تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

davod.t

عضو جدید
سلام و وقت بخير خدمت همگي...
ممنون از همتون بابت وقت و تجارب گرانبهايي كه در اختيار بقيه گذاشتين...
وتبريك به مهندسيني كه در اين آزمون قبولشدن...!!:gol:
متاسفانه من هم طراحي خرداد قبول نشدم :confused:اما نظارت رو خداروشكر ...62 شدم;)
اما تو اين وقت كم خيلي عاليه كه اينجا بشه نمونه نقشه دوبلكس هم كاركرد....ضوابطشو گفت و....
از بس فكرمون درگير زمين شيبدار شده بكلي فراموش كرديم ممكنه اصلا موضوع طراحي عوض بشه و چه بسا مسكوني نباشه!!!
البته يه طراح بايد همه نكات و ضوابط بلد باشه ولي خب...ايكاش در مورد غير ممكن ها هم بحث و ضابطه بگيم دوستان...
با ارزوي موفقيت براي همگي دوستان...:gol::gol::gol::gol::gol::gol:
سلام دوستان اسفند 87 سوال طراحی ی ساختمان دوبلکس بودهمشاهده پیوست اسفند 87(دوبلکس).pdf

shuka_s

عضو جدید
من بار دوم بود که تو آزمون طراحی شرکت می کردم و خداروشکر قبول شدم . و خودم وقتی که مقایسه میکنم میبینم واقعا تو کار دوم خیلی بهتر بود کارم. شانس تا یه حدی قابل قبوله ولی طراحی هم مهمه . من بار اول هم خیلی مرزی بود نمره ی رد شدنم . بااینکه تو خرداد نرسیدم برش رو بکشم و پلان بامم هم نصفه بود . ولی پارکینگ و پلانام رو خوب در آوردم . حتما سعی کنید شیتاتون کامل باشه . نه اینکه تو هر شیت نصفه نیمه بکشید . من خودم یکم زمانبندیم خوب نبود . نرسیدم به برش. ولی یکم سرعت بدین تو کپی کردن به شیتای دیگه هم میرسین. ضوابط پارکینگ ها و ستون گذاری و داکت ها و رمپ و استاندارد فضاهارو تا جایی که میتونین سعی کنین در بیارین خیلی تاثیر داره . توضیح کنار طراحیتون بدین ( مختصر مفید که طرف متوجه شه ضوابط رو بلد بودین حالا اگر پله تون رو به جای 17.5 کشیدین 18 کسی اشل نمیزاره چک کنه ولی بنویسین. امیدوارم همتون قبول شین . استرس نداشته باشین

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
لطفا از پرداختن به مسائل حاشیه ای خودداری شود...

لطفا از پرداختن به مسائل حاشیه ای خودداری شود...

با سلام
قصد از شروع تایپیک کمک و یاری به دوستانی که قرار در آزمون آبان ماه امتحان بدن بود،
لطفا بحث های جانبی رو تموم کنید، و از نقل قول های مبنی بر تشکر خودادری کنید،
همینکه پایین پست دوستان تشکر بزنید کافیه، خواهش میکنم صفحات تایپیک رو زیاد نکنید
با تشکر :gol:

مهندسین عزیزی میشه یه توضیح مختصر مفیدی درمورد نحوه برخورد با حل کردن طراحی خواسته شده بدید اگه لطف کنید یعنی اینکه اول از چی شروع کنیم و چه مراحلی رو انجام بدیم که طرح رو سریع در بیاریم
ممنون

baby architect

عضو جدید
آخه اسفند 87 ضوابط بلند مرتبه سازی رو نداشتن ساده تر بوده الان آپارتمانی میشه فکر کنم سبک این آپارتمانهایی رو بدن که دو طبقه آخر بنا به برخی دلایل مجبور میشیم دوبلکس بدیم

SBARZEGAR

عضو جدید
سلام مهندس همین طرح خوبیه برا تمرین دوستان هماهنگ بشند همین رو تمرین کنیم

موافقم .... دوستان از كجا شروع كنيم؟؟؟ بنظرتون طرح دوبلكس تو آپارتمان كارايي داره؟؟ ضوابط خاصي در مورد اينجور طرحا وجود داره يا فقط اختلاف ارتفاع محدود و مشخص شده ؟؟؟؟

وسعت

عضو جدید
در دوبلکس نورگیر میتونیم بذاریم یا نه؟ وقتی عمق نورگیر زیاد باشه...

مساحت تراس جز زیربنا حساب میشه؟

davod.t

عضو جدید
سلام دوستان بنظرم مهمترین عامل در طراحی یک ساختمان دوبلکس طراحی ی پله خوب ومناسب (از لحاظ فرم وجانمای ) برای ارتباط دو سطح (level) از فضاها با هم و ایجاد یک (void) خوب برای دید بصری دو سطح نسبت ب هم

vertex

اخراجی موقت
سلام دوستان بنظرم مهمترین عامل در طراحی یک ساختمان دوبلکس طراحی ی پله خوب ومناسب (از لحاظ فرم وجانمای ) برای ارتباط دو سطح (level) از فضاها با هم و ایجاد یک (void) خوب برای دید بصری دو سطح نسبت ب هم
سلام هم استانی عزیز
به نکته خوبی اشاره کردین به شرطی که دوبلکس موضوع امتحان باشه . void هم بستگی به سوال داره که بشه درآورد یا نه ... در مورد راه پله و اهمیتش حق با شماست. توی پلان دوبلکس جای راهپله خیلی مهمه . در حالت غیر دوبلکس هم مهمه ولی در دوبلکس اهمیتش بیشتره و شاید جزء نکات مهم طراحی باشه . ممنون از شما

sos

عضو جدید
محاسبه طول پیشروی سقف طبقه بالا بر روی رمپ (سرگیری رمپ):
لازم به توضیحه که اگر سقف روی رمپ را بپوشانیم امکان عبور اتومبیل وجود ندارد. ولی برای استفاده بهینه از طبقه بالا قسمتی از رمپ را میتوانیم با سقف طبقه بالای آن بپوشانیم و مساحت طبقه بالا را بیشتر کنیم.

حال باید چکار کنیم ؟ معجزه؟ نخیر خیلی راحتتره .....

براش یه فرمول درست میکنیم و طبق فرمول یک عدد بدست میاد (از چپ به راست) :

1) یک عدد = (10 سانتیمتر که ارتفاع یک متر ابتدایی است) - (ارتفاع مجاز سرگیری به سانتیمتر) - (ارتفاع سقف پارکینگ مورد نظر به سانتیمتر)

2) عدد بدست آمده را تقسیم بر 15 میکنیم ( همان 15% شیب)

3) عدد بدست آمده را با 1 جمع میکنیم (1 همان یک متر ابتدایی است که 10% آن که همان 10 سانت بود در فرمول اول کسر گردید) عدد بدست آمده در مرحله سوم میزان پیشروی سقف روی رمپ به متر است.

مثال : ارتفاع زیر زمین 2.4 ارتفاع سرگیری 1.95

35=240-195-10

2.33= 35/15

3.33=2.33+1

عدد 3.33 معروفمون اینجاست :biggrin:;)

مثال 2 : ارتفاع 2.4 مقدار سرگیری 2.05

25=240-205-10

1.66= 25/15

2.66=1.66+1

فقط به دو عدد در صورت مساله احتیاج دارید و مابقی یه فرمول آسون....

سربلند باشید

عدد ارتفاع مجاز سرگیری رو چطوری بدست میارید؟

shuka_s

عضو جدید
ابعاد زمین هر سال تو یه حدوده تقریبا " . حالا با توجه به این ابعاد, ستون گذاری ها و باکس پله دو سه حالت بیشتر نداره . تمرین کنین دستتون میاد با توجه به ابعاد و تعداد پارکینگ خواسته شده جای ستون و باکس پله تون در میاد و سریع میرین سراغ پلان ها . دیگه وقتتون از دست نمیره . ارتفاع طبقات رو بر اساس ارتفاع پله ای که در نظر گرفتین بنویسین و همه رو ببرین سر جلسه . چون چند تا حالت که بیشتر نیست . یا زیرزمینتون پارکینگه یا پیلوت دارین طبقات هم که جای خود پس احتیاج به حساب کردن نیست که بخواین وقت بزارین . کد های ارتفاعی که در اومد سری روی هر پلان مشخص کنید . با توجه به تعداد پله هاتون کدهای ارتفاعی هر پاگرد رو هم بنویسین . اینارو قبل امتحان انجام بدین سر جلسه فقط جاگذاری کنین خیلی تو وقت کمکتون میکنه .

shuka_s

عضو جدید
اگه تو همکف مغازه داشتین , لابی داشتین ( منظورم فضاهای متفاوت با کدهای ارتفاعی متفاوته ) حتما " همون فضاهارو چک کنین که تو زیرزمین کجا در میاد اگه روی رمپ یا روی موتورخونه و انباری بود حتما" کدها رو چک کنید ممکنه واسه موتورخونتون احتیاج به پله داشته باشید . ایشالا همتون قبول شید چون واقعا 8 ساعت امتحان دادن با استرس و اون همه اطلاعاتی که همتون بهتر از من بلدید و می خواین توی شیت هاتون پیاده کنین خیلی سخته .

rohi58

عضو جدید

مهندس سوال 87 من متوجه نشدم منظور از دوبلکس تو این سوال باید نصف زمین پیلوت باشه وارتفاع 2.8 و نصف دگه 1.4 باشه و 1.4 اختلاف ارتفاع داشته باشه این دوبلکس با اون دوبلکسی که طرح هندی میگند فرق میکنه درسته.

وسعت

عضو جدید
ضخامت دیوار موتروخانه و انباری چقدر باشه؟ 10 سانت اوکی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

الهام مدرسی

عضو جدید
با آرزوی موفقیت تمام دوستان
بنده از اول لین هفته شروع به خوندن کردم و محث 4 با دقت تموم کردم حالا مشغول مبحث 3 هستم که دچاره یکسری سردرگمی شدم :surprised:
ما در مبحث 3 مطالبی در مورد راه خروج می خونیم که بعضا اندازه های متفاوتی از راه پله یا بهتر بگم راه های دسترسی که به صورت معمول طراحی می شن و دوست عزیزمان riahi-arc55 هم اندازه ها و استانداردهارو اعلام کردن دارد
حالا من می خوام بدونم که در چه صورتی ما استاندارد های مربوط به مبحث 3رو رعایت می کنیم
امیدوارم سوالم قابل فهم باشه

"farzane"

عضو جدید
ابعاد زمین هر سال تو یه حدوده تقریبا " . حالا با توجه به این ابعاد, ستون گذاری ها و باکس پله دو سه حالت بیشتر نداره . تمرین کنین دستتون میاد با توجه به ابعاد و تعداد پارکینگ خواسته شده جای ستون و باکس پله تون در میاد و سریع میرین سراغ پلان ها . دیگه وقتتون از دست نمیره . ارتفاع طبقات رو بر اساس ارتفاع پله ای که در نظر گرفتین بنویسین و همه رو ببرین سر جلسه . چون چند تا حالت که بیشتر نیست . یا زیرزمینتون پارکینگه یا پیلوت دارین طبقات هم که جای خود پس احتیاج به حساب کردن نیست که بخواین وقت بزارین . کد های ارتفاعی که در اومد سری روی هر پلان مشخص کنید . با توجه به تعداد پله هاتون کدهای ارتفاعی هر پاگرد رو هم بنویسین . اینارو قبل امتحان انجام بدین سر جلسه فقط جاگذاری کنین خیلی تو وقت کمکتون میکنه .
اگه امکانش هست اون چند حالت رو بگین....ممنون

behnazramezani

عضو جدید
آزمون 89

آزمون 89

IMG_2346.jpgاین یک 1 طرح از آزمون 89 که بنظرم بخاطر نور گیر مازاد کنار آشپزخانه مناسب نیست

پیوست ها

• IMG_2342.jpg
    IMG_2342.jpg
    40.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

behnazramezani

عضو جدید
IMG_2345.jpgاینم یک طرح دیگه از همون آزمونه اومدم نورگیر و حذف کنم اما طول نورگیریم بیشتر از 7متر شد خراب شد

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه مشقای منم ببینید و سوالامو جواب بدید

سلام بچه ها ...ما هم آمدیم دوباره...
بچه هایی ک قبول شدین مبارکتون باشه و دلتون همیشه خوش و تنتون سالمو سلامت
و ممنون ازینکه هنوز ب کمک حال ما هستین..
اگر بشه ایمبارو تمرین کنم...اگر بشه و برسم و بتونم...
هلو یادت هس ک اون شبه کذاییه امتحان طراحی حریص شده بودم و میترسیدم پوستی کم بیارم؟؟
الان اگه این پوستیهارو بین همتون تقسیم کنم بازم اضافه میارم...همشونم برش سایز a4 مرتب و تمیز...
هعیییییییی..
.

حالا راجع ب این کار ...
پشت پارک مگر نباید 5 متر فاصله باشد؟
اشراق هم همین کار را کرده؟آیا درسته؟
و این ک تو تپاسخ نامه اشراق برا همین آزمون 2 پارک را برده تو حیاط بعد آورده پارک کرده؟آیا این نیز درست است؟
برا عبور ماشین ...فاصله بین ستون ها هم کم نیست؟
دیگه هیچ جور دیگه ای این مساله حل نمیشه؟؟ینی راه حل اشراق درسته؟
79f7d47873cfa4b32fe15782bda5ed0e - Copy.jpg

وسعت

عضو جدید
اوکی...واقعا ممنون میشم
ی سوال
جایی که رمپ خط سرگیریش تموم میشه.....توی اون 3.33 باید تیر گذاشت؟

behnazramezani

عضو جدید
سلام شما از هلو سوال پرسیدید با اجازه خواستم منم نظرم و بگم تو مبحث 4 گفته شده دور گردش ماشین 5 متر پس 2 ماشین بالا که مقابلشون کمتر از 5 متر هست بنظرم غلطه در مورد ماشینهای پایین نمی دونم میشه داخل حیاط دور بزنند بیان بیرون یا نه ولی فکر کنم منطقی باشه

behnazramezani

عضو جدید
کلیه نکات مهم دوستان عزیز تا اینجا:

اگر در صورت سوال گفته شود ضوابط آتش نشانی رعایت شود باید پله را 18cmو اگر گفته شود ضوابط معلول رعایت شود پله باید 17cm در نظر گرفته شود.
در تمامی طبقات ارتفاع کف تا کف طبقات مهم است.
اگر واحد تجاری خواسته باشند و صورت سوال ارتفاع تجاری را ذکر نکرده باشد باید کف تا کف واحد تجاری 4 m در نظر گرفته شود.
برای طبقات مسکونی ارتفاع کف تاکف با پله 17cm برابر است با 3.23
و با پله 18 cm 3.24 مناسب است.
ارتفاع کف تا کف زیرزمین 2.70 با پله 18cm ,
, و 2.72 با پله 17cm می باشد.
برای جابه جایی معلول در ورودی وجود رمپ با عرض 120 سانتیمتر و جک با ابعاد 140*140 سانت و در طبقات آسانسور به ابعاد داخل چاه آسانسور (160*190)ملزوم می باشد.

یشترین وقت سر حل کردن و تحلیل زمین ودر حقیقت در آوردن جانمایی باکس پله و آسانسور و رمپ و پارکینگ هاست. وقتی اینها رو درآوردم و به یک آکس بندی نسبی رسیدم - البته توی یک سیر رفت و برگشت بین پلان زیرزمین و همکف - و در عین حال فکر کردن به کدهای ارتفاعی برای اندازه و تعداد پله های هرطبقه،ساعت 12 شده بود .بعد شروع به ترسیم کردم . این رو هم بگم که من همیشه از یک مقطع دستی ابتدای کارم شروع می کنم. هرچند در نهایت نرسیدم شیت مقطع رو بکشم.
چون توی دستی کشیدن وسواس دارم و کند هستم ، پلان ها خیلی طول کشید ضمن اینکه وسط کشیدن پلان همکف یا زیرزمین به نکات حل نشده ای می رسیدم که خیلی موجب پاک کردن و اصلاح می شد مثلا باکس پله رو به خاطر اینکه ستون های دورش و تیری که از اونجا رد می شه توی رمپ سرگیر نشه بعد از کشیدن یکبار جابجا کردم و وقت تلف شد و یا برای جای تاسیسات و....

از سایت سیب- از نت برداشتم لطفا ایراداتش را بگید- همشون درستن یا نه؟ ممنون
قرارگیری یک پارکینگ مفید حداقل دهانه 2.5 متر
قرارگیری دو پارکینگ کنار هم مفید حداقل دهانه 4.5 متر
قرارگیری سه پارکینگ کنار هم مفید حداقل دهانه 6.8 متر
طول مورد نیاز جهت پارکینگ 5 متر
حداقل فضای یک پارکینگ 2.5*5 متر
شعاع گردش یا طول مورد نظر مفید جهت مانور 4.6 متر
حداقل عرض در ورودی پارکینگ 3 متر
عرض رمپ یکطرفه 3.5 متر و دوطرفه 5 متر
شعاع داخلی مسیر گردش در رمپ6.5 متر .
شیب رمپ پارکینگ 15 درصد
هر واحد آپارتمان زیر 160 متر به یک پارکینگ نیاز دارد.
واحدهای بالاتر از 150متر تا 200 متر 1.5 واحد پارکینگ نیاز دارد.
حداکثر ارتفاع مفید واحد مسکونی 3.00 متر
حداکثر ارتفاع مفید پارکینگ زیرزمین 2.60 متر
حداکثر ارتفاع مفید پیلوت 2.40 متر
حداکثر ارتفاع مفید واحد تجاری 4.50 متر
حداقل ارتفاع مفید ورودی پارکینگ 1.80 متر
ارتفاع مفید خرپشته 2.20 متر
ارتفاع نورگیری در زیرزمین حداکثر 90 سانتی متر
حداقل عرض حیات خلوت اگر سرتاسری باشد 2 متر و اگر سرتاسری نباشد 3 متر(برای فضاهای خواب و پذیرایی) و برای آشپزخانه حداقل عرض 2 متر باشد.
احداث پیش آمدگی یا بالکن در گذر 12 تا 20 متر 80 سانتی متر و در گذر بالای 20 متر 120 سانتی متر مجاز است.ارتفاع این پیش آمدگی از زیر آن تا روی خیابان 3.50 متر
حداقل عرض آشپزخانه 2.00 متر و اتاق خواب 2.50 متر - نشیمن 3.00 متر - پاگرد 1.20 متر
نورگیری آشپزخانه و پذیرایی از پاسیو : اگر 2 واحد مجزا باشد و پنجره روبرو باشد باید فاصله 2 پنجره 4.00 متر باشد (3*4) . البته اگر 2 خواب یا پذیرایی از 2 واحد مجزا روبروی هم باشند حداقل ابعاد پاسیو 3*6 باید باشند. ( فاصله 2 پنجره 6 متر)
ابعاد نورگیر برای اتاق خواب و پذیرایی 3*4 متر و برای آشپزخانه 2*3 متر می باشد​

قرار گیری 3 پارک 6.80 ؟ تو مبحث 4 گفته دو تا پارک 4.5 به ازای اضافه شدن هرماشین 2.5 اضافه میشه و فاصله برای چرخش و خروج ماشین هم گفته شده 5 متر بازم دوستان اگه اشتباه میگم راهنمایی کنند ممنون میشم

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شما از هلو سوال پرسیدید با اجازه خواستم منم نظرم و بگم تو مبحث 4 گفته شده دور گردش ماشین 5 متر پس 2 ماشین بالا که مقابلشون کمتر از 5 متر هست بنظرم غلطه در مورد ماشینهای پایین نمی دونم میشه داخل حیاط دور بزنند بیان بیرون یا نه ولی فکر کنم منطقی باشه
سلام.
ن من فقط از هلو نپرسیدم...
خب همین دیگه...میخام بدونم این ک اسن پشتش فضای کافی نداره ...چطور اینطوری حل کرد؟؟
پس پارکاش کلن مساله داره.
ممنون ک نظرتو گفتی.

davod.t

عضو جدید
اوکی...واقعا ممنون میشم
ی سوال
جایی که رمپ خط سرگیریش تموم میشه.....توی اون 3.33 باید تیر گذاشت؟
سلام اگر توی اون قسمت ستون باشه تیر بین دو ستون اجرا میشه یا اگر ستون نبود تیر تو دلی یا تیرچه دوبل باید اجرا بشه حتمامشاهده پیوست تیر.pdf

mms_6613

کاربر فعال
اگه تو همکف مغازه داشتین , لابی داشتین ( منظورم فضاهای متفاوت با کدهای ارتفاعی متفاوته ) حتما " همون فضاهارو چک کنین که تو زیرزمین کجا در میاد اگه روی رمپ یا روی موتورخونه و انباری بود حتما" کدها رو چک کنید ممکنه واسه موتورخونتون احتیاج به پله داشته باشید . ایشالا همتون قبول شید چون واقعا 8 ساعت امتحان دادن با استرس و اون همه اطلاعاتی که همتون بهتر از من بلدید و می خواین توی شیت هاتون پیاده کنین خیلی سخته .

به نکات خوبی اشاره کردید، معهذا تو پستهای قبلی از دوستان ارتفاع کف تا زیر سقف موتورخونه رو سوال کردم اما متاسفانه کسی جواب نداد. لطفا شما بفرمایید این ارتفاع از 240 سانتیمتر بیشتره یا مساویه؟ که اگه بیشتر باشه قطعا باید بریم پایینتر و پله بذاریم. تشکر

behnaz-s

عضو جدید
سلا م دوستان.ببخشيد از كجا ميتونم سوال طراحي معماري خرداد 93 رو دانلود كنم؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.