حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

najii

عضو جدید
آهن گالوانیزه یه لایه روی روش داره دیگه درسته؟ پس اگر خراشی روش نیفته ، انتقال مواد آهن و روی به غذا اتفاق نمیفته درسته؟

راستی یه سوال دیگه ، آهن گالوانیزه نسبت به حرارت مستقیم حساسه دیگه؟ اگر حرارت مستقیم ببینه لایه بیرونیش کنده میشه؟ حرارت غیر مستقیم چی؟ به اونم حساسه؟

آره لایه گالوانیزه دار، روی که همواره با غذا در تماس هست. آهن هم وقتی خراشی روی پوشش روی باشه در تماس با غذا هست ولی آهن اکسید یا خورده نمیشه چون طبق جدول الکتروشیمیایی روی زودتر خورده میشه حتی اگه خراشی روی پوشش باشه.

حرارت مستقیم یا غیر مستقیم نمیدونم ولی چون آهن گالوانیزه پوشش روی خالص داره و روی دمای ذوب نسبتا پایینی داره قاعدتا به حرارت جساس هست. درباره کنده شدن هم بعید میدونم تا اونجا که میدونم در محیط های اسیدی هست که کنده میشه...

mmvv

عضو جدید
نحوه ی محاسبه ی خواص فیزیکی کامپوزیتها ؟

نحوه ی محاسبه ی خواص فیزیکی کامپوزیتها ؟

سلام دوستان کی نحوه ی محاسبه ی خواص فیزیکی کامپوزیتها مثل ظرفیت گرمایی و رسانندگی گرمایی و ... رو میدونه:cool:

metallurgist

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام دوستان کی نحوه ی محاسبه ی خواص فیزیکی کامپوزیتها مثل ظرفیت گرمایی و رسانندگی گرمایی و ... رو میدونه:cool:
از قانون اختلاط یا RULE OF MIXTURE باید استفاده کنید که کمیت مورد نظر را در کسر جمی جزه مورد نظر ضرب و مجموع آنها جواب خواهد بود

Hope666

عضو جدید
با سلام
بنده دلیل تشکیل منطقه مخلوط نشده UNMIXED ZONE میخواستم در جوشکاری غیر مشابه که مکانیزم و دلیل تشکیل بر چه اساسی است و اگر مقاله یا کتاب معرفی کنید که توضیح داده باشه خیلی خوب است

با تشکر

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
بنده دلیل تشکیل منطقه مخلوط نشده UNMIXED ZONE میخواستم در جوشکاری غیر مشابه که مکانیزم و دلیل تشکیل بر چه اساسی است و اگر مقاله یا کتاب معرفی کنید که توضیح داده باشه خیلی خوب است

با تشکر
در چه فرایندی؟

shazdekochooloo

کاربر فعال
سلام دوستان .خسته نباشيد.
من يه کمک ميخواستم .
از دوستان کسي هست که بدونه چطور ميتونم يه سري مقاله هست که در کنفرانس هاي خاص ارايه شده، رو بگيرم؟
مثلا
International Conference
CabWire World Conference 2013
Palazzo Turati, Milan, Italy
4th November 2013
1301 “Wire rod for the future global market” by Ori Martin group, Italy -
Alberto Franchi, Fabio Guarneri, Alessandro Lombardi, Vincenzo Volponi

SHELLBY

کاربر بیش فعال
نیاز فوری

نیاز فوری

مشخصات کامل فولاد ck45 میخواستم.
مشخصات مکانیکی،ترکیبات آلیاژی و ...

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.مشخصات دقیقش توی کلیدفولادهست.من نرم افزارشو توسیستمم داشتم پاک شده اگه دسترسی به کتابش ندارین اطلاع بدین تادوباره نصبش کنم

فرهنگ

مدیر بازنشسته

كليدفولاد هست
c 0.42-0.50
si <0.40
mn 0.50-0.80
p<0.035
s<0.03
standard no. 1.1191
mechanical properties, اندازه 16mm, 17-40, 41-100,100-160
تنش تسليم 500و430و370و--
استحكام كششي700-850و650-800و630-780و ---
الانگيشن 14و16و17و---
ريداكشن اريا 35و40و45و---
ضربه 30

amirdolu

عضو جدید
سلام مهندسان عزیز

من میخوام نقره رو به صورت آبکاری الکترولس روی برخی قطعات فلزی و غیر فلزی اسپری کنم. مثل فرایند آینه کاری.

ولی مثل اینکه باید سطح نارسانا باشه.چرا؟
دلیل اینکه روی برخی سطوح این روش جواب نمیده چیه؟
بهترین سطح برای اینکار چیه؟

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندس های عزیز
من یک سوال تخصصی فنی دارم من با یک تولیدکننده چینی وارد مذاکره شدم واسه گلوله های اسیابی یا همون ساچمه خودمون
حالا اینجا توی مذاکرات و ایمیل های دو نوع محصول متفاوت معرفی کرده چون من رشته ام بازرگانی از تخصص لازم برخوردار نیستم که این کلمه رو ترجمه کنم میخواستم ببینم شما میتونید این کلمه رو ترجمه کنید
casting grinding ball
or
forged grinding ball
معانی این دو تا با هم متفاوت است و فکر کنم مربوطه به روش تولید باشه ممنون میشم اگر کمکم کنید
با تشکر

bitaroos

عضو جدید
سلام دوست گرامی
وقتی قطعه ای رو به روش ذوب ریزی توی قالب درست می کنیم بهش می گیم Casting
وقتی با کار مکانیکی درستش میکنیم اسم های مختلفی داره، به چکش کاری میگیم Forging یعنی با فشار و ضربه به قطعه مورد نظر شکل می دیم
حالا کیفیت کدوم یک از این گلوله ها بهتره و کمتر ساییده می شه، من نمی دونم چون تخصصم کلا یه چیز دیگه است.

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یک سوال تخصصی فنی دارم من با یک تولیدکننده چینی وارد مذاکره شدم واسه گلوله های اسیابی یا همون ساچمه خودمون
حالا اینجا توی مذاکرات و ایمیل های دو نوع محصول متفاوت معرفی کرده چون من رشته ام بازرگانی از تخصص لازم برخوردار نیستم که این کلمه رو ترجمه کنم میخواستم ببینم شما میتونید این کلمه رو ترجمه کنید
casting grinding ball
or
forged grinding ball
معانی این دو تا با هم متفاوت است و فکر کنم مربوطه به روش تولید باشه ممنون میشم اگر کمکم کنید
با تشکر
کستینگ:عمیلیات ریخته گریه مثل ریختن مذاب رمحفظه قالب که بعدازسردشدن شکل قالب روبه خودش میگیره
فورجینگ:عملیات آهنگری که هم فورج سردداریم هم فورج گرم.یک مثال بزنم .فرض کن یک تکه فلزرومثلا آهن،بزارن توی کوره وتاقبل ازرسیدن به نقطه ذوب گرمش کنن وبعدبزارن داخل قالب ،بعدازبالایک پرس ضربه ای فلزمذاب رو پرس کنه واونو به شکل قالب دربیاره.
به نظرم کیفیت درعملیات ریخته گری بایدبهترباشه.چون خیلی راحت میشه باکنترل درجه حرارت وبقیه پارامترهابه خواص مطلوب رسید ولی درعملیات فورجینگ معولا به علت فشاروپرس شدن قطعه ریزدانه میشه وممکنه دچارکارسختی بشه
البته اینا حدسیات خودمه دوستان میتونن تاییدیاتکذیب بفرمایند:D

najii

عضو جدید
casting grinding ball
or
forged grinding ball
با تشکر

همانطور که شما و دوستمون اشاره کردید، فرقش در روش ساخت هست. برای سایش به نظر من گلوله آهنگری شده مقاومت سایش بهتری داره و البته از عیوب ریختگی هم خبری نیست. البته شما باید ریز رکورد خواص مکانیکی از ائنا بگیری و البته خودتم در ایران تست کنی. احتمالا به روش فورج گرون تر هم هست.
در ضمن تا اونجا که من اطلاع دارم در ایران شرکت های خوبی هستن که خواسته شمارو براورده کنن

فرهنگ

مدیر بازنشسته
casting grinding ball
or
forged grinding ball
با تشکر

توضيح دوستان كامل بوده از اونجايي كه براي گلوله هاي اسيايي خواص ضد سايش بسيار مهمه من فكر ميكنم فورج شده ها بهترن. چون ريختگي احتمالا عيوب دارن
. من خودم ساچمه هايي رو ديدم كه پر از تخلخل بوده و طبيعتا ماندگاري زيادي نخواهند داشت.
بررسي دقيق انچام بديد حتما ديتا بيسشونو رو بگيريد ازشون

کیوی

عضو جدید
کمک درمورد تعیین پروژه برای درس نفوذ درجامدات

کمک درمورد تعیین پروژه برای درس نفوذ درجامدات

سلام .لطفان کمکم کنید.ی موضوع پروژه برای درس نفوذ درجامدات میخوام مطلب فارسی هم داشته باشه.ممنون میشم.
باتشکر

joonsk

عضو جدید
ریخته گری پیوسته با نرم افزار پروکست

ریخته گری پیوسته با نرم افزار پروکست

سلام.اگه کسی فایل آموزشی ریخته گری پیوسته با نرم افزار پروکست داره خبر بده.

zahra999

عضو جدید
سوال درباره علم مواد

سوال درباره علم مواد

سلام دوستان.چنتا سوال دارم و خواهش میکنم خیلی زود جوابمو بدین.
۱چرا جامدات یونی شفاف اند و کووالانسیا کدر؟
۲چگالی حجمی هگزاگونال؟ راه حلشو میخواستم
۳چگالی صفحه ای FCC در صفحه (۱۱۱)
ممنون میشم اگه زود جوابمو بدین

fadaza

عضو جدید
سلام.
2 تا سوال دارم.
اول اینکه کسی سایتی رو می شناسه که عنوان تمام پروژه های کارشناسی رو داشته باشه؟
دوم کسی یک موضوع مشترک بین سرامیک و متالوژی تو زمینه نانو هم باشه میدونه چیه؟

SAHRAIYAN

عضو جدید
کمک کمک

کمک کمک

عزیزان کسی پی دی اف کتاب رفتار مکانیکی مواد نوشته سجادی دارین؟؟؟
هرکی داره بفرسنه به asahraiyan@yahoo.com
ممنون میشم مرسی

avocado

کاربر فعال
سلام.
2 تا سوال دارم.
اول اینکه کسی سایتی رو می شناسه که عنوان تمام پروژه های کارشناسی رو داشته باشه؟
دوم کسی یک موضوع مشترک بین سرامیک و متالوژی تو زمینه نانو هم باشه میدونه چیه؟

سلام
از طریق سایت کتابخانه هر دانشگاه میتونین به عناوین و 30 صفحه اول پایان نامه ها دسترسی داشته باشین
راه حل دیگه استفاده از سیستم سیمرغ هست که همه سرورها بهش متصل هستن: http://simorgh.nosa.com/
در مورد سوال دومتون هم هر زمینه مربوط کامپوزیت و یا اجزای مختلف یک قطعه که در کنار هم قرار میگیرن میتونه موضوع مشترک بین متالورژی و سرامیک باشه

khaniana

عضو جدید
نمودار CCT

نمودار CCT

سلام خدمت مهندسین عزیز
من دیاگرام IT , CCT برا چنتا فولاد میخوام(3115-4110-4040-4340-5140) از کجا میتونم پیدا کنم؟
ممنون

Fateme.be

عضو جدید
سلام خیلی ضروریه جواب بدید
کسی چیزی درباره خوردگی فلزات نجیب میدونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Zahrasetare

عضو جدید
درخواست مطلبی درمورد پله جریان

درخواست مطلبی درمورد پله جریان

سلام.کسی فایلی در مورد روش پله جریان از تکنیک های بررسی الکتروشیمی خوردگی داره؟

بالا