درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
فرمول سرعت جذب

فرمول سرعت جذب

کمک فوری
از دوستان کسی فرمول جذب اب رو از هگزان مایع توسط سیلیکاژل میدونه؟برای شبیه سازی برج جذب میخوام

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان، من می خوام از الگوریتم ژنتیک برای بهینه سازی و تخصیص منابع استفاده کنم، فرض کنید که m تا پروژه دارم که کلا 3 تا منبع با ظرفیت محدود(کارگر، مهندس، تجهیزات) در اختیارم هست، می خوام با محدودیت های اینکه هر پروژه به تعداد خاصی تجهیزات و کارگر و مهندس الزاما نیاز مند هست و ممکنه تخصیص منابع به گونه ای باشه که تداخل زمانی برای سریع پیش رفتن پروژه ها وجود داشته باشه، کاری بکنم که در کوتاه ترین زمان این منابع رو تخصیص بدم، می خوام با الگوریتم ژنتیک این کار رو بکنم؟ تابع fitness رو چطور باید تعریف کنم؟ تاخیر پروژه ها رو از کجا حساب کنم؟

sahar tj

عضو جدید
اینطوری اونوقت نقش شما چی میشه ؟؟؟؟؟:D
من مطلب فارسی ندارم اگر انگلیسی بدردت می خوره برات بفرستم- در زمینه فوتوکاتالیست

حالا ترور شخصیتی نکنید دیگه:(
آخه استاد دیر گفته، آخر ترم واسه افزایش نمره گفته
اگه اشکال نداره برام بفرستین :smile:

نیما خلیلی

عضو جدید
اطلاعات در مورد روش پرس سرد

اطلاعات در مورد روش پرس سرد

اگر كسي در مورد كاربرد پرس سرد و روشهاي آن اطلاعاتي داره ممنون مي شم

iman454545

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
اینجانب این ترم که ترم آخرم هست یک از درسام فرایند گاز هست و استادم یه سوال بهمون داده و گفته باید حلش کامل کنید و امتحانتون از 16 نمره هست من الان فهمیدم و تا آخر همین هفته بیشتر وقت ندارم و سوال را روش فکر کردم نفهمیدم
لطفا یکی از بزرگواران برام سوال را حل کنه
واقعا ممنون میشم
ضميمه 188594

یعنی هیچ کس نیست این سوال را حل کنه!!!!!!!!!!
باور کنید خیلی گیرم لطفا کمک کنید

یعنی تو این سایت به بزرگی هیچکس نمیتونه حداقل شبیه به حلش هم برام بنویشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Photo0063.jpg

Sergio_Ramos

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال داشتم :

فرق TBP با ASTM D -86 چیه ؟ چرا گاهی وقتا این دو تا منحنی رو با هم رسم می کنن؟ از مقایسشون چی متوجه می شن؟

ممنون میشم اگر کمکم کنید

abbas67set

عضو جدید
منظور از کربن ثابت

منظور از کربن ثابت

سلام
منظور از کربن ثابت در زغال سنگ چیه؟ و این درصد زیاد باشه یا کم در مرغوبیت آن تاثیر داره؟

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
حالا ترور شخصیتی نکنید دیگه:(
آخه استاد دیر گفته، آخر ترم واسه افزایش نمره گفته
اگه اشکال نداره برام بفرستین :smile:

ترور شخصیتی بعنی چی ؟ محیط مجازی با شخصیت سر و کار نداره
من انتقادم به شوخی گفتم - شما هم نباید ناراحت بشید
در هر حال معذرت
اینم یه کتاب درباره فوتوکاتالیست
خدمت شما

https://www.mediafire.com/?qt0qz42xxasvrhs

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بچه ها یه سوال داشتم :

فرق TBP با ASTM D -86 چیه ؟ چرا گاهی وقتا این دو تا منحنی رو با هم رسم می کنن؟ از مقایسشون چی متوجه می شن؟

ممنون میشم اگر کمکم کنید
TBP نقطه جوش مواد موجود رو هر سینی رو با توجه به شرایطی که به برج اعمال کردی به صورت نمودار برحسب شماره سینی بهت میده و ASTM D-86 نتایج تست شده ی نقطه جوش برش های نفتی تو سینی هات رو تو فشار اتمسفریک میده
یه چیزیه که قبلا فرموله شده و وقتی بهش تعداد سینی و اینا رو میدی خودش برات محاسبه میکنه که تو فشار اتمسفریک فشار بخار و نقطه جوش و اینا چجوریه
یه جورایی اثرات فشار و تغییرات شرایط ترمودینامیکی رو روی فشار بخار و نقطه جوش و اینات نشون میده

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
منظور از کربن ثابت در زغال سنگ چیه؟ و این درصد زیاد باشه یا کم در مرغوبیت آن تاثیر داره؟
کربن به حالت عنصری رو کربن ثابت میگن.اطلاعات تکمیلی دیگه بدست اوردم براتون میزارم

sahar tj

عضو جدید
ترور شخصیتی بعنی چی ؟ محیط مجازی با شخصیت سر و کار نداره
من انتقادم به شوخی گفتم - شما هم نباید ناراحت بشید
در هر حال معذرت
اینم یه کتاب درباره فوتوکاتالیست
خدمت شما

https://www.mediafire.com/?qt0qz42xxasvrhs

خواهش می کنم،حق با شماست،شوخی کردم
چون زمانم فشرده ست مجبور شدم از شما دوستان کمک بگیرم
در هر صورت ممنون از لطفتون :smile:

• Like
واکنش ها: Beat

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

خلوص زغال سنگ یا قسمت اصلی زغال سنگ را کربن ثابت می گویند. و هرچه بیشتر باشه کیفیت بهتره

نسرین خانم

کاربر فعال
سلام
اگه قیمت تناژ ماده های شیمیایی رو بخواهیم باید از کجا پیداشون کنیم؟
ممنون میشم کمکم کنید

meysam_sharifira

عضو جدید
سوال

سوال

ببخشید بنده تازه واردم. نمیدونستم که پیامم رو کجا تایپ کنم؟
لطفا کمک کنید.
بنده قصد دارم واکس تایر(براق کننده تایر) بسازم فرمولاسیون رو میخواستم واقعا کلافه شدم. خواهشا کمک کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

علیرضا ل

عضو جدید
با سلام
دنبال كتابی هستم كه تمامی اطلاعات مربوط به كليه مواد شيميايی (از جمله خواص، روش توليد و ...) رو داشته باشه.

afshin_ata

عضو جدید
فیلتراسیون جامد-مایع

فیلتراسیون جامد-مایع

سلام دوستان
کسی مطلبی در مورد فیلتراسیون جامد-مایع نداره ؟
انواع فیلترهای جامد مایع

مطلب فارسی میخوام

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی مطلبی در مورد فیلتراسیون جامد-مایع نداره ؟
انواع فیلترهای جامد مایع

مطلب فارسی میخوام
سلام.مطلب فارسی رو نمیدونم ولی میتونید از دو تاپیک زیر دو کتاب خوب و البته لاتین راجع به جداسازی جامد و مایع دانلود کنید.
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ion-And-Separation-Technology?highlight=solid
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-Selection-and-Process-Design?highlight=solid

middbox

کاربر بیش فعال
لطفا یک مقاله ( کمک کنید )

لطفا یک مقاله ( کمک کنید )

استفاده از برجهای دیواره مرطوب برای جداسازی ترکیبات از فاز مایع به فاز گاز و نحوه محاسبات آن.

لطفا یه مقاله در مورد موضوع بالا به من بدید .
ممنون میشم

n.palizgar

عضو جدید
بابا من یه تحقیق راجع به دمای انتقال شیبشه ای باید همین فردا تحویل بدم... یکی کمکم کنه :crying:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
بابا من یه تحقیق راجع به دمای انتقال شیبشه ای باید همین فردا تحویل بدم... یکی کمکم کنه :crying:
برای همه پلیمرها یک دمایی به نام دمای انتقال شیشه (Tg) تعریف میشود که در دماهای کمتر از این دما پلیمر مانند یک شیشه سفت و شکننده است و بالاتر از آن دما پلیمر لاستیکی و نرم هست.
دمای انتقال شیشه همیشه از دمای ذوب کمتر است و در نقطه ذوب دیگر نمیتوان از ماده استفاده کرد. اما در دمای بین انتقال شیشه و ذوب میشود از ماده استفاده کرد و در آن حالت لاستیکی دارد.

یکی از تفاوتهای اساسی بین لاستیکها و پلاستیکها هم دمای انتقال شیشه ای آنهاست. دمای انتقال شیشه لاستیکها معمولاً حدود -70 درجه است و در نتیجه در دمای عادی لاستیکها بالای دمای شیشه ای شدن هستند و نرم هستند. اما دمای انتقال شیشه پلاستیکها بالاتر از دمای محیط هست و به همین دلیل در دمای معمولی سخت و شیشه ای هستند.

آیا تاکنون سطل پلاستیکی یا پلاستیک را در طول زمستان دیده اید و متوجه شده اید که ترک و یا تغییر شکل های بیشتر نسبت به تابستان؟ این حقیقت ناشی از پدیده ای شناخته شده به عنوان انتقال شیشه ای است که در پلیمرها رخ میدهد.

برگرفته از سایت رادون :

یکی از چیزهایی که باعث میشود پلیمرها منحصر به فرد باشند. انتقال شیشه ای دربرخی دماها وجود دارد (مختلف برای هر پلیمر) نامیده می شود دمای انتقال شیشه .هنگامی که پلیمر در دمای سرد زیرTg ، سخت و شکننده می شود ، مانند شیشه.

بعضی از پلیمرها در دمای فوق درجه حرارت انتقال شیشه ای خود استفاده می شود. پلاستیک سخت مثل پلی متیل و پلی استایرن هستند ، در پایین دمای انتقال شیشه ای استفاده می شوند؛ در حالت شیشه ای خود.بعضی در درجه حرارت بالا ، هر دو در حدود 100 درجه سانتیگراد لاستیک مانند polyisoprene و polyisobutylene هستند ، در بالاتر از Tg مورد استفاده قرار میگیرند ، یعنی در حالت لاستیک مانند ، جایی که آنها نرم و قابل انعطاف است.

روشهای اندازه گیری Tg

اگر می خواهید بدانید که چگونه میشود Tg را محاسبه کرد از دو روش اندازه گیری نقطه ذوب، به علاوه گرماهای نهان ذوب و تغییر در ظرفیت گرمایی استفاده میشود،در حال حاضر روشی به نام دیفرانسیل اسکن گرماسنجی رواج دارد.

آیا تا کنون به " بوی ماشین نو" توجه کردید؟یا چیزی شبیه بوی پول ، آن بوی تبخیرشده از قطعات پلاستیکی در داخل ماشین شما است

انتقال شیشه ای در مقابل ذوب :

تفاوت های مهمی بین انتقال شیشه ای و ذوب وجود دارد. ذوب چیزی است که در پلیمر کریستالی اتفاق می افتد، در حالی که انتقال شیشه ای تنها در پلیمرها در حالت آمورف اتفاق می افتد.پلیمر نمونه ، اغلب اوقات هر دو غیر متبلور (آمورف و کریستالی) هستند، پس از نمونه مشابه اغلب می تواند نشان از نقطه ذوب و T g . یافت اما زنجیرهایی که ذوب هستند تحت زنجیره انتقال شیشه ای نیستند.

یکی دیگر از تفاوتهای بزرگ بین ذوب و انتقال شیشه ای این است که وقتی پلیمر کریستال در گرما با سرعت ثابت ، درجه حرارت را با سرعت ثابت افزایش دهد. مقدار گرما از گرمای مورد نیاز برای بالا بردن درجه حرارت 1 گرم از پلیمر 1 درجه سانتیگراد ظرفیت گرمایی نام دارد.

در حال حاضر درجه حرارت به افزایش خود ادامه خواهد داد تا زمانی که پلیمر به نقطه ذوب آن می رسد. وقتی این اتفاق می افتد، دما برای مدتی ثابت خواهد شد (حتی با اضافه کردن گرما به پلیمر برای ثابت نگه داشتن دما) تا زمانی که پلیمر به طور کامل ذوب میشود. سپس دمای پلیمر برای افزایش دوباره آغاز خواهد شد.افزایش درجه حرارت متوقف می شود چرا که ذوب شدن نیاز به انرژی دارد. تمام انرژی شما را به یک پلیمر کریستال در نقطه ذوب آن اضافه می رود به ذوب ، و هیچ یک صرف بالا بردن دما نمیشود. این گرما به نام گرمای نهان ذوب است.( نهفته پنهان)

حالا یک بار تا به پلیمر مذاب ، درجه حرارت شروع به بالا رفتن دوباره ، اما اکنون آن را در سرعت کند تر افزایش می یابد. پلیمر مذاب تا ظرفیت حرارتی بالاتر از پلیمر جامد کریستالی است ، بنابراین می تواند گرمای بیشتری را با افزایش کمتری در درجه حرارت جذب می کند.

بنابراین ، در پلیمر ذوب بلوری دو چیز اتفاق می افتد: زمانی که به جذب مقدار مشخصی از گرما ، گرمای نهان ذوب ، و آن را دستخوش تغییر در ظرفیت گرمایی است. هر گونه تغییر حرارت آورد شده توسط ، چه آن ذوب و یا انجماد یا جوش یا تراکم است که تغییر در ظرفیت گرمایی و گرمای نهان دخیل است ، به نام انتقال منظور.

اما وقتی پلیمری آمورف گرما ببیند برای Tg چیزی متفاوت اتفاق می افتد. اول با گرفتن گرما درجه حرارت بالا می رود. در مقدار تعیین شده ظرفیت گرمایی پلیمر است ، درست مثل قبل T g. فقط وقتی به Tg میرسید چیزی جالبی اتفاق می افتد.درجه حرارت متوقف شده و بالا نمی آید. .اثری از گرما نیست، نهان گذار شیشه ای وجود دارد.

پلیمر تحت افزایش ظرفیت گرمایی ندارد زمانی که آن را تحت انتقال شیشه ای قرار می دهیم.از آنجا که انتقال شیشه ای شامل تغییر در ظرفیت گرمایی ، اما شامل گرمای نهان نمیشود، این انتقال به نام انتقال مرتبه دوم.

توی فصلهای 5 و 8 کتاب شیمی فیزیک دکتر اسپرلینگ کامل توضیح داده. که توی تالار مهندسی پلیمر موجوده .
در این تاپیک هم اطلاعتی می تونید پیدا کنید:
تاپیک: خواص فیزیکی میکانیکی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
اگه قیمت تناژ ماده های شیمیایی رو بخواهیم باید از کجا پیداشون کنیم؟
ممنون میشم کمکم کنید
با سلام
دنبال كتابی هستم كه تمامی اطلاعات مربوط به كليه مواد شيميايی (از جمله خواص، روش توليد و ...) رو داشته باشه.
سلام
سوالتون رو در تالار شیمی مطرح کنید خیلی بهتره ..
ببخشید بنده تازه واردم. نمیدونستم که پیامم رو کجا تایپ کنم؟
لطفا کمک کنید.
بنده قصد دارم واکس تایر(براق کننده تایر) بسازم فرمولاسیون رو میخواستم واقعا کلافه شدم. خواهشا کمک کنید.
سلام
تاپیک زیر رو مطالعه کنید اگر اطلاعاتی که می خواستید در انجا نبود می توانید در همان تاپیک درخواست دهید.
فرمولاسيون محصولات شيميايي

آخرین ویرایش:

mehrdadvampire

عضو جدید
سلام دوستان
دستم به دامنتون:(
این سوال چه جوری حل میشه؟!؟!
[h=1]75,000 lb/hr of 42 oAPI Kerosene leaves the bottom of a distilling column at 300 oF and is intended to cool down to 200oF by 230,000 ib/hr of 34 oAPI Midcontinent crude oil kept in a storage tank at 100oF. Available for service is shell and tube of 21.25 inches ID exchangers having 158, one inch OD, 13 BWG tubes of 16 ft long and laid out on 1.25 inch square pitch. The bundle is arranged for 4 passes with 5 inch apart baffles. Dirt factor of 0.003 for both stream must be provided. How many heat exchangers is required?

Data for this problem can be found in Text book of
Process Heat Transfer, by Donald Q. Kern, Mc Graw Hill[/h]

بالا