درخواست های مرتبط با | حلّ تکالیف و مسائل درسی مهندسی شیمی

taylorr

عضو جدید
لطفا این سوال را برای من اثبات کنید

معادله NRTL از کتاب ترمودینامیک ون نس برای رسیدن به گاما
یعنی از معادله NRTL چه جوری میرسیم به LNگاما
کامل حلش کنید لطفا
امتحان دارم از اثباتش

faranak123susmar

عضو جدید
سلام

Volume % of ethanol

Mass %

Density (g/ cm3)

10
7.98
0.9835
20
16.16
0.9717
30
24.54
0.9596
40
33.24
0.9448
50
42.37
0.9265
60
52.03
0.9053
70
62.34
0.8815
80
73.45
0.8551
90
85.65
0.8249

برای بقیه ترکیبات میتونی به کتاب مقدس (هندبوک پری) مراجعه کنی

سلام و ممنونم از توجهتون.
ولی من اینو نمیخام که! :D برای یه سیستم دوجزیی، فشار توتال و مول فرکشن (x1) در سه تا دما میخام. مثلن برای سیستم آب و اتانول در 20 درجه P و x1 رو میخام و در 30 و در 40 . حالا میتونه این سیستم نباشه و یه چیزه دیگه باشه و یا حتی دماشم یه چیزه دیگه باشه.

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام و ممنونم از توجهتون.
ولی من اینو نمیخام که! :D برای یه سیستم دوجزیی، فشار توتال و مول فرکشن (x1) در سه تا دما میخام. مثلن برای سیستم آب و اتانول در 20 درجه P و x1 رو میخام و در 30 و در 40 . حالا میتونه این سیستم نباشه و یه چیزه دیگه باشه و یا حتی دماشم یه چیزه دیگه باشه.

خب دختر خوب برای مثلا آب و متانول نمودار Txy اون رو پیدا کن که توی همه کتاب ها هم هست توی هر دمایی که خواستی بخون دیگه.

faranak123susmar

عضو جدید
لطفا این سوال را برای من اثبات کنید

معادله NRTL از کتاب ترمودینامیک ون نس برای رسیدن به گاما
یعنی از معادله NRTL چه جوری میرسیم به LNگاما
کامل حلش کنید لطفا
امتحان دارم از اثباتش
امیدوارم درست عکس گرفته باشم. 1.jpg2.jpg

faranak123susmar

عضو جدید
دقیقا
در ضمن برای هر سیستمی هم میتونین با نرم افزار اسپن به راحتی نمودارهاشون رو رسم کنید
خو من داده فشار توتال و مول فرکشن سیستم دو جزیی رو میخام. اینتوری که شما میگین من توویه فشار ثابت ، t و x رو میخونم که به دردم نمی خوره! اگر باز pxy رو داشته باشم بهتره که! ولی مشکل اینجاس که من توویه نمودار مثلن میخونم 0.2 ولی شاید دقیقترش 0.207 باشه! و اینکه واسه سه تا دما نمودار pxy پیدا نمی کنم

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خو من داده فشار توتال و مول فرکشن سیستم دو جزیی رو میخام. اینتوری که شما میگین من توویه فشار ثابت ، t و x رو میخونم که به دردم نمی خوره! اگر باز pxy رو داشته باشم بهتره که! ولی مشکل اینجاس که من توویه نمودار مثلن میخونم 0.2 ولی شاید دقیقترش 0.207 باشه! و اینکه واسه سه تا دما نمودار pxy پیدا نمی کنم

خدمت شما نمودار pxy در سه دمای 20و30 و 40 برای اتانول و آب

پیوست ها

• fig.jpg
    fig.jpg
    12.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • f.jpg
    f.jpg
    18.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

faranak123susmar

عضو جدید
دستتون درد نکنه.خیلی لطف کردین.ولی عدداشو دقیق نمیشه تشخیص داد! مثلن بین 0 تا 0.03 رو چند بگیرم؟!!! خیلی سخته! همش حدودی میشه. با این هال خیلی متشکرم.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دستتون درد نکنه.خیلی لطف کردین.ولی عدداشو دقیق نمیشه تشخیص داد! مثلن بین 0 تا 0.03 رو چند بگیرم؟!!! خیلی سخته! همش حدودی میشه. با این هال خیلی متشکرم.

هر گرافی در اسپن، عدداشم هست. تو همون حالت بگردین، پیدا میکنین اعداد رو

Dr_King

عضو جدید
سلام
یه سوال انتقال حرارت دارم . میخواستم ببینم کسی می تونه کمک کنه؟

آب اشباع در فشار 2 اتمسفر از داخل لوله ای به طول L در حال گذر است . دبی جرمی آب 5 کیلوگرم بر ثانیه و ضریب جابجایی 50 است . لوله به وسسیله یک جریان الکتریکی گرم می شود. محاسبه کنید
الف) کسری از طول لوله که باید توسط آب طی شود تا شروع به جوشیدن کند.
ب) طول لوله برای ان که تمام آب به صورت بخار از ان خارج شود.

ftm_rzn

عضو جدید
طراحی برج تقطیر در هایسیس

طراحی برج تقطیر در هایسیس

سلامدنبال یه مثال حل شده از طراحی برج میگردم که منبعش مشخص باشهتا بتونم اونو توی هایسیس ران کنممقدار دبی خوراک دما و فشار و فشار کندانسور و ریبویلر هم مشخص باشه

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
حل مسئله 35 و 36فصل 3 انتقال جرم بهمنیار رو میخوام
لطفا راهنمایی کنین

امیدی

عضو جدید
سلام
یه سوال انتقال حرارت دارم . میخواستم ببینم کسی می تونه کمک کنه؟

آب اشباع در فشار 2 اتمسفر از داخل لوله ای به طول L در حال گذر است . دبی جرمی آب 5 کیلوگرم بر ثانیه و ضریب جابجایی 50 است . لوله به وسسیله یک جریان الکتریکی گرم می شود. محاسبه کنید
الف) کسری از طول لوله که باید توسط آب طی شود تا شروع به جوشیدن کند.
ب) طول لوله برای ان که تمام آب به صورت بخار از ان خارج شود.

الف) آگر سیستم اشباع است از همان اول شروع به جوشیدن می کند

ب) با معلوم بودن گرمای نهان تبخیر و با فرض اینکه تمام گرما به سیال درون لوله منتقل می شود زمان آنکه سیال می بایستی در معرض گرمایش قرار بگیرد بدست می آید و از روی آن با معلوم بودن دی حجمی( از روی دبی جرمی با معلوم بودن دانسیته) طول به سادگی بدست می آید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
حل مسئله 35 و 36فصل 3 انتقال جرم بهمنیار رو میخوام
لطفا راهنمایی کنین

سلام، توی این مایه ها باید حل بشه ولی شما وقتی معادله مشخصه رو گرفتی و حل کردی جواب عمومیتون به صورت sinh و cosh (هایپربولیکی یا نمایی) تبدیل میشه.

پیوست ها

• PHOTO1.jpg
    PHOTO1.jpg
    37.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • PHOTO2.jpg
    PHOTO2.jpg
    36.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamsokhan

عضو جدید
سلام دوستان
لطف میکنید مراحل برست آوردن نقطه حباب و نقطه شبنم رو برام بنویسید .ممنون میشم

با سلام
بچه ها من احتیاج فوری به برنامه متلب تمرین شماره 24 فصل 6 کتاب فاگلر دارم
ممنون میشم اگر کسی داشته باشه

sms88

عضو جدید
طرح و اقتصاد کارخانه

طرح و اقتصاد کارخانه

سلام بر دوستان عزیز
خواهشمند است تکالیف دانشگاهی خود را که از پس حل آن بر نیامده اید را اینجا قرار بدهید

lfl&uflترکیب در صدهای گاز طبیعی
مرسی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
سوالم مربوط به راکتوره؟؟؟؟
تو تئوری (( حالت واسطه)) چرا وقتی میخوایم غلظت ماده واسطه رو از سرعتش حساب کنیم جمله ی مربوط به تولید فرآورده از ماده ی واسطه رو لحاظ نمیکنیم؟؟؟:confused:

sanam_el

عضو جدید
سلام
دوستان یک سوال دارم از عملیات واحد
چرا توی نمودارهای دوفازی که نقطه هم جوش دارند، فشار کل بر حسب X(غلظت جزء فرارتر تو فاز مایع)بیشتر از فشار کل بر حسب Y(غلظت جزء فرارتر تو فاز گاز)هست؟
توی کتاب انتقال جرم تریبال شکل 9_7 هست.فصل تقطیر
پیشاپیش ممنون از جواب

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
دوستان یک سوال دارم از عملیات واحد
چرا توی نمودارهای دوفازی که نقطه هم جوش دارند، فشار کل بر حسب X(غلظت جزء فرارتر تو فاز مایع)بیشتر از فشار کل بر حسب Y(غلظت جزء فرارتر تو فاز گاز)هست؟
توی کتاب انتقال جرم تریبال شکل 9_7 هست.فصل تقطیر
پیشاپیش ممنون از جواب

سلام

اين يه چيز طبيعيه. ربطي به آزئوتروپ هم نداره
در يك دماي مشخص اگه فشار رو زياد كنيم گاز تبديل به مايع ميشه. اگه يك خط موازي محور عمودي رسم كنيد متوجه منظورم ميشيد

در ضمن دوست عزيز سوالتون رو فقط در تاپيكي كه مربوطه بپرسيد. از پرسيدن در چند جا جدا خودداري كنيد.
با تشكر

sanam_el

عضو جدید
سلام

اين يه چيز طبيعيه. ربطي به آزئوتروپ هم نداره
در يك دماي مشخص اگه فشار رو زياد كنيم گاز تبديل به مايع ميشه. اگه يك خط موازي محور عمودي رسم كنيد متوجه منظورم ميشيد

در ضمن دوست عزيز سوالتون رو فقط در تاپيكي كه مربوطه بپرسيد. از پرسيدن در چند جا جدا خودداري كنيد.
با تشكر
ببخشید آخه جوابش رو فوری لازم داشتم
من متوجه جوابتون نشدم
فشار کل بر حسب جزء مولی تو فاز مایع بیشتر شده حالا واسه همون مخلوط، اگر فشار را بر حسب جزءمولی ماده فرارتر تو فاز بخار حساب کنیم، مقدارش از قبلی کمتر میشود
چرا خب؟
اصلا چرا فشار کل بر حسب Xوy باید فرق بکنه؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببخشید آخه جوابش رو فوری لازم داشتم
من متوجه جوابتون نشدم
فشار کل بر حسب جزء مولی تو فاز مایع بیشتر شده حالا واسه همون مخلوط، اگر فشار را بر حسب جزءمولی ماده فرارتر تو فاز بخار حساب کنیم، مقدارش از قبلی کمتر میشود
چرا خب؟
اصلا چرا فشار کل بر حسب Xوy باید فرق بکنه؟

شكل 10 رو هم نگاه كنيد. در اونجا هم x بيشتر از y هست.

x و y به هم ربط ندارن كه يگين مثلا x=0.2 پس y=0.8. ميتونه به اين صورت باشه: x=0.15 ، y=0.45 . (خط DE)

يك مثال ساده : شما كپسول گاز مايع بخواين درست كنين چكار ميكنين؟
بايد فشار رو زياد كنين تا گاز به مايع تبديل بشه. پس فشار مايع بيشتر از گازه كه تو نمودار هم واضحه.

اميدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم

sanam_el

عضو جدید
اره این رو متوجهه میشوم که مقدار Xوyبه هم ربط نداره
ولی چیزی که نمی فهمم اینه که: وقتی ما فشار کل یک مخلوط رو حساب می کنیم، خب این فشار کل مگه نباید ثابت باشه؟چه فرقی میکنه از چه راهی حساب بشه؟
این مثالی که زدید واسه وقتیه که بخواهیم فشار گاز و مایع رو جدا با هم مقایسه کنیم، ولی اینجا برای فشار کل مخلوط، خب مایع و گاز با هم هستن..
ببخشید زیاد سوال می کنم:(

بالا