درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
پارامتر حلالیت هانسن چیه(مربوط به انحلال پلیمر)؟؟؟به چه در د میخوره؟؟؟؟

روشهاي مختلفي براي تخمين برهم كنشهاي حلال - حل شونده وجود دارد، اما گرايش به استفاده از پارامتر حلاليت Hildebrand-Hansen در انتخاب حلال بيش از ساير روشها است.
کاربرد : استفاده از پارامتر حلاليت Hildebrand- Hansen يك تخمين دقيق از ميزان حلاليت مواد حل شونده در حلالهاي مختلف را فراهم مي كند ...

P O U R I A

مدیر تالار
کونژگه = مزدوج ؟=یک در میان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این ها با هم هم معنی اند یا فرق دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی چی؟؟؟؟

تا اینجا که من شنیدم :اسیدها را می توانیم دهنده های پروتونی و باز ها را به عنوان گیرنده های پروتونی تعریف کنیم . یک دهنده پروتون و گیرنده پروتونی مربوط به آن ، مجموعا جفت اسید-باز کونژوگه نامیده می شوند.
مثلا : اسید استیک(HOOC₃HC) یک دهنده پروتون ، و آنیون استات(⁻OOC₃HC) ،گیرنده پروتونی مربوطه ، یک جفت اسید-باز کونژوگه را تشکیل می دهند .

ولی ارتباطش رو با مزدوج و یک در میانو دیگه نمی دونم ...

Ho3ein Salimi

عضو جدید
با سلام، یه مقاله راجع به روغن سوخته و روشهای جدید بازآوری روغن سوخته میخواستم.

P O U R I A

مدیر تالار

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من سراغ ندارم ولی برام سوال پیش آمد چون عنوان رشته برام عجیب بود
چند وقت پیش با یک متخصص آتش آشنا شدم که توی عملیاتهای مهم خاموش کردن چاههای آتش گرفته نفتی ایران و کشورهای عربی افتخارات زیادی آورده بود و درجه بین المللی جونیور داشت و تعریف میکرد وقتی یک بار مالزی رفته بود خیلی تحویلش گرفته بوده اند. و بهش پیشنهاد استخدام با حقوق ماهیانه 7 هزار دلار حقوق داده بوده اند اما قبول نکرده بود و برگشته بود ایران تا توی ایران برای کشورش کار کنه.

اما دیگه باهاش ارتباطی ندارم اما زمینه شغلی اش برام جالب بود و وقتی دیدم شما نوشتین آتش یاد اون بنده خدا افتادم که آتش های مهیب چاههای نفتی براش مثل اسباب بازی بود.

ممنون از توجّه شما.
رشته‌ای به اسم حفاظت و مدیریّت آتش از کارشناسی تا دکتری وجود داره. برای مقطع ارشد، دانشجوهای رشته‌های دیگۀ مهندسی رو هم قبول می‌کنه، از جمله بچّه‌های مهندسی شیمی. ولی متأسّفانه توی ایران هنوز جا نیفتاده و دانشگاه صنعت نفت در مقطع کارشناسی و به عنوان یکی از گرایش‌های مهندسی شیمی، و به‌تازگی مقطع کارشناسی ارشدش رو راه‌اندازی کرده.

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
من به نظرم منظورش همون روشهای اکسیداسیون پیشرفته،الکترودیالیز،فنتون......باشه،نمیدونم درست میگم یا نه!؟

سلام دوست عزیز
اگر منظورت پساب شهری
2 ترم وجود داره

Advanced ...... تصفیه پساب بعد از تصفیه ثانویه به منظور استفاده مجدد از پساب
tertiary ............... تصفیه تمام جامدات معلق عمدتا با فیلتراسیون و یا حذف نوترینت ها بعد از تصفیه ثانویه

اما اگر منظورت تصفیه پیشرفته فاضلاب صنعتی که معمولا منظورشون روشهای نوین تصفیه فاضلاب هست مثلا فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته، فرایندهای الکتروشیمیایی، فرایندهای غشایی و فرایندهای خاص

ghaghalili

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه اگه توی تقطیر یه مخلوطی از نفت خام افت و خیز دما داشته باشیم چه دلیلی میتونه داشته باشه؟
آخه من تا یادمه یه سیر صعودی داشته دما توی این آزمایش...

myum

عضو جدید
یک پرسش در مورد مهندسی شیمی ؟!

یک پرسش در مورد مهندسی شیمی ؟!

سلام دوستان
من فعلا مشغول به تحصیل در رشته زمین شناسی هستم (ترم1) که چون بنده قصد مسافرت به خارج از کشور رو دارم (انگلیس) فکر نکنم رشته ی خوبی برای من باشه !
من از قبل ارادت خاصی به رشته بیوتکنولوژی داشتم که چون دانشگاه شهرمون ( فردوسی ) این رشته رو نداشت بیخیالش شدم ، جدیدا متوجه شدم دانشگاه فردوسی رشته مهندسی شیمی رو داره که یکی از گرایش هاش تو ارشد بیوتکنولوژیه ، حالا به نظرتون ارزش داره که سال دیگه برم مهندسی شیمی و ارشد بیو بخونم ؟ یا بیخیالش بشم و همین رشته ی خودم رو بخونم ؟ کلا آینده شغلی کدوم یکی از این رشته ها بهتره ؟

سربازیم رو رفتم و مسافرت خارج از کشورم هم یه جورایی اجباری هست چون همه خانواده میرن منم باید برم .

امیدوارم شما مهندسین گرامی من رو به بهترین شکل راهنمایی کنید ! :smile:

Ariyaee_0098

کاربر فعال
سلام به همگی
بچه ها یه سؤال داشتم
من اطلاعات سینتیکی واکنش رفت و برگشت
اکسیداسیون so2 رو میخوام
هر چی تو مقالات و کتابا و هندبوکا میگردم
چیز بدرد بخوری پیدا نمیکنم
واقعاً ممنون میشم بم کمک کنید
با تشکر

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
کسی میدونه اگه توی تقطیر یه مخلوطی از نفت خام افت و خیز دما داشته باشیم چه دلیلی میتونه داشته باشه؟
آخه من تا یادمه یه سیر صعودی داشته دما توی این آزمایش...

سلام، ترکیباتتون چی هستش؟ ممکنه آزئوتروپ رخ داده.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
من فعلا مشغول به تحصیل در رشته زمین شناسی هستم (ترم1) که چون بنده قصد مسافرت به خارج از کشور رو دارم (انگلیس) فکر نکنم رشته ی خوبی برای من باشه !
من از قبل ارادت خاصی به رشته بیوتکنولوژی داشتم که چون دانشگاه شهرمون ( فردوسی ) این رشته رو نداشت بیخیالش شدم ، جدیدا متوجه شدم دانشگاه فردوسی رشته مهندسی شیمی رو داره که یکی از گرایش هاش تو ارشد بیوتکنولوژیه ، حالا به نظرتون ارزش داره که سال دیگه برم مهندسی شیمی و ارشد بیو بخونم ؟ یا بیخیالش بشم و همین رشته ی خودم رو بخونم ؟ کلا آینده شغلی کدوم یکی از این رشته ها بهتره ؟

سربازیم رو رفتم و مسافرت خارج از کشورم هم یه جورایی اجباری هست چون همه خانواده میرن منم باید برم .

سلام ..

ببینید دوست من ... توی کشور های اروپایی خیلی فرق نمی کنه که رشته تحصیلیتون چی باشه ... اگر واقعا توی اون رشته ای که هستید حرفی برای گفتن داشته باشید حتما کار پیدا می کنید ... این مشکل تنها توی کشور های درحال توسعه مثل این هست که 90 درصد کار ها برای تعداد محدودی رشته است ...و از انجا که مصلما از کشور خارج می شوید پس توصیه می کنم به دنبال علاقه خودتان بروید ... اگر واقعا عاشق بیو تکنولوژی هستید خب بهتره که برید رشته ی مورد علاقتون !! چون به هر حال دوران تحصیل سریع تموم میشه ولی دوران کار دیگه میشه جزئی از زندگیتون و اگر علاقه نداشته باشید مصلما پشیمون می شوید !!

دیگه خوددانی !!

P O U R I A

مدیر تالار
سلام به همگی
بچه ها یه سؤال داشتم
من اطلاعات سینتیکی واکنش رفت و برگشت
اکسیداسیون so2 رو میخوام
هر چی تو مقالات و کتابا و هندبوکا میگردم
چیز بدرد بخوری پیدا نمیکنم
واقعاً ممنون میشم بم کمک کنید
با تشکر

سلام ..

ببینید توی این مقالات چیز بدرد بخوری پیدا نمی شه !!

پیوست ها

• acp-6-2453-2006.pdf
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 0
  • mohandesi_shimi-87-3-16-a-sy(53).pdf
    273.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Ariyaee_0098

کاربر فعال
مرسی از لطفتتون ولی
اینا رو قبلاً دیدم اون چیزایی که میخوام توش نیست:(
واقعاً موندم یعنی واقعاً هیچ جا نوشته نشده؟!

ئدز

عضو جدید
سلام برای منبع نویسی برای پروژه دو تا منبع فارسی دارم اونها رو باید از راست به چب بنویسم یا مثل منایع انگلیسی از چپ به راست؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام برای منبع نویسی برای پروژه دو تا منبع فارسی دارم اونها رو باید از راست به چب بنویسم یا مثل منایع انگلیسی از چپ به راست؟

سلام
از راست به چپ دوست من ...ولی ترتیب نوشتن جزئیات یکسانه ..

P O U R I A

مدیر تالار
مرسی از لطفتتون ولی
اینا رو قبلاً دیدم اون چیزایی که میخوام توش نیست:(
واقعاً موندم یعنی واقعاً هیچ جا نوشته نشده؟!

فکر کنم براتون پیداش کردم !!
برید حالشو ببرید !!:D

فقط دوباره نگید که تو این مقاله هم نیست که واقعا ناراحت می شم...:smile:

پیوست ها

• 0004-6981-2880-2990037-2.pdf
    975.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nayri

عضو
سلام.من مقاله یا کتابی فارسی راجب دندریمر ها، پلیمر های پر شاخه و پلیمر های ستاره ای می خواستم

P O U R I A

مدیر تالار
دندريمر، از راهبرد تا چالش

دندريمر، از راهبرد تا چالش

سلام.من مقاله یا کتابی فارسی راجب دندریمر ها، پلیمر های پر شاخه و پلیمر های ستاره ای می خواستم

عنوان مقاله : دندريمر، از راهبرد تا چالش

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام
من به خاطر یک پروژه ای چند سالی هست دارم بیو تکنولوژی کار میکنم
یک نکته مهم فهمیده ام و ان اینکه کشورهای ژاپن و کره جنوبی و اروپا و آمریکا و کانادا شدیدا روی بیوتکنولوژی متمرکز شدن و دارن با هم مسابقه میدن
مثل ان زمانی که توی جنگ سرد همه روی ساخت سلاح و فناوری هسته ای کار میکردند
الان این کشور ها روی بیو تکنولوژی کار میکنند و فهمیده اند که چون نفت ندارند و نفتشان را از جهان سوم مثل ایران میخرند
از سوی دیگر نفت باعث الایندگی میشود
رشته بیو تکنولوژی با بازیافت ضایعات شهری و کشاورزی و صنعتی انواع بیو پلاستیک بعنوان جایگزین پتروشیمیها، بیودیزل یا سوخت خود روها بعنوان جایگزین پالایشگاهها،
و بسیاری موارد دیگر در تمامی عرصه ها که بیوتکنولوژی برای انها حرفهای زیادی دارد.

دو روز پیش توی یک مقاله ای میخواندم که اروپا بر آورد کرده تا چند سال آینده بازار جهانی بیوتکنولوژی یا شیمی سبز به 100 میلیارد دلار خواهد رسید
و بنابر این شرکتهای مهم روی بیو تکنولوژی سرمایه گذاری های کلانی میکنند که برای سرمایه گذاری مهمترین بخش ان نیروی انسانی و استخدام متخصصین هست.
بنابر این کشورهای کره ژاپن و اروپا و امریکا و کانادا جای عالی برای این رشته هست ولی توی کشورهائی مانند ایران باید بروید غاز بچرانید! این را براساس تجربه عرض کردم.

یک سری مقاله خودم نوشته ام اگر مایل بودید برای مطالعه روی سایت قرار بدهم.

موفق باشید

P O U R I A

مدیر تالار
اول باید اسامی رو بنویسیم و با ، از هم جدا کنیم بعد سال چاپ بعد عموان مقاله و در اخر نام نشریه درسته؟
آیین نامه نگارش مراجع به شرح زیر است :

• الف ـ ترتيب نوشتن مرجع كتب خارجي:
نام و نام خانوادگي ـ فاصله ـ حروف اول نام كوچك نويسنده ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان كتاب ( با حروف ايتاليك ) ـ كاما ـ شماره جلد ـ كاما ـ شماره چاپ ـ نقطه ـ اسم ناشر ـ كاما ـ محل نشر ـ كاما ـ شماره صفحه ـ نقطه

• ب ـ ترتيب نوشتن مرجع مقالات خارجي:
نام خانوادگي نويسنده ـ فاصله ـ حرف اول نام كوچك نويسنده ـ نقطه ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان مقاله ـ نقطه ـ نام مجله ( با حروف ايتاليك ) ـ كاما ـ شماره جلد ـ شماره مجله ( داخل پرانتز ) ـ كاما ـ شماره صفحه ـ نقطه

• ج ـ ترتيب نوشتن مراجع كتب فارسي:
نام خانوادگي نويسنده(كتاب)- كاما- حرف اول نام كوچك نويسنده- دو نقطه- عنوان كتاب- نقطه- شماره جلد- شماره چاپ – نقطه- اسم ناشر- كاما- محل نشر – كاما- شماره صفحات(صص:براي چند صفحه) و (ص: براي يك صفحه) – كاما- سال انتشار- نقطه

• د- ترتيب نوشتن مراجع مقالات فارسي:
نام خانوادگي نويسنده ( مقاله ) ـ كاما ـ حرف اول نام كوچك نويسنده ـ دو نقطه ـ عنوان مقاله(داخل گيومه) ـ نقطه ـ نام مجله ـ دو نقطه - سال مجله ـ كاما ـ شماره تسلسل مجله ـ كاما ـ شماره صفحه ـ كاما ـ سال انتشار ـ نقطه

• و ـ نحوه نوشتن پايان نامه ها به عنوان مرجع

- اگر پايان نامه به زبان انگليسي باشد:

نام خانوادگي نويسنده ـ فاصله ـ نام حرف اول كوچك نويسنده ـ نقطه ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان تز ( با حروف ايتاليك ) ـ نقطه ـ مقطع تز ـ كاما - دانشگاه مربوطه ـ نقطه

- اگر پايان نامه به زبان فارسي باشد:

نام خانوادگي نويسنده ـ كاما ـ حرف اول نام كوچك نويسنده ـ دو نقطه ـ عنوان تز (داخل گيومه)ـ كاما ـ مقطع پايان نامه ـ كاما ـ دانشگاه مربوطه ـ كاما ـ شماره صفحه - كاما - سال انتشار ـ نقطه

almaparsa

عضو جدید
سلام
این یه مقاله از ACS هست می خواستم برام بگیرینش
ممنون
[h=1]1- [/h][h=1]Application of Concrete and Demolition Waste as CO[SUB]2[/SUB] Sorbent in Chemical Looping Gasification of Biomass[/h]http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ef300145t

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
این یه مقاله از ACS هست می خواستم برام بگیرینش
ممنون
1-

Application of Concrete and Demolition Waste as CO[SUB]2[/SUB] Sorbent in Chemical Looping Gasification of Biomass

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ef300145t

سلام دوست من ...

طبق قوانین جدید درخواست خودتون رو تنها باید در تالار مقالات و پسورد های دانشگاهی قرار دهید .

با تشکر

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من به خاطر یک پروژه ای چند سالی هست دارم بیو تکنولوژی کار میکنم
یک نکته مهم فهمیده ام و ان اینکه کشورهای ژاپن و کره جنوبی و اروپا و آمریکا و کانادا شدیدا روی بیوتکنولوژی متمرکز شدن و دارن با هم مسابقه میدن
مثل ان زمانی که توی جنگ سرد همه روی ساخت سلاح و فناوری هسته ای کار میکردند
الان این کشور ها روی بیو تکنولوژی کار میکنند و فهمیده اند که چون نفت ندارند و نفتشان را از جهان سوم مثل ایران میخرند
از سوی دیگر نفت باعث الایندگی میشود
رشته بیو تکنولوژی با بازیافت ضایعات شهری و کشاورزی و صنعتی انواع بیو پلاستیک بعنوان جایگزین پتروشیمیها، بیودیزل یا سوخت خود روها بعنوان جایگزین پالایشگاهها،
و بسیاری موارد دیگر در تمامی عرصه ها که بیوتکنولوژی برای انها حرفهای زیادی دارد.

دو روز پیش توی یک مقاله ای میخواندم که اروپا بر آورد کرده تا چند سال آینده بازار جهانی بیوتکنولوژی یا شیمی سبز به 100 میلیارد دلار خواهد رسید
و بنابر این شرکتهای مهم روی بیو تکنولوژی سرمایه گذاری های کلانی میکنند که برای سرمایه گذاری مهمترین بخش ان نیروی انسانی و استخدام متخصصین هست.
بنابر این کشورهای کره ژاپن و اروپا و امریکا و کانادا جای عالی برای این رشته هست ولی توی کشورهائی مانند ایران باید بروید غاز بچرانید! این را براساس تجربه عرض کردم.

یک سری مقاله خودم نوشته ام اگر مایل بودید برای مطالعه روی سایت قرار بدهم.

موفق باشید

آفرین به شما

لطفا مقاله هاتونو بزارید تو همین تاپیک

با تشکر

sahar tj

عضو جدید
سلام دوست عزیز
اگر منظورت پساب شهری
2 ترم وجود داره

Advanced ...... تصفیه پساب بعد از تصفیه ثانویه به منظور استفاده مجدد از پساب
tertiary ............... تصفیه تمام جامدات معلق عمدتا با فیلتراسیون و یا حذف نوترینت ها بعد از تصفیه ثانویه

اما اگر منظورت تصفیه پیشرفته فاضلاب صنعتی که معمولا منظورشون روشهای نوین تصفیه فاضلاب هست مثلا فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته، فرایندهای الکتروشیمیایی، فرایندهای غشایی و فرایندهای خاص

منظورم تصفیه پساب صنعتیه،ممنون از راهنماییتون
دیالیز و الکترودیالیز،اسمز معکوس جزو فرایندهای غشایی ست یا فراینهای الکتروشیمیایی؟جزو فراینهدای پیشرفته ست؟هر جا یه چیزی نوشته!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دیالیز و الکترودیالیز،اسمز معکوس جزو فرایندهای غشایی ست یا فراینهای الکتروشیمیایی؟جزو فراینهدای پیشرفته ست؟هر جا یه چیزی نوشته!
تصفیه پساب های در سه مرحله انجام میشه
تصفیه مقدماتی و تصفیه ی بیولوژیکی و تصفیه و دفع لجن های حاصل از تصفیه
تصفیه ی مقدماتی شامل موارد زیر میشه:
آشغالگیری
دانه گیری
شناور سازی
یکنواخت کردن
تنظیم PH
ته نشینی ساده
زمانی که تصفیه ی اولیه یا تصفیه ی شیمیایی نتونه پساب تصفیه شده رو به حد استاندارد های موجود برسونه به منظور کاهش هرچه بیشتر مواد آلی پساب که معمولا بصورت ذرات ریز و کلوئیدی هستند از تصفیه ی زیستی (بیولوژیکی) استفاده میشه
تصفیه ی بیولوژیکی علاوه بر تصفیه ی آب از مواد آلی ممکنه در تصفیه کردن مواد معدنی هم تاثیرگذار باشه
از بین عوامل بیولوژیکی موجود تو فاضلاب مهمترینشون که تو تصفیه ی زیستی دخالت داره Autotrophic , hetrotrophic هستند که باعث تجزیه ی مواد آلی و اکسیداسیون بیولوژیکی میشن و انرژی فعال سازی اکسیداسیون ترکیبات ازت دار و گوگرد دار رو تامین میکنن.
تصفیه ی بیولوژیکی گاهی با بستر باکتری و گاهی هم با لجن فعال انجام میشه
اگه چیز ببیشتری دستگیرم شد خبر میدم
پیروز باشید

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز

اینا که فرایندهای غشایی هستند من جایی ندیدم که تو طبقه بندی جز الکتروشیمیایی باشند!!!!!! بله جز پیشرفته هاست.

فرایندهای الکتروشیمیایی متداول اینا هستند
Anodic oxidation
electrocoagulation
elctrofloatation
electroreduction
Electro-Fenton
Anodic Fenton
electro-photocatalysis
Indirect electrooxidation

مقاله زیاده به ویژه یک ریویو که الان عنوانش یادم رفته پیدا کردم واست می فرستم

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
اینم بگم فرایندهای غشایی
Micro filtration
Ultra filtration
Nano filtration
Reverse Osmosis
Forward Osmosis
Electrodialysis
Dialysis

فرایندهای بیولوژیکی
هوازی
بی هوازی

هوازی شامل 1- سیستم رشد معلق 2- سیستم رشد چسبیده
بی هوازی هم همین ظبقه بندی رو داره
کلا روشهای بیولوژیکی بویژه هوازی کمتر برای فاضلاب صنعتی استفاده میشه چون باکتری ها نسبت به مواد سمی حساس هستند. روشهای بیولوزیکی برای تصفیه فاضلاب شهری خیلی مناسب و مقرون به صرفه هستند.

روشهای اکسیداسیون پیشرفته

روشهای خیلی زیادی داره اما من خودم این طوری تقسیم بندی کردم
روشهای شیمیایی
روشهای فوتوشیمیایی
روشهای سونوشیمیایی
روشهای الکتروشیمیایی
روشهای ترکیبی
روشهای خاص

توضیح دادن هریک یه دنیا مطلبه

برای روشهای الکتروشیمیایی این کتاب مناسب است
electrochemistry for environment

برای تصفیه بیولوژیکی فصل 7-8-9-10