درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

parvin hosseini

عضو جدید
[h=1]پلیمریزاسیون افزایشی[/h]در این نوع پلیمریزاسیون ، از ترکیباتی که بند دوگانه (C ═ C) دارند، پلیمر می‌سازند. مثل تولید پلی اتیلن از اتیلن.
[h=2]پلی اتیلن[/h]
C[SUB]2[/SUB]H[SUB]4[/SUB] → (─ C[SUB]2[/SUB]H[SUB]4[/SUB] ─)[SUB]n[/SUB]

در این واکنش ، اتیلن در اثر حرارت به پلی اتیلن تبدیل می‌شود. جرم مولکولی پلی اتیلن بین 1000 تا 20000 می‌تواند متفاوت باشد. یعنی بر حسب شرایط ، درجه پلیمریزاسیون یعنی همان n مولکول پلیمر را می‌توان کم یا زیاد کرد.
[h=2]آکریلان[/h]
n(CH[SUB]2[/SUB] ─ CHCN) → (─ CH[SUB]2[/SUB] ─ CHCN─)[SUB]n[/SUB]

این پلیمر نیز از مشتقات اتیلن است. مونومر این پلیمر ، سیانید ونیل (آکریکونیتریل) است.
[h=2]PVC[/h]
CH[SUB]2[/SUB] ═ CHCl → (─ CH[SUB]2[/SUB] ─ CHCl)[SUB]n[/SUB]

پلی وینیل کلراید یا PVC نیز از پلیمریزاسیون کلرید وینیل CH[SUB]2[/SUB] ═ CHCl بوجود می‌آید.
[h=2]کائوچو[/h]کائوچو بر دو نوع است:

• کائوچوی طبیعی:

کائوچوی طبیعی که از شیره درختی به نام Hevea بدست می‌آید، از پلیمریزاسیون هیدروکربنی به نام 2- متیل -3 , 1- بوتادین معروف به ایزوپرن به فرمول CH[SUB]2[/SUB] ═ C (CH[SUB]3[/SUB]) ─ CH ─ CH[SUB]2[/SUB] بوجود می‌آید:
CH[SUB]2[/SUB] ═ C (CH[SUB]3[/SUB]) ─ CH ─ CH[SUB]2[/SUB] → (─ CH[SUB]2[/SUB] ─ C CH[SUB]3[/SUB] ═ CH ─ CH[SUB]3[/SUB])[SUB]n[/SUB]

• کائوچوی مصنوعی:

چون در فرمول ساختمانی کائوچوی طبیعی پیوند دوگانه وجود دارد، به همین دلیل وقتی کائوچو را با گوگرد حرارت دهیم، این مونومرها پیوند پی خود را باز می‌کنند و با ظرفیتهای آزاد شده ، اتم گوگرد را می‌گیرند. در نتیجه کائوچو به لاستیک تبدیل می‌گردد. حرارت دادن کائوچو با گوگرد و تولید لاستیک را اصطلاحا ولکانیزاسیون (Vulcanization) می‌نامند و بهمین دلیل لاستیک حاصل را نیز کائوچوی ولکانیزه گویند.

چند نوع کائوچوی مصنوعی نیز ساخته‌اند که از موادی مانند 1,3- بوتادین و جسمی به نام 2- کلرو 3 , 1- بوتادین معروف به کلروپرن به فرمول CH[SUB]2[/SUB] ═ CHCl ─ CH ═ CH[SUB]2[/SUB] و جسم دیگری به فرمول CH[SUB]2[/SUB] ─ C(CH[SUB]3[/SUB]) ─ C(CH[SUB]3[/SUB]) ═ CH[SUB]2[/SUB] به نام 3 , 2- دی متیل – 3 , 1- بوتادین به تنهایی یا مخلوط درست شده‌اند.

کلروپرن بسهولت پلیمریزه شده و به نوعی کائوچوی مصنوعی به نام نئوپرن تبدیل می‌شود.
http://www.www.www.iran-eng.ir/img/daneshnameh_up/a/a5/polymer.jpg

[h=1]پلیمریزاسیون تراکمی[/h]اگر در یک پلیمریزاسیون ، بر اثر واکنش مونومرها با هم ، مولکولهای کوچکی مثل H[SUB]2[/SUB]O و NH[SUB]3[/SUB] و ... خارج شوند، این نوع پلیمریزاسیون را تراکمی می‌نامند. مثل پلمیریزاسیون گلوکز در تولید نشاسته و سلولز که منجر به خارج شدن آب می‌گردد و یا مثل بوجود آمدن نایلون که مانند مواد پروتئینی یک پلی آمید است و پلیمر شدن یک آمین دو ظرفیتی به نام هگزا متیلن دی آمین به فرمول NH[SUB]2[/SUB] ─ (CH[SUB]2[/SUB])[SUB]6[/SUB] ─ NH[SUB]2[/SUB] با یک اسید دو ظرفیتی به نام اسید آدیپیک HOOC ─ (CH[SUB]2[/SUB])[SUB]4[/SUB] ─ COOH بوجود می‌آید. در این عمل ، عامل OH_ اسید از دو طرف با هیدروژن گروه آمین NH[SUB]2[/SUB]_ تشکیل آب داده و خارج می‌شوند و باقیمانده‌های مولکولهای آنها با هم ، زنجیر پلیمر را بوجود می‌آورند. به شکل زیر:

... + NH[SUB]2[/SUB] ─ (CH[SUB]2[/SUB])[SUB]4[/SUB] ─ NH[SUB]2[/SUB] ─ HOOC ─ (CH[SUB]2[/SUB] ─ COOH + ...

نایلون:

nH[SUB]2[/SUB]O + (─ NH ─ (CH[SUB]2[/SUB])[SUB]6[/SUB] ─ N(H) ─ CO ─ (CH[SUB]2[/SUB])[SUB]4[/SUB] ─ CO ─)[SUB]n[/SUB]

سلام به دوست عزیز شما با یه جستجوی فارسی توی گوگل کلی مطلب فارسی می تونید توی این زمینه پیدا کنید یکی از همین مطلبها رو من براتون میزارم برای مطلبهای لاتین هم می تونید از این سایته استفاده کنید acs ویا rsc امیدوارم موفق باشی . ,:redface:

mha88

عضو جدید
تفاوت میان گرایش " کاتالیست " در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران با گرایش " ترموسینتیک و کاتالیست " در دانشگاه های دیگر کشور در رشته مهندسی شیمی چیست؟

با تشکر فراوان از پاسخ دهندگان

sahar tj

عضو جدید
سلام دوستان
من تکمیل ظرفیت طراحی فرابند ازاد شاهرود قبول شدم،یا توجه به این که شهریه ازاد سرسام اوره و زیاد معتبر نیست ،موندم که ارزش داره برم یا نه ،لطفا راهنماییم کنین!؟
اگر چارت درسی این رشته رو هم دارین لطفا برام بذارین!؟

mha88

عضو جدید
این کتاب کار انتشارات کمبریجه
برای تمام مهندسین
نه فقط مهندسین شیمی
PDF+Audio

>>
لیست لینکهای دانلود <<

با تشکر از ارسال این پست

sahar tj

عضو جدید
یه سوال دیگه از محضر شما دوستان دارم...
از بین 4 گزینه پالایشگاه اراک ،قم،تبریز،عسلویه کدام یک براب یک خانم جهت کار کردن بهتره،یعنی از لحاظ شرایط کاری ،میزان حقوق وداشتن جای پیشرفت مناسب تره؟!؟
از کمک و راهنمایی شما دوستان سپاسگزارم:smile:

ghaghalili

عضو جدید
سلام-میخواستم بهم یک منبعی رو معرفی کنین تا به تونه در بالا بردن سطح دانشم در زبان تخصصی مهندسی شیمی کمک کنه.;)
صحبت همه دوستان متین:smile:
ولی من راهی که خودم رفتم این بود که تقریبا از ترم دو که موازنه گرفتم کتاب رفرنس میخوندم
البته راستشو بخوای خودم اولش نخواستما
به اجبار استادا بود که امتحان open هست و این حرفا....
تازه یه وقتایی که حتی کتاب رفرنسم توی ایران نبودو ما کپی و E-book خوندیم
اینجوری چون مجبور میشی برای یادگیری درس کتابو بخونی زبانتم تقویت میشه;)
موفق باشید;)

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
از بین 4 گزینه پالایشگاه اراک ،قم،تبریز،عسلویه کدام یک براب یک خانم جهت کار کردن بهتره،یعنی از لحاظ شرایط کاری ،میزان حقوق وداشتن جای پیشرفت مناسب تره؟!؟

از نظر میزان حقوق و پیشرفت عسلویه از همه جا بهتره.
از نظر شرایط کاری از همه جا بدتره.

hasangh1365

عضو جدید
خوش بحالت ما تو پیدا کردن کار موندیم بعد شما بین 4گزینه دارید بهترین رو انتخاب می کنید

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

براي خانم‌ها كار توي سايت هاي صنعتي اصلا مناسب نيست به نظر بنده، حالا شايد با روحيات شخصي سازگار بشه و بعضي ها هم سختگيري نمي‌كنن و باهاش كنار ميان.

اراك و قم كه ظاهرا به دليل نزديكي فرقي با هم ندارن، عسوليه در گذشته جاي پيشرفت داشت اما الان زياد جالب نيست و عمرتون رو فقط تلف ميكنه، تبريز هم در گوشه ايرانه و شايد بعد مسافت داشته باشه. باتوجه به تاسيس و بهره‌برداري فاز دوم پالايشگاه اراك به نظر اينجا براي كار كردن بهتر هستش.

elham777120

عضو جدید
سوال فوري؟؟ در مورد دانشگاه

سوال فوري؟؟ در مورد دانشگاه

كسي ميدوني ارشد مهندسي شيمي - بيوتكنولوژي در چه دانشگاههاي دولتي و يا آزاد وجود داره ؟

mohandes-87

عضو جدید
درحال مرگ ازدست دوستای بی وفا

درحال مرگ ازدست دوستای بی وفا

سلام بچه هاچراهیچ کس به من محل نمذاره مگه من چیکارکردم ؟بخداتوی هرقسمتی که درخواست میذارم تنها کاری که مونده بکنین اینکه پیاممو حذکنین آخه این رسمشه ؟درخواستمو دوباره میگم شایددلتون سوخت ویه سلام بهم جواب دادید من یه سری اطلاعات ومقاله راجع به کاربردغشادرصنایع نفت گازپتروشیمی میخوام باورکنیدچیزسختی نیست فقطیه ذره دل سوختن میخوادتاکمکم کنیدخواهه.............ش میکنم

mohandes-87

عضو جدید
درخواست پروژه

درخواست پروژه

سلام آخه چقدربهتون التماس کنم بهم محل بذاریدبه خداترم آخرم دلتون میادبه خاطریه پروژه دوباره برم دانشگاه ؟ازتون خواهش میکنم هرچی اطلاعات مقاله و.....................که راجع به غشاوکاربردش درصنایع نفت گازپتروشیمی داریدبرام بذاریدبه خداکمک میخوام توروخدا:cry:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ghaghalili

عضو جدید
سلام
یه سوال میپرسم ولی قول بدید بهم نخندید:cry:
آخه میدونید سوالم فک کنم مسخره باشه
میشه بپرسم مکانیسم تبدیل O3 به O2 چیه؟
یه مکانیسم دو مرحله ای می خوام
ولی هر چی حدس زدم نتیجه نداد
خوشحال میشم کمکم کنید:redface:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام یه سوال میپرسم ولی قول بدید بهم نخندید:cry: آخه میدونید سوالم فک کنم مسخره باشه میشه بپرسم مکانیسم تبدیل O3 به O2 چیه؟ یه مکانیسم دو مرحله ای می خوام ولی هر چی حدس زدم نتیجه نداد خوشحال میشم کمکم کنید:redface:
سلام.............. پرسیدن عیب نیست.......ندانستن عیب است................. در پی برخورد اشعه ی ماورا بنفش به مولکولهای o3 این مولکول تبدیل به یک مولکول o2 و یک اتم o آزاد میشه.......... اغلب o تک اتمی با cfc موجود تو هوا ترکیب میشه ولی اگر در معرض o تک اتمی دیگه ای قرار بگیره میتونن با هم پیوند بر قرار کنند و به یه مولکول دو اتمی از اکسیژن تبدیل شن......... البته پرتو ماورا بنفش بعد از برخورد با مولکول اوزون انرژی از دست میده و به پرتو کم انرژی فرو سرخ تبدیل میشه................ از دوستان عزیز دیگه خواهش میکنم بررسی کنن اگه جایی رو اشتباه کردم تصحیح کنن.

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال میپرسم ولی قول بدید بهم نخندید:cry:
آخه میدونید سوالم فک کنم مسخره باشه
میشه بپرسم مکانیسم تبدیل O3 به O2 چیه؟
یه مکانیسم دو مرحله ای می خوام
ولی هر چی حدس زدم نتیجه نداد
خوشحال میشم کمکم کنید:redface:

چرا مسخره؟ این تبدیل همون تخریب لایه ازون هستش که به روش های گوناگون صورت میگیره ولی یکی از متداولترین روشهاش ساخته دسته بشر و افشانه ها هستند که کلرو فلوئورو کربن ها را وارد جو میکنند(CFC)...
کلر در اثر تابش فرابنفش خورشید آزاد میشه و کار ازون رو یسره میکنه...

Cl + O[SUB]3[/SUB] -------> ClO + O[SUB]2[/SUB]
ClO + O ----> Cl + O[SUB]2

[/SUB]
البته مکانیسم های دیگه ای هم هست..

f-omidi

عضو جدید
MCH

MCH

سلام .خیلی ممنون از سایت خوبتون.من ارشد میخونم میشه به من تو پیدا کردن حلالیت متیل سیکلو هگزان کمک کنید یه اطلاعاتیم از خود MCHمیخوام.

DEPOR

عضو جدید
یه کمک بهترین کتاب مکانیک سیالات برای درک مفهایمش و کنکور کارشناسیه ارشد چیه؟از بین استریتر یا .... کدومشون بهتره؟

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه کمک بهترین کتاب مکانیک سیالات برای درک مفهایمش و کنکور کارشناسیه ارشد چیه؟از بین استریتر یا .... کدومشون بهتره؟

برا ارشد رو نمیدونم ولی برای مفاهیم سیالات نوشته وایت از همه بهتره

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آخه چقدربهتون التماس کنم بهم محل بذاریدبه خداترم آخرم دلتون میادبه خاطریه پروژه دوباره برم دانشگاه ؟ازتون خواهش میکنم هرچی اطلاعات مقاله و.....................که راجع به غشاوکاربردش درصنایع نفت گازپتروشیمی داریدبرام بذاریدبه خداکمک میخوام توروخدا:cry:

سلام دوست من
خودت رو نگه دار که من اومدم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
قبلا دوستان چندتا فایل گذاشته بودن
فعلا یکیش رو پیدا کردم
ببین خوبه

پیوست ها

• 7.rar
    123.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه هاچراهیچ کس به من محل نمذاره مگه من چیکارکردم ؟بخداتوی هرقسمتی که درخواست میذارم تنها کاری که مونده بکنین اینکه پیاممو حذکنین آخه این رسمشه ؟درخواستمو دوباره میگم شایددلتون سوخت ویه سلام بهم جواب دادید من یه سری اطلاعات ومقاله راجع به کاربردغشادرصنایع نفت گازپتروشیمی میخوام باورکنیدچیزسختی نیست فقطیه ذره دل سوختن میخوادتاکمکم کنیدخواهه.............ش میکنم

سلام
پاسخ داده شد
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...مرگ-ازدست-دوستای-بی-وفا?p=4137583#post4137583

mohandes-87

عضو جدید
ممنونم

ممنونم

سلام دوست من
فعلا یکیش رو پیدا کردم
ببین خوبه
سلام واقعا ازتون ممنونم که کمکم کردیدنمیدونم چی بگم فقط اینکه هرچی ازخدامیخوای بهت بده .اگه اطلاعات دیگه ای هم داری دریغ نکن منتظرکمک ولطف بعدی هستم بازم ازصمیم قلب ممنون

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام واقعا ازتون ممنونم که کمکم کردیدنمیدونم چی بگم فقط اینکه هرچی ازخدامیخوای بهت بده .اگه اطلاعات دیگه ای هم داری دریغ نکن منتظرکمک ولطف بعدی هستم بازم ازصمیم قلب ممنون

خواهش دوست عزیز
باشه اگه دیدم باز هم میزارم
البت چون این موضوع توصنعت ما جا نیفتاده کم پیدا می شه اما انگلیسی فکر کنم زیاده
موفق باشید

parvin hosseini

عضو جدید
سلام امیدوارم همگی خوب و سلامت باشید . کسی یه ترفند خاص واسه سرچ کردن بلد که به من یاد بده یه ترفندی که بشه راحت و دقیق به مطلب مورد نظر رسید . ممنون از همه دوستای گلم :gol:

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست عزیز اگه از اوایل تایستون میخواستی شروع کنی واسه ارشد و رفرنس بخونی میگفتم استریتر ولی الان دنبال رفرنس نباش...وقتت خوبه اگه جدی شروع کنی پیشنهاد من پوران پژوهش دکتر سمیع پور....موفق باشی

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

عدد به توان اعشاری رو چطوری حساب می کنند؟

توان رو تبدیل اش کن به یه کسری که مخرش ۲ باشه...اگه توانی که توی صورت ظاهر شد رند بود که عدد پایه رو به توان صورت میرسونی بعدش ازش ریشه دوم میگیری و اگه توان صورت رند نبود بازهم توان صورت رو تبدیل کن به یه عددی که مخرجش 2 باشه در واقع توان صورت رو 2 برابر کن...اونقدر این کارو انجام میدی تا توانی که توی صورت ظاهر میشه رند باشه و به راحتی بتونی عدد پایت رو به توان برسونی وقتی این کارو کردی از جواب نهایی به تعداد دفعاتی که توان صورت رو بصورت یه عدد تقسیم به 2 کردی ریشه دوم میگیری....(قول میدم نفهمیدی :) یه مثال میزنم تا روشن تر شه)

مثلا میخواییم 5 به توان 0.75 رو حساب کنیم....چون توان اعشاریه باید بصورت یه توانی بنویسیمش که مخرجش 2 باشه یعنی 2 / 1.5 خب حالا باز میبینیم 5 رو نمیتونیم به توان 1.5 برسونیم بازم 1.5 رو بصورت یه عدد با مخرج 2 مینویسیم یعنی 2 / 3 خب حالا کار راحت شد چون توان صورت شد 3 که رند هست .حالا 5 به توان 3 میشه 125 و چون پروسه 2 بار تکرار شده باید 2 بار متوالی از 125 ریشه دوم گرفت...بار اول حدودا میشه 11 و بار دوم حدودا میشه 3.3 ......که جواب نهایی هست.نازنین خانوم با یکم تمرین زود به جواب میرسین....

nafise_3000

عضو جدید
ارتباط یا رابطه بین درجه بومه و توادل؟

ارتباط یا رابطه بین درجه بومه و توادل؟

سلام کسی میتونه ارتباط این 2 درجه رو بگه؟

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام دوست من
فعلا یکیش رو پیدا کردم
ببین خوبه
ممنون آرش جان
امیدوارم بدرد بخوره دوست عزیز:

فرايندجداسازي گاز در غشاء
و
كاربرد غشاء در صنايع نفت

http://ifile.it/tvylw3g/Desktop.rar

بالا