[درخواست] - پلان مکان های تاریخی تهران

ketabdoost

عضو جدید
دوستان خواهشمندم که در صورتی که پلان های مکان های زیر را داشتید در سایت قرار دهید:
1.موزه ی آبگینه (خانه قوام السلطنه)
2.مجموعه موزه های کاخ گلستان
3.کاخ نیاوران
برای پروژه ی آخر ترم بیان معماری کار عکاسی از بنا های تاریخی را دادند و خواستند که عکس ها را در کنار پلان بچسبانیم.... خواهش می کنم که بهم بگید که لا اقل چه طور میشه این پلان ها رو گیر آورد....
راستی به نظر شما که وارد هستید چه نکاتی رو باید توی عکاسی از بنا های تاریخی رعایت کنم؟؟؟:que:

آخرین ویرایش:

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان خواهشمندم که در صورتی که پلان های مکان های زیر را داشتید در سایت قرار دهید:
1.موزه ی آبگینه (خانه قوام السلطنه)
2.مجموعه موزه های کاخ گلستان
3.کاخ نیاوران
برای پروژه ی آخر ترم بیان معماری کار عکاسی از بنا های تاریخی را دادند و خواستند که عکس ها را در کنار پلان بچسبانیم.... خواهش می کنم که بهم بگید که لا اقل چه طور میشه این پلان ها رو گیر آورد....
راستی به نظر شما که وارد هستید چه نکاتی رو باید توی عکاسی از بنا های تاریخی رعایت کنم؟؟؟:que:
دوست عزیزم امیدوارم این مطلب بهت تو تهیه عکس کمک کنه:
از اونجایی که بناهای تاریخی هرکدوم با توجه به زمان و دوره ساخت خودشون نشون دهنده سبک خاص اون دوره ای هستن که توش ساخته شدن و شایدم آثاری از دوره های قبلی تو ساختارشون وجود داشته باشه پس یکی از چیزایی که میشه تو ظاهر و با دید اولیه بهش توجه کرد تزیینات و جزئیات خاص هر بنا هست که تو هر قسمتش میتونه وجود داشته باشه.
اول در دید کلی نماهای اطراف بناها رو میگیریم (اگه مثلا پلان بنا رو بخوایم تو وسط شیتمون قرار بدیم )با توجه به نداشتن محدودیت از 4طرف بنا (نماهای شمالی-جنوبی-شرقی-غربی)رو بدون زاویه و به صورت یک نقطه ای عکس میگیریم بهترین حالتشم اینه که طوری فاصله رو رعایت کنیم که ابعاد و اندازه درست تو کادر تصویر قرار بگیره.بعد از تکمیل چهار طرف(البته در صورت امکان) عکس رو به صورت پرسپکتیوی و با زاویه از هر گوشه بگیریم.باید از هر جایی که عکس و تصویر بنا رو تهیه کردیم دقیقا با جهت(فلش)رو نقشه نشون بدیم.(جهت دید ناظر هم مهمه که با همون فلش نشون میدن یعنی سر فلش جهت دید میشه)در هر قسمت از پلان میشه برای راحتتر تشخیص دادن اون قسمتها از رنگ بندی در فضاها بهره برد یا با اعداد مشخص کرد و یا هردو رو باهم استفاده کرد (ترجیحا از رنگ بندی بیشتر استفاده میشه). (نشان دادن سازه ها و تزیینات و هر مورد خاصی که بنا داشته باشه مثل آجر کاریها وتاق و قوسها و گچ بری هاوآیینه کاریها و.........)میتونیم :اول یه نمای کلی از اون قسمت بگیریم (اگه سطح نما وسیع باشه از-عکس پاناروما-میشه استفاده کرد که تکه تکه تصویر و تهیه کنیم بدون بهم خوردن زاویه و ارتفاع دید دوم با توجه به محل مورد نظر اون قسمت کلی که اول عکس گرفتیمو جزیی تر بگیریم تا جایی که به هدف موضوع خودمون برسیم(البته فقط در صورت نیاز خیلی جزیش میکنیم)در صفحه و شیتی که کار میکنیم باید (بهتره) که نقشه اصلی (کلی)بنا در پایین صفحه قرار بگیره برای معرفی بهتره کار.
ببخشید اگه توضیحات کامل نیست

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه از این نوع شیت بندی هم واسه گذاشتن عکسا و توضیح استفاده کرد

5.jpg1.jpg

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاید این نقشه بتونه یکم کمک کنه!!!!ولی با توجه به این که از جزوه دانشگاهی هست کیفیت مناسب نداره
(کاخ ابیض یکی از موزه های مجموعه کاخ گلستان)

3.jpg4.jpg

ketabdoost

عضو جدید
(در هر قسمت از پلان میشه برای راحتتر تشخیص دادن اون قسمتها از رنگ بندی در فضاها بهره برد یا با اعداد مشخص کرد و یا هردو رو باهم استفاده کرد .) اما چه جوری؟؟ من منظورتون رو نمی فهمم اگه نمونه کاری دارید که منظورتون رو برسونه تو این تاپیک قرار بدید.ممنونم.:smile:

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
(در هر قسمت از پلان میشه برای راحتتر تشخیص دادن اون قسمتها از رنگ بندی در فضاها بهره برد یا با اعداد مشخص کرد و یا هردو رو باهم استفاده کرد .) اما چه جوری؟؟ من منظورتون رو نمی فهمم اگه نمونه کاری دارید که منظورتون رو برسونه تو این تاپیک قرار بدید.ممنونم.:smile:

یکی مثلا مثل همون که تو پلان نشون دادم واست...مثل تایپک 4 میشه دیگه البته این نمونه کلیه روش کلیک کن نگاه کن..منظورمم اینه که هرقسمت رو مثل اتلقهای مختلف.راهرو ها..یا هر فضایی که رو پلان هست رو با یه رنگ نشون بدی واسه معرفی بهتر ..

yasaman.moghimi

عضو جدید
سلام،چه نکاتی رو باید درراندو و شیت بندی مد نظر داشته باشم تا بتونم 1 بنای تاریخی رو با پلان و نما و مقطع کامل نشون بدم،لطفا کمکم کنید:gol::gol::gol:

gingulak

عضو جدید
سلام دوستان. من واسه پروزه مرمتم نیاز به پلانا و مدارک عمارت مسعودیه دارم. رفتم از میراث فرهنگی گرفتم ولی استادمون قبول نکرد، گفت دقیق نیست. کسی نمیدونه پلانای دقیقش و از کجا میتونم گیر بیارم؟
(ببخشید اگه تو تاپیک اشتباهی نوشتم!)

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان. من واسه پروزه مرمتم نیاز به پلانا و مدارک عمارت مسعودیه دارم. رفتم از میراث فرهنگی گرفتم ولی استادمون قبول نکرد، گفت دقیق نیست. کسی نمیدونه پلانای دقیقش و از کجا میتونم گیر بیارم؟

اگه از بچه های ارشد دانشگاه تهرات کسی رو میشناسی میتونی از "ساناز علیدوست و محمد احمدی" کمک بگیری موضوع کارگاه معماری داخلی 3 شون عمارت مسعودیه بود(تابستون پارسال تحویل دادند) و بیش از اندازه عالیه پروژه ای که کار کردند
مسلما پروژه رو که اتفاقا توی طرح احیا خیلی کمکتون میکنه نمیدند بهتون اما نقشه ها رو شاید بدند
اما اگه پارتی و اشنایی داشته باشید میتونید از خود کارگاهشون هم بگیرین

gingulak

عضو جدید
اگه از بچه های ارشد دانشگاه تهرات کسی رو میشناسی میتونی از "ساناز علیدوست و محمد احمدی" کمک بگیری موضوع کارگاه معماری داخلی 3 شون عمارت مسعودیه بود(تابستون پارسال تحویل دادند) و بیش از اندازه عالیه پروژه ای که کار کردند
مسلما پروژه رو که اتفاقا توی طرح احیا خیلی کمکتون میکنه نمیدند بهتون اما نقشه ها رو شاید بدند
اما اگه پارتی و اشنایی داشته باشید میتونید از خود کارگاهشون هم بگیرین
یعنی اگه پارتی نداشته باشم نمیتونم نقشه ها رو گیر بیارم؟؟؟
بالاخره اونا هم از یه جا نقشه ها رو گرفتن دیگه!!!

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یعنی اگه پارتی نداشته باشم نمیتونم نقشه ها رو گیر بیارم؟؟؟
بالاخره اونا هم از یه جا نقشه ها رو گرفتن دیگه!!!

نقشه ها رو که از جایی نمیگیرند! وقتی پول میگیرند واسه کار خودشون نقشه ها رو تهیه میکنند و راحت نمیدند اگه از کارگاه بخوای فک نمیکنم بدند از مسئولای مرمتشون مهندس تقی زاده هست که استاد مرمت ما بودند نمیدونم اعتقاد دارند دانشجو باید زجرکش بشه واسه پیدا کردن اطلاعات :دی

gingulak

عضو جدید
نقشه ها رو که از جایی نمیگیرند! وقتی پول میگیرند واسه کار خودشون نقشه ها رو تهیه میکنند و راحت نمیدند اگه از کارگاه بخوای فک نمیکنم بدند از مسئولای مرمتشون مهندس تقی زاده هست که استاد مرمت ما بودند نمیدونم اعتقاد دارند دانشجو باید زجرکش بشه واسه پیدا کردن اطلاعات :دی
پس یعنی امیدی نیست نقشه ها رو گیر بیارم!!!

sh0oo0ka

عضو جدید

سلام...برای پلانا و مدارک عمارت مسعودیه به شرکت عمارت خورشید مراجعه کن دوست عزیز...مهندس پارسی رئیس شرکت است و بسیار آدم شریفی است...مطمئناً با شما همکاری خوبی می کنند...شرکت عمارت خورشید به طور کامل و دقیق بر روی مجموعه عمارت مسعودیه کار کرده است و بسیار خوب باهاتون برخورد می کنند...

موفق باشید...

gingulak

عضو جدید
سلام...برای پلانا و مدارک عمارت مسعودیه به شرکت عمارت خورشید مراجعه کن دوست عزیز...مهندس پارسی رئیس شرکت است و بسیار آدم شریفی است...مطمئناً با شما همکاری خوبی می کنند...شرکت عمارت خورشید به طور کامل و دقیق بر روی مجموعه عمارت مسعودیه کار کرده است و بسیار خوب باهاتون برخورد می کنند...

موفق باشید...
مرســــــــــــــــی از راهنماییتون :w27:

soh-rab

عضو جدید
کسی می تونه مکان های تاریخی تهران رو با عکس روی نقشه معرفی کنه خیلی ممنون

gingulak

عضو جدید
سلام دوستان. کسی میدونه پلان های عمارت مسعودیه شبیه چه عمارت های دیگه ای هست؟ :cry:

arjangadib

عضو جدید
سلام کسی پلان عمارت بادگیر کاخ گلستان و نداره؟:confused:
از کجا میشه گیرش اورد؟

9516230

عضو جدید
سلام دوستان.فایل اوتکدی نقشه های مسعودیه رو از کجا میتونم گیر بیارم؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

fatima25

عضو جدید
سلام
عکس هوایی یال ۱۳۳۵با کیفیت بالا شهر قم رو میخواستم ممنون میشم اگر دارید به اشتراک بزارید

#ssgvvvb

عضو جدید
سلام بچه ها کسی پلان از بنا های تاریخی نداره بفرست ممنون میشم با اندازه

مهبد شمسی

عضو جدید
درود دوستان گرامی پلان و دیتایل کامل بازار سنتی کرمانشاه ( تاریکه بازار ) رو اگه دارید برام بفرستید با سپاس از شما

مهبد شمسی

عضو جدید
سلام دوستان. کسی میدونه پلان های عمارت مسعودیه شبیه چه عمارت های دیگه ای هست؟ :cry:
عمارت مسعودیه در تهران، میدان بهارستان، خیابان اکباتان قرار دارد و با شماره 2190 در آثار ملی ایران ثبت شده است.

بر اساس کتیبه ها و منابع موجود، بانی مجموعه بنای مسعودیه، مسعود میرزا ظلّ السّلطان فرزند ناصرالدّین شاه بوده و بنا به سرکاری رضا قلی خان ملقب به سراج الملک احداث شده است. این مجموعه به معماری استاد شعبان معمارباشی، بنا گردیده است. خطّاط کتیبه سردر عمارت ورودی، عبدالحسین زرین قلم بوده و در کتیبه سردر کالسکه رو، استاد سازنده آن حاج حسین کاشی ساز و خطّاط آن ابوالقاسم معرفی شده است. کتیبه سرسرای دیوانخانه، به نظر کارشناسان، به خطّ استاد میرزا غلامرضا نگاشته شده است.

با توجه به خاطرات ظلّ السّلطان، پیش از احداث مجموعه مسعودیّه این باغ به میرزاآقاخان و سپس پسرش نظام الملک تعلق داشت و نظامیّه خوانده می شد. در سال 1290 ظلّ السّلطان باغ را خرید و چنانچه در خاطرات سال 1292 می نویسد این باغ به مسعودیّه ملقب شد.

به نظر می رسد که عنوان نظامیّه پس از تملّک آن توسط مسعود میرزا، در سایه عنوان مسعودیّه قرار می گیرد و می توان گفت که نام مسعودیّه به عمارات دولت خانه، بیرونی و سردر اطلاق می شود و عمارت نظامیّه، احتمالاً اندرونی و بخش زندگی خصوصی ظلّ السّلطان در آن مجموعه بوده است.

در سندی مورّخ 1328، مجموعه مسعودیه مشتمل بر بناهای زیر ذکر شده است: عمارت بیرونی و دیوانخانه و باغ و عمارت مشیریّه و سردرب و خلوت کوچک آن و عمارت سیّدجوادی و حیاط آبدارخانه و عمارت حکیمیّه و حیاط بیرونی آن و عمارت بزرگ و باغچه و حمام و اندرون و حیاط حسینیّه و آشپزخانه جنب آن و حیاط مسکونی آقا سیّدجعفر وصل به حسینیّه و طویله ها و کالسکه خانه و آشپزخانه و انبارها و چهار باب دکاکین. بر اساس نقشه عبدالغفار، این مجموعه در زمینی به وسعت 4 هکتار قرار گرفته بود و آنچه امروز باقی مانده نیمه غربی مجموعه است که در حدود 5/1 هکتار وسعت دارد.

مهبد شمسی

عضو جدید
عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه

نقشه های عمارت مسعودیه....
البته تشکر میکنم از دوستی که بهم دادن.:gol:
عمارت مسعودیه در تهران، میدان بهارستان، خیابان اکباتان قرار دارد و با شماره 2190 در آثار ملی ایران ثبت شده است.

بر اساس کتیبه ها و منابع موجود، بانی مجموعه بنای مسعودیه، مسعود میرزا ظلّ السّلطان فرزند ناصرالدّین شاه بوده و بنا به سرکاری رضا قلی خان ملقب به سراج الملک احداث شده است. این مجموعه به معماری استاد شعبان معمارباشی، بنا گردیده است. خطّاط کتیبه سردر عمارت ورودی، عبدالحسین زرین قلم بوده و در کتیبه سردر کالسکه رو، استاد سازنده آن حاج حسین کاشی ساز و خطّاط آن ابوالقاسم معرفی شده است. کتیبه سرسرای دیوانخانه، به نظر کارشناسان، به خطّ استاد میرزا غلامرضا نگاشته شده است.

با توجه به خاطرات ظلّ السّلطان، پیش از احداث مجموعه مسعودیّه این باغ به میرزاآقاخان و سپس پسرش نظام الملک تعلق داشت و نظامیّه خوانده می شد. در سال 1290 ظلّ السّلطان باغ را خرید و چنانچه در خاطرات سال 1292 می نویسد این باغ به مسعودیّه ملقب شد.

به نظر می رسد که عنوان نظامیّه پس از تملّک آن توسط مسعود میرزا، در سایه عنوان مسعودیّه قرار می گیرد و می توان گفت که نام مسعودیّه به عمارات دولت خانه، بیرونی و سردر اطلاق می شود و عمارت نظامیّه، احتمالاً اندرونی و بخش زندگی خصوصی ظلّ السّلطان در آن مجموعه بوده است.

در سندی مورّخ 1328، مجموعه مسعودیه مشتمل بر بناهای زیر ذکر شده است: عمارت بیرونی و دیوانخانه و باغ و عمارت مشیریّه و سردرب و خلوت کوچک آن و عمارت سیّدجوادی و حیاط آبدارخانه و عمارت حکیمیّه و حیاط بیرونی آن و عمارت بزرگ و باغچه و حمام و اندرون و حیاط حسینیّه و آشپزخانه جنب آن و حیاط مسکونی آقا سیّدجعفر وصل به حسینیّه و طویله ها و کالسکه خانه و آشپزخانه و انبارها و چهار باب دکاکین. بر اساس نقشه عبدالغفار، این مجموعه در زمینی به وسعت 4 هکتار قرار گرفته بود و آنچه امروز باقی مانده نیمه غربی مجموعه است که در حدود 5/1 هکتار وسعت دارد.
🔍
معرفی عمارت مسعودیه تهران با برداشت نقشه ها و پلان
معرفی عمارت مسعودیه تهران با برداشت نقشه ها و پلان

معرفی مجموعه عمارت مسعودیه تهران به همراه تصاویر نقشه ها​

45,000 تومان
در این بخش فایل Word معرفی معماری مجموعه کاخ مسعودیه تهران به همراه تصاویر نقشه های پلان، نما و برش ها و عکس های بناهای مختلف آن برای دانلود ارائه شده است.
جهت دانلود، می توانید فایل را به سبد خرید اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر، توضیحات و تصاویر پایین صفحه را مشاهده فرمایید.
معرفی مجموعه عمارت مسعودیه تهران به همراه تصاویر نقشه ها عدد

بالا