا upfc آشنایی داره یا فایل شبیه سازی ازشو نداره ..؟

Z.Mehran

عضو جدید
سلام دوستان.
از بین درسهای اختیاری پردازش تصویر و برنامه نویسی گوشی های هوشمند به نظر شما کدوم کاربردی تر و مهمتره؟؟

carlos_tevez

عضو جدید
سلام
می خواستم بدونم اگه امسال کنکور ارشد قبول شم با توجه به اینکه تو یه کار دولتی مشغول هستم حضور تو کلاسا اجباریه یا نه؟ (دانشگاه های تهران روزانه یا شبانشون)
اگه اجباریه به نظرتون چیکار کنم؟ کارو ول کنم یا دانشگاهو؟