جهل مرکب درباشگاه

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
تحقیق و مطالعه به همراه وجدان و انصاف میتونه کمکت کنه که جواب خودتو به دست بیاری.
همه مشکل من اینه که آدرس این منابع تحقیق رو نمیدونم کجاست. بحث وجدان و انصاف هم که راستش نمیدونم اینجا به درد میخوره یا نه. چون این نوع مسائل نیاز به حکم و منطق روان داره تا انصاف .
این منابع مطالعه رو اگه میدونی بهم بگو.:gol:
من خودم رفتم و این مطلب رو پیداش کردم. هر چی راجع بهش فکر کردم نتونستم ارتباطی بین زندگی واین مطلب پیدا کنم که به دردم بخوره. برای همینه که میگم من تو پیدا کردن منابع عاجزم. مطلب رو ببین:
"خداوند از آسمان آبی نازل کرد، سپس در هر دره و رودی به اندازه ظرفیتش سیلابی جریان یافت..."
این ابتدای آیه 17 سوره رعد است. "اودیه" به معنای دره از کلمه "وادی" گرفته شده که به دامنه کوه های بزرگ گقته می شود. البته دامنه پایین کوه که همه آبها هنگام بارندگی در آن جمع می شود. یعنی غیر از آنچه ما فکر می کنیم که "وادی" همیشه بصورت اضافی بکار می رود، خودش معنای مستقلی دارد.
این آیه غیر از توصیف لطیف عارفانه ای که دارد، در فلسفه، مبیّن اصل دقیقی در اثبات مسئله افاضه وجود و قابلیت موجود است. و البته در کلام هیچ یک از اینها مدنظر نیست..
در ادامه این آیه خداوند می فرماید: "... این سیلاب بر روی خود کفی حمل کرد، که بعضی چیزاهایی که برای ساختن زیور آلات در آتش می گدازند، کفی مانند آن دارد، خدا حق و باطل را چنین مثل می زند. و اما کف به کناره افتاده نابود می شود اما آن چیزی که به مردم سود می دهد در زمین می ماند. خدا مثل ها را چنین می زند"
این آیه تعبیر دقیقی برای ارزیابی حق و باطل می دهد که در علم کلام از این جهت مورد اهتمام است
و اما انتهای آیه که می فرماید "و اما ما ینفع الناس فیمکث فی الارض" برای شناخت تاریخ، سیاست و رجال، به نظرم حرف آخر است و البته ینفع الناس را بدون درنظر گرفتن عبارت قبلی آیه نمی توان فهمید....
به هرحال آیه شگفت آوری است....
با تامل در این باران و وادی و قدر و سیلاب و کف و زیور آلات و حق و باطل و آنچه در زمین می ماند و.. هر لحظه می توان نکته ناب و حقیقت بی نقابی را دریافت..

این وادی هم، برهوت بی مقداری است که یک چشم به زمین دارد و آنچه در آن پایدار شده و چشم دیگری به آسمان، به تمنای باران...

پس پر کن پیاله را .. "یا ایها العزیز.

شما چیزی از این مطالب فهمیدی؟ خوب منم نفهمیدم. حالا چه جوری بیام این برنامه ها رو ازش منطق بدوشم؟ چه جوری؟

آخرین ویرایش:

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدونی رضا
تورو میبینم یاد دکی میافتم
اونم مثل تو فک میکنه دنیا دهنشو باز کرده ویدونه عاقل فقط از شیکم ننه این زده بیرون
وقتی بحث رو به بی منطقی میکشونی انتظار داری بازم بیاییم باهات بحث کنیم؟
خوشم میاد تمام نتیجه گیریهات برپایه افکار تقلیدی وازرو چندتا مبحث فسیل شدست اونوقت نه ایرادارو قبول میکنی نه از حرف خودت یه قدم پاپس میکشی
تو لفافه توهین میکنی وجواب هم که میدن ادای مظلومای یهودی وفلسطینیای مفت خوررو درمیاری
تو بحث هم تا کام دل براید مراد ما به خرسواریش مشغول باشد وگرنه چراغمون جلدی خاموش میشه ووقتی هم برمیگردیم از یه جای مرده ادامش میدیم باری به هرجهت
خلاصه تو اخر بحث ومنطقی وما بیسوادا ظرفیت درک لعل وگهر شمارو نداریم متاسفانه
برو خوش باش دکی جون

مشکل تو و خیلی های مثل تو اینه که به چالش کشیدن عقیده ها و بحث دربارشون رو توهین غیر مستقیم میدونی و با توهین مستقیم میری جوابشو میدی و بعد دلیلت هم اینه که توهین توهینه.فرقی نمیکنه!!!

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
این داداشِ ما داره توی خیابون یه طرفه برعکس میره و بهمه گیر میده که شماها دارین برعکس میرین.
بارها اینو بهش گفتم ولی یه مغز تقلیدی از خودش چیزی نداره.
اول یه سری چیزهای عجیب، درست و بی نقص فرض میشن و بر اساس اون هی منطق تراوش میکنن.
البته این بحثا اب در هاون کوبیدنه....
منتها 4 نفر رد میشن میبینن کی چیکارس!!!
همین عنوان تاپیکش آخر توهین و کنایس و بعد تا یه چیز بهش میگیم ننه من بدبختم در میاره!
آخه یکی نیس بهش بگه ادم ساده 6 میلیارد یه ذره کمتر همه اشتباه فکر میکنن و تو و امثال تو درست، از اونطرف هم فاسدترین و بدبخت ترین کشور مدعی دنیا هستیم.
اگه قرار به فکر کردن بود که اصلا کار به اینجاها نمیکشید.
در ضمن مطالعه هم که قربونش برم!
یه چیزایی را میگه ثابت کن که خود سایتهای رفقاش نوشتن و ما نقل قول کردیم!!!
حتی شک دارم که یه دور از روی کل قرآن خونده باشه،شایدم خونده! (حالا ننه من غریبم و تهمت زدین و اینا شروع میشه!)

خیابون یک طرفه و برعکس رفتن؟؟؟اگه منظورت این تالار گفتگوی ازاده که شاید درست بگی اقا مهرشاد!!!(البته شاید)

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
نسبت به زمان خودش کامل هست...
ولی زمان اینده نه..
طرح این مبحث سوسیالیسم نشون از ناآگاهی شما رو دارد...
مارکس بعد از کلی موارد تاریخی جبر تاریخی رو رسیدن به کمونیسم میدونست :
سیر حرکت تاریخ روکمون اولیه ، برده داری ، فئودالیسم ، سرمایه داری ، سوسیالیسمو در نهایت به کمونیسم میدانست...
یعنی مرحله بعد سرمایه داری سوسیالیسم بود...
من نمیخوام بحث سوسیالیسم رو بکشم بیرون.خواستم مثالی ساده بزنم که بفهمی یه جمعیت میلیاردی با عقل خودشون میتونن راهی رو انتخاب کنن که سی چهل سال (کمتر یا بیشتر)بعد میفهمن اشتباهی بیش نبوده.
حتی اینکه میگید نسبت یه زمان خودش کامل بوده اینطور نیست.نامه امام خمینی به گورباچف رو مطالعه کنید.همون اواسط قدرت پایه های سستش و عالمان میفهمیدن.

دین مجموعه ای از اعتقادات هست که یک فرد دین دار دارد...
ولی هر اعتقادی را نمیشود به دیندار بودن تقلیل داد یعنی اعتقاد همراه با عمل است...
این اعتقاد همراه با عمل در شرع های ادیان که بر گفته از کتب آسمانی و اقول بزرگان دینی است به خُرد متدین داده میشود...
عدول از فروع دین و عدم انجام این فرائض دینی و هم چنین سستی اعتقادی فرد رو به سمت دیگری میبرد که آن را بزرگان دینی بدعت می شمارند...
اگر برای اسلام شریعتی بخواهم ان را بیان کنم...
مانند شهری می مانند که شما پس از ورود به ان با اشهد ان لا اله الله و... موظف به اجرای احکام و فرائض و معتقدات ان می باشی..
حال در این شهر یا باید مقلد باشی که از خود هیچ چیز برای گفتن نداری یا میشوی مجتهد که باز هم و غم تو روی اقوال دینی و کتاب میشود...
و البته هر دینی خودش رو تمام و کامل برای سعادت بشری میداند ولی معلوم نیست این کامل بودنش در چیست..؟
دین رو تعریف کردی اما ناقص.
دین یعنی راه و روش زندگی اونطوری که خدا ازت میخواد.خدا تمام پیامبرا رو فرستاده تا همینو بگه(شما که منکر وجود پیامبرا نیستی؟)
راه و روش عقل بارها و بارها به اشتباهش این انسان دو پا پی برده.وجود مکاتب فکری متعدد اثبات همین حقیقته.(نگو ادیان مختلف هم هست که جواب دارم و البته جوابشو هم قبلا خیلی دادم)

اتفاقا ربط داره...
شما استدلال عمر رو نادیده گرفتید که میگوید:

(نگاه کن به پست اولت)
این پست اولم.کلمه قرمز رنگ رو توجه کن:
عموما جبهه مقابل تفکرات امثال من و ما خیلی به عقل تکیه میکنن و اعتقاد دارن که عقل کافیه برا راهنمایی زندگی.
(کلمه قرمز رنگ یعنی باید باشه اما کافی نیست)

ایا حرف گزافی زده است؟
ایا با همان پست اول شما تفاوت چشمگیری دارد؟
بله چون بنده منکر عقل نشدم که شما مثال عُمری که ما خودمون هم قبول نداریمش رو میاری(درست مثل خانم سیمین زارع مثالهایی میاری که خودمون باهاش مشکل داریم و بعد با اونها ما رو میخواهی محکوم کنی )

نسبت به حکومتهای بعدیش تا قاجار میتوانیم بگوییم بهتر بود...
و گرنه اسم فروغ بر حکومت صفوی ها که عشقشان بر پایی سنت "تولی و تبری" بود... اسم فروغ رو ندارد ...

ربط داره...تفکر و اندیشه غربی در بازخوانی تاریخ نهفته است...
بازخوانی علمی تاریخ است که به ابزار تجربه ی آنها کمک کرده است...
باید خواند که وقتی عالمان ما عشقشان در این بود که مردم بیشتر یقه شان برای امام حسین (ع) بدرند و قمه زنی و... کنند و.. عالمان غربی دنبال چه بودند...؟؟
این جملات نشان دهنده منطق نیست.داریم علمی صحبت میکنیم.ده بار گفته شده این موارد که تفکر و علم و مطالعه و تحقیق جایی دارد و عزاداری هم جای خود .ما کم علامه داشتیم؟؟؟ایا میتونی درباره علامه جعفری.مطهری.طباطبائی هم اینطور فکر کنی؟؟؟قمه زنی رو دیگه چرا اوردی.درباره وهن مذهب و گفته های عالمان دین در این مورد چیزی شنیدی؟؟؟
ما کجا گفتیم تفکرات دوران صفوی رو کاملا قبول داریم.کجا؟؟؟حتما این رو جواب بدید!

بقیه اقوال این بزرگوار رو در کتابهای تاریخ پیدا کنید...(بخصوص در باب زنان)

حسابش رو بکشید این چالشها هم به خاطر ورود افکار غربی بوجود امده است... و گرنه این عالمان که زندگی خود رو مطابق تعالیم اسلامی به پیش میبردند...(
درباره اظهارات شیخ فضل الله نوری خیلی بحث شد.ولی باز شمااوردید.تاپیکی در این مورد زده شد که دوستتون فکر کنم مهرشاد زد و اخرش رفت که بیاد!!!حوصله اون اینجا نیست.
اما یه جواب کوتاه بهت بدم که ما دین اسلامی منطقی رو دنبالش هستیم.تفکراتی مانند مطهری و بهشتی و امام خمینی.شما چقدر مطهری رو میشناسید؟؟؟ایا اثارشو مطالعه کردید؟؟؟شاید اما بعید میدونم.
پ.ن:لطفا اگه میشه به من بگید اسلام در چه چیزی کامل هست؟
در نظام سیاسی؟ نظام اجتماعی؟ نظام قضایی؟ نظام اقتصادی؟ ..

در همه علوم.دین (راه و روش زندگی از طرف خدا)برای همه امور هست.ماانسانها باید این راهها رو پیدا کنیم.از دل دین.و البته اشتباهاتی هم این وسط رخ میده.ولی باز حرکت به اون سمت بهتر از حرکت در جهت مخالفه.(این رو صد بار گفتم.درسته ما بیست نمیشیم اما نباید بگیم چون ما بیست نیستیم پس درس رو بی خیال.میشه برا 18 و 19 و حتی 15 و 13 تلاش کرد.مهم اینه که به هدف بیست خونده شه و بالاترین نمره رو سعی کنیم بیاریم

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز ofakur

تو اگه مشکل منبع داری (که فکر نکنم)منابع زیادی هستند که میتونن کمکت کنن تا بفهمی ایا دین برا زندگی راه و روش داره یا نه.میخوای یه مثال بزنم؟؟؟درباره حجاب که خیلی هم دربارش اینجا بحث شده.کتاب حجاب شهید مطهری رو خوندی؟؟؟

mr.abooli

عضو جدید
کاربر ممتاز
حتما همتون این شعر رو شنیدید
آن کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند

میخوام یه صحبت کلی تر کنم.
عموما جبهه مقابل تفکرات امثال من و ما خیلی به عقل تکیه میکنن و اعتقاد دارن که عقل کافیه برا راهنمایی زندگی.

یه سوال دارم.پس فلسفه 124000 هزار پیامبر فرستادن خدا چیه؟؟؟خدا نعوذ بالله بیکار بوده که این همه پیامبر رو فرستاده؟؟؟اونم زمان پیشرفت عالی علم و عقل در زمان خودش.در زمان امپراطوریهای بزرگ.مثل مصر و ایران

میدونید چیه؟؟؟خدا همین شعر رو میخواد به من و توی بشر بگه که توی انسان نمیدونی و من باید بهت همیشه بگم که نمیدونی.باید بگم که ناقصی و تنهایی نمیتونی
این انسان نادان(ندانستن راه واقعی سعادت)دو دسته میشن اینجا:
یکیشون که میفهمن که نمیدونن و برا همین چنگ به ریسمان خدا میزنن و از اون کمک میخوان که راه رو نشون بده .راه درست زندگی رو.

اما دسته دوم هنوز هم نمیفهمن که نمیدونن(انکس که نداند و نداند که نداند) که باز به عقل و خرد خودش تکیه میکنه و میگه من همه چیز میدونم.استنادشون هم به صدها کتابی که مطالعه کردن هست.و چون خیلی مطالعه دارن فکر میکنن همه چی میدونن وبه دیگران که مخالف اونا نظر میدن نگاه تحقیر امیزی دارن.

راستی توجه کردید چرا کسانی که تا اخرای علم رفتن اخرش گفتن ما تازه فهمیدیم که هیچی نمیدونیم؟؟؟اونها به این مرحله رسیدن که بفهمن عقل انسان ناقصه و بگن ما نمیدانیم و میدانیم که نمیدانیم
تا گرفتار جهل مرکب نشن...
تنا تنها خوب به منبر رفتی حال میده نه بلنگو رو ببند بچه ها ی محل خوابند رضا

Candyman

کاربر فعال
دوست عزیز ofakur

تو اگه مشکل منبع داری (که فکر نکنم)منابع زیادی هستند که میتونن کمکت کنن تا بفهمی ایا دین برا زندگی راه و روش داره یا نه.میخوای یه مثال بزنم؟؟؟درباره حجاب که خیلی هم دربارش اینجا بحث شده.کتاب حجاب شهید مطهری رو خوندی؟؟؟

سلام
رضا جان اگر جواب سوال من رو بدید و قانع بشم من خودم میام تو این مباحث کمکت و با بچه ها بحث و گفتگو میکنیم.

مقصود و هدف شما از راه اندازی این مباحث حالا به هر عنوانی چیه؟به چی میخوایید برسید؟و هدفتون چیه؟

اگر هدف شما رضای خدا و نیت قلبی شما کمک به بندگان خدا(از منظر دیدگاه خودتون) هست که با این وضعیتی که من میبینم شما موفق نبودید...بیشتر هم جری تر میکنید با صحبتهاتون.اگر دین اسلام هم خوب باشه شما با این اصرار ها و پافشاری ها و سرسختی افراد رو زده تر میکنید.چون میبینم که در اکثر صحبتهاتون معنی کلی حرف این بر میاد که شما میفرمایید طرف نمیفهمد و شما میفهمید.

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
رضا جان اگر جواب سوال من رو بدید و قانع بشم من خودم میام تو این مباحث کمکت و با بچه ها بحث و گفتگو میکنیم.

مقصود و هدف شما از راه اندازی این مباحث حالا به هر عنوانی چیه؟به چی میخوایید برسید؟و هدفتون چیه؟

اگر هدف شما رضای خدا و نیت قلبی شما کمک به بندگان خدا(از منظر دیدگاه خودتون) هست که با این وضعیتی که من میبینم شما موفق نبودید...بیشتر هم جری تر میکنید با صحبتهاتون.اگر دین اسلام هم خوب باشه شما با این اصرار ها و پافشاری ها و سرسختی افراد رو زده تر میکنید.چون میبینم که در اکثر صحبتهاتون معنی کلی حرف این بر میاد که شما میفرمایید طرف نمیفهمد و شما میفهمید.

اگه اون جملاتی که از من نقل قول گرفتید رو منظورتونه که بگم اقای ofkur خودشون گفتن منبع به من معرفی کنید.
اگه کلی میگید که بنده قصدم به چالش کشیدن تفکرات دوستان هست.تفکراتی که فکر میکنم اشتباهه.
همونطور که صد ها تاپیک اینجا تفکرات من و امثال منو به چالش کشیدن.و ما هم اومدیم دفاع کردیم.
من تحمیل نمیکنم به دوستان که حرف من درسته .فقط دارم بحث میکنم.داخل بحث همه اینها طبیعیه.به قول یکی از دوستاتون تو بحث و جدل های علمی کلمه< تو اشتباه میکنی >خیلی عادیه. شما چرا فکر میکنید بحث کردن غیر این باید باشه.تازه فکر نکنم دقیقا من گفته باشم شما نمیفهمید و من میفهمم!