تمرین گروهی آزمون طراحی اذر 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

faeze1366

عضو جدید
پس یه سوال اینجا مطرح میشه ما هیچ وقت طراحی برای معلول نداریم ولی رعایت ضوابط معلول داریم برای دسترسی به فضای جولوی راهرو و اسانسور که معمولا بین 1+ الی 1.5 +متر است اگر فضای کافی برای رمپ نداشتیم ایا رعایت پله با ارتفاع 17 کافی میباشد یا خیر ؟
1- به خاطر اینکه در کتب مباحث به جک معلول اشاره نشده ، پس درست نیست.
2-حداقل ابعاد باکس پله 4.8*2.4 است.
3- بله
4- حداقل ابعاد چاه آسانسور 1.6 * 2.10
5- حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ : 2.05 (در صورتی می تونه 1.80 باشه که ورودی دیگری از معبر به پارکینگ برای پیاده ها وجود داشته باشه که معمولا اینطور نیست.)
6- حداقل ارتفاع فضای تجاری: 3 متر

shab khanoom

عضو جدید
پس یه سوال اینجا مطرح میشه ما هیچ وقت طراحی برای معلول نداریم ولی رعایت ضوابط معلول داریم برای دسترسی به فضای جولوی راهرو و اسانسور که معمولا بین 1+ الی 1.5 +متر است اگر فضای کافی برای رمپ نداشتیم ایا رعایت پله با ارتفاع 17 کافی میباشد یا خیر ؟

باید دسترسی معلول به آسانسور به هر حال فراهم بشه و پله ی 17 سانتیمتری کافی نیست.

saraafsoon

عضو جدید
[
QUOTE=shab khanoom;7074446]نمونه ای از پارکینگ مزاحم:[/QUOTE]
مگه نگفته مبحث4 برای خروج ماشین5 متر فضای جلوی ماشین باید خالی باشه این دوتا ماشین عمودی خودشون که نمیتونن بیان بیرون هیچ ان چهارتا چسپیده به دیوارم یکیشون مزاحم شدن

آخرین ویرایش:

amin576

عضو جدید
نوشته اصلي بوسيله saraafsoon
سلام
بچه ها ص30 مبحث4 نوشته
درتوقفگاه ها به شرطعدم تزاحم برای خودروی دیگر پیش بینی دو واحد توقف خودرو پشت سرهم بلامانع هست
لطفا باعکسی چیزی توضیح بدین یعنی چطوری؟

فکر کنم شبیه این منظورش باشهمشاهده پیوست 182580

.
نه دوستان منظور اینجوریه :1.jpg
مثل پارک کنار خیابان تا با اضافه طولی که داده ماشین بتونه از پارک در بیاد. و عرض رو هم به خاطر این کم کرده که خود ماشین تو 2 متر جا شه و درب ماشین هم به سمت محل عبور و مرور ماشین های دیگه باز شه که فضا اشغال نکنه

shab khanoom

عضو جدید
[
QUOTE=shab khanoom;7074446]نمونه ای از پارکینگ مزاحم:
مگه نگفته مبحث4 برای خروج ماشین5 متر فضای جلوی ماشین باید خالی باشه این دوتا ماشین عمودی خودشون که نمیتونن بیان بیرون هیچ ان چهارتا چسپیده به دیوارم یکیشون مزاحم شدن[/QUOTE]

تو همون مبحث 4 گفته برای توقف ماشین های پشت سر هم ابعاد 2*6 کافی است. منم نمونه ای که کشیدم از این ضابطه برای ماشین های عمودی استفاده کردم
ماشینی که با دایره مشخص کردم خودروی مزاحم است. فکر کردم در رابطه با خودروی مزاحم سوال داشتی

saraafsoon

عضو جدید
نوشته اصلي بوسيله saraafsoon
سلام
بچه ها ص30 مبحث4 نوشته
درتوقفگاه ها به شرطعدم تزاحم برای خودروی دیگر پیش بینی دو واحد توقف خودرو پشت سرهم بلامانع هست
لطفا باعکسی چیزی توضیح بدین یعنی چطوری؟
\s rfg ,fun12lj

.
نه دوستان منظور اینجوریه :مشاهده پیوست 182611
مثل پارک کنار خیابان تا با اضافه طولی که داده ماشین بتونه از پارک در بیاد. و عرض رو هم به خاطر این کم کرده که خود ماشین تو 2 متر جا شه و درب ماشین هم به سمت محل عبور و مرور ماشین های دیگه باز شه که فضا اشغال نکنه
پس قبل وبعد12 متر اگه مانع باشه اشکال نداره 5 متر برای خروج از پارکینگ بایداز بغل ماشینا باشه درست میگم؟

amin576

عضو جدید

mahdieh_r

عضو جدید
مشاهده پیوست malolin.pdf
ضوابط طراحی برای معلولین بر اساس ضوابط و مقرارت شهرسازی و معماری رو پیوست کردم. اگه اطلاع ندارید از این ضوابط حتما مطالعه کنید. حتی اگه تو سوال بهش اشاره ای نشده باشه حتما باید این ضوابط رعایت شه.

mahdieh_r

عضو جدید
بچه ها من تصمیم گرفتم یه کارگه 3روزه برای آمادگی آزمون طراحی نظام مهندسی بذارم. البته از قبل قرار بود این کارگاه رو برای چندتا از دوستان و همکارانم بذارم و یکی از دلایل اینجا اومدنم این بود که متوجه شم ایرادهای عمده کجاست. اما حالا چون تعدادشون جوری شد که مجبورم جایی برای کارگاه بگیرم، تصمیم گرفتم به بقیه هم اطلاع رسانی کنم. تصمیم دارم علاوه بر بررسی ضوابط کلی که شامل زمانبندی، شروع طراحی و تقسیم بندی زمین و مباحث 3،4،15 و معلولین میشه درباره تکنیکهای ترسیم هم با هم کار کنیم. فکر میکنم جمع کردن همه مطالب تو یه مجموعه خیلی مفید باشه.

Anahidd

عضو جدید
مثلا زمین ما 100 متره و میگن تراکم 180% x/100=180/100
x=180/4=45 اگر تعداد طبقاتت 4 باشه یعنی هر طبقه 45 متر
بالکن 3 طرف باز 1/2 مساحت آن جزو زیر بنا و 3 طرف بسته 2/3 مساحت جزو زیر بنا محسوب میشه

يك مهندس فداكار بياد در مورد اين سوال توضيح بده ؟آيا بايد تو امتحان طبق اين جواب واحد هامون 45 متري طراحي بشه يا مي تونه بزرگتر ترسيم بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mahdieh_r

عضو جدید
يك مهندس فداكار بياد در مورد اين سوال توضيح بده ؟آيا بايد تو امتحان طبق اين جواب واحد هامون 45 متري طراحي بشه يا مي تونه بزرگتر ترسيم بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تراکم ضریبی از سطح اشغاله و عامل محدود کننده برای تعداد طبقات بنا محسوب میشه.
وقتی زمین 100مترمربع باشه با سطح اشغاله 60درصد یعنی کل مساحتی از زمین که ساخته میشه 60مترمربعه
حالا اگه گفته بشه تراکم 180درصد یعنی شما میتونید 3 طبقه 60متری داشته باشید.

و اما اخیرا بالکن در مسکونی تماما جزو زیربنا محسوب میشه و از اونجایی که در مباحث نظام در این باره چیزی گفته نشده، بهتر اینه که متراژش رو تمام حساب کنید. چون مسئله معمولا سر اینه که بیشتر از حد مجاز ساخته نشه. برای 2متر مربع کمتر ساختن (با فرض تمام نبودن مساحت تراس) هیچ نمره ای از شما کم نمیشه. فقط میتونید با قاطعیت برای جبران نورگیر (حیاط داخلی) پیشروی داشته باشید.

amin576

عضو جدید
بچه ها من تصمیم گرفتم یه کارگه 3روزه برای آمادگی آزمون طراحی نظام مهندسی بذارم. البته از قبل قرار بود این کارگاه رو برای چندتا از دوستان و همکارانم بذارم و یکی از دلایل اینجا اومدنم این بود که متوجه شم ایرادهای عمده کجاست. اما حالا چون تعدادشون جوری شد که مجبورم جایی برای کارگاه بگیرم، تصمیم گرفتم به بقیه هم اطلاع رسانی کنم. تصمیم دارم علاوه بر بررسی ضوابط کلی که شامل زمانبندی، شروع طراحی و تقسیم بندی زمین و مباحث 3،4،15 و معلولین میشه درباره تکنیکهای ترسیم هم با هم کار کنیم. فکر میکنم جمع کردن همه مطالب تو یه مجموعه خیلی مفید باشه.
حالا نمیشه یه کار انسان دوستانه بکنید تجربیاتتونو بزارید اینجا؟من از طرف همه پیشاپیش ممنون میشم

shab khanoom

عضو جدید
تراکم ضریبی از سطح اشغاله و عامل محدود کننده برای تعداد طبقات بنا محسوب میشه.
وقتی زمین 100مترمربع باشه با سطح اشغاله 60درصد یعنی کل مساحتی از زمین که ساخته میشه 60مترمربعه
حالا اگه گفته بشه تراکم 180درصد یعنی شما میتونید 3 طبقه 60متری داشته باشید.

و اما اخیرا بالکن در مسکونی تماما جزو زیربنا محسوب میشه و از اونجایی که در مباحث نظام در این باره چیزی گفته نشده، بهتر اینه که متراژش رو تمام حساب کنید. چون مسئله معمولا سر اینه که بیشتر از حد مجاز ساخته نشه. برای 2متر مربع کمتر ساختن (با فرض تمام نبودن مساحت تراس) هیچ نمره ای از شما کم نمیشه. فقط میتونید با قاطعیت برای جبران نورگیر (حیاط داخلی) پیشروی داشته باشید.
یعنی با فرض این که سوال، محدوده ی ساخت رو مشخص کرده باشه و مثلا محدوده ی ساخت؟(60 درصد) در سوال، هاشور خورده باشه، باز هم میشه برای جبران مساحت اختصاص داده شده به نورگیر، از سطح مشخص شده پیشروی داشته باشیم؟

mahdieh_r

عضو جدید
یعنی با فرض این که سوال، محدوده ی ساخت رو مشخص کرده باشه و مثلا محدوده ی ساخت؟(60 درصد) در سوال، هاشور خورده باشه، باز هم میشه برای جبران مساحت اختصاص داده شده به نورگیر، از سطح مشخص شده پیشروی داشته باشیم؟

شبنم جان همه این بحثها مربوط به زمانیه که محدوده مشخص نشده باشه، زمانی که مثل شهریور و اسفند 91 محدوده مشخص شده باشه داخل محدوده طراحی کنید. چون هدفشون از کشیدن محدوده مجاز چیز دیگه ای نمیتونه باشه.

mahdieh_r

عضو جدید
منظورم اینه شما که میخوای کارگاه بزاری حتما یه سری پلان و جزوه داری که میخوای کلاس بزاری و اونا رو در اختیار تاپیک بزاری
نه. من برنامه م اینه که ضوابط رو تو کتابها مشخص کنم که اگه یه تغییری تو سوال ایجاد شد بتونند سر جلسه تصمیم بگیرند و هیچ پلان آماده ای ندارم. چون فکر نمیکنم فایده ای داشته باشه. باید با توجه به شرایط سوال و ابعاد زمین تصمیم گرفت. بنابراین روی چند زمین فرضی فکر میکنیم و چگونگی حل مسایل رو در حالتهای مختلف بررسی میکنیم.
من فقط اطلاع رسانی کردم برای کسانی که ممکنه به هر دلیل دوست داشته باشند شرکت کنند. همین جور که این روزها تا جایی که میشد به سوالات جواب دادم، سعی میکنم تا امتحان این روند رو ادامه بدم.
اما یه مسئله مهم اینه که باید خودتون فکر کنید و ترسیم کنید. چون با دونستن همه ضوابط هم ممکنه نرسید توی زمان امتحان مدارک رو تکمیل کنید. پس باید خودتون تمرین کنید.

amin576

عضو جدید
بچه ها لطفا کار شهریور 91 منو نیگا کنید
اولیشم خودم بگم:ستون گوشه پذیرایی شمالی خیلی تو چش میزنه(دیگه حوصله نداشتم روش کار کنم0103.jpg)

ARCHITECT HAND

عضو جدید
مگه نگفته مبحث4 برای خروج ماشین5 متر فضای جلوی ماشین باید خالی باشه این دوتا ماشین عمودی خودشون که نمیتونن بیان بیرون هیچ ان چهارتا چسپیده به دیوارم یکیشون مزاحم شدن

تو همون مبحث 4 گفته برای توقف ماشین های پشت سر هم ابعاد 2*6 کافی است. منم نمونه ای که کشیدم از این ضابطه برای ماشین های عمودی استفاده کردم
ماشینی که با دایره مشخص کردم خودروی مزاحم است. فکر کردم در رابطه با خودروی مزاحم سوال داشتی[/QUOTE]
به نظر من اگه ابعاد پارکینگ 2خودروی بالایی 4/5*6 بگیری دیگه نباید مشکل داشته باشه

amin576

عضو جدید
طبقات

طبقات

طبقات

پیوست ها

• 0102.jpg
    0102.jpg
    42.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 0103.jpg
    0103.jpg
    34.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان عزیز این سوال رو قبلا یکی از بچه ها پرسیده بود کسی جواب نداد برای من هم سوال شد
برای نشون دادن رمپ باید اندازه واقعی رمپ رو نشون بدیم یا تصویر افقی اون رو

shab khanoom

عضو جدید
دوستان عزیز این سوال رو قبلا یکی از بچه ها پرسیده بود کسی جواب نداد برای من هم سوال شد
برای نشون دادن رمپ باید اندازه واقعی رمپ رو نشون بدیم یا تصویر افقی اون رو

در اصل، تصویر افقی اش کشیده میشه در پلان. ولی در محاسبه اندازه واقعی اش رو حساب می کنیم. برای همین هم طول رمپ به صورت text روش نوشته میشه و با خطوط اندازه گذاری اندازه اش و نمی زنیم.
بچه ها به این چیزای جزیی گیر ندید. اندازه واقعی و تصویر تو پلانی که ما می کشیم حدود 2 میلیمتر فرق دارند.

roham12

عضو جدید
بچه ها بالاخره من نفهمیدم اگه قرار باشه که ارتفاع پله رو بر طبق ضوابط معلولین 17 در نظر بگیریم عرض پله رو چند بزنیم؟ 30 یا کمتر؟
و اگر حداقل ارتفاع تجاری ما که تو اسفند پارسالم پیلوت تجاری بود 3.5 باشه تعداد پله ها با این ارتفاع خیلی زیاد میشه!!!!!!! لطفا یکی کمکم کنه

maryam703

عضو جدید
بچه ها بالاخره من نفهمیدم اگه قرار باشه که ارتفاع پله رو بر طبق ضوابط معلولین 17 در نظر بگیریم عرض پله رو چند بزنیم؟ 30 یا کمتر؟
و اگر حداقل ارتفاع تجاری ما که تو اسفند پارسالم پیلوت تجاری بود 3.5 باشه تعداد پله ها با این ارتفاع خیلی زیاد میشه!!!!!!! لطفا یکی کمکم کنه
پله 17 سانت با عرض 30 بگیرین.20 سانت چشم پله هم بذارین.عرض پاگرد میشه 2.6.
ارتفاع تجاری رو حداقل 4 متر بگیرین.اینجا میتونین با 27 تا پله به ارتفاعتون برسین.(4.7).یعنی 1.5 بار گردش. فقط باید حواستون باشه که در ورودی طبقه بالا تو پاگرد روبرو باز میشه .

ali kocholomoch

عضو جدید
سلام دوستای گلم خسته نباشین

بچه ها میشه به من کمک کنین؟

من سوال های آزمون نظام برا سال های پیش رو دانلود کردم و تو پاسخ نامشون جواب هاشون هست ولی تو خوده کتاب ها پیدا نمی کنم

این اونقدر استرسمو زیاد کرده که خدا می دونه تا حدی که نمی خوام برم سره آزمون

شماها تونستین پیدا کنین هر سوال به کدوم مبحث و کدوم صفحه مربوط میشه ؟

میشه به منم کمک کنین؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.