راهنمایی در خصوص کلاس آموزش و نحوه یاد گیری ، معرفی کتاب [ نرم افزار ETABS ]

civil654321

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم
یک سوال داشتم اگه مرحمت بفرمایید و جواب بدید ممنون میشم
می خواستم ببینم الان دانشجو های عمران به چه نرم افزار تخصص نیاز دارند

مثلا نرم افزاری در اون زمینه نباشه یا کارا نباشه
یا چون خیلی تخصصی است استفاده ازش مشکل
من می خواستم یک نرم افزار بنویسم
اگه راهنمایی بفرمایید یک لطف بزرگ کردید
ممنون:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

salman hatami

کاربر فعال
سلام دوستان عزیزم
یک سوال داشتم اگه مرحمت بفرمایید و جواب بدید ممنون میشم
می خواستم ببینم الان دانشجو های عمران به چه نرم افزار تخصص نیاز دارند

مثلا نرم افزاری در اون زمینه نباشه یا کارا نباشه
یا چون خیلی تخصصی است استفاده ازش مشکل
من می خواستم یک نرم افزار بنویسم
اگه راهنمایی بفرمایید یک لطف بزرگ کردید
ممنون:gol:

سلام

دوست عزیز به باشگاه خوش اومدی.
از اسم کاربریت میشه حدس زد که عمران میخونی یا خوندی . در مورد نرم افزارهای عمران : اصولاً نرم افزارهایی که کاربرد تخصصی طراحی سازه ای عمومی (SAP-SAFE-ETABS-...) یا در یک فاز بالاتر طراحی های تخصصی (geo slope -... ) ، تقریباً همه تولید خارج از ایران هستند . اگه یه نگاه به بخش تولید کنندگانشون بکنی میبینی که یه تیم طراحی روش کار می کنند . طبیعی هم هست چون این تیم باید متشکل از چند تا برنامه نویس حرفه ای و همچنین چند تا متخصص در شاخه های عمران باشه . یه مثال کوچیک بزنم : برای تولید یه نرم افزار طراحی سازه ای خیلی معمولی باید تحلیل ماتریسی رو تسلط داشته باشی . تا مقطع لیسانس فقط دو سه تا از دانشگاه های سطح بالا مقدمات و آشنایی با تحلیل ماتریسی رو میگن . حتماً باید بالاتر از مقطع کارشناسی خونده باشی تا بتونی پاسخ گوی این نیاز ها باشی ، تازه بعد از این مرحله به تنهایی کار تقریباً نشدنیه . (همون داستان برنامه نویس های حرفه ای و متخصصین کامپیوتر)
ولی یه دسته نرم افزارها هستند که تولید داخلند . این برنامه ها معمولاً طراحی نیستند و در حد کارهای متره و برآورد و ... هستند . واقعاً اگر در این حد از دانش برنامه نویسی هستی که می تونی برنامه تخصصی عمران بنویسی من پیشنهاد میکنم با یکی از همین تولید کنندگان هماهنگ بشی و با اونا کار بکنی . نکته خیلی مهم در این امور اینه که در پخش نرم افزار تا حامی قوی و مناسبی نداشته باشی نمی تونی در کار نشر موفق بشی و ای بسا حقوقت هم ضایع بشه .
اما با اجازه متخصصین آب و فاضلاب من فکر می کنم در زمینه طراحی شبکه آب و فاضلاب نرم افزار به روز و سهل الوصولی در دسترس عموم و علی الخصوص دانشجوها نیست . (فکر کنم فقط LOOP و SEWER باشه )

حاتمی

civil654321

عضو جدید
ممنون از جواب کامل شما
میشه راجب تحلیل ماتریسی سازه یه خورده توضیح بدید چون چیزی که به دردم بخوره پیدا نکردم
یعنی هیچ نرم افزاری که مثلا برای یک دانشجو لازم باشه که امر آموزش راحت تر کنه نیاز نیست :eek:

احمد منزه

عضو جدید
اولین قدم

اولین قدم

سلام. به همه عمرانی های عزیز.
من ترم 2عمران بیرجند هستم. و می خوام تابستونو صرف یادگیری یک نرم افزار بکنم. از اونایی که تجربه بیشتر دارن می خوام بدونم از کدوم نرم افزار رو شروع کنم.:):):)

The Lunatic

عضو جدید
سلام. به همه عمرانی های عزیز.
من ترم 2عمران بیرجند هستم. و می خوام تابستونو صرف یادگیری یک نرم افزار بکنم. از اونایی که تجربه بیشتر دارن می خوام بدونم از کدوم نرم افزار رو شروع کنم.:):):)
دوست عزیز با اطلاعات 2 ترم نرم افزارهای تخصصی رو نمیشه یاد گرفت
میتونی اکسل و اتوکد و ... رو یاد بگیری
البته برنامه نویسی هم تونستی یاد بگیری بد نیست

behzad64

عضو جدید
sallam.
ba maloomate terme 2 autocad va kollan office ro yad begir excel va word va powerpoint.
terme 6 be bed bad az gozaroondane tahlil va foolad va beton hatman sap va etabs ro yad begir khosoosan bad az zelzele tahlile teyfi va time history ro be khoobi yad begir.
agar ghaste edame tahsil dari hatman barname nevisi ba fortran ro yad begir ke az gerayeshe saze ta ab be dard mikhore va az vajebate.
movafagh bashi.

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس منم از اتوکد و اکسل شروع میکنم دیگه
ممنونم:w27:

parsircom

عضو جدید
راهنمایی و مشاوره در خصوص کلاس آموزش و نحوه یاد گیری [ نرم افزار ETABS ]

راهنمایی و مشاوره در خصوص کلاس آموزش و نحوه یاد گیری [ نرم افزار ETABS ]

:)سلام گرم خدمت همه مهندسای عمران عزیز.عاشق همتونم.مخصوصا تو مهندس خوشتیپ که الان داری نوشته من می خونی.فدای همتون.مثل همیشه براتون زحمت دارم.من دانشجوی ترم 6 عمرانم.یعنی ترم 5 رو تموم کردم.فولاد 1 و بتن 1 رو پاس کردم.من به اتوکد تقریبا تسلط دارم الان می خوام Etabs رو یاد بگیرم ولی موندم چطوری.بعضیا می گن کتاب و جزوه خوب نیست و به درد نمی خوره برو کلاس بعضیا هم می گن کتاب خوبه کلاس به درد نمی خوره.خلاصه موندم.حالا از شما دوستای خوبم که تجریه دارید می خوام من رو راهنمایی کنید تا تصمیم درستی بگیرم.اگر کتاب یا جزوه خاصی استفاده کردید و براتون مفید بوده ممنون میشم معرفی کنید یا اگر پیشنهادی دارید که حتما دارید ممنون می شم دریغ نکنید.فدی همتون.دوستون دارم.منتظر جوابتون می مونم:heart:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
:)سلام گرم خدمت همه مهندسای عمران عزیز.عاشق همتونم.مخصوصا تو مهندس خوشتیپ که الان داری نوشته من می خونی.فدای همتون.مثل همیشه براتون زحمت دارم.من دانشجوی ترم 6 عمرانم.یعنی ترم 5 رو تموم کردم.فولاد 1 و بتن 1 رو پاس کردم.من به اتوکد تقریبا تسلط دارم الان می خوام Etabs رو یاد بگیرم ولی موندم چطوری.بعضیا می گن کتاب و جزوه خوب نیست و به درد نمی خوره برو کلاس بعضیا هم می گن کتاب خوبه کلاس به درد نمی خوره.خلاصه موندم.حالا از شما دوستای خوبم که تجریه دارید می خوام من رو راهنمایی کنید تا تصمیم درستی بگیرم.اگر کتاب یا جزوه خاصی استفاده کردید و براتون مفید بوده ممنون میشم معرفی کنید یا اگر پیشنهادی دارید که حتما دارید ممنون می شم دریغ نکنید.فدی همتون.دوستون دارم.منتظر جوابتون می مونم:heart:

سلام مهندس جان
كتاب دوست ماست، از بچگي بهمون ميگفتن
آقا نرم افزار ياد گرفتن فقط تلاش ميخواد
كلاس هم كه بري هيچي از جزييات برات نميگن
انقدر كلي حرف ميزنن كه بري واسه دوره پيشرفته هم ثبت نام كني
كتاب آقاي حسن باجي و جوا هاشمي رو پيشنهاد ميكنم
اسم كتاب: پروژه هاي كاربردي در تحليل و طراحي كامپيوتري سازه هاست
sap 2000,etabs,safe
تاليف اين 2 تا مهندسي كه گقتم
آموزش به صورت حل تمرين هست
موفق باشي

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m_m_civil

عضو جدید

سلام . من خودم با كتاب محاسبات پروژه هاي ساختماني با استفاده از etabs و safe نوشته حسن باجي ، ويرايش 4 كار مي كنم. خيلي خوبه.هنوزم واسه كارام ازش كمك مي گيرم. بهتره اول كار با يه نفر كه وارده به نرم افزار كار كني.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

p3rsi4n

عضو جدید

در تایید حرف دوستمون m_m_civil
من تجربه زیادی ندارم اما کتابهای آموزش etabs دو دسته هستن
یک سری به صورت منو به منو برنامه رو آموزش دادن که اکثر کتابها به همین شکل هستن و فقط دانشجو رو گیج میکنن
سری دوم که کم هستن با مثال آموزش میدن یعنی یک پروژه رو از اول شروع به مدل کردن و آنالیز و طراحی میکنن
من تنها کتابی رو با این شکل دیدم که تقریبا کامل بود کتاب باجی بود که انصافا کتاب خوبی هست توصیه میکنم حتما این کتاب رو تهیه کنی
4 تا پروژه فولادی و بتنی رو کار کرده و طراحی با safe رو هم داره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله

سلام

البته دوست عزیز شما واسه درک بهتر حتما بایستی درس بارگذاری رو هم پاس کنید.

واسه آموزش هم همون طور که دوستمون فرمودن
کتاب پروژه های پروژه های کاربردی(Sap (8), Safe(7), Etabas(8 مهندس باجی کتاب خوبی است اما واسه شروع به نظر من کتاب Etabs 9 & Safe 8 مهندس باجی (نشر علم عمران) کتاب بهتری باشه.

در ضمن کتاب دو جلدی ETABS 9 نوشته علی سیفی و مهدی هادیزاده ، کاملترین کتاب در زمینه Etabs هستش.

mehdi220

عضو جدید

سلام
من خودم با كتاب باجي ياد گرفت
من يكي از دوستانم كلاس رفته بود اما راضي نبود و ميگفت آخرش هم خودم ياد گرفتم
تو اينترنت هم آموزشهاي زيادي ميتوني پيدا كني
موفق باشيد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

منافی

عضو جدید
سلام همگی خسته نباشید چون تازه وارد باشکاه شدم با اجازه تان فعلا یه چرخه این دوربر بزنیم خدمت می رسم ممنونم;)

دانشجوی تنها

عضو جدید
راهنمايي براي نرم افزار

راهنمايي براي نرم افزار

دوستان عزيز مي تونيد به من بگين براي دانشجويان عمران تا ترم 5 چه نرم افزارهايي رو ميشه آموزش داد؟

zahra-z

عضو جدید
سلام دانشجوی تنها!
اتوکد اولین و مهمترین نرم افزاری است که یه عمرانی باید بلد باشه. بقیه به گرایش شما بستگی داره اگر عمران آب هستی water GEMS ,sewer cad و اگر عمران-عمرانی sap2000,Etabs,saf و اگر عمران نقشه برداری باشی land,SDR MAP

delara_msh

عضو جدید
ETABS رو چگونه یاد بگیرم ؟؟؟؟؟؟

ETABS رو چگونه یاد بگیرم ؟؟؟؟؟؟

سلام دوستای مهندسم:)

بنظر شما من چطوری میتونم ETABS رو یاد بگیرم ؟
خیلی ها میگن باید اول واحد زلزله رو پاس کنم
خیلی ها هم میگن باید به آیین نامه های بتن و فولاد وارد باشم :surprised:

آخه من چکار کنم ؟:cry:
میگن کتابهای باجی خیلی خوبه ... بنظرتون بگیرم ؟
راستش من خودم برنامه های اتو کد و 3dmax رو با کتاب یاد گرفتم
حرفه ای نیستم اما بلدم

خواهش میکنم راهنماییم کنید
چون دوست دارم یاد بگیرم

:gol:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستای مهندسم:)

بنظر شما من چطوری میتونم ETABS رو یاد بگیرم ؟
خیلی ها میگن باید اول واحد زلزله رو پاس کنم
خیلی ها هم میگن باید به آیین نامه های بتن و فولاد وارد باشم :surprised:

آخه من چکار کنم ؟:cry:
میگن کتابهای باجی خیلی خوبه ... بنظرتون بگیرم ؟
راستش من خودم برنامه های اتو کد و 3dmax رو با کتاب یاد گرفتم
حرفه ای نیستم اما بلدم

خواهش میکنم راهنماییم کنید
چون دوست دارم یاد بگیرم

:gol:
منم با همون کتاب باجی یاد گرفتم ، فقط زحمتی که داره باید آیین نامه جدید رو وارد باشید تا بتونید اعداد و ضرایب مناسب رو جایگزین کنید :)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

e.69a_h

عضو جدید
آشنایی با نرم افزارها

آشنایی با نرم افزارها

با سلام خدمت همه دوستان
کسی راجع به نرم افزارهایsaf.sap.catia.etabs اطلاعاتی داره؟
مثلا کاردبردشون و اینکه یک آدم معمولی میتونه یاد بگیرشون؟

ali.engiin

عضو جدید
سلام
در مورد sap , etabs
فکر کنم با یه کتاب یا pdf خیلی چیزا بشه یاد گرفت

aka32

عضو جدید
هر نرم افزاریی رو میشه یاد گرفت فقط یه مقداری اطلاعات پایه در مورد اساس معادلات پایه بکاررفته میخاد تا با دید درست مسله رو مدل کنی و جوابهای درست ازش بگیری catiaبیشتر کاربرد در مکانیک داره تا عمران! بقیه عمرانین!
safe:برای تحلیل وطراحی انواع پی و دال و..
etabs:تحلیل و طراحی ساختمان های معمولی
sap:تحلیل و طراحی سازه های خاص پل و سازه های صنعتی و ساختمانهای معمولی از بالای پیشرفته تره

anzalichi181

عضو جدید
دوستان چند تا سوال در مورد یادگیری نرم افزارهای عمرانی داشتم

دوستان چند تا سوال در مورد یادگیری نرم افزارهای عمرانی داشتم

ببخشید جایی رو پیدا نکردم که این پست رو بدم
دوستان بجز نرم ازارهای اتوکد و ایتبس و سیف پیشنهاد میکنین چه نرم افزار دیگه ای رو یاد بگیریم؟
بر فرض قرار باشه رزومه بدم بگم آره من اینا رو بلدم
که اگه احیانا از ایران رفتیم به دردمون بخوره(نرم افزارهایی که هنوز تو خارج از ایران تو بورسه)
با چه جزوه ای نرم افزار etabs به طور (((( کاملا حرفه ای)))) یاد بگیرم؟
نظر شخصیم اینه که تو خارج از ایران هر کسی نمیتونه با هر نرم افزاری کار کنه چون قیمت نرم افزارها تو اون ور گرونه مثل ما نمیتونن کد نرم افزار بشکونن

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ببخشید جایی رو پیدا نکردم که این پست رو بدم
دوستان بجز نرم ازارهای اتوکد و ایتبس و سیف پیشنهاد میکنین چه نرم افزار دیگه ای رو یاد بگیریم؟
بر فرض قرار باشه رزومه بدم بگم آره من اینا رو بلدم
که اگه احیانا از ایران رفتیم به دردمون بخوره(نرم افزارهایی که هنوز تو خارج از ایران تو بورسه)
با چه جزوه ای نرم افزار etabs به طور (((( کاملا حرفه ای)))) یاد بگیرم؟
نظر شخصیم اینه که تو خارج از ایران هر کسی نمیتونه با هر نرم افزاری کار کنه چون قیمت نرم افزارها تو اون ور گرونه مثل ما نمیتونن کد نرم افزار بشکونن
سلام
اتفاقا جای سوال و درخواست همین جاست
نرم افزار همینایی که گفتید خوب بودن +اکسل و تکلا استراکچر و ام اس پس یا پیریماورا
البته یه چیزی بگم خدمتتون
نرم افزار بلد بودن خوبه ولی مهم تر از اون کاربردشه
یعنی اینکه بتونید باهاش کار کنید
مثلا در مورد ایتبس ،اینکه ایتبس رو بلد باشید یه چیزه و اینکه بتونید باهاش سازه رو مدل کنید یه چیز دیگه
که بیشتر با انجام کار و کسب تجربه میتونید به اون هدفتون برسید
در ضمن نرم افزار رویتrevit architecture هم بلد باشید خیلی خوبه
موفق باشید

anzalichi181

عضو جدید
سلام
اتفاقا جای سوال و درخواست همین جاست
نرم افزار همینایی که گفتید خوب بودن +اکسل و تکلا استراکچر و ام اس پس یا پیریماورا
البته یه چیزی بگم خدمتتون
نرم افزار بلد بودن خوبه ولی مهم تر از اون کاربردشه
یعنی اینکه بتونید باهاش کار کنید
مثلا در مورد ایتبس ،اینکه ایتبس رو بلد باشید یه چیزه و اینکه بتونید باهاش سازه رو مدل کنید یه چیز دیگه
که بیشتر با انجام کار و کسب تجربه میتونید به اون هدفتون برسید
در ضمن نرم افزار رویتrevit architecture هم بلد باشید خیلی خوبه
موفق باشید

مرسی دوست عزیز
نرم افزار های تکلا و رویت رو نشنیده بودم
ام اس پروژه رو میخواستم کار کنم ولی وقت نشد
آموزش خودتون گرفتم ولی فکر کنم ناقص باشه
ممنون

mry1

عضو جدید
نرم افزارهای عمرانی

نرم افزارهای عمرانی

نرم افزارهای عمرانی matlab safe etabsراسیدی اموزشیشو کسی داره ممنون میشم اگه بده

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
نرم افزارهای عمرانی matlab safe etabsراسیدی اموزشیشو کسی داره ممنون میشم اگه بده

سلام
ضمن خوش آمدگويي براي حضور در تالار ،
مناسب دونستم بگم ، بهتر بود سوالتون رو در بخش نرم افزار هاي عمراني بيان مي كرديد ، اينطوري سريع تر به پاسخ سوالتون مي رسيديد.
ميتوانيد از تاپيك هاي آموزشي در بخش نرم افزارها براي پاسخ سوالتون استفاده كنيد.

همچنين لينكهاي
فیلم های کوتاه آموزشی etabs

آموزش etabs

فیلمهای آموزشی safe به زبان فارسی

[h=3]آموزش MATLAB[/h]

و چند لينك ديگر....

با تشكر

آخرین ویرایش:

alipiroozz

عضو جدید
سلام بچه ها .نمیدونم سوالمو درست مطرح کردم یا نه اگه نه شرمنده بگید تا عوض کنم .تازه واردم دیگه .

من معماریم .اما از برنامه etabs و safe و sap خیلی خوشم میاد .کلا از کارای محاسباتی خوشم میاد .میتونم برم اینارو یاد بگیرم ؟یا ریاضیاتم باید خوب باشه ؟÷یشنیاز چی داره ؟

ممنون میشم کمک کنید .

A.shafiee

عضو جدید
سلام مهندس شما برای یاد گیری etabsباید با بعضی از درسهای عمران آشنایی داشته باشی مثلاً بارگذاری ،فولاد ،بتن و... اما با وجود نرم افزارهای آموزشی در بازار میتونی کاملا مسلط بشی یادت نره خواستن توانستن:به قول قدیمی ها ما مهندسان یا راهی خواهیم ساخت یا راهی خواهیم یافت موفق باشی

zahra.civil

عضو جدید

سلام...

کتاب باجی به نظر من خوب نیست.کتاب Etabs تالیف علی سیفی و مهدی هادیزاده بزاز که در دوجلد آبی رنگ(برای سازه های فولادی) و سبز رنگ (برای سازه های بتنی)هست بسیار مفید می باشد.من پروژه هامو بااین کتابا انجام دادم و بااینا تسلطم روی ETABS خیلی خوب شد.

کلاس هایی که تحت موسسات زیر نظر نظام مهندسی هم برگزار می شن عالین وفوق العاده مفید.من دارم یکی از این کلاسارو میرم و واقعا چیزای مفیدزیادی یادگرفتم

موفق باشید:smile:

آخرین ویرایش توسط مدیر: