درخواست مطالب گیاهپزشکی

apishnehad

عضو جدید
سلام دوستان ... کمک کمک

سلام دوستان ... کمک کمک

سلام خدمت همه دوستان و گیاهپزشکان محترم و عزیز لطفا اگه کسی طرح پژوهشی در مورد شناسایی و چرخه زندگی زنگها داره یا کاری در این زمینه انجام داده ممنون میشم اطلاعاتشو در اختیارم بذاره ... با تشکر و سپاس

zemestan_d

عضو جدید
کسی در مورد این علف هرزهای این خانواده چیزی میدونه؟؟؟

کسی در مورد این علف هرزهای این خانواده چیزی میدونه؟؟؟

سلام دوستان در مورد علف های هرز خانواده ی {boraginaceae} اطلاعاتی داره؟؟؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه به آدرسی که گفته بودین رفتم .... مشکلم حل نشد . کس دیگه ای میتونه کمک کنه ؟؟ممنون میشم

دوست عزیز یکی این کتاب هست شاید بدردت بخوره.....

دوفصلنامه رستنيها

Botanical Journal of Iran

ISSN 1608-4306

دوفصلنامه تحقيقات در مورد رستنيها(گياهان و قارچ ها) داراي رتبه علمي - پژوهشي (کشاورزي)

سال ششم، شماره 1 (پياپي 21)، سال 1384
136 صفحه

یکی هم این سایت رو یه سر بزن شاید بدردت خورد...
http://www.magiran.com/magtoc.asp?mgID=2353&Number=21&Appendix=0

ever green 1

کاربر فعال
سلام دوستان
واسه پایان نامه باید روش جداسازی قارچ به صورت تک اسپور رو یاد بگیرم. مقاله فارسی یا انگلیسی یا هر منبع دیگه ای رو میشناسین که با یه روش ساده این کار رو بشه انجام داد.اگه به زبان فارسی باشه که خیلی بهتره. پیشاپیش ممنون

moaqfe

کاربر بیش فعال
یه مو توی خونه کاشتم که به مو وحشی درکه معروفه و طعم بسیار خوبی داره ولی نمیدونم چرا تو خونه ما دونه هاش درشت نمیشه

jalaltatari

عضو جدید
با سلام سم گرانستار از سموم پهن برگ كش انتخابي در مزارع گندم است و روي تعدادي از علف هاي هرز پهن برگ مؤثراين علفكش روي علف هاي هرزي نظير سمسيل (علف شور)پنيرك ،اسفناج وحشي،پيچك اثري ندارد ولي گلرنگ وحشي را به خوبي كنترل مي كند . در اين سم دما بسيار مهم و حرف اول را مي زند يعني در دماي سرد اثر چنداني روي علف هرز ندارد كه به علت حركت كند شيره سلولي گياه علف هرز در فصل سرد مي باشد دز مصرفي آن 25 گرم در هكتار مي باشد (البته با دز بالاتر حدود 2 برابر روي پنيرك اثردارد)
تاپيك علفكش انتخابي باريك برگ مزارع كلزا مي باشد اين علفكش روي جودره،يولاف،فالاريس اثري ندارد و دز مصرفي آن 1 ليتر در هكتار مي باشد .
در مورد اظهار نظر دوست عزیز علی سلطانی لازم به ذکر است ، تاپیک علفکش انتخابی باریک برگ کش مزارع گندم می باشد و نه کلزا و مضاف بر این این علفکش تاثیر بسیار خوب روی یولاف و فالاریس دارد . دوز مصرفی به ثبت رسیده 500 سی سی الی 800 سی سی در هکتار می باشد. با توجه به مصرف مداوم این سم طی سالهای 73 الی 91 مقاومت علفهای هرز به تاپیک و همچنین سایر علف کشهای گروه فوپ و زیر گروه فوپ یعنی دیم ها شکل گرفته است . لذا در اراضی که نشانه های مقاومت وجود دارد استفاده از علف کشهای گروه فوپ و دیم توصیه نمی شود . و می بایست علف کشهایی با نقطه اثر متفوت با این گروه ها مورد استفاده قرار گیرد علف کشهایی نظیر آتلانتیس با دوز مصرف 1.5 لیتر در هکتار

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
توضیح درمورد سم گرانستار

توضیح درمورد سم گرانستار

تری بنورون متیل(گرانستار): این علف کش تماسی واز گروه سولفونیل اوره ها بوده و کاملا انتخابی مزارع غلات است.اگر با سورفکتانتهای غیر یونی مصرف شود اثر آن افزایش می یابد.درصورتی که همراه بابرخی ازسموم فسفره یا کود های شیمیایی حاوی سورفکتانت مصرف شود ممکن است درگندم سوختگی ایجاد کند.ازآنجا که این علف کش کم مصرف است ،مقدار بسیارکم از باقیمانده آن درسمپاش ویا پاشیده شدن آن به مناطق غیر هدف زیانبار است. بنابر این هنگام سمپاشی باید از بادبردگی آن به اطراف ویا ریخته شدن آن درجوییهای آب جدا خودداری نمود.روی خارلته-پیچک-پنیرک-هفت بند وغربیلک ضعیف عمل میکند.ولی شلمی-خاکشیرتلخ-شیرتیغی-ناخنک-تربچه وحشی وخردل وحشی را خوب کنترل میکند .اما امروزه به علت استفاده مداوم ازآن احساس میشود خردل وحشی به آن مقاوم شده است.
کلودینافوپ-پروپارژیل(تاپیک): این علف کش ازگروه آریلوکسی فنوکسی پروپیونیک اسید بوده واستفاده درمزارع گندم همراه با یک ایمن کننده(پادزهر) به نام کلوکونینتوست فرموله میشود.با این ایمن کننده نمیتوان تاپیک را درجو استفاده کرد.این علف کش بازدارنده سنتز ACCase است واصطلاحا به اینها گروه فوب میگویند.غیر قابل اخطلاط با علف کشهای شبه اکسینی نظیر توفوردی است.جوموشی-یولاف وحشی-فالاریس وعلف قناری را به خوبی کنترل میکند وروی چچم وچاودار ضعیف است.اما دربسیاری از مناطق ایران بدلیل مصرف بی رویه وعدم تناوب علفهای هرز نام برده شده به این گروه(فوپ) مقاومت نشان میدهند.
البته جدیدا درمزارع کلزا نیز مشاهده شده استفاده میشود جهت کنترل علف های هرز برگ باریک.

مورچک

عضو جدید
سلام دوستان عزیز وگرامی

سلام دوستان عزیز وگرامی

ایا دوستانی که رشته شان علف هرز هست می توانند درنوشتن پروپوزال برام کمک کنند عنوان پایاننامه بنده پراکنش وتراکم علف های هرز مزارع گندم می باشد

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخت مو

درخت مو

یه مو توی خونه کاشتم که به مو وحشی درکه معروفه و طعم بسیار خوبی داره ولی نمیدونم چرا تو خونه ما دونه هاش درشت نمیشه

سلام
من الان متوجه سوال شما شدم.
چند مورد را اگه به من بگید شاید بتوانم کمک کنم.
1- تاکنون هرس شده
2- بافت خاک
3- درختا مجاور اگر دارد.
4- تاکنون قارچکش هم مصرف کردید؟
5-باردهیش زیاده؟

moaqfe

کاربر بیش فعال
سلام
من الان متوجه سوال شما شدم.
چند مورد را اگه به من بگید شاید بتوانم کمک کنم.
1- تاکنون هرس شده
2- بافت خاک
3- درختا مجاور اگر دارد.
4- تاکنون قارچکش هم مصرف کردید؟
5-باردهیش زیاده؟
1بله تقريبا" هرسال براي گرفتن قلمه اونو هرس ميكنيم
2دو ساله خاك رو عوض كرديم
3درخت نارنج و توت نر و شاتوت
4اصلا"
5معموليه كم نيست
در ضمن درخت سه ساله هست و پيشرفتي نداره
شايد اينكه دو سوم از روز توت نر اجازه نميده آفتاب بهش برسه اين مشكل رو داره

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]سلام[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]به چند مورد زیر توجه کنید وبا توجه به 3 ساله بودن صبر کنید وموارد زیر راهم رعایت نمایید[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT]
[FONT=&quot]به منظور تربيت مناسب بوته ي انگور از سال سوم به بعد اقدام به هرس بوته ها مي كنند كه اين كار در زمستان زماني كه دماي محيط بيش از 5 درجه باشد يا در بهار پس از بيدار شدن بوته ها از خواب زمستاني ( زماني كه بوته ها تازه شروع به جوانه زدن مي كنند ) انجام مي گيرد[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT]
[FONT=&quot]ه طور کلی به سه طریقه می توان مو را هرس کرد: 1- کوتاه 2- طویل 3-مختلط [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]1- [/FONT][FONT=&quot]هرس کوتاه : وقتی است که روی بازو 2-3 جوانه می گذاریم و بقیه را حذف می کنیم [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]2- [/FONT][FONT=&quot]هرس طویل: وقتی است که روی بازو 7-8 جوانه می گذاریم و بقیه را حذف می کنیم [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]3- [/FONT][FONT=&quot]هرس مختلط[/FONT][FONT=&quot]: [/FONT][FONT=&quot]وقتی است که نصف شاخه ها را بلند و نصفی را کوتاه هرس می کنیم, هر قدر هرس شدیدتر باشد رشد بوته کمتر است و هر قدر میوه درخت بیشتر باشد رشد بوته مو نیز کمتر است بنابراین رشد با مقدار میوه و شدت هرس رابطه ای معکوس دارد[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT]
[FONT=&quot]كوددهي : بر اساس آزمون خاك و آزمون برگ ، مصرف كود دامي پوسيده به همراه كودهاي شيميايي بصورت چالكود ، يك ماه قبل از بيدار شدن بوته هاي انگور انجام گيرد. در صورتيكه آزمايش خاك قبل از احداث باغ انجام شده باشد، براي كنترل وضعيت تغذيه لازم است در مرحله پس از ريزش گل از برگهاي روبروي ميوه نمونه برگ به همراه دمبرگ تهيه و ميزان عناصر ازت ، پتاسيم و فسفر تعيين و بر اساس نتايج آزمون خاك و آزمون برگ توصيه كودي انجام گيرد[/FONT][FONT=&quot].
* [/FONT]
[FONT=&quot]روش چالكود : حفر 4-2 چاله به عمق 30 سانتيمتر و به فاصله 50-30 سانتيمتر از تنه درخت و يا توزيع كود در فاصله 50-30 سانتيمتري اطراف تنه و مدفون نمودن آن با بيل[/FONT][FONT=&quot].
- [/FONT]
[FONT=&quot]به منظور افزايش تشكيل ميوه انجام محلولپاشي با كودهاي اوره، سولفات روي و اسيد بوريك با غلظت 15 در هزار(به نسبت مساوي از هر كود) بلافاصله پس از هرس خشك و قبل از باز شدن جوانه ها توصيه مي گردد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]درضمن شما می توانید روی انگور خودتان از نمونه های مادری مختلف پیوند بزنید که کیفیت ومرغوبیت آن بالاتر میرود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]
[FONT=&quot]دردرختانی که درمنزل وجود دارند عموما یک بیماری قارچی به آن حمله میکند بخصوص درمرحله غوره که باعث عدم رشد میوه وحتی ترکیدگی آن میشود وبسته به زمان حمله قارچ علایم فرق میکند:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]اگر حمله قارچ ها در اوایل بهار صورت گیرد گلها تلقیح نمیشوند و می ریزند اما اگر حمله در مرحله غوره صورت گیرد غوره ها رشد نخواهند کرد وبه همان صورت باقی می مانند.در بیتر مواقع حمله این قارچ در فصل تابستان صورت می گیرد که در این صورت میوه در حال رشد ترک برداشته و دانه حبه اشکار میشود.[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]

moaqfe

کاربر بیش فعال
سلام
به چند مورد زیر توجه کنید وبا توجه به 3 ساله بودن صبر کنید وموارد زیر راهم رعایت نمایید.
به منظور تربيت مناسب بوته ي انگور از سال سوم به بعد اقدام به هرس بوته ها مي كنند كه اين كار در زمستان زماني كه دماي محيط بيش از 5 درجه باشد يا در بهار پس از بيدار شدن بوته ها از خواب زمستاني ( زماني كه بوته ها تازه شروع به جوانه زدن مي كنند ) انجام مي گيرد.
ه طور کلی به سه طریقه می توان مو را هرس کرد: 1- کوتاه 2- طویل 3-مختلط
1- هرس کوتاه : وقتی است که روی بازو 2-3 جوانه می گذاریم و بقیه را حذف می کنیم
2- هرس طویل: وقتی است که روی بازو 7-8 جوانه می گذاریم و بقیه را حذف می کنیم
3- هرس مختلط: وقتی است که نصف شاخه ها را بلند و نصفی را کوتاه هرس می کنیم, هر قدر هرس شدیدتر باشد رشد بوته کمتر است و هر قدر میوه درخت بیشتر باشد رشد بوته مو نیز کمتر است بنابراین رشد با مقدار میوه و شدت هرس رابطه ای معکوس دارد.
كوددهي : بر اساس آزمون خاك و آزمون برگ ، مصرف كود دامي پوسيده به همراه كودهاي شيميايي بصورت چالكود ، يك ماه قبل از بيدار شدن بوته هاي انگور انجام گيرد. در صورتيكه آزمايش خاك قبل از احداث باغ انجام شده باشد، براي كنترل وضعيت تغذيه لازم است در مرحله پس از ريزش گل از برگهاي روبروي ميوه نمونه برگ به همراه دمبرگ تهيه و ميزان عناصر ازت ، پتاسيم و فسفر تعيين و بر اساس نتايج آزمون خاك و آزمون برگ توصيه كودي انجام گيرد.
*
روش چالكود : حفر 4-2 چاله به عمق 30 سانتيمتر و به فاصله 50-30 سانتيمتر از تنه درخت و يا توزيع كود در فاصله 50-30 سانتيمتري اطراف تنه و مدفون نمودن آن با بيل.
-
به منظور افزايش تشكيل ميوه انجام محلولپاشي با كودهاي اوره، سولفات روي و اسيد بوريك با غلظت 15 در هزار(به نسبت مساوي از هر كود) بلافاصله پس از هرس خشك و قبل از باز شدن جوانه ها توصيه مي گردد.
درضمن شما می توانید روی انگور خودتان از نمونه های مادری مختلف پیوند بزنید که کیفیت ومرغوبیت آن بالاتر میرود.دردرختانی که درمنزل وجود دارند عموما یک بیماری قارچی به آن حمله میکند بخصوص درمرحله غوره که باعث عدم رشد میوه وحتی ترکیدگی آن میشود وبسته به زمان حمله قارچ علایم فرق میکند:
اگر حمله قارچ ها در اوایل بهار صورت گیرد گلها تلقیح نمیشوند و می ریزند اما اگر حمله در مرحله غوره صورت گیرد غوره ها رشد نخواهند کرد وبه همان صورت باقی می مانند.در بیتر مواقع حمله این قارچ در فصل تابستان صورت می گیرد که در این صورت میوه در حال رشد ترک برداشته و دانه حبه اشکار میشود.

فكر ميكنم نياز به سم ضدقارچ هم دارم

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آره. از قارچکشهایی مانند فلینت-استروبی یا توپاس میتونید استفاده کنید.یا با گوگرد گردپاشی نمایید.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
ایا دوستانی که رشته شان علف هرز هست می توانند درنوشتن پروپوزال برام کمک کنند عنوان پایاننامه بنده پراکنش وتراکم علف های هرز مزارع گندم می باشد

سلام
با من در تماس باشید
انشالله بشه کمکتون کرد
:)

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من دررابطه با سپردارزردشرقی مرکبات مطلب میخواستم اگر کسی از دوستان داره ممنون میشم کمک کنه. با رفرنس با بیشتر ممنون

باكتري بوچلرا

باكتري بوچلرا

با سلام لطفا در مورد باكتري بوچلرا مقاله اي به صورت پپاور پونت قرار بديد ...مممنون

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام لطفا در مورد باكتري بوچلرا مقاله اي به صورت پپاور پونت قرار بديد ...مممنون
بعید میدونم در این حد حاضر و آماده کسی بتونه کمکتون کنه، به نظرم بهتره خودتون یه کمی بیشتر تلاش کنید

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
لطفا منابع كارشناسي ارشدحشره شناسي پزشكي رو هم تو سايت قرار بديد و بيشتر درموردش اطلاعات بديد ............ممنون

این ها منابع مورد مطالعه یه رتبه 6 کنکور ارشد حشره پزشکی چند سال پیش !!! مال ویژه نامه ایی که هنوز چاپ نشده دعا کنید چاپ بشه !! من حالا این قسمتشو در اختیارتون قرار میدم ....
حشره پزشکی.PNG

smr7258

عضو جدید
نانو در کنترل آفات کشاورزی

نانو در کنترل آفات کشاورزی

سلام بچه ها
کسی درمورد کنترل آفات زراعی و باغی مطلبی میدونه؟ یا کتاب یا سایت علمی و معتبری میشناسه که به من کمک کنه؟!1
ممنون

pe pe

عضو جدید
درد و دل

درد و دل

با عرض سلام و خسته نباشید.
مهندسان عزیز من از اون بچه درس نخون های رشته کشاورزی بودم که تازه سرم خورده به سنگ :D رفتم سربازی و اومدم و میبینم که هیچ مدله نمیتونم این همه سالی که رفتم دانشگاه و درس نخوندم و بیخیال بشم و برم سراغ کاری غیر از کشاورزی! بعدشم هرکی بهم میرسه توقع داره با یه تجویز ریز کل گل و گیاهای خونه خودشونو مامانشیینارو درمان کنم. از طرفی توی یه شرکت کشاورزی هم در حال رفت و آمدم تا بتونم قرداد بنویسم. خلاصه که گیر افتادم. واسه اولیش البته راه فرار بلدم :redface: که از یکی از استادامون یاد گرفتم تا الانم خیلی کمکمون کرده. البته نه همیشه :(
به هر حال امیدوارم بتونم با کمک بچه های این تالار معلوماتم و زیاد کنم

gandom talaee

عضو جدید
کنترل سنک

کنترل سنک

سلام کسی میتونه در مورد کنترل سنک که از زمینهای کلزای استان گلستان فوران کرده و به مزارع جالیز حمله کرده کمکم کنه ؟

jalaltatari

عضو جدید
سلام کسی میتونه در مورد کنترل سنک که از زمینهای کلزای استان گلستان فوران کرده و به مزارع جالیز حمله کرده کمکم کنه ؟

سلام دوست عزیز، آفتی که بهش اشاره کردید سنک نیست> کک کلزاست . با یه حشره کش میتونید کنترلش کنید . دیپترکس - دانیتول - دیازینون - و ...

آخرین ویرایش:

jalaltatari

عضو جدید
سلام . کاملا حق با شماست . اشتباه از طرف من بوده . همونطور که اشاره کردید افتی که بهش اشاره کردید از ناجور بالانه . کاملا درسته و هیچ شباهتی به سوسک های کک مانند نداره . افت مورد نظر یه نوع سن ، به نام سن نایسیوس نام داره .با نام سن بذرخوار کلزاشناخته میشه . با نام علمی Nysius cymoides
4سال پیشم یه همچین حالتی تو منطقه پیش اومده بود . وقتی هوا گرم و خشک بشه این افت خیلی شیوع پیدا میکنه . اگه دقت کنید زیر کاه و کلش باقی مانده کلزا جمعیتشون وحشتناک زیاده . سم پاشی با سمومی که قبلا قید کردم . همچنین سمومی مانند سایپرمترین حتی آمبوش میتونه کنترلش کنه ولی حتما مراقب و مانیتورینگ فراموش نشه چون مطمئنا نیاز به تکرار سم پاشی خواهد بود .

آخرین ویرایش: