[درخواست راهنمایی درباره آرماتوربندی و ساخت ساختمان]

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از همه دوستان ممنونم که بصورت پیگیر نظر میدهند ، ولی بحای اینهمه نظر نوشتاری یک نقشه ارائه بدند بهتر نیست ؟ به هر حال به اندازه یک پلان کشیدن مهندس عمران باید اتوکد بلد باشه مگه نه ؟

nasimparsi

عضو جدید
پرسش دیگری داشتم دوستان. تیر دهانه‌ی 7 متری که تیر 18 هست رو می‌شه یک تیکه نگذاشت؟

به گفته‌ی دوست گرامی amir گویا باید تیر از مثلا 3.5 + 3.5 نباشه و برای نمونه 4 +3 باشه. یا 4.5 + 2.5.

پرسشی که داشتم اینه که با چه روشی این دو تیکه به هم باید جوش بخورن که بیشترین مقاوت رو داشته باشن؟ چه ورقی و با چه شیوه ای بای انداخته بشه تا از نظر علمی بهترین حالت رو داشته باشه؟

سپاس گزار

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
پرسش دیگری داشتم دوستان. تیر دهانه‌ی 7 متری که تیر 18 هست رو می‌شه یک تیکه نگذاشت؟

به گفته‌ی دوست گرامی amir گویا باید تیر از مثلا 3.5 + 3.5 نباشه و برای نمونه 4 +3 باشه. یا 4.5 + 2.5.

پرسشی که داشتم اینه که با چه روشی این دو تیکه به هم باید جوش بخورن که بیشترین مقاوت رو داشته باشن؟ چه ورقی و با چه شیوه ای بای انداخته بشه تا از نظر علمی بهترین حالت رو داشته باشه؟

سپاس گزار

سلام
ببینید ، وسط تیر و ابتدا و انتهای تیر ( محل اتصال به ستون ) بیشترین لنگر رو دارن و برای همین هیچ وقت تیر رو در این محل ها نمیتوان قطع کرد چون بحرانی ترین و پر خطرترین مناطق هستند و اگر قصد دارید تیر رو قطع کنید باید محل لنگر پلاستیک رو گذشته باشید که توصیه من این هست که تیر یک تکه به کار ببرید چون خود اتصال گیردار تیر به تیر خودش کلی دردسر داره .

با تشکر

vahid-vezaee

عضو جدید
سلام بهتره که تیر یک تکه باشه ولی اگر مجبور هستید سعی کنید محل تکه شده به نشیمن گاه با یک فاصله یکمتر باشد. وحتماً با ورق طولی روی بال و جان تیر تقویت بشه.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
کمک در ارماتور بندی وساختمان

کمک در ارماتور بندی وساختمان

با سلام :
1-ستونها را درست گفتید..
2-در مورد تیر مشبک t7 اشتباه نشود.تیر مشبک بصورت نردبان افقی شکل است.بالادوبل ناودان 14 با تسمه ویا تک18 با تسمه10 برابرمشخصات گفته شده. -تیرهای سقف همه 18 یکسره هستند.
خرپایمستوی یا مستطیل را تیر مشبک گویند که بشکل نردبان افقی است. با خرپای مثلثی شیروانی یا تیر لانه زنبوری اشتباه نشود.
3-حتما مواردبا یک جوشکار ماهر وحرفه ای صحبت شود واین موارد مرا باو بگویید. اگر مشکلی بود مطرح نید.
4-فونداسیون شما برای ستونهای اصلی هر کدام 30 تن بار می برد حتا اگر مقاومت خاک 2 باشد سطح فونداسیون مربع 125در125 سانت است.30000/2=15000=5 12در سانت125 است. پس بهتراست نواری 70 اجرا شود.
5-در مورد t1 مانندt7 ولی با دو ناودان 12 در بالا وپایین ویا تک18 با تسمه 8 میلیمتر. ناودان ارزانتر از تیر اهن است.
6-ناودان پشت به پشت جوش می شود -شبیه مقطع
Iمی شود.
7-فونداسیون ستونهای اصلی شما برای هر یک 30 تن بار:30000/2=15000=125X125CM فونداسیون مربع برای خاک با مقاومت2. پس صلاح است نواری 70 انجام شود.
8-حتما با جوشکارتان مطرح کنید حرفهای مرا و اگر موردی است حی نلفنی قابل حل است.
9-ضمنا سن من65 سال-ونمره عینک 3.5 - واتوکد برایم راحت نیست. حداکثر بعد از طرح حرفهای من با جوشکارتان موضوع حل است.-حتی با تلفن.
10-بادبند را در دیوارT1ضبدر ناودان 10 ودر تمام پنجره ها بصورت لوزی در کنج چهار گوش پنجره از سر تکه ها - به نعل در گاه وستون جوش شوند.
11-پل T7 در همکف 18 تن متر ودر بالا بامنبع اب :25 تن متر لنگر منفی در کمر تحمل می کند قضییه را جدی بگیرید.
*تیرها وپلها مطلقا وصله وقطع نشوند.

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
دوستان من آهن‌ها رو خریداری کردم که نزدیک به 2.5 میلیون تومان شد

زمانی که با جوشکار مطرح کردم و وزن اسکلت فلزی (1.5 تُن) + سقف (1.5 تُن) رو محاسبه کرد گفت حدودا 3 تُن وزن می‌شه و این فنداسیون (همون طور که شما دوستان گفتین) ضعیف هست و بد اجرا شده و ...

راهی برای تقویت این فنداسیون اجرا شده وجود داره که دیگه خیالمون آسوده بشه از این بابت؟

برای نمونه اگر فرض کنیم این صفحه ستون ما باشه (خطوط سیاه) اگر پس از کار گذاشتن ستون‌ها، روی اون رو آرموتوربندی کنیم و سپس بتون ریزی کنیم آیا این فنداسیون تقویت می‌شه؟

بدون عنوان.jpg

چه راه هایی برای تقویت شدن این فنداسیون وجود داره از نظر علمی؟

البته دوستان گفتن که اسکلت فلزی (ستون دوبل 14) با سقف تیرچه بلوک مشکلی نخواهد داشت، ولی من می‌خواستم اگر راه کم‌دردسری وجود داره که فنداسیون کمی قوی‌تر بشه و خیالم آسوده تر بشه اون کار رو هم انجام داده باشم

این هم که عکس هایی هست از همون فنداسیون با اجرای بد و ...

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=213852&d=1403901774&thumb=1

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=213853&d=1403901857&thumb=1

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=213855&d=1403901987&thumb=1

آخرین ویرایش:

reza119

عضو جدید

زمانی که با جوشکار مطرح کردم و وزن اسکلت فلزی (1.5 تُن) + سقف (1.5 تُن) رو محاسبه کرد گفت حدودا 3 تُن وزن می‌شه و این فنداسیون (همون طور که شما دوستان گفتین) ضعیف هست و بد اجرا شده و ...

راهی برای تقویت این فنداسیون اجرا شده وجود داره که دیگه خیالمون آسوده بشه از این بابت؟

برای نمونه اگر فرض کنیم این صفحه ستون ما باشه (خطوط سیاه) اگر پس از کار گذاشتن ستون‌ها، روی اون رو آرموتوربندی کنیم و سپس بتون ریزی کنیم آیا این فنداسیون تقویت می‌شه؟

مشاهده پیوست 215606

البته دوستان گفتن که اسکلت فلزی (ستون دوبل 14) با سقف تیرچه بلوک مشکلی نخواهد داشت، ولی من می‌خواستم اگر راه کم‌دردسری وجود داره که فنداسیون کمی قوی‌تر بشه و خیالم آسوده تر بشه اون کار رو هم انجام داده باشم

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=213852&d=1403901774&thumb=1

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=213853&d=1403901857&thumb=1

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=213855&d=1403901987&thumb=1

سلام

راه غلمی افزایش عرض پی ها روش کاشت میلگرد است
در محل زندگی شما حتما این کار انجام می شود

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 215606

زیاد عکس مشخص نیست اگر فونداسیون منفرد یا تک زیر هر ستون اجرا شده گفتم زیر ستونهای s3 s4 باید 125در125 باشد وبقیه حداقل 70 تا80 در 80 - پس چاره ای نیست این فونداسیون 50 در 50 ضعیف را دفن کنید در یک فونداسون 125در125 - انرا زخمی کنید با قلم وپتک تا میلگردها نمایان شوند و یا راهکار خودتان را انجام دهید ومیگرد قطر 16 یا 18 بفواصل 20 شبکه کرده وشبکه را روی صفحه جوش و یک فونداسیون 120در 120 اجرا کنید که این فونداسون قدیمیدر ان دفن شود.یعنی از هر طرف 70 سانت بتن ریزی دارید وارتفاع بتن هم برای دفن کامل بتن قدیم حداقل 60 سانت باشد -این دو تا برای ستونهای اصلی وبرای بقیه همین کار ولی با 1بعاد 80در80در ضخامت 60 وشبکه 16یا18 جوش به صفحات. -سعی کنید ساختمان دوم نواری اجرا شود که این ضر اولی جبران شود برابرجزییات قبل.-ضمنا تیرچه بلوک میشود جای اهن سقف کار کنید-ولی پلها وستونها با همان جزییات بقوت خود باقی است-در بار گذاری فرق چندانی ندارد . ضمنا اینترنت من 5روز قطع بود.

reza119

عضو جدید
سلام

اگر پی ها اجرا شده است با رو ش کاشت هم می توان ابعاد پی را گسترش داد .

یعنی با مته سوراخ می شود داخل سوراخ با پمپ باد تمییزمی شود داخل سوراخ چسب ریخته می شود و بعد میلگرد گذاشته می شود

قدرت چسبندگی ایجاد شده خیلی خوب است

روش کاشت موثر است

با یک شرکتی که این کار را می کند در محل کار باید تماس گرفته شود تا این کار را انجام دهد

nasimparsi

عضو جدید
1-

دوستان گرامی اسکلت فلزی ساختمان اجرا شد و نتیجه کار این شده. این نمای کلی سازه‌ی فلزی هست:

که ستون های وسطی تیر دوبل 16 با بلندازی 3.5 متر ساخته شدن و دیگر ستون ها، دوبل 14 شدن

همگی تیرهای دهانه‌ها 14 و دو تیر بلندتر که 6.60 متر هستند تیرهای 16 به‌کار رفته که بدبختانه نتونستم تیر یک تکه به کار ببرم و دو تیکه شدن. درباره‌ی تیر عقبی مشکلی نیست و زیرش با دیوار و یک ستون بتنی که پیش تر در نظر گرفته شده پُر خواهد شد

1.JPG

Capture.JPG

nasimparsi

عضو جدید
2-

این هم نمایی از تیر میانی که دوتیکه است و جوشکار آن را وصله کرد. اندازه ی این تیر 6.60 متر است:
4.JPG

این هم پایه‌ی یکی از ستون‌های دوبل 16 است که گرداگرد آن را خالی کردیم تا با میلگرد و بتون یک فنداسیون 1 متر * 1 متر ایجاد کنیم
3.JPG

------------------

تنها نگرانی‌هایی که برجا مانده همین دو مورد است.

1- آیا این تیر 16 که در میان است تحمل وزن سقف و انسان های روی آن را خواهد داشت؟ (سقف را با فوم اگر اجرا کنم خیلی وزن کم تر خواهد شد، آیا این کمک می کنه؟) یا اینکه چنین نیست و در نهایت ناچار هستم یک ستون (قوطی) در میان آن کار بگذارم و با این کار نمای یک تیکه ساختمان به هم بریزد؟

2-
فنداسیون رو اگر با این روش و شبکه کردن میلگرد پهن تر کنم و صفحه ستون رو دفن کنم (توجه کنید که به جوشکار گفتم چهار تا نبشی جوش داده بشه که توی بتون دفن بشه و شاید در استواری فنداسیون و ستون بهتر عمل کنه) دیگه می تونم با خیالی آسوده سقف رو بزنم و انسان ها روی پشت بام بروند و ...؟

با سپاس فراوان

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام
همکار محترم -تصور می کنم -من مفصل در مورد فونداسیون وپلها در یکماه قبل خدمتتان نظر دادم که می بینم گویا از انها استفاده نشده-در صفحات ارشیو خود مراجعه کنید -هیچ اثری از پلها ی مشبک :t7 -t1 نمی بینم. اگر هم ساختمان دیگری است دهانه دو طرف تیرهایی که روی این اهن16 می ایند وطول خود اهن16 -پل چقدر است؟-بهر حال بنظر کافی نیست .بایدمحاسبه شود با اطلاعات مذکور.

reza119

عضو جدید
2-

این هم نمایی از تیر میانی که دوتیکه است و جوشکار آن را وصله کرد. اندازه ی این تیر 6.60 متر است:
مشاهده پیوست 217290

این هم پایه‌ی یکی از ستون‌های دوبل 16 است که گرداگرد آن را خالی کردیم تا با میلگرد و بتون یک فنداسیون 1 متر * 1 متر ایجاد کنیم
مشاهده پیوست 217291

------------------

1- آیا این تیر 16 که در میان است تحمل وزن سقف و انسان های روی آن را خواهد داشت؟ (سقف را با فوم اگر اجرا کنم خیلی وزن کم تر خواهد شد، آیا این کمک می کنه؟) یا اینکه چنین نیست و در نهایت ناچار هستم یک ستون (قوطی) در میان آن کار بگذارم و با این کار نمای یک تیکه ساختمان به هم بریزد؟

2-
فنداسیون رو اگر با این روش و شبکه کردن میلگرد پهن تر کنم و صفحه ستون رو دفن کنم (توجه کنید که به جوشکار گفتم چهار تا نبشی جوش داده بشه که توی بتون دفن بشه و شاید در استواری فنداسیون و ستون بهتر عمل کنه) دیگه می تونم با خیالی آسوده سقف رو بزنم و انسان ها روی پشت بام بروند و ...؟

با سپاس فراوان

سلام

به نظر می آید که نبشی پای ستون به صفحه بیس پلیت متصل نیست همینطور است ؟ یا اینکه به بیس پلیت جوش خورده در عکس خوب دیده نمی شود ؟

nasimparsi

عضو جدید
سلام

به نظر می آید که نبشی پای ستون به صفحه بیس پلیت متصل نیست همینطور است ؟ یا اینکه به بیس پلیت جوش خورده در عکس خوب دیده نمی شود ؟

جناب مهندس نبشی‌ها به ستون و صفحه ستون جوش داده شدن. ولی اون نبشی‌های بالاتر رو خودم گفتم اضافی جوش بدن تا زمانی که گرداگرد پایه ستون بتون‌ریزی شد و صفحه ستون دفن شد، ستون با این نبشی ها درون بتون و میلگردها درگیر بشه

یعنی پایه‌ی ستون‌ها به صفحه ستون جوش داده شدن. سپس چند سانت بالاتر چون نبشی زیاد داشتیم گفتم چهارتا نبشی در چهار طرف ستون جوش بدن تا بعدا درون بتن جای بگیرن. کوشش کردم در عکس نشون بدم:

بدون عنوان.jpg

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
با سلام
همکار محترم -تصور می کنم -من مفصل در مورد فونداسیون وپلها در یکماه قبل خدمتتان نظر دادم که می بینم گویا از انها استفاده نشده-در صفحات ارشیو خود مراجعه کنید -هیچ اثری از پلها ی مشبک :t7 -t1 نمی بینم. اگر هم ساختمان دیگری است دهانه دو طرف تیرهایی که روی این اهن16 می ایند وطول خود اهن16 -پل چقدر است؟-بهر حال بنظر کافی نیست .بایدمحاسبه شود با اطلاعات مذکور.
جناب مهندس ساختمان همون ساختمان پیشین هست

فنداسیون هنوز تقویت نشده. فقط من دادم اطرافشو بکنند و گود کنند تا پس از شبکه بندی با میلگرد به همون اندازه‌ی 1.25 که گفته بودید بتن‌ریزی بشه و صفحه ستون دفن بشه و...

برای T1 و T7 که فرومده بودید از تیرآهن مشبک بهره برده بشه، بدبختانه این گونه از تیر گیرم نیومد و آهن فروش حتی به جای تیر 18 برای من تیر 16 قدیمی (کمی سنگین‌تر) فرستاده بود!

اندازه‌ی این دو تیر 6 متر و 60 سانت است. که همان‌گونه که دیدید ناچار شدیم یک تیر 6 متری را با یک تیر 60 سانتی وصله کنیم روی ستون‌های اصلی که 16 دوبل هستند S3 و S4 بزاریم. (این تنها نکته‌ی مهمی بود که نتونستم طبق چیزی که دوستن گفته بودند اجرا کنم)
-----
اکنون با این شرایط می‌خواستم بدونم اگر سقف رو تیرچه فوم بزنم یعنی به جای بلوک از فوم بهره ببرم مشکلی نخواهم داشت؟ روی بام مثلا 10 یا 15 نفر می‌تونن برن؟

یا اینکه ایجاد یک ستون (قوطی) در میان تیر t7 لازم است؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=217288&d=1407247316&thumb=1

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=217289&d=1407247362&thumb=1

reza119

عضو جدید
2-

مشاهده پیوست 217290

مشاهده پیوست 217291

------------------

2-

با سپاس فراوان

اگر امکان دارد بنویسید
طول دهانه چقدر است؟
پل ها از چه نمره ای ساخته شده اند ؟
ظاهرا که تیر ریزی مناسب نیست و باید تقویت شود

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
همکار محترم-با سلام
متاسفانه براساس ان محاسبات وبارها ولنگرهایی که دیدی بعرض رسید وکم هم نبودند -کار وعمل نشده است. ووصله -کار جوشکار انهم نزدیک نیروی برش ماکزیمم کار درستی نیست. من چاره ای جز زدن ستون از قوطی 10 انهم ​بدون درز و ضخامت ورق قوطی 3 میلیمتر حداقل-وفابریک غیر پرسی وغیر چینی(قوطی اصفهان -ذوب اهن وسنگین) اینها را برنگ قرمز نوشتم که رعایت فرماین-جوشکار واهن فروش شما- نمی بینم تا با زدن ستون بار این پل ضعیف و وصله شده در محل ماکزیمم برش نصف شود. بعد می شود سقف را هرچه خواستی استفاده کنی. فونداسیون ستون را خوب وهمان125 در125 سانت و ضخامت 60 سانت بگیرید با شبکه 16 هر 15 سانت در کف وصفحه 50 در50 با بولتهای 22 وبتنی که خود کنترل کنید حداقل 300 باشد. تکرار می کنم از قوطی تقلبی درز دار ورق پرسی زیر 3 میلیمتر ضخامت استفاده نشود .زدر بار از محل درز پاره می شود.

nasimparsi

عضو جدید
اگر امکان دارد بنویسید
طول دهانه چقدر است؟
پل ها از چه نمره ای ساخته شده اند ؟
ظاهرا که تیر ریزی مناسب نیست و باید تقویت شود

راستش تا جایی که متوجه شدم مشکل اصلی ما اون دهانه و تیر بلندی هست که در میان ساختمان هست و از دو طرف روش تیرچه می افته. یعنی t7 برپایه ی این شماره گذاری ها:
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=214983&d=1404982773&thumb=1

این دهانه 6 متر 60 سانتی‌متر است. که 6 متر یک‌تکه است و 60 سانت آن یک تکه دیگر که جوشکار آن را وصله کرده است.

در این دهانه‌ی 6.60 متر، تیرآهن با نمره‌ی 16 انداخته شده

می‌خواستم بدونم اگر واقعا این تیر کشش وزن سقف (فوم بتن) + انسان‌هایی که در آینده روش می‎‌رن رو نداره به ناچار یک ستون زیر این تیر به وسیطه قوطی جای‌گذاری کنیم که دیگه 100% مطمن بشیم و...

----------

(درباره‌این‌که این ستون‌ کجا قرار بگیره هم اگر توضیح بدین سپاس‌گزار می‌شم) احتمالا چند راه وجود داره.

1- ستون دقیقا در میان این دهانه (تیر) یعنی در 3.30 جای بگیره

2- دو ستون با بهره‌گیری از قوطی در دو سوی تیر جای بگیره. یعنی مثلا از هر سوی دهانه 60 سانت (یا هر چیزی صلاح هست) به داخل بیایم و ستون بزنیم.

مانند این شکل که با فلش سرخ رنگ نقطه های سیاه را مشخص کرده ام:
64276059950934167614.jpg

اگر قرار هست این ستون ایجاد بشه بفرمایید که فنداسیون این ستون تک باید چگونه باشه. یعنی باید چقدر توی زمین کنده بشه و آرموتوربندی چجوری باشه و ستون چجوری به تیر وصل بشه و ... (از چه قوطی بهره برده بشه)

با سپاس

nasimparsi

عضو جدید
همکار محترم-با سلام
متاسفانه براساس ان محاسبات وبارها ولنگرهایی که دیدی بعرض رسید وکم هم نبودند -کار وعمل نشده است. ووصله -کار جوشکار انهم نزدیک نیروی برش ماکزیمم کار درستی نیست. من چاره ای جز زدن ستون از قوطی 10 انهم ​بدون درز و ضخامت ورق قوطی 3 میلیمتر حداقل-وفابریک غیر پرسی وغیر چینی(قوطی اصفهان -ذوب اهن وسنگین) اینها را برنگ قرمز نوشتم که رعایت فرماین-جوشکار واهن فروش شما- نمی بینم تا با زدن ستون بار این پل ضعیف و وصله شده در محل ماکزیمم برش نصف شود. بعد می شود سقف را هرچه خواستی استفاده کنی. فونداسیون ستون را خوب وهمان125 در125 سانت و ضخامت 60 سانت بگیرید با شبکه 16 هر 15 سانت در کف وصفحه 50 در50 با بولتهای 22 وبتنی که خود کنترل کنید حداقل 300 باشد. تکرار می کنم از قوطی تقلبی درز دار ورق پرسی زیر 3 میلیمتر ضخامت استفاده نشود .زدر بار از محل درز پاره می شود.

آقای ترکاشون برای ستون فکرشو که کردم شاید دوتا ستون در کنار از نظر زیبایی بهتر از یک ستون در میان تیر باشه. شما هم اگر ممکنه در این زمینه نظر بدین:

(درباره‌این‌که این ستون‌ کجا قرار بگیره هم اگر توضیح بدین سپاس‌گزار می‌شم) احتمالا چند راه وجود داره.

2- دو ستون با بهره‌گیری از قوطی در دو سوی تیر جای بگیره. یعنی مثلا از هر سوی دهانه 60 سانت (یا هر چیزی صلاح هست) به داخل بیایم و ستون بزنیم.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=217462&d=1407436493&thumb=1

اگر قرار هست این ستون ایجاد بشه بفرمایید که فنداسیون این ستون تک باید چگونه باشه. یعنی باید چقدر توی زمین کنده بشه و آرموتوربندی چجوری باشه و ستون چجوری به تیر وصل بشه و ... (از چه قوطی بهره برده بشه)

با سپاس

reza119

عضو جدید
راستش تا جایی که متوجه شدم مشکل اصلی ما اون دهانه و تیر بلندی هست که در میان ساختمان هست و از دو طرف روش تیرچه می افته. یعنی t7 برپایه ی این شماره گذاری ها:
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=214983&d=1404982773&thumb=1

این دهانه 6 متر 60 سانتی‌متر است. که 6 متر یک‌تکه است و 60 سانت آن یک تکه دیگر که جوشکار آن را وصله کرده است.

در این دهانه‌ی 6.60 متر، تیرآهن با نمره‌ی 16 انداخته شده

می‌خواستم بدونم اگر واقعا این تیر کشش وزن سقف (فوم بتن) + انسان‌هایی که در آینده روش می‎‌رن رو نداره به ناچار یک ستون زیر این تیر به وسیطه قوطی جای‌گذاری کنیم که دیگه 100% مطمن بشیم و...

----------

مشاهده پیوست 217462

با سپاس

سلام

تیر ریزی خیلی ضعیف است لازم است تقویت کنی

توصیه هایی به شما شده بود

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
آقای ترکاشون برای ستون فکرشو که کردم شاید دوتا ستون در کنار از نظر زیبایی بهتر از یک ستون در میان تیر باشه. شما هم اگر ممکنه در این زمینه نظر بدین:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=217462&d=1407436493&thumb=1

با سپاس

همکار -نسیم پارسی : با سلام
1-در توصییه های نخست یک ماه قیل گفته شد پل t7وپل t1 از مشبک نردبانی بارتفاع 70 سانت بودندبعلت حمل لنگر 25 تن متر !.ویا یک تک 18 بالا ویک تک 18 پایین بصورت نردبان با 70 سانت ارتفاع بین انها وقطعات تودلی عمود وقطری اهن یا ناودان نمره10- متاسفانه اجرا نکردید-ولذا این اهن 16 تک وصله دار نمی تواتند کار ان پل وبار را بکنند. یا باید وسط ستون بخورد یا برابرنظر خودت دو طرف که هرچه بیشتر بار از دوش این اهن ضعیف برداشته شود.2-برای ستون تک وسط روز قبل گفته شد. 3-برای اجرای حالت دوم از- دو ستون از دو قوطی فابریک اصل ضخامت 3 میلیمتر بون درز وغیر از ورق تقلبی پرسی -نوع ذوب اهن اصفهان نمره 8 یا 10 با فواصل 80 سانت تا یک متر از هرستون اصلی s -وجوش یک تسمه 8 یه 10 میلیمتر روی بال اهن 16 مذکور انجام شود-فونداسیون دو ستون نواری عرض 60 وضخامت50 با 3میله گرد16 در بالا و4 تا در پایین وخاموتهای10 -بفواصل 25 سانت-اجرا وبه فونداسیونهای ستونهای اصلی s وصل شوند.
برای من این موارد مطرح است:
الف-اهن فروش شما که نمره 16 قدیمی سنگین گیر اورد -چطور نتوانست برای تیر مشبک سبک اهن یا ناودانی 12 و10 فراوان در بازار تهیه کند؟.
ب-ایا در نظر دارید -عدم اجرای درست نقشه ها توسط این عوامل اجرایی(جوشکار-ارمارتور بند و....) واین دوباره کاریها وترمیم ها باعث ضرر وخسران مالی بیشتر شما وتمام شدن کار با دو برابر هزینه می شود؟
بهر حال خود صاحب کار هستید وکارشناس وصلاح کار خود را خود بهتر دانید.

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
همکار -نسیم پارسی : با سلام
1-در توصییه های نخست یک ماه قیل گفته شد پل t7وپل t1 از مشبک نردبانی بارتفاع 70 سانت بودندبعلت حمل لنگر 25 تن متر !.ویا یک تک 18 بالا ویک تک 18 پایین بصورت نردبان با 70 سانت ارتفاع بین انها وقطعات تودلی عمود وقطری اهن یا ناودان نمره10- متاسفانه اجرا نکردید-ولذا این اهن 16 تک وصله دار نمی تواتند کار ان پل وبار را بکنند. یا باید وسط ستون بخورد یا برابرنظر خودت دو طرف که هرچه بیشتر بار از دوش این اهن ضعیف برداشته شود.2-برای ستون تک وسط روز قبل گفته شد. 3-برای اجرای حالت دوم از- دو ستون از دو قوطی فابریک اصل ضخامت 3 میلیمتر بون درز وغیر از ورق تقلبی پرسی -نوع ذوب اهن اصفهان نمره 8 یا 10 با فواصل 80 سانت تا یک متر از هرستون اصلی s -وجوش یک تسمه 8 یه 10 میلیمتر روی بال اهن 16 مذکور انجام شود-فونداسیون دو ستون نواری عرض 60 وضخامت50 با 3میله گرد16 در بالا و4 تا در پایین وخاموتهای10 -بفواصل 25 سانت-اجرا وبه فونداسیونهای ستونهای اصلی s وصل شوند.
برای من این موارد مطرح است:
الف-اهن فروش شما که نمره 16 قدیمی سنگین گیر اورد -چطور نتوانست برای تیر مشبک سبک اهن یا ناودانی 12 و10 فراوان در بازار تهیه کند؟.
ب-ایا در نظر دارید -عدم اجرای درست نقشه ها توسط این عوامل اجرایی(جوشکار-ارمارتور بند و....) واین دوباره کاریها وترمیم ها باعث ضرر وخسران مالی بیشتر شما وتمام شدن کار با دو برابر هزینه می شود؟
بهر حال خود صاحب کار هستید وکارشناس وصلاح کار خود را خود بهتر دانید.

بله سخن شما که درست هست

این هم تجربه ی نخست من که باید قراردادها با آهن فروش و جوشکار و .. خیلی قوی بسته بشه و روی کاغذ نوشته بشه و امضا گرفته بشه

بدبختانه شرایط بدی داشتم به دلیل دوری راه باید بهای بالایی برای کرایه خودرو می دادم اون هم برای یک تیر و ...

پس تنها راه من همین ستون زدن در میان تیر هست و فنداسیون رو هم به فنداسیون T3 و T4 وصل می کنم و صفحه می زارم و از ستون قوطی 10*10 اصفهانی بهره می برم

(جوش دادن ورق روی تیر یا گذاشتن یک تیر دیگر در کنار این تیر و .. سودی نخواهد داشت)

-------------------------

برای ساختمان تازه که اندازش همین هست باید این تیرها یعنی T7 و T1 تیر مشبک نردبانی 70 سانتی باشه و اگر این تیر رو کار کنم دیگه هیچ مشکلی نخواهد بود و طبقه دوم رو هم می شه روش ایجاد کرد

فقط جناب مهندس ترکاشون. من دقیقا باید به آهن فروش برای این دو تا تیر چی بگم؟ بگم دو تا تیر مشبک 18 به درازای 7 متر بده؟

دقیقا اون اصلاحی که باید به آهن فروش بگم چیه؟ چون اونها که با اصطلاحات علمی آشنا نیستن و ...

آخرین ویرایش:

رضا عابدی

عضو جدید
باسلام.در سقف های کامپوزیت یا متال دک ارماتورهایی که استفاده میشن ارماتور حداقل و حرارتی هستن یا باید مثل لنگرهای مثبت و منفی محاسبه بشوند؟ این ارماتور ها در دو جهت پخش میشن؟

باسلام.در سقف های کامپوزیت یا متال دک ارماتورهایی که استفاده میشن ارماتور حداقل و حرارتی هستن یا باید مثل لنگرهای مثبت و منفی محاسبه بشوند؟ این ارماتور ها در دو جهت پخش میشن؟

سلام آقای مهندس در سقف کامپوزیت که فاصله تیرچه حدود یک متر هست و ضخامت بتن 8 سانتیمتر می باشد، آرماتورها حرارتی می باشند و باید در هر دو جهت قرار گیرند. در عرشه فولادی هم با فرض اینکه فولاد عرشه به عنوان عضو کششی کار کند و از طرفی با فرض دوسرمفصل فرض کردن عرشه مابین تیرچه ها (فاصله تیرچه ها در این بیشتر است و ممکن است 2 تا 3.5 متر باشد این آرماتورها می توانند حرارتی باشند. البته آقای مهندس یادتان نرود باید محاسبه شود که آیا نیاز به آرماتور خمشی داریم یا نه. برای مثال اگر عرشه به صورت طره باشد باید آرماتور کششی برای آن منظور کرد. موفق باشید

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
دوستان کارشناس، یکی از دوستان برای حل مشکل تیریزی یک پیشنهاد تازه و کم و بیش جذاب داده. طلف می کنید اگز نظر خودتون رو بگین:

با سلام
برای این مشکل یکی از بهترین راه حل ها اجرای بادبندهشتی(\/) در دهانه تیرt7 است که با این عمل دو نیروی (جانبی و خمشی ناشی از بار دیوار روی تیر) تا حد قابل ملاحظله ای کاهش می یابد البته باید وصله در صورت اتصال ضعیف تقویت شود...
مشکلات معماری با خلاقیت و هنر مالک طرح انعطاف پذیر است(ذوزنقه رو به شکل ورودی عمومی اجرا کنید)

reza119

عضو جدید
دوستان کارشناس، یکی از دوستان برای حل مشکل تیریزی یک پیشنهاد تازه و کم و بیش جذاب داده. طلف می کنید اگز نظر خودتون رو بگین:

سلام
اینگونه بادبندهامزایا و معایب خاص خودش را دارد
در صورتی که محاسبه شده باشد صحیح است

nasimparsi

عضو جدید
این عکسی هست از تیر T7 و محل وصله شدنش و چگونگی اتصالش به ستون S3 که روی عکس توضیحات داده شده:

بند انگشتی, برای دیدن عکس به صورت کامل بر روی آن کلیک نمایید

این هم عکس از یک زاویه ی دیگر:

این هم عکسی از صفحه ستون S3 که کوچک است و البته فنداسیون هم مشخص هست. فنداسیون ضعیف هست و همان طور که می بینید گرداگرد فنداسیون خالی شده تا با شبکه بندی میلگرد و بتن ریزی و دفن صفحه ستون تقویت بشه:

این هم نمایی از صفحه ستون S4 که قرار هست بتن ریزی بشه و دفن بشه:

این هم نمایی از چگونگی اتصال تیر 4 متری T2 که نمره ی 16 است:

آخرین ویرایش:

reza119

عضو جدید
سلام

دوست عزیز شما هنوز هم فرصت دارید روش تیر مشبک را که دوست ما به شما پیشنهاد کرد را اجرا کنید

اسکلت ساختمان شما خیلی نیاز به استحکام دارد

امیدوارم پی ساختمان را خوب اجرا کرده باشی

البته بهتزین کار شما این است محاسبات مستقیم روی کار شما انجام بشود چون این کار ساختمانی شما نا متعارف است

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
سلام

دوست عزیز شما هنوز هم فرصت دارید روش تیر مشبک را که دوست ما به شما پیشنهاد کرد را اجرا کنید

اسکلت ساختمان شما خیلی نیاز به استحکام دارد

امیدوارم پی ساختمان را خوب اجرا کرده باشی

البته بهتزین کار شما این است محاسبات مستقیم روی کار شما انجام بشود چون این کار ساختمانی شما نا متعارف است

درود

یعنی پیشنهاد شما اینه که من تیر T7 رو ببرم و به‌جاش تیر مشبک 6.60 متری نمره‌ی 18 بندازم و با این کار دیگه از نظر تیرریزی و وزن سقف مشکلی نخواهد بود؟

درباره ی پی هم که همه بر این باور بودن که ضعیف اجرا شده و قرار شد گرداگرد ستون‌ها و صفحه ستون‌ها به ابعاد 1*1*1 با میلگرد شبکه بندی شود و سپس بتن‌ریزی پُرسیمان انجام شود و سفحه ستون دفن گردد به امید اینکه از این نظر دیگه مشکلی نباشه

شهنور

عضو جدید
سلام دوستان درباره نقش دیافراگم صلب در رفتار لرزه ای و ثقلی ساختمانها و شرایط تحقق یه دیافراگم صلب ميتونيد راهنمايي كنيد؟