تمرین گروهی آزمون طراحی اذر 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

آذرهانا

عضو جدید
کارت و دیدم عزیزم . پارکینگت نسبت به قبلی خیلی بهتر شده.
ابعاد پذیراییت کوچک شده ، ولی نسبت به پلان قبلیت بهتره
تراس طبقه بالا خیلی بزرگ شده (شاید به خاطر رعایت سطح زیربنایی است که خواسته شده.نه؟)
در کل خوبه:smile: :)

مرسی عزیزم- به خاطر رعایت سطح زیربنایی است هم تراس بالا بزرگ شده و هم پذیرایی و نشیمن کوچیک شده

Anahidd

عضو جدید
سلام بچه ها اگه اسكلت فلزي در نظر بگيريم ضخامت سقف و حداكپر فاصله ي ستونها را چند بگيريم ؟ سايز ستون حداكثر چند؟
و اگر بتني بگيريم ضخامت سقف و حداكثر فاصله ي ستونها و ابعاد ستون را چند بگيرم؟ تو رو خدا زود زود جواب بدين؟

alisnaz

عضو جدید
سازه بهتر است فلزی باشد.ابعاد ستون 30*30 یا 35*35 دهنه ها بیشتر از 6متر نباشد
سازه بتنی ستون 50*50 ودهنه تا 7.5 متر امکانش هست
سلام بچه ها اگه اسكلت فلزي در نظر بگيريم ضخامت سقف و حداكپر فاصله ي ستونها را چند بگيريم ؟ سايز ستون حداكثر چند؟
و اگر بتني بگيريم ضخامت سقف و حداكثر فاصله ي ستونها و ابعاد ستون را چند بگيرم؟ تو رو خدا زود زود جواب بدين؟

yalda65

عضو جدید
بچه ها کسی مقطع خوب از آسانسور داره؟ میخوام بدونم اگه از پله و آسانسور مقطع بزنیم نسبت به همدیگه مقطعشون به چه صورت هست؟همین طور پلان بام آسانسور هم نمیدونم چطور میشه
راستی طبق یکی از آیین نامه ها که یکی از بچه ها لطف کرده بود و آپلود کرده بود، برای ساختمان های اداری بیش از سه طبقه گفته باید دارای 2 دستگاه پله باشه. با این حساب در سوال آزمون 88 باید دو تا دستگاه پله بگذاریم؟!
لینک اون ضابطه هم اینجاست که دوستمون arch azadeh زحمت کشیدن گذاشتن.صفحه 20 بند5-3-1
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/480269-مباحث-مربوط-به-آزمون-اجرا-(-رشته-معماری)/page10
یه نکته دیگه هم راجع به okb پنجره ها. توی بحث ها متوجه شدم که دوستان گفتن با توجه به بحث جانپناه 110cm در نظر بگیریم. اما طبق بند 4-1-3-3- ضوابط معلولین صفحه 30 گفته حداکثر ارتفاع دید از کف تمام شده باید 100cm باشد.بالاخره کدوم رو انجام بدیم؟

آخرین ویرایش:

yalda65

عضو جدید
مرسی عزیزم- به خاطر رعایت سطح زیربنایی است هم تراس بالا بزرگ شده و هم پذیرایی و نشیمن کوچیک شده

کارتون رو دیدم.فقط برای طبقه پارکینگ به چه شکل هست؟ یعنی یک راهرو شما دارید که بین دو واحد هست و ما رو به درب پلکان میرسونه؟

Anahidd

عضو جدید
دوستان. سال 88 ساختمون پزشکان رو کشیدم.کارام دستیه با اتوکد نیس.امیدوارم حوصله کنید ببینید و ایراداشو بگید.مرسی
مشاهده پیوست 181185

سلام ميشا جان ممنون به خاطر پلان .اما من فقط پلان طبقه ي همكف و دو نما دانلود شده و پلان زيرزمين و طبقات دانلود نشده ميتوني جداگانه قرار بدي اين دو تا را و يه سوال ديگه اينكه اون پخ در تقاطع را چه جوري حساب كردي ممنون ميشم زودتر جواب بدي چون پلان همكفت خيلي خوب شده ميخوام اون دو تا پلان هم ببينم .من خيلي تو سوال 88 ايراد دارم.

Anahidd

عضو جدید
بچه ها کسی مقطع خوب از آسانسور داره؟ میخوام بدونم اگه از پله و آسانسور مقطع بزنیم نسبت به همدیگه مقطعشون به چه صورت هست؟همین طور پلان بام آسانسور هم نمیدونم چطور میشه
راستی طبق یکی از آیین نامه ها که یکی از بچه ها لطف کرده بود و آپلود کرده بود، برای ساختمان های اداری بیش از سه طبقه گفته باید دارای 2 دستگاه پله باشه. با این حساب در سوال آزمون 88 باید دو تا دستگاه پله بگذاریم؟!
لینک اون ضابطه هم اینجاست که دوستمون arch azadeh زحمت کشیدن گذاشتن.صفحه 20 بند5-3-1
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/480269-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%AD%D8%AB-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7-%28-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C%29/page10
یه نکته دیگه هم راجع به okb پنجره ها. توی بحث ها متوجه شدم که دوستان گفتن با توجه به بحث جانپناه 110cm در نظر بگیریم. اما طبق بند 4-1-3-3- ضوابط معلولین صفحه 30 گفته حداکثر ارتفاع دید از کف تمام شده باید 100cm باشد.بالاخره کدوم رو انجام بدیم؟

سلام شما مبحث معلولين كتلب جديد را خريدين؟ من موفق نشدم تهيه كنم ميشه نكات رمپ معلول و كلا نكاتي كه مهم هستن را قرار بدين ممنون.

shab khanoom

عضو جدید
بچه ها کد ارتفاعی پاگرد پله ها چطوری زده میشه؟
یه نیم طبقه بالا تر از طبقه ی اصلی؟ در اینصورت طبقه آخر (یعنر خرپشته) کد پاگردش یه نیم طبقه پاییم تر زده میشه؟
(انقد به همه چی گیر دادیم و زوم کردیم، دیگه به بدیهیات هم شک می کنم!!!!!:surprised:)

mahdieh_r

عضو جدید
بچه ها کد ارتفاعی پاگرد پله ها چطوری زده میشه؟
یه نیم طبقه بالا تر از طبقه ی اصلی؟ در اینصورت طبقه آخر (یعنر خرپشته) کد پاگردش یه نیم طبقه پاییم تر زده میشه؟
(انقد به همه چی گیر دادیم و زوم کردیم، دیگه به بدیهیات هم شک می کنم!!!!!:surprised:)
ببینید تو خرپشته همه پله ها تو نما دیده میشن، کدهاش هم طبیعتا مال همون سطح آخره :)

*arch*

عضو جدید
بچه ها من توی زیر بنا و تراکم حسابی گیج شدم
زیر بنا میشه مجموع مساحت طبقات؟بعد نورگیر و راه پله و زیرزمین هم جز زیر بنا حساب میشه؟بالکن و تراس را تو زیر بنا چه جوری باید حساب بشه؟
ترا خدا یکی من را از این گیجی در بیاره

Anahidd

عضو جدید
بچه ها كمتر از 2هفته به امتحان مونده تو رو خدا ميشا خانم پلان 88 را جدا جدا قرار بده آخه كلش دانلود نميشه؟ كمك كمك كمك

saraafsoon

عضو جدید
سلام
بچه ها ص30 مبحث4 نوشته
درتوقفگاه ها به شرطعدم تزاحم برای خودروی دیگر پیش بینی دو واحد توقف خودرو پشت سرهم بلامانع هست
لطفا باعکسی چیزی توضیح بدین یعنی چطوری؟

Anahidd

عضو جدید
بچه ها چرا فايل آزمون 88 صفحه ي 63 خانم ميشا كامل دانلود نميشه؟ فقط پلان همكف و دو تا نما دانلود ميشه بقيش نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/چيكار كنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

maryam703

عضو جدید
بچه ها چرا فايل آزمون 88 صفحه ي 63 خانم ميشا كامل دانلود نميشه؟ فقط پلان همكف و دو تا نما دانلود ميشه بقيش نيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/چيكار كنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///
با اجازه میشا خانم

پیوست ها

• section.jpg
    section.jpg
    55.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • azmoone 88.zip
    4.6 مگایابت · بازدیدها: 0

Anahidd

عضو جدید
با اجازه میشا خانم
مريم جان ممنونم ولي باز دانلود نشد .برش را كه اينجوري قرار دادي گرفتم ميشه پلانهاي طبقات و زيرزمين هم مثل برش به صورت عكس قرار بدي اينجوري مي تونم دانلودش كنم بازم ممنون.

faeze1366

عضو جدید
آره عزیزم شرقی و غربی از دو طرف نور میگیره ولی عرض زمین رو کم و غیر استفاده میکنه واحدها باید به صورت شمالی و جنوبی باشند اینطور که من فهمیدم از نمونه هایی که بچه ها تو تاپیک گذاشتند حتما باید واحدها اینجوری تقسیم شه
منظور از شرقی غربی چیه؟ یعنی واحدها اتوبوسی باشند و هر واحد هم از شمال نوربگیره و هم از جنوب؟

faeze1366

عضو جدید
دوستان با توجه به زمان کمی که به امتحان باقی مونده موافق هستین به یه سری نتایج کلی در مورد طراحی برسیم و اون رو ملاک کار قرار بدیم اول از همه دعا کنیم که توی امتحان شک و شبهه نباشه و سوال شفاف باشه مثل آزمون اسفند 91 گذشته
1)آیا گذاشتن جک معلول از نظر مقررات ملی ساختمان درست است؟ با توجه به جواب های مختلفی که گرفتم مطمئن نیستم
2) حد اقل ابعاد باکس پله؟ 2/4*بستگی به تعداد پله دارد ولی فکر کنم حد آقل 4/5
3)ارتفاع تمامی جان پنا ها و حتی دست انداز پنجره 1.1
4)حداقل ابعاد چاله آسانسور ؟؟؟؟؟
5)حداقل ورودی پارکینگ 1/8 در طراحی رمپ به این مسئله خیلی دقت کنید
6)حداقل ارتفاع فضای تجاری ؟ و حداکثر 4

shab khanoom

عضو جدید
دوستان با توجه به زمان کمی که به امتحان باقی مونده موافق هستین به یه سری نتایج کلی در مورد طراحی برسیم و اون رو ملاک کار قرار بدیم اول از همه دعا کنیم که توی امتحان شک و شبهه نباشه و سوال شفاف باشه مثل آزمون اسفند 91 گذشته
1)آیا گذاشتن جک معلول از نظر مقررات ملی ساختمان درست است؟ با توجه به جواب های مختلفی که گرفتم مطمئن نیستم
2) حد اقل ابعاد باکس پله؟ 2/4*بستگی به تعداد پله دارد ولی فکر کنم حد آقل 4/5
3)ارتفاع تمامی جان پنا ها و حتی دست انداز پنجره 1.1
4)حداقل ابعاد چاله آسانسور ؟؟؟؟؟
5)حداقل ورودی پارکینگ 1/8 در طراحی رمپ به این مسئله خیلی دقت کنید
6)حداقل ارتفاع فضای تجاری ؟ و حداکثر 4

1- به خاطر اینکه در کتب مباحث به جک معلول اشاره نشده ، پس درست نیست.
2-حداقل ابعاد باکس پله 4.8*2.4 است.
3- بله
4- حداقل ابعاد چاه آسانسور 1.6 * 2.10
5- حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ : 2.05 (در صورتی می تونه 1.80 باشه که ورودی دیگری از معبر به پارکینگ برای پیاده ها وجود داشته باشه که معمولا اینطور نیست.)
6- حداقل ارتفاع فضای تجاری: 3 متر

roham12

عضو جدید
من اینجور که توی تاپیک متوجه شدم خیلی روی دستگاه پله و ارتفاع پله سوال دارید همه اندازه رو طبق مبحث 4 در نظر بگیرید ( ارتفاع پله رو 17 در نظر بگیرید برای رعایت ضوابط معلول ) برای تقسیم واحد ها به عرض زمین توجه کنید بهترین حالت شمالی و جنوبی است در امتحان سال گذشته هر کی شرقی و غربی تقسیم کرده بود قبول نشده بود
طبق مقررات ملی ساختمان طراحی کنید نه طبق ضوابط شهرداری
به امید موفقیت همه دوستان :w36:
اسفند پارسال از 3 طرف نور داشت در واقع اگر شمالی جنوبی ترسیم میکردیم یه واحد 3 طرف و یه واحد 2 طرف نور داشت ولی یکی شمالی و یکی جنوبی درست در میومد و هر دو واحد از شرق هم نور میگرفتن

roham12

عضو جدید
سازه بهتر است فلزی باشد.ابعاد ستون 30*30 یا 35*35 دهنه ها بیشتر از 6متر نباشد
سازه بتنی ستون 50*50 ودهنه تا 7.5 متر امکانش هست
چرا ابعادو 30*30 میگیرید ؟ معملا یا تیر آهن 16 یا 18 استفاده میکنن که در هر صورت نهایت 20*20 میکشن..برا بتنی 30*55 برای 4-5 طبقه و 35*60 برا 6-7 طبقه

roham12

عضو جدید
بچه ها من توی زیر بنا و تراکم حسابی گیج شدم
زیر بنا میشه مجموع مساحت طبقات؟بعد نورگیر و راه پله و زیرزمین هم جز زیر بنا حساب میشه؟بالکن و تراس را تو زیر بنا چه جوری باید حساب بشه؟
ترا خدا یکی من را از این گیجی در بیاره
مثلا زمین ما 100 متره و میگن تراکم 180% x/100=180/100
x=180/4=45 اگر تعداد طبقاتت 4 باشه یعنی هر طبقه 45 متر
بالکن 3 طرف باز 1/2 مساحت آن جزو زیر بنا و 3 طرف بسته 2/3 مساحت جزو زیر بنا محسوب میشه

وضعیت
موضوع بسته شده است.