درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

diamondpersia

کاربر فعال
سلام.من برای پایان نامه میخوام در زمینه مدلسازی کار کنم و در دانشگاه ما فقط 1 استاد روی موضوعات (کاملا مدلینگ) کار میکنه و موضوع هم خودش مشخص میکنه.چند تا موضوع برای ایده گرفتن میخوام. میدونم درخواستم خیییییییییییییلی کلی هست. ولی دوست دارم وقتی میرم پیش استادم خودم هم چند تا مقاله داشته باشم که بگم بیشتر این موضوعات کار بشه(مثل برنامه نویسی با متلب و کار با هایسیس و مدل سازی).
ممنون

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اولین مشکل برنامه نویسیه!

زمانم کمه ! تا آذر ماه وقت دارم!
نمیدونم با چه برنامه ای باید نوشته بشه( اصلا برنامه نویسی بلد نیستم) و کسی رو ندارم کمکم کنه!

برای موارد دیگه، میتونید منابع بهم معرفی کنید؟

خودم هرچی سرچ میکنم نمیتونم منابع مناسب پیدا کنم!

تا 4 شنبه هم باید موضوع مشخص بشه!!!!!!!!!!!

ممنون میشم

اول باید ببینی سطح خودت چطوره ..خوب شما که برنامه نویسی بلد نیستید و تا
ماه دیگه هم باید تحویل بدید..به نظرم برنامه نویسی بر ندار..فک کنم 7 از همه راحت تر باشه ...

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
درمورد نمودار زیر، سه تا نقطه رو روی نمودار مشخص کرده بعد در قسمت آخر اومده شیب رو حساب کرده چطوری 0.111 دراومده من هرجور میرم این نمیشه
گویا طور دیگه ای اعداد رو انتخاب کرده، با هم جور در نمیاد، اون قسمتی که گفته iodine 964 یعنی نقطه بهینه رو انتخاب کرده؟ ولی slope چطوری حساب شده؟؟؟
کسی میتونه راهنمایی کنه
ممنون از لطفتون

خوب باید مشخص باشه نمودار چی هست چی بر حسب چی و واحدهاش مهمه
یکی از x یا y باید تبدیل واحدی عددی روش انجام بشه
اونوقت میشه شیب رو حساب کرد
این نمودار هیچیش معلوم نیست فقط عدد باید واحدها هم مشخص باشه تا بتونم براتون حسابش کنم

f.engineer

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم مدل ها و فرمول های لازم برای طراحی هیدروسیکلون چیه؟
با توجه به داده هایی مثل : اندازه شن موجود در چاه 0.5 تا 2 میلیمتر و دبی هم 40 تا 50 لیتر بر ثانیه ، میخوام هیدروسیکلون طراحی کنم:(

f.engineer

عضو جدید
سلام
با توجه به داده هایی مثل : اندازه شن موجود در چاه 0.5 تا 2 میلیمتر و دبی هم 40 تا 50 لیتر بر ثانیه ، میخوام هیدروسیکلون طراحی کنم:(

sam-code

عضو جدید
سلام
پروژه من شبیه سازی واحد تولید استیک انیدرید با استفاده از هایسیسه. یه برج Reactive Distillation داره. یعنی همزمان واکنش و جداسازی انجام میشه.
کسی هست که Reactive Distillation با هایسیس شبیه سازی کرده باشه؟

اینم واکنش: Methanol + Acetic acid ---> Methyl acetate + Water

در ضمن میدونم که با ASPEN PLUS راحت تره ولی من به دلیل کمبود وقت مجبورم با هایسیس انجام بدم

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام از دوستان کسی طراحی آزمایشات بلده ؟؟؟؟central composite design ?

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
پروژه من شبیه سازی واحد تولید استیک انیدرید با استفاده از هایسیسه. یه برج Reactive Distillation داره. یعنی همزمان واکنش و جداسازی انجام میشه.
کسی هست که Reactive Distillation با هایسیس شبیه سازی کرده باشه؟

اینم واکنش: Methanol + Acetic acid ---> Methyl acetate + Water

در ضمن میدونم که با ASPEN PLUS راحت تره ولی من به دلیل کمبود وقت مجبورم با هایسیس انجام بدم

ترجیجاً باپلاس کار کن، بهتره....

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان . خسته نباشید میخواستم بدونم EC مناسب یا استاندارد برای آب شرب چقدر هست ؟ چندتا مقاله و موضوع مطالعه کردم اما هر کدوم یه سری مقادیر متفاوت داده بودند . یه جا گفته بود باید در محدوده 200 تا 1000 میکرو زیمنس باشه . یه جا گفته بود تا 1500 میکرو زیمنس مشکلی نداره . امروز EC آب تصفیه شده از آبشیرینکن خونگی رو اندازه گرفتم 67/68 بود که طبیعتا پایینه . چون توی خونه بچه کوچیک داریم واسه همین حساسم روی این موضوع . ممنون میشم راهنماییم کنید . تشکر

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوستان
یه مخزن آب داریم که آب با حرارت بخار میشه و بخار از مخزن خارج میشه
اما این آب ممکنه در بعضی از مواقع دچار تلاطم بشه و آب وارد محفظه جمع آوری بخار شه
آیا سوپاپی یا شیری یا هر مجرای مشابهی هست که بتونه فقط اجازه خروج بخار رو بده و از خروج آب ممانعت کنه؟
یا ایده ای در این زمینه دارید؟
با تشکر

mirhamida

عضو جدید
سلام دوستان
اما این آب ممکنه در بعضی از مواقع دچار تلاطم بشه و آب وارد محفظه جمع آوری بخار شه
آیا سوپاپی یا شیری یا هر مجرای مشابهی هست که بتونه فقط اجازه خروج بخار رو بده و از خروج آب ممانعت کنه؟
با تشکر
اگه اشتباه نکنم شما نیاز به تله آب دارید.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

سلام دوستان
با تشکر
بهترین و راحت ترین کار پایین آوردن سطح آب و نصب دمیستر پد هستش

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام دوستان . خسته نباشید میخواستم بدونم EC مناسب یا استاندارد برای آب شرب چقدر هست ؟ چندتا مقاله و موضوع مطالعه کردم اما هر کدوم یه سری مقادیر متفاوت داده بودند . یه جا گفته بود باید در محدوده 200 تا 1000 میکرو زیمنس باشه . یه جا گفته بود تا 1500 میکرو زیمنس مشکلی نداره . امروز EC آب تصفیه شده از آبشیرینکن خونگی رو اندازه گرفتم 67/68 بود که طبیعتا پایینه . چون توی خونه بچه کوچیک داریم واسه همین حساسم روی این موضوع . ممنون میشم راهنماییم کنید . تشکر

برای EC استاندارد معمولا اعلام نمیشه به جای اون از TDS استفاده میشه
TDS دارای حد مطلوب 500 میلیگرم بر لیتر است. اما حد مجازش تا 1000 میلیگرم بر لیتر
EPA در موارد خاص 1500 و 2000 هم پیشنهاد کرده

خیلی روی آب وسواس نداشته باشید !!

eng.che

کاربر فعال
سلام بچه ها
کسی میدونه AN125 و AN105 اسم کوتاه کدوم پلیمر ها هستن؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

Behnam Irani

عضو جدید
اگه اشتباه نکنم شما نیاز به تله آب دارید.
لطفا اگر ممکنه راجع به این تله آب بیشتر توضیح بدید

بهترین و راحت ترین کار پایین آوردن سطح آب و نصب دمیستر پد هستش
مشکل اینه که مخزن هرچقدر هم سطح آبش پایین بیاد باز ممکنه که زاویه مخزن در اثر تکانش محیطی تا 180 درجه هم تغییر کنه!

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان

يه سوال:
تركيبات اصلي تينر چيه؟ تينر فوري، تينر روغني و اين چيزا چطور؟

shimist2011

عضو جدید
سلام به مهندسان و عزیزان رشته محبوب و شیرین شیمی دوستان من یه سوال دارم آیا تیکنری thickener میشناسید که در محیط اسیدی پایدار باشد و به صورت ژل باقی بماند متاسفانه تیکنر های موجود از CMC ،کربومرها و ... در محیط اسیدی خاصیت خودشونو از دست میدهند آیا شما تیکنری میشناسید که در PH زیر 1 پایدار باشد و خاصیت ژل شوندگی خود را از دست ندهد.ممنون.:thumbsup:

pixxy

عضو جدید
سلام دوستان

يه سوال:
تركيبات اصلي تينر چيه؟ تينر فوري، تينر روغني و اين چيزا چطور؟
سلام
تینر یه اسم خیلی کلیه و برای هر نوع رنگی از ترکیب چند حلال مختلف به دست میاد. در واقع هر رنگی تینر مخصوص به خودشو داره که فقط برای همون رنگ طراحی شده. البته برای یه رنگ مشخص میشه بینهایت تینر با ترکیبات مختلف و مواد مختلف طراحی کرد. طراحی تینر بر اساس حلالیت رزین و پیگمنت ها، ویسکوزیته، دمای تبخیر، تاثیر در سرعت پخت رنگ و ... انجام میگیره و اگه بخواین دقیقا طبق اصول علمی این کارو انجام بدین واقعا کار مشکلیه و در صنعت معمولا از ترکیب علم و تجربه به فرمول تینر ها دست پیدا میکنند. در ترکیب تینرها معمولا از مینرال اسپریت ها و حلال های غیر آروماتیک بیشتر استفاده میشه تا الودگی کمتری داشته باشه. اگه دقیقتر بگید چه نوع تینری مدنظر شماست شاید بتونم بهتر راهنمایی کنم.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام
سلام.بایستی مشخصات ذره و سیالتون رو بدونید.علاوه بر اندازه ذرات باید دانسیته ذرات و سیال،ویسکوزیته سیال،.. رو بدونید.
من راجع به معادلات هیدروسیکلون نمیدونم ولی تصورم اینه که با معادلات سیکلون تفاوتی نداشته باشه.دو تا مقاله در خصوص طراحی سیکلون براتون ضمیمه میکنم معادلات دیگه ای هم در خصوص سیکلون دارم باز اگه دیدید طراحیشون فرقی نمیکنه بگید اونا رو هم براتون بذارم(در سیکلون سیال گاز و در هیدروسیکلون سیال مایع است)

پیوست ها

• 13.rar
    602.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 9.pdf
    160.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mataa

کاربر فعال
برای EC استاندارد معمولا اعلام نمیشه به جای اون از TDS استفاده میشه
TDS دارای حد مطلوب 500 میلیگرم بر لیتر است. اما حد مجازش تا 1000 میلیگرم بر لیتر
EPA در موارد خاص 1500 و 2000 هم پیشنهاد کرده

خیلی روی آب وسواس نداشته باشید !!

ممنون دوست عزيز از پاسختون

الان EC آب دستگاه آبشيرينكن بنده 67 هست . كه اگر در فرمول EC (μmho/cm) 1/55 = (mg/l)TDS قرار بديم ، ميشه تقريبا 104 ميلي گرم بر ليتر .
اين مقدار TDS مشكلي ايجاد نميكنه ؟ درسته ؟

راستي اين فرمول براي رابطه EC و TDS درسته ؟

ممنون

• Like
واکنش ها: Beat

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز

خب دستت درد نکنه !!!
یه سوال اگر lack of fit معنادار باشه (p value=0.000) و خود مدل هم معنا دار باشه ؟ چه تفسیری میشه کرد؟
اکثر مطالعات که من دیدم وقتی مدل معنا دار بوده lack of fit معنا دار نبوده !!!

R-square مدل من 0.965 بوده

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزيز از پاسختون

الان EC آب دستگاه آبشيرينكن بنده 67 هست . كه اگر در فرمول EC (μmho/cm) 1/55 = (mg/l)TDS قرار بديم ، ميشه تقريبا 104 ميلي گرم بر ليتر .
اين مقدار TDS مشكلي ايجاد نميكنه ؟ درسته ؟

راستي اين فرمول براي رابطه EC و TDS درسته ؟

ممنون

ببینید کلا TDS یک پارامتر زیبایی شناختی هست. مثلا اگر همه این جامدات محلول ناشی از یون آرسنیک باشد خب طبیعتا این آب غیر قابل شرب هست. از آب لوله کشی مطمئن باشید هیچ مشکلی نداره خیلی هم عالیه مهم گوارا بودن آب هست.

این فرمول یک برآورد تقریبی هست بیشتر برای آب های زیرزمینی و سطحی قابل کاربرد است

diamondpersia

کاربر فعال
سلام.من برای پایان نامه میخوام در زمینه مدلسازی کار کنم و در دانشگاه ما فقط 1 استاد روی موضوعات (کاملا مدلینگ) کار میکنه و موضوع هم خودش مشخص میکنه.چند تا موضوع برای ایده گرفتن میخوام. میدونم درخواستم خیییییییییییییلی کلی هست. ولی دوست دارم وقتی میرم پیش استادم خودم هم چند تا مقاله داشته باشم که بگم بیشتر این موضوعات کار بشه(مثل برنامه نویسی با متلب و کار با هایسیس و مدل سازی).
ممنون
کمکم میکنید؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
تینر یه اسم خیلی کلیه و برای هر نوع رنگی از ترکیب چند حلال مختلف به دست میاد. در واقع هر رنگی تینر مخصوص به خودشو داره که فقط برای همون رنگ طراحی شده. البته برای یه رنگ مشخص میشه بینهایت تینر با ترکیبات مختلف و مواد مختلف طراحی کرد. طراحی تینر بر اساس حلالیت رزین و پیگمنت ها، ویسکوزیته، دمای تبخیر، تاثیر در سرعت پخت رنگ و ... انجام میگیره و اگه بخواین دقیقا طبق اصول علمی این کارو انجام بدین واقعا کار مشکلیه و در صنعت معمولا از ترکیب علم و تجربه به فرمول تینر ها دست پیدا میکنند. در ترکیب تینرها معمولا از مینرال اسپریت ها و حلال های غیر آروماتیک بیشتر استفاده میشه تا الودگی کمتری داشته باشه. اگه دقیقتر بگید چه نوع تینری مدنظر شماست شاید بتونم بهتر راهنمایی کنم.

ممنون دوست عزيز
چيزي كه من دنبالشم تينر فوري هست كه در صنعت رنگ كاري چوب كاربرد داره. انواع 10هزار و 12هزارش كاربرد زيادي داره

shimist2011

عضو جدید
سلام به مهندسان و عزیزان رشته محبوب و شیرین شیمی دوستان من یه سوال دارم آیا تیکنری thickener میشناسید که در محیط اسیدی پایدار باشد و به صورت ژل باقی بماند متاسفانه تیکنر های موجود از CMC ،کربومرها و ... در محیط اسیدی خاصیت خودشونو از دست میدهند آیا شما تیکنری میشناسید که در PH زیر 1 پایدار باشد و خاصیت ژل شوندگی خود را از دست ندهد.ممنون.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/2/a040.gif

کسی هست بهم راهنمایی بده :(

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان گلم،سلام. آقا کسی یه PFD داره که توش یه برج تقطیر نسبتاً ساده بکار رفته باشه، میخام شبیه سازیش کنم و با داده های واقعی مقایسه اش کنم. ترجیحاً برجه از نوع الکترولیتی یا واکنشی نباشه، ساده باشه.
در کل اطلاعات واقعی یه برج، شامل ورودی و خروجیها و اطلاعات برج رو میخاستم، کسی میتونه کمکم کنه؟

pixxy

عضو جدید
ممنون دوست عزيز
چيزي كه من دنبالشم تينر فوري هست كه در صنعت رنگ كاري چوب كاربرد داره. انواع 10هزار و 12هزارش كاربرد زيادي داره
من تو زمینه رنگ های چوب اطلاعات زیادی ندارم . اگه هدفتون تجاری سازی تولید تینر فوریه باید به یه ادم خیلی متخصص تر از من مراجعه کنید! که البته مجانی هم نیست!
همونطور که گفتم احتمالا فرمول تینرها در هر کارخونه ای متفاوته، شما با ترکیب چندتا حلال که از نظر قطبیت و ... متفاوت هستند میتونین برای هر رنگی تینر بسازین. مثلا از استون و زایلن و بوتانول و ایزو پروپانول با ترکیبات متفاوت میشه واسه بیشتر رنگها تینر ساخت. البته مسایل زیست محیطی و قیمت تمام شده را هم باید در نظر گرفت که اتفاقا اصل هنر طراحی تینر هم همین جاست!

بالا