تاپیک سوالات و آموزش نجومی

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به تمامي دوستان

براي آشنايي با ستاره شناسي و نجوم از كجا بايد شروع كنم؟

راهنمايي بفرماييد كه از چه مدل دوربين چشمي ميتونم استفاده كنم .

تا همين حد كه بتونم ماه و ستاره هاي نزديك رو واضح تر ببينم.

ممنونم
با سلام :
براي شروع نجوم مثل اين ميمونه كه الفبا رو كجا ياد بگيريم مقدماتش يكيه بعدا كه شاخه شاخه ميشه كتاب هاي زيادي هست كتا ب فروشي تشريف ببرين حتما چند تاشو بهتون نشون ميده
مثلا ستاره شناسي از اقاي عدالتي
نجوم به زبان ساده
همچنين به سايتwww.toossky.com
مراجعه يك ليست از كتاب هاي نجومي خوب داره
ضمنا براي خريد دوربين نجومي بعضي از دوربين هاي ايراني ترك ميخورن و...جنس خوب بخرين
يك بحث در مورد دوربين و تلسكوپ در تاپيك تلسكوپ همين تالار بود ميتونيد استفاده كنين
البته محصولات صاايران هم خوب هست راستي يعضي از دوربين ها كانوني نيستن و اين خيلي خطرناكه چون ممكن يك بار استفاده كني نمره چشمت 2 نمره بياد بالا براي همين حتما از جاي مطمين بخر كه خطرناك نباشه;)
www.telescope.ir
www.nojum.ir
www.parssky.com
ايناها فروشگاه دارن براي دوربين و ...يك سر بزن
قربونت موفق باشي:)

Mosy

عضو جدید
ممنون از جواب كاملي كه داديد

از بابت كم شدن ديد چشم منو ترسانديد .

امكان داره از تجربه شما استفاده كنم و بپرسم كه چه دوربين چشمي را پيشنهاد ميدهيد

تنوع محصول زياده

در حد 100 تومان

ممنون

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ شما در پيغام خصوصي داده شد!!
سوال ديگه اي هم باشه در خدمتم

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این تاپیک رو مجدد فعال کردم تا احیانا اگر سوالی داشتید بفرمایید تا پاسخ داده بشه

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من - 1

سؤالهاي من - 1

سلام
دوتا سؤال دارم كه جوابشونو نمي دونم. به خاطر همين، اول يه سوالي رو مي پرسم كه جوابشو مي دونم: :)
كي مي دونه يك سال چند روزه؟ دقيقتر مي پرسم؛ كي مي دونه از يه تحويل سال تا تحويل سال ديگه، زمين چند بار دور خودش مي چرخه؟
جواب: الف-365 ب-356 ج-356و تقريباً يك چهارم د-365و تقريباً يك چهارم ه-هيچكدام

البته همونطور كه حتماً متوجه شده ايد جواب درست سؤالهاي بالا رو قبلاً داده ام(!): "من". :cool:
خب از شوخي گذشته منتظر جواب درست هستم.

بقيه سؤالها باشه براي بعد. راستي من كلي گشته ام تا يه همچين جايي رو پيدا كنم كه چهارتا آدم راجع به اين چيزها حرف بزنند. چرا اينجا اينقدر خلوته؟ مي ترسم هيچوقت به طرح سؤالهاي اصليم نرسم! :razz:

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
كي مي دونه يك سال چند روزه؟ دقيقتر مي پرسم؛ كي مي دونه از يه تحويل سال تا تحويل سال ديگه، زمين چند بار دور خودش مي چرخه؟
جواب: الف-365 ب-356 ج-356و تقريباً يك چهارم د-365و تقريباً يك چهارم ه-هيچكدام
بالاخره جوابا رو میدونی یا نه تکلیف مارو معلوم کن:D
سوالت یکم مشکل داره روز و شب از چرخش زمین به دور خودش هست اما برای اینکه بدونیم تعداد روزها رو بر اساس ساعت و...نیاز هست گردش به دور خورشید در دایره البروج رو بدونیم اما ما برای تعداد روزهای یک سال زمینی یک سال کبیسه رو مثلا حساب میکنیم ک ه هر چند سال یکبار یک سال کبیسه داریم البته فکر میکنم 23 ساعت و 54 دقیقه و ثانیش یادم نیست ...
یا گزینه د یا ه :w01:
سوال بعدی...:)

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من1 - توضيح1

سؤالهاي من1 - توضيح1

بالاخره جوابا رو میدونی یا نه تکلیف مارو معلوم کن:D
سوالت یکم مشکل داره روز و شب از چرخش زمین به دور خودش هست اما برای اینکه بدونیم تعداد روزها رو بر اساس ساعت و...نیاز هست گردش به دور خورشید در دایره البروج رو بدونیم اما ما برای تعداد روزهای یک سال زمینی یک سال کبیسه رو مثلا حساب میکنیم ک ه هر چند سال یکبار یک سال کبیسه داریم البته فکر میکنم 23 ساعت و 54 دقیقه و ثانیش یادم نیست ...
یا گزینه د یا ه :w01:
سوال بعدی...:)

اول ممنون كه جواب داديد.
دوم همينجا بايد با بقيه دوستان (كه جواب پس دادنهاي ادبياتيشون تاپيك رو طولاني كرده) ابراز همدردي كنم. :( ببخشيد فارسيم يه مقدار ضعيفه! دوتا سؤال هست كه جوابشونو نمي دونم، اما يه سؤالي(=يه سؤال ديگه) رو پرسيدم كه جوابشو مي دونم. اوكي؟ اما اصل مطلب:

1- خداييش انتظار جواب دقيقتري داشتم (و جوابهاي بيشتري).
2- روايت اول سؤالم رو پس مي گيرم اما روايت دوم "از يه تحويل سال تا تحويل سال ديگه، زمين چند بار دور خودش مي چرخه؟" اينو ديگه واقعاً نمي تونم واضحتر بپرسم.
3- خواهشاً[=لطفاً] اول يُخده[:فارسي اصفهاني] فكر كنيد بعدم سؤالو نپيچونيد لطفاً. (فكر ميكنم هممون تقويم ديده باشيم. ضمناً فكر كنم بشه حدس زد زمين هر (تقريباً)چهار سال يه بار، ييهو سرعت نميگيره;) اين يكيو شوخي كردم، ناراحت نشيد! از توضيحاتتون ممنونم)
4- من از ساعت حرف نزدم (هنوز:cool:)
5- درسته من گزينه دادم ولي سؤال كنكور كه نبود كه! اگه هه چه؟ بعدم، دوتا گزينه؟! :surprised:
6- فكر نكنم اين يكي لازم باشه ديگه. هه. حالا چه؟
7- چيزي كه شما محاسبه كرديد گزينه د هست(365دور و تقريباً يك چهارم) ولي اشتباه است. چرا؟...:cool:
8- من بگم؟؟ يه خورده اميدوارم كنيد تا بتونم بقيه سؤالامو بپرسم! راهنمايي: نكته داره! :confused:

ببخشيد اگه تند بود (سختگيري ادبياتي»«سختگيري مكانيكي!) :D

jaky

عضو جدید
من امروز نشستم کل تاپیکو از اول خوندم.
بد نبود ولی سوالا رو کامل جواب ندادین. بعضی سوالا هم واقعا بد بود.
یکی از جوابایی که تو ذهنم مونده مال سوال " چرا زمین هنوز جاذبه دار" بود. که جوابش به نظر من درست نبود.
دلیلش اینه که زمین جرم داره. هیچ ربطی هم به هستش نداره.
نیوتن خودشو خفه کرد بگه دو جسم که جرم دارن به هم نیرو وارد میکنن( به واسطه جرمشون) اونوقت شما از این سوالا میپرسید:mad:
حالا بگزریم از این به بعد سعی میکنم تو بحثا باشم که یکم جواب سوالا رو بدم.
حالا اگه سوالی بود ما درخدمتیم.

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
"از يه تحويل سال تا تحويل سال ديگه، زمين چند بار دور خودش مي چرخه؟" اينو ديگه واقعاً نمي تونم واضحتر بپرسم.
3
7- چيزي كه شما محاسبه كرديد گزينه د هست(365دور و تقريباً يك چهارم) ولي اشتباه است. چرا؟...:cool:
درسته!
یک چهارم دورکه زمین نمیتونه بزنه!
ببینیم بقیه دوستان چیه نظرشون نکته ش و نفهمیدم!

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
من امروز نشستم کل تاپیکو از اول خوندم.
بد نبود ولی سوالا رو کامل جواب ندادین. بعضی سوالا هم واقعا بد بود.
یکی از جوابایی که تو ذهنم مونده مال سوال " چرا زمین هنوز جاذبه دار" بود. که جوابش به نظر من درست نبود.
دلیلش اینه که زمین جرم داره. هیچ ربطی هم به هستش نداره.
نیوتن خودشو خفه کرد بگه دو جسم که جرم دارن به هم نیرو وارد میکنن( به واسطه جرمشون) اونوقت شما از این سوالا میپرسید:mad:
حالا بگزریم از این به بعد سعی میکنم تو بحثا باشم که یکم جواب سوالا رو بدم.
حالا اگه سوالی بود ما درخدمتیم.
درود
خوش امدمیگم به شما ما اینجا یک کسی که تابحال رشته ش فیزیک و یا منجم باشه نداشتیم و صرفا هرکس با اطلاعات عمومیش خواسته به دیگری کمک کنه من جمله خود من...در رابطه با جرم درست میفرمایید احتمالا شاید پاسخ داده باشم و عذرخواهی میکنم هیچوقت هدف من دادن اطلاعات غلط نبوده و نیست و حالا مسرورم از اینکه شما اینجا حضوردارید دوستی در صفحه ی قبل سوالی کردن اگر پاسخ بدید سپاسگذارتون میشم
بدرود

• Like
واکنش ها: jaky

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من1 - توضيح2

سؤالهاي من1 - توضيح2

درسته!
یک چهارم دورکه زمین نمیتونه بزنه!
ببینیم بقیه دوستان چیه نظرشون نکته ش و نفهمیدم!

متأسفم. :w22:
اميدوارم شوخي كرده باشيد. :whistle: چرا نتونه؟ جهت اطلاعتون، تعداد چرخش برحسب دور كه حتماً لازم نيست عدد طبيعي باشه. :razz:
ببينيد اولين جوابي كه به ذهن هر كس مي رسه رو يكبار از اول توضيح مي دم كه براي بقيه هم سوء تفاهم پيش نياد. :smile:

بنابر تقويم، هر سال معمولي(كبيسه نباشه) 365روزه. خب؟ اما تقريباً هر چهار سال يه سال كبيسه داريم كه يك روز اضافه داره، يعني 366روزه. خب چون پريود(=تواتر؟) گردش زمين بدور خورشيد ثابته، اين يك روز در هر چهار سال به معني يك چهارم روز در هر سال است. تا اينجا يكسال = 365و تقريباً يك چهارم روز.
به همين دليل هست كه تحويل سال، هر سال حدود 6ساعت ديرتره. اين وسط چون ما نمي تونيم اين يك چهارم روز رو هر سال تو تقويممون لحاظ كنيم سال كبيسه تعريف كرديم. يعني: ما كه نمي تونيم بگيم خب تا امسال ساعت12 هر شب تقويم رو ورق مي زديم، از سال ديگه ساعت6صبح روز تموم بشه(و اين كار رو هر سال تكرار كنيم...) پس صبر مي كنيم چهار سال بگذره (چهار تا يك چهارم روز=يك روز)، بعد يك روز ميكشيم روي اون 365روز عادي سال. و اگه اين كار رو نكنيم، يعني اگه همه سالها رو 365روزه فرض كنيم، ييهو (مثلاً بعد از 100 سال)به خودمون مي آيم مي بينيم بهار داره حدود 25روز ديرتر از تقويم ما شروع مي شه(25=4/100).
پس اين درسته كه يكسال = 365و تقريباً يك چهارم روز. شكل اول سؤالم رو "يك سال چند روزه؟" به همين خاطر پس گرفتم. پس اين جواب براي اين سؤال درسته. ;)
اما نكته از اينجا به بعد شروع مي شه... :surprised:

يادآوري: سؤال: از يه تحويل سال تا تحويل سال ديگه، زمين چند بار دور خودش مي چرخه؟
آيا جواب اين سؤال هم عين جواب بالاست؟ آيا اين دوتا سؤال يكيند؟ آيا شما سؤال داريد؟ آيا من دارم مي پيچونمتون؟ آيا من جواب دارم؟ آيا امروز امروزه؟ آيا راديو روشنه؟ آيا صداي آهنگ سريال پوارو مياد؟ آيا جووني به وقت فرداست؟ آيا...

jaky

عضو جدید
من شرمندم میخواستم جواب سوالو بدم ولی تا اومدم ارسال کنم اینترنتم تموم شد الانم میخوام زود برم ولی جواب رو هم میگم.
زمین در طول یک سال 366 بار دور خودش میچرخه ولی 365.25 روز داریم:surprised:چرا؟
آها اینجا فرق روز نجومی با روز متوسط خورشیدی معلوم میشه.
روز نجومی 23:56 هست ولی روز متوسط خورشیدی 24 ساعت
اگه یه حساب سرانگشتی کنید میفهمید که زمین 366 دور میزنه ولی ما 365.25 روز متوسط خورشیدی داریم.
اگه سوال دیگه ای بود درخدمتم.
ضمنا از دوستانم هم به دلیل لطفی که به من داشتید به منزله ورودم تشکر میکنم و سعیم رو میکنم که تا جایی که وقتم و البته سوادم جواب بده پاسخ سوالا رو براتون بزارم.

آخرین ویرایش:

jaky

عضو جدید
دوستان یه لطفی کنید به این جا بیشتر سربزنید تا سوالا مطرح بشه و جوابا هم داده بشه.

• Like
واکنش ها: mohx

jimmi

عضو جدید
سؤالهای من1 - جواب

سؤالهای من1 - جواب

زمین در طول یک سال 366 بار دور خودش میچرخه ولی 365.25 روز داریم:surprised:چرا؟
آها اینجا فرق روز نجومی با روز متوسط خورشیدی معلوم میشه.
روز نجومی 23:56 هست ولی روز متوسط خورشیدی 24 ساعت
اگه یه حساب سرانگشتی کنید میفهمید که زمین 366 دور میزنه ولی ما 365.25 روز متوسط خورشیدی داریم.

ببخشید دیر شد. ممنون كه جواب داديد. ظاهراً براي شما كه اصولاً اينكاره ايد چيز واضحي بوده كه اينطور جواب داديد. من كه خودم اينكاره نيستم. بقيه شايد بتونن جوابتون رو قبول كنن ولي اينكه معنيش چيه و اصلاً چه جوریه که اينجوريه؟... با اجازه تون براي خودم و بقيه يه توضيح مي دم، اگه توی توضيحم اشتباه داشتم خوشحال مي شم بهم بگيد.:smile:

بايد بگم جوابتون درستِ درست هم نبود.:razz: اگه بخوام خيلي ساده توضيح بدم:
1- فرض كنيد زمين اصلاً(اصلاً) دور خودش(خودش) نچرخه.
2- حالا بگذارید یکسال بگذره. و گردش زمین دور خورشید رو (بدون چرخش زمین بدور خودش) انجام بدید. (می تونید یه خورشید وسط یه کاغذ بکشید و یه سکه رو دورش حرکت بدید)
3- چه اتفاقی می افته؟ خورشید تو آسمون زمینیها یک دور کامل میزنه. اونم در خلاف جهت معمول.
یعنی چرخش صفر زمین بدور خودش=منفی یک دور گردش خورشید در آسمون طی یکسال

4- پس برای اینکه آیکیو خرج کرده باشیم و نشون داده باشیم حواسمون به گردش زمین دور خورشید بوده، کافیه برای حساب کردن تعداد دور چرخش زمین بدور خودش طی یکسال، به تعداد گردش خورشید تو آسمون زمین(تعداد روز) طی یکسال، یکی اضافه کنیم.
5- می دونستیم يكسال = 365و تقريباً يك چهارم روز (خورشید سالی 365.25دور تو آسمون زمین می گرده)
بقیش آسونه 365.25+1=366.25

6- بله از يه تحويل سال تا تحويل سال ديگه، زمين 366و تقريباً يك چهارم دور دور خودش مي چرخه!:D

طول یک روز نجومی هم دقیقاً مدت زمانیه که زمین یک دور دور خودش می چرخه. این زمان حدود 4دقیقه کمتر از شبانه روز ماست و ما باید 4دقیقه صبر کنیم تا گردش زمین بدور خورشید که باعث جابجایی خورشید تو آسمون زمین شده با گردش زمین جبران بشه. بله اگر اهل نگاه کردن به آسمون هستید، حتماً می دونید که ستاره های دور دست(پس زمینه آسمون، بغیر از ماه و خورشید و سیاره های منظومه شمسی) هرشب بعد از گذشت یک روز نجومی(23ساعت و 56دقیقه و...) دقیقاً سر قرار دیشبشون حاضر می شن. اما خورشید خانوم ما، این توپول تنبل، هر روز 4دقیقه دیرتر سر قرارش حاضر می شه (و فکرش رو بکنید؛ بعد از یکسال دقیقاً یک دور از همه ستاره های تو آسمون عقب می افته!). و فقط بخاطر اینکه مهمترین چیز تو آسمونه، ما فقط به اون توجه می کنیم.:smile:
نتیجه (ضد)اخلاقی: اگه آدم مهمی باشید می تونید همیشه دیر سر قراراتون حاضر بشید، کافیه اهمیت خودتون رو ثابت کنید(و البته تو تأخیراتون هم منظم باشید). اونوقته که همه ساعتشونو با شما تنظیم می کنن.:cool:
حتماً اون موجود تنبل تر از خورشید رو هم می شناسید. بله ماه هر شب حدود 50دقیقه دیرتر میاد و هر (تقریباَ)29روز یک دور از آسمون عقب می افته(تا یک دور دور زمین چرخیده باشه).
راستی یک چیز جدید که همین امروز کشف کردم! یکسال چند ماهه؟ خب 12ماه و تقریباَ یک سوم. بله درسته ولی تو یکسال ماه چند دور دور زمین می چرخه؟ دقیقاً یکی بیشتر. طی یکسال خورشیدی، ماه تقریباً 13.3دور دور زمین می گرده.
سؤال بعدیم(که جوابشو نمی دونم) راجع به روز و ساعت و ثانیه و... است. تو پست بعدیم می پرسم.:cool:

آخرین ویرایش:

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من2 - سؤال

سؤالهاي من2 - سؤال

ساده بگم: آيا كسي كه ثانيه را تعريف كرده آدم خخخييييلي خخيييلي باهوشي بوده؟ :surprised:
مي دونيد؟! تقسيم كردن يك پديده تكرار شونده(مثل روز) به قسمتهاي كوچكتر(مثل ساعت ودقيقه وثانيه)، يكي از سختترين كارهاست. چرا؟ چون اگه آدم خخخييييلي خخيييلي باهوشي نباشيد، كافيه اون جزء كوچيكي كه تعريف مي كنيد، يه ذره (فقط يه ذره)خطا داشته باشه و كسي حواسش به اين خطا نباشه. بعد از گذشت مدتي (و تكرار چندين باره اون پارامتر تكرار شونده)،‌ گندِ كار در مياد و نقطه صفر تكرار اون پديده، روي خط كش شما جابجا ميشه. (اونوقت ديگه بايد خر بياريد و باقالي بار كنيد) :redface:
دقيقاً شبيه اتفاقي كه براي سال و واحد شمارنده اش روز مي افته. ما مجبوريم هر چهارسال يه بار، خر بياريم و چهارتا خورده روز جمع كنيم و به اسم يه روز بچسبونيم ته سال (البته چون روز روزه و خورشيد خورشيده، كاريش نمي شه كرد) حتي هر چند ده سال يه بارهم يه خر ديگه مياريم باقالياي اون چهارسالها كه دقيق نيست رو جمع مي كنيم. (هر سال 365روز و 5ساعت و 48دقيقه و 46ثانيه و...؟! است)
فكر كنم مفهومه ديگه: كه بعضي واحدها مثل روز واحد خوبي براي شمارش پديده هاي بزرگترشون مثل سال (يا مثل همين ماههاي قمري)نيستن.
حالا چي شده كه ثانيه جوري تعريف شده كه مو لا درزش نميره، نمي دونم (يا ميره؟).:razz: تازه! اگه درست يادم باشه ثانيه رو با دوره تناوب يه چيزي تو يه اتمي چيزي تعريف كرده اند. اينكه اون اتمه چه قوم و خويشي اي داره با زمين و خورشيد ما كه با اين حركتهاي موزونشون اون "روز متوسط خورشيدي" رو با اونهمه پيچيدگي(سؤال قبليم+زاويه تمايل زمين+بيضوي بودن مدار زمين) خلق مي كنن، خدا مي دونه. شما هم مي دونيد؟! اگه مي دونيد به من هم بگيد...منتظرم.

jaky

عضو جدید
ببخشید دیر شد. ممنون كه جواب داديد. ظاهراً براي شما كه اصولاً اينكاره ايد چيز واضحي بوده كه اينطور جواب داديد. من كه خودم اينكاره نيستم. بقيه شايد بتونن جوابتون رو قبول كنن ولي اينكه معنيش چيه و اصلاً چه جوریه که اينجوريه؟... با اجازه تون براي خودم و بقيه يه توضيح مي دم، اگه توی توضيحم اشتباه داشتم خوشحال مي شم بهم بگيد.:smile:

بايد بگم جوابتون درستِ درست هم نبود.:razz: اگه بخوام خيلي ساده توضيح بدم:
1- فرض كنيد زمين اصلاً(اصلاً) دور خودش(خودش) نچرخه.
2- حالا بگذارید یکسال بگذره. و گردش زمین دور خورشید رو (بدون چرخش زمین بدور خودش) انجام بدید. (می تونید یه خورشید وسط یه کاغذ بکشید و یه سکه رو دورش حرکت بدید)
3- چه اتفاقی می افته؟ خورشید تو آسمون زمینیها یک دور کامل میزنه. اونم در خلاف جهت معمول.
یعنی چرخش صفر زمین بدور خودش=منفی یک دور گردش خورشید در آسمون طی یکسال

4- پس برای اینکه آیکیو خرج کرده باشیم و نشون داده باشیم حواسمون به گردش زمین دور خورشید بوده، کافیه برای حساب کردن تعداد دور چرخش زمین بدور خودش طی یکسال، به تعداد گردش خورشید تو آسمون زمین(تعداد روز) طی یکسال، یکی اضافه کنیم.
5- می دونستیم يكسال = 365و تقريباً يك چهارم روز (خورشید سالی 365.25دور تو آسمون زمین می گرده)
بقیش آسونه 365.25+1=366.25

6- بله از يه تحويل سال تا تحويل سال ديگه، زمين 366و تقريباً يك چهارم دور دور خودش مي چرخه!:D

طول یک روز نجومی هم دقیقاً مدت زمانیه که زمین یک دور دور خودش می چرخه. این زمان حدود 4دقیقه کمتر از شبانه روز ماست و ما باید 4دقیقه صبر کنیم تا گردش زمین بدور خورشید که باعث جابجایی خورشید تو آسمون زمین شده با گردش زمین جبران بشه. بله اگر اهل نگاه کردن به آسمون هستید، حتماً می دونید که ستاره های دور دست(پس زمینه آسمون، بغیر از ماه و خورشید و سیاره های منظومه شمسی) هرشب بعد از گذشت یک روز نجومی(23ساعت و 56دقیقه و...) دقیقاً سر قرار دیشبشون حاضر می شن. اما خورشید خانوم ما، این توپول تنبل، هر روز 4دقیقه دیرتر سر قرارش حاضر می شه (و فکرش رو بکنید؛ بعد از یکسال دقیقاً یک دور از همه ستاره های تو آسمون عقب می افته!). و فقط بخاطر اینکه مهمترین چیز تو آسمونه، ما فقط به اون توجه می کنیم.:smile:
نتیجه (ضد)اخلاقی: اگه آدم مهمی باشید می تونید همیشه دیر سر قراراتون حاضر بشید، کافیه اهمیت خودتون رو ثابت کنید(و البته تو تأخیراتون هم منظم باشید). اونوقته که همه ساعتشونو با شما تنظیم می کنن.:cool:
حتماً اون موجود تنبل تر از خورشید رو هم می شناسید. بله ماه هر شب حدود 50دقیقه دیرتر میاد و هر (تقریباَ)29روز یک دور از آسمون عقب می افته(تا یک دور دور زمین چرخیده باشه).
راستی یک چیز جدید که همین امروز کشف کردم! یکسال چند ماهه؟ خب 12ماه و تقریباَ یک سوم. بله درسته ولی تو یکسال ماه چند دور دور زمین می چرخه؟ دقیقاً یکی بیشتر. طی یکسال خورشیدی، ماه تقریباً 13.3دور دور زمین می گرده.
سؤال بعدیم(که جوابشو نمی دونم) راجع به روز و ساعت و ثانیه و... است. تو پست بعدیم می پرسم.:cool:
با این که دوستت دارم ولی مجبورم این قضیه رو بگم.
فکر خلاقی داریا ولی زمین در یک سال دقیقا 366 دور دور خودش میچرخه. خودم به کنار ولی اگه خواستی من آقای فراز عنایتی دارنده ی مدال های طلا، نقره، برنز کشوری و دو مدال يلای جهانی اکراین و برنز جهانی اندونزی رو به شما معرفی میکنم برید ازش بپرسید.
راستش من خودم وقتی سوالو دیدم چون جواب 366 رو ندزاشته بودی شک کردم به همین دلیل از ایشون که دوست بنده هستن هم پرسیدم که اینجا به بچه ها اطلاعات اشتباه ندم.
حالا هم که کامل (به قول خودتون) توضیح دادید من هم کامل براتون میگم.
وقتی که زمین از نقطه اعتدال بهاری( همون زمان سال تحویل ما) عبور میکنه تا سال دیگه دوباره به همونجا میرسه دقیقا 366 دور میزنه.
اصلا یه گریزی میزنیم به این که چرا روز نجومی 23 ساعت 56 دقیقه هست؟
چون که زمین دوتا حرکت داره. یکی وضعی یکی انتقالی.
وقتی زمین یک دور وضعی میزنه در عین حال بیکار نبوده و یک مقداری هم جابجا میشه.به همین دلیل دیگه خورشید روبروش نیست. پس مجبور میشه 4 دقیقه دیگه هم بچرخه تا دوباره بتونه خورشید و تو موقعیت خودش ببینه.
خوب شما اگه بشینی دقیقا اختلاف روز نجومی با روز متوسط رو ضرب در 366 کنی میبینی که جواب میشه همون 75صدم روزی که ما کم داریم( و میگیم 365.25) البته استدلال شما در بالا خوب ببود ولی مشکلتون اینجا بود که نقطهی اعتدال بهاری رو درنظر نگرفتید به همین دلیل 25صدم اضافه آوردی حالا اگه توضیح بیشتر لازم بود یا اگه دوستان دیگه خواستن بدونن که این نقطه اعتدال بهاری چیه من درخدمتم.

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود:
تعریف زمان حد فاصل بین رویدادهاست که بعدا انسان برای این فاصله ها معیارهایی رو در نظر گرفت و باز این معیارها که برای سنجش زمان هستند خودشون به انواع بزگتر برای زمان های بیشتر و یا کوچکتر تقسیم شدند سالها ساعت ها دقایق و ثانیه ها مثلا ما زمان منفی داریم و...با توجه به رویدادها
من منظور شما رو متاسفانه متوجه نمیشم یعنی ثانیه چرا هست؟!!!

jaky

عضو جدید
منظور دوست ما اینه که چطوریه که ثانیه که از ارتعاش اتم سزیم بدست میاد اینقدر دقیق به نیازهای ما جواب داده.
جوابش هم اینه که. کی گفته که ثانیه خیلی دقیق هست:surprised:
آخه دوست عزیز ما تو فیزیک میخونیم که اندازه گیری نسبی هست. یعنی نسبت به چیزی که تعیین کردیم میتونیم اندازه بگیریم.
خوب اگه ثانیه اینقدر که شما میگی دقیق بود و اگه مو لا درزش نمیرفت پس چرا صدم ثانه و هزارم ثانیه رو درست کردیم؟
بعدشم به طور مثال شما برو همون روز نجومی رو ببین ، کلی اعشار میخوره به ثانیش.
پس ثانیه مو لا درزش میره.
ولی اینکه چی شده که از اتم سزیم به روز رسیدن:surprised:
آها. اگه روند تعین شدن ثانیه به زمان رو مطالعه کنی میبینی که اول ثانیه بوده بعد ارتعاشای اتم سزیم(حکایت مرغ و تخم مرغ شد). خوب حالا یعنی چی؟
ببین اول اومدن ساعت و تعریف کردن. بعد که علم پیشرفت کرد دیدن دقت بیشتری لازمه اومدن دقیقه رو معرفی کردن(اینو دیگه نمیدونم چرا یک شصتم رو انتخاب کردن) بعدش دیدن دقت بیشتری میخوان ثانیه رو آوردن وسط. الانم چون فهمیدن که علم پیشرفتش سریع هست دیگه برای سادگی کار ثانیه رو هی تقسیم بر 10 میکنن تا هر وقت لازم بود کم نیارن.
بعدشم چون ثانیه برای همه ی دنیا قابل تعریف و یکنواخت باشه اومدن یک مقیاسی که برابر با اون باشه درست کردن که نمیدونم چندتا ارتعاش اتم سزیم در نمیدونم چه شرایطی هست.
همین دیگه.
بعدم اینجا قرار بود سوالای نجومی باشه. ولی فعلا داریم از فیزیک هم جدا میشیم( از نجوم قبلا جدا شدیم) به سمت اطلاعات عمومی میریم.
یکم بحث رو نجومی تر کنید.

آخرین ویرایش:

jimmi

عضو جدید
سؤالهای من1 - توضیح3

سؤالهای من1 - توضیح3

فکر خلاقی داریا ولی زمین در یک سال دقیقا 366 دور دور خودش میچرخه. خودم به کنار ولی...

بَه بابا شماهم که اهل شوخی و خنده و این صوبتایید.;) جکی عزیز، من اصولاً عادت ندارم نظر کسی رو نفی کنم. اونم شما و آقای عنایتی عزیز(که نمی شناسمشون). ولی با اجازتون رو حرف خودم پافشاری می کنم. کلاً اگه با چرخدنده های خورشیدی سرو کار پیدا کرده باشید جای شک براتون باقی نمی مونه. با این حال این دفاع منه:
اولاً اجازه بدید اون همه روده درازی که تو پستای قبلیم کردم رو دیگه تکرار نکنم(اگه لازم می دونید، دوباره قبلیها رو بخونید) ولی فکر می کنم که با اون توضیحات، واضح باشه که اختلاف دور واقعی و صوری تو چنین مثالی، خورده مورده بر نمی داره. و دقیقاً به همون دلیل که ما تو یک دور کامل زمین دور خورشید، می خواهیم چرخشهای زمین رو بشماریم، باید یک دور کامل به تعداد دورهای صوری(روزها) اضافه کنیم.
ثانیاً شما گریز خوبی زدید. هرچند حرکت محاسباتی تون از ته به سره، ولی خوب چون داریم یه واقعیت رو حساب می کنیم، چه حسن کچل چه کچل حسن! هر دومون باید به یه جواب برسیم، که می رسیم!:w20: گوشتون رو بیارید جلو، 4دقیقه ضرب در 366 از 24ساعت هم یه نموره بیشتر میشه. 75صدم روز رو از کجا آوردید؟
با همه این اوصاف، احتمال اشتباه رو برای خودم کنار می گذارم. قضاوت با شما. اگه چیزی هست که من نمی بینم بهم بگید.

آخرین ویرایش:

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من2 - جواب (تشكر)

سؤالهاي من2 - جواب (تشكر)

...اگه روند تعین شدن ثانیه به زمان رو مطالعه کنی میبینی که اول ثانیه بوده بعد ارتعاشای اتم سزیم

ببخشيد. ببخشيد:redface:. هم بابت اينكه هنوز ياد نگرفتم سؤالام رو واضح بپرسم. هم اگه سؤالام كم بوي نجوم مي دن. ولي خداييش حركت ماه و خورشيد(و البته زمين) و قدرت درك زمان و جلو عقب رفتن اين دوقلوي غير هم شكل تو آسمون، جزو الفباي نجومه. بد ميگم بگيد بد ميگي. من هم كه صفر كيلومتر صفر كيلومتر:child:. فقط تا نوك دماغم رو مي بينيم(البته دماغم يخده درازه تا خورشيد ميرسه!). عقلم هم بيشتر از اين قد نميده. اگه سؤالام پيش پا افتاده است مجدداً عذر مي خوام ولي قبول كنيد نجومي هست. سعي مي كنم نجومي تر بشه (كه ميشه). مي ذاريد اين سه تا سؤالي كه مي خواستم رو بپرسم؟ يا ترجيح مي ديد فراري بشم(از نوع فرار مغزها!)؟:smoke:
راجع به سؤال دومم توضيحاتتون واقعاً كارگشا بود. هم گردآفرين كه سؤالو متوجه نميشه ولي بد جواب نمي ده! هم جكي جان!(البته از خط8 جوابشون به بعد).
من راجع به اين موضوع دوتا اشتباه مي كردم: (اين باز شروع كرد:()
1- فكر مي كردم اول ثانيه تعريف شده، بعد رسيدند به 24ساعت! كه صد در صد برعكس بود!
2- فكر مي كردم اون دوره زماني اي كه تو اتمه هست برابر يك ثانيه است و برام سؤال شده بود كه چه ارتباط مرموزي بين دوره تناوب يه چيزي تو يه اتم فسقلي و گردش زمين دور خودش هست؟! در حاليكه اون دوره تناوبه خودش يك زمان خيلي خيلي خيلي كوچيكه كه اتفاقاً بخاطر اينكه دقت بالا بره اين مبناي فسقلي رو انتخاب كردن. مي دونيد؟ يك ثانيه= 9،192،631،770 برابر اون پديده خيلي خيلي خيلي كوتاه تو اتم سزيم133 (در دماي صفرK!) هست.
نتيجه گيري: كسي كه ثانيه را تعريف كرده(SI) آدم خخخييييلي خخيييلي باهوشي بوده! البته نه بخاطر تصورات غلط من. بلكه به خاطر اينكه طول روز متوسط خورشيدي رو با اين دقت(1 در 10به توان منفي5 ثانيه [حاصلضرب عكس عدد بالا در86400(تعداد ثانيه در روز)]) حساب كرده. خداييش خيلي عدد سختيه! ده رقم!؟ اونم چه رقمايي!!:confused:
- هرچند تا همينجا اين كار فوق العاده است. ولي من هنوز به اندازه اعشار اون عدد 10رقمي در 10بتوان منفي5 نگران اون باقاليها هستم. تو بدترين حالت مي تونه بعد از حدود 600سال، يك ثانيه ما رو از دنيا عقب بندازه! و البته اگر اعشار نداشته باشه كه فبهَ المراد.:D
- لازم ميدونم همينجا از همه دانشمنداني كه از 50كشور جهان در سالهاي 1960 و 1967 تو دوتا كنفرانس جهاني SI اين عدد رو حساب كردند تشكر و قدرداني كنم(البته فقط از منجماشون. هر كي مي خواد از فيزيكدانا و بقيشون تشكر كنه بره يه جاي ديگه مثلاً تو هوپا!:eek:). تعريف دقيق ثانيه رو تو اين آدرس مي تونيد ببينيد. (يكي از مزاياي با شما بودن اين بود كه بالأخره يه سرچ براي سؤالي كه مدتها تو ذهنم بود انجام دادم:book:تا خودم بي جواب نباشم)
سؤال بعديم ماهيه!...

• Like

jaky

عضو جدید
بَه بابا شماهم که اهل شوخی و خنده و این صوبتایید.;) جکی عزیز، من اصولاً عادت ندارم نظر کسی رو نفی کنم. اونم شما و آقای عنایتی عزیز(که نمی شناسمشون). ولی با اجازتون رو حرف خودم پافشاری می کنم. کلاً اگه با چرخدنده های خورشیدی سرو کار پیدا کرده باشید جای شک براتون باقی نمی مونه. با این حال این دفاع منه:
اولاً اجازه بدید اون همه روده درازی که تو پستای قبلیم کردم رو دیگه تکرار نکنم(اگه لازم می دونید، دوباره قبلیها رو بخونید) ولی فکر می کنم که با اون توضیحات، واضح باشه که اختلاف دور واقعی و صوری تو چنین مثالی، خورده مورده بر نمی داره. و دقیقاً به همون دلیل که ما تو یک دور کامل زمین دور خورشید، می خواهیم چرخشهای زمین رو بشماریم، باید یک دور کامل به تعداد دورهای صوری(روزها) اضافه کنیم.
ثانیاً شما گریز خوبی زدید. هرچند حرکت محاسباتی تون از ته به سره، ولی خوب چون داریم یه واقعیت رو حساب می کنیم، چه حسن کچل چه کچل حسن! هر دومون باید به یه جواب برسیم، که می رسیم!:w20: گوشتون رو بیارید جلو، 4دقیقه ضرب در 366 از 24ساعت هم یه نموره بیشتر میشه. 75صدم روز رو از کجا آوردید؟
با همه این اوصاف، احتمال اشتباه رو برای خودم کنار می گذارم. قضاوت با شما. اگه چیزی هست که من نمی بینم بهم بگید.
دلیل اشتباه محاسبه شما اینه که ثانیه رو کنار گذاشتید.
4دقیقه نیست.
3 دقیقه و چند ثانیه هست که الان دقیقش یانم نیست ولی امشب یا فردا که از سفر بیام بهت میگم.
شاید بشه قبول کرد که 366 کنارش یکم اعشار داره ولی 366.25 اصلا قابل قبولنیست چون شما 365.25 که روز خورشیدی هست رو با 1 که روز نجومی هست جمع کردید. آخه جمع این دوتا معنی نداره که.
مشکل من با 366.25 هست و الا خودمم قبول دارم دقیقا 366 نیست چون اگه اینطور بود هرسال عید تو یک ساعت خاص بود و اصلا نیاز به محاسبه دیگه نبود چون همیشه زمین تو یک وضعیت ثابت نسبت به خورشید به نقطه اعتدال بهاری میرسید.

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من1- توضيح4

سؤالهاي من1- توضيح4

دلیل اشتباه محاسبه شما اینه که ثانیه رو کنار گذاشتید.
4دقیقه نیست.
3 دقیقه و چند ثانیه هست که الان دقیقش یانم نیست ولی امشب یا فردا که از سفر بیام بهت میگم.
شاید بشه قبول کرد که 366 کنارش یکم اعشار داره ولی 366.25 اصلا قابل قبولنیست چون شما 365.25 که روز خورشیدی هست رو با 1 که روز نجومی هست جمع کردید. آخه جمع این دوتا معنی نداره که.
مشکل من با 366.25 هست و الا خودمم قبول دارم دقیقا 366 نیست چون اگه اینطور بود هرسال عید تو یک ساعت خاص بود و اصلا نیاز به محاسبه دیگه نبود چون همیشه زمین تو یک وضعیت ثابت نسبت به خورشید به نقطه اعتدال بهاری میرسید.

جكي عزيز، من كه كم آوردم. پيشنهاد مي كنم اول پستهاي ديگران رو با دقت بخونيم و بعد هم سر فرصت و بعد از اينكه از چيزي مطمئن شديم راجع بهش اظهار نظر كنيم و حتي الإمكان هم قبلاً نسبت به اظهار نظر خودمون اطمينان حاصل كرده باشيم.:gol:

يك راه ساده براي ختم قائله:
اين سايت رو من تازه پيدا كردم[لينك]. بايد چيز جالبي باشه. هنوز نخوندمش ولي اطلاعاتش رو براي رسيدن به جواب استفاده مي كنم(هرچند بازم تأييد مي كنم اين محاسبه از ته به سره و بنده استدلال خودم در پستهاي قبليم رو دليل محكمتري براي حرفهام مي دونم). به هر حال اين شما و اين اعداد:
1- يك سال(به قول شما از يك اعتدال بهاري تا اعتدال بهاري سال بعد) با يك دقت خوب برابر است با 365.24219 شبانه روز (يا SI-day يا همون روز متوسط خورشيدي خودمون). عدد رو از 365روز و 5ساعت و 48دقيقه و 46ثانيه هم ميشه حساب كرد[اين عدد رو تو ويكي پديا، تحت عنوان Tropical_year هم مي تونيد ببينيد. خط اولِ پاراگرافِ بعد از مقدمه].
مي خواهيم چكار كنيم؟ سال كه همون ساله فقط يه تبديل واحد مي خواهيم از روز متوسط خورشيدي به روز نجومي
2- يك روز متوسط خورشيدي= 1.00273790935برابر روز نجومي [بنابر سايتي كه معرفي كردم].
3- خودتون هم حساب كنيد: 365.24219 ضرب در 1.00273790935 مي شه 366.242190007 . اختلاف؟ =1.000000007روز
4- اميدوارم سر 0.000000007 روز با هم مشكل پيدا نكنيم و قبول داشته باشيم كه:
اگر بخواهيم طول يكسال رو بر حسب روز نجومي بگيم كافيه به طول يكسال برحسب روز متوسط خورشيدي، دقيقاً "يكي" اضافه كنيم.
دقيقاً به اين خاطر كه زمين يك دور كامل دور خورشيد گشته
.

اگه دقت كنيد مي بينيد من از همون اول هم براي اين "يكي"، واحد نياوردم(خوشبختانه:D). واقعيت هم همينه ما فقط داريم به يه عدد(365.25) يه عدد(1) اضافه مي كنيم. و چون مي دونيم چيكار داريم مي كنيم، مي گيم عدد جديد(366.25) براي بيان سال برحسب يه واحد ديگه يعني روز نجومي قابل استفاده است.

ضمناً [طبق همون سايت] طول يك روز نجومي= طول يك روز متوسط خورشيدي تقسيم بر 1.00273790935 كه ميشه 86164.09053ثانيه و ميگه اختلاف زماني طول روزها=235.90947 ثانيه (3دقيقه و 55.90947ثانيه) است. يعني وقتي روز متوسط خورشيدي تموم ميشه، 235.90947ثانيه قبلش روز نجومي تموم شده بوده. اين عدد رو در 365.24219 ضرب كنيد ميشه 86164.09113ثانيه. يعني بعد از يكسال دقيقاً وقتي كه داريد تحويل سال جديد رو جشن ميگيريد، 86164.09113ثانيه قبل، 365.24219روز نجومي از اول سال قبل گذشته بوده. كه اختلاف زيادي با يك روز كامل نجومي(86164.09053ثانيه) نداره.
اوففف! خسته شدم!:confused: اينا همش يه چيز رو ميگه، اونم اينكه جمله بند4 درسته. قبول؟:gol:

• Like

jaky

عضو جدید
قبول بابا
حالا بگو سوال بعدیت چیه.
ولی از یه چیز خوشم اومد. به هرحال با بحث و جدل حداقل برا این که کم نیاریم میریم تحقیق میکنیم اطلاعاتمون زیاد میشه.
اگه هم من گفته بودم که از نجوم دور شدیم. بعدا بهت میگم چرا.
یک سوال بعدم میزارم متوجه منظورم میشی.
راستش تو نجوم به این چیزا میگیم: داستان های شیرین نجوم"
باورکن راست میگم.
وقتی میرسیم به محاسبه وضعیت ستاره ها یا وضعیت ستاره های دوتایی نسبت به ما، به هم، زاویه باما، ....
اونوقت تازه نجوم قدرتش رو نشون میده.
مثلامن الان 1 ماه هست که به یه روستایی نقل مکان کردم.
اینجا همه با اذان مرکز استان نماز میخونن ولی من با اذان به افق همینجا.
چطور؟
هیچی نشستم با جی پی اس مکان اینجا رو در آوردم. بعد اختلاف اذان ها رو در آوردم الان هم استفاده میکنم. باورکنید هر بار که نماز میخونم کلی حال میکنم که اذان رو خودم محاسبه کردم.
من دوست داتشتم اینجا موقعیتی پیش بیاد که بتونم نجوم حرفه ای به بچه ها یاد بدم.یا حد اقل کمکشون کنم شروع کنن یاد بگیرن.
راستش الان 2 سال هست که رصد نکردم(نجوم آماتوری فعلا به دلیل کمبود وقت کنار).با این که رصد زیباست ولی باورکنید محاسباتش زیبا تره.
حالا اگه بچه ها علاقه نشون بدن میشه یه کارایی کرد.

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش الان 2 سال هست که رصد نکردم(نجوم آماتوری فعلا به دلیل کمبود وقت کنار).با این که رصد زیباست ولی باورکنید محاسباتش زیبا تره.
حالا اگه بچه ها علاقه نشون بدن میشه یه کارایی کرد.
درود
دوست عزیز اگر شما اینجا بیاین مایه خوشحالی ماست امیدوارم این تالار با افراد صاحب علمی مثل شما و این دوست عزیزmjmghd پا بگیره و دوستان در سایر تالارها جذب اینجا بشن البته باز برعکس شما من با نجوم محاسباتی کیف نمیکنم ولی با فرضیه هاش و...ذوق زده میشم
از ابتدای مهر هم به دلیل درسهام نمیتونم زیاد بیام امیدوارم شما اینجا باشید و دوستان استفاده کنند شانس که با ما یار نبود از محضر شما به حد کافی فیض ببریم
مستدام باشید

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من3 - سؤاال

سؤالهاي من3 - سؤاال

سعي مي كنم خلاصه بپرسم. اتفاقاً تو اين آسمان شب آخري هم راجع به نگاه به روي ماه صحبت شد. مي گفتن غير از 50درصدي كه بطور معمول در هر لحظه قابل ديدنه يه درصدي هم بطور نوساني قابل ديدنه(يادم نيست4، 6، 8 يا9درصد!!) بقيش كه چهل و خورده اي درصده اصلاً قابل ديدن نيست.

اول بگذاريد يه نفس عميق نجومي بكشم:eek:(كه سؤالم بوي نجوم بده!)!:D سؤالم اينه:
1- آيا ماه از زمينه؟ (خوشبختانه و تصادفاً يكي از دوستان تازگي يه تاپيك در همين مورد زده، كه ميگن بله)
2- آيا ماه از زمين ثابته؟ ببخشيد بازم بد پرسيدم! شوخي كردم. منظورم اينه كه آيا سرعت دوران ماه دور زمين، با سرعت چرخشش بدور خودش دقيقاً مساويه؟
توضيح اينكه: اين سؤالم يه جورايي شبيه سؤال قبليامه؛ آيا اين دوتا سرعت دقيقاً مساويه؟ دقيقاً؟ آيا اين روي ماه كه ما مي بينيم دقيقاً همون روي ماهيه كه دو سه هزار سال پيش ديده مي شد؟ يا روي متوسط ماه(! اينيكيو از خودم در آوردم) آروم آروم به يه سمت مي چرخه؟
3- در مورد نوسانِ رويِ ماهِ قابل رؤيت، علت چيه؟ فقط تغيير موقعيت ما روي كره زمين؟ يا بيضويت مدار ماه؟ يا هر دو؟ (يا علت مهمتر ديگه اي؟)
فكر كنم تموم شد.

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- آيا ماه از زمينه؟ (خوشبختانه و تصادفاً يكي از دوستان تازگي يه تاپيك در همين مورد زده، كه ميگن بله)
2- آيا ماه از زمين ثابته؟ ببخشيد بازم بد پرسيدم! شوخي كردم. منظورم اينه كه آيا سرعت دوران ماه دور زمين، با سرعت چرخشش بدور خودش دقيقاً مساويه؟
توضيح اينكه: اين سؤالم يه جورايي شبيه سؤال قبليامه؛ آيا اين دوتا سرعت دقيقاً مساويه؟ دقيقاً؟ آيا اين روي ماه كه ما مي بينيم دقيقاً همون روي ماهيه كه دو سه هزار سال پيش ديده مي شد؟ يا روي متوسط ماه(! اينيكيو از خودم در آوردم) آروم آروم به يه سمت مي چرخه؟
3- در مورد نوسانِ رويِ ماهِ قابل رؤيت، علت چيه؟ فقط تغيير موقعيت ما روي كره زمين؟ يا بيضويت مدار ماه؟ يا هر دو؟ (يا علت مهمتر ديگه اي؟)
فكر كنم تموم شد.
1:در علم نجوم همیشه فرضیه های متعددی مطرح میشه اینکه ماه از زمین جدا شده و به صورت قمر در اطراف زمین گردش میکنه به دلیل اینکه محکمترین فرضیه بود تا امروز مورد قبول بوده و همچنان هم داره روش تحقیق میشه همانطور هم که خودتون فرمودید تاپیکی که اقای کامران در این رابطه زدند میتونه راهنمای خوبی باشه چون امروز باید با قطعیت بیشتری جلو بریم
به عقیده من هم ماه جزیی از زمین بوده و بر اثر شرایط محیطی و برخوردهای سنگین اجرام اسمانی از زمین جدا شده و به دلیل اینکه هر چیزی در فضا اگر رها شه شکل هندسی کروی میگیره ماه هم کروی شکل شده دلیل اینکه سیارات همه کروی هستند(چشم پوشی میکنیم از اینکه کروی کامل نیستند و...)یکی از اساتید نجوم میگفتند بهترین مکان برای ساختن ساچمه های گرد در فضاست چون کروی کامل رو به شما میده ...
2:دقیقا خیر اما تقریبا بلی (سرعت) مدار گردش ماه به دور زمین دایره نیست بلکه بیضوی هست (به قوانین کپلرمراجعه شودر ارشیو تالار موجود است) پس سرعت ماه تغییر میکنه و سرعت گردشش به دور خودش و سرعت گردشش به دور زمین برابر نمیشه (اگر توضیح بیشتری نیاز هست بفرمایید تا ارایه بشه)
من فکر میکنم همیشه ما یک طرف ماه رو میدیدم البته در رابطه با اینکه گفتید یک مقدار از سمت دیگه ماه مشاهده میشه بله تقریبا9% رو میبینیم
3:این سوال باز من متوجه نشدم دقیق:)اما خوب فکر میکنم منظورت اینه که چرا درصد دید ما از سطح ماه فرق میکنه یا ...
خوب در جواب باید بگم که اینجا شما دو حالت داریم شما به عنوان یک فرد تماشاچی از کره زمین (ناظر زمینی)به ماه نگاه میکنی و چون حرکت وضعی و انتقالی اون به نظر شما یکسان میاد همواره یک قسمت از ماه رو مشاهده میکنی+9%از طرف دیگه ماه و اصلا شما متوجه نمیشی که این ماه یک گردش به دور خودش رو هم داره درسته؟از روی زمین نمیتونی گردش کامل ماه به دور خودش رو ببینی
اما اگه شما خارج از کره ی زمین به ماه نگاه کنی میبینی که هم دور خودش میگرده و هم دور کره ی زمین...
شما هرجای کره زمین باشی یک طرف ماه رو فقط میتونی ببینی!:w05:
حالا باز هم دوستان پاسخ بدن جواب ها کامل شه اگر جایی هم اشتباه گفتم حتما بفرمایید تا اصلاح شه
با سپاس

jimmi

عضو جدید
سؤالهاي من3 - توضيح1

سؤالهاي من3 - توضيح1

1:
2:دقیقا خیر اما تقریبا بلی مدار گردش ماه به دور زمین دایره نیست بلکه بیضوی هست...
من فکر میکنم همیشه ما یک طرف ماه رو میدیدم البته در رابطه با اینکه گفتید یک مقدار از سمت دیگه ماه مشاهده میشه بله تقریبا9% رو میبینیم
3:این سوال باز من متوجه نشدم دقیق:)...شما هرجای کره زمین باشی یک طرف ماه رو فقط میتونی ببینی!:w05:
حالا باز هم دوستان پاسخ بدن جواب ها کامل شه اگر جایی هم اشتباه گفتم حتما بفرمایید تا اصلاح شه
با سپاس
التبه شما اشتباه نمي گين، اما نميدونم چرا بعضي وقتها حس ميكنم بي ربط هست نسبت به سؤال.(جواب قسمت2 رو تو قسمت3 تكرار و البته كامل كرديد)
(يه توضيح نگارشي كوچولو:ببخشيد من نميدونم ماضي ساده و ماضي نقلي رو چطوري بايد تو نوشته هام برسونم، به جاي آمديد(ماضي ساده) مينويسم: اومديد و به جاي آمده ايد(ماضي نقلي) مينويسم: اومديد)

ببين دوتا موضوع هست:
يكي اينكه چهره ماه يه نوسان كوچولو از نظر ناظر زميني داره (قسمت3 سؤالم). مي خوام ببينم چه چيزايي باعث اين نوسان مي شه. تا اينجا از صحبتهاي شما و سرچهاي خودم تو اينترنت(Wikipedia) من اينا رو فهميـدم:
الف. مدار ماه بيضيه يعني سرعت دورانش كم و زياد ميشه اما سرعت چرخشش دور خودش ثابته(همين باعث ميشه يخده كه تو مسيرش جلو عقب مي افته، به همون اندازه(زاويه اي) يكي از افقهاش محو و اونيكي پيدا ميشه. مثل كسي كه جلوتون ايستاده و سرش رو به چپ و راست مي چرخونه. هر بارش فكر كنم يه ماه طول بكشه)
ب. محور چرخش ماه دور خودش يه زاويه حدود 6درجه با محور دورانش دور زمين داره (اين باعث ميشه تو حالتهاي مختلف (فرضاً تابستون و زمستون كه ميشه) قطبهاي ماه رو كم و زياد ببينيم درست مثل كسي كه روبروي شما ايستاده و هي سرش رو بالا پايين مي كنه و البته هر بارش يكسال طول مي كشه، هرچند تو نصف ماه هم فكر كنم بشه يه اثرايي ازش ديد مخصوصاً اگه وقت Lunar standstill باشه(فارسي اينو نمي دونم ولي همونه كه 18.5سال در اثر حركت تقديمي اتفاق ميوفته!!):confused:.)
ج. يه چيز ديگه هست كه حداقل نسبت به قبليه كوچيكتره(حدود يك درجه هست) و از حركت ما روي زمين(يا با زمين) ناشي مي شه. اول شب ما ماه رو از يطرف زمين مي بينيم. آخر شب از يه طرف ديگه يعني ما حدود يك قطر زمين(اگه رو استوا باشيم) جابجا شـديم. اين يه اثري تو تصوير آسمونِ نزديك(!) ايجاد مي كنه كه بهش مي گن parallax (فارسيش ميشه اختلاف منظر، فكركنم) اثر مهمش اينه كه جاي چيزاي نزديك(مثل ماه و خورشيد و حتي ستاره هاي نزديك) تو پس زمينه آسمون(يعني همون ستاره هاي دوردست) عوض ميشه[لينك]. ميخوايد امتحان كنيد كافيه جلوي يه ساختمون وايستيد و درحاليكه گوشه ساختمون رو تو پس زمينه آسمون نگاه مي كنيد، سرتون رو يه كمي جابجا كنيد. بله گوشه ساختمون تو پس زمينه آسمون در جهت خلاف حركت سر شما حركت مي كنه. و به همون اندازه هم زاويه ديد شما نسبت به ساختمون تغيير مي كنه. اگه به جاي ساختمون ماه رو داشته باشيد، اين اتفاق تو طول يكشب يه اختلاف منظر حدود يك درجه اي رو ايجاد ميكنه.(اين باعث حركت افقهاي ماه به اندازه حدود يك درجه در طول يك شب ميشه. همين اتفاق تو جهت بالا پايين هم ميوفته ولي خفيفتر:surprised:.)
غرض از اين سؤال: يه عكس ديده بودم (از اين به اصطلاح سه بعديها كه قرمز آبيه) كه با استفاده از نوسان چهره ماه گرفته شده بود. مي خوام بدونم ميشه همچين كاري رو تو يه شب انجام داد؟(با دوتا عكس كه اول و آخر شب گرفته شده باشه)؟

خوب اما موضوع دوم: گذشته از همه اين نوسانهاي چهره ماه، آيا اين روي ماه كه ما ميبينيم همون روي ماهيه كه دو سه هزار سال پيش ديده مي شد؟(قسمت2 سؤالم.) يعني آيا يه اختلاف سرعت متوسط بين گردش و چرخش ماه وجود داره كه باعث بشه آروم آروم روي ماه با پشت ماه جابجا بشه؟ (با اجازتون من اسم حركت حركت انتقالي رو گذاشـتم گردش يا دوران و اسم حركت وضعي رو گذاشـتم چرخش)
راستي يه سؤال ديگه پيدا كردم اين كه تموم شه ميرم سراغ بعدي.

آخرین ویرایش:

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
ا
غرض از اين سؤال: يه عكس ديده بودم (از اين به اصطلاح سه بعديها كه قرمز آبيه) كه با استفاده از نوسان چهره ماه گرفته شده بود. مي خوام بدونم ميشه همچين كاري رو تو يه شب انجام داد؟(با دوتا عكس كه اول و آخر شب گرفته شده باشه)؟

خوب اما موضوع دوم: گذشته از همه اين نوسانهاي چهره ماه، آيا اين روي ماه كه ما ميبينيم همون روي ماهيه كه دو سه هزار سال پيش ديده مي شد؟(قسمت2 سؤالم.) يعني آيا يه اختلاف سرعت متوسط بين گردش و چرخش ماه وجود داره كه باعث بشه آروم آروم روي ماه با پشت ماه جابجا بشه؟ (با اجازتون من اسم حركت حركت انتقالي رو گذاشـتم گردش يا دوران و اسم حركت وضعي رو گذاشـتم چرخش)
راستي يه سؤال ديگه پيدا كردم اين كه تموم شه ميرم سراغ بعدي.
فکر میکنم عکس هایی که قرمز ابیه با مادون قرمز گرفته میشه میزان حرارت و...جرم رو نشون میده من اطلاعی ندارم!
من فکر نمی کنم ماه دور بزنه!
چه خوب میشد اگر بقیه هم اینجا شرکت میکردن تو بحثا یا حداقل یک منجم اینجا بود من خودمم خیلی سوال دارم
امیدوارم پاسخ های خوبی دریافت کنید :warn:

jimmi

عضو جدید
سؤالهای من3 - توضیح2

سؤالهای من3 - توضیح2

فکر میکنم عکس هایی که قرمز ابیه با مادون قرمز گرفته میشه میزان حرارت و...جرم رو نشون میده من اطلاعی ندارم!
من فکر نمی کنم ماه دور بزنه!
این دوتا عکس رو ببین. منظورم یه همچین عکساییه: (توضیح کامل+عکسهای بزرگتر-»عکسهای منتخب)
.

راستش یه احساس خوبی بهم دست داد وقتی دیدم دقیقاً همون سه تا موردی که تو پست قبلیم شمرده بودم(الف.ب.ج) تو این سایت[لینک] به عنوان دلایل رخگرد ماه توضیح داده شده:). البته هنوز نخوندمش.
خب تا حالا جواب دوتا قسمت این سؤالم رو گرفتم(تقریباً). فقط موند اینکه تو درازمدت روی ماه بر می گرده یانه(قسمت2سؤالم). اگه جوابشو پیدا کردم خودم جواب می دم. ظاهراً منجم تر از خودمون هیچکی پیدا نمیشه!:razz: