تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
معنی این علامت سوال کنار solid.1 چیه؟

edit: فکر کنم منظور اینه که reference، لود نشده.

دقیقا، این part body تابعی از هندسه یک part body دیگر است (کپی آن است) و لینک خارجی ارتباطی بین آنها شاید به علت پیدا نکردن آدرس part body اول یا همانطور که گفتید به علت بارگذاری نشدن آن (مثلا بارگذاری یک اسمبلی در حالت cache ) به روز نشده است. اگر بجای علامت سوال:

1- یک لوزی توپر سبز بود یعنی لینک خارجی است و برقرار است و در صورت تغییر part body اصلی این هم خود به خود به روز می شد.
2- یک فلش سرمه ای بود یعنی لینک داخلی است و برقرار است و در صورت تغییر part body اصلی این هم خود به خود به روز می شد.
3- یک علامت نامساوی قرمز بود یعنی لینک خارجی است و شکسته شده و باید بصورت دستی توسط منوی edit-link دوباره تعریف شود.[/QUOTE]

آخرین ویرایش:

CADeng64

عضو جدید
ممنونم از راهنماییتون.
برای اینکه یک فایل igs رو به عنوان یک body جدید یا geometrical set جدید، در یک پارت کتیا وارد کنم باید چه کار کنم. البته با Copy/paste special میشه اما باید فایل igs رو جداگانه در یک پارت موقت باز کنم و body داخل اون رو کپی کنم بعد داخل پارت کتیای خودم paste special کنم. اینجوری وابستگی به پارت موقت ایجاد میشه.میخوام که مستقیما به همون فایل igs وابسته بشه.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنونم از راهنماییتون.
برای اینکه یک فایل igs رو به عنوان یک body جدید یا geometrical set جدید، در یک پارت کتیا وارد کنم باید چه کار کنم. البته با Copy/paste special میشه اما باید فایل igs رو جداگانه در یک پارت موقت باز کنم و body داخل اون رو کپی کنم بعد داخل پارت کتیای خودم paste special کنم. اینجوری وابستگی به پارت موقت ایجاد میشه.میخوام که مستقیما به همون فایل igs وابسته بشه.

متاسفانه امکان ندارد. فرآیند import کردن حداقل برای قالب IGES فرآیندی پویا نیست. علت آن هم این است که قالب فایل IGES با قالب و ساختار فایل کتیا متفاوت است و از طرفی کتیا قابلیت محدودی در رصد اشیا خارج از نرم افزار را دارد.
مجبورید در هر بار که فایل IGES تغییر کرد همین کاری که گفتید را تکرار کنید. در ضمن بهتر است از IGES استفاده نکنید اگر برنامه مبدا Stp را پشتیبانی می کند بسیار بهتر است ازآن استفاده کنید.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کسی می تونه این عبارت روکه تو help کتیا و توقسمت creating gear jointنوشته شده رو توضیح بده؟
To create a gear joint, the two revolute joints involved in the gear joint must rely on a same support part.
من اگه بخوام دو تا چرخ دنده رو که از دومحورمختلف هستند وباهم درگیرند رو simulationکنم بایدچیکارکنم؟هرکاری میکنم نمیشه

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
در ابتدا برای هر چرخدنده یک قید revolute ایجاد کنید. سپس در قید gear این قیود را به عنوان ورودی های دستور انتخاب و نسبت چرخش دو چرخ دنده را تنظیم کنید. وقتی قیود Revolute را ایجاد می کنید نیاز به یک قطعه fix ثابت دارید که باید برای هر دو قید یکی باشد. جمله انگلیسی هم به همین معناست.

golabi2007

عضو جدید
با سلام به همگی
برای من یک سوال مطرح شده و اون اینکه در محیط drafting اگر بخواهم section عمود بر یک سطح باشد به چه صورتی باید عمل کنم؟
به عنوان مثال در این فایل section عمود بر سطح و در مرکز سوراخ به چه صورت زده می شود؟

http://www.mediafire.com/file/ot63t0j7ipsmpa6/draft.CATPart

با تشکر

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در ابتدا برای هر چرخدنده یک قید revolute ایجاد کنید. سپس در قید gear این قیود را به عنوان ورودی های دستور انتخاب و نسبت چرخش دو چرخ دنده را تنظیم کنید. وقتی قیود Revolute را ایجاد می کنید نیاز به یک قطعه fix ثابت دارید که باید برای هر دو قید یکی باشد. جمله انگلیسی هم به همین معناست.

اين كه كارو سخت ميكنه. شايد اين دوتا چرخ دنده قطعه مشتركي نداشته باشند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
روش های متفاوتی برای اینکار وجو دارد. این یکی از آنهاست که نمای برشی از جسم ایجاد می کند که مستقل از نماهای اصلی دیگر است:
در محیط part design یا Generative Shape Design یک نمای برشی Section View توسط دستور آن ایجاد کنید. برای اینکار باید یک صفحه عمود بر سطح که همان صفحه برش است را توسط دستور plane ایجاد کنید و آن را به دستور Section View بدهید. سپس به محیط drafting رفته و دستور View from 3D را انتخاب کرده و همان Section View که در محیط part design ایجاد کرده اید را به عنوان ورودی به آن بدهید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
اين كه كارو سخت ميكنه. شايد اين دوتا چرخ دنده قطعه مشتركي نداشته باشند.

برای چی سخت می کند؟ نیازی نیست در واقعیت حتما قطعه مشترکی داشته باشند. می توانید یک قطعه مجازی ایجاد کنید و برای اینکار استفاده کنید سپس آن را پنهان hide کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام به همگی
برای من یک سوال مطرح شده و اون اینکه در محیط drafting اگر بخواهم section عمود بر یک سطح باشد به چه صورتی باید عمل کنم؟
به عنوان مثال در این فایل section عمود بر سطح و در مرکز سوراخ به چه صورت زده می شود؟

http://www.mediafire.com/file/ot63t0j7ipsmpa6/draft.CATPart

با تشکر

این تصاویر را ببینید:

http://www.mediafire.com/?xtxh147pr73vpve
http://www.mediafire.com/?3aplo5v23a3vmdv

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای چی سخت می کند؟ نیازی نیست در واقعیت حتما قطعه مشترکی داشته باشند. می توانید یک قطعه مجازی ایجاد کنید و برای اینکار استفاده کنید سپس آن را پنهان hide کنید.
حرف شما درست. ولی به نظراین روش زیاد اصولی نیست چرا کتیا این کارو کرده؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
حرف شما درست. ولی به نظراین روش زیاد اصولی نیست چرا کتیا این کارو کرده؟

احتمالا به این دلیل که می خواسته موقعیت دو چرخدنده درگیر در قید gear نسبت به هم تغییر نکند که فرضی قابل قبول است.

golabi2007

عضو جدید

با تشکر آقای جانثاری
در این روشی که فرمودید از فایل 3d استفاده می شود اما من دید اصلی من در محیط drafting که باید در یک موقعیت آن از سکشن استفاده کنم ولی چون شبیه به فایل اپلود شده می باشد سکشنی که می زنم به علت زاویه دار بون پارت ابعاد آن تغییر می کند

و سوال دوم هم اینه که چطور خطوط در یک صفحه خاص را در یک مدل وایر فرم انتخاب کنم همه را با هم؟

با تشکر از شما

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با تشکر آقای جانثاری
در این روشی که فرمودید از فایل 3d استفاده می شود اما من دید اصلی من در محیط drafting که باید در یک موقعیت آن از سکشن استفاده کنم ولی چون شبیه به فایل اپلود شده می باشد سکشنی که می زنم به علت زاویه دار بون پارت ابعاد آن تغییر می کند

و سوال دوم هم اینه که چطور خطوط در یک صفحه خاص را در یک مدل وایر فرم انتخاب کنم همه را با هم؟

با تشکر از شما

اگر می خواهید که نمای برشی را از روی نمای اصلی ایجاد کنید آن هم کار ساده ای است. ابتدا نمای بالای جسم را ایجاد کنید سپس دستور section View را اجرا دو نقطه مرکز کره و مرکز سوراخ را به عنوان ورودی به دستور داده و double click کنید و در موقعیت مورد نیاز نمای برشی را ایجاد کنید. نمای برشی تمامی جسم را نمی برد چون خط آن از مرکز کره تا مرکز سوراخ ترسیم شده است. برای اصلاح آن روی خط برش دوبار کلیک کنید تا به محیط اصلاح خط برش وارد شوید. سپس ابتدا و انتهای خط را گرفته و بکشید تا از مرز جسم بیرون بزند و از محیط اصلاح خط برش خارج شوید. نمای برشی بر اساس خط برش به روز شده و تمامی جسم را در بر خواهد گرفت.

دقت کنید که برای ایجاد نمای برشی section view حتما باید نمای اصلی نمای فعال current باشد. اگر اینطور نبود روی قاب آن (خط چین دور نما) دوبار کلیک کنید تا نمای فعال شود.

http://www.mediafire.com/?g4a228bnkkub4b1

سوال دوم: می توانید دستور filter-curve را فعال کنید. در اینصورت فقط خطوط انتخاب خواهند شد و می توان آنها را بصورت پنجره ای انتخاب کرد. دستور خاصی وجود ندارد که انتخاب را محدود به صفحه یا چیزی کند. اگر تعداد خطوط در صفحه بسیار زیاد است می توان از view کمک گرفت و مدل را در زاویه ای نمایش داد که بتوان همه خطوط در صفحه را بصورت پنجره ای انتخاب کرد بدون اینکه خطوط دیگر انتخاب شوند. این شاید کمک کند:
نمای دید را طوری بچرخانید که عمود بر صفحه باشد و تمامی خطوط موجود در صفحه از بالا بصورت یک نوار خطوط افقی دیده شوند حال می توانید بصورت پنجره ای همگی خطوط را به یکباره انتخاب کنید.

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
نرم افزار SIMULIA V5R20 رو از کجا می تونم دانلود کنم؟

فکر کنم این همون ABAQUS for CATIA یا AFC باشه ، جالب اینجاست که توی Documentation کتیا V5R20 راهنمای کامل اون با عنوان Nonlinear Structural and thermal analysis آورده شده و اتفاقا از آیکون ABAQUS استفاده کرده
عکس زیر رو ببینید :

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فکر کنم این همون ABAQUS for CATIA یا AFC باشه ، جالب اینجاست که توی Documentation کتیا V5R20 راهنمای کامل اون با عنوان Nonlinear Structural and thermal analysis آورده شده و اتفاقا از آیکون ABAQUS استفاده کرده
عکس زیر رو ببینید :
اره ولی محیطشو نداره

soro123

عضو جدید
سلام دوستان
من براي دستگاههاي شركتمون بايد مدار هيدروليكشون رو هم بكشم
قبلا من انجام نميدادم و كسي ديگه ميكشيد ولي الان ميخوام خودم ترسيمشون كنم
دنبال نرم افزار مربوطه اش رفتم -automation studio- ولي پيداش نكردم
نرم افزارهاي ديگه اي هم گير آوردم كه علائم شير هيدروليكشون با شير هيدروليكهاي ما كمي فرق ميكرد :surprised: و اون مدلي كه ميخواستم رو نتونستم توي لايبرري نرم افزار پيدا كنم به هر حال
تصميم گرفتم با همين كتيا يه كاريش كنم ولي نميدونم محيطي براي ترسيم 2 بعدي مدار هيدروليك داره يا نه
بيشتر اون علائم رو ميخوام

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان
من براي دستگاههاي شركتمون بايد مدار هيدروليكشون رو هم بكشم
قبلا من انجام نميدادم و كسي ديگه ميكشيد ولي الان ميخوام خودم ترسيمشون كنم
دنبال نرم افزار مربوطه اش رفتم -automation studio- ولي پيداش نكردم
نرم افزارهاي ديگه اي هم گير آوردم كه علائم شير هيدروليكشون با شير هيدروليكهاي ما كمي فرق ميكرد :surprised: و اون مدلي كه ميخواستم رو نتونستم توي لايبرري نرم افزار پيدا كنم به هر حال
تصميم گرفتم با همين كتيا يه كاريش كنم ولي نميدونم محيطي براي ترسيم 2 بعدي مدار هيدروليك داره يا نه
بيشتر اون علائم رو ميخوام

علایم و نمادها را توسط automation studio بصورت فایلهای dxf یا dwg ذخیره کنید. سپس در کتیا یک فایل template باز کرده و این نمادها را به آن اضافه کنید.
حال می توانید از این علائم در هر نقشه ای که می خواهید بسادگی استفاده کنید.

بخش tubing diagrams کتیا هم باید شباهت زیادی با محیط لازم برای تولید نقشه های هیدرولیکی داشته باشد. این help کتیا در این بخش است که بد نیست نگاهی بیاندازید:
http://ps-2.kev009.com:8081/CATIA-B18/CATIAfr_C2/tudugCATIAfrs.htm

nano

عضو جدید
نحوه ماشینکاری - میز دوار

نحوه ماشینکاری - میز دوار

نحوه ایجاد (surface machining) ماشینکاری CNC بطوریکه میز دوار داشته باشیم،در CATIA چگونه است؟

soro123

عضو جدید
سلام
مرسي
ولي من نرم افزار automation رو پيدا نكردم وگرنه با همون ميكشيدم - خيلي حرفه اي نميخواستم باهاش كار كنم در حد ترسيم مدار هيدروليك با 3- الي 4 تا هيدرو موتور و 2 الي 3 پمپ و ...
قبلا يه سري به اين محيط كتيا كه گفتيد زده بودم و علائممش رو هم ديده بودم ولي دابل كليك ميكردم و علائم رو صفحه نمي اومد ولي بعد از اينكه شما گفتيد دوباره رفتم اين سري علائم رو drag&drop كردم روي صفحه وديدم علائم وارد صفحه ترسيم شد
فكر كنم بتونم از همين طريق و دستور خطش كه خود بخود نقاط علائم رو به هم وصل ميكنه كارمو انجام بدم

گفتيد فايل template !!
اين فايل كه گفتيد چي هست؟!

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
مرسي
ولي من نرم افزار automation رو پيدا نكردم وگرنه با همون ميكشيدم - خيلي حرفه اي نميخواستم باهاش كار كنم در حد ترسيم مدار هيدروليك با 3- الي 4 تا هيدرو موتور و 2 الي 3 پمپ و ...
قبلا يه سري به اين محيط كتيا كه گفتيد زده بودم و علائممش رو هم ديده بودم ولي دابل كليك ميكردم و علائم رو صفحه نمي اومد ولي بعد از اينكه شما گفتيد دوباره رفتم اين سري علائم رو drag&drop كردم روي صفحه وديدم علائم وارد صفحه ترسيم شد
فكر كنم بتونم از همين طريق و دستور خطش كه خود بخود نقاط علائم رو به هم وصل ميكنه كارمو انجام بدم

گفتيد فايل template !!
اين فايل كه گفتيد چي هست؟!

template فایل قالب است و می تواند در برگیرنده قالب هر چیزی از جمله علائم و نمادهای نقشه کشی باشد. برای ایجاد آن علائم و نماد ها را در یک نقشه ترسیم کنید و آن را بصورت catalogue ذخیره کنید. سپس از دستور cataloge browser استفاده کرده و آدرس فایل کاتالوگ را به آن بدهید تا به تک تک علائم دسترسی پیدا کنید. روی هر نماد راست کلیک کرده و instantiate را برای کپی کردن درون نقشه استفاده کنید.
با توجه به اینکه به نظر می رسد تجربه کمی با کتیا دارید فکر کنم اینکار کمی برایتان سخت باشد پس بهتر است ابتدا نگاهی به help کتیا بیاندازید تا کار کردن با کاتالوگ ها فرابگیرید.

این هم لینک automation studio
http://www.filecrop.com/26388454/index.html

ممد امین 06

عضو جدید
سلام
ببخشید راهی هست که بشه ورژن بالا تر رو جوری ذخیره کرد که بشه با کتیا با ورژن پایین تر بازش کرد؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
ببخشید راهی هست که بشه ورژن بالا تر رو جوری ذخیره کرد که بشه با کتیا با ورژن پایین تر بازش کرد؟

راهی که حالت پارامتریک مدل را حفظ کند تقریبا وجود ندارد. البته اگر کسی بخواهد حتما مدل پارامتریک را به نسخه پایین تر منتقل کند روش های پیچیده ای هم وجود دارد که از ماکرو نویسی و دستور powercopy و ... استفاده می کند ولی وقتگیر و هزینه بر است.

اگر تنها مدل مهم است و حالت پارامتریک آن اهمیتی ندارد ساده ترین راه ذخیره کردن فایل با پسوند stp و باز کردن آن در نسخه پایین تر است. البته خود کتیا هم بخشی برای اینکار دارد که نتیجه ای بهتر از همین فایل stp بدست نمی دهد.

ممد امین 06

عضو جدید
راهی که حالت پارامتریک مدل را حفظ کند تقریبا وجود ندارد. البته اگر کسی بخواهد حتما مدل پارامتریک را به نسخه پایین تر منتقل کند روش های پیچیده ای هم وجود دارد که از ماکرو نویسی و دستور powercopy و ... استفاده می کند ولی وقتگیر و هزینه بر است.

اگر تنها مدل مهم است و حالت پارامتریک آن اهمیتی ندارد ساده ترین راه ذخیره کردن فایل با پسوند stp و باز کردن آن در نسخه پایین تر است. البته خود کتیا هم بخشی برای اینکار دارد که نتیجه ای بهتر از همین فایل stp بدست نمی دهد.

مرسی....یعنی نمودار درختیش میره؟
یه جا خوندم از این طریق هم میشد:
tools->utillity
ولی من نتونستم
تا اینجاش رفتم
http://urfile.net/files/3i17111brgspqg992db0.jpg

بعد نمیدونم چی کار کنم
با این روش هم پارامتریک حفظ نمیشه؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مرسی....یعنی نمودار درختیش میره؟
یه جا خوندم از این طریق هم میشد:
tools->utillity
ولی من نتونستم
تا اینجاش رفتم
http://urfile.net/files/3i17111brgspqg992db0.jpg

بعد نمیدونم چی کار کنم
با این روش هم پارامتریک حفظ نمیشه؟

درست است. این روشی است که خود کتیا انجام می دهد اما همانطور که گفتم در این روش هم حالت پارامتریک مدل از بین می رود. تازه نتیجه کار همیشه مطلوب نیست یعنی ممکن است بخش های از مدل بطور ناقص منتقل شود. stp در مجموع نتیجه بهتری بدست می دهد.
(نمودار درختی از بین نمی رود کوچک می شود و امکان ویرایش مدل و تغییر دادن آن محدود می شود. البته راه هایی هم برای اصلاح چنین مدلهایی وجود دارد. مشکل اصلی در ذخیره کردن به نسخه پایین تر قطع ارتباط بین نقشه دوبعدی و مدل سه بعدی و ضرورت تولید دوباره نقشه از صفر است!)

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با وجود محیط Generative shape designدیگه فلسفه وجود محیط Wireframe and surface design چیه؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با وجود محیط Generative shape designدیگه فلسفه وجود محیط Wireframe and surface design چیه؟

سوال جالبی است ولی تا وقتی مجبور نباشید برای بدست آوردن هر بخش از کتیا workbench پول بدهید جواب آن را نخواهید فهمید!!!! Wireframe and Surface Design بخش بسیار کوچکی از دستورات GSD را دارد و برای کاربرانی ایجاد شده است که نیاز به دستورات ساده و مقدماتی سطوح را دارند اما نمی خواهند میزکاری workbench گرانقیمت GSD را بخرند!

قیمت یک لیسانس MD2 که تنها شامل میزهای کاری part design و wireframe surface design و Assembly design بیش از هفت هشت هزار دلار است!!

البته در ایران این قضیه معنا و مفهومی ندارد چون همه پول سی دی خام را هم برای نرم افزاری که چندده هزار دلار قیمت آن است نمی پردازند!