درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام
يه سوال داشتم در مورد شبيه سازي با هايسيس؛
با شبيه سازي يه مبدل توي هايسيس چطور ميشه سطح اون، يعني (A) رو محاسبه كرد؟
همونطور كه ميدونيد:Q=U.A.dTm
آيا خود هايسيس اين A رو داره يا قابل محاسبه هست؟
در مورد كوره ها چطور؟ سطح رو در مورد يه كوره چطور ميشه محاسبه كرد؟

وقتي شرايط ورودي و خروجي مسيرهاي مبدل رو وارد كرديد فاكتور سطح مبدل در مشخصاتش محاسبه ميشه و نشونش ميده. روي مبدل دوبار كليك كنيد و در برگه مشخصات دنبالش بگريد كاملا مشخصه

darab64

عضو جدید
سلام، والا تو اسپن وقتی حالت محاسبات بصورت Rating هست، A رو محاسبه میکنه نرم افزار. یعنی شرایط عملیاتی و سایر پارارمترها رو میدی، اون A رو حساب میکنه

وقتي شرايط ورودي و خروجي مسيرهاي مبدل رو وارد كرديد فاكتور سطح مبدل در مشخصاتش محاسبه ميشه و نشونش ميده. روي مبدل دوبار كليك كنيد و در برگه مشخصات دنبالش بگريد كاملا مشخصه

خيلي ممنون از پاسخگويي شما
اين حرفتون در مورد مبدلها درسته خود نرم افزار محاسبه ميكنه. اما در مورد كوره من هر چي گشتم چيزي پيدا نكردم آيا سطح كوره هم توسط اسپن محاسبه ميشه و كجا هست؟
بازم ممنون

alizohor

عضو جدید
سلام کسی میتونه واکنشهای زیر که تولید اسید نیتریک به روش اکسایش آمونیاک هستو موازنه جرم و انرژی کنه؟Untitled.pDDng.jpg

boy68

عضو جدید
سلام
بچه ها این فرضیه ای که دارم درسته ؟

فرض کنیم دو تا مخزن به صورت شکل زیر به هم متصل اند - در مخزن یک محلولی شامل آمونیاک و مثلا آب هست حالا اگر مخزن یک رو کمی حرارتش بدیم گاز آمونیاک از محلول جدا میشه و به علت از سبک تر بودن از هوا میره بالای مخزن دوم جمع میشه مثل شکل

درسته ؟

9654uygfd.jpg

boy68

عضو جدید
سلام

فرض کنیم دو تا مخزن به صورت شکل زیر به هم متصل اند - در مخزن یک محلولی شامل آمونیاک و مثلا آب هست حالا اگر مخزن یک رو کمی حرارتش بدیم گاز آمونیاک از محلول جدا میشه و به علت از سبک تر بودن از هوا میره بالای مخزن دوم جمع میشه مثل شکل

درسته ؟

9654uygfd.jpg

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

درسته ؟

مشاهده پیوست 207905

سلام
مطمئن نيستم ولي فكر نكنم جواب بده. به دو دليل:
1- شما وقتي حرارت بدين آب هم تبخير ميشه ولي كمتر از ماده فرارتون
2- ماده فرار كه در بالاي مخزن دوم جمع ميشه كندانس ميشه و مجدد با مخزن اول برميگرده

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
2- ماده فرار كه در بالاي مخزن دوم جمع ميشه كندانس ميشه و مجدد با مخزن اول برميگرده
اگر حرارت دادنت ثابت باشه، بخاط تعادل ترمودینامیکی تا مقداری (به اندازه فشار بخار ماده در آن دما) آن جزء در بالا جمع میشود. اگر حرارت دادن رو قطع کنی، دوباره به حالت اولیه برمیگرده

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگر حرارت دادنت ثابت باشه، بخاط تعادل ترمودینامیکی تا مقداری (به اندازه فشار بخار ماده در آن دما) آن جزء در بالا جمع میشود. اگر حرارت دادن رو قطع کنی، دوباره به حالت اولیه برمیگرده

در هر صورت ماده خالصي در بالاي مخزن جمع نخواهد شد. حالا چه حرارت ثابت باشه چه نباشه. هر چي هم مدت زمان بيشتري حرارت ببينه درصد خلوصش كمتر ميشه

boy68

عضو جدید
سلام

حرارت کم هست و آب تبخیر نمیشه دلیل دوم هم موردی نداره مساله اصلی به خاطر سبکی آمونیاکه میخوام بدونم این آمونیاک میره اون بالا جمع بشه یا ممکنه به خاطر هر جای مخزن جمع بشه

خلوصشم مهم نیست چون فقط ممکنه کمی آب قاطی بشه که مشکلی نداره مشکل اصلی جدا کردن آمونیاک هست​

boy68

عضو جدید

چرا ؟ مگه آمونیاک در دمای معمولی گاز نیست ؟ و مگه سبک تر از هوا نیست ؟ پس چطور امکانش هست که برگرده به مخزن پایین ؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در هر صورت ماده خالصي در بالاي مخزن جمع نخواهد شد. حالا چه حرارت ثابت باشه چه نباشه. هر چي هم مدت زمان بيشتري حرارت ببينه درصد خلوصش كمتر ميشه
با افزایش حرارت در صد خلوص کم میشه؟؟؟!!! فکر کنم یه نگاه ساده بندازین به تعادل ترمودینامیکی NH3+H2O حل میشه،

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با سلام
تفاوت open steam و close steam چيه و در كجا ازشون استفاده ميشه؟
این اصطلاح برای برج های تقطیر استفاده میشه!
برج هایی که در اونها از ریبویلر در پایین برج برای جوشاندن سیالات داخل برج استفاده میشه رو میگن برج تقطیر کلوز استیم.
برج هایی که به جای ریبویلر از استیم استفاده میشه میگن اپن استیم.

برج تقطیر کلوز استیم :

برج تقطیر اپن استیم :

darab64

عضو جدید
این اصطلاح برای برج های تقطیر استفاده میشه!
برج هایی که در اونها از ریبویلر در پایین برج برای جوشاندن سیالات داخل برج استفاده میشه رو میگن برج تقطیر کلوز استیم.
برج هایی که به جای ریبویلر از استیم استفاده میشه میگن اپن استیم.

برج تقطیر کلوز استیم :

برج تقطیر اپن استیم :

ممنونم مهندس
اما اينكه در اورهال و قبل از اينكه تجهيزات رو به تعميرات بسپارن، اول برج رو كلوز استيم و سپس اوپن استيم ميكنن (اونم براي مدت طولاني) منظورشون چي هست؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ممنونم مهندس
اما اينكه در اورهال و قبل از اينكه تجهيزات رو به تعميرات بسپارن، اول برج رو كلوز استيم و سپس اوپن استيم ميكنن (اونم براي مدت طولاني) منظورشون چي هست؟
خب اینطور که من اطلاع دارم این طور نیست که شما میگید اول برج رو کلوز استیم می کنن! یکی از اولین مراحل اورهال جدا کردن ریبویلر برج هست که اگر برج ریبویلر داشته باشد یعنی کلوز استیم است و با جدا کردن ریبویلر تبدیل به اپن استیم میشه. ولی برج های اپن استیم دیگه براشون ریبویلر نمی زنن و دوباره بردارن !
دلیل این کار هم اینه که در ابتدا برج باید از سیالات فرایندی تخلیه و پاک سازی بشه و فشارش به فشار محیط برگرده برای همین ابتدا ریبویلر را جدا می کنند و با تزریق استیم به پایین برج به نوعی برج رو شستشو می دن و ارام ارام فشار داخل اون رو به فشار محیط می رسونن.

vida joon

عضو جدید
سلام دوستان! کسی اینجا میتونه به من کمک کنه و بگه برای دکترای مهندسی شیمی چی باید بخونیم و از کجا؟!!!!!
از لطفتون کمال تشکر را دارم :)

vida joon

عضو جدید
دکترا-HeLP!!!!

دکترا-HeLP!!!!

سلام دوستان! کسی اینجا میتونه به من کمک کنه و بگه برای دکترای مهندسی شیمی چی باید بخونیم و از کجا؟!!!!!

aare

عضو جدید
دانشگاه کاشان اردبیل و ارومیه

دانشگاه کاشان اردبیل و ارومیه

میشه درمورد دانشگاهای کاشان و اردبیل و ارومیه نظر بدید ااحتمال قبولی دوره روزانه این دانشگاها برام وجود داره

bimax

عضو جدید
کاربرد راکتور

کاربرد راکتور

دوستان یه تحقیق درباره ی کاربرد راکتور bacht ,plug در صنعت نفت میخوام :(:(:(:(:(ت

nsetareh

عضو جدید
راهنمایی سریع

راهنمایی سریع

سلام دوستان . کسی میدونه چه دستوری توی نرم افزار متلب هست که تمام درایه های یه ماتریس رو جمع کنه و فقط یه درایه به عنوان خروجی بده :(

pixxy

عضو جدید
سلام دوستان . کسی میدونه چه دستوری توی نرم افزار متلب هست که تمام درایه های یه ماتریس رو جمع کنه و فقط یه درایه به عنوان خروجی بده :(
سلام دوست عزیز. شما باید ماتریستونو به یه اسم ذخیره کنید مثلا:
a =

1 2 3
4 5 6
4 5 8
بعد دستور

b=sum(a)
c=sum(b)
رو اجرا کنید.

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
روغن سینتتیک
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/586411-روغن-سینتتیک?p=7604885#post7604885

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

جزوه ترمودینامیک پارسه (دکتر طاهری)+ فصل دوم و سوم پراوزنیتز
جزوه حرارت پارسه+هولمن و برد
انتقال جرم کتاب بهمنیار
مکانیک از کتاب برد
راکتور فقط تست کار کنید

کتاب جامع مهندسی شیمی سیدین انتشارات نو اور هم میگن خوبه

sirsband

عضو جدید
سلام دوستان. خسته نباشید. من گرایش تحصیلیم (ارشد) پدیده های انتقال هستش. کسی اطلاع داره واسه مبحث رئولوژِی چه منبعی واسه مطالعه و یادگیری خوبه؟؟
پ.ن: منابعی که واسه این درس برامون معرفی شده 3 تا کتابه که به هیچ عنوان گیر نمیاد...واسه این دنبال یه منبع دیگه ام!

بالا