تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

Dashpot

عضو جدید
گرچه صحبت آقاي Dashpot كاملا معقول و صحيحه ولي من فكر ميكنم اينجوري خيلي تست ساده ميشه! از تستهايي كه طراح چند سال اخير ميده ميشه فهميد كه آدم بسيار باهوش و زيركيه و بعيده كه انقدر ساده سوال بده... منظور من اينه كه حتي اگه فرض كنيم طراح به گزينه يك، "فرض حركت قطبها به چپ" رو هم اضافه بازم گزينه يك نادرست بود!

در مورد صحبت آقا نويد هم به نكته خوبي اشاره كردن. من هم كد زير رو نوشتم كه توش 2تا سيستم c,d هست كه c از d سريعتره
کد:
[LEFT][SIZE=3]sysc = zpk([-10],[-10 -50],1)
stepinfo(sysc)
sysd = zpk([-10],[-20 -90],1)
stepinfo(sysd)
[/SIZE]
[SIZE=3]
[/SIZE][/LEFT]

زنده باد آقا نويد و آقاي Dashpot كه انقدر باحال سوالو حل كردن
:)

یه نکته هم در مورد گزینه 3 بگم. اضافه شدن فیدبک سرعت در حقیقت چون باعث افزایش درجه مخرج ess میشه (یا صفر شدن kv) خطا رو بینهایت میکنه و بنابراین کاهش نمیده.

بعنوان سوال بعد، سوال 56
رو مطرح میکنم که فرض سوال ناقص بود و بهمین خاطر از کنکور حذف شد. فرض کنید u سیگنال ورودی به بلوک G باشه و سعی کنید پاسخ سوال رو پیدا کنید

اصلاح شده:
سلام؛
از شما تشکر میکنم که سوال قرار میدین همچنین ازتون انتقاد می کنم که زود میرین سراغ سوال بعد بذارین حداقل10-5 تا از بچه ها بیان نظر بدن به سوال فک کنن.اگه می خوان مطالعه ای داشته باشن انجام بدن وسعی کنند سوال رو حل کنند اینجوری یه سری خدای نکرده ناامید نمیشن.به مرور 12 تا رو تحلیل می کنیم.پیشنهاد من اینه حداقل یک هفته بین هر سوال فاصله باشه.(البته به بزرگواریتون ببخشید)
در مورد گزینه 1 سوال قبلی باید حتی اگه بخواد قطب ها به سمت چپ هم برند باز هم به شرطی درسته که بگه در فرکانس ثابت.(یعنی تو یه فرکانس مشخص)اگه کتاب نایس(فصل 4) رو نگاه کنید دقیقاً دو نمودار رو با هم مقایسه کرده با دور شدن قطب ها در فرکانس ثابت سرعت پاسخ افزایش می یابد.توجهتون را به شکل زیر که از نوشته های دکتر کورش کیانی هست جلب می کنم:
توجه:for a given frequency

Response.jpg
همچنین می خوام از آقا نوید تشکر کنم که اولین کسی که رفتن قطب ها به سمت راست را در ذهنم ایجاد کرد،ایشون بودند و در مورد نکتشون هم به نظر من اصلاً صفر مورد بحث اینجا نیست.ما فاصله از مبدا تا قطب را میگیم "زتا امگا ان" و زمان نشست (عکس سرعت پاسخ)را با معیار 2 درصد خطا 4 تقسیم بر "زتا امگا ان" یعنی در فرکانس ثابت و مشخص اگه قطبها از محور دور بشن(به چپ برند) ts کم شده و سرعت افزایش می یابد.درست میگم آقا نوید گل؟
اما سوال: - ( با توجه به اینکه گزینه 2 توسط سازمان سنجش گزینه صحیح اعلام شده)
یه چیز مسلم اینه که در فرکانس ثابت زتا و اورشوت نسبت عکس دارند؛چجوری ممکنه گزینه 2 درست باشه ؟
جواب:زتا کم بشه یعنی در جهت عکس زتا امگا ان که فاصله از قطب در چپ از محور هستش حرکت کنیم که یعنی به راست بریم!

POLES.jpg
پس "ممکن است"2 جمله تو دلش هست که مختصرش کرده و از کلمه ممکن استفاده کرده:
1- در فرکانس ثابت(مشخص)چون در این حالته که زتا با اورشوت نسبت عکس پیدا میکنند.البته فک کنم!درسته؟
2- حرکت قطب ها به سمت راست.
در آخر از دوستان خواهش می کنم وقت بذارن،نظر بدن و تحلیل کنند،اشتباهات همو بگیم و دانشمون رو گسترش بدیم.تو این سوال من تا اینجا رسیدم ممکنه نکات دیگری داشته باشه که بقیه میتونن یاد بدن.پس فرصت بدیم.
با تشکر.

آخرین ویرایش:

Dashpot

عضو جدید
گرچه صحبت آقاي Dashpot كاملا معقول و صحيحه ولي من فكر ميكنم اينجوري خيلي تست ساده ميشه! از تستهايي كه طراح چند سال اخير ميده ميشه فهميد كه آدم بسيار باهوش و زيركيه و بعيده كه انقدر ساده سوال بده... منظور من اينه كه حتي اگه فرض كنيم طراح به گزينه يك، "فرض حركت قطبها به چپ" رو هم اضافه بازم گزينه يك نادرست بود!

در مورد صحبت آقا نويد هم به نكته خوبي اشاره كردن. من هم كد زير رو نوشتم كه توش 2تا سيستم c,d هست كه c از d سريعتره
کد:
[LEFT][SIZE=3]sysc = zpk([-10],[-10 -50],1)
stepinfo(sysc)
sysd = zpk([-10],[-20 -90],1)
stepinfo(sysd)
[/SIZE]
[SIZE=3]
[/SIZE][/LEFT]

زنده باد آقا نويد و آقاي Dashpot كه انقدر باحال سوالو حل كردن
:)

یه نکته هم در مورد گزینه 3 بگم. اضافه شدن فیدبک سرعت در حقیقت چون باعث افزایش درجه مخرج ess میشه (یا صفر شدن kv) خطا رو بینهایت میکنه و بنابراین کاهش نمیده.

بعنوان سوال بعد، سوال 56
رو مطرح میکنم که فرض سوال ناقص بود و بهمین خاطر از کنکور حذف شد. فرض کنید u سیگنال ورودی به بلوک G باشه و سعی کنید پاسخ سوال رو پیدا کنید

در مورد این سوال هم راهنمایی: (u(t را به گفته دکتر شیرین آبادی معمولا قبل از plant میگیرن که ایشون بعد کنکور محل دقیقش را که همون قبل از plant هست را گفتند.اگه کسی به سوالات سالهای قبل ارشد 91 یادکتری توجه خاص کرده باشه فهمیده که باید قبل از plant در نظر بگیره(به سوالات سال قبل)نگاه کنید...
راهنمایی دوم:به مقدار نهایی دوسیگنال توجه کنید که چند شدند و از قضیه مقدار نهایی استفاده کنید.به نظرتون مقدار اولیه سیگنال ها هم چیز خاصی نشون می دهند؟
با تشکر و آرزوی موفقیت

Dashpot

عضو جدید
من با فصل مدل سازی سیستمهای مکانیکی خیلی مشکل دارم، مخصوصا در تشخیص جهت جابجایی( x1-x2 یا x2-x1).پیشنهاد شما چیه؟حذفش کنم؟
سلام.هرجا به مشکل خوردی،یه جوری سعی کن حلش کنی.منم امسال مکانیکی ها رو نخوندم و اولین سوال مکانیکی بود.
مشکلاتت رو حل کن که سرجلسه شکه نشی.

mohsen067

عضو جدید
حل پارامتري هم تغييري در اصل ايرادي كه من وارد كردم ايجاد نميكنه. مثلا با همين روش حلي كه شما گفتيد، بايد بقول شما a از مجموع b و c بزرگتر باشه وتا نمودار مكان ريشه ها بهم نريزه. ولي دليلي كه براي اين شرط مطرح ميكنيد قابل قبول نيست چون مثلا در گزينه هاي 2 و 4 كه يكي از ريشه ها همواره طرف راست صفحه s نيست كه بتونيم بگيم يكي از ريشه ها همواره ناپايداره! در مورد اساتيد هم فكر كنم بي دقتي كردند! مثلا حل يكي از اساتيد رو كه نگاه ميكردم حتي دقت نكرده بود كه فركانسهاي كات-آف بايد در رنج 1 تا 10 باشند چه برسه به اين نكته. حتي يه نكته ديگه هم كه از چشم اساتيد! جا مونده بود اين بود كه جهت فلشهاي RL در اين سوال در جهت "افزايش" k نيست! دوباره به نمودار RL نگاه كنيد!

مشكل دانشجوها اين هست كه هميشه دنبال راههاي تستي هستن درحاليكه براي تخمين فرمت دقيق تابع سرراسترين روش استفاده از روشهاي تشريحي و "ترسيمي" هست! حالا كسي ميتونه تخمين دقيقتري از تابع مطرح شده ارايه كنه؟!

آيا ميدونستيد تخمين دقيق تابع شبكه از پاسخ فركانسي يكي از مهمترين و practicalترين كارهاييه كه در صنعت بايد انجام بشه!

از نحوه برخوردتون با سوالات بسیار خوشحالم ، از تحلیل کردن و بحث کردن هم بسیار لذت میبرم
من این سوال را با دیدگاه خودم حل کردم ، ان شرطی که شما میگویید قابل قبول نیست را هم اثبات کرده ام که باید باشد تا مکان ریشه های داده شده و پاسخ فرکانسی داده شده درست در بیایند
در مورد اینکه تابع تبدیل حلقه باز را حدس بزنیم ، فکر نمیکنم با دست خالی بتوانیم مقادیر a, b , c را تشخیص دهیم !
این حل بنده ، امیدوارم مفید واقع شود :
http://www.uploadtak.com/images/f4632_1.jpg
ادامه سوال
http://www.uploadtak.com/images/l36_2.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
امیدوارم حالتون خوب باشه
برا کنترل کتاب جهش چطوره؟
اقای محمدرضا متدین چاهه نوشته اش
ممنون که راهنمایی میکنید.

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
امیدوارم حالتون خوب باشه
برا کنترل کتاب جهش چطوره؟
اقای محمدرضا متدین چاهه نوشته اش
ممنون که راهنمایی میکنید.

کتاب جهش به نظر من خوبه ولی با امین رضایی و تقوی قابل مقایسه نیست...ولی توش میشه تک و توکی نکات جالبی وقشنگی رو دراورد....ارزش خریدن نداره...مثلا بعد تسلط هر فصل بعد امین رضایی و تقوی ادم اونو از کتاب خونه بگیره یه نگاه بهش بندازه ضرر نداره...

Joe_Bel

کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام پاسخ سوالا
1=1
2=1
3=1
4=2
5=1
6=4
7=2
8=3
9=3
10=4
11=3
12=1
در مورد هر سوال مشکل داشین مطرح کنید در خدمتم

آخرین ویرایش:

pixel50

عضو جدید
سلام joe-bel دست درد نکنه جواب تشریحی رو هم بزار - من تازه شروع کردم کنترل می خونم برای ارشد تو دانشگاه یه چیزی به نام درس کنترل پاس کردیم بعد خدمتم اون یه زره هم یادمون رفته اگه بتونی راهمناییم کنی خیلی ممنون میشم

Dashpot

عضو جدید
سلام پاسخ سوالا
1=1
2=1
3=1
4=2
5=1
6=4
7=2
8=3
9=3
10=4
11=3
12=1
در مورد هر سوال مشکل داشین مطرح کنید در خدمتم
سلام.با تشکر از شما سوال 1 گزینه 1 هم غلطه .
ab- در مخرج از کجا اومده؟
این دو حلقه مجزا از هم نیستند.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام.با تشکر از شما سوال 1 گزینه 1 هم غلطه .
ab- در مخرج از کجا اومده؟
این دو حلقه مجزا از هم نیستند.
سلام
تقریبا یه شکلی شبیه (و) البته قرینه اش هستش، که حلقه خارجی رو دقت کنبد مشاهده می کنید
در صورت اشتباه
a-3
درستش
بله صورت اشتباه نوشتم سه منهای a هستش که a- جا مونده
برای جواب تشریحی چشم فردا میزارم غصه دانشگاه رو هم نخورید من هم اینجا کنترل یاد گرفتم به لطفا بچه ها مخصوصا آقا محسن ، آقا مهران و ...

pixel50

عضو جدید
job_bel میگم این مبحث مکانیکی رو از کجا گیر بیارم بخونم من کتاب تقوی کنی دارم چیز به خصوصی نگفته در این مورد

Joe_Bel

کاربر ممتاز
job_bel میگم این مبحث مکانیکی رو از کجا گیر بیارم بخونم من کتاب تقوی کنی دارم چیز به خصوصی نگفته در این مورد

من شخصا از کتاب اوگاتا یاد گرفتم ، والا من هنوز کتابهای کنکوری کنترل هیچ وقت ندیدم اما از بچه ها یه نگاهی کردم کلا کتاب رضایی و تقوی کتاب خوبی هستند
اگر کتاب اوگاتا رو از جای پیدا نکردید (بخاطر هزینه بالا نخرید) بگید یه مثالهای از اون قسمت ها و توضیحاتی میدم کلا فصل راحتیه

اینم از جواب تشریحی آزمون

http://s4.picofile.com/file/7815389137/Scan1.pdf.html

Joe_Bel

کاربر ممتاز
تشکر ویژه از joe_bel جان
خواهش میکنم دوست عزیز
در ضمن دکمه تشکر گذاشته شده است میتونید استفاده کنید
در حل این سوال مشکل دارم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
http://www.uplooder.net/img/image/21/2e51b05d553038a51fad87378808bd19/question_17.JPG
شما اگر حلقه بسته رو بدست آورید بعد s رو صفر کنید در واقع همون بهره دی سی برابر 4 خواهد شد پس گزینه 1 و 4 درست هستش
خوب اگر مکان ریشه ها رسم کنید چون گفته k به اندازه کافی بزرگ هستش ، ما سه ریشه حقیقی منفی داریم پس گزینه 4 درست است

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی منظورم اینکه نمی دونم چرا 40 به 4 تبدیل میشه ؟

سلام
چون باید اول به فرم ثابت زمانی بنویسین بعد ساده کنین یعنی بهره دی سی رو باید در نظر بگیرین اول به جای s+10 بذارین 0.1s+1)*10 ) بعد ساده کنین اون 10 با 40 بالا ساده میشه:gol:

pixel50

عضو جدید
خوب بعدش (0.1s+1) چه جور حذف کنیم تابع تبدیل تقریبی مون مگه نمیشه 4 تقسیم بر (s(s+2

.V A H I D.

عضو جدید
کسی در مورد بدست آوردن تابع تبدیل از رو بلوک دیاگرام یا نمودار گذر از روش عددی اطلاع داره؟(توضیح کامل)
من تو خیلی از سوالا به جواب نمی رسم!

EECi

مدیر بازنشسته
با سلام لطفا در حل این مثال کمک کنید
http://uploadtak.com/images/s34_question30.jpg
نمی دونم تعریف الن a بر b یعنی چی بیشتر این تعریفه رو برام توضیح بدین پیشاپش متشکریم
سلام
مقادیر aوb همان مقادیر جهش نسبی( اورشوتovershoot) هست
درصد اورشوت به اینصورت نشان داده میشه:

فرض کنید یه توپ رو به طرف بالا پرتاب می کنید ، از ارتفاع لحظه پرتاپ( در زمان صفر) تا بالاترین ارتفاع ممکن (در peak time اول) به مقدار ماکزیمم جهش ، معروف است ، اگر معیار رسیدن توپ از rise time به peak time باشد ، این تغییر ارتفاع بین این دو زمان را جهش نسبی می نامند

باید دقت کنید هر اکسترمم ( ماکزیمم یا مینیمم ) که در زمان های peak اتفاق می افتد یک ضریب به توان مقدار نمایی اضافه می کند

مثلا در peak سوم ، یک عدد 3 در کنای "سای پی" ضرب می شود
بعدش این مقادیر رو بجای aوb قرار بدید و سوال رو ساده کنید تا گزینه درست بدست بیاد
;)

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
من رشتم قدرته و تو درس کنترل خطی ضعف دارم، یه نفر لطف میکنه برام مفهوم LHP و RHP رو بگه؟ مثلا وقتی میگن ریشه مختلط در LHP یا RHP منظور چیه؟ خیلی ممنون میشم اگه زود جواب بدید.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من رشتم قدرته و تو درس کنترل خطی ضعف دارم، یه نفر لطف میکنه برام مفهوم LHP و RHP رو بگه؟ مثلا وقتی میگن ریشه مختلط در LHP یا RHP منظور چیه؟ خیلی ممنون میشم اگه زود جواب بدید.

سلام
تو صفحه مختلط یه محور حقیقی داریم یه محور موهومی
سمت چپ محور موهومی رو میگن LHP
سمت راست محور موهومی رو میگن RHP
ریشه مختلط در LHP‌ یعنی یه ریشه سمت چپ محور موهومی (محور عمودی)

بالا