تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

farhang_760

عضو جدید
با سلام

با سلام

سلام شايد جاي سئوالم اينجا نباشه! من ميخوام بدونم آموزش exel و matlab رو ميتونم به صورت pdf پيدا كنم؟ كسي داره؟

دوست عزیز گفتی آموزش مطلب تنم لرزید:cry:

چونکه خودم به یک بدبختی این آموزش ها رو پیدا کردم و هرجور بود پروژه طراحی مکانیزمم رو تموم کردم:cool:

آموزش های کامل اون رو به فارسی و مرجع انگلیسی اون رو میتونید از وبلاگ زیر دانلود کنید

غفرانی

عضو جدید
تاپیک مرجع CATIA

تاپیک مرجع CATIA

با سلام
من مدرس CATIA در جامعه قالبسازان ایران هستم. به اکثر قسمت های مهم و صنعتی نرم افزار تسلط دارم. اگر کسی مشکلی داشت می تواند پیام بگذارد. در حد مقدورات سعی می کنم کمک کنم.

soheyl_shaghaghi

عضو جدید
تحلیل مکانوسرعت و شتاب پیرو در کتیا

تحلیل مکانوسرعت و شتاب پیرو در کتیا

با سلام به همه دوستان و علاقه مندان به کتیا این نرم افزار واقعا قدرتمند،من که از مریدان کتیا هستم.یکی از دوستان زحمت کشیده بودند و یک فایل راجع به بائامک تهیه کرده بودند؛من هم به خاطر اینکه هممون این فایل رو داشتیم رو همین کار کردم.
دوستان اگر علاقه داشتند رو بقیه مکانیزمها هم کار می کنیم.
http://rapidshare.com/files/190404024/soli.exe.htmll

غفرانی

عضو جدید
catia از بهترین و قوی ترین نرم افزارهای ماشینکاری است. چنانچه در محیط catia طراحی انجام شده است، می بایست در همین نرم افزار نیز ماشینکاری کنیم. استفاده از دیگر نرم افزارها در چنین مواقعی "پیچاندن لقمه دور سر " است.
اکنون در صنایع خودروسازی و هوافضا این نرم افزار و توانمندیهای ویژه آن بسیار مورد توجه است. تقریبا تمام معروفترین سازندگان دنیا در این دو صنعت نرم افزار سازمانی خود را catia انتخاب کرده اند.
catia نرم افزاری جامع است و CAD/CAE/CAM را در خود جای داده است. در قسمت CAE این نرم افزار ضعیف بود که اکنون با کمک abaqus و نیز fluent این مشکل نیز به بهترین نحو ممکن حل شده است.

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
با سلام به همه دوستان و علاقه مندان به کتیا این نرم افزار واقعا قدرتمند،من که از مریدان کتیا هستم.یکی از دوستان زحمت کشیده بودند و یک فایل راجع به بائامک تهیه کرده بودند؛من هم به خاطر اینکه هممون این فایل رو داشتیم رو همین کار کردم.
دوستان اگر علاقه داشتند رو بقیه مکانیزمها هم کار می کنیم.
http://rapidshare.com/files/190404024/soli.exe.htmll

دوست عزیز بسیار عالی لطفا ادامه بدید.

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
دوست عزیز طرحی دارم در کتیا برای لینک کرده به نرم افزار VERICUT به مشکل برخوردم شما میتونید کمکم کنید؟

mehrdadeng

عضو جدید
با سلام
من مدرس CATIA در جامعه قالبسازان ایران هستم. به اکثر قسمت های مهم و صنعتی نرم افزار تسلط دارم. اگر کسی مشکلی داشت می تواند پیام بگذارد. در حد مقدورات سعی می کنم کمک کنم.
سلام دوست عزيز
مي خواستم بدونم روش ترسيم پره توربين گاز يا توربين بخار و كلا پره توربوماشين ها در كاتيا چكونه است.اگر همراه مثال هم باشه عاليه.

با تشكر

mehrdadeng

عضو جدید
ترسيم پره توربو ماشين ها؟؟؟؟

ترسيم پره توربو ماشين ها؟؟؟؟

سلام دوستان
با يه مشكلي توي پروژم مواجه شدم مي خوام پره توربين رو در كاتيا مدل سازي كنم .
اما روش ترسيم رو نمي دونم .اگر كسي بلده لطفا كمك كنه .اگر هم مقدوره يه مثال هم ضميمه اش كنيد

تشكر

mehrdadeng

عضو جدید
catia از بهترین و قوی ترین نرم افزارهای ماشینکاری است. چنانچه در محیط catia طراحی انجام شده است، می بایست در همین نرم افزار نیز ماشینکاری کنیم. استفاده از دیگر نرم افزارها در چنین مواقعی "پیچاندن لقمه دور سر " است.
اکنون در صنایع خودروسازی و هوافضا این نرم افزار و توانمندیهای ویژه آن بسیار مورد توجه است. تقریبا تمام معروفترین سازندگان دنیا در این دو صنعت نرم افزار سازمانی خود را catia انتخاب کرده اند.
catia نرم افزاری جامع است و CAD/CAE/CAM را در خود جای داده است. در قسمت CAE این نرم افزار ضعیف بود که اکنون با کمک abaqus و نیز fluent این مشکل نیز به بهترین نحو ممکن حل شده است.
ميشه در مورد نرم افزار fluent for catia بيشتر توضيح بديد؟؟
من خيلي دنبال اين نرم افزار گشتم تا اينكه قراره تا اخر هفته دستم برسه.
اگر اموزشي از اين نرم فزار يا مثال هاي حل شده از اين نرم افزار رو داريد ممنون مي شم د راختيار من هم قرار بديد.

تشكر

soheyl_shaghaghi

عضو جدید
درود به دوستان

درود به دوستان

تحلیل تغییر مکان و سرعت و شتاب لغزنده باز هم روی فایلی که یکی از دوستان قبلا گذاشته بودند کار کردمcrank-slider.

hakhamaneshian

عضو جدید
سلام آقای غفرانی.
چطوری میشه mechanical part با استاندارد DIN را از قبیل یاتاقانها، پکینگها و... را به CATIA V5 اضافه کرد و همچنین پیچها رو در حالت 3D با رزوه دید؟

غفرانی

عضو جدید
fluent for catia

fluent for catia

با عرض معذرت به خاطر تاخیر انجام شده در ارایه پاسخ ها به پست ها

fluent for catia در اصل همان نرم افزار fluent است که از بهترین نرم افزارهای تحلیلی در مهندسی مکانیک در زمینه های سیالاتی و انتقال حرارتی است. قبلا catia اگرچه در قسمت های cad و cam بسیار توانمند بود ولی در بخش تحلیل های مهندسی CAE خیلی ابتدایی و ساده و ناقص بود. با خرید fluent و نیز Abaqus که بر روی catia نصب می شوند این نقیصه برظرف شده است. شخصا با fluent for catia کار نکرده ام ولی تقریبا مطمئن ام اگر شما با fluent آشنا باشید، کار با آن در محیط catia نیز خیلی آسان است. (ببخشید که چیز زیادی در این مورد بلد نیستم)

غفرانی

عضو جدید

رسم پره توربین همانند مدل سازی باقی قطعات پیچیده است و الگوریتم خاصی برای آن نمی توان عنوان کرد. مساله اساسی این است که به لحاظ شکلی، پره های توربین ها دارای انحناهای خاص و پیچیده ای هستند، آنها حاصل spline ها و سطوحی هستند، که اگر کمی از حالت اصلی انحراف داشته باشند، راندمان توربین بشدت افت خواهد کرد. نقشه ها و یا طراحی واقعی چنین پره هایی در ایران معمولا وجود ندارد. معمول این است که از یک پره خارجی یک ابر نقطه تهیه می شود و با استفاده از ماژول های ابرنقاط در catia و یا دیگر نرم افزارهای کار با ابرنقاط، سطح پره ها مدل می شود. (مهندسی معکوس). در این فرایند معمولا به نسبت باقی قطعات صنعتی دقت بسیار بیشتری برای تطبیق طرح نهایی با مدل ابر نقاط صورت می گیرد.
شما می توانید سری به شرکت توگا و یا شرکت پرتو بزنید. اینها از بزرگترین و (شاید بهترین)، سازندگان توربین های گاز و نیز پره توربین هستند. البته مواد کاران، و یکی دو شرکت دیگر هم هستند. اگر اطلاعات کلی و یا نیمه جزیی بخواهید، معمولا همکاری می کنند. اگر خواستید تلفن آنها را بعدا به شما بدهم. البته کارتان باید دانشجویی باشد، وگرنه جواب سلامتان را هم نمی دهند.

غفرانی

عضو جدید

دوست عزیز من فقط تو کار catia هستم. با نرم افزار VERICUT اصلا آشنایی ندارم. به نظر می رسد برای ماشینکاری باشد. پس دو توصیه (البته شاید این توصیه ها اصلا بکارتان نیاید)

1- اولا اگر حدس من درست است و این نرم افزار برای ماشینکاری است و شما در catia طراحی کرده اید و می خواهید ماشین کاری انجام بدهید، چرا از خود catia با آنهمه توانمندی استفاده نمی کنید؟
2- معمولا نرم افزار های امروزی چند فرمت استاندارد برای تبادل اطلاعات دارند. برای تبادل اطلاعات مدل سازی و CAD فرمت های IGS و stp بسیار معمول شده اند. برای تبادل اطلاعات برای نرم افزارهای CAM فرمت STL خیلی مورد استفاده است.

(ببخشید که در کار شما بیسوادم)

غفرانی

عضو جدید
استانداردها در catia

استانداردها در catia

دوست عزیز نرم افزاری که در ایران در دسترس ماست دارای کتابخانه قطعات زیادی نیست. صرفا تعدادی پیچ و مهره و فنر و خار و .... منتها این ضعف برای catia نیست. در catia شما براحتی می توانید با استفاده از فرمان design table و نیز استفاده از ماژول catalog editor براحتی پیچیده ترین کتابخانه قطعات استاندارد را برای خود تهیه کنید. قطعات استاندارد در اصل چیزی جز پارامترهایی که اندازه و مقدار آنها تغییر می کند، ولی شاکله اصلی آنها ثابت است، نمی باشند. شما کافیت یکبار یکی از قطعات استاندارد مورد نظر حود را طراحی کنید و سپس پارامترهای آن را با کمک design table به یک فایل exel که حاوی جدول مقادیر اندازه های قطعات آن کاتالوگ است، لینک کنید. آنگاه هرگاه اراده کنید، یکی از سطرهای جدول را می توانید بعنوان یک قطعه جدید فراخوانی کنید.

در مورد سوال آخرتان نیز باید بگویم، در استانداردهای پیچ های catia رزوه را ایجاد نکرده است، ولی شما باز هم با استفاده از design table می توانید پیچ با رزوه واقعی بسازید.

راستی می دانید که شما می توانید پیچ هایی داشته باشید (و سایر قطعات) که وقتی آن پیچ را در سر جایش قرار می دهید، بطور خودکار سوراخ مربوط به آن پیچ نیز در قطعه و یا قطعات مربوطه ایجاد گردد.

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
جناب آقای غفرانی عزیز سلام بهتره در زمینه ماشینکاری با کتیا فیلم های آموزشی تهیه کنید البته اگر ای دی اس ال دارید. خیلی عالی میشه این بخش از کتیا رو شما شروع بکار کنید.
میتونید فیلمارو با نرم افزار رایگان SCREEN2EXE از سایت http://www.screen-record.com/ دانلود کنید و با این نرم افزار تهیه کنید تا حجم فیلمهای دریافتی برای دوستان کم بشه.

غفرانی

عضو جدید
فیلم آموزش cnc

فیلم آموزش cnc

آقای مجمود گلزار

با سلام

متاسفانه اینقدر سرم شلوغه که نمی توانم به خیلی از کارهای ضروری برسم، تهیه فیلم های آموزشی برای ماشینکاری در catia کار خوبیه ولی من متاسفانه نمی توانم اینکار را انجام بدم. وقت ندارم.
البته تا کسی پای دستگاه cnc نایستاده باشد و از نزدیک مدتی را درگیر کار فرزکاری نباشد، مطمئنا نمی تواند با هیچ فیلمی و یا آموزشی ماشینکاری را یاد بگیرد و بفهمد.
پاینده باشید.

mamad3pitch

عضو جدید
من کتیا رو در ویندوز ویستا 64 بیتی نصب کردم وقتی اجرا میکنم

نوشته های شاخه ای(tree) که در گوشه صفحه هستند بسیا ریز اند:cool: و به سختی خوانده میشوند

سلام،
شرمنده كه توي اين تاپيك قديمي را مينويسم! ولي آخه يك نفر يه سؤالي پرسيد كه من بلد بودم، خوب ذوق كردم ديگه!:):redface:
بنده توي كتيا وارد نيستم ولي،يك بار تصادفا در كتيا، مرتكب اشتباهي شدم كه به نظرم راه‌حل مشكل شما باشد!:
آيكون موس را روي بدنه(نه نوشته‌ها)ي tree ببريد. وقتي شكل موس به شكلي دستي كه به بالا اشاره مي‌كند، در آمد، كليك كنيد. در اين حالت اگر در محيط part يا Assemble يا ... باشيد و مدلي را در محيط داشته باشيد، رنگ آن از خاكستري روشن، به خاكستري خيلي تيره تغيير مي‌كند(مثل اينكه برق توي آن محيط برود!:biggrin:). حالا ديگر هر كاري كه انجام بدهيد، مثل زوم‌كردن، Move ، Fit in all و ...، عمليات روي tree اتفاق خواهد افتاد. وقتي به اندازه‌ي كافي tree را بزرگ كرديد، دوباره روي همان جاي قبلي كليك كنيد، تا برق بيايد! و به حالت قبلي برگرديد و كارتان را ادامه بدهيد.

mamad3pitch

عضو جدید
من کتیا رو در ویندوز ویستا 64 بیتی نصب کردم وقتی اجرا میکنم

نوشته های شاخه ای(tree) که در گوشه صفحه هستند بسیا ریز اند:cool: و به سختی خوانده میشوند

سلام،
شرمنده كه توي اين تاپيك قديمي را مينويسم! ولي آخه يك نفر يه سؤالي پرسيد كه من بلد بودم، خوب ذوق كردم ديگه!:):redface:
بنده توي كتيا وارد نيستم ولي،يك بار تصادفا در كتيا، مرتكب اشتباهي شدم كه به نظرم راه‌حل مشكل شما باشد!
1- آيكون موس را روي بدنه(نه نوشته‌ها)ي tree ببريد. وقتي شكل موس به شكلي دستي كه به بالا اشاره مي‌كند، در آمد، كليك كنيد. در اين حالت اگر در محيط part يا Assemble يا ... باشيد و مدلي را در محيط داشته باشيد، رنگ آن از خاكستري روشن، به خاكستري خيلي تيره تغيير مي‌كند(مثل اينكه برق توي آن محيط برود!:biggrin:). حالا ديگر هر كاري كه انجام بدهيد، مثل زوم‌كردن، Move ، Fit in all و ...، عمليات روي tree اتفاق خواهد افتاد. وقتي به اندازه‌ي كافي tree را بزرگ كرديد، دوباره روي همان جاي قبلي كليك كنيد، تا برق بيايد! و به حالت قبلي برگرديد و كارتان را ادامه بدهيد.

mohammad javad

عضو جدید
:eek:دوستان سلام.:.
من تازه این گروهتون رو پیداکردم؛نمیدونید چقدرخوشحالم شدم که.......(به اندازه یه فندق:smile:)!
کارتون جالبه.ولی ای کاش یه نظم خاصی داشت تاهرچندظاهری بازده کاربه بالای17.34%میرسید.
مثلایه مدیرمتفکرمنصوب میکردید(موافقم باشما!کی بهترازمن:)!!!احسنتم)یامثلامباحث روچارت بندی میکردیدوازاین جنگولک بازیها دیگه...
بهرحال به دور از مباحث جدی که بیان کردم!درجوار اساتید,اگه مججل لاینحلی داشتید؛تعارف نکنیدزود داد بزنید:eek:شاید تونستم رفع حاجتی کنم.
خط آخر:دل کندن ازشما چقدر سخته!!نمیدونید کههه!:surprised::cry:
میخواستم عرض کنم که این ورها زیاد نمیام:cry:میتونید با میلم در تماس باشید:cool:
بدرود و دوصد(منظورم دویسته!)درود
ایام بکام
روزگارخوش:D

mohammad javad

عضو جدید
راستی اینقدر احساساتی شدم که یادم رفت میلمو بزارم...:(
اینم اونمیلم:mohammadjavad1384@yahoo.com

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
بسیار عالی دوست عزیز لطفا ادامه بدید. در خصوص نحوه تهیه انیمیشن مونتاژ قطعات چیزی تو دست و بالت نیست؟

mehrdadeng

عضو جدید
اقاي غفراني عزيز سلام
دوتا سوال داشتم:
اول اينكه توي محيط digitize shape editor بعد از ايجاد مش چه جوري مي تونم اين مش رو تبديل به surface كنم به طوري كه بتوان در محيط gsdبا ان به عنوان surface رفتار كرد
و دوم اينكه اگر يك منحني داشته باشم مثل spline ها و بخواهم نقاط يا مختصاتي از ان را به دست اورم كه باستفاده از اين مختصات دوباره ان منحني ر ا رسم كنم ، چه كار بايد انجام بدم .در واقع مي خواهم برازش منحني بكنم.

پيشا پيش از شما تشكر مي كنم:)

غفرانی

عضو جدید
hi

hi

[FONT=&quot]آقای [/FONT]mehrdadeng[FONT=&quot] سلام[/FONT]​
[FONT=&quot]مقاطع و خطوط مورد نظر و لازم را با استفاده از فرامین [/FONT]scan, curve creation, sketch from scan[FONT=&quot] و فرامین دیگر ساخت وایرها ایجاد کنید. این خطوط معمولا دارای گپ و عدم اتصال هستند. برای تصحیح آنها باید به فرامین ویرایش وایرها در محیط [/FONT]qsr[FONT=&quot] آشنا باشید. مثلا فرمانی که دو منحنی نزدیک به هم را که با هم تصادم ندارند را با یکدیگر اره می کند. فرامینی که منحنی های غیر متصل را join کرده و یکی می کند. و باقی فرامین. خوب حالا شما یکسری منحنی مرجع دارید. دو راه کلی در پیش است. 1- سطح سازی با استفاده از همین منحنی ها در محیط [/FONT]gsd[FONT=&quot] و 2- سطح سازی با کمک این منحنی ها و نیز مدل مثلثی و یا ابر نقطه در محیط [/FONT]qsr[FONT=&quot]. هر کدام از اینها مزایا و معایبی دارد. ولی در هر حال سطح ایجاد شده سطح است و در تمام قسمتهای نرم افزار می توان از آن استفاده نمود.[/FONT]​
[FONT=&quot]درباره راه اول که حرف زیادی نیست. ولی درباره راه دوم پیشنهاد می کنم به دو فرمان [/FONT]curve network[FONT=&quot] و [/FONT]surface network[FONT=&quot] مسلط شوید. البته مهم تر همان [/FONT]curve network[FONT=&quot] است که با استفاده از آن و اجرای فرمان [/FONT]surface network[FONT=&quot] یک سطح گاهی خیلی خوب بدست می آید.[/FONT]​
[FONT=&quot]البته راه دیگری هم هست. شما از فرمان [/FONT]auto surface[FONT=&quot] اگر استفاده کنید، مستقیما سطح را می دهد، و بعد می توانید هر کاری خواستید با این سطح بکنید.[/FONT]​
[FONT=&quot]فقط یک نکته: شما بر تمام یک ابر نقطه پیچیده نباید همزمان کار کنید، بلکه باید مدل مثلثی و یا ابر را به اجزایی اصلی تبدیل کرده و سپس سطوح را با توجه به این تکه ها ایجاد کرد.[/FONT]​
[FONT=&quot]نکته دوم، اگر [/FONT]auto surface[FONT=&quot] زدید و خواستید اصلاح کنید و نشد، گاهی اوقات فرمان [/FONT]disassemble[FONT=&quot] در [/FONT]gsd[FONT=&quot] خیلی راهگشاست.
اگر مشخص تر از یک فرمان سوالی بپرسید، فکر کنم شاید بهتر بشود جواب داد.
[/FONT]​

آخرین ویرایش:

mehrdadeng

عضو جدید
سلام وتشكر از راهنمايي هاي قبليتون.
من مي خام از لبه پره يك منحني دقيق استخراج كنم .اگر امكان داره كار با ابزارهايي كه از ابر نقاط يا مش ابر نقاط منحني نسبتا دقيقي استخراج مي كند را توضيح دهيد.
راستي يك تكه پره راجدا كردم ومش زدم اما دستور auto surface سطح مناسبي به من نداد.هرچقدر هم پارامتر ها را كم وزيادكردم نتونستم سطح دقيقي بيرون بكشم .فكر كنم تنها راه استخراج منحني هاست .اگر امكان داره روش و نحوه كاربردش رو توضيح بديد
خيلي خيلي ممنون:gol:

غفرانی

عضو جدید
ماشینکاری

ماشینکاری

در صنعت ایران و بین کسانی که با دستگاه های CNC سروکار دارند، یک موضوع خیلی جای بحث دارد. کدام نرم افزار را برای کار و ماشینکاری انتخاب کنیم؟ در حال حاضر احتمالا در ایران powermill از باقی نرم افزارهای CAM بیشتر جا افتاده است. علت این موضوع هم برمی گردد به 10-12 سال پیش که خودروسازان نرم افزارها را به صنعت ایران معرفی کردند. در آن موقع گرفتن فایل خروجی با فرمت G-Code از CATIA کمی سخت بود، یعنی قلق داشت. در هر حال این باب شد که خیلی ها در catia طراحی می کردند و در powermill ماشینکاری!!! این یک روند کاملا اشتباه است. :eek: اصولا از این نرم افزار به آن یکی رفتن اشتباه است. دوستان عزیز بدانید که catia یکی از بهترین قویترین و کاربر دوست ترین محیط های ماشینکاری را دارد. در مقام مقایسه هم نسبت به powermill و بسیاری دیگر از نرم افزارهای cam حرف های زیادی برای گفتن دارد. در مقام مقایسه علمی نمی خواهم حرفی بزنم. فقط یک آماری دیروز در net دیدم، مربوط به پرفروشترین نرم افزارهای cam در دنیا. خوب اونها چون پول می دهند، حتما خیلی انتخاب های اونها معنی دار است. آمار رو می زارم در زیر. فقط حتما می دانید که catia محصول dassualt و powermill محصول dellcam است. طبق یک آمار دیگه dassualt حدود 15 ذزصد بازار دنیا در سال 2005 را داشته و dellcam بین 2.5 تا 5 درصد!!!!!
امیدوارم روزی برخی اشتباهات مرسوم در صنعت ایران که صرفا حاصل تقلید کورکورانه است، اصلاح گردد.
Relevant ranking: CAM software market leaders named by CIMdata

Manufacturing Business Technology, 6/23/2008

Version 17 of the NC Software and Related Services Market Assessment report offered by Ann Arbor, Mich.-based CIMdata names the worldwide computer-aided manufacturing (CAM) software market leaders for 2007, and projected those expected to be market leaders in 2008.
For 2007, Dassault Systèmes was the market leader on the basis of both vendor revenues received and end-user payments for CAM software and services. CNC Software was the leader on the basis of industrial seats shipped, and Planit Holdings was the leader on the basis of industrial seats installed. SolidCAM was named as the most rapidly growing vendor.

Notes Alan Christman, CIMdata chairman and primary author of the report, “Even though there have been recent mergers and acquisitions, the CAM software market continues to be highly fragmented and competitive," adding that there is no single vendor or small group of vendors that dominate the worldwide market.

CIMdata tracks approximately 50 CAM software vendors, and the rankings in the report each list 20 to 30 vendors, depending upon the category.

The 2007 scoop

The 2007 leading vendors on the basis of CAM software and services revenue received are as follows:

• Dassault Systèmes;

• Siemens PLM Software;

• PTC;

• Delcam;

• Planit Holdings;

• NDES (formerly Hitachi Zosen Systems);

• Tebis;

• Missler Software;

• Cimatron; and

• CNC Software.

Dassault and Siemens PLM Software were the clear leaders with double-digit market shares and a combined market share of 27.9 percent. The remaining eight vendors in the top 10 had a combined market share of 38.4 percent, and the remainder of the vendors below the top 10 had a combined market share of 33.7 percent.

The 2007 top five vendors on the basis of CAM industrial seats shipped were CNC Software, Planit Holdings, Dassault Systèmes, Delcam, and PTC. The seat count rankings are significantly different than the vendor revenue rankings. For example, CNC Software was listed as the leading vendor on the basis of industrial seats shipped, but only the tenth-largest on the basis of vendor revenue received. Conversely, Siemens PLM Software was the second-largest vendor on the basis of revenue received, but fell out of the top five on the basis of industrial seats shipped. The changes in rankings are primarily due to the differences in level and breadth of product and associated software pricing among the vendors.