درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

k_siroos

مدیر بازنشسته
شما اول بمن بگو این آلودگی در محیط باز هست یا بسته دوما حجمش چقدره

شما امر کن :gol:

در ابتدا در محیط باز هستش که وسیله یک سری مکنده هوا جذب میشه (یک چیزی مثل محیط کارگاه یا آزمایشگاه رو در نظر بگیر که مثلا با هود هوا رو می کشند)

حجمش نباید خیلی زیاد باشه (حقیقت امر اطلاع دقیق ندارم که غلظت یا دبی مکش چقدره و دنبالش هستم که اطلاعات بگیرم) ولی می دونم که بخارات اسید سولفوریک هست که احتمالا از روی یک محلول حاوی اسید سولفوریک بلند میشه و وارد هوا میشه.

us_majid

عضو جدید

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

در ابتدا در محیط باز هستش که وسیله یک سری مکنده هوا جذب میشه (یک چیزی مثل محیط کارگاه یا آزمایشگاه رو در نظر بگیر که مثلا با هود هوا رو می کشند)

حجمش نباید خیلی زیاد باشه (حقیقت امر اطلاع دقیق ندارم که غلظت یا دبی مکش چقدره و دنبالش هستم که اطلاعات بگیرم) ولی می دونم که بخارات اسید سولفوریک هست که احتمالا از روی یک محلول حاوی اسید سولفوریک بلند میشه و وارد هوا میشه.

ببخشید من یه چیزی رو متوجه نشدم، الان کارگاه یا ازمایشگاه میشه محیط باز؟! واضحتر میشه بگی؟

k_siroos

مدیر بازنشسته
ببخشید من یه چیزی رو متوجه نشدم، الان کارگاه یا ازمایشگاه میشه محیط باز؟! واضحتر میشه بگی؟

آره راست میگی ... :D

منظورم محیط بسته. به هر حال این خیلی مهم نیست ، چون هوای آلوده به اسید سولفوریک به وسیله هود جمع میشه تا حدود زیادی.

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آره راست میگی ... :D

منظورم محیط بسته. به هر حال این خیلی مهم نیست ، چون هوای آلوده به اسید سولفوریک به وسیله هود جمع میشه تا حدود زیادی.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/biggrin.gif
باید ppm اسید رو در هوا بدونیم
میدونی مقدار مجازش چقدره؟

آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
:d
باید ppm اسید رو در هوا بدونیم
میدونی مقدار مجازش چقدره؟

یک جا خوندم ، برای 8 ساعت کار ، یک میلی گرم در هر متر مکعب هوا

حالا مشکل اینجاست که چجوری میشه مقدار اسید سولفوریک داخل هوا رو به دست آورد ؟ :cool:

من از یکی از دوستانم در پالایشگاه خواستم در رابطه با دستگاه Gas Test سوال کنه از بچه های HSE تا ببینم آیا دستگاهی که مقدار اسید سولفوریک رو تعیین کنه هم وجود داره یا نه.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

حالا مشکل اینجاست که چجوری میشه مقدار اسید سولفوریک داخل هوا رو به دست آورد ؟ :cool:

من از یکی از دوستانم در پالایشگاه خواستم در رابطه با دستگاه Gas Test سوال کنه از بچه های HSE تا ببینم آیا دستگاهی که مقدار اسید سولفوریک رو تعیین کنه هم وجود داره یا نه.

دستگاه gas tes فقط درصد اکسیژن و lel رو نشون میده

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

تو همون کتابی که واست گذاشتم فکر کنم صفحه 22 خود کتاب یه روش جمع اوری ذرات ریز اسید سولفوریک رو گذاشته
فکر کنم تو فصل های پایانیش روش های انالیز و دستگاه های اندازه گیری اسید و به طور کل الاینده ها رو گذاشته باشه، راستش خیلی وقت پیش کتاب رو دیدم یادم نیست دقبقا کدوم فصل هست
این کتاب برای واحد های تولید اسید سولفوریک هست الاینده ها رو در این واحد ها بررسی می کنه

k_siroos

مدیر بازنشسته
دستگاه gas tes فقط درصد اکسیژن و lel رو نشون میده

من هم همین موضوع رو شنیدم از دوستم ، ایشون گفت که درصد اکسیژن و وجود گازهای سمی رو تشخیص میده . من ازش پرسیدم خوب چه گازی ؟؟؟ مطمئنا سنسور دستگاه به یک گاز (یا چند گاز) مشخص و مقدار خاصی از اون حساس هست . این lel چیه حامد ؟؟؟ می دونی مکانیزم gas test چیه ؟

تو همون کتابی که واست گذاشتم فکر کنم صفحه 22 خود کتاب یه روش جمع اوری ذرات ریز اسید سولفوریک رو گذاشته
فکر کنم تو فصل های پایانیش روش های انالیز و دستگاه های اندازه گیری اسید و به طور کل الاینده ها رو گذاشته باشه، راستش خیلی وقت پیش کتاب رو دیدم یادم نیست دقبقا کدوم فصل هست
این کتاب برای واحد های تولید اسید سولفوریک هست الاینده ها رو در این واحد ها بررسی می کنه

من که نتونستم دانلودش کنم ، سرور خوبی نداشت . حالا باز امتحان می کنم و اگه نشد ممکنه کمک بگیرم از شما هم :)

نه ، پروژه پایانیم این نیست ، غش غش :D;)
اتفاقا خیلی خوب اشاره کردی ، کربن فعال یکی از جاذب هاییه که اسید سولفوریک و به طور کل ذرات آلوده کننده هوا رو خیلی راحت و خوب جدا می کنه و به طور کلی در دستگاه های تصفیه هوا (صنعتی - خانگی) مورد استفاده قرار می گیره .
سرد کردن هم بهش فکر نکردم ولی موضوع جالبی می تونه باشه ، روش فکر می کنم . مرسی
از بابت کتاب هم ممنون
یک راه دیگه هم خنثی کردن اسید با باز هست که این هم تا حدود زیادی جواب میده .
از دوستان اگه کسی فکر دیگه ای به ذهنش می رسه خوشحال میشم بشنوم .

نمیدونم شاید نظر من خنده دار باشه ولی ایا امکانش هست مشابه کاتالیزوری که توی اگزوز ماشین برای جذب گازهای سمی خودرو میزارند یه چیزی درست کرد؟

k_siroos

مدیر بازنشسته
نمیدونم شاید نظر من خنده دار باشه ولی ایا امکانش هست مشابه کاتالیزوری که توی اگزوز ماشین برای جذب گازهای سمی خودرو میزارند یه چیزی درست کرد؟

ایده قشنگیه ، فکر کنم کاتالیزور پرواسکایت بود که تو اگزوز استفاده می شد . حالا مهم اینجاست که استفاده از این کاتالیزور به صرفه هست یا نه ؟ و اگه هست می تونه رو اسید سولفوریک هم تاثیری داشته باشه ؟

از اول تاپیک رو خوندم

سوال شما فکر کنم یه جورائی به پروژه HSE مربوط میشه و برای تولید صنعتی نیست.

چون دقیق صورت مسئله رو نمیدونم با این فرض فکر میکنم اگر روی تصفیه کننده هوا مطالعه کنید بهتر باشه
چون تصفیه کننده هوا میتونه هم اسید سولفوریک و هم ساید الودگیها رو تصفیه کنه.

در مورد اتاق تمیز در واحدهای تولید مدارات مجتمع هم مطالعه کنید بد نیست
پیشرفته ترین فناوری دنیا برای تصفیه هوا اتاق تمیز هست که در حد نانو هوا را تصفیه میکنند
تا هنگام تولید مدارات مجتمع و آی سی ها و پردازنده های کامپیوتر
روی انها یک ذره کوچک هم ننشیند.

البته من ده سال پیش توی شمال تهران سمت پونک به یک کارخانه تولید فیبر نوری رفته بودم که اونجا هم برای تولید فیبر نوری از پلی یورتان
از اتاق تمیز استفاده میکردند به طوری که برای ورود به واحد اداری و مدیریت به من گفتند کفشهایم را در بیاورم و با دمپائی که به من دادند وارد اتاق مدیریت شدم.
از اونجا از پشت شیشه کارخانه فیبر نوری مشخص بود.

یک مسئله دیگه هم اینکه از فیل ترهایی که توی فیل تر هوای خود رو استفاده میشه با کمی تغییر که بتونه اسید رو جذب کنه میشه استفاده کرد.
البته اگر مقدار اسید زیاد باشه باید تند تند فیل تر را تعویض کرد.

همچنین فکر میکنم بشه با وارد کردن هوای حاوی اسید به درون یک محلول مایع خنثی کننده مانند باز و عبور هوا از داخل ان
اسید را جذب کرده و هوای سالم بیرون داد.

یادم میاد چند سال پیش یک توی یک بقالی دیدم مغازه دودکش هوا نداشت
و مغازه دار برای اینکه از دود بخاری خفه نشه
یک سطل آب گذاشته بود که دود بخاری وارد اب میشد و در انجا توسط اب جذب میشد.

اینجا هم میشه مایعی که اسید را جذب کنه قرار داد که هوا از داخل این مایع عبور کنه و بخار اسید توسط مایع جذب بشه
این مایع میتونه هر از چند گاهی که اشباع میشه تعویض بشه و یا توسط یک فرایندی اسیدش جدا بشه و دوباره سرجای اولش برگرده.

به احتمال قوی توی نانو تکنولوژی ماده مورد نظرتون رو میتونید پیدا کنید
چون توی سالهای گذشته در زمینه نانو تکنولوژی خیلی پیشرفتها انجام شده

نمیدونم این نظرم چقدر عملیه ولی فکر کنم میشه یک حوضچه از آهک و آب درست کرد که با هم زدن ان یک حوض آب آهک درست بشه و هوای حامل اسید را از ان عبور داد
تا اسید توسط آب آهک جذب بشه
این روش فکر کنم ارزان ترین راه باشه چون اب و اهک و حوض توی چند ده متر زمین گوشه ای از مجتمع های نفت و گاز و پتروشیمی همه جا پیدا میشه
و اگر مقدار اسید کم باشه یک حوضچه چند ده متری مدت زیادی میتونه اسید رو جذب کنه.
اگر هم یک کار تمیز بخوایم انجام بدیم میشه اب اهک را با یک فیل تر تصفیه کرده وارد یک مخزن کرد که هوای حاوی اسید سولفوریک از داخل ان عبور کنه و اسید جذب بشه.

البته ایده و راه حل زیاده و باید جستجو کنید.

حالا این ایده ها چقدر عملی هستند و چقدر مفید هستند را نمیدونم فقط خواستم توی بحث شرکت کنم :)

haghpazir

عضو جدید
سلام.ببخشید من دنبال مفهوم اصطلاحات زیر هستم
valid analytical measurement ,good laboratory practice
و اینکه range ,linearityچه تفاوتی با هم دارند
همه این سوالها مربوط به شیمی تجزیه میشه
میشه خواهش کنم اگه میشه کمکم کنین تا جمعه بیشتر وقت ندارم ممنونتون می شم

k_siroos

مدیر بازنشسته
نمیدونم این نظرم چقدر عملیه ولی فکر کنم میشه یک حوضچه از آهک و آب درست کرد که با هم زدن ان یک حوض آب آهک درست بشه و هوای حامل اسید را از ان عبور داد
تا اسید توسط آب آهک جذب بشه
این روش فکر کنم ارزان ترین راه باشه چون اب و اهک و حوض توی چند ده متر زمین گوشه ای از مجتمع های نفت و گاز و پتروشیمی همه جا پیدا میشه
و اگر مقدار اسید کم باشه یک حوضچه چند ده متری مدت زیادی میتونه اسید رو جذب کنه.
اگر هم یک کار تمیز بخوایم انجام بدیم میشه اب اهک را با یک فیل تر تصفیه کرده وارد یک مخزن کرد که هوای حاوی اسید سولفوریک از داخل ان عبور کنه و اسید جذب بشه.

البته ایده و راه حل زیاده و باید جستجو کنید.

حالا این ایده ها چقدر عملی هستند و چقدر مفید هستند را نمیدونم فقط خواستم توی بحث شرکت کنم :)

یک مشکلی که وجود داره جداسازی نمک حاصله هست . در حقیقت اگه فرض کنیم مقیاس خیلی بزرگ نیست ، پس یک ظرف کوچیک باز نیاز داریم . حالا اینکه چجوری بشه این نمک رو جدا کرد خودش مهم هست .

فکر کنم اگه از دو مخزن استفاده کنیم میشه بدون قطع جریان ، مخزن دوم رو در مدار قرار داد و عمل تصفیه هوا رو در هنگام تمیز کردم محفظه اول ادامه داد.

m_naji

عضو جدید
سلام به همه مهندسای شیمی گل:gol:
دنبال اطلاعات درباره روش های اندازه گیری ضریب نفوذ در مایعات و گازها هستم.البته به روش آزمایشگاهی!یعنی 1 آزمایش که بتونه ضریب نفوذ جامدات و گازها رو به دست بیاره
اگه کمکم کنید ممنون میشم.خیلی لازم دارم:gol:

ظاهرا توی خودرو ها از کاتالیستهای فلزات گران قیمت مانند پلاتین و پالادیوم برای تصفیه استفاده میشه
که توی پالایشگاهها و مجتمع های پتروشیمی هم در واحدهای کاتالیستی از این فلزات گران قیمت استفاده میشه!
ولی باید بررسی کرد دید برای سوال شما ایا این کاتالیستها صرفه اقتصادی دارد یا خیر.

اما اگر میخواهید این وسیله قابل حمل و سیار باشد به نظرم باید دور مایع را خط کشید و بهترین راه حل یا فیل تر مشابه
فیل تر هوای خودرو
و یا روش کاتالیستی است.

چون در این روشها هوا که گاز است به وسیله جامد که فیل تر و یا کاتالیست است تصفیه میشود.

ولی در صورت استفاده از مایعی مانند باز این وسیله نصب و راه اندازی و پشتیبانی و نگه داری اش هزینه بر و مشکل دارد.

در کل فکر میکنم استفاده از مایع و باز و غیره برای تصفیه اسید سولفوریک در مقیاس کوچک و به خصوص سیار هزینه بر باشد.

راستی در صنعت تصفیه آب بحثی با نام اسمز معکوس هست که مولکولهای بزرگ را از مولکولهای اب جدا میکند
شاید اگر در این زمینه هم مطالعه کنید بشه به جای خوبی رسید.

توی اینترنت سایتهای ثبت اختراعات اروپا و امریکا هم به انگلیسی جستجو کنید مطالب جدیدی هست
معمولا جدید ترین مطالب توی اداره ثبت اختراعات و پتنت ها پیدا میشه که بعضی از اونها را شرکتهای بزرگ امریکائی و اروپائی صنعتی میکنند
و در دنیا با نام فناوری پیشرفته میفروشند.

گوگل یک بخش ویژه برای جستجوی پتنت داره.

ارزش پتنتها از مقالات علمی و فنی خیلی بیشتره ولی دانشجوها بیشتر از مقالات علمی استفاده میکنند تا پتنت!

البته مقالات علمی بیشتر جنبه علمی تحقیقاتی دارند و پتنت ها بیشتر جنبه کاربردی و عملی

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

من که نتونستم دانلودش کنم ، سرور خوبی نداشت . حالا باز امتحان می کنم و اگه نشد ممکنه کمک بگیرم از شما هم :)

اپلودش می کنم برات میذارم ..چون کاملا مربوط به اسید سولفوریک هست

ایده قشنگیه ، فکر کنم کاتالیزور پرواسکایت بود که تو اگزوز استفاده می شد . حالا مهم اینجاست که استفاده از این کاتالیزور به صرفه هست یا نه ؟ و اگه هست می تونه رو اسید سولفوریک هم تاثیری داشته باشه ؟

وجود گوگرد یا همون سولفور باعث مسمومیت مبدل کاتالیستی یا همون کاتالیست خودرو میشه !!!!! که البته در بنزین و گازوئیل موجود در ایران مقدارش بالاست ! (در اتومبیل های ایران هم اثری از مبدل کاتالیستی نیست! یعنی اگر هم بذارن فرقی نمی کنه چون کاتالیست زود دی اکتیو میشه!!!!!!!!) ( پروژت برای هوای تهران که میزان گوگردش که بعد اسید سولفوریک میشه خوبه!):)
اسید سولفوریک هم مشتقات گوگرد هست و فکر کنم همین تاثیر رو بر کاتالیست داره و کاتالیست رو دی اکتیو میکنه.
اما این کاتالیستها چون از پلاتین هستن گرون هم هستن ! یه چیز دیگه هم بگم ، تو پروژه های جدید سعی میشه تا حتی الامکان مواد قابل بازیابی باشن و گرون هم نباشن ! من برات جاذب ها و *****ها رو گفتم که از مواد فلزی نیست...... چون مواد معدنی گرون هست و بازیابی اونها سخته و درنتیجه هزینه بر!
الان برای ساخت یه جاذب از قالب های اهنی استفاده میشه که بهترین نوع تخلخل ایجاد میکنه .... اما چون ماده اولیه اهن داره گرون هست و برا تولید مناسب نیست.

k_siroos

مدیر بازنشسته
اپلودش می کنم برات میذارم ..چون کاملا مربوط به اسید سولفوریک هست

وجود گوگرد یا همون سولفور باعث مسمومیت مبدل کاتالیستی یا همون کاتالیست خودرو میشه !!!!! که البته در بنزین و گازوئیل موجود در ایران مقدارش بالاست ! (در اتومبیل های ایران هم اثری از مبدل کاتالیستی نیست! یعنی اگر هم بذارن فرقی نمی کنه چون کاتالیست زود دی اکتیو میشه!!!!!!!!) ( پروژت برای هوای تهران که میزان گوگردش که بعد اسید سولفوریک میشه خوبه!):)
اسید سولفوریک هم مشتقات گوگرد هست و فکر کنم همین تاثیر رو بر کاتالیست داره و کاتالیست رو دی اکتیو میکنه.
اما این کاتالیستها چون از پلاتین هستن گرون هم هستن ! یه چیز دیگه هم بگم ، تو پروژه های جدید سعی میشه تا حتی الامکان مواد قابل بازیابی باشن و گرون هم نباشن ! من برات جاذب ها و *****ها رو گفتم که از مواد فلزی نیست...... چون مواد معدنی گرون هست و بازیابی اونها سخته و درنتیجه هزینه بر!
الان برای ساخت یه جاذب از قالب های اهنی استفاده میشه که بهترین نوع تخلخل ایجاد میکنه .... اما چون ماده اولیه اهن داره گرون هست و برا تولید مناسب نیست.

دانلود شد ، مرسی ...

قبلا گفتم ، اگه جاذب بخوایم استفاده کنیم ، خوب همون کربن فعال خیلی مناسب و ارزون هست ...

سلام.یه موضوع مناسب برای درس مقدمات مهندسی مقدمات نفت میخواستم لطفازودزودواسم مطلب پیداکنید:redface::)

میتونید با این گروه همکاری کنید پروژه اسونی را دنبال میکنند و کار پیچیده ای نیست و بخش هائی از کار انجام شده با مطالعه تاپیک اطلاعات خوبی گیرتون میاد
برای یک بار هم که شده یک کار تیمی را هم تجربه میکنید:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/310918

hassan.h

عضو جدید
با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز
یک سری دیتا برای مدلسازی می خوام
در مورد جداسازی گازها با غشا سرامیکی
اگه سایت یا مقاله ای در این مورد دیدین یا دیتایی دارین لطفا راهنمایی کنین

پیمان فاتح

عضو جدید
در خواست پروژه

در خواست پروژه

سلام و خسته نباشید
یه پروژه دهن پرکن واسه استادم میخواستم
موضوع پروژه در مورد شیرین سازی اب دریا و بهترین روش شیرین سازی اب دریا در استان بوشهر
ممنونتون میشم هرچه سریعتر بهتر
متشکرم از سایت خوبتون
:)

mehrdad.hashemi

عضو جدید
کمک کنید

کمک کنید

سلام خدمت همگی مهندسان عزیز اگه کسی یه بانک خوب ازلغات مهندسی شیمی رو داره(البته بامعنی فارسی )لطف کنه واسه دانلود بزاره.ازهمتون تشکرمیکنم

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید
یه سوال داشتم؛
چرا فلزات گروه VIII B کارایی کاتالیستی بالایی دارند؟

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام خدمت همگی مهندسان عزیز اگه کسی یه بانک خوب ازلغات مهندسی شیمی رو داره(البته بامعنی فارسی )لطف کنه واسه دانلود بزاره.ازهمتون تشکرمیکنم

دیکشنری خوبی در این زمینه ندیدم که روی سیستم نصب بشه . ولی کتاب های دیکشنری تخصصی مهندسی شیمی هست .

فرهنگ اصطلاحات مهندسی شیمی - جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف

واژه نامه فنی مهندسی شیمی - جاودانه

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید
یه سوال داشتم؛
چرا فلزات گروه VIII B کارایی کاتالیستی بالایی دارند؟

فلزات گروه واسطه VIII B نسبت به فلزات گروه اول و دوم واکنشپذیری کمتری دارند و واکنش های اکسداسیون سریع ندارند. در واکنش های کاتالیستی هتروژن، نباید طبیعت شیمیایی کاتالیست به غیرازسطح آن در اثر واکنش تغییر کند. به همین منظور فلزات واسطه و مشتقات ان برای واکنش ها (مخصوصا اکسیداسیون/ احیا (Redox)) مناسب هستند. فلزات واسطه می توانند هم به عنوان الکترون گیرنده و هم الکترون دهنده عمل کنند. فلزات دسته d (اوربیتال d ان ها در حال پر شدن هست) چون سطح انرژی تراز (n-1) d ان ها از تراز ns کمتر هست به همین دلیل تراز P ان خالی از الکترون بوده و تراز d پر می شود، ((((در نتیجه انرژی لازم برای دادن یا گرفتن الکترون در این فلزات (واسطه) کمتر از فلزات دیگر هست))))
در واکنش های کاتالیستی هدف کاهش انرژی اکتیواسیون هست به همین دلیل کاتالیست باید به عنوان یک عامل حد واسط عمل بکند و واکنش های که در سطح انجام می شوند انرژی اکتیواسیون کم داشته باشند تا جذب شیمیایی انجام شود. هم چنین این اتم ها نسبت به فلزات اصلی الکترونگاتیوی بیشتری دارند.

فلزات گروه واسطه و مشتقات ان توانایی خوبی در تغییر حالت اکسیداسیون دارند (تغییر عدد اکسایش) و به همین دلیل توانایی جذب اجزا و فعال نمودن ان ها را در واکنش دارند و پس از رها شدن عامل فعال شده با تغییر حالت اکسیداسیون، سایت کاتالیست دوباره فعال می شود ( البته این فرایند در واکنش به صورت پیوسته انجام میشود)، به عبارتی عناصر این گروه ( به غیر از روی و کادمیم ) در حالت اکسایش صفر و یا دست کم در یکی از حالتهای اکسایش بالاتر از صفر، یک یا چند اوربیتال تک الکترونی در تراز لایه d خود دارند و این الکترون قابلیت همپوشانی دارد. ( منظور از سایت کاتالیست همان عناصر فلزی یا اکسید فلز فعال می باشد، که در طول واکنش سایت به طور پیوسته از اجزا واکنش پوشیده و سپس خالی می شود )

کاتالیست های ساخته شده از فلزات واسطه عموما کاتالیزورهای مناسب برای واکنش های حاوی هیدروژن و هیدروکربن هستند ( مثل هیدروژن دار کردن مولکول اتن توسط کاتالیست نیکل ) و کاتالیست های اکسید فلزی این گروه برای فرایند های اکسیداسیون مناسب هستند( مانند تبدیل سولفور دی اکسید به سولفور تری اکسید با کاتالیست وانادیم اکساید).

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
بی نهایت متشکرم

بی نهایت متشکرم

بی نهایت متشکرم

AMXSTAR

عضو جدید
سلام دوستان
همونطور كه ميدونيم سرعت و فشار سيال داخل لوله با هم رابطه عكس دارند ، ميخواستم بدونم كسي براي اثبات اين موضوع رابطه خاص يا علت خاصي رو ميدونه ؟ از اون موقع كه يادمه خودم اين موضوع رو فقط پذيرفتم ، ولي دليلشو نميدونستم !؟
خيلي ممنونم و موفق و پيروز باشيد

بالا