تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
این تصویر مشخصات رزوه های استاندارد متریک طبق استاندارد DIN13 هستش:
که البته در پیچ M12 گام 1.75 ذکر شده و گام 1.25 جزء رزوه های دنده ریز محسوب میشه.

آخرین ویرایش:

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
سلام و درود
اینکه سالیدورکز خودش قطعات استاندارد داره رو که حتما میدونید.
رزوه پیچ در قطعات استاندارد سه حالت نمایش داده میشه: Thread Display
1-کلا بدون رزوه simplified
2-رزوه نمایشی cosmetic
3-رزوه شماتیک schematic (که رزوه رو به صورت شیار های موازی نمایش میده نه رزوه مارپیچ واقعی)

که فکر میکنم نیاز طراحی رو براورده کنه

ولی اگر خودتون میخواهید یک رزوه واقعی بر یک استوانه ایجاد کنید تا از آن رزوه پیچ M12 با گام 1.25 بدست بیارید نیاز دارید که با ایجاد یک مثلث در سطح جانبی بدنه به عنوان اسکچ پروفایل و یک مارپیچ helix ، از دستور swep cut رزوه رو ایجاد کنید.

به منظور یادگیری شاید این کار خوب باشه ولی به منظور صرفا استفاده از خود پیچ استاندارد در یک مجموعه مونتاژی استفاده از قطعات استاندارد موجود در toolbox سالیدورکز به شدت توصیه میشه.

شاد باشید.:)

سلام. خسته نباشید.

من جزوه درباره اموزش پیچ ومهره رو پیدا کردم خوندم ولی پیچم اوکی نمیشه فایلمو نگاه میکنید :

my part .sldprt

تو قسمت toolbox هم رفتم ولی فقط اسمه، اندازه مشخص نیست ؟باید چیکار کنیم.؟!

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام. خسته نباشید.

من جزوه درباره اموزش پیچ ومهره رو پیدا کردم خوندم ولی پیچم اوکی نمیشه فایلمو نگاه میکنید :

my part .sldprt

تو قسمت toolbox هم رفتم ولی فقط اسمه، اندازه مشخص نیست ؟باید چیکار کنیم.؟!

فایل شما رو دیدم 2 تا نکته باید عرض کنم

مثلت باید تو نمای جانبی (right) رسم بشه شما در نمای بالا رسم کردید.
در helix گزینه اول یعنی defined by رو بر روی height and picth قرار دهید. شما بر روی pitch and revolution قرار دادید.

برای استفاده از قطعات استاندارد موجود در toolbox مثل پیچ شما باید در محیط assembly باشید.
قطعه مورد نظر از استاندارد مورد نظر تون رو پیدا کنید مثلا پیچ سر شش گوش در استاندارد din شماره DIN EN 24014
اون پیچ رو از پنل سمت راست بگیرید و به روی صفحه کاری رها کنید.
بعد از این شما میتونید سایز پیچ طول پیچ و طول رزوه رو مشخص کنید.

ENG.L.S

فایل شما رو دیدم 2 تا نکته باید عرض کنم

مثلت باید تو نمای جانبی (right) رسم بشه شما در نمای بالا رسم کردید.
در helix گزینه اول یعنی defined by رو بر روی height and picth قرار دهید. شما بر روی pitch and revolution قرار دادید.

برای استفاده از قطعات استاندارد موجود در toolbox مثل پیچ شما باید در محیط assembly باشید.
قطعه مورد نظر از استاندارد مورد نظر تون رو پیدا کنید مثلا پیچ سر شش گوش در استاندارد din شماره DIN EN 24014
اون پیچ رو از پنل سمت راست بگیرید و به روی صفحه کاری رها کنید.
بعد از این شما میتونید سایز پیچ طول پیچ و طول رزوه رو مشخص کنید.
من پیچ استاندارد رو انتخاب کردم ولی ارتفاع پیچ رو که نمیشه تغییر داد اینجا 50 پیچ من باید 20 باشه 10 میلی مترش رزوه خورده باشه .:(

ولی خودم تونستم بکشم :
اگه درست باشه .
مرسی. :gol:

آخرین ویرایش:

amin_eshgh

عضو جدید
سلام . من تو نصب 3dquickmold مشکل دارم نسخه های 2013 sp1 و 2014 sp0 و 2013 sp 1 رو روی solidwork 2013 sp5 x64 امتحان کردم و بعد از اجرای فایل C:\Program Files\SolidWorks Corp\SolidWorks\SLDWORKS.exe به صورت آدمین و وارد کردن فایل dll با پیغام "This version doesn't support your SolidWorks version!" مواجه میشم. کسی میدونه چطوری میشه این نرم افزارو نصب کرد؟
(توی readme گفته فایل 3DQuickMold Installation Guide.doc رو بخوانید اما تو این فایل حتی اشاره نکرده که باید run as admin کنید تا بتوانید فایل dll رو بخونید. به این نیاز دارم و عاجز شدم دییگه :cry:لطفا کسی میودنه کمک کنه )
http://uplod.ir/1d55ajzo3974/3DQuickMold_Installation_Guide.doc.htm

پیوست ها

• readme.txt
    761 بایت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
من پیچ استاندارد رو انتخاب کردم ولی ارتفاع پیچ رو که نمیشه تغییر داد اینجا 50 پیچ من باید 20 باشه 10 میلی مترش رزوه خورده باشه .:(

ولی خودم تونستم بکشم :
اگه درست باشه .
مرسی. :gol:

سلام و درود
شما بعد از اینکه پیچ رو وارد محیط مونتاژ کردید آنرا در محیط پارت باز کنید
برای باز کردن بر روی خود قطعه یا از روی نمودار درختی بر روی آن کلیک راست کنید و open را بزنید
اکنون پیچ را در محیط پارت به صورت read only میبینید
حالا اون رو save As کنید
بعد طول پیچ و طول رزوه رو ستی تغییر دهید:

اینجوری:

شاد باشید:)

amin_eshgh

عضو جدید
سلام . من تو نصب 3dquickmold مشکل دارم نسخه های 2013 sp1 و 2014 sp0 و 2013 sp 1 رو روی solidwork 2013 sp5 x64 امتحان کردم و بعد از اجرای فایل C:\Program Files\SolidWorks Corp\SolidWorks\SLDWORKS.exe به صورت آدمین و وارد کردن فایل dll با پیغام "This version doesn't support your SolidWorks version!" مواجه میشم. کسی میدونه چطوری میشه این نرم افزارو نصب کرد؟
(توی readme گفته فایل 3DQuickMold Installation Guide.doc رو بخوانید اما تو این فایل حتی اشاره نکرده که باید run as admin کنید تا بتوانید فایل dll رو بخونید. به این نیاز دارم و عاجز شدم دییگه :cry:لطفا کسی میودنه کمک کنه )
http://uplod.ir/1d55ajzo3974/3DQuickMold_Installation_Guide.doc.htm

یعنی یه نفر تو ایران نیس اینو نصب کرده باشه ؟ یا اینکه نمیخواد به بقیه آموزش بده . این همه اینجا کاربر n ستاره، حرفه ای ..یکی بل نیس

100daraje azadi

عضو جدید
سلام و درود
شما بعد از اینکه پیچ رو وارد محیط مونتاژ کردید آنرا در محیط پارت باز کنید
برای باز کردن بر روی خود قطعه یا از روی نمودار درختی بر روی آن کلیک راست کنید و open را بزنید
اکنون پیچ را در محیط پارت به صورت read only میبینید
حالا اون رو save As کنید
بعد طول پیچ و طول رزوه رو ستی تغییر دهید:

اینجوری:

شاد باشید:)

سلام . من امروز اومدم به این تاپبک . از اساتید ممنون بابت راهنمایی هاتون. منم تا جایی که تجارب کاری بنده از این نرم افزار قدرتمند و کاربردی اجازه بده در خدمت شما هستم.
:gol:

aminshafiee

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین توانمند این مرز و بوم
از عزیزان کسی میدونه که آیا دستوری تو سالید هست که بتونیم رو قطعه آج بزنیم؟

dehghan27

عضو جدید
با سلام
آیا تو سالیدورکس 2011مثل اتوکد ضخامت خط تو نقشه کشی دو بعدی تعریف میشه؟

behdad2012

عضو جدید
سلام.خسته نباشد.من میخوام اموزش سالید بخرم اما مناسفانه هر کسی یه منبعی رو پیشنهاد میکنه.یکی میگه نیما جمشیدی.یکس میگه مثلث نارنجی.امئزش شرکت پرند و... . میخئاستم از دوستان بپرسم کذومش وافعا خوبه؟کار راه انداز نمیخوام ادام قشنگ یاد بگیره

ENG.L.S

سلام. این شکل قطعه دوار مکانیزم جنواست ولی من نمیتونم دایره کوچک تر و بکشم انگاری باید بیضی بکشم. اندازه شعاع 35 منوجه نمیشم. میشه کمکم کنید:

IMG_7771.jpg

amin_eshgh

عضو جدید
سلام کسی سالید 2014 نصب کرده رو سیستمش ؟ میشه به من بگه که وقتی سالید و باز میکنه تیک composer رو در tools==>add in زده باشه آیا منوی composer در نوار سالیدورک اضافه میشه یا نه ؟

mer30fery

کاربر ممتاز
با سلام
آیا تو سالیدورکس 2011مثل اتوکد ضخامت خط تو نقشه کشی دو بعدی تعریف میشه؟

سلام و درود

البته که در محیط drawing سالیدورکز شما امکان تغییر ضخامت خط رو دارید.

شما در نقشه های سالید ورکز با چند نوع خط سر و کار دارید.

اگر ضخامت خطوطی که با دستورات اسکچ رسم کردید مثل خط و داریره و... با انتخاب خطوط مورد نظرتون ، از نوار ابزار LINE FORMAT دستور LINE THICKNESS رو اجرا کنید و ضخامت رو تغییر دهید

اگر میخواهید ضخامت خطوط قطعه رو که در محیط پارت یا مونتاژ کشیدید بعد نمای قطعه رو به محیط نقشه وارد کردید رو تغییر بدید باید برید تو تنظیمات سالیدورکز:
Tools --> Options --> Document Properties --> Line font
در قسمت type of edge نوع خط را انتخاب کنید
و در قسمت thickness ضخامت رو تنظیم کنید.
visible edge همان خطوط دید در نما هاست که طبق استاندارد 0.35 تعریف شده.

شاد باشید...

shahrad8687

عضو جدید
غیر فعال بودن undo و redo

غیر فعال بودن undo و redo

سلام من آشنایی مختصری با سالید دارم . و چند تا فایل dxf دارم که می خوام اندازه بعضی از خطوط رو تغییر بدم مشکلی که دارم اینکه اولا وقتی فایلها رو وارد سالید می کنم ومی خوام یک قطعه رو جابجا کنم نرم افزار خیلی کند کار میکنه دوما بعضی از گزینه ها ودستورات غیر فعالن منجمله دستور undo و redo اگر دوستان کمکم کنن ممنون متشکر میشم چون واقعا نیاز دارم یکی از فایلهارو هم میزارم براتون

پیوست ها

• برج ایفل (ارتفاع 120).zip
    366.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shahrad8687

عضو جدید
سلام من آشنایی مختصری با سالید دارم . و چند تا فایل dxf دارم که می خوام اندازه بعضی از خطوط رو تغییر بدم مشکلی که دارم اینکه اولا وقتی فایلها رو وارد سالید می کنم ومی خوام یک قطعه رو جابجا کنم نرم افزار خیلی کند کار میکنه دوما بعضی از گزینه ها ودستورات غیر فعالن منجمله دستور undo و redo اگر دوستان کمکم کنن ممنون متشکر میشم چون واقعا نیاز دارم یکی از فایلهارو هم میزارم براتون​
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/paperclip.png فايل ضميمه
الو الو کمک کمک؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام من آشنایی مختصری با سالید دارم . و چند تا فایل dxf دارم که می خوام اندازه بعضی از خطوط رو تغییر بدم مشکلی که دارم اینکه اولا وقتی فایلها رو وارد سالید می کنم ومی خوام یک قطعه رو جابجا کنم نرم افزار خیلی کند کار میکنه دوما بعضی از گزینه ها ودستورات غیر فعالن منجمله دستور undo و redo اگر دوستان کمکم کنن ممنون متشکر میشم چون واقعا نیاز دارم یکی از فایلهارو هم میزارم براتون

سلام.
کند شدن سالید ارتباط مستقیم با سخت افزار کامپیوتر شما داره
من باز کردم اصلا کند نشد.
اگر فایلی رو که باز میکنید به چند فایل با اجزای جدا گانه تبدیل کنید شاید مشکل کند شدنتون بر طرف بشه.

فایل dxf در سالید ورکز در دو محیط قابل باز شدنه
که همون اولش میپرسه:
drawing و part

منم مشکل از کار افتادن undo رو داشتم
چیزی که به ذهنم رسید این بود که خطوط یک قطعه رو انتخاب کنید و در فایل جدید copy paste کنید
هم undo کار میکنه و هم اجزا قابل ویرایش میشن.

اینم یه نمونه فایل شما

مشاهده پیوست Draw4.rar

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام کسی سالید 2014 نصب کرده رو سیستمش ؟ میشه به من بگه که وقتی سالید و باز میکنه تیک composer رو در tools==>add in زده باشه آیا منوی composer در نوار سالیدورک اضافه میشه یا نه ؟
سلام
تا اونجا که من متوجه شدم
solidworks composer خودش یه برنامه جدا گانه است
و اگر اشتباه نکنم برنامه ایه برای ارائه قطعات و محصولات به مشتری
یه چیزی مثل present کردن.

شما وقتی قطعه رو با پسوند *.smg ذخیره میکنید میتونید فایل رو با برنامه solidworks composer باز کنید.

وقتی کلمه solidworks composer را در www.google.com سرچ کنید
در اینجا:
https://www.google.com/search?clien..._rd=ssl#channel=suggest&q=solidworks+composer
دومین لینکش یه فایل پی دی اف در مورد solidworks composer هست که میتونید مطالعه کنید.

اینم لینک فایل pdf:
http://www.solidworks.com/launch/documents/SW2014_Datasheet_Composer_ENU.pdf

بقیش پای خودتون چون من اطلاع دقیقی از این موجود عجیب ! ندارم و دلیل ظهورش در add-ins رو نمیدونم !

شاد باشید

عباس13659

عضو جدید
سلام
كسي ميدونه چگونه مي توان رندر خوب با بهتريت كيفيت از solidworks گرفت؟
البته اينو هم بگم كه photo view قسمتهاي مختلفش را امتحان كردم و جواب نگرفتم.
ي سوال ديگه اين كه چگونه ميتوان حجم يك فايل حجيم را به كمترين حجم تبديل كرد تا سيستم كم نياره و ويرايشهاي لازم را بتوان به راحتي انجام داد.
با تشكر.

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
كسي ميدونه چگونه مي توان رندر خوب با بهتريت كيفيت از solidworks گرفت؟
البته اينو هم بگم كه photo view قسمتهاي مختلفش را امتحان كردم و جواب نگرفتم.
ي سوال ديگه اين كه چگونه ميتوان حجم يك فايل حجيم را به كمترين حجم تبديل كرد تا سيستم كم نياره و ويرايشهاي لازم را بتوان به راحتي انجام داد.
با تشكر.

سلام
در نوار ابزار render tools وقتی گزینه option رو بزنید گزینه out put image size کیفیت خروجی شما رو تنظیم میکنه که تو 2011 حداکثر مقدار اون رو میتونید 11580x11580 قرار دهید
یعنی با کیفیت 134 مگاپیکسل
کافیه فکر کنم احتمالا خروجیتون یه عکس میشه با حجم 200 مگابایت
مکر منظور شما از کیفیت این چیزی نباشه که من گفتم

برای سرعت بخشیدن و جلوگیری از کند شدن سیستم هنگام کار با فایل های مونتاژی سنگین کارهای زیر رو انجام بدید:

1-هنگام باز کردن فایل مونتاژی در پنجره open تیک گزینه Light weight رو بزنید - تا از بارگزاری پارتها جلوگیری بشه
2-در tools --> option --> system option --> assembly تیک گزینه use large assembly رو فعال کنید و تعداد component رو کم کنید مثلا 50 یا 25
3- در option --> document property --> Image Quality نوار لغزنده quality resolution رو در سمت چپ بر روی low قرار دهید.
4-از پیچ و مهره و رزوه اگر استفاده میکنید نمایش رزوه های اون رو بر روی simplified یا cosmetic قرار دهید نه schematic
5-قطعاتی که در اونها از دستورات زیادی استفاده شده خصوصا helix و flex رو suppress یعنی غیر فعال کنید.

اگر فایلتون پارته فقط گزینه 3 جواب میده

شاد باشید:);)

shahrad8687

عضو جدید
سلام جناب
[h=1]mer30fery[/h]ممنون که وقت با ارزشتون رو برای حقیر گذاشتید
داستورات شمارو اجرا کردم وبعد از کپی پیست کردن کلیه اشیا در یک شیت جدید undo redo فعال بودن البته در شیت جدید ولی وقتی شیت جدید رو ذخیره کرده بسته ودوباره باز میکنم باز هم redo undo غیر فعالن ممنون میشم اگه بازهم زحمت بکشید بررسی کنید

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام جناب
mer30fery

ممنون که وقت با ارزشتون رو برای حقیر گذاشتید
داستورات شمارو اجرا کردم وبعد از کپی پیست کردن کلیه اشیا در یک شیت جدید undo redo فعال بودن البته در شیت جدید ولی وقتی شیت جدید رو ذخیره کرده بسته ودوباره باز میکنم باز هم redo undo غیر فعالن ممنون میشم اگه بازهم زحمت بکشید بررسی کنید

سلام مهندس شهراد
خواهش میکنم شما بزرگوار هستید
من عرض کردن در یک فایل جدید نه یک شیت جدید
crtl+n رو بزنید ، یک فایل drawnig جدید باز کنید و اونجا پیست کنید
من اینکارو کردم undo هم فعال شد

البته تو سالیدورکز من خیلی روی redo حساب نمیکنم شما هم حساب نکنید.

shahrad8687

عضو جدید
سلام جناب
cyrusco

ممنونم که بری بنده وقت با ارزشتون گذاشتید فایل رو دوباره براتون میذارم اگر بزرگواری کنید بررسی کنید ممنون میشم

پیوست ها

• برج ایفل (ارتفاع 120).zip
    366.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shahrad8687

عضو جدید
بی سوادی بنده رو به بزرگواری خودتون ببخشید جناب
[h=1]mer30fery[/h]من چون آشنایی زیادی با سالید واصطلاحاتش ندارم منظورمو اشتباه گفتم دقیقا همین کاررو کردم یعنی یک فایل drawnig جدید با(crtl+n) باز کردم و اونجا پیست کردم ودقیقا undo redo فعال شدند ولی وقتی فایل جدید رو ذخیره کردم و تو محیط سالید ورک فایل رو بسته ودوباره باز کردم undo redo شده بود یک زحمت بکشید خودتون مسله رو امتحان کنید شاید من نمی تونم منظورمو برسونم سپاسگذارم

shahrad8687

عضو جدید
mer30fery

من چون آشنایی زیادی با سالید واصطلاحاتش ندارم منظورمو اشتباه گفتم دقیقا همین کاررو کردم یعنی یک فایل drawnig جدید با(crtl+n) باز کردم و اونجا پیست کردم ودقیقا undo redo فعال شدند ولی وقتی فایل جدید رو ذخیره کردم و تو محیط سالید ورک فایل رو بسته ودوباره باز کردم undo redo غیر فعال شده بود یک زحمت بکشید خودتون مسله رو امتحان کنید شاید من نمی تونم منظورمو برسونم سپاسگذارم

mer30fery

کاربر ممتاز
mer30fery

من چون آشنایی زیادی با سالید واصطلاحاتش ندارم منظورمو اشتباه گفتم دقیقا همین کاررو کردم یعنی یک فایل drawnig جدید با(crtl+n) باز کردم و اونجا پیست کردم ودقیقا undo redo فعال شدند ولی وقتی فایل جدید رو ذخیره کردم و تو محیط سالید ورک فایل رو بسته ودوباره باز کردم undo redo غیر فعال شده بود یک زحمت بکشید خودتون مسله رو امتحان کنید شاید من نمی تونم منظورمو برسونم سپاسگذارم

شرمنده میفرمایید آقای مهندس شهراد
اینجا هیچ کس ادعای سواد نمیکنه و کسی هم با سوال کردن بی سواد محسوب نمیشه

والا من مجدد هم چک کردم آندو کار میکرد:

تو پست قبلیم با فرمت 2014 فایلشو گذاشته بودم تونستید اونو ببینید؟
اگر سالیدتون 2014 نیست بگید باز با فرمت 2011 بذارم فایلشو...

هر چقدر دوست دارید سول کنید اگر بلد باشم در حد توانم کمکتون میکنم