تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

smmoosavian

عضو جدید
خیلی خوشحالم که باشگاه از ***** در اومد واقعا این مدت خیلی ناراحت بودم
تازه داشتیم گرم می شدیم که یهو ...
امیدوارم این اتفاق دیگه رخ نده

setarehbaran

عضو جدید
مشکل در رسم اشکال انحنادار

مشکل در رسم اشکال انحنادار

سلام. وقتتان بخیر.
من می خوام چند شکل دایره، مثلث ومستطیل را مدل سازی کنم. با توجه به اینکه این اشکال متقارن هستند، برای این اشکال دو شعاع انحنای عرضی و طولی و همچنین سطح مقطع انها جز داده های مساله هستند. میشه من را راهنمایی کنید؟
من خودم تا حالا دو روش را امتحان کردم. روش اول در محیطgenerative shape design یک پوسته با شعاع انحنا های داده شده رسم کردم و شکل مورد نظر با همان سطح مقطع را ب ر ان تصویر کردم. اما مشکلی که ایجاد میشد این بود که پس از تصویر کردن مساحت شکل تغییر می کرد و همچنین از انجا که پوسته در تمام نقاط انحنای طولی و عرضی یکسانی نداشت شکل نهایی شعاع انحنای مطلوب را نداشت.
روش دوم اینکه از دادن مختصات اسفاده کردم و شکل را با شعاع انحناهای داده شده رسم کردم اما در این حالت سطح مقطع شکل را نمی توانستم کنترل کنم.
میشه مرا راهنمایی کنید و بگویید از چه روشی می توانم این اشکال را ترسیم کنم؟
با تشکر

smmoosavian

عضو جدید
سلام. وقتتان بخیر.
من می خوام چند شکل دایره، مثلث ومستطیل را مدل سازی کنم. با توجه به اینکه این اشکال متقارن هستند، برای این اشکال دو شعاع انحنای عرضی و طولی و همچنین سطح مقطع انها جز داده های مساله هستند. میشه من را راهنمایی کنید؟
من خودم تا حالا دو روش را امتحان کردم. روش اول در محیطgenerative shape design یک پوسته با شعاع انحنا های داده شده رسم کردم و شکل مورد نظر با همان سطح مقطع را ب ر ان تصویر کردم. اما مشکلی که ایجاد میشد این بود که پس از تصویر کردن مساحت شکل تغییر می کرد و همچنین از انجا که پوسته در تمام نقاط انحنای طولی و عرضی یکسانی نداشت شکل نهایی شعاع انحنای مطلوب را نداشت.
روش دوم اینکه از دادن مختصات اسفاده کردم و شکل را با شعاع انحناهای داده شده رسم کردم اما در این حالت سطح مقطع شکل را نمی توانستم کنترل کنم.
میشه مرا راهنمایی کنید و بگویید از چه روشی می توانم این اشکال را ترسیم کنم؟
با تشکر

سلام
خدا وکیلی یه بار دیگه این چیزی رو که نوشته اید بخونید ببینید خودتون می فهمید
چی نوشته اید ؟!!!

من که ده بار خوندم نفهمیدم !! دقیقا مشخص کنید که :
1- آیا منظورتون از مدلسازی دایره و ... رسم اون ها در محیط sketcher هست یا نه ؟
2- مدل نهایی شما چه نوع هندسه ای داره ؟ solid یا surface یا اصلا دو بعدیه ؟
یک پوسته با شعاع انحنا های داده شده رسم کردم و شکل مورد نظر با همان سطح مقطع را بر آن تصویر کردم.
3- :eek::eek::eek: یعنی چی ؟!!!! آیا مقطع این پوسته با دستور spline در محیط sketcher
رسم شده و اگه جواب مثبته با چه دستوری تبدیل به پوسته شده ؟ extrude ، loft ,sweep
???
4- منظور شما از شعاع انحنا همون شعاع انحنای خودمونه !!! یا نه ؟ یا منظورتون فاصله هایی
هست که به صورت قید در sketch تعریف می کنیم ؟
5- شما به اشکال هندسی ساده ای اشاره کرده اید مثلا برای دایره فقط شعاع لازمه
و برای اشکال دیگه فاصله ها کفایت می کنند. میشه بگید شعاع انحنا کجاش بود ؟ :w20:

اگه یه بار دیگه به طور دقیق صورت مسئله رو بیان کنید می تونم کمکتون کنم

setarehbaran

عضو جدید
سلام. من یک بار دیگر پستی را که گذاشتم خواندم و به نظر خودم همه مطالب را واضح توضیح دادم. اما یک بار دیگر هم میگم:شما یه مکعب را فرض کنید خوب حالا اون مکعب را بر یک پوسته که دو شعاع انحنای طولی و عرضی دارد تصویر کنید. خوب من می خوام اون شکل را در کتیا رسم کنم.
پوسته را بعد از ایجاد کردن منحنی طولی و عرضی ان با دستور fill پر کردم.
شکل نهایی می خواهم surface باشد.

smmoosavian

عضو جدید
سلام. من یک بار دیگر پستی را که گذاشتم خواندم و به نظر خودم همه مطالب را واضح توضیح دادم. اما یک بار دیگر هم میگم:شما یه مکعب را فرض کنید خوب حالا اون مکعب را بر یک پوسته که دو شعاع انحنای طولی و عرضی دارد تصویر کنید. خوب من می خوام اون شکل را در کتیا رسم کنم.
پوسته را بعد از ایجاد کردن منحنی طولی و عرضی ان با دستور fill پر کردم.
شکل نهایی می خواهم surface باشد.

:confused::redface: من بازم هیچی نفهمیدم. قبول کنید اصلا خوب توضیح نمی دید. شما فکر می کنید
هرچی تو ذهن خودتون هست تو ذهن بقیه هم هست :biggrin:
ببینید نمیشه اجسام solid رو روی چیزی تصویر کرد. شما می گید مکعب رو روی اون پوسته
می خواید تصویر کنید. این کار امکان پذیر نیست. احتمالا مشکل شما در نوع project کردنه
اگه از گزینه Normal استفاده کنید پروفایل تصویرشده نهایی روی سطح با پروفایل اولیه مساحت
یکسانی نخواهد داشت. شما باید از گزینه along direction استفاده کنید.

یه فیلم کوتاه هست که امیدوارم به دردتون بخوره

دانلود کنید

سمیه نوروزی

عضو جدید
با سلام.
من خيلي توي اينترنت search كرد. با اين حال نتونستم مشكلم رو حل كنم.ممنون مي شم كمك كنيد(متاسفانه روي سيستمم ساليد نصب نيست و گر نه تجربي سعي مي كردم به جواب برسم.).
1. بعد از انتقال يك فايل از solidworks به كتيا تا چه حد مي تونيم اون رو تغيير بديم؟
2. من شنيدم اين امكان وجود داره كه بعد از انتقال فايل هاي ساليد به كتيا معادل دستور ها رو تعريف كنيم(مثلا به نرم افزار بگيم در درخت طراحي دستور loft رو با multisection كه معادل هست جايگزين كنه ). اين امكان پذيره؟ چه طور؟
3. بعد از انتقال يك فايل از كتيا به solidworks تا چه حد مي تونيم اون رو تغيير بديم؟
4. حجم ها بعد از انتقال با فرمت igs به چه صورت منتقل مي شوند؟(سطح يا حجم؟)
5. آيا بعد از انتقال فايل از ساليد به كتيا يا برعكس با فرمت igs حجم فايل افزوده مي شه؟
6. در چه صورت مي تونيم در انتقال درخت طراحي رو حفظ كنيم؟
با تشكر فراوان.:gol:

CADeng64

عضو جدید
هر نرم افزار CAD، یک سری ابزار با عنوان Feature recognition در اختیار کاربر قرار میده که از این طریق فایلهای importشده رو صاحب درخت طراحی کنه. بنابراین در documentation نرم افزار یا اینترنت به دنبال کلمه ی کلیدی Feature recognition باشید. البته این ابزارها برای قطعات به اصطلاح prismatic کارا هستن و برای قطعاتی که در آنها از تکنیک های سطح سازی استفاده شده، نتیجه ی قابل استفاده ای تولید نمی کنند.
در مورد اینکه تا چه حد میتونید فایل های وارد شده را تغییر دهید، بستگی به مهارت شما دارد. اگر دنبال این هستید که مهارت خوبی در این مورد کسب کنید به دنبال روش های سطح سازی باشد و در این مورد کلمه ی کلیدی surfacing هست.
اینکه حجم ها سالید منتقل میشن یا سطح، بستگی به تنظیمات نرم افزار مبدا و تنظیمات نرم افزار مقصد و tolerance های تعریف شده در نرم افزار مبدا و مقصد دارد، اگر به شکل سطح وارد شد، باید دنبال نواحی گشت که بین دو لبه ی سطح فاصله وجود دارد، در نرم افزارهای مختلف میشه حداکثر فاصله ی بین دو لبه ی سطح که یک اتصال مکانی را تعریف میکند، تعیین کرد. مثلا به نرم افزار بگویید که اگر فاصله ی بین لبه های دو سطح کنار هم کم تر از 0.001 بود، این دوسطح را متصل در نظر گیرد. این کار در کتیا توسط دستور join و در سالید توسط knit امکان پذیره. اگر به دنبال این هستید که مهارت خوبی در این مورد پیدا کنید، با محیط Healing assistant کتیا آشنا شوید. اگر به صورت چشمی می خواهید به دنبال این نواحی باشد،در کتیا از قسمت options>general<Display گزینه ی surface boundaries را تیک بزنید. در این صورت لبه هایی از سطوح که فقط به یک سطح تعلق دارند، و بین دو سطح مجاور مشترک نیستد، به رنگ سبز در خواهند آمد و قابل شناسایی خواهند بود. در سالید هم رنگ این لبه ها بسته به color scheme انتخاب شده در options، از رنگ لبه های مشترک بین سطوح (سیاه) متفاوت است.
*معمولا حجم فایل بعد از Export کردن کم میشه چون مدل از حالت پارامتریک درمیاد و تبدیل به یک سری سطح میشه و اطلاعات کمتری را با خود حمل میکنه.
*نمی تونید درخت طراحی رو با فایل انتقال بدهید مگر اینکه در نرم افزار مقصد Feature recognition انجام بدهید.

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
با سلام.

من خيلي توي اينترنت search كرد. با اين حال نتونستم مشكلم رو حل كنم.ممنون مي شم كمك كنيد(متاسفانه روي سيستمم ساليد نصب نيست و گر نه تجربي سعي مي كردم به جواب برسم.).

...

با تشكر فراوان.:gol:

راستش همون طور که دوستمون توضیح داد وقتی یک قطعه رو در هر کدوم از نرم افزارها
به فرمت استاندارد برای import/export تبدیل می کنیم شاخه طراحی از بین میره و باید از
feature recognition استفاده کنیم. ولی توی documentation کتیا یه بخشی هست به نام
MULTICAx SolidWorks Plug-in که در اون توضیحاتی در مورد تبادل اطلاعات بین
کتیا و سالیدورکس داده شده. همچنین یک بخش از اون این عنوان رو داره :
Translating Files from the Command Line که در اون توضیح داده که چطور با استفاده از
خط فرمان دستوراتی رو تایپ کنید که یک فایل Native از سالیدورکس رو به فایل Native کتیا
با فرمت Catpart. یا Catproduct. تبدیل کنید. البته فکر نمی کنم با این ویژگی هم بتونید درخت
طراحی رو حفظ کنید. احتمالا دیگه شاخه طراحی نخواهید داشت.

علاوه بر این نرم افزار هایی هستند که توسط شرکت های مختلف تهیه می شن و به فروش
می رسن . این نرم افزارها فرمت های برنامه های مختلف رو به همدیگه تبدیل می کنن.
دو تا لینک هست که بد نیست ببینید :
http://www.sycode.com/products/catia_v5_export_sw/
تو این لینک گفته یه پلاگین روی سالیدورکس نصب میشه و برای کتیا ارسال می کنه .

http://www.softpedia.com/get/Science-CAD/CATIA-V5-Import-for-SolidWorks.shtml
این یکی بر عکسه از کتیا به سالید می فرسته .

اینم عکس اون قسمت از Help کتیا البته من V5R20 دارم ولی احتمال زیاد توی هلپ انتشارهای
قبلی هم چنین چیزی وجود داره

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام
اگر کسی چند تا مثال ساده و متوسط از generative shape design و احیانا آموزش تصویری یا متنی(ترجیحا فارسی) از اون مثال رو داره بی زحمت اینجا قرار بده

keysersoze

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم
می خواستم بدونم چطوری میشه از help catiav5 استفاده کنم اخه وقتی میزنم catia v5 help یا f1 میزنم doc installation path می یاد که منم هیچ فایل help پیدا نکردم که انتخاب کنم

keysersoze

عضو جدید
help catia

help catia

سلام یه سوال داشتم
می خواستم بدونم چطوری میشه از help catiav5 استفاده کنم اخه وقتی میزنم catia v5 help یا f1 میزنم doc installation path می یاد که منم هیچ فایل help پیدا نکردم که انتخاب کنم

Hossein_b5717

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم
می خواستم بدونم چطوری میشه از help catiav5 استفاده کنم اخه وقتی میزنم catia v5 help یا f1 میزنم doc installation path می یاد که منم هیچ فایل help پیدا نکردم که انتخاب کنم​

help همراه نرم افزار نیست،باید جدا تهیه کنی
حجمش هم زیاده(حدود 1.5 GB)

Hossein_b5717

عضو جدید
mamnooon faghat arzesh tahyasho dareh ya na????

آره بابا helpe کتیا خیلی خوبه
اکثر کتابا و CD های آموزشی هم ترجمه help هست
قیمتش هم فکر نکنم زیاد باشه،من خودم که از رفقام گرفتم
فقط انگلیسیه دیگه،خوندنش یک مقدار وقت گیره
البته من وقتی می خواستم کتیا یاد بگیرم کتاب مثلث نارنجی رو گرفتم و راضی هستم،نکاتی توش بود که تو help نیست

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
یکی از دوستان در مورد تفاوت ها،شباهت ها و کاربردهای محیط های generative shape design و wireframe and surface design سوال کردند که به اختصار تقدیم می شود.

generative shape design GSD نه تنها دارای تمامی امکانات wireframe and surface design WSD که دستوراتی ابتدایی برای تولید نقطه، صفحه، منحنی و سطوح هستند می شود بلکه بطور کامل تر و حرفه اتر در برگیرنده دستوراتی است که می توان با آنها تقریبا هر جسم پیچیده را بطور پارامتریک مدل سازی کرد.

ممکن است سوال شود که با وجود GSD چرا به WSD نیاز است. جواب این سوال را در ایران که همه از نرم افزار شکسته شده استفاده می کنند نمی توان یافت.
همانطور که می دانید کتیا دارای workbech های زیادی است. این میزهای کاری از یک طرف بر اساس نیاز مهندسی در یک حوزه خاص ایجاد شده اند و از طرف دیگر بر اساس نیاز مشتری برای خرید لیسانس هر یک از این میزها تعریف شده اند. لیسانس های کتیا بطور md2 ، hd2 ، dp2 و ... فروخته می شوند. md2 ارزانترین لیسانس است که تنها شامل part design، drafting و WSD می شود. بنابراین کسی که md2 را خریداری می کند به generative shape design دسترسی ندارد اما می تواند برای رفع نیازهای ابتدایی و اولیه خود برای ایجاد نقاط، خطوط، و سطوح ساده ای در هنگام مدلسازی توسط part design از wireframe and surface design استفاده کند.
پس فلسفه وجود WSD در کنار GSD تنها نوع لیسانسی است که برای کتیا خریداری می شود.
در ایران با وجود نرم افزار شکسته شده با وجود GSD نیازی به استفاده از WSD نیست.

GSD تقریبا پرکاربردترین میزکاری کتیا در طراحی سطوح است. در صنعت خودرو تقریبا در طراحی تمامی قطعات خودرو از این میزکاری استفاده می شود.

آخرین ویرایش:

parsa s

عضو جدید
سلام
یه سوال داشتم قطعات استاندارد مثل بیرینگ و پیچ و مهره و چرخدنده و ... رو چطوری میشه وارد catia کرد و اصلا مدل این قطعات رو از کجا میشه پیدا کرد ؟؟؟ در solidworks از toolbox استفاده میشه ولی در مورد کتیا بلد نیستم لطفا دوستان راهنمایی کنن

با تشکر ؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
یه سوال داشتم قطعات استاندارد مثل بیرینگ و پیچ و مهره و چرخدنده و ... رو چطوری میشه وارد catia کرد و اصلا مدل این قطعات رو از کجا میشه پیدا کرد ؟؟؟ در solidworks از toolbox استفاده میشه ولی در مورد کتیا بلد نیستم لطفا دوستان راهنمایی کنن

با تشکر ؟

دستور catalog browser (آیکون کتاب شکل در بخش assembly design) امکان دسترسی به قطعات استاندارد را در کتیا فراهم می کند. البته این مجموعه قطعات به کاملی و گستردگی آنچه در سالیدورک وجود دارد نیست اما نیازهای اصلی را بر آورده می کند.

به غیر از پیچ و مهره ها، قطعات استاندارد دیگر از یاتاقان گرفته تا انواع سویپچ ها و حتی تا مدل های استاندارد ربات ها و ... هم در کتیا قابل دسترسی هستند. برنامه Trace Parts دارای مجموعه ای بسیار غنی از این قطعات است و با کتیا، سالیدورک و ... بطور مستقیم لینک شده امکان استفاده از آنها را فراهم می کند.

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
دانلود فیلم های آموزشی CATIA :
این فیلم ها بر اساس help نرم افزار ساخته شده و از مثال های اون استفاده کرده ، اگه حال
و حوصله خوندن help رو ندارید این فیلم ها رو پیشنهاد می کنم :
فایل ضمیمه رو دانلود کنید

gtrfjn

عضو جدید
سلام دوستان من دانشجوی سال دوم مکانیک جامداتم...میخواستم بدونم برای منی که تا الان با هیچ نرم افزار رشته مکانیک کار نکردم بهترین برنامه برای شروع چیه؟؟؟
شنیدم انسیس ANSYS برای شروع مناسبه
لطفا راهنماییم کنید

smmoosavian

عضو جدید
سلام دوستان من دانشجوی سال دوم مکانیک جامداتم...میخواستم بدونم برای منی که تا الان با هیچ نرم افزار رشته مکانیک کار نکردم بهترین برنامه برای شروع چیه؟؟؟
شنیدم انسیس ANSYS برای شروع مناسبه
لطفا راهنماییم کنید

یک مهندس مکانیک اونم جامدات اول از همه حتما باید اتوکد بلد باشه !! اتوکد برای یک مهندس
مکانیک از نون شب واجب تره !!! :biggrin:
دوم یکی از نرم افزارهای تراز اول در طراحی مهندسی . در رده اول CATIA , Pro Engineer
Unigraphics و ... و در رده دوم Solidworks , Inventor و ...
البته همونطور که گفتم برای شروع فقط یکی از اونها رو باید انتخاب کنید . نرده بون پله پله
من خودم فقط Autocad و CATIA رو بلدم اما هر دو رو خیلی خوب مسلط هستم. بقیه رو
دست و پا شکسته بلدم.

سوم : یکی از نرم افزارهای تحلیل مثل Ansys یا ABAQUS و البته Nastran و ... به طور کلی
کار با آباکوس خیلی راحت تر از Ansys هستش ولی مرجع مناسبی برای ABAQUS فعلا
موجود نیست در صورتی که کتاب های زیادی در مورد Ansys نوشته شده. این چند نرم افزار
برای کارهای عمومی تحلیل مناسب هستند ولی نرم افزارهای کاملا تخصصی زیاد دیگری هم
هستند مثل Ls Dyna و ... که کاربردهای خاص خودشون رو دارند.

در مورد کار شما پیشنهاد من اینه که برای دوران دانشجویی حتما باید یکی از نرم افزارهای
مدلسازی رو به خوبی بلد باشید چون توی بعضی درس ها به اون ها نیاز دارید و البته برای
درس های تخصصی تر مثل اجزای محدود که بعضی از دانشگاه ها توی دوره لیسانس درس
می دن حتما به یک نرم افزار تحلیلی نیاز پیدا خواهید کرد.

CADeng64

عضو جدید
پیشنهاد من اینه که حتما مدل سازی با سالیدورکس و کتیا را یاد بگیرید. بقیه نرم افزارهای مدل سازی 3 بعدی در ایران کاربردی ندارند و فرق و مزیت چندانی هم ندارند. از سالیدورکس و با مدل سازی قطعات شروع کنید، بعد روی اسمبلی ها کار کنید، بعد با سالیدورکس تحلیل مکانیزمها را در محیط Assembly یاد بگیرید ، میتونید چند تا مسئله کتاب دینامیک خودتون را باهش حل کنید و کلی روحیه بگیرید! بعد تحلیل اجزا محدود را شروع کنید و به کمک سالیدورکس با مراحل این کار به ترتیب آشنا بشین. یک درک کوچکی هم از اجرای محدود هم پیدا میکنین. بعدش سراغ کتیا برین و محیط پارت و Assembly و Drawingرا در کتیا یاد بگیرین. بعد از این که سالید را آموختین یادگیری کتیا هم آسان است. بعدها هم که در سایر درس ها استاد از شما می خواهد که از سایر نرم افزارها استفاده کنید، مثل VisualNastran، ٌWorking model یا Ansys, ABAQUS یا Mastercam,... با دانستن موارد قبلی کلی جلو هستید و میتوانید از آموخته های قبلی خودتون استفاده کنید.

gtrfjn

عضو جدید
یک مهندس مکانیک اونم جامدات اول از همه حتما باید اتوکد بلد باشه !! اتوکد برای یک مهندس
مکانیک از نون شب واجب تره !!! :biggrin:
دوم یکی از نرم افزارهای تراز اول در طراحی مهندسی . در رده اول CATIA , Pro Engineer
Unigraphics و ... و در رده دوم Solidworks , Inventor و ...
البته همونطور که گفتم برای شروع فقط یکی از اونها رو باید انتخاب کنید . نرده بون پله پله
من خودم فقط Autocad و CATIA رو بلدم اما هر دو رو خیلی خوب مسلط هستم. بقیه رو
دست و پا شکسته بلدم.

سوم : یکی از نرم افزارهای تحلیل مثل Ansys یا ABAQUS و البته Nastran و ... به طور کلی
کار با آباکوس خیلی راحت تر از Ansys هستش ولی مرجع مناسبی برای ABAQUS فعلا
موجود نیست در صورتی که کتاب های زیادی در مورد Ansys نوشته شده. این چند نرم افزار
برای کارهای عمومی تحلیل مناسب هستند ولی نرم افزارهای کاملا تخصصی زیاد دیگری هم
هستند مثل Ls Dyna و ... که کاربردهای خاص خودشون رو دارند.

در مورد کار شما پیشنهاد من اینه که برای دوران دانشجویی حتما باید یکی از نرم افزارهای
مدلسازی رو به خوبی بلد باشید چون توی بعضی درس ها به اون ها نیاز دارید و البته برای
درس های تخصصی تر مثل اجزای محدود که بعضی از دانشگاه ها توی دوره لیسانس درس
می دن حتما به یک نرم افزار تحلیلی نیاز پیدا خواهید کرد.

پیشنهاد من اینه که حتما مدل سازی با سالیدورکس و کتیا را یاد بگیرید. بقیه نرم افزارهای مدل سازی 3 بعدی در ایران کاربردی ندارند و فرق و مزیت چندانی هم ندارند. از سالیدورکس و با مدل سازی قطعات شروع کنید، بعد روی اسمبلی ها کار کنید، بعد با سالیدورکس تحلیل مکانیزمها را در محیط Assembly یاد بگیرید ، میتونید چند تا مسئله کتاب دینامیک خودتون را باهش حل کنید و کلی روحیه بگیرید! بعد تحلیل اجزا محدود را شروع کنید و به کمک سالیدورکس با مراحل این کار به ترتیب آشنا بشین. یک درک کوچکی هم از اجرای محدود هم پیدا میکنین. بعدش سراغ کتیا برین و محیط پارت و Assembly و Drawingرا در کتیا یاد بگیرین. بعد از این که سالید را آموختین یادگیری کتیا هم آسان است. بعدها هم که در سایر درس ها استاد از شما می خواهد که از سایر نرم افزارها استفاده کنید، مثل VisualNastran، ٌWorking model یا Ansys, ABAQUS یا Mastercam,... با دانستن موارد قبلی کلی جلو هستید و میتوانید از آموخته های قبلی خودتون استفاده کنید.
اینجوری که من از حرفهای شما دوستان استنباط کردم اول از همه باید اتو کدو یاد بگیرم بعد از اونم برنامه هایی مثل solid work& catia باید مسلط باشم اینطور نیست؟؟

CADeng64

عضو جدید
بله دوست عزیز. بعد ار اینکه انها را یاد گرفتی سراغ Ansys برو.

parsa s

عضو جدید
دوستان سلام
من V5R18 رو روی ویندوز 7 نصب کردم ولی یه سری مشکلات داره مثلا درخت طراحیش خیلی ریز شده و به سختی دیده میشه و در ضمن فایل هایی که با همین ورژن روی XP ذخیره شده بود رو باز نمیکنه و ...
می خواستم بدونم آیا کسی رو ویندوز 7 این ورژن رو نصب کرده یا نه ؟ آیا میشه اشکالاتش رو برطرف کرد ؟

با تشکر موفق باشید