تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان:
یه سوال ؟اگه سطر
s^9
در جدول راث صفر بشه یعنی 10 ریشه متقارن داریم
اگه از این ریشه ها 3 جفتش رو هم بیفته روی محور موهومی (یعنی 6 قطب)(3 تا بالا 3 تا پایین)
و 2 جفت دیگش هم رو همین محور بیفته(یعنی 4 قطب) (2 تا بالا 2 تا پایین) اما با اون 3 جفت فرق کنه
اون وقت کدوم سطرها بعد اس9
صفر شدن ؟؟؟؟
اگر S^9 صفر شه 4جفت ریشه متقارن داریم
در سطرهای بعدی فقط در سطرهای فرد صفر داریم یعنی 3 یا یک نمیتونی بگی کدوم، باید جدولو ادامه بدی یا ریشه هارو پیدا کنی با معادله کمکی

hts

عضو جدید
اگر S^9 صفر شه 4جفت ریشه متقارن داریم
در سطرهای بعدی فقط در سطرهای فرد صفر داریم یعنی 3 یا یک نمیتونی بگی کدوم، باید جدولو ادامه بدی یا ریشه هارو پیدا کنی با معادله کمکی

ss.jpg

اگه ریشه ها این مدلی باشه کدووم سطر ها تو جدول صفر نیستن
s1
s3
s5
s7
s9
فقطم همین شکلو داده بدون معادله؟؟؟؟؟؟؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 126776

s1
s3
s5
s7
s9

سوالو از کجا آورید؟ یهو کلشو میزاشتی دیگه
S^9 میشه چون 7 که حتما صفره چون 3 جفت ریشه متقارن داریم بعد از 7 هم باز دو سطر صفر داریم که 5 و 3 میشه 1 هم صفره مربوط به ریشه های چپ و راست
البته بدون هیچ یک از اینا میتونیم بگیم چون 6 ریشه متقارن داریم بزرگترین سطر صفرمون همون 7 میشه پس 9 دیگه صفر نیست

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: hts

hts

عضو جدید
سوالو از کجا آورید؟ یهو کلشو میزاشتی دیگه
S^9 میشه چون 7 که حتما صفره چون 3 جفت ریشه متقارن داریم بعد از 7 هم باز دو سطر صفر داریم که 5 و 3 میشه 1 هم صفره مربوط به ریشه های چپ و راست
البته بدون هیچ یک از اینا میتونیم بگیم چون 6 ریشه متقارن داریم بزرگترین سطر صفرمون همون 7 میشه پس 9 دیگه صفر نیست

:confused:
نه ببین کلا 12 تا ریشه داریم خوب

که 10 تاش متقارن نسبت به مبدا

پس حتما سطر اس 9 صفره ((((((((راهیان ارشد :صفحه 109 تعداد ریشه های متقارن =سطری که صفره + 1))))))))

حالا من میگم چون سه جفت رو هم افتادن پس یعنی یه ریشه سه بار تکرار شده و سه سطر با هم صفر هستن(حالا کدوما دیگه نمیدونم)

از اون طرف چون 2 تا ریشه دیگه رو هم افتادن پس دو سطر صفر هستند

حالا یکی بگه کدوما صفره؟؟؟؟؟؟

این تمرین کنترل رو یکی اوومد گفت میتونی واسم حلش کی که منم ...:cry:

mohsen067

عضو جدید
سلام دوستان:
یه سوال ؟اگه سطر
s^9
در جدول راث صفر بشه یعنی 10 ریشه متقارن داریم
اگه از این ریشه ها 3 جفتش رو هم بیفته روی محور موهومی (یعنی 6 قطب)(3 تا بالا 3 تا پایین)
و 2 جفت دیگش هم رو همین محور بیفته(یعنی 4 قطب) (2 تا بالا 2 تا پایین) اما با اون 3 جفت فرق کنه
اون وقت کدوم سطرها بعد اس9
صفر شدن ؟؟؟؟

مشخص است که 5 جفت ریشه متقارن نسبت به مبدا داریم
به سادگی میتوان نشان داد اولین سطر صفر ، سطر اس نه ، دومین سطر صفر ، سطر اس پنج و سومین سطر صفر ، سطر اس یک خواهد بود.

• Like

mohsen067

عضو جدید
مشاهده پیوست 126776

s1
s3
s5
s7
s9

شکل واضحی نیست اگه ان قطب سمت راست و چپ نیز متقارن باشند خوب 6 جفت ریشه متقارن نسبت به مبدا داریم
پس اولین سطر صفر اس 11
دومین سطر صفر اس 5
سومین سطر صفر اس 1 خواهد بود !!
اصلا نیازی به معادله نداریم حتی میشه گفت که تغیر علامت ها نیز در بین کدام سطرها اتفاق افتاده است.!!

• Like

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
شکل واضحی نیست اگه ان قطب سمت راست و چپ نیز متقارن باشند خوب 6 جفت ریشه متقارن نسبت به مبدا داریم
پس اولین سطر صفر اس 11
دومین سطر صفر اس 5
اصلا نیازی به معادله نداریم حتی میشه گفت که تغیر علامت ها نیز در بین کدام سطرها اتفاق افتاده است.!!

اااااااااااا آره من 2k+1 حساب کردم درحالی که 2k-1 درسته!!:cry:

• Like

hts

عضو جدید
اااااااااااا آره من 2k+1 حساب کردم درحالی که 2k-1 درسته!!:cry:

پس اولین سطر صفر اس 11
دومین سطر صفر اس 5

مرسیدوووستان فهمیدم چی شد ;) :gol:

mohsen067

عضو جدید
ببخشید اشتباه شد منظورم همون مثال که گفتید گزینه 1 میشه .
(کاش روشتم می گفتی فکر کنم روی ضریب منفی گزینه یک به این نتیجه رسیدی!
که البته درست هست منم گزینه 1 در اوردم البته با روشی دیگر
حالا اگه تو گزینه اخر در صورت اون یک فاکتور درجه اول دیگر که مشابه مخرج نباشه (حذف صفر و قطب نداشته باشیم) اضافه کنیم اون موقع فکر میکنی کدوم درست بود؟
یا اگه بگه میزان فراجهش کدوم گزینه بیشتر است از چه راهی میشه حلش کرد؟)

اساسا روش خاصی وجود ندارد از ریاضیات دبیرستان داریم : نمودار تا زمانی که در حال فروجهش هست دارای شیب منفی است وقتی که به مینیمم خود رسید مشتقش صفر خواهد شد
خوب از همین نکته ساده به سادگی میشه فهمید که گزینه اول پاسخ تست مورد نظر است!

faz123

عضو جدید
اساسا روش خاصی وجود ندارد از ریاضیات دبیرستان داریم : نمودار تا زمانی که در حال فروجهش هست دارای شیب منفی است وقتی که به مینیمم خود رسید مشتقش صفر خواهد شد
خوب از همین نکته ساده به سادگی میشه فهمید که گزینه اول پاسخ تست مورد نظر است!
خوب شما که جواب دادی جواب ریشه متقارن رو هم میدادی دیگه !!!

iQl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال مهم!
تو قسمت حدبهره و فاز واقعا به مشکل خوردم!!
این فرکانس قطع بهره و فاز راکه از روی اندازه تابع بدست میاره چطوری بدون ماشین حساب بدست بیاریم خووووب:confused:

ir_majhool

عضو جدید
من که هرچی تست یا تمرین حل کردم اصلا ماشین حساب لازم نبود بیشتر جوابا طوری هستند که از بس رند هستن که نیاز به ماشین حساب ندارن
مثلا فرکانس بهره ممکنه رایدکال 3 بشه که زاویه فاز ب اون فرکانس میشه 60 درجه چون تانژانت اینورس دادیکال 3 60 درجه هست که اگه اینو از 180 درجه کم کنی حد بهره مثلا میشه 150 درجه

• Like
واکنش ها: iQl

mohsen067

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال مهم!
تو قسمت حدبهره و فاز واقعا به مشکل خوردم!!
این فرکانس قطع بهره و فاز راکه از روی اندازه تابع بدست میاره چطوری بدون ماشین حساب بدست بیاریم خووووب:confused:

با نظر ir_majhool موافقم اصلا نیازی به محاسبات پیچیده نیست و سوالها به گونه ای مطرح میشوند که فوق العاده مفهومی باشند نه اینکه داوطلب را اسیر محاسبات پیچیده ریاضی کنند
حتی سوال شاید به گونه ای باشد که از اگر از روش اصلی ان بخواهیم به ان پاسخ دهیم به تانژانت اینورسها و لگاریتمها و حتی شاید به ریشه معادلات درجه بالاتر از 3 منجر شود که بدون ماشین حساب
و نرم افزار قابل حل نباشند ولی معمولا این سوال با توجه به ویژگی و خواصی که سیستم مورد نظر باید داشته باشد حل میشوند به طور مثال همین تست مکان هندسی پارسال
از خواص جبر متوجه میشویم ریشه های معادله شکست یکی مثبت و دیگری منفی هستند و ...
به همین دلیل میشه گفت درس کنترل یکی از سخترین درسهای موجود در گرایش مهندسی برق است.
----------------------------
حال روشی را برای لگاریتم گیری بدون ماشین حساب در مبنای 10 پیشنهاد میکنم که در درس کنترل بسیار کارساز است هر چند نیازی به این روشها نیست!!
ابتدا اگه عددمون اعشاری بود به صورت یک عدد صحیح ضربدر یک توان منفی انرا نمایش میدهیم (خودمون از دست عدد اعشاری نجات میدهیم و ما برای این کار نیاز به یک عدد صحیح داریم)
خوب حالا لگاریتم دو عدد در حالت ضرب به لگاریم جمع تبدیل میشود و ان قسمت که به صورت توان منفی از 10 می باشد که پاسخش مشخص است
حال باید لگاریتم ان عدد صحیح را بدست بیاریم و سپس با ان جمع کنیم
- لگاریتم یک عدد صحیح : در این روش عدد اول دارای اهمیت زیادی است و کلا لگاریتم گیری را با توجه به عدد اول بر سه قسم می کنیم:
1- عدد اول 1 باشد : [1/(1 - تعداد ارقام)] = لگاریتم (/ همان ممیز است.)
مثلا لگاریم 1234 با توجه به روش گفته شده : تعداد ارقام 4 تا است که منهای یک میشه 3 و بعدشم یه ممیز یک داریم پس باید پاسخ لگاریم به صورت تقریبی 3.1 باشد
پاسخ واقعی لگاریتم 3.09131 می باشد.
اگر دارای اعشار باشد مثلا 12.34 : خوب کار خاصی انجام نمیدیم مینویسیم 1234 ضربدر ده به توان منفی دو و سپس تبدیل لگاریتم ضرب به جمع که میشه 2-3.1=1.1
پاسخ واقعی 1.09131 می باشد.
2- عدد اول می تواند 2 تا 7 باشد : (2 + رقم اول ) / (1 - تعداد ارقام) = لگاریتم در مبنای 10
عدد صحیح 554022 را در نظر بگیرید حال لگاریتم ان میشه : تعدار ارقام 6 عدد است یک واحد کم میشه 5 حال اونطرف ممیز هم میشه پنج به اضافه دو یعنی عدد 7 پس نهایتا پاسخ لگاریتم عدد 5.7 می باشد و پاسخ واقعی ان : 5.7435 که خطای مقدار بدست امده در برابر مقدار اصلی قابل چشم پوشی است. برای حالت اعشاری مثل حالت قبل عمل میکنیم.
3- عدد اول می تواند اعداد 8 و 9 باشد : 9 / (1 - تعداد ارقام) = لگاریتم در مبنای 10
برای مثال عدد 8990012665477745 را در نظر میگیریم حال لگاریتم ان : تعداد ارقام 16 که یک واحد کسر میشه 15 حال اونطرف ممیز هم عدد 9 داریم در نهایت پاسخ تقریبی لگاریتم 15.9 خواهد بود و مقدار واقعی ان : 15.95376 می باشد.

milad mansoury

عضو جدید
با نظر ir_majhool موافقم اصلا نیازی به محاسبات پیچیده نیست و سوالها به گونه ای مطرح میشوند که فوق العاده مفهومی باشند نه اینکه داوطلب را اسیر محاسبات پیچیده ریاضی کنند
حتی سوال شاید به گونه ای باشد که از اگر از روش اصلی ان بخواهیم به ان پاسخ دهیم به تانژانت اینورسها و لگاریتمها و حتی شاید به ریشه معادلات درجه بالاتر از 3 منجر شود که بدون ماشین حساب
و نرم افزار قابل حل نباشند ولی معمولا این سوال با توجه به ویژگی و خواصی که سیستم مورد نظر باید داشته باشد حل میشوند به طور مثال همین تست مکان هندسی پارسال
از خواص جبر متوجه میشویم ریشه های معادله شکست یکی مثبت و دیگری منفی هستند و ...
به همین دلیل میشه گفت درس کنترل یکی از سخترین درسهای موجود در گرایش مهندسی برق است.
----------------------------
حال روشی را برای لگاریتم گیری بدون ماشین حساب در مبنای 10 پیشنهاد میکنم که در درس کنترل بسیار کارساز است هر چند نیازی به این روشها نیست!!
ابتدا اگه عددمون اعشاری بود به صورت یک عدد صحیح ضربدر یک توان منفی انرا نمایش میدهیم (خودمون از دست عدد اعشاری نجات میدهیم و ما برای این کار نیاز به یک عدد صحیح داریم)
خوب حالا لگاریتم دو عدد در حالت ضرب به لگاریم جمع تبدیل میشود و ان قسمت که به صورت توان منفی از 10 می باشد که پاسخش مشخص است
حال باید لگاریتم ان عدد صحیح را بدست بیاریم و سپس با ان جمع کنیم
- لگاریتم یک عدد صحیح : در این روش عدد اول دارای اهمیت زیادی است و کلا لگاریتم گیری را با توجه به عدد اول بر سه قسم می کنیم:
1- عدد اول 1 باشد : [1/(1 - تعداد ارقام)] = لگاریتم (/ همان ممیز است.)
مثلا لگاریم 1234 با توجه به روش گفته شده : تعداد ارقام 4 تا است که منهای یک میشه 3 و بعدشم یه ممیز یک داریم پس باید پاسخ لگاریم به صورت تقریبی 3.1 باشد
پاسخ واقعی لگاریتم 3.09131 می باشد.
اگر دارای اعشار باشد مثلا 12.34 : خوب کار خاصی انجام نمیدیم مینویسیم 1234 ضربدر ده به توان منفی دو و سپس تبدیل لگاریتم ضرب به جمع که میشه 2-3.1=1.1
پاسخ واقعی 1.09131 می باشد.
2- عدد اول می تواند 2 تا 7 باشد : (2 + رقم اول ) / (1 - تعداد ارقام) = لگاریتم در مبنای 10
عدد صحیح 554022 را در نظر بگیرید حال لگاریتم ان میشه : تعدار ارقام 6 عدد است یک واحد کم میشه 5 حال اونطرف ممیز هم میشه پنج به اضافه دو یعنی عدد 7 پس نهایتا پاسخ لگاریتم عدد 5.7 می باشد و پاسخ واقعی ان : 5.7435 که خطای مقدار بدست امده در برابر مقدار اصلی قابل چشم پوشی است. برای حالت اعشاری مثل حالت قبل عمل میکنیم.
3- عدد اول می تواند اعداد 8 و 9 باشد : 9 / (1 - تعداد ارقام) = لگاریتم در مبنای 10
برای مثال عدد 8990012665477745 را در نظر میگیریم حال لگاریتم ان : تعداد ارقام 16 که یک واحد کسر میشه 15 حال اونطرف ممیز هم عدد 9 داریم در نهایت پاسخ تقریبی لگاریتم 15.9 خواهد بود و مقدار واقعی ان : 15.95376 می باشد.

قشنگ بود :gol:

iQl

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحاتتون دوستان اما یکی این سوال را برام توضیح بدید(البته از نظر محاسبات ریاضی)

dadash masoud

عضو جدید
قبل از سال 84 اوردن ماشین حساب مجاز بوده
فک نکنم سال های بعد اینجوری سوال بدن

dadash masoud

عضو جدید
در جواب به نکته فوق العاده ای که محسن جان اوردن:
دکتر الفی یه سوال زیبا از مکان سر کلاس حل کردن براتون میزارم حل کنید واقعن زیباست.

-سیستم حلقه بازی یک قطب مرتبه 6 درa- دارد اگر فرکانس نوسانات 3 باشد مقدار a ومقدار k که در جدول راث یک سطر صفر داشته باشیم چقدر است؟

mojii_joon

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشین من رشته ام برق نیست یه مشکل کنترلی دارم اگه تونستین جواب بدین مممنون میشم

سوالم اینه که:((در سیستم ها با تابع تبدیل نامینمم فاز مثل تابع
چرا وقتی فازش رو حساب میکنیم تو صفرمثبت میشه 270- و تو مثبت بی نهایت میشه 90- در حالیکه من حساب میکنم برعکسه))

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دکتر الفی یه سوال زیبا از مکان سر کلاس حل کردن براتون میزارم حل کنید واقعن زیباست.

-سیستم حلقه بازی یک قطب مرتبه 6 درa- دارد اگر فرکانس نوسانات 3 باشد مقدار a ومقدار k که در جدول راث یک سطر صفر داشته باشیم چقدر است؟
a=1
k=64/27
فرکانس نوسانات یک بر رادیکال 3
کاملا شبیه کنکور آزاد 87

bajelan25

اخراجی موقت
سلام دوستان خسته نباشین من رشته ام برق نیست یه مشکل کنترلی دارم اگه تونستین جواب بدین مممنون میشم

سوالم اینه که:((در سیستم ها با تابع تبدیل نامینمم فاز مثل تابع چرا وقتی فازش رو حساب میکنیم تو صفرمثبت میشه 270- و تو مثبت بی نهایت میشه 90- در حالیکه من حساب میکنم برعکسه))

چونکه سیستمت ناپایداره
برا همین اول از پایین شروع میشه

Joe_Bel

کاربر ممتاز

سوالم اینه که:((در سیستم ها با تابع تبدیل نامینمم فاز مثل تابع چرا وقتی فازش رو حساب میکنیم تو صفرمثبت میشه 270- و تو مثبت بی نهایت میشه 90- در حالیکه من حساب میکنم برعکسه))

معلوم نیست چی نوشتی خوب هر حال

زیاد مطمئن نیستم منم با یک مثال به این نتیجه رسیدم

اون سیستم نا پایداره و نمودار نیکولز بر عکس میشه

mojii_joon

عضو جدید
چونکه سیستمت ناپایداره
برا همین اول از پایین شروع میشه

سلام.ممنون واسه جوابتون ولی سیستم ناپایدار نیست،به ازای k بزرگتر از یک پایداره،بعدشم من میخوام نایکوئست رو بکشم و فرض میکنیم نمیدونیم پایداره یا ناپایدار.هدف من محاسه فاز تو صفر و بی نهایته

mojii_joon

عضو جدید
معلوم نیست چی نوشتی خوب هر حال

زیاد مطمئن نیستم منم با یک مثال به این نتیجه رسیدم

اون سیستم نا پایداره و نمودار نیکولز بر عکس میشه
منظورتون اینه که تابع تبدیل رو واضح ننوشتم؟یا سوالم واضح نیست؟بعدشم سیستم به ازای k بزرگتر از یک پایداره.میشه بیشتر توضیح بدین(( سیستم ناپایداره نمودار نیکولزش برعکسه یعنی چی؟))تو کدوم مرجع میتونم بیشتر بخونم.من کتاب اوگاتا و آریاز برادرانی و مدرسان شریف رو دارم ولی تو هیچکدوم توضیح نداده و فقط یه ضرب نایکوئست رو کشیدن ولی با فاز هایی که من محاسبه میکنم جور در نمیاد

Joe_Bel

کاربر ممتاز
منظورتون اینه که تابع تبدیل رو واضح ننوشتم؟یا سوالم واضح نیست؟بعدشم سیستم به ازای k بزرگتر از یک پایداره.میشه بیشتر توضیح بدین(( سیستم ناپایداره نمودار نیکولزش برعکسه یعنی چی؟))تو کدوم مرجع میتونم بیشتر بخونم.من کتاب اوگاتا و آریاز برادرانی و مدرسان شریف رو دارم ولی تو هیچکدوم توضیح نداده و فقط یه ضرب نایکوئست رو کشیدن ولی با فاز هایی که من محاسبه میکنم جور در نمیاد
چه خوب میشد عکس از سوال بگیری تا منظورتونو بفهمم
در نمودار نایکوئست سوال شما بله به شرطی که گفتین پایداره و جوابم درسته به این آدرس برین و اون خلاصه نویسی رو دانلود کنید که خوب توضیح داده
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-92-فصل-دوم-به-یاد-بچه-های-پایین-شهر!/page306
http://www.4shared.com/zip/fMWlfv6H/...shad_par.html?

در نمودار نیکولز وقتی ناپایداره نقطه شروع +180 کن ، مثلا قراره سیستم از 90 به 90بره اما سیستم ناپایداره پس از 270 به 90میره

mohsen067

عضو جدید

وقتی اس به سمت صفر حدی مثبت میل میکند تابع تبدیل فرکانس پائین برابر با کا تقسیم بر منفی اس می باشد که فاز ان برابر 270- می باشد و وقتی به سمت بی نهایت میل کند کا اس تقسیم بر اس دو میشود که فاز ان برابر 90- می باشد! (باید دقت کنید که حق ندارید منفی را به صورت بدهید و بگوئید منفی کا به اس (اگه دنبال دلیلشم هستی باید بگم که اینجا امگا صفر حدی مثبت است نه مطلقا صفر اگر مطلقا صفر بود هیچ اشکالی نداشت ولی اینجا داستان به گونه اول است پس فاز مخرج هم 180+ است نه 180- دیگه دلیل اینو به توجه به توضیحات به راحتی میتوانی متوجه بشی.))

mohsen067

عضو جدید

دادش سوالت خیلی 20 بود ، کاش گزینه ها رو میگذاشتی من به دو رابطه رسیدم بر حسب ا و کا ولی حل کردنشون کار ساده ای نیست ولی اگر گزینه ها بودن شاید میشد جوابشو داد
رابطه ها یکیش a به توان شش به اضافه کا مساوی 9 می باشد و رابطه دوم هم که همان تابع تبدیل حلقه باز اس به اضافه a به توان شش به اضافه کا برابر صفر (امیدوارم مفهوم سوال دقیق فهمیده باشم چون خیلی سر بسته صحبت کرده بود درجه صورت و مخرج تابع تبدیل حلقه باز دقیقا مشخص نیست.)
از طرفی معادله مشخصه باید بر اس دو به اضافه 9 بخش پدیر باشد که تقسیم ان کار ساده ای نیست
لطف کن راه حلشو بذار
ممنون داداش.

mojii_joon

عضو جدید
چه خوب میشد عکس از سوال بگیری تا منظورتونو بفهمم
در نمودار نایکوئست سوال شما بله به شرطی که گفتین پایداره و جوابم درسته به این آدرس برین و اون خلاصه نویسی رو دانلود کنید که خوب توضیح داده
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/374273-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%DB%8C-92-%D9%81%D8%B5%D9%84-%D8%AF%D9%88%D9%85-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%DA%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1!/page306
http://www.4shared.com/zip/fMWlfv6H/...shad_par.html?

در نمودار نیکولز وقتی ناپایداره نقطه شروع +180 کن ، مثلا قراره سیستم از 90 به 90بره اما سیستم ناپایداره پس از 270 به 90میره

آقا ممنون

mojii_joon

عضو جدید
وقتی اس به سمت صفر حدی مثبت میل میکند تابع تبدیل فرکانس پائین برابر با کا تقسیم بر منفی اس می باشد که فاز ان برابر 270- می باشد و وقتی به سمت بی نهایت میل کند کا اس تقسیم بر اس دو میشود که فاز ان برابر 90- می باشد! (باید دقت کنید که حق ندارید منفی را به صورت بدهید و بگوئید منفی کا به اس (اگه دنبال دلیلشم هستی باید بگم که اینجا امگا صفر حدی مثبت است نه مطلقا صفر اگر مطلقا صفر بود هیچ اشکالی نداشت ولی اینجا داستان به گونه اول است پس فاز مخرج هم 180+ است نه 180- دیگه دلیل اینو به توجه به توضیحات به راحتی میتوانی متوجه بشی.))
آقا گرفتم چی میگی،درسته.ممنون

بالا