تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

troy_1990

عضو جدید
دوستان عزیز برام یه سوالی پیش اومده , اگه میشه جواب بدین و منو از آنپاست شدید در بیارین : " در هنگام بدست آوردن تابع تبدیل از روی بلوک دیاگرام , آیا من مجاز هستم در حین بدست آوردن تابع تبدیل حلقه بسته صفر و قطب رو باهم خنثی کنم یا نه ؟؟؟ یا یه جور دیگه سوالم رو مطرح کنم " سیستم نا پایدار داخلی هستش ینی چی ؟؟؟ "

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان عزیز برام یه سوالی پیش اومده , اگه میشه جواب بدین و منو از آنپاست شدید در بیارین : " در هنگام بدست آوردن تابع تبدیل از روی بلوک دیاگرام , آیا من مجاز هستم در حین بدست آوردن تابع تبدیل حلقه بسته صفر و قطب رو باهم خنثی کنم یا نه ؟؟؟ یا یه جور دیگه سوالم رو مطرح کنم " سیستم نا پایدار داخلی هستش ینی چی ؟؟؟ "

دوستن عزیز ببین هنگامی که شما تابع تبدیل یه سیستمو بدست میاری ممکنه یه حالت چاش برانگیز پیش بیاد و اون چیه ؟؟!! مثلا توی مخرج سیستم قطب ناپایدار داری که اتفاقا همچین صفری هم توی صورت هستش و اینا با هم ساده میشند و یعنی شما مجاز به انجام این کار هستید ولی نکت هیا که هستش این سیستم در حال حاظر یه سیستم BIBO هستش یعنی تابع تبدیلش تمام قطباش سمت چپی هستش و پایداره (البته اگه روی محور jw هم قطب ساده بمونه بعد ساده سازی سیتم پایدار مرزی هستش..بگزریم..) ولی همین سیستم از نظر داخلی ناپایداره چرا که بررسی پایداری داخلی سیتم بدون ساده سازی باید انجام بشه.
..
.
امیدوارم جواب سوالتون روگرفته باشید و دی انپاست شده باشید.

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اگه امکان داره این سوالات رو حل کنید

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    16.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 3.jpg
    3.jpg
    16.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
یه سوال :دی
من الان فصل 7 کتاب امین رضایی هستم . چون این 2-3 فصل آخر خیلی طولانیه . به نظرتون تست هاشو دسته بندی کنم خوبه ؟؟ مثلا برای فصل 7 تا سر خطا بخونم تست های مربوط به اونو بزنم بعد از خطا تا آخرش بخونم و تست های مربوط به خطا بزنم ؟؟

Paydar91

کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
یه سوال :دی
من الان فصل 7 کتاب امین رضایی هستم . چون این 2-3 فصل آخر خیلی طولانیه . به نظرتون تست هاشو دسته بندی کنم خوبه ؟؟ مثلا برای فصل 7 تا سر خطا بخونم تست های مربوط به اونو بزنم بعد از خطا تا آخرش بخونم و تست های مربوط به خطا بزنم ؟؟

دوست من به نظر من اگه بخوای خیلی وقت بزاری که تست ها رو تفکیک کنی شاید بهتر باشه این کارو نکنی وزیاد وقتتو هدر ندی...
مثلا اگه کتاب اقای تقوی رو میداشتی میرفتی از روی اون سراغ تست ها وقتت گرفته نمیشد چون اون جا جدا هستش و فقط یه راست تست میزدی...
فکر نمیکنم زیاد فرقی داشته باشه...هر جور خودت از نظر روحی راحت تری...

EECi

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
اگه امکان داره این سوالات رو حل کنید
سلام
در سوال مربوط به جدول راوث ، ابتدا باید ببینید چند قطب متقارن دارید؟ در اینجا 4 قطب متقارن می بینیم . پس سطر سوم( s با توان سه ) سطر صفر خواهد بود . در بین این 4 ریشه متقارن یک ریشه سمت راست وجود دارد پس یک تغییر علامت از سطر چهار به بعد باید داشته باشیم.
همانطور که باید بدانید ، معادله مشخصه از ضریب معادله کمکی در معادله مربوط به قطب های غیرمتقارن بدست می آید .
پس با توجه به جدول راوث می توانیم حدس بزنیم سطر پنجم و چهارم ( با توان های s چهار و پنج) مربوط به معادله قطب های غیر متقارن ( در این سوال فقط قطب c قطب غیر متقارن می باشد ) است
از انجایی که این قطب سمت راست است پس باید یک تغییر علامت در یکی از این دو سطر ببینیم . با توجه به 2 قطب سمت راست ، باید فقط یک عدد منفی در بین x داشته باشیم که بهترین مکان برای این عدد منفی سطر چهارم است چون هم مربوط به معادله کمکی است و هم معادله ریشه های غیر متقارن.
با این حساب الزاما گزینه 2 باید درست باشد

و سوال دیگر شما
ابتدا با استفاده از شرایط پایداری ( شرط لازم و کافی )ببینید کدام a و k در شرایط مربوط به پایداری صدق می کند ( با استفاده از جدول راوث)
گزینه یک یا 4 درست خواهد بود احتمالا
و بعد خطا را به ازای ورودی سیستم و ورودی نویز حساب کنید .
موفق باشید

sanijoon

کاربر ممتاز
سلام
در سوال مربوط به جدول راوث ، ابتدا باید ببینید چند قطب متقارن دارید؟ در اینجا 4 قطب متقارن می بینیم . پس سطر سوم( s با توان سه ) سطر صفر خواهد بود . در بین این 4 ریشه متقارن یک ریشه سمت راست وجود دارد پس یک تغییر علامت از سطر چهار به بعد باید داشته باشیم.
همانطور که باید بدانید ، معادله مشخصه از ضریب معادله کمکی در معادله مربوط به قطب های غیرمتقارن بدست می آید .
پس با توجه به جدول راوث می توانیم حدس بزنیم سطر پنجم و چهارم ( با توان های s چهار و پنج) مربوط به معادله قطب های غیر متقارن ( در این سوال فقط قطب c قطب غیر متقارن می باشد ) است
از انجایی که این قطب سمت راست است پس باید یک تغییر علامت در یکی از این دو سطر ببینیم . با توجه به 2 قطب سمت راست ، باید فقط یک عدد منفی در بین x داشته باشیم که بهترین مکان برای این عدد منفی سطر چهارم است چون هم مربوط به معادله کمکی است و هم معادله ریشه های غیر متقارن.
با این حساب الزاما گزینه 2 باید درست باشد

و سوال دیگر شما
ابتدا با استفاده از شرایط پایداری ( شرط لازم و کافی )ببینید کدام a و k در شرایط مربوط به پایداری صدق می کند ( با استفاده از جدول راوث)
گزینه یک یا 4 درست خواهد بود احتمالا
و بعد خطا را به ازای ورودی سیستم و ورودی نویز حساب کنید .
موفق باشید
ممنون، خیلی لطف کردین

• Like
واکنش ها: EECi

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود
این q تو فرمول زاویه مجانب و زاویه ورود و خروج چی هست ؟
مثلا تو کتاب نوشته که q=0,1,....,n-m-1
ما بر چه اساسی باید عدد بزاریو جاش ؟؟

CodeCogsEqn.gif

sanijoon

کاربر ممتاز
دورود
این q تو فرمول زاویه مجانب و زاویه ورود و خروج چی هست ؟
مثلا تو کتاب نوشته که q=0,1,....,n-m-1
ما بر چه اساسی باید عدد بزاریو جاش ؟؟

مشاهده پیوست 163187
سلام
نکته خاصی نداره،ابتدا تعداد قطبها رو از تعداد صفرها کم می کنیم تعداد مجانبها بدست می آید.مثلا اگر تعداد مجانب ها 2 تا بود به q دو مقدار صفر و یک میدهیم.

sanijoon

کاربر ممتاز
سلام دوستان
اگه امکان داره این سوال رو حل کنید

پیوست ها

• 2.jpg
    2.jpg
    17.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود
دوستان یه سوال :دی
این 2 مسئله کلیدی مکان هندسی که امین رضایی تو کتاب گفته :دی قابل درک نیست :D
یکی توضیح میده ؟؟ (صفحه 593)

sanijoon

کاربر ممتاز
دورود
دوستان یه سوال :دی
این 2 مسئله کلیدی مکان هندسی که امین رضایی تو کتاب گفته :دی قابل درک نیست :D
یکی توضیح میده ؟؟ (صفحه 593)

سلام من کتاب امین رضایی رو ندارم از روی آریاز دارم میخونم!
ازسوالت عکس بگیر بزار اینجا

pejman-0098

عضو جدید
سلام
كسي ميدونه سوال مكان هندسي سال90 كه بر اساس k از مثبت بينهايت تا منفي بينهايت داده شده چطور حل ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Paydar91

کاربر ممتاز
دوستانی که از روی کتاب پوران پزوهش امین رضایی میخونید
در صفحه ی 18 گفته شده برای این که سیستم از نظر فیزیکی قابل ساخت باشه باید اکیدا سره باشد یعنی درجه ی مخرج از صورت بیش تر باشه به این مفهموم چقدر توجه کردید؟؟ و مفهموم بسیار زیابایی داره که زیاد توی کتاب توضیح داده نشده حتما روش فکر کنید؟؟؟
.
.
در صفحه ی 20 در جدولی به ازای ورودی های مختلف شرط پیوستگی داده شده ؟؟ کسی اونا رو اثبات کرده ایا؟؟ اگه کسی خودش بفهمه باید برای اثبات چیکار کنه اون مثال های پایین صفحه رو چشمی حل میکنه!!!!!
منتظر پاسخ هایتان هستم....

sanijoon

کاربر ممتاز
در صفحه ی 18 گفته شده برای این که سیستم از نظر فیزیکی قابل ساخت باشه باید اکیدا سره باشد یعنی درجه ی مخرج از صورت بیش تر باشه به این مفهموم چقدر توجه کردید؟؟ و مفهموم بسیار زیابایی داره که زیاد توی کتاب توضیح داده نشده حتما روش فکر کنید؟؟؟
.
.
در صفحه ی 20 در جدولی به ازای ورودی های مختلف شرط پیوستگی داده شده ؟؟ کسی اونا رو اثبات کرده ایا؟؟ اگه کسی خودش بفهمه باید برای اثبات چیکار کنه اون مثال های پایین صفحه رو چشمی حل میکنه!!!!!

ازسوالت عکس بگیر بزار اینجا تا جواب بدم

Paydar91

کاربر ممتاز
ازسوالت عکس بگیر بزار اینجا تا جواب بدم

سلام...ممنون..
دوست عزیز من واسم این سوال نبود ولی میدونم اینو خیلی ها از روی کتاب متوجه نمیشند ....گفتم به بحث بپردازیم...من خودمم از ین جا یاد گرفتم ...
توی اریاز هم فکر کنم همون فصل اول گفته شده...

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
.
تابع تبدیل که ما بر اساس اون میگیم سیستم اکیدا سره هست از تبدیل لاپلاس ناشی شده.
تبدیل لاپلاس هر تابع در s به سمت بی نهایت صفر میشه
حالا اگه یه سیستم داشته باشیم که تابع تبدیلش اکیدا سره نیست در s به سمت بی نهایت صفر نمیشه.(یا میشه عدد یا میشه بی نهایت)
چون این اتفاق با خود تبدیل لاپلاس منافات داره و تبدیل لاپلاس در مورد توابع حقیقی هست پس میشه فهمید که یک سیستم حقیقی هم باید درش این قضیه که تبدیل لاپلاس در بینهایت میشه صفر صدق کنه.
والا من تا حالا به این قضیه فکر نکرده بودم .چون از رو جهش میخونم و اونجا هم فقط به صورت یک تذکر گفته که یک سیستم حقیقی حتما اکید سره هست.
الانم که دارم اینو میگم مطمئن نیستم ولی فکر کنم این قضییه هم بی ربط نباشه.
در مورد سوالاتون تو تایپیک مدارهم من کتتب رو دادم دست یکی از بچه ها تا شب میارش اگه دیدم سوال رو نگاه میکنم ببینم که چی به چی هست اگه بلد بودم که میگم اگه بلدم نبودم منتظر میمونم که شما و یا بقیه دوستان بگن
یا علی

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
یه مشکلی چند روزه ذهن منو مشغول کرده :دی
تو فصل مکان . مثلا یه سیستم حلقه بسته داده . بعد برای حلش گفته باید تبدیل کنیم به فرم مکان هندسی .
تو خود کتاب امین رضایی خیلی کم توضیح داده در مورد فرم مکان . و اینکه اصلا چرا باید این کارو بکنیم . در حالی که تو مثالهای مشابه این کار انجام نمیشه .

پیوست ها

• CodeCogsEqn (1).gif
    CodeCogsEqn (1).gif
    963 بایت · بازدیدها: 0

sanijoon

کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
تو فصل مکان . مثلا یه سیستم حلقه بسته داده . بعد برای حلش گفته باید تبدیل کنیم به فرم مکان هندسی .
تو خود کتاب امین رضایی خیلی کم توضیح داده در مورد فرم مکان . و اینکه اصلا چرا باید این کارو بکنیم . در حالی که تو مثالهای مشابه این کار انجام نمیشه .
سلام
برای رسم مکان حتما باید تابع تبدیل حلقه باز را داشته باشیم.وقتی تابع تبدیل را بصورت حلقه بسته دادند ابتدا باید تابع تبدیل حلقه باز را محاسبه کنیم.در این مثال معادله مشخصه حلقه بستهs^2+s(k+1)+k
می باشد.(در یک تابع تبدیل حلقه باز نرمال،k بصورت مستقل از جملات s و بصورت یک ضریب کاملا جدا و مستقل در صورت کسر ارائه می گردد. اگر تابع تبدیل را طوری دادند که k بصورت عبارتها و ضرایب مختلف در جملات s بکار رود باید اول تابع تبدیل را به فرم نرمال آن مرتب کنیم.

s^2+s(k+1)+k = s^2+k(s+1)+s = 1 + k(s+1)/s^2+s = 1+GH ------->> GH = k(s+1)/s^2+s

GH بدست آمده تابع تبدیل حلقه باز می باشد و تحلیل مکان هندسی را باید روی این انجام داد.

Mr.Perfect

عضو جدید
.

بنده هنوز کنترل را شروع نکردم اما استدلال من میگه باید ربطی به پهنای باند هم داشته باشه
چون در کسرهای هم درجه صورت و مخرج و یا کسرهایی که صورت درجه بیشتر دارد...پس از ساده سازی کسر عباراتی چون a و یا as+... ظاهر میشود که از یک طرف طیف فرکانسی انها به ازای تمام فرکانس ها وجود داره و پهنای انها نامحدوده که در عمل همچین سیستمی نداریم(پهنای باند نامحدود)...

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان

درود:gol:
اصلا رسم مکان ریشه یعنی رسم نحوه جابجایی ریشه های تابع f در معادله 1+kf با تغییرات k
تو مثالای دیگه احتمالا خودش به همین فرم استاندارد هست برا همین تبدیل نمیکنه
................................................
من کتابو الان ندارم
ولی 7 تا قانون بود که باید رعایت میکردیم برای مکان ریشه ها که اولینش همین بود که به فرم استاندارد نوشته بشه.
این پی دی افا رو هم میذارم چون دقیقا قانون بندی کرده تو ذهن ادم میمونه شاید کمکی باشه.
اخه بعضی کتابا اومدن برای هر چیزی یه فرمول درست کردن که بعضیاش غلطه...
حتی همین زاویه ورود خروج از رو شرط زاویه بدست میاد.
اینجا تو این پی دی اف ها فرض میکنه قطب یکم حرکت کرده و جابجا شده ولی خیلی کم و یه زاویه براش فرض میکنه (تتا) و بعد شرط زاویه رو براش مینویسه و زاویه رو بدست میاره. اگه از این راه برین اصلا گیج نمیشین اخه من خودم از رو هر کتاب که میخوندم یه فرمول نوشته بود همش قاطی میکردم

مشاهده پیوست lec16_control.pdf
مشاهده پیوست lec17_control.pdf

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثلا تو این 2تا صورت سوال کدوما باید به فرم مکان تبدیل بشه ؟؟

مکان هندسی سیستم زیر را برای تغییرات مثبت K رسم کنید .

1111.jpg

==========
مشکله دیگه ای که دارم اینه که نمیتونم معادله مشخصه سیستمهای به شکل زیر که فیدبک کسری دارن بنویسم .

003.jpg

آخرین ویرایش:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثلا تو این 2تا صورت سوال کدوما باید به فرم مکان تبدیل بشه ؟؟

مکان هندسی سیستم زیر را برای تغییرات مثبت K رسم کنید .

مشاهده پیوست 164029

==========
مشکله دیگه ای که دارم اینه که نمیتونم معادله مشخصه سیستمهای به شکل زیر که فیدبک کسری دارن بنویسم .

مشاهده پیوست 164030

سمت چپی رو باید به فرم استاندارد تبدیل کنید یعنی به صورت 1+kf(s)
با استفاده از فرمول میسون تابع تبدیلش بدست میاد که مخرجش میشه معادله مشخصه..

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سمت چپی رو باید به فرم استاندارد تبدیل کنید یعنی به صورت 1+kf(s)
با استفاده از فرمول میسون تابع تبدیلش بدست میاد که مخرجش میشه معادله مشخصه..

خوب مگه 2تاشون حلقه بسته نیستن؟ پس چجوری تشخصی میدیم کدوم باید تبدیل بشه ؟؟
خیلی بد توضیح داده کتاب در مورد این فرم مکان . من که چیزی نفهمیدم :|
در مورد دومی هم از میسون میرم ولی همیشه جوابام اشتباه هست . البته فقط در مورد اینجور سیستمها . که فکر کنم مشکلات محاسباتیه

آخرین ویرایش:

sanijoon

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 164247
منظور این سئوال چیه ؟ اگه ممکنه حلش کنید...

سلام

y(s)/R(s) = (s-1) / (s+1) ----->> sy + y = sR - R

dy(s)/dt + y(0) + y(s) = dR(s)/dt + R(0) - R(s)

R(t) = e^t فرض كنيم ----->> dy(s)/dt + y(0) + y(s) = e^t + 1 -e^t = 1

y(s) = 0 و چون درصورت سوال گفته شده ------->> y(0) = 1 گزينه 1

Dashpot

عضو جدید
سلام

y(s)/R(s) = (s-1) / (s+1) ----->> sy + y = sR - R

dy(s)/dt + y(0) + y(s) = dR(s)/dt + R(0) - R(s)

R(t) = e^t فرض كنيم ----->> dy(s)/dt + y(0) + y(s) = e^t + 1 -e^t = 1

y(s) = 0 و چون درصورت سوال گفته شده ------->> y(0) = 1 گزينه 1
سلام.گزینه 3 درسته.
ورودی شرایط اولیه نداره.پس R(0) را ننویسید.بقیه راه حل درسته چون Y(S) صفره یعنی Y(t) صفره که قرار دادن لاپلاس گزینه 3 معادله درست در میاد.
پایدار باشید. . . .

Paydar91

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 164247
منظور این سئوال چیه ؟ اگه ممکنه حلش کنید...

سلام.گزینه 3 درسته.
ورودی شرایط اولیه نداره.پس R(0) را ننویسید.بقیه راه حل درسته چون Y(S) صفره یعنی Y(t) صفره که قرار دادن لاپلاس گزینه 3 معادله درست در میاد.
پایدار باشید. . . .

بله دوست عزیز گزینه صحیح همون طور که شما گفتید سه هستش...
این تست 92 هستش که خیلی ها نزدند...
.
.
دوستان کسی میتونه حلش کنه بدون جایگذاری گزینه ؟؟؟

بالا