حکيم عمر خيام

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
یک قطره آب بود با دریا شد

یک ذره خاک با زمین یکتا شد

آمد شدن تو اندرین عالم چیست

آمد مگسی پدید و ناپیدا شد
 

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بنده عاصیــــم رضـائـــی تـــو کجــاست
تاریک دلم نـــــور و صفائـــی تـو کجاسـت
برمن بهشت ار بــطا عـــت بخشــــــــــــی
این مـــزد بود لطف و عطــــای تو کجاسـت
 

dbadel.ce

عضو
عاشق خیام

عاشق خیام

چون نیست حقیقت و یقین اندر دست
نتوان به امید شک همه عمر نشست
هان تا ننهیم جام می از کف دست
در پی خبری مرد چه هشیار چه مست
:heart::heart::heart:
 
آخرین ویرایش:

hamid15

عضو جدید
کاربر ممتاز
:gol:ای کوزه چو من عاشق زاری بودست
در بند سر زلف نگاری بودست
این دسته که در گردن او میبینی
دستی ست که در گردن یاری بودست:gol:
 

Ali Talash

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شیخی به زنی فاحشه گفتا مستی!
هر لحظه به دام دگری پا بستی!

گفت شیخا هر انچه گویی هستم!
آیا تو چنان که می نمای هستی!

خیام
 

dbadel.ce

عضو
من بی می ناب زیستن نتوانم :heart:
بی باده کشید بار تن نتوانم :heart:
من بنده ان دمم که ساقی گوید :heart:
یک جام دیگر بگیر و من نتوانم :heart:
:gol::gol::gol:
 

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
----حکیم عمر خیام نیشابوری----

----حکیم عمر خیام نیشابوری----

:gol::gol:28 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری بر رهپویان علم و معرفت گرامی باد:gol::gol:


 

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
حکیم ابوالفتح عمر بن ابراهیم ملقب به خیام یکی از بزرگترین دانشمندان عصر خویش بود که در ریاضی و طب و نجوم و فلسفه و ادبیات به استادی رسید. او در اوایل قرن پنجم هجری قمری در نیشابور به دنیا آمد . نام پدرش ابراهیم و شهرت او خیام (از این رو گفته اند که گویا پدرش چادر دوز) بوده است.

زندگی کودکی و جوانی خیام بر ما پوشیده است تنها آنقدر می دانیم که او بیشتر عمر خود را در زادگاهش نیشابور گذرانید و مسافرتهایی به خراسان و اصفهان و بلخ و مرو و بغداد نمود و یکبار نیز به زیارت خانه خدا مشرف گردیده است. خیام از فضلا و دانشمندان روزگار خود بود و با علمای عصر خویش از جمله امام محمد غزالی و جلال الدین ملکشاه و خواجه نظام الملک دوست بوده و آنها در مجالس علمی یکدیگر شرکت می نمودند.

از آنجایی که خیام در نجوم مهارت داشت به دستور ملکشاه سلجوقی به کمک تعدادی از منجمان مشهور آن روزگار رصدخانه ای تاسیس نمودند،‌این رصدخانه تا سال وفات ملکشاه باقی بود. خیام و دستیارانش بعد از آن تقویم قدیمی را اصلاح نمودند و تقویم جدید را تقویم جلالی نامیدند. تاریخ شروع تقویم جلالی از دهم رمضان سال 471 هجری قمری آغاز گردید.

با وجود آنکه خیام رسائل و تالیفات بسیاری در زمینه های ریاضی و فلسفی داشته است ولی شهرت جهانی او به واسطه رباعیاتش می باشد. در صورتیکه خیام به طور حرفه ای شعر را سر لوح کارهایش قرار نداد و به صورت تفننی شعر می سرود .
 

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
تالیفات

تالیفات

تالیفات خیام به شرح زیر می باشد:
1- رساله جبر و اختیار : که اصلی ترین کتاب او در ریاضیات می باشد و به فرانسه نیز ترجمه شده است.
2- نوروزنامه : این کتاب درباره تاریخ پیدایش جشن نوروز و آداب و رسوم ایرانیان باستان و جشنهای پادشاهان ساسانی است.
3- شرح ریاضیات اقلیدس : که خیام در آن توضیحاتی بر اصول ریاضی اقلیدس نوشته است.
4- لوازم الامکنه : که در جغرافیای شهرها و کشورهای گوناگون و آب و هوای آن سرزمینها به رشته تحریر در آمده است. غیر از این تالیفات، خیام رسائل فراوانی در ریاضی و فلسفه و شیمی دارد که به زبانهای عرب و فارسی تحریر نموده است.
 

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
رباعیات خیام که در نظر استاد کاری فرعی و تفننی بوده بر خلاف تصور او نه تنها در ایران به شهرت زاید الوصفی دست یافت بلکه در جهان نیز خیام را مشهود ساخت . خصوصا بعد از آنکه ادوارد فیتز جرالد انگلیسی این رباعیات را به انگلیسی ترجمه کرد و آنرا در اروپا منتشر ساخت.
حال باید دید که چه نکاتی در این رباعیات اندک وجود داشت که باعث کامیابی شاعر و شهرت اشعار او در دنیا گردید. هرچند بیشتر این رباعیات منسوب به خیام می باشد و فقط تعداد کمی از شاعر است و بقیه را دیگران سروده و به رباعیات وی اضافه کرده اند.
خیام از جمله دانشمندانی بود که می توان او را جمع اضداد نامید، رباعیاتش را گروهی از مردم عامی کفر آمیز دانسته و او را به کفر گویی و بی دینی متهم ساخته اند.
برخی از مردم نیز که به معانی عرفانی رباعیات خیام پی نبرده بودند و از درجات علم و دانش او آگاهی نداشتند، خیام را مردی شرابخوار و لا ابالی دانسته و او را بی اعتقاد به پروردگار نامیده و از او دوری جسته اند و گروهی از ایشان که کلام خیام را موفق پندار خویش دیده اند. او را مورد لطف و مرحمت خود قرار داده و گمان نبوده اند که عمر خیام را فلسفه ما دیگری صرف بوده که دنیا را از آن دیدگاه مشاهده نموده و نفی معتقدات نیاکان ایشان را نموده است.
مسلم است که پندارهای هر دو گروه به حقیقت نزدیک نمی باشد، چرا که خیام در رباعیات خویش عمیق ترین نکات عرفانی و فلسفی را به کار گرفته و از خوانندگانش می خواهد تا درباره آفرینش تفکر و تامل نموده ، ذهن خویش را به سوی شناخت پروردگار هدایت نمایند.
سرانجام این شاعر و فیلسوف و ریاضی دان، بزرگ عصر سلجوقی در سال 517 هجری قمری در نیشابور وفات یافت و همانطوریکه وصیت نموده بود او را در باغش واقع در زادگاه خویش به خاک سپردند جایی که همه ساله هنگام بهار پر از گل و گیاه می گردد و مزارش را در خود می پوشاند . امروزه آرامگاه خیام در نیشابور، زیارتگاه عشاق دلسوخته ای است که از گوشه و کنار جهان به آنجا می روند. اغراق نیست اگر بگوئیم ، اروپائیان ایران را با نام خیام می شناسند. خیام در رباعیات خویش مباحث فلسفی اکثر فلاسفه جهان را به صورتی زیبا و ساده بیان نموده و خوانندگان را غرق در حیرت و شگفتی می نماید.
 

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برخیز و بیا بتا برای دل ما
حل کن به جمال خویشتن مشکل ما
یک کوزه شراب تا بهم نوش کنی
مزان پیش که کوزه‌ها کنند از گل ما

***

چون عهده نمی‌شود کسی فردا را
حالی خوش کن تو این دل شیدا را
می نوش بماهتاب ای ماه
که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را
 

hamidelahi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شنیدم که میگن خیام میره بغداد یه کتاب از کتابخانه بگیره بهش نمیدن میگن فقط میتونی بخونیش نمیتونی ببری.خیامم میشینه تو کتابخانه کتابو تا انتهاش میخونه بعد میاد نیشابور عینه همون کتابو مینویسه حتی یه و هم توش جا نمیندازه
 

ارش مهرداد

عضو جدید
تا چند زنم بروی دریاها خشت
بیزار شدم ز بت‌پرستان کنشت
خیام که گفت دوزخی خواهد بود

که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت
 

ارش مهرداد

عضو جدید
در فصل بهار اگر بتی حور سرشت
یک ساغر می دهد مرا بر لب کشت
هرچند بنزد عامه این باشد زشت

سگ به زمن ار برم دگر نام بهشت
 

ارش مهرداد

عضو جدید
زان پیش که بر سرت شبیخون آرند
فرمای که تا باده گلگون آرند
تو زر نی ای غافل نادان که ترا

در خاک نهند و باز بیرون آرند
 

ارش مهرداد

عضو جدید
گویند بهشت و حور و کوثر باشد
جوی می و شیر و شهد و شکر باشد
پر کن قدح باده و بر دستم نه

نقدی ز هزار نسیه خوشتر باشد
 

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
خيام از ديد بزرگان ايراني و جهان

خيام از ديد بزرگان ايراني و جهان

خيام از ديد بزرگان
حجه‌الحق امام غياث‌الدين عمربن ابراهيم خيامي معروف به حکيم عمر خيام در اول ذيحجه 439 قمري (18 ماه مه 1048 ميلادي) در نيشابور متولد شد.در مورد خيام، نظريات بسيار متفاوتي وجود دارد. برخي به کلي شاعر بودن او را انکار مي‌کنند، برخي او را کافر مي‌دانند و برخي او را مسلماني معتقد. جلال مصطفوي نويسنده کتاب "استفاده دانشمندان مغرب زمين از جبر و مقابله خيام" (منتشر شده در سال1339 شمسي-1960 ميلادي) با استناد به مقدمه رساله‌هاي علمي خيام معتقد است خيام مسلمان و پيرو پيغمبر بوده است. و ادامه مي‌دهد:
"جاي بسي شگفتي و در عين حال تأسف است که تا کنون هيچ مقامي در صدد احياي آثار علمي او که متضمن نتايج درخشان است بر نيامده و در عوض خيام را با تبليغات عجيبي در دنيا به نام يک شاعر مي‌پرست و فيلسوف بي دين معرفي کرده‌اند... و از راه نشر آن اشعار، روح لاابالي‌گري و سستي و پشت پا زدن به دنيا را در مردم دميده‌اند."
حجه‌الحق امام غياث‌الدين عمربن ابراهيم خيامي معروف به حکيم عمر خيام در اول ذيحجه 439 قمري (18 ماه مه 1048 ميلادي) در نيشابور متولد شد. شاگرد امام‌الحرمين جويني، ابوالحسين انبيري و ... بوده است.
خيام در تمام علوم زمان خود سرآمد بود.
او در سال526 قمري (1131 ميلادي) در سن 83 سالگي در نيشابور درگذشت.

خيام از ديد بزرگان ايراني و جهان


ارنست رنان : خيام نمونه برجسته آزاد انديشي آرياييها بوده است . او پيوسته ميکوشيد تا گردن خود را از دست قوانين خشک و انعطاف ناپذير رها کند .
عمادالدين کاتب قزويني در کتاب خريده القصر که مربوط به شعراي اسلامي است و 55 سال بعد از مرگ خيام نوشته شده است ( 570 هجري ) مي گويد : عمر خيام در عصر خود بي مانند بود و در علم نجوم و حکمت ضرب المثل زمان .
ابوالحسن بيهقي : خيام مسلط بر تمام اجزاي حکمت و رياضيات و معقولات بود .
زمخشري دانشمند معروف : خيام را حکيم جهان و فيلسوف گيتي ناميده است .
قفطي در تاريخ الحکما در قرن ششم ميگويد : امام خراسان ( خيام ) و علامه دوران بر دانش يونان مسلط بود و بايد در سياست مدني از او پيروي کرد . او خداشناسي را در اجتناب از شهوات جسمي ميدانست . که اين امر مستلزم تزکيه نفس است .

عروضي سمرقندي در زمستان 508 سلطان کس بفرستاد تا خيام را بياورند تا درباره رفتن شکار سلطان نظر بدهد و هوا را بررسي نمايد . در جاي ديگر خليفه بغداد براي جنگ با دشمنان از حاکم سلجوقي کمک ميخواهد و او منجمان را احضار ميکند که نظر دهند ولي نظر آنان منفي بود و حاکم خشمگين شد . منجمان گفتند اگر باور نداريد از امام خيام نظر بخواهيد نظر ما نظر اوست .
اتمام التتمه : فيلسوف حجه الحق عمر بن ابراهيمي خيام از تمام حکماي خراسان بالاتر و پرمايه تر و در رياضيات بر همگان فزوني داشت . روزي درباره معذوتين ( آيات قراني ) از خيام سوال شد و او ساعتها درباره اش بحث نمود به طوري که همگان شگفت زده شدند .
محقق روسي يوگني برتلس در مقدمه کتابش درباره خيام ميگويد : برهمگان واضح است که خيام رياضي دان و فيلسوف ايراني در روزگار خود با چه دشواريهايي روبرو بوده است . به نظر ميرسد خيام در جلسات علمي اش سروده هايي جنجالي ميگف ته است که آنها از ترس حاکم دهان به دهان آنرا چرخانده اند و امروز به ما رسيده است .
معتبرترين اسنادي که درباره خيام نوشته اند عبارت است از : مرصاد العباد - تاريخ جهانگشايي جويني - تاريخ گزيده - نزه المجالس - مونس الاحرار و . . .
 
آخرین ویرایش:

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اجزای پياله ای که در هم پيوست
بشکستن آن روا نمی دارد مست
چندين سر و ساق نازنين و کف دست
از مهر که پيوست و به کين که شکست
 

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
می خور که به زیر گل بسی خواهی خفت
بی مونس و بی رفيق و بی همدم و جفت
زنهار به کس مگو تو اين راز نهفت
هر لاله که پژمرد نخواهد بشکفت
 

فانوس خیس

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا کی غم ان خورم که دارم یانه......وین عمر به خوش دلی گذارم یا نه ...........
پر کن قدح باده که معلومم نیست.....این دم که فرو برم بر ارم یا نه.........
 

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
این‌ جذبه‌ عاشقی‌ نگر تا چند است‌
نامِ تو شنیدم‌ و دلم‌ خرسند است‌
از نامِ تو شاد می‌شود دل‌، آری‌
نامِ تو و نامی‌ که‌ بدان‌ مانند است‌

"خیام"
 
آخرین ویرایش:

R a h a a M

عضو جدید
کاربر ممتاز
روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

این کوزه چو من عاشق زاری بوده است

در بندِ سر زلفِ نگاری بوده است!

این دسته که بر گردن او می بینی
دستی است که در گردن یاری بوده است!

"خیام"
-----------------------------------------------------------​
+ 28 اردیبهشت، روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی باد.
 

R a h a a M

عضو جدید
کاربر ممتاز
آن قصر که جمشید در او جام گرفت
آهو بچه کرد و شیر آرام گرفت

بهرام که گور می‌گرفتی همه عمر
دیدی که چگونه گور بهرام گرفت

"خیام"
 

R a h a a M

عضو جدید
کاربر ممتاز
گویند کسان، بهشت با حور خوش است
من می گویم که آب انگور خوش است
این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار
که آواز دهل شنیدن، از دور خوش است

"خیام"
 

yas87

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جانا ز فراق تو این محنت جان تا کی
دل در غم عشق تو رسوای جهان تا کی
 
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
کالیگولا هدايت در ملتقاي خيام و کافکا مشاهير ايران 6

Similar threads

بالا