تمرین گروهی آزمون طراحی اذر 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

??????

عضو جدید
دوست عزیز سلام
اشکالات همون موارد قبلی هستند و قابل رفع بوده اما موضوعی که ذهن من رو به خودش خیلی مشغول کرده پارکینگ ها هستش!!!!
با توجه به حداکثر ارتفاع 1.20 برای زیر زمین و وجود طول رامپ کافی برای ورود به زیر زمین و ارتفاع سرگیر2.04 و نیز وجود طول 4 متری حیاط شمالی بنابر این چطور اتومبیل ها وارد پارکینگ میشوند!!!
متاسفانه دوستان عزیز نسبت به این تمرین یه مقدار کم لطفی کردن در حالی که نکته انحرافی بسیار ظریفی رو با خود به همرام داره!!!!
پیشنهاد میکنم بچه ها نظراتشون رو در این خصوص اعلام کنن!!!
عملا در قطعات اینچنینی در شهرداری شاهد اعمال شیب بسیار تندی هستیم که خوب در نوع خودش بی نظیره!!!و ظاهرا بر خلاف مقررات ملی هستش و خوب الان تکلیف چیست؟؟؟؟

shab khanoom

عضو جدید
دوست عزیز سلام
اشکالات همون موارد قبلی هستند و قابل رفع بوده اما موضوعی که ذهن من رو به خودش خیلی مشغول کرده پارکینگ ها هستش!!!!
با توجه به حداکثر ارتفاع 1.20 برای زیر زمین و وجود طول رامپ کافی برای ورود به زیر زمین و ارتفاع سرگیر2.04 و نیز وجود طول 4 متری حیاط شمالی بنابر این چطور اتومبیل ها وارد پارکینگ میشوند!!!
متاسفانه دوستان عزیز نسبت به این تمرین یه مقدار کم لطفی کردن در حالی که نکته انحرافی بسیار ظریفی رو با خود به همرام داره!!!!
عملا در قطعات اینچنینی در شهرداری شاهد اعمال شیب بسیار تندی هستیم که خوب در نوع خودش بی نظیره!!!و ظاهرا بر خلاف مقررات ملی هستش و خوب الان تکلیف چیست؟؟؟؟
دوست عزیز لطفا این پلان ها رو که مربوط به همین آزمون است ببین و نظرت رو بگو

پیوست ها

• 1.pdf
    64.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.pdf
    98.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

alisnaz

عضو جدید
متوجه حرفتون نشدم... در طبقه ی همکف اون قسمتی از رمپ که سر گیر میشه سقف اجرا نمیشه
من 3[متر از حیاطو رها کردم واسه حریم ورود به رمپ و ارتفاع زیر زمین تا -1.95پایین اومدم و همکف هم +.75 هستش
QUOTE=??????;7081153]دوست عزیز سلام
عملا در قطعات اینچنینی در شهرداری شاهد اعمال شیب بسیار تندی هستیم که خوب در نوع خودش بی نظیره!!!و ظاهرا بر خلاف مقررات ملی هستش و خوب الان تکلیف چیست؟؟؟؟[/QUOTE]

??????

عضو جدید
متوجه حرفتون نشدم... در طبقه ی همکف اون قسمتی از رمپ که سر گیر میشه سقف اجرا نمیشه
من 3[متر از حیاطو رها کردم واسه حریم ورود به رمپ و ارتفاع زیر زمین تا -1.95پایین اومدم و همکف هم +.75 هستش
QUOTE=??????;7081153]دوست عزیز سلام
[/QUOTE]
اووو سوریییی من این دو شیت شمارو ندیده بودم و الان رویت کردم!!!!بله کاملا حق با شماست الان این دیگه جواب میده.مابقی اشکالات هم که در تمام تایپیک مورد بحث قرار گرفته و قابل رفع هستش.یه موضوعی که هست ستون ax 3-d دارای پوزیشن جالبی نیست و خیلی بهتر ازین میتونید ستون گذاری رو مدیریت کنید!!!!بیاد داشته باشید ستون گذاری میبایست صرفه اقتصادی داشته باشه در غیر این صورت قطعا کسر امتیاز خواهید داشت!!!شما در طول و عرض دو آکس اضاف دارید و میتونه باطراحی بهینه منجر به حذف آنها بشید.عالیه ;)موفق باشید

آخرین ویرایش:

roham12

عضو جدید
بچه ها حد اکثر ارتفاعی که برا پارکینگ در زیر زمین در نظر میگیرید با توجه به سرگیر نبودن رمپ ماشین چقدر در نظر میگیرید؟ یا ارتفاعی که از 0.00 میاید بالا چه عددی باشه بهتره؟ برا همکف رو میگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

??????

عضو جدید
با سلام
کار خوبه اما مشکل اساسی اینه که کدیه و این ممکنه شمارو در آزمون دچار مشکلات عدیده ای کنه!!!
فکر میکنم همه دوستان هفته آخر رو به کار دست و تکنیک های سرعت اختصاص بدن خیلی خوبه و در نهایت نتیجه مطلوبی رو به همراه خواهد داشت.
در محاسبه طول رامپ ها بیشتر دقت بفرمایید.طول رامپ زیر زمین تقریبا 47 سانت کم هستش!!
وجود بیرون زدگی دو ستون در رامپ اتومبیل فکر میکنم نبایستی باشه البته ظاهرا دیوار رامپ ترسیم نشده و در هر صورت میبایست عرض 3.5 رعایت شود در تمام طول مسیر رامپ!!!ضمنا ایستگاه ورودی رامپ اتومبیل چقدر در نظر گرفته شده؟؟؟
رامپ معلول بسیار ظریف و استاندارد طراحی شده اما مشخص نیست ورودی به سمت رامپ آیا عرض استاندارد رو دارا هستش یا خیر!!!فکر میکنم عرض تراس جهت کولر 1.4 باشه!!دسترسی همکف به حیاط جنوبی؟؟
کار بسیار هوشمندانه تان حفظ حیاط شمالی ملک هستش و میتونه این خلاقیت امتیاز مثبت برای شما داشته باشه.امروز با دکتر ... از اساتید دانشگاه شهید بهشتی راجب این ماراتون صحبت میکردم ایشون گفتن خلاقیت حتی در حد طراحی یک دیتیل برای زیرزمین میتونه امتیاز داشته باشه!!حتی در حیاط با چنین فلاور باکس هایی.210+70=280 که 40 سانتش بشه ضخامت سقف و 240 زیر زمین و به انضمام 18 پله 15 سانتی خوبه بد نیست احتمالا در طبقات برای حل لول طبقه ارتفاع پله هارو 17 میگیرین.(در ترسیم دستی مشکل ساز میشه این تغییر ارتفاع پله ها چون امکان افزایش سایز باکس پله رو نخواهیم داشت!!!لطفا پلان طبقات رو نیز طراحی کنید احتمالا حالت جالبی بوجود خواهد آمد.موفق باشید

آخرین ویرایش:

mdt001

عضو جدید
نورگیری ....

نورگیری ....

دوستان سلام.
به این شکل نگاه کنید . از نورگیر مشترک میان واحدها میشه نورگیری فضاها به صورت مجاور به مقابل باشه؟؟تو مبحث 4 فقط مقابل رو گفته چیزی درباره پنجره مجاور برای نورگیری نگفته....

پیوست ها

• TQ2.pdf
    10.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shab khanoom

عضو جدید
با سلام
کار خوبه اما مشکل اساسی اینه که کدیه و این ممکنه شمارو در آزمون دچار مشکلات عدیده ای کنه!!!
فکر میکنم همه دوستان هفته آخر رو به کار دست و تکنیک های سرعت اختصاص بدن خیلی خوبه و در نهایت نتیجه مطلوبی رو به همراه خواهد داشت.
در محاسبه طول رامپ ها بیشتر دقت بفرمایید.طول رامپ زیر زمین تقریبا 47 سانت کم هستش!!
وجود بیرون زدگی دو ستون در رامپ اتومبیل فکر میکنم نبایستی باشه البته ظاهرا دیوار رامپ ترسیم نشده و در هر صورت میبایست عرض 3.5 رعایت شود در تمام طول مسیر رامپ!!!ضمنا ایستگاه ورودی رامپ اتومبیل چقدر در نظر گرفته شده؟؟؟
رامپ معلول بسیار ظریف و استاندارد طراحی شده اما مشخص نیست ورودی به سمت رامپ آیا عرض استاندارد رو دارا هستش یا خیر!!!فکر میکنم عرض تراس جهت کولر 1.4 باشه!!دسترسی همکف به حیاط جنوبی؟؟
کار بسیار هوشمندانه تان حفظ حیاط شمالی ملک هستش و میتونه این خلاقیت امتیاز مثبت برای شما داشته باشه.امروز با دکتر ... از اساتید دانشگاه شهید بهشتی راجب این ماراتون صحبت میکردم ایشون گفتن خلاقیت حتی در حد طراحی یک دیتیل برای زیرزمین میتونه امتیاز داشته باشه!!حتی در حیاط با چنین فلاور باکس هایی.210+70=280 که 40 سانتش بشه ضخامت سقف و 240 زیر زمین و به انضمام 18 پله 15 سانتی خوبه بد نیست احتمالا در طبقات برای حل لول طبقه ارتفاع پله هارو 17 میگیرین.(در ترسیم دستی مشکل ساز میشه این تغییر ارتفاع پله ها چون امکان افزایش سایز باکس پله رو نخواهیم داشت!!!لطفا پلان طبقات رو نیز طراحی کنید احتمالا حالت جالبی بوجود خواهد آمد.موفق باشید
پلان طبقات

پیوست ها

• 1.pdf
    81.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

amin576

عضو جدید
با اجازتون منم یه نیگا انداختم و اینا به ذهنم رسید:
1-به نظرتون عرض 11.5 عرض مناسبی برای ایجاد دو واحد یکی شرقی و یکی غربی نیست؟
2-شروع رمپتون از دم در حیاط و ایستگاه رمپ ندارید
3- ابعاد 1*1.3 ابعاد مناسبی برا انباری هستش؟
4-تیری که ستون های 2و3 از آکس B رو به هم وصل میکنه نصفش داخل آسانسوره
5-فضای کم لابی ورودی (جهت انتظار و نشستن)
6-واحد شمالی عمق نورگیری آشپزخانه کمتر از 8 متر هستش و نیازی به نورگیر نیست
7-عرض کد اتاق خواب چقدر هستش؟
8-واحد شمالی فضای پرت داره بین آشپزخانه و سرویس و ورودی (بند دوم از آخر اطلاعیه دفتر مقررات ملی در مورد آزمون معماری : رعايت تناسبات فضاهاي معماري و جلوگيري از پرت فضاها )

ولی در کل کارتون خوب بود

amin576

عضو جدید
اینو میدونم در کل با یک متر ابتدا و انتها میشه 14 متر وقتی تقسیم بشه .... ولی شما نوشتید 14.15 سانت
ببخشید من جواب می دم (حساب کردم)
منظور از این طولی که نوشته میشه طول شیب رمپ نه طول افقی. 14 متر طول افقی و 14.15 متر طول شیب رمپ

amin576

عضو جدید
بچه ها من یه جایی خونده بودم داکت سرویس بداشتی باید از داکت آشپزخانه جدا باشه ، درسته؟

??????

عضو جدید
بند 4-3-1-2-1 فصل 3-4 مبحث 4 میگه:هر تصرف مسکونی باید(باید) دارای حداقل یک فضای اقامت با زیر بنای 12.5 متر مربع باشد!!!در کار شما در هیچ یک از دو واحد این حداقل رعایت نشده است!!
احساس میشه سرویس ها در پلان خوب حل نشده!!!با توجه به قرارگیری کولر در تراس میبایست تمهیدات لازم جهت نما سازی صورت پذیرد!!!به نظر حمام واحد شمالی اندکی کوچک هستش!!سقف کاذب مربوط به داکت کولر خوب حل خواهد شد.
یه مقدار کیفیت فضایی پایین اومده و میتونه خیلی بهتر ازین بشه.پیشنهاد میکنم یکبار هم باکس پله و اسانسور رو بچرخونید و نتایج رو بررسی کنید.سعی کنید آکس دیوارها روی آکس تیرها قرار گیرد.در نهایت باید بگم که خوب شده و امیدوارم آزمون نهایی رو هم به این خوبی کار کنید .موفق باشید

shab khanoom

عضو جدید
با اجازتون منم یه نیگا انداختم و اینا به ذهنم رسید:
1-به نظرتون عرض 11.5 عرض مناسبی برای ایجاد دو واحد یکی شرقی و یکی غربی نیست؟
2-شروع رمپتون از دم در حیاط و ایستگاه رمپ ندارید
3- ابعاد 1*1.3 ابعاد مناسبی برا انباری هستش؟
4-تیری که ستون های 2و3 از آکس B رو به هم وصل میکنه نصفش داخل آسانسوره
5-فضای کم لابی ورودی (جهت انتظار و نشستن)
6-واحد شمالی عمق نورگیری آشپزخانه کمتر از 8 متر هستش و نیازی به نورگیر نیست
7-عرض کد اتاق خواب چقدر هستش؟
8-واحد شمالی فضای پرت داره بین آشپزخانه و سرویس و ورودی (بند دوم از آخر اطلاعیه دفتر مقررات ملی در مورد آزمون معماری : رعايت تناسبات فضاهاي معماري و جلوگيري از پرت فضاها )

ولی در کل کارتون خوب بود
ممنون
چند تا مورد رو متوجه نشدم
"تیری که ستون های 2و3 از آکس B رو به هم وصل میکنه نصفش داخل آسانسوره"
"واحد شمالی عمق نورگیری آشپزخانه کمتر از 8 متر هستش و نیازی به نورگیر نیست" - درسته که نورگیر در این حالت الزامی نیست ولی فکر می کنم اگه بشه نورگیر داد، خیلی بهتره. (به علت نورگیری و تهویه طبیعی آشپزخانه)

shab khanoom

عضو جدید
بند 4-3-1-2-1 فصل 3-4 مبحث 4 میگه:هر تصرف مسکونی باید(باید) دارای حداقل یک فضای اقامت با زیر بنای 12.5 متر مربع باشد!!!در کار شما در هیچ یک از دو واحد این حداقل رعایت نشده است!!
احساس میشه سرویس ها در پلان خوب حل نشده!!!با توجه به قرارگیری کولر در تراس میبایست تمهیدات لازم جهت نما سازی صورت پذیرد!!!به نظر حمام واحد شمالی اندکی کوچک هستش!!سقف کاذب مربوط به داکت کولر خوب حل خواهد شد.
یه مقدار کیفیت فضایی پایین اومده و میتونه خیلی بهتر ازین بشه.پیشنهاد میکنم یکبار هم باکس پله و اسانسور رو بچرخونید و نتایج رو بررسی کنید.سعی کنید آکس دیوارها روی آکس تیرها قرار گیرد.در نهایت باید بگم که خوب شده و امیدوارم آزمون نهایی رو هم به این خوبی کار کنید .موفق باشید

متوجه نشدم چرا می گویید فضای اقامت 12.5 متری ندارم. منظور از فضای اقامت: اتاق خواب و نشیمن و پذیرایی هست و ابعاد نشیمن واحدهای من هم: 22- 27- 39
در مورد آکس تیر و دیوار همین کار و کردم که.
بازم ممنون از نظرات دقیقتون

??????

عضو جدید
متوجه نشدم چرا می گویید فضای اقامت 12.5 متری ندارم. منظور از فضای اقامت: اتاق خواب و نشیمن و پذیرایی هست و ابعاد نشیمن واحدهای من هم: 22- 27- 39
در مورد آکس تیر و دیوار همین کار و کردم که.
بازم ممنون از نظرات دقیقتون
منظورم این هستش که یکی از امتیازات تخصیص داده شده در آزمون وجود حداقل یک اتاق خواب با ابعاد 3×4 بوده.آکس دیواره شرقی باکس آسانسور روی آکس تیر Bو2-3 قرار نگرفته است.در هر حال آفرین که خودتون رو به چالش میکشید و نقایص کارتون رو بر طرف میکنید.

سرانو

عضو جدید
سلام دوست عزیز.اگه سقف پله رو شیشه ای در نظر بگیریم .آیا آبرو برای خرپشته در نظر می گیریم؟ نوع شیشه چه نوعی باید باشد

سلام دوست عزیز.اگه سقف پله رو شیشه ای در نظر بگیریم .آیا آبرو برای خرپشته در نظر می گیریم؟ نوع شیشه چه نوعی باید باشد

اگه سقف پله

??????

عضو جدید
با سلام.این مورد معمولا در ساختمانهای گروه 6و7 رخ خواهد بود.در آیین نامه های مربوطه گفته شده در کدام دسته از ساختمانها نورگیری راه پله از سقف مجاز میباشد!!نوع شیشه مورد استفاده مطابق ایین نامه اجرایی محافظت ساختمان در برابر آتش خواهد بود که من یه جایی در این تایپیک 3 منبع بسیار استاندارد رو معرفی کردم.این نوع اجرا دارای دیتیل های خاصی بوده که در آیین نامه های مربوطه تدوین شده است.

shab khanoom

عضو جدید
منظورم این هستش که یکی از امتیازات تخصیص داده شده در آزمون وجود حداقل یک اتاق خواب با ابعاد 3×4 بوده.آکس دیواره شرقی باکس آسانسور روی آکس تیر Bو2-3 قرار نگرفته است.در هر حال آفرین که خودتون رو به چالش میکشید و نقایص کارتون رو بر طرف میکنید.
یعنی ستون من باید وسط دیوار قرار می گرفت؟

سرانو

عضو جدید
سلام می شه هر کی که جواب این سوال ها رو می دونه جواب بده.....ممنونم

ممنون.برای چهار طبقه نمیشه سقف شیشه ای پیش بینی کرد؟نورگیری پله رو از جداره آخر تامین می کنید؟
سوال دوم_ نوع ستون رو کجا مشخص می کنید؟یعنی در پلان می نویسدی که بتنی یا فولادی؟
سوال سوم_جای رادیاتور و کولر در نقشه ها اگه خواستن باید مشخص کنیم یا حتما باید مشخص بشه؟
سوال چهارم- برای رمپ معلول در فضای باز حیاط ستون گذاری می کنید و سقف پیش بینی می کنید؟
سوال پنجم- اگه امکان داره یک نما با جزئیات مصالح اگه دارین قرار بدین .....خیلی ممنون از لطفتون

آخرین ویرایش:

mdt001

عضو جدید
دوستان سلام.
به این شکل توجه کنید لطفا. از نورگیر مشترک میان واحدها میشه نورگیری فضاها به صورت مجاور به مقابل باشه؟؟تو مبحث 4 فقط مقابل رو گفته چیزی درباره پنجره مجاور برای نورگیری نگفته.... به نظرتون میتونیم از یه نورگیر مشترک بدین صورت استفاده کنیم؟

TQ2_2.jpg

faeze1366

عضو جدید
بستگی به ابعاد زمین داره اگه بالای 200 متر باشه
1)فاصله دو پنجره اصلی رو به روی هم حد اقل 6 متر (که برای شما 4 متر است )
2)فضای فرعی 4 متر (آشپزخانه و انباری)
دوستان سلام.
به این شکل توجه کنید لطفا. از نورگیر مشترک میان واحدها میشه نورگیری فضاها به صورت مجاور به مقابل باشه؟؟تو مبحث 4 فقط مقابل رو گفته چیزی درباره پنجره مجاور برای نورگیری نگفته.... به نظرتون میتونیم از یه نورگیر مشترک بدین صورت استفاده کنیم؟

مشاهده پیوست 183144

mdt001

عضو جدید
بستگی به ابعاد زمین داره اگه بالای 200 متر باشه
1)فاصله دو پنجره اصلی رو به روی هم حد اقل 6 متر (که برای شما 4 متر است )
2)فضای فرعی 4 متر (آشپزخانه و انباری)

دوست من یکبار دیگه سوال من رو مطالعه کنید بعد کامنت بزارید. در ضمن دوفضایی که روبروی هم هستند اصلی- فرعیه نه اصلی-اصلی....
منتظر پاسخ دیگر دوستان هستم. ممنون

amin576

عضو جدید
فضای اقامت میتونه نشیمن و پذیرایی هم باشه،حتما که نباید اتاق خواب باشه!

آذرهانا

عضو جدید

فضای اقامت میتونه نشیمن و پذیرایی هم باشه،حتما که نباید اتاق خواب باشه!

اتاق خواب والدین نمی تونه کمتر از 12 متر مربع باشه ( یکی از اتاق ها هم همیشه اتاق والدینه)

وضعیت
موضوع بسته شده است.