حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

arman_348

عضو جدید
کاربرد معادلات دیفرانسیل در مهندسی مواد

کاربرد معادلات دیفرانسیل در مهندسی مواد

سلام به همگی..
من دارم رو یه پروژه با عنوان بالا کار می کنم ولی واقعا هیچ سایت به درد بخوری پیدا نکردم!
بچه ها کسی می تونه به من کمک کنه؟
کسی اطلاعی از کاربرد معادلات دیفرانسیل در متالورژی داره؟:(

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
خیلی کاربرد داره:
1. انتقال حرارت (کتاب پدیده های انتقال دکتر قاسم زاده)
2. حل قوانین نفوذ (اول و دوم فیک)
3. شکل دادن فلزات (به دست آوردن معادلات)
4. شبیه سازی فرآیندهای جوشکاری

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .
لطفا آناليز چدن GG60 را براي من بنوسيد.
مرسي

سلام دوست عزیز

سوال شما درست نیست! چون اگر GG باشد چدن خاکستری است و چدن خاکستری هم حداکثر تا GG40 موجود است.
احتمالا GGG60 درست است که آن هم چدن نشکن است.

ترکیب شیمیایی (آنالیز):

C: 3.40-3.85
Si: 2.30-3.10
Mn: 0.1-0.3
S: 0.02 MAX.
Mg: 0.045-0.065
Cu: 0.55-0.65
P: 0.1 MAX

آخرین ویرایش:

vahid6060

عضو جدید
سلام به همه :gol:

راستش منم فكر مي كردم GG40 به بالا نداريم .
ولي حالا يه قطعه گرفتم (براي توليد) كه GG60 هستش.
فكر كنم در كتاب كليد چدن (ورژن هاي جديد) باشه .

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه :gol:

راستش منم فكر مي كردم GG40 به بالا نداريم .
ولي حالا يه قطعه گرفتم (براي توليد) كه GG60 هستش.
فكر كنم در كتاب كليد چدن (ورژن هاي جديد) باشه .

اگه همین آنالیز رو بریزی ولی نشکنش نکنی نمی شه؟

arahmani

عضو جدید
گپ دوستانه

گپ دوستانه

دوستان عزيز سلام
اينجانب در زمينه ريخته گري و نورد آلومينيوم (شمش ريزي‏، بيلت ريزي،بازيافت ضايعات و خاك سرباره آلومينيوم و نورد) بعلاوه ساخت كوره هاي ذوب آلومينيوم و توليد آندهاي فداشونده فعاليت داشته و تمايل به تبادل اطلاعات با دوستان در مورد مطالب فوق دارم. در صورت تمايل به اينجانب mail بزنيد. rahmani_a54@yahoo.com

آخرین ویرایش:

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
ضمن خوش آمدگویی، تاپیک کارگاه های آموزشی جهت ارائه مطالب عملی و کارگاهی و اشتراک این نوع اطلاعات در نظر گرفته شده است.

لطفا در این باره کمی توضیح بیشتری بدهید، مثلا:
1. روش ریخته گری آلومینیم که انجام داده اید (دستی یا ماشینی)
2. نورد آلومینم جهت چه کاری انجام شده است؟ (در همان کارگاه)
3. خاک سرباره آلومینیم؟
4. نحوه بازیافت؟
5. نوع کوره ی ذوب آلومینیم؟
6. نحوه ی تولید آندهای فنا شونده؟
7. بازار و سفارشات

با تشکر

shoeib

عضو جدید
درخواست معرفي جزوه اموزشي

درخواست معرفي جزوه اموزشي

من به جزوه كامل اموزش كريستالوگرافي دارم اگه ممكنه منو راهنمايي كنين

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کسی در مورد آبکاری کامپوزیتی اطلاعاتی داره؟ یا مقاله؟
می شه کمکم کنین؟

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
آبکاری کامپوزیتی
پوشش های کامپوزیتی با رسوب همزمان ذرات نارسانا و غیر محلول به درون زمینه فلزی از حمام الکترولیتی و یا الکترولس حاصل می شود. این پوش ها دارای خواص مکانیکی مطلوب هستند و در برابر خوردگی و فرسودگی مقام تر هستند. که میزان آن بستگی به مورفولوژی ذرات ریز خنثی درون پوشش کامپوزیتی و مقدار آنها است.
بهترین روش برای ایجاد پوشش های کامپوزیتی آبکاری کامپوزیتی است که از مزایای آن این است که به فشار و دمای زیاد نیاز ندارد و هم چنین غلظت و فاصله بین ذرات رسوب قابل کنترل است.

مکانیزم آبکاری کامپوزیتی:
آبکاری کامپوزیتی دارای 2 مکانیزم است: 1- مکانیزم الکتروفورسیس . که در این حالت ذرات معلق باردار در محلول تحت میدان الکتریکی مهاجرت می کنند.
2- گیر افتادن مکانیکی . در این حالت ذرات معلق باردار در اثر تلاطم با سطح کاتد برخورد کرده و توسط یون های عنصر پوشش دهنده در کاتد حبس می شوند. ( اما در این روش بر خلاف حالت قبل اتصال شیمیایی برقرار نمی شود.)

عوامل موثر:
عوامل موثر در این روش درصد حجمی ذرات، اندازه دانه، شکل ظاهری ذرات، دانسیته جریان، ترکیب الکترولیت و تلاطم می باشد.
درصد حجمی: هرچه درصد حجمی ذرات موجود در حمام بیشتر باشد تعداد ذرات رسوب کرده افزایش می یابد.
اندازه دانه: هرچه اندازه دانه کوچکتر باشد، در نهایت رسوب یکنواختتری خواهیم داشت؛ و در نتیجه تخلخل کمتر شده و پیوستگی پوشش، مقاومت سایشی و مقاومت خوردگی افزایش خواهد یافت. به طور کلی اندازه ذرات باید کمتر از 5 میکرون باشد.
شکل ظاهری: در مورد شکل ظاهری ذرات هممی توان گفت که اگر ذرات کروی باشند پوشش یکنواختتر خواهد بود.
دانسیته جریان: با افزایش دانسیته جریان سختی کاهش خواهد یافت.
ترکیب الکترولیت: در ترکیب الکترولیت وجود عناصری مثل گوگرد و هیدروژن قابلیت پذیرش ذرات را کم کرده و باعث می شود که تنش باقی مانده داشته باشیم.
تلاطم: تلاطم نیز باعث می شود که از حفره دار شدن جلوگیری شود. اما اگر میزان تلاطم بیش از حد باشد باعث می شود برخوردها افزایش یافته و ذرات از سطح جدا شوند. هم چنین اگر میزان تلاطم کمتر از حد باشد نیز نیری لازم برای معلق نگه داشتن تامین نخواهد شد.

کاربرد:
از جمله کاربردهای این روش سوراخکاری، سوهان کاری، برشکاری و هم چنین مصارف پزشکی و دندان پزشکی و بالا بردن سختی می باشد. سختی در پوشش های معمولی حدود 350 بود که با این روش تا 700 ویکرز هم می تواند افزایش یابد.

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
گپ و گفتگوي خودماني مهندسين مواد و متالورژي

گپ و گفتگوي خودماني مهندسين مواد و متالورژي

سلام به مهندسين گرامي .

من ديدم تاپيكي به اين مضمون وجود نداره و بچه هاي متالورژي زياد با هم ارتباط ندارن . به همين منظور اين تاپيك رو زدم تا با هم گفتگوهاي دوستانه اي داشته باشيم .:gol::gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like
واکنش ها: metu

فرهنگ

مدیر بازنشسته
سفر آغاز شد
کاش از این سفر باز نگردیم
کاش "مقیم" شویم.

تبریک به همگی و التماس دعا.

• Like
واکنش ها: metu

ebi206

عضو جدید
1سوال ترم اولی

1سوال ترم اولی

سلام به تمامی مهندسان عزیز :
برای ترم اول معمولا چه درسهایی در گرایش سرامیک (دانشگاه آزاد)می دن ؟

hasanii

عضو جدید
اولا كه مبارك باشه توي ترم اول درس تخصصي كه فكر نكنم بدن. وصايا، تنظيم خانواده ، رياضي، فيزيك شيمي ... و درسهاي عمومي ديگه

turaj

عضو جدید
كمك در پروژه پوششهاي مقاوم به اكسيداسيون در دماي بالا

كمك در پروژه پوششهاي مقاوم به اكسيداسيون در دماي بالا

من دانشجوي ترم اخر كارشناسي در جهاد دانشگاهي مشهد هستم كارداني خود را در رشته سراميك در دانشگاه امام خميني يزد گذرانده ام . از كليه دوستان گروه مواد كه در مورد اين موضوع كار عملي يا مقالهاي دارند خواهشمند م كه اگر صلاح ميدانند انرا در اختيار من قرار دهند.
:) با تشكر
آدرس ايميل khakpour_23@yahoo.com

amir_looloo7

عضو جدید
rahnamiii

rahnamiii

salam be hame gii az u rahnaii mikhastam
man mihandesi metaloji (astekhraji)ghabo0ol sho0odam mikhtam bebinam reshteye kho0obiiye ya na bazare karesh chejo0ori...mrci

فرهنگ

مدیر بازنشسته
salam be hame gii az u rahnaii mikhastam
man mihandesi metaloji (astekhraji)ghabo0ol sho0odam mikhtam bebinam reshteye kho0obiiye ya na bazare karesh chejo0ori...mrci

سلام
خیلی در مورد این موضوع تو تایپیکای مختلف بحث شده.مثلا یه تایپیک توی انتخاب رشته و دانشگاه هست که بچه ها نظرشون رو راجع به آینده دار ترین رشته ها گفتن.
یا تو تالار خودمون متالورژی مظلوم هم بد نیست.
جای کار زیاد داره چون ایران تازه داره پیشرفت میکنه در زمینه صنعت.به مکانیک خیلی نزدیکه.
فقط به علت روشن نبودن اذهان (خصوصا صنعت گرا )یه کمی حقمون داره پایمال میشه انشاالله تا فارغ التحصیلی شما همه چیز جای خودش باشه.
خوب درس بخون-زبان و برنامه نویسی رو خوب یاد بگیر.سعی کن از همون ترم اول دنبال مطالب مربوط به رشتت باش تا یه پله جلو باشی.
تبریک میگم بهت.موفق باشی

راستی کجا قبول شدی؟

حسن مریم

عضو جدید
درخواست اطلاعات، مشاوره، راهنمائی و ... برای همه

درخواست اطلاعات، مشاوره، راهنمائی و ... برای همه

سلام.اگر اطلاعاتی در خصوص او-رینگ های مورد استفاده در اتصالات لوله های آب و ان-بی آر . ای پی دی ام . کائوچوی دارید لطفا به آدرس shasan1362@yahoo.com ارسال فرمایید.

turaj

عضو جدید
http://http://rapidshare.com/files/143332286/Phase_diagram__al_mg_si_.htm.htm

اقا خيلي ممنون مقداري اطلاعات در مورد دياگرامها دارم همچنين چند فايل از ايترنت در مورد پوششها گرفتم ميخواستم بدونم انها رو چطوري ميشه در اختيار بقيه قرار داد تعداد فايلها زياد است ميشه كل پوشه رو يكجا فرستاد بازم ممنونl

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://http://rapidshare.com/files/143332286/Phase_diagram__al_mg_si_.htm.htm

اقا خيلي ممنون مقداري اطلاعات در مورد دياگرامها دارم همچنين چند فايل از ايترنت در مورد پوششها گرفتم ميخواستم بدونم انها رو چطوري ميشه در اختيار بقيه قرار داد تعداد فايلها زياد است ميشه كل پوشه رو يكجا فرستاد بازم ممنونl

بستگی به حجم و سرعت داره.
اگر اتصال اینترنتی شما دیال آپ است معمولا بیشتر از 2 مگابایت را نمی توانید در هر بار آپلود کنید. اگر اتصال اینترنتی شما پر سرعت است بستگی به سرعت اتصال حجم بیشتری را می توانید آپلود کنید.
برای آپلود کل پوشه، می توانید آن را فشرده کنید (compress) این کار معمولا با استفاده از برنامه winrar انجام می گیرد. پوشه را فشرده کنید تا کل فایل ها تبدیل به یک فایل فشرده با پسوند rar شود. در نهایت می توانید آن یک فایل را آپلود کنید.
برای آپلود فایل ها نیاز به یک فضا دارید. یا می توانید از گزینه ی پیوست ها استفاده کنید. و یا حتی می توانید از سایت های آپلود مانند راپیدشیر و ... استفاده کنید.

موفق باشید

iman mansourian

عضو جدید
سلام
تو ترم اول درس تخصصی ندارید ولی از ترم 2 به بعد کریستالوگرافی و ... شروع میشه تا برسی به خواص فیزیکی2:eek: و سینتیک :cry:
موفق باشی

mahdi-tbt

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز
من دانشجوی سال سوم مواد- سرامیک هستم
و از دوستان متالوژ در زمینه انتخاب یه آلیاژ با خواص زیر راهنمایی می خواستم
-درجه ذوب 910-780
-سفید براق
-نرم و قابلیت چکش خواری
-قیمت مناسب

بالا