تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

CADeng64

عضو جدید
ازدوستان کسی کمکی میتونه بکنه در موردصندلی
شما میتونید یک فایل به عنوان اسکت صندلی ایجاد کنید که فقط از خطوط تشکیل شده:

این فایل را در یک Product قرار بدین و وارد محیط structure design بشین و سپس با دستور Shape که امکان انتخاب پروفیل و قرار دادن پروفیل ها رو بر روی اسکلت فراهم میکنه، و همچنین Cutback که برش انتهای پروفیل ها رو ایجاد میکنه، صندلی رو مدل کنین. (دانلود فایل)

دستور shape:

دستور cutback:

rica

عضو جدید
ممنون
دانلود کردم ولی تو کتیا باز نمیکنه ارور میده
Invalid data structure
Wrong application level

E_khaleghi

کاربر فعال
Wrong application level
وقتي اين عبارت رو در قسمتي كه در مورد error توضيح ميده مينويسه يعني اينكه ورژن نرم افزاري كه فايل رو save كرده بالاتر از ورژن نرم افزاري هستش كه الان داريد فايل رو باهاش باز ميكنيد

arjmand200

عضو جدید
با سلام از دوستان خواهشمندم تا در مورد این ابزارها درکتیا توضیحات بدن چون واقعا من گیج شدم و نمیدونم کاربرد اینا چیه :
Body in Set
Geometrical Set
Orderd Geometrical Set
Solid Functional Set
Functional Set
خیلی ممنون میشم توضیحات کاملی در این مورد بدین

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام از دوستان خواهشمندم تا در مورد این ابزارها درکتیا توضیحات بدن چون واقعا من گیج شدم و نمیدونم کاربرد اینا چیه :
Body in Set
Geometrical Set
Orderd Geometrical Set
Solid Functional Set
Functional Set
خیلی ممنون میشم توضیحات کاملی در این مورد بدین

جواب کامل این سوال که شامل کاربردهای هر کدام از آنها و همینطور بکارگیری آنها در حالت hybrid design است طولانی است. من سعی می کنم در یک خط هر کدام را فقط معرفی کنم:
Body, Part body: هر دو یکی هستند و به مفهموم یک جسم توپر سه بعدی هستند که در آن ترتیب بکارگیری دستورات مهم است. البته در حالت hybrid design، می توانند در برگیرنده منحنی ها و سطوح wire frame هم باشند. به هر حال برای دسته بندی اشیا توپر سه بعدی solid استفاده می شوند. یک مدل می تواند شامل چندین body باشد که هر کدام نشان دهنده یک جسم توپر است.
geometrical set: مجموعه ای از خطوط، منحنی ها، سطوح و ... است. که هر چند ممکن است برای ایجادشان از همدیگر استفاده شود ولی ترتیب قرار گیری شان اهمیتی ندارد یعنی یک parent یا شی پدری می تواند در درخت طراحی یک geometrical set قبل از شی فرزند قرار گیرد چیزی که برای یک part body ممکن نیست. هر چند اهمیت ترتیبی برای اشیا داخل یک geometrical set وجود ندارد ولی بهتر است برای درک بهتر فرآیند مدل سازی اشیا داخل آن را مرتب کرد. یک مدل می تواند شامل چندین geometrical set‌ باشد که ممکن است برخی درون برخی دیگر باشند. برای فهم بهتر مدل سازی و دسته بندی بهتر اشیا در مورد قطعات پیچیده استفاده از چند geometrical set که اشیا موارد مختلف قطعه را دسته بندی می کنند توضیه می شود.

ordered geometrical set: شبیه geometrical set است با این تفاوت که اشیا داخل آن مانند یک part body دارای اهمیت ترتیب بر اساس خاصیت پدر فرزندی هستند.
Body in set: شبیه part body عادی است با این تفاوت که در حالت hybrid design می تواند داخل یک ordered geometrical set قرار گیرد. در واقع به این مفهوم است که طراحی برای انجام طراحی خود از طراحی سطوح استفاده می کند اما در وسط دستورات سطوح از دستورات solid modeling کمک می گیرد. این خیلی کم اتفاق می افتد. تقریبا همیشه بر عکس آن یعنی کمک گرفتن از دستورات سطوح برای مدل سازی اشیا solid اتفاق می افتد.

solid functional set: اگر با مدل سازی عادی solid modeling آشنا باشید و یا از hybrid design در طراحی سطوح استفاده کرده باشید متوجه خاصیت ترتیبی دستورات که در بالا هم به آن اشاره شد شده اید. این خاصیت گاهی کار طراحی را دست و پاگیر می کند. چون طراح همیشه باید به این فکر کند که با چه ترتیبی دستورات را بکار گیرد تا به نتیجه صحیح در انتهای کار برسد. اما کتیا خاصیت جالب دیگری هم دارد که بیشتر در میز کاری functional molded part استفاده می شود. این خاصیت محدودیت ترتیبی دستورات را از بین می برد. دستورات در این خالت خاصیت کاربردی یا functional خود را دارند و اثرشان دایمی است. برای مثال یک دستور pocket که در حالت مدل سازی عادی اشیایی که قبل از آن ایجاد شده ان را بریده و حذف می کند در حالت functional هر چیزی که در محدوده آن باشد چه قبلا ایجاد شده باشد چه بعدا ایجاد شود خواهد برید پس مهم نیست دستور در ابتدای فرآیند مدل سازی تعریف شود یا وسط کار یا انتهای کار!!! این خاصیت همراه با خواص جاب دیگر می تواند در فرآیند طراحی قطعه بسیار مفید باشد. توضیحات کامل آن و کاربرد این خاصیت بویژه در طراحی قطعات پلاستیکی بحث طولانی است که در صورت درخواست کاربران می تواند ارايه شود.

یک functional set هم چه solid باشد چه غیر solid در بر گیرنده دستوراتی از نوع functional است یعنی نتیجه مدل سازی در آن ارتباطی به ترتیب بکارگیری دستورات ندارد و چیزی به نام ترتیب order در آن بی معناست.

آخرین ویرایش:

arjmand200

عضو جدید
خیلی ممنون دوست من از توضیحات مفصلت ، دوستان مرحع آموزشی برای محیط core cavity در کتیا دارن ؟

RN-Tuning

عضو جدید
سلام به دوستان

ظاهرا کسی نقشه های سیتم ترمز پراید رو نداره
اقلا یه نقشه از یه بلبرینگ به قطر داخلی 25 میلی متر بدین ( قطر خارجی مهم نیست)

پیشاپیش تشکر

RN-Tuning

عضو جدید
شما میتونید یک فایل به عنوان اسکت صندلی ایجاد کنید که فقط از خطوط تشکیل شده:

این فایل را در یک Product قرار بدین و وارد محیط structure design بشین و سپس با دستور Shape که امکان انتخاب پروفیل و قرار دادن پروفیل ها رو بر روی اسکلت فراهم میکنه، و همچنین Cutback که برش انتهای پروفیل ها رو ایجاد میکنه، صندلی رو مدل کنین. (دانلود

دوست عزیز میشه بگی این اسکلت رو در چه محیطی و چطور ایجاد کردین؟

ممنون میشم

ایران33

عضو جدید
maxsurf

maxsurf

با سلام
من میخواستم فایل مدلسازی شده ام را تو maxsurf بیارم
با چه پسوندی میشه ذخیره کرد؟؟؟
در مورد اوردن در نرم افزار مثل ansys چه طور؟؟
با تشکر فراوان

E_khaleghi

کاربر فعال
تشکر میکنم
ولی من نتونستم بازش کنم

موقع باز کردن چند تا error میده ( cannot open this file...

مشکل از چی میتونه باشه؟

تاریخ رو هم امتحان کردم بردم روی 2020 ولی ....

من فايلها رو با نرم افزار win rar فشرده كردم
ابتدا توسط اين نرم افزار 2 تا فايل داخلش رو extract كن و بعد روش كليك كنيد من الان اين كارو كردم بدون هيچ مشكلي باز شد
با r19 باز ميشه و تاريخم تاريخ روزه

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام
من میخواستم فایل مدلسازی شده ام را تو maxsurf بیارم
با چه پسوندی میشه ذخیره کرد؟؟؟
در مورد اوردن در نرم افزار مثل ansys چه طور؟؟
با تشکر فراوان

در مورد انسیس، فایل کتیا را با پسوند model یا catia v4 ذخیره کنید. انسیس این فرمت را خوب می خواند.
در مورد maxsurf چک کنید ببینید step یا stp می خواند؟ اگر می خواند فایل کتیا را با این فرمت ذخیره کنید.

ایران33

عضو جدید
خیلی ممنون فایل تو ansys باز شد ولی تو maxsurf که میخواستم نشد
راهی دیگه ای هست که بشود بازش کرد؟؟
در ضمن پسوند فایل maxsurf فقط msd هست

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
خیلی ممنون فایل تو ansys باز شد ولی تو maxsurf که میخواستم نشد
راهی دیگه ای هست که بشود بازش کرد؟؟
در ضمن پسوند فایل maxsurf فقط msd هست

IGES را امتحان کنید. maxsurf این فرمت را توسط دستور import می خواند.

hossein21

عضو جدید
سلام
اینجا کسی میتونه کمکم کنه کتاب طراحی هواپیما مدل راسکام رو تهیه کنم تواینترنت هرچی گشتم نیست

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جواب کامل این سوال که شامل کاربردهای هر کدام از آنها و همینطور بکارگیری آنها در حالت hybrid design است طولانی است. من سعی می کنم در یک خط هر کدام را فقط معرفی کنم:
Body, Part body: هر دو یکی هستند و به مفهموم یک جسم توپر سه بعدی هستند که در آن ترتیب بکارگیری دستورات مهم است. البته در حالت hybrid design، می توانند در برگیرنده منحنی ها و سطوح wire frame هم باشند. به هر حال برای دسته بندی اشیا توپر سه بعدی solid استفاده می شوند. یک مدل می تواند شامل چندین body باشد که هر کدام نشان دهنده یک جسم توپر است.
geometrical set: مجموعه ای از خطوط، منحنی ها، سطوح و ... است. که هر چند ممکن است برای ایجادشان از همدیگر استفاده شود ولی ترتیب قرار گیری شان اهمیتی ندارد یعنی یک parent یا شی پدری می تواند در درخت طراحی یک geometrical set قبل از شی فرزند قرار گیرد چیزی که برای یک part body ممکن نیست. هر چند اهمیت ترتیبی برای اشیا داخل یک geometrical set وجود ندارد ولی بهتر است برای درک بهتر فرآیند مدل سازی اشیا داخل آن را مرتب کرد. یک مدل می تواند شامل چندین geometrical set‌ باشد که ممکن است برخی درون برخی دیگر باشند. برای فهم بهتر مدل سازی و دسته بندی بهتر اشیا در مورد قطعات پیچیده استفاده از چند geometrical set که اشیا موارد مختلف قطعه را دسته بندی می کنند توضیه می شود.

ordered geometrical set: شبیه geometrical set است با این تفاوت که اشیا داخل آن مانند یک part body دارای اهمیت ترتیب بر اساس خاصیت پدر فرزندی هستند.
Body in set: شبیه part body عادی است با این تفاوت که در حالت hybrid design می تواند داخل یک ordered geometrical set قرار گیرد. در واقع به این مفهوم است که طراحی برای انجام طراحی خود از طراحی سطوح استفاده می کند اما در وسط دستورات سطوح از دستورات solid modeling کمک می گیرد. این خیلی کم اتفاق می افتد. تقریبا همیشه بر عکس آن یعنی کمک گرفتن از دستورات سطوح برای مدل سازی اشیا solid اتفاق می افتد.

solid functional set: اگر با مدل سازی عادی solid modeling آشنا باشید و یا از hybrid design در طراحی سطوح استفاده کرده باشید متوجه خاصیت ترتیبی دستورات که در بالا هم به آن اشاره شد شده اید. این خاصیت گاهی کار طراحی را دست و پاگیر می کند. چون طراح همیشه باید به این فکر کند که با چه ترتیبی دستورات را بکار گیرد تا به نتیجه صحیح در انتهای کار برسد. اما کتیا خاصیت جالب دیگری هم دارد که بیشتر در میز کاری functional molded part استفاده می شود. این خاصیت محدودیت ترتیبی دستورات را از بین می برد. دستورات در این خالت خاصیت کاربردی یا functional خود را دارند و اثرشان دایمی است. برای مثال یک دستور pocket که در حالت مدل سازی عادی اشیایی که قبل از آن ایجاد شده ان را بریده و حذف می کند در حالت functional هر چیزی که در محدوده آن باشد چه قبلا ایجاد شده باشد چه بعدا ایجاد شود خواهد برید پس مهم نیست دستور در ابتدای فرآیند مدل سازی تعریف شود یا وسط کار یا انتهای کار!!! این خاصیت همراه با خواص جاب دیگر می تواند در فرآیند طراحی قطعه بسیار مفید باشد. توضیحات کامل آن و کاربرد این خاصیت بویژه در طراحی قطعات پلاستیکی بحث طولانی است که در صورت درخواست کاربران می تواند ارايه شود.

یک functional set هم چه solid باشد چه غیر solid در بر گیرنده دستوراتی از نوع functional است یعنی نتیجه مدل سازی در آن ارتباطی به ترتیب بکارگیری دستورات ندارد و چیزی به نام ترتیب order در آن بی معناست.
من ازتون درخواست دارم که اون قسمت رو که قرمز کردم توضیح بدید. ممنون

RN-Tuning

عضو جدید
سوال::

چطور میشه فایل های کتیا رو در Ansys باز کرد ؟؟
چطور میتونم فابل های کتیا رو با نرم افزار maxwell باز کرد؟
آیا maxwell فایل های Ansys را باز می کند؟

RN-Tuning

عضو جدید
سلام

چطور میشه توی کتیا به یک محور حرکت چرخشی داد؟؟؟
یعنی یه مثلا شفت رو چرخوند ؟؟؟

anathema110

عضو جدید
فایل آموزش پاورمیل

فایل آموزش پاورمیل

فایل آموزش پاور میل
به تمام دانشجویان ساخت و تولید توصیه می کنم دو نرم افزار catia powermill را فرا بگیرند.نرم افزار طراحی و ساخت

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سوال::

چطور میشه فایل های کتیا رو در Ansys باز کرد ؟؟
چطور میتونم فابل های کتیا رو با نرم افزار maxwell باز کرد؟
آیا maxwell فایل های Ansys را باز می کند؟

فایل کتیا را با پسوند model یا catia v4 ذخیره کنید. انسیس این فرمت را خوب می خواند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
من ازتون درخواست دارم که اون قسمت رو که قرمز کردم توضیح بدید. ممنون

در طراحی قطعات تزریق پلاستیک، نکات زیر از دید قالب مهم هستند:
ضخامت قطعه تقریبا در تمام نقاط ثابت است. ( از دید مدل سازی، به مفهوم نیاز به بکارگیری دستور SHELL است)
قطعه باید دارای زوایای DRAFT باشد ( از دید مدل سازی، به مفهوم نیاز به بکارگیری دستور DRAFT است)
قطعه باید حداقل به دو بخش CORE SIDE و CAVITY SIDE یا A SIDE و B SIDE که بیانگر قطعات قالب تزریق هستند تقسیم شده و بر اساس آن قابلیت ساخت قطعه بررسی شود.

اما از دید وظیفه و کار قطعه FUNCTION قطعه باید مشخصه های هندسی FEATURES مورد نیاز برای نصب و ارتباط هندسی و کاری را با سایر قطعات داشته باشد. از این دیدگاه برخی نکات مهم به ترتیب زیر هستند:
- جلد و پوسته خارجی و در معرض دید قطعه باید شرایط مورد نیاز از دید زیبایی شناختی AESTHETIC را داشته باشد. معمولا سطح خارجی A SURFACE از پیش توسط بخش طراحی صنعتی تولید شده است و باید در طراحی قطعه گنجانده شود ( از دید مدل سازی، به مفهوم نیاز به بکارگیری یک سطح SURFACE است)
- بخش های از قطعه باید برای جا سازی قطعات دیگر خالی در نظر گرفته شود. ( از دید مدل سازی، به مفهوم نیاز به بکارگیری دستور POCKET است)
بخش هایی از قطعه باید توسط دیواره های تقویتی RIB تقویت شود. (بکارگیری دستور STIFFNER یا PAD)
بر اساس موارد ذکر شده در بالا، در هنگام مدل سازی به روش عادی، طراح باید همیشه بخشی از فکر خود را به اینکه با چه دستور شروع کند، زوایای درفت را در چه مرحله ای در نظر بگیرد، چه موقع و در چه مرحله ای از مدل، از دستور SHELL استفاده کند اختصاص دهد. در صورت نیاز به اصلاح و ایجاد تغییرات در مدل نیز زمان زیادی صرف به‌روز سازی مدل و رفع خطاهایی که در اثر ایجاد تغییرات ممکن است در مدل رخ دهد می شود.
اما بکارگیری میزکاری FUNCTIONAL MOLDED PART بخش بیشتر این مشکلات را حذف می کند و کاربر را از فکر کردن به نحوه مدل سازی رهایی می بخشد. در این روش توسط دستور SHELLABLE FEATURE تنه اصلی قطعه را تعریف می کند که در همان شروع کار خاصیت ضخامت ثابت و همینطور زوایای درفت مورد لزوم را یکجا به قطعه می دهد که ارثی بوده و به بطور خودکار به هر ویژگی جدید NEW FEATURE که به قطعه اضافه می شود گسترش می یابد.
دستورات هیچ ترتیبی ندارند. بنابراین می توان فرآیند مدل سازی را با وجود هرگونه اطلاعات اولیه شروع کرد. تصور کنید قرار است جلد پلاستیکی یک تلویزیون را طراحی کنید اما مثلا اطلاعات مربوط به یک برد الکترونیکی که قرار است در داخل این جلد نصب شود هنوز توسط مهندس الکترونیک به شما داده نشده است. در روش عادی کار مدل سازی و طراحی قطعه متوقف می شود. اما با بکارگیری FMP چون ترتیبی برای دستورات وجود ندارد شما می تواند کار طراحی را با فرض عدم وجود آن برد ادامه دهید و قطعه را تکیل کنید. حتی جزییات قطعه را هم می توانید اضافه کنید. در روش عادی، پس از دریافت اطلاعات برد که تغییری اساسی در شکل جلد بوجود می آورد باید به عقب برگشته و اثرگذاری هندسه برد بر تمامی دستورات و مکان مناسب اضافه کردن دستورات جدید برای اضافه شدن برد را در مدل پیدا کرده و مدل را نوسازی کنید. اما با FMP تنها کاری که باید انجام دهید اضافه کردن دستور لازم به مدل است. این دستور در انتهای شاخه طراحی اضافه خواهد شد اما جای آن اصلا مهم نیست و تاثیری در نتیجه کار نخواهد داشت. برنامه تنها وظیفه این دستور را می بینید نه محل آن در درخت طراحی را. بطور خودکار مثلا ایجاد یک تورفتگی همراه با درفت و ... را که توسط کاربر درخواست شده را در مدل در نظر می گیرد و مدل را به‌روز می کند.
توسط دستوراتی که خاصیت PROTECTION یا حفاظت از یک ناحیه یا چیزی را دارند می توان بخش هایی از مدل را برای اهداف خاص محافظت کرد. برای مثال محل قرار گیری صفحه تلویزون را می توان به عنوان یک ناحیه حفاظت شده تعریف کرد. در این صورت هیج دستور دیگری نمی تواند این ناحیه را تغییر دهد و اثر دستورات دیگر در هنگام برخورد با این ناحیه از بین می رود. مثلا از دستور تقویتی استفاده می کنید و این دستور روی کل پشت جلد تلویزیون تعریف شده است اما دیواره های تقویتی تعریف شده در هنگام رسیدن به صفحه تلویزیون خودبخود حذف شده و به حاشیه صفحه تلویزیون محدود می شوند.
درک اینکه بکارکیری FMP چقدر در ساده سازی و کاهش زمان مدل سازی و طراحی می تواند مفید باشد بدون مثال ممکن نیست. سعی می کنم اگر وقت اجازه دهد یکی دو مثال از این روش برایتان در سایت قرار دهم.

Amir_Moazzami

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزيز من مي خواستم تو محيط structure كار كنم فايل آموزش از مبتدي تا پيشرفته رو مي خواستم.ممنون مي شم كسي كمك كنه.
با تشكر