درخواست مطالب گیاهپزشکی

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
همون خوبه !!! 10 تا منبع داره فقط !!! بفرست یه ایمیلم لطفا !!! بیا اینم ایمیلم eli_biabangard@yahoo.comممنونت میشم ;)

6 صفحست 7 تا منبع داره:surprised:
الان می فرستم

خب یکیتون فایلشو بذاره تو همین تاپیک یا یه تاپیک مجزا که اگه کس دیگه ای لازمش شد بتونه استفاده کنه...

eliot -esf

کاربر ممتاز
نماتودنماتود ها یا کرم های لوله ای دسته ای از کرم ها هستند که دارای شکل لوله ای هستند. بیش از 80000 گونه شناخته شده اند که 15000 گونه انگل می باشند. در تمامی محیط ها حتی در قطب ها یافت می شوند. گونه هایی که به صورت آزاد زندگی می کنند اکثراً میکروسکوپی هستند. گونه های چند متری نیز یافت می شوند (به خصوص در وال ها). تولید مثل آنها جنسی می باشد و طبعاً به دو جنس نر و ماده وابسته است. جنس ماده بزرگتر از جنس نر می باشد. جالب است بدانید که نماتودها حتی سیستم عصبی هم دارند!مهم ترین آنها که به عنوان مدل در آزمایش های ژنتیکی به کار می رود و نقشه ژنتیکی آن کاملاً معلوم شده است Caenorhabditis elegansمی باشد.چند سال پیش در دوران راهنمایی به کرم میکروسکوپی ای برخوردیم که برایمان خیلی عجیب بود که این موجود تک سلولی است یا چند سلولی. حرکت این موجودات بسیار جالب است و دقیقاً شبیه سایر کرم هاست. البته گونه ای در آب هستند و به راحتی شنا می کنند. حرکت این موجود در آب با حرکات موجی بدنش میسر می شد. این نماتودها از باکتریها، قارچ ها و حتی آغازیان تغذیه می کنند.در نزدیکی های دهان یک توده دیده می شد که تیره تر بود. توجه داشته باشید که این کرم هامغز ندارند و قلب نیز به همچنین. احتمالاً این تیرگی مرکز تجمع نورون ها باشد که در این جانداران یافت می شود. دقت کنید که کرم های لوله ای انواع بیماریزا و انگل زیادی دارند. از آسکاریس مشهور گرفته تا کرم کلیه (Dioctophyma renale) که تا 103 سانتی متر نیز می تواند باشد و یا بیماری لوآ لوآ (کرم چشم آفریقایی) که در جنگل های آفریقایی وجود دارد.پس خواهشاً در صورت مواجهه با چنین موجوداتی دستکش داشته باشید! انواع زندگی در نماتدهای پارازیت گیاهیآزاد زی: به طور آزاد در خاک، سطح ریشه یا ساقه های زیر زمینیپارازیت خارجی( Ectoparasite): در بیرون بافت گیاه قرار دارند و با استایلت خود مواد غذایی را از بافت جذب می کنند.پارازیت داخلی( Endoparasite): وارد بافت گیاه شده و ممکن است تا ناحیه استوانه ی مرکزی پیشروی کند مانند:Melidogyne. نماتود های پارازیت خارجی و پارازیت داخلی می توانند به صورت مهاجر و ساکن باشند:نماتد مهاجر: به طور آزاد در خاک زندگی می کنند و از گیاهان بدون اینکه به آنها بچسبند تغذیه می کنند یا اینکه وارد گیاه شده و در داخل گیاه به اطراف حرکت می کنند.نماتد ساکن: وارد ریشه شده و در داخل گیاه به اطراف حرکت نمی کنند. علائم بیماریهای ناشی از نماتدهادر اندامهای زیر زمینی:گال یا غده ریشه ای، زخم ریشه ای، ریشه افشان و پوسیدگی ریشه در اندامهای هوایی:علائمی مشابه کمبود عناصر غذایی کوتولگی ، کم رشدی ویا ضعف عمومیگال یا غده های هوایی روی برگ، ساقه ودرون بذر(نماتد گال دانه ی گندم) زردی شاخ و برگ وپژمردگیپیچیدگی و تورم ساقه و برگ مانند نماتد ساقه یونجه طبقه بندی نماتودحدود 15000 گونه نماتود شناخته شده که فقط 10% آنها انگل گیاهان می باشند. نماتدهای انگل گیاهی اکثرا در راسته Tylenchidaقرار دارند ولی برخی در راسته Dorylaimida جای دارند. مدیریت مبارزه با بیماری1- عملیات زراعی : تناوب زراعی، آیش و شخم، استفاده از محصولات پوششی2- استفاده از واریته های مقاوم3- ضد عفونی خاک با: گرمادهی،آفتابدهی، استفاده از گازهای تدخینی و مواد شیمیایی مانند متیل بروماید ، متام سدیم، کلروپکرین و متیل ایزوتیوسیانات 4- نماتود کشها: آلدیکارپ، اکسامیل و فنامیفوس5- کنترل بیولوژیک با قارچها و باکتریهای آنتاگونیست اثر کودهای آلی و شيميايی روی نماتود Meloidogyne javanica در خيارکودهای آلی، شامل کودهای نپوسيده ی دامی، مرغی، کود سبز، کمپوست، کودهای شيميايی(NPK) به طور جداگانه و در تلفيق با کودهای آلی در کنترل نماتودهای ريشه ی گرهی گونه ی غالب، Meloidogyne javanica روی خيار رقم P.S نشان داد که تلفيق کود مرغی و شيميایی(NPK) از مؤثرترين تيمارها در کاهش تعداد تخم و نوزاد نماتود در خاک و ريشه بوده است. همچنين کاهش جمعيت تعدادی از نماتودهای انگلی ديگر و نيز ازدياد جمعيت نماتودهای آزادزی نسبت به شاهد شده و بيشترين ميزان رشد و نمو گياه نيز در اين تيمار بود. تيمارهای کود مرغی، تلفيق کودهای حيوانی و سبز با کودهای شيميایی، کود حيوانی، کودهای سبز و کمپوست به ترتيب در رده های بعدی قرار گرفتند. ساير تيمارها شامل کودهای شيمياییNPK نيز اثرات اندکی در کاهش تعداد تخم و نوزاد نماتود M. javanica نسبت به شاهد داشتند. نماتود گال دانه ی گندم Anguina tritici))این نماتود از جنسAnguinaو از خانواده ی Anguinidae و انگل اجباری برگ و خوشه می باشد و اولین نماتود پارازیت شناخته شده است، انتشار جهانی دارد و ناقل باکتری عامل بیماری خوشه ی صمغی گندم Clavibacter tritici و قارچ عامل پیچیدگی و سیاه شدن برگ و خوشه ی گندم Dilophospora alopecuri نیز می باشد این نماتود به گندم،جو و چاودار حمله می کند. علائم1-گیاهچه های آلوده کوتاه شده و برگهای آنها لوله ای، پیچیده و موجدار می گردند.2- یک برگ لوله ای برگ بعدی و یا گلازین را که در حال ظاهر شدن است را داخل خود به تله انداخته و باعث حلقه ای شدن، خمیدگی و بد شکلی شدید آنها می شود.3- ساقه ها در نزدیک قاعده ی بزرگ، خمیده و کوتاه می گردند.4- گلوم وگلومل ها در اثر فشار گال ها از هم باز می شوند و ریشک ها می ریزند.5- در خوشه به جای بذر، گالهای تیره و بسیار سختی که کوچکتر از بذر گندم و کمی گرد هستند، تشکیل می شود.6- فاصله ی بین گره ها کوتاه7- تورم در برگ ها و بندها8- طول ریشک ها بسیار محدود (8 Awn)9- خوشه های مبتلا سبک تر هستند این نماتود به صورت لارو سن دوم در گالها یا در گیاهان آلوده در پاییز زمستان گذرانی می کند.همزمان با کشت بذر گندم، گالها با جذب آب پاره شده و لارو های سن دوم از گال بیرون آمده و ازگیاهچه ها بالا رفته و از برگ و ساقه تغذیه میکنند. (پارازیت خارجی)پس از تشکیل گل آذین از طریق کلاله وارد تخمدان می شود و شروع به تغذ یه ی شدید می کند. (پارازیت داخلی) کنترل1-محلول آب نمک20%:در این روش بذر ها را داخل محلول می ریزند و بذر آلوده به دلیل سبک بودن روی محلول جمع می شوند و بذرهای سالم پایین تر قرار می گیرند که می توانیم با این کار بذرهای سالم وآلوده را از هم جدا کنیم سپس باید بذرها را خوب شسته و خشک کنیم که اگر این کار به خوبی صورت نگیرد به قوه ی نامیه گندم آسیب می رسد و در نتیجه درصد سبز شدن بذرها کاهش می یابد. 2- بوجاری:در این روش از دستگاه هایی که دارای غربال هایی برای جدا کردن بذرهای آلوده(کوچک)از بذرهای سالم استفاده می شود. 3- تناوب زراعتی:به دلیل ناتوانی نماتود در زندگی آزاد می توان با کاشت گیاهان غیر میزبان مانند آفتاب گردان، پنبه، سیب زمینی، سویا، عدس، لوبیا و ماش با توجه به گردش زراعتی منطقه با این نماتود مقابله کرد. 4- ضدعفونی به وسیله ی آب داغ: یک روش قدیمی است و کاربردی ندارد که به دو صورت انجام می دهندa) ابتدا بذرها را به مدت 6-4 ساعت در آب معمولی بعد آن ها را به مدت 10 دقیقه در آب دقیقاً°[SUP]c[/SUP]54 قرار میدهیم.و بایستی دقت شود که در مدت ضد عفونی درجه حرارت آب پایین نیاید چون نتیجه ی به دست آمده کاملاً رضایت بخش نخواهد بود. b)عده ای دیگر عقیده دارند که می توان بذرها را به مدت 30 دقیقه در آب °[SUP]c[/SUP]54-52 قرار داده تا نماتود ها در داخل بذرها کشته شوند. نماتود سیست چغندرقند
نماتود چغندرقند ابتدا در آلمان در سال 1859 توسط Hermans Schact در مزارع چغندر كاری كشف شد و بعداً در سال 1871 اشميدت Schmidt اين انگل را تحت نام Heterodera schachtii نامـگذاری كرد. اين نماتود علاوه بر چغندرقند به سبزی های مختلف مثل چغندر لبويی، كلم بروكلی، كلم، گل كلم، شاهی، ترب، مارچوبه،تربچه، اسفناج، گوجه فرنگی و شلغم حمله می‌كند در حال حاضر در اروپای شمالی،انگلستان، آمريكا، كانادا و ژاپن گزارش شده است. اين نماتود اولين بار در ايران در سال 1348 توسط شفر و اسماعيل پور از مزارع چغندرقند تربت حيدريه استان خراسان جمع آوری گرديده است. لاوه بر استان خراسان،اين نماتود در آذربايجان، اصفهان، كرمانشاه و فارس شيوع دارد. در ايران انواع كلم، ترب، تربچه، شلغم و شاهی و اسفناج نيز از ميزبانهای آن تعيين و شاخته شده است.بر اساس مطالعات كلاكلی و فريور ميهن (1358) نماتود Heterodera schachtii شكل جنسی ماده و نر می باشد. ماده های جوان و كامل به طور طبيعی ليموئی شكل و در ابتدای امر رنگ آنها سفيد شيری است كه به آسانی و با چشم غير مسلح بر روی ريشه ی گياه ميزبان ديده می شود و معمولاً بين 6/0 تا 8/0 ميليمتر طول و 4/0 تا 5/0 ميليمتر عرض آنها می باشد. رنگ سفيد ماده های جوان پس از افتادن در خاک بدون گذراندن مرحله ی زرد رنگشان از سفيد تبديل به قــهوه‌ای می ‌گردد. در اين مواقع به آنها سيست اطلاق می شود. هر سيست محتوی تعداد 5 تا 300 تخــم ( لارو سن يک داخل تخم می باشد ) و لارو سن دوم می باشد كه بسته به شرايط اين تعداد متفاوت است نماتود نر بر خلاف ماده ی كرمی شكل می باشد و طول آنها بين 3/1 تا 6/1 ميليمتر و اسپير spear آن گره دار و قوی است.

چرخه ی زندگی نماتود شامل تخم، لارو نر و ماده كه قبل از بلوغ دارای چهار مرحله ی لاروی بوده و سرانجام سيست ماده می باشد. تخم كوتاه، استوانه ای، دو طرف گرد و تعداد كمی فقط در سيست ماده می باشند تعدادتخم از 50 تا 600 عدد تغيير می‌كند آنها در داخل سيست مادر تفريخ می شوند و يا اينكه در داخل ماده ی ژلاتينی چسبيده به بدن مادر كه از بدن مادر به خارج هدايت شده است تفريخ می گردند.
نماتودها در خاک آلوده گسترش يافته و همچنين نشاهای آلوده، وسايل كشاورزی و ماشين آلات به راحتی بيماری را انتقال می دهند.
Globodera در يک طيف درجه حرارت نسبتاً محدود تكثير می‌كند. تفريخ تخمها و نفوذ لارو به داخل ميزبان در پايين تر از 14 درجه ی ساتيگراد به ندرت اتفاق بيافتد. تفريخ و نفوذ در دمای 16 درجه شروع شده و دمای بهينه ی آن 25 درجه سانتيگراد می باشد و تقريباً در بالاتر از 5/29 درجه هيچ تفريخ يا نفوذ صورت نمی‌گيرد. رطوبت زياد و دمای بالا سيست ها را به آسانی از بين می برد . بيشتر آنها در آب 54 درجه ی سانتيگراد به مدت 5 دقيقه از بين می روند.
علائم و نشانه‌های خسارت
علائم اندام هوايی گياه ارتباط به سن، فصل و دما دارد. اولين علائم بيماری در روی چغندرقند در اوايل فصل تابستان و در هنگام تابش آفتاب به صورت پژمردگی برگهای بوته ی چغندر بروز می كند و در هنگام شب ودر هوای خنک برگها مجدداً حالت عادی و شادابی خود را باز می يابند. شكل عمومی بوته عقب افتاده و زرد و كم رشد است.بعد از حمله یGloboderaroostochiensis ريشه ی اصلی كوچكتر از معمول ولی دارای ريشک های فرعی زياد از حد و افشان می ‌باشند. تقريباً در همه ی موارد بعد از نفوذ نماتود قارچها حمله كرده و سبب سياهی بافت ريشه می ‌شود. اگر تعداد زيادی لارو به ريشه حمله كند، سبب از بين رفتن ريشه‌ها می ‌گردد. مهمترين علائم حمله ی نماتود وجود سيست (Cyst)های سفيد رنگ به اندازه ی حدود يک ميليمتر يا ته سنجاق است كه با چشم عادی و غير مسلح قابل رؤيت هستند. اگر چه بافت مورد حمله ی نماتود قدری ضخيم می شود اما هيچ برآمدگی يا غده‌ای در درون بافت گياه مانند نماتود مولد غده به وجود نمی آيد. کنترلاگر چه تناوب زراعی كاملاً در حذف Globodera مؤثر نيست ولی اگر هر 4 سال يک بار محصول حساس كاشته شود سيست ها به ندرت می‌توانند آلودگی ايجاد كنند تناوب طولانی ترنيز بهتر است اگر به مدت 12 سال گياه حساس در زمين كاشته نشود، آلودگی تقريباً از بين خواهد رفت تناوب بايد همراه با حذف همه ی علفهای هرز حساس باشد. روش ديگر مبارزه اين است كه به محض اينكه دما اجازه دهد بايد كاشت انجام شود بعضی از ارقام سيب زمينی و كروسيفر در دمای زير 15درجه می ‌توانند رشد كنند و اين گياهان قبل از اينكه خسارت بزنند به خوبی رشد نموده و محصول توليد می ‌نمايند. PH پايين خاک يعنی حدود 4 و يا PH بالا سبب كندی تفريخ تخم ها مي شود اما PH=6 برای تفريخ بسيار مناسب است استفاده از بخار آب در مواردی از قبيل خزانه، گلخانه و شاسی ها امكان پذير است. در مزرعه بايد از سموم نماتودكش استفاده نمود. كيسه ها، وسايل كشاورزی و ماشين آلات بايد در زير پوشش با سموم گازی شكل ضد عفونی شوند موقعی كه وسايل و ماشين آلات از مزرعه ای مشكوی انتقال داده شده و مورد استفاده قرار گيرند، بايد ضد عفونی شود. متيل برومايد يک گاز بسيار خطرناک بوده بايد با احتياط از آن استفاده کرد. فضايی كه بايد ضد عفونی شود بايد حتماً محاسبه گردد و به نسبت 380 گرم در متر مكعب بايد گاز متیل برومايد استفاده شود حداقل به مدت 16 ساعت بايد وسايلی كه ضد عفونی می ‌گردد پوشانده شود. دمای محيط كمتر از 15 درجه سانتيگراد نباشد. در هنگاميكه پوشش برداشته می شود بايد از ماسک ضد گاز استفاده نمود. برچسب كپسول گاز بايد به خوب مطالعه کرد.
خاک مزرعه را با نماتود كش های مختلف می ‌توان ضد عفونی نمود. يكی از بهترين سموم نماتود كش كه تاكنون عرضه شده است عبارتست از
(Dichloropropene + Dichloropropane) D-D. خاک مورد ضدعفونی بايد رطوبت متوسطی داشته ودمای آن حداقل 15 درجه ی سانتيگراد باشد. مواد فرار بايد در عمق 15 تا 30 سانتيمتر در خاک تزريق شود اين ماشينها بايد خوب كاليبره شده تامواد سمی با غلظت معينی در خاک تزريق گردد. برای ساير نماتودها بايد غلظت دو برابر استفاده شود. گاهی دو نوبت سمپاشی به فاصله ی 3 تا 4 هفته توصيه می ‌گردد. هيچ گياهی حداقل تا دو هفته بعد از استعمال سم نبايد كاشته شود.اگر امكان داشته باشد، تناوب طولانی بعد از ضد عفونی خاک بايد رعايت شود سموم متام سديم (Methamsodium )، دازومت (Dazomet ) می توانند مورد استفاده قرار گيرد. گاهی اوقات D-D درعمق 20سانتيمتری در خاک تزريق می شود و سپس سم متام سديم در عمق كمتری تزريق می ‌گردد تا نماتودهای سطح خاک نيز از بين بروند. منابع ü microworld.persianblog.ir ü Royan.cjb.com ü tu-myco.mihanblog.com ü www.sabzineh.ir/nematodology ü www.agro84.blogfa.com/ ü tabrizupp86.blogfa.com ü forum.gigapars.com

eejee

عضو جدید
کمک

کمک

سلام دوستای گلم،جایگاه ریکتزیا در طبقه بندی جانوران رو برام بفرستید:gol:

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم،جایگاه ریکتزیا در طبقه بندی جانوران رو برام بفرستید:gol:

سلام !! من در همین حد بلدم !! گروهی از میکروارگانیسم‌ها که از نظر اندازه حدّواسط باکتری‌ها و ویروس‌ها هستند. ریکتزیاها انگل‌های درون یاخته‌ای‌اند که داخل یاخته‌های موجودات بزرگتر تکثیر می‌شوند

saeedi_h

عضو جدید
مشاوره

مشاوره

سلام ببخشید که من تاپیک اضافه داره میزنم تازه وارد سایت شدم و نمیدونم از کجا شروع کنم و چند تا مشکل دارم..
1.من 6ماهه لیسانس گرفتم..و دارم دنبال کلینیگ میرم ولی ازمون گذاشتن و نمونه سوال میخوام
2.منابع این ازمون چیا هست؟
3. افات و بیماریهای مربوط به منطقه ی خودمو بخونم یا همرو؟
4.من اطلاعاتم ضعیفه میترسم کلینیک بزنمو چیزی بلد نباشم
5.تو این سایت میشه کتاب یا عکس رو مستقیم یکجا دانلود کرد؟
ممنون میشم یکی کمکم کنه و منو راهنمایی منه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام ببخشید که من تاپیک اضافه داره میزنم تازه وارد سایت شدم و نمیدونم از کجا شروع کنم و چند تا مشکل دارم..
1.من 6ماهه لیسانس گرفتم..و دارم دنبال کلینیگ میرم ولی ازمون گذاشتن و نمونه سوال میخوام
2.منابع این ازمون چیا هست؟
3. افات و بیماریهای مربوط به منطقه ی خودمو بخونم یا همرو؟
4.من اطلاعاتم ضعیفه میترسم کلینیک بزنمو چیزی بلد نباشم
5.تو این سایت میشه کتاب یا عکس رو مستقیم یکجا دانلود کرد؟
ممنون میشم یکی کمکم کنه و منو راهنمایی منه
سلام. خوش اومدی
1- من نمونه سوال ندارم. اگه بقیه بچه ها کسی داره بذاره ما هم استفاده کنیم
2- همون درسایی که تو چهار سال خوندی! البته آفات (انواع و اقسامش) مهمتره
3- همه رو باید بدونی ولی اطلاع خاص و دقیق از آفات و بیماریهای منطقه خودتون لازمه که میتونی اگه کلینیک دیگه ای هست ازش بگیری یا اگه نیست به مراکز خدمات کشاورزی یا جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنی و لیستشو بگیری
4- نترس، برو من هواتو دارم!
5- اینی که گفتی یعنی چی؟!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
من كلي كتاب دارم به زبان لاتين كه فارسي نيستن ولي خيلي توپ و باحالان بخوني مخ ميشي البته كتاب كاغذي نيستن دانلود شدن
پايه ام بهت بدم فقط من سرعتم فعلا كمه IDSl قطع بيده و نميشه بهت بدم متاسفم حالا كه فكر ميكنم نميشه پايه باشم.
آخه كلينيك بزني چي بشه؟ اين كلينيكا همه دارن فرت ميشن من دوره كارآموزيم توي بخش تحقيقات نهال و بذر بودم جاتون خالي اينقدر تجربه شد ...هييييييي چه دوراني بود اونجا اصلا به سخنان حكيمانه ما توجه نميكردن واسه خودشون كار ميكردن اينايي كه تحصيلكردن اينطور بودن وايييي به حال اونايي كه تحصيل نكردن.آخرش هم بازرس ميخواست بياد نميدوني چه كار كه نميكردن
ولي فعلا كه يه نفر فعاله بزاريم بره جلو ببينيم تهش چي ميشه!!!!!

آخرین ویرایش:

saeedi_h

عضو جدید
سلام. خوش اومدی
1- من نمونه سوال ندارم. اگه بقیه بچه ها کسی داره بذاره ما هم استفاده کنیم
2- همون درسایی که تو چهار سال خوندی! البته آفات (انواع و اقسامش) مهمتره
3- همه رو باید بدونی ولی اطلاع خاص و دقیق از آفات و بیماریهای منطقه خودتون لازمه که میتونی اگه کلینیک دیگه ای هست ازش بگیری یا اگه نیست به مراکز خدمات کشاورزی یا جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنی و لیستشو بگیری
4- نترس، برو من هواتو دارم!
5- اینی که گفتی یعنی چی؟!
خیلی ممنونم عزیز... خیلی سخته که همرو دوباره بخونم :( ... یه نمونه سوال واس استان خودمونو گرفتم که اکثرا مربوط میشه به افات و بیماریهای خود استان... چندان سخت نیست ولی جوابشونو ندارم.... من به این کلینیک نیاز دارم...از بیکاری خسته شدم... به نظرم واس ازمونش همین افات و بیماریها و سموم مجازی که تو همین انجمن اشاره شدرو بخونم بهتر نیست؟؟

saeedi_h

عضو جدید
من كلي كتاب دارم به زبان لاتين كه فارسي نيستن ولي خيلي توپ و باحالان بخوني مخ ميشي البته كتاب كاغذي نيستن دانلود شدن
پايه ام بهت بدم فقط من سرعتم فعلا كمه IDSl قطع بيده و نميشه بهت بدم متاسفم حالا كه فكر ميكنم نميشه پايه باشم.
آخه كلينيك بزني چي بشه؟ اين كلينيكا همه دارن فرت ميشن من دوره كارآموزيم توي بخش تحقيقات نهال و بذر بودم جاتون خالي اينقدر تجربه شد ...هييييييي چه دوراني بود اونجا اصلا به سخنان حكيمانه ما توجه نميكردن واسه خودشون كار ميكردن اينايي كه تحصيلكردن اينطور بودن وايييي به حال اونايي كه تحصيل نكردن.آخرش هم بازرس ميخواست بياد نميدوني چه كار كه نميكردن
ولي فعلا كه يه نفر فعاله بزاريم بره جلو ببينيم تهش چي ميشه!!!!!
سلام دوست گلم..ممنون از لطفت من لاتینم ضعیفه تا بخوام ترجمه کنم کلی شده... میدونی چرا کلینیک میخوام بزنم؟؟ چون اینو خوده جهاد داره به یک خدمات کشاورزی که در روستا هست میده دقیقا همون روستای اجدادیم... زمین کشاورزی هم زیاده...همه منو میشناسن...گندم وکلزا محصول اصلیه که با سویا افتابگردان ماش لوبیا در تناوب هست...اگه فعال باشم میتونم خودمو خوب جمع جور کنم... فقط هیچ تجربه ای ندارم... محتاجم به یاری شماها... ممنونم

پ.م

عضو جدید
آفات برنج

آفات برنج

دوستان سلام می خواستم در مورد آفات برنج مثل مکس خزانه برنج، زنجرک برنج و کنه برنج توضیحاتی بهم بدین ...

sahar91

عضو جدید
بیماری

بیماری

سلام دوستان کی میتونه یه سایت خوب درمورد ویروس حبوبات معرفی کنه ؟:surprised:

sahar91

عضو جدید
افات گیاهی

افات گیاهی

سلام. دوستان کسی یه سایت خوب سراغ داره که توش عکسای سپردار قهوه ای مرکبات باشه؟ استادم خواسته ارایه بدم اما عکس ازش ندارم:cry:

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببين عزيزم برو توي گوگل بزن
Chrysomphalus dictyospermi Morgan
كلي عكس بهت ميده كه ميتوني بدي به استادت و كارت رو راه ميندازه
ادرس داشتم بهت بدم ولي ويندوزم رو عوض كردم همه چي پريده
اينم يكي از عكساشه

sahar91

عضو جدید
سپردار قهوه ای

سپردار قهوه ای

ممنون میشم اگه کسی ادرسی بهم بده که بتونم توش مطلب وعکسای خوب از سپردارقهوه ای مرکبات پیداکنم!:w10:

sahar91

عضو جدید
ویروس گیاهی

ویروس گیاهی

دوستان ادرسی اگه دارین درمورد ویروس حبوبات ممنون میشم به منم معرفی کنین.

aralan

عضو جدید
لطفا اگر در مورد نماتدهای مفید خاک با متن انگلیسی مطلبی دارید کمکمان کنید

لطفا اگر در مورد نماتدهای مفید خاک با متن انگلیسی مطلبی دارید کمکمان کنید

از دوستان اگر ترجمه متن را هم داشته باشند خیلی عالی می شود
یا روشی برای ترجمه متن هم \یشنهاد فرمایید خیلی ممنون

آرشیام

عضو جدید
ویروس موازئیک خیار

ویروس موازئیک خیار

سلام دوستان
با عرض معذرت فراوان
کسی هست که بتونه در مورد ویروس موزائیک خیار کمکم کنه
عکس یا مطلب باشه خیلی خوب میشه
ممنونم از لطفتون
:smile:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زود تند سریع این پنج تا مقاله ای رو که میخوام بهم بدید !

سوسک برگخوار عراقی ، سوسک برگخوار پارسی ، کرم ریشه خوار صنوبر ، پروانه ی دم چنگالی بزرگ صنوبر ، شته ی صنوبر

مشخصات عمومیشو میخوام . ببینم بچه زرنگا کدومان :D

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
میخوای چکار کنی؟
چرا زود تند سریع؟
سوسک برگخوارا از اسکارابیده اند و جزء آفات درجه یک صنوبر اند
کرم ریشه خوار صنوبر کاپنودیس میلیاریس میلیاریسه جزء آفات درجه یک صنوبر!
پروانه دم چنگالی Cerura vinula intermedia
اینم درجه یکه!
اما کدوم شته رو میخوای؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم 5 تا 6 تا شته اهمیت بالایی روی صنوبر دارند ... حالا کدومش رو میخوای دقیق نمیدونم ....
خوشبختانه من دارم روشون کار میکنم اما کامل نشده ...
آفات درختان جنگلی و شهری
مثلا هنوز روی سوسکا کار نکردم
اونایی رو که داشتم بعدازظهر برات میفرستم
جا داره یه تبلیغاتی هم بکنم
:D
آفات درختان جنگلی و شهری

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به به ! بچه زرنگه تالار رو جستم :D

مگه برای صنوبر چند مدل شته داریم ؟!

شته ی صنوبر رو میخوام دیگه !

اطلاعات بیشتری میخوام ... باید ارائه بدم

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به ! بچه زرنگه تالار رو جستم :D

مگه برای صنوبر چند مدل شته داریم ؟!

شته ی صنوبر رو میخوام دیگه !

اطلاعات بیشتری میخوام ... باید ارائه بدم

آها ارائه داری!
خب حدود 150 تا آفت صنوبر داریم! حدود 17 تا 18 تاش فقط شته هان! از این 17 تا 18 تا 6 تاش مهمتر اند!
شته گالزا شته تاولی شته معمولی شته مومی ...
من مهمترینش رو بهت میگم ...
خب حله تا آخر شب برات میفرستم ... :)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این همون سوسک برگخوار پارسیه:

سوسک برگخوار درختان میوه Adoretus persicus
(Col.: Scarabaeidae)
این حشره در مناطق خراسان، تهران، مرکزی، همدان، لرستان، باختران، کردستان، اصفهان، فارس، یزد و کرمان فعال می‌باشد. از آفات درجه دوم باغات میوه محسوب می‌شود. حشره کامل از برگ درختان مثمر نظیر گلابی، سیب، به، گیلاس، گوجه، آلو، بادام، زردآلو و هلو، همچنین از برگ درختان غیر مثمر نظیر بید و صنوبر تغذیه می‌نماید و در تراکم بالا فقط رگبرگ اصلی را به جا می‌گذارد.
زیست‌شناسی
حشرات کامل معمولاً در اواخر خردادماه و اوایل تیرماه ظاهر می‌شوند. ظهور آنها بسته به شرایط آب و هوایی مخصوصاص درجه حرارت فصل از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت می‌باشد. حشره بالغ شب پرواز بوده و موقعی که هوا تاریک می‌شود از پناهگاه‌های خود خارج شده و شروع به پرواز می‌نماید. این حشره از نظر فعالیت و رژیم غذایی معمولاً زندگی دسته جمعی دارد. حشرات بالغ به صورت دستجات 10 تا 20 تایی گاهی بیشتر در مجاورت هم زندگی می‌کنند. تغذیه معمولاً ابتدا از کناره برگ شروع شده و تا رگبرگ اصلی ادامه پیدا می‌کند و مسیر خورده شده کاملاً مضرس است. در حمله شدید حتی رگبرگهای فرعی را نیز خرده و فقط رگبرگ اصلی را باقی می‌گذارد. فعالیت تغذیه‌ای حشره در تمام مدت شب ادامه داشته و صبح در پای همان درخت در زیر خاک یا کلوخه‌ها پنهان می‌شوند و یا در زیر پوستک و شکاف تنه درختان به سر می‌برند.
این حشرات پس از مدتی تغذیه جفت‌گیری کرده و افراد ماده تخم‌های خو را در داخل توده‌های کود دامی و مواد پوسیده گیاهی قرار می‌دهند. این تخم‌ها به فاصله 2 تا 3 هفته باز می‌شوند و لاروها از مواد پوسیده گیاهی تغذیه می‌کنند. در مرحله لاروی به هیچ وجه زیانی وارد نمی‌کنند. این لاروها تا اواسط بهار سال بعد دوران تغذیه خود را پایان داده و در داخل خاک در میان محفظه بیضی شکل گلی تبدیل به شفیره می‌شوند. یک نسل در سال دارد اما در برخی مواقع یک نسل در دو سال طی می‌شود.

کنترل:
1ـ مبارزه مکانیکی:
الف‌ـ چون حشره نسبت به نور کشش مثبت دارد می‌توان توسط تله‌های نوری و نظایر آن در شب آنها را جمع‌آوری نمود.
ب‌ـ در حالت خاص می‌توان حشرات کامل را شبها از روی برگها جمع‌آوری و معدوم نمود و در هنگام روز در مناطق آلوده از زیر خاک و کلوخه‌های اطراف درختان آنها را جمع نموده و از بین برد.
2ـ استفاده از گیاهان تله: این حشره تمایل زیادی به تغذیه از برگ درختان تبریزی دارد. می‌توان با کشت این گیاه به عنوان تله در اطراف باغ تا اندازه‌ای از خسارت و صدمه آن به درختان میوه جلوگیری نمود. به علاوه سم‌پاشی را روی همین درختان منحصر کرده و از انبوهی آفت کاست .

منبع : سبزینه Sabzineh.iR

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب این روش مبارزه بالا برای سوسک برگخوار پارسی روی درختان میوه است ... روی صنوبر بیشتر از تله نوری استفاده میشه ... سمپاشی هم روی درختان غیر مثمر انجام نمیشه اگر هم بشه فقط در موارد خیلی خاص!
اگر هم سمپاشی انجام بشه از سموم بیولوژیک استفاده میشه نه سموم شیمیایی ...
اما ... سوسک برگخوار عراقی هم مثل همین میمونه فقط گونش فرق میکنه ...
زیست شناسیش و نحوه خسارتش و نحوه کنترلش مثل سوسک برگخوار پارسی میمونه :

سوسک برگخوار عراقی
Adoretus irakanus (Scarabaeidae, Col.)
برگ – مرکزی و شمال غربی و غرب کشور

حشره کامل آن از برگ و شاخه های جوان درختان صنوبر و بلوط تغذیه دارد و در ایران ابتدا توسط عبائی در سال 1362 گزارش شده است.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام فارسی : کرم ریشه خوار صنوبر
نام علمی : Capnodis miliarisدر سال 1340 توسط فرح بخش گزارش شده است . در تمام مناطق کشور به استثناء نواحی شمالی کشور انتشار دارد.
میزبان :
صنوبر ، خیار ، بید.
فعالیت لارو از ناحیه طوقه درخت آغاز شده وبه تدریج با حفر دالانهای عریضی به طرف ریشه های قطور پیشروی می کند.
مورفولوژی :
حشره کامل سوسکی است به طول 30 تا 40 میلیمتر ، به رنگ سیاه مات که پوشش از پودر سفید مایل به خاکستری برروی سینه و بال پوشهای آن مشاهده می شود . طول لارو کامل 70 تا 80 میلیمتر و رنگ آن سفید شیری است .
بیولوژی :
حشره ماده تخم های خود را به طور پراکنده و یا رشته ای در پای درختان میزبان قرار می دهد و در نشو و نمای خیس تخم کوتاه و تحت تاثیر عواملی از قبیل حرارت و رطوبت خاک متغیر بوده و به طور متوسط 10 روز طول می کشد لارو بالغ داخل ریشه تبدیل به شفیره شده و پس از 25 روز حشره کامل ظاهر می گردد و تا مرحله بلوغ جنسی مدتی از برگ و جوانه درختان میزبان تغذیه می کند . دوره زندگی این حشره در طبیعت معمولا دو سال و گاهی بیشتر نیز طول می کشد .

منبع: http://insectsofiran.ir

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پروانه دم چنگالی بزرگ صنوبر Cerura vinula intermedia (Notodontidae, Lep.)
برگ – مرکزی، شمال و شمال غربی

این حشره که به انگلیسی شب پره گربه ای
pus moth نامیده می شود در ایران ابتدا در سال 1316 توسط افشار شرح داده شده است و اخیراً عبایی نام علمی دقیق آن را cerura vinula ssp ذکر نموده است. درختان میزبان آفت صنوبر، بید، بلوط و گاهی مومی باش لارو پروانه از برگها تغذیه می نماید. مناطق انشار آفت شامل سوحل بحر خزر، آذربایجان و استانهای مرکزی است. حشره امل پروانه ای است که عرض آن با بالهای باز 55-75 میلی متر است. شاخک آن شانه ای ولی در حشره نر قسمت شانه ای طویل و در ماده کوتاه می باشد. رنگ عمومی پروانه در حشره ماده خاکستری روشن تا خاکستری متمایل به سیاه و در حشره نر تقریباً سفید تا خاکستری تیره است.
قطر تخم حشره 5/1-2 میلی متر و رنگ آن ابتدا خاکستری متمایل به زرد و بعداً قرمز روشن تا قهوه ای بلوطی می شود. لارو کامل آفت سبز روشن و نوارهای پشتی آن قهوه ای تا سبز متمایل به بنفش و طول آن 40-50 میلی متر می باشد. در انتهای بدن لارو در استطاله طویل مشاهده می گردد. شفیره قهوه ای تیره و طول آن 25-30 میلی متر است. این آفت در سال یک نسل دارد و زمستان را بصورت شفیه بسر می برد. در اواخر اردیبهشت و اوائل خرداد حشرات کامل خارج شده و حشره ماده در سطح تحتانی هر برگ 1-3 عدد تخم می گذارد.

دوره انکوباسیون تخم متغیر و 8-21 روز است لاروهای جوان پس از خروج تخم به تغذیه از برگها پرداخته و فقط رگبرگهای اصلی باقی می ماند سپس لارو کامل در ناحیه طوقه و یا در خاک تبدیل به پیله و شفیره می شود دوره پیش شفیرگی 18-20 روز بوده و شفیره ها ممکن است تا مدت یکسال باقی بمانند. جمع آوری و انهدام لاروها و پیله ها در کاهش آفت موثر است ضمناً سمپاشی با پودر 25% دیمیلین به نسبت 2/0-3/0 در هزار در اوائل خروج لاروهای جوان از تخم توصیه می گردد.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شته Pemphigus bursarius شاخه – مرکزی، شمال و شمال غربی کشور شته مولد گال کیسه ای که روی شاخه صنوبر ایجاد گال می کند در ایران احتمالاً از دیرزمان شروع داشته است. این شته در اصطلاح انگلیسی lettuce root paphid گفته می شود. اهمیت اقتصادی این شته در ایران زیاد و آفت در استانهای تهران، مازندران، مرکزی، همدان، زنجان، آذربایجان، گرگان، باختران، ایلام و چهارمحال بختیاری انتشار دارد. شته ماده بی بال سفید مایل به زرد است. طول آن 6/1-8/1 میلی متر بوده و شاخک آن 5-6 بندی است و بند سوم طویل تر از بند دوم و یا بند چهارم است ولی از بند ششم کوتاه تر است. شته ماده بالدار بطول 5/2 و عرض 9/0 میلی متر است رنگ سر قهوه ای تیره وسینه تقریباً سیاه می باشد. شکم سبز روشن و بعضی از قسمتهای آن تیره تر است. این شته هولوسیکلیک و هتروسیس است و میزبان اول وزمستانه آن populous nigra و میزبان ثانوی آن ریشه بعضی از گیاهان خانواده کمپوزیته بالاخص کاهو می باشد ولی در ایران بعلت عدم کشت کاهوی تابستانه احتمالاً میزبان تابستانه شته گیاه دیگری است. در اوائل بهار شته موسس از تخم خارج شده و با فرو بردن خرطوم خود در شاخه جوان ایجاد گال می کند و بتدریج گال نیز بزرگ می شود شته مزبور روی همین میزبان تا اوائل تابستان بطریق زنده زائی زاد و ولد کرده و شته های زیادی را بوجود می آورد شکل خارجی گال خیلی متغیر و تقریباً کروی و گاهی بیضوی بوده و رنگ آن زرد متمایل به قرمز یا سبز است. زوال گال 5/3-4 سانتی متر می باشد.در اوائل تابستان افراد بالدار در داخل گال ظاهر می شوند و در همین موقع رنگ گال کم کم تیره و قهوه ای و خشک شده و در قسمت انتهایی آن شکاف باریک و عریض باز شده و شته های بالدار از آنجا خارج می گردند و بسمت میزبان ثانوی خود مهاجرت نموده و روی ریشه آنها به زاد و ولد پرداخته و توده سفید مومی بوجود می آید. در اوائل پاییز نسلهای جدید بالدار از روی ریشه گیاهان یکساله مجداً بر روی درختان صنوبر مراجعت کرده و در آنجا بعداً افراد نر و ماده حاصل شده و پس از جفتگیری هر شته ماده یک تخم در درز پوست شاخه صنوبر قرار داده که تا بهار سال آینده به همین ترتیب چرخه زندگی حشره سپری می گردد. برای مبارزه شیمیایی می توان از سموم شته کش جذبی استفاده نمود و از کاشت کاهو یا گیاهان کمپوزیته در نزدیکی صنوبرستان خودداری نمود.