تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

mojii_joon

عضو جدید
سلام دوستان.سوال زیر دیاگرام نایکوئیست از کنکور 84 برق هست.آریاز جواب رو زده یک ولی مدرسان زذه گزینه 3.من خودم هم با یک موافقم و تا اونجایی که میدونم باید از صفر منفی تا مثیت رو در جهت ساعت بیاد پس 1- دور نمیزنه و پایداره.اگه میشه شما هم راهنمایی کنید تا مطمئن بشم 23122012437.jpg

dadash masoud

عضو جدید
دادش سوالت خیلی 20 بود ، کاش گزینه ها رو میگذاشتی من به دو رابطه رسیدم بر حسب ا و کا ولی حل کردنشون کار ساده ای نیست ولی اگر گزینه ها بودن شاید میشد جوابشو داد
رابطه ها یکیش a به توان شش به اضافه کا مساوی 9 می باشد و رابطه دوم هم که همان تابع تبدیل حلقه باز اس به اضافه a به توان شش به اضافه کا برابر صفر (امیدوارم مفهوم سوال دقیق فهمیده باشم چون خیلی سر بسته صحبت کرده بود درجه صورت و مخرج تابع تبدیل حلقه باز دقیقا مشخص نیست.)
از طرفی معادله مشخصه باید بر اس دو به اضافه 9 بخش پدیر باشد که تقسیم ان کار ساده ای نیست
لطف کن راه حلشو بذار
ممنون داداش.

شرمنده چون امکانشو ندارم نتونستم عکس سوالو بذارم .
مکان غیر از aقطب و صفر دیگه ای نداره .برای این که بدون ماشین حساب حل کنید قطب مرتبه 3 بگیرید(خیلی فرق نداره)
همون طور که گفتم سوالو باید با مکان حل کنید . راث وغیره رد گم کنی(دنبال معادله مرتبه بالا نرین)
مکانو بکشید هرچی سوال گفته رو در مکان بنویسید یه کم نگاش کنید حل میشه.اگه حل نشد حلشو میزارم(برای کسایی که مکانشو نمیدونن:3شاخه بهaوارد و 3 شاخه از اون خارج میشه.مثل یه ستاره)

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
یوسف جان سوال فرکانس نوسانات 3 داده داستان یک تقسیم بر رادیکال 3 چیه ؟
فک کنم این اون سوالی که شما فکر میکنی نباشه.!

نه منظورم اینه که سوال همونه فقط فرکانس نوسانات روندش کرده

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام دوستان.سوال زیر دیاگرام نایکوئیست از کنکور 84 برق هست.آریاز جواب رو زده یک ولی مدرسان زذه گزینه 3.من خودم هم با یک موافقم و تا اونجایی که میدونم باید از صفر منفی تا مثیت رو در جهت ساعت بیاد پس 1- دور نمیزنه و پایداره.اگه میشه شما هم راهنمایی کنید تا مطمئن بشم مشاهده پیوست 128150

با توجه به رفتار نمودار w=0 دو تا قطب در مبدا داریم
;)
در اومگا بی نهایت در نقطه ای به غیر از صفر وارد محور حقیقی شده ایم ;)
پس تعداد قطب و صفر برابر است
با توجه به تعداد دور زدن حول نقطه ای 1- ، یک قطب ناپایدار حلقه بسته داریم
:razz:
چه جوری؟ :D
امشب میرم دوربینمو میگرم برات عکس میگرم
منبع پردازش - گزینه 3

shayannn

عضو جدید
Capture.JPG
سلام دوستان
با توجه به جواب به نظر می رسه که مکان ریشه ها دارای مجانب می باشد اما تعداد صفرها و قطب های تابع تبدیل با هم برابرند. می شه بگید اشتباه من کجاست؟

Dashpot

عضو جدید
مشاهده پیوست 128185
سلام دوستان
با توجه به جواب به نظر می رسه که مکان ریشه ها دارای مجانب می باشد اما تعداد صفرها و قطب های تابع تبدیل با هم برابرند. می شه بگید اشتباه من کجاست؟
سلام بر دوستان؛
این سوال منم هست،بنظرم سوال خیلی مهمیه سوال مکان سال گذشته هم درجه صورت و مخرج با هم برابرند ولی در گزینه صحیح(1) مکانمون به سمت بینهایت میره.
ممنون میشم راهنمایی کنید.سوال 57 کنترل 91.jpg

Dashpot

عضو جدید
دوستانی که کتاب رضایی رو فصل طراحی جبرانساز ها رو خوندن،راهنمایی کنند:
ص 847 کتاب و حل مثال1 وقتی تابع تبدیل جبرانساز رو بدست آورده،3.6 رو از کجا بدست آورده؟
ممنون

mojii_joon

عضو جدید
مشاهده پیوست 128185
سلام دوستان

سلام.دوست عزیز جواب گزینه 4 درسته.گزینه 1و 2 که غلطه چون مکانهای رو محور حقیقی برای k مثبت کشیده شده.پس میمونه گزینه 3 یا چهار.که باید نقاط شکست محاسبه بشه.تو این تست لازم نیست معادله نقطه شکست رو حل کنی.به راحتی میتونی بفهمی s=0 ریشه ساده معادله است پس دو تا شاخه از رو محور حقیقی در صفر خارج میشه و گزینه 4 جوابه.

mojii_joon

عضو جدید

با توجه به رفتار نمودار w=0 دو تا قطب در مبدا داریم
;)
در اومگا بی نهایت در نقطه ای به غیر از صفر وارد محور حقیقی شده ایم ;)
پس تعداد قطب و صفر برابر است
با توجه به تعداد دور زدن حول نقطه ای 1- ، یک قطب ناپایدار حلقه بسته داریم
:razz:
چه جوری؟ :D
امشب میرم دوربینمو میگرم برات عکس میگرم
منبع پردازش - گزینه 3

توضیحاتت درسته و قبول دارم.فقط سوال من اینه که وقتی شاخه صفر منفی تا منفی بی نهایتش رو هم خودمون تکمیل میکنیم مگه نباید در جهت ساعتگرد صفر منفی رو به صفر مثبت وصل کرد؟اگه اینکارو کنیم گزینه 1 جواب میشه

shayannn

عضو جدید
سلام.دوست عزیز جواب گزینه 4 درسته.گزینه 1و 2 که غلطه چون مکانهای رو محور حقیقی برای k مثبت کشیده شده.پس میمونه گزینه 3 یا چهار.که باید نقاط شکست محاسبه بشه.تو این تست لازم نیست معادله نقطه شکست رو حل کنی.به راحتی میتونی بفهمی s=0 ریشه ساده معادله است پس دو تا شاخه از رو محور حقیقی در صفر خارج میشه و گزینه 4 جوابه.

سوال من اینه که چرا به نظر میاد گزینه 4 مجانب داره. در صورتی که n-m=o .

shayannn

عضو جدید
توضیحاتت درسته و قبول دارم.فقط سوال من اینه که وقتی شاخه صفر منفی تا منفی بی نهایتش رو هم خودمون تکمیل میکنیم مگه نباید در جهت ساعتگرد صفر منفی رو به صفر مثبت وصل کرد؟اگه اینکارو کنیم گزینه 1 جواب میشه

اگه کامل کنی به اندازه 2pi دور میزنه و محور حقیقی منفی رو قطع میکنه (ساعت گرد)

mohsen067

عضو جدید
مشخصه که گزینه 1 یا 3 پاسخ تست مورد نظر است حال بدون معیار نایکوئیست نمیتوان به پاسخ صحیح رسید با توجه به دیاگرام قطبی یا سیستم دارای یک قطب ناپایدار است که باعث شده 180 نمودار در لحظه صفر تغییر فاز دهد و یا اینکه سیستم پایدار است و نوع ان مرتبه 4 است که در این حالت حداقل 4 صفر و 4 قطب باید در صورت و مخرج جی وجود داشته باشد که با توجه به توضیحات گزینه 1 و 3 اینگونه نیست پس سیستم حتما ناپایدار است و یک ریشه ناپایدار باعث تغییر فاز 180 درجه در فرکانسهای صفر شده است . حال نمودار را برای امگاهای منفی رسم میکنیم خوب تعداد دورهایی که در جهت عقربه های ساعت نمودار حول 1- میزند 0 است و تعداد قطب های حلقه بازی که در کانتور نایکوئیست محاصره شده اند یک عدد است پس تعداد صفرهای معادله مشخصه در سمت راست برابر یک است و سیستم یک قطب حلقه بسته ناپایدار دارد.

mojii_joon

عضو جدید
سوال من اینه که چرا به نظر میاد گزینه 4 مجانب داره. در صورتی که n-m=o .
دوست عزیز همونطور که خودتون اشاره کردید درصورتی که n-mصفر نباشه و یا به عبارت دیگه تابع به تعداد n-m صفر تو بی نهایت داشته باشد مجانب داریم،و همون طور که میدونیم هنگامیکه k به بینهایت میل کنه شاخه ها به سمت صفرها میرند و n-m شاخه هم به سمت مجانب ها(که همان صفر های واقع در بینهایتند)تو این مثال همه صفر ها متناهی اند پس مجانب نداریم اگر منظورتون اون دو تا شاخه هست که از محور موهومی جدا شده باید بگم اونها به ازای k بزرگتر از یک و کوچکتر از 1.5625 باشه بدست می آیند و مجانب نیستند(دوباره تعریف مجانب رو بخون).من تابع رو با متلب براتون رسم کردم و در چند مکان هم مقدار k رو مشخص کردم.خودتون هم با متلب رسم کنید متوجه میشید چی میگم (مقادیر k هم با متلب محاسبه شده).البته اینها رو فقط واسه تفهیم گفتم و مطمئنا سر جلسه دیگه متلب لازم نیست.فقط همین که بدونین معادله تشکیل داده شده برای محاسبه نقاط شکست در صفر یک ریشه ساده دارد و نه مکرر کفایت میکنه.که اونم به آسونی میشه فهمید
Capturedawdw.jpg

آخرین ویرایش:

mojii_joon

عضو جدید
مشخصه که گزینه 1 یا 3 پاسخ تست مورد نظر است حال بدون معیار نایکوئیست نمیتوان به پاسخ صحیح رسید با توجه به دیاگرام قطبی یا سیستم دارای یک قطب ناپایدار است که باعث شده 180 نمودار در لحظه صفر تغییر فاز دهد و یا اینکه سیستم پایدار است و نوع ان مرتبه 4 است که در این حالت حداقل 4 صفر و 4 قطب باید در صورت و مخرج جی وجود داشته باشد که با توجه به توضیحات گزینه 1 و 3 اینگونه نیست پس سیستم حتما ناپایدار است و یک ریشه ناپایدار باعث تغییر فاز 180 درجه در فرکانسهای صفر شده است . حال نمودار را برای امگاهای منفی رسم میکنیم خوب تعداد دورهایی که در جهت عقربه های ساعت نمودار حول 1- میزند 0 است و تعداد قطب های حلقه بازی که در کانتور نایکوئیست محاصره شده اند یک عدد است پس تعداد صفرهای معادله مشخصه در سمت راست برابر یک است و سیستم یک قطب حلقه بسته ناپایدار دارد.
ممنون ازتوضیحات کاملتون.متوجه شدم

Joe_Bel

کاربر ممتاز

DSC07377.jpg

Joe_Bel

کاربر ممتاز
یوسف جان سوال فرکانس نوسانات 3 داده داستان یک تقسیم بر رادیکال 3 چیه ؟
فک کنم این اون سوالی که شما فکر میکنی نباشه.!
مخلص آقا محسنم هستیم :redface:
اینم سوالی که گفتم

سوال 161
DSC07378.jpg

جواب
DSC07379.jpg

Joe_Bel

کاربر ممتاز
البته یه اشکالی تو شکلت هست که پایین 0+ هست و بالا 0- (که شما تو شکل برعکس کشیدین)که البته تو جواب این مسئله مشکلی ایجاد نمیکنه.ممنون

بله انو آخرین لحظه سریع نوشتم بی دقتی کردم معذرت میخوام

mohsen067

عضو جدید
مخلص آقا محسنم هستیم :redface:
اینم سوالی که گفتم

سوال 161
مشاهده پیوست 128216

جواب
مشاهده پیوست 128218

ممنون یوسف جان ، خیلی لطف کردی
من به خاطر زمان کمیه که شروع به خواندن کردم وقت نکردم سوالای دانشگاه ازاد نگاه کنم و فکر نمیکردم چنین سوال نکته داری تو سوالای دانشگاه ازاد باشه.

mohsen067

عضو جدید

یوسف جان این دیاگرام نایکوئیست برای این سیستم به نظر من صحیح نیست چون با توجه به سیستم که مد نظر طراح است نقطه تقاطع منحنی نایکوئیست با محور منفی بزرگتر از 1- است و دیاگرام نایکویست نباید 1- را دور بزند ،

Joe_Bel

کاربر ممتاز
ممنون یوسف جان ، خیلی لطف کردی
من به خاطر زمان کمیه که شروع به خواندن کردم وقت نکردم سوالای دانشگاه ازاد نگاه کنم و فکر نمیکردم چنین سوال نکته داری تو سوالای دانشگاه ازاد باشه.

نه اتفاقا حدس شما درسته فقط کنترل 87 و هی 86 بد نیست البته سیگنالش سوالای خوبی دارن حالا که تاپیک کنترل گرم شده منم یکی دو سوال به پرسم
سو
ال یک بدون شرح گزینه 4 از یکی بچه میخوام خوشکل توضیح بده استفاده کنیم

DSC07384.jpg

Joe_Bel

کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

اینم سوال 9
DSC07400.jpg

اینم جوابش :eek:

DSC07402.jpg

mohsen067

عضو جدید

نه اتفاقا حدس شما درسته فقط کنترل 87 و هی 86 بد نیست البته سیگنالش سوالای خوبی دارن حالا که تاپیک کنترل گرم شده منم یکی دو سوال به پرسم
سو

مشاهده پیوست 128239

به نظر من گزینه یک صحیح هست.
ابتدا لگاریتم اندازه تابع تبدیل را حساب می کنیم که فاکتورهای اس به اضافه و منفی یک در صورت و مخرج از لحاظ اندازه یکسان و حذف میشوند
در نهایت لگاریتم اندازه برابر لگاریتم یک تقسیم بر امگا دو میشه خوب بررسی میکنیم که به ازای چه امگایی پاسخ لگاریتم صفر میشه می بینیم که به ازای امگا مساوی یک این اتفاق می افتد با جایگزاری یک در تابع تبدیل فاز بدست امده 90+ است . پس نتیجه میگیریم که یا گزینه یک صحیح است یا دو
با بررسی امگا به سمت صفر حدی مثبت و بی نهایت به این نتجه میرسیم که گزینه یک صحیح است (برای اینکه در دام زوایای کمی بیشتر از صفر یا کمی کمتر از صفر نیفتیم از بسط مک لورن تانژانتی میتوانیم استفاده کنیم یا به صورت گرافیکی رسم میکنیم. اگر این کار را انجام دهیم میبینیم که در امگاهای به سمت صفر حدی مثبت به هیچ عنوان زاویه به صفر مطلق نمیرسد و مقدار ان صفر حدی مثبت است نه منفی و برای امگا به سمت بی نهایت نیز یه همین منوال عمل میکنیم.)

mojii_joon

عضو جدید
به نظر من گزینه یک صحیح هست.
ابتدا لگاریتم اندازه تابع تبدیل را حساب می کنیم که فاکتورهای اس به اضافه و منفی یک در صورت و مخرج از لحاظ اندازه یکسان و حذف میشوند
در نهایت لگاریتم اندازه برابر لگاریتم یک تقسیم بر امگا دو میشه خوب بررسی میکنیم که به ازای چه امگایی پاسخ لگاریتم صفر میشه می بینیم که به ازای امگا مساوی یک این اتفاق می افتد با جایگزاری یک در تابع تبدیل فاز بدست امده 90+ است . پس نتیجه میگیریم که یا گزینه یک صحیح است یا دو
با بررسی امگا به سمت صفر حدی مثبت و بی نهایت به این نتجه میرسیم که گزینه یک صحیح است (برای اینکه در دام زوایای کمی بیشتر از صفر یا کمی کمتر از صفر نیفتیم از بسط مک لورن تانژانتی میتوانیم استفاده کنیم یا به صورت گرافیکی رسم میکنیم. اگر این کار را انجام دهیم میبینیم که در امگاهای به سمت صفر حدی مثبت به هیچ عنوان زاویه به صفر مطلق نمیرسد و مقدار ان صفر حدی مثبت است نه منفی و برای امگا به سمت بی نهایت نیز یه همین منوال عمل میکنیم.)
من فک کنم 3 میشه چون در صفر تابع به صورت منفی یک به روی s به توان 2 در میاد و زاویه اش صفر یا 360 میشه در مورد بی نهایت هم میشه یک بر s به توان دو که زاویه اش 180 یا 180- میشه
توضیحات اندازه هم که مال شما درسته

dadash masoud

عضو جدید
گزینه 3 درسته چون درg1,g3یکبار صفر سمت راست وقطب در مبدا داریم و یکبار قطب سمت راست و صفر در مبدا داریم که در نمدار مکان بین این صفر و قطب حتما یک شاخه مکان از k=0تابی نهایت داریم که اگر جبران ساز مینیمم فاز باشد تاثیری روی این شاخه ندارد وهمیشه قطبی در سمت راست داریم. پس گزینه صحیح 3ه.

Joe_Bel

کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 128239

خودش این جوری گفته
با توجه به فاز در صفر و بی نهایت گزینه 4 صحیح است
اما حل من که شب خوابشو دیدم
:hypocrite:
DSC07405.jpg

mohsen067

عضو جدید
من فک کنم 3 میشه چون در صفر تابع به صورت منفی یک به روی s به توان 2 در میاد و زاویه اش صفر یا 360 میشه در مورد بی نهایت هم میشه یک بر s به توان دو که زاویه اش 180 یا 180- میشه
توضیحات اندازه هم که مال شما درسته

من با سه اصلا موافقم نیستم و فکر نیمکنم صحیح باشه ، پاسخ صحیح یا یک هست یا گزینه 4
یه سوال : چرا شما فقط فاز سیستم چک میکنید در حالیکه از اندازه ان در صفر حدی مثبت و همینطور در بی نهایت غافلید؟
اگه دقت کنید به لگاریتم اندازه که همان یک تقسیم بر امگا دو می باشد مقدار اندازه در صفر حدی مثبت باید مثبت بی نهایت باشد در دیاگرام نیکولز و دز مثبت بی نهایت نیز اندازه برابر با منفی بی نهایت خواهد شد . پس اساسا گزینه یک یا 4 صحیح خواهد بود
حالا من میگم یک دلیلشم اینکه در فرکانسهای صفر حدی مثبت به نظر من مقدار فاز صفر حدی مثبت است نه صفر حدی منفی
باز هم میگم برای اینکه در دام صفر حدی و مثبت (کمی بیشتر از صفر و کمی کمتر از صفر ) نیافتیم از بسط مک لورن حول صفر برای تانژانت اینورس ها استفاده کنید یا اینکه شکل را به صورت گرافیکی تحلیل کنید.!

mohsen067

عضو جدید

سو

مشاهده پیوست 128239
این نمودار نیکولز عجب سوال دغدغه برانگیزی شد!
نمودار را با متلب رسم کردم گزینه 4 در صورتی صحیح می باشد که به زوایای داده شده یه منفی اضافه کنیم !
ولی همان نمودار متلب دقیقا با گزینه یک مطابقت دارد.!
http://www.niloblog.com/files/images/xgch79i378mkij6t1mg.jpg

mojii_joon

عضو جدید
دوستان یه راهنمایی کنند منو،من کنترلم بد نیست.تقریبا همه ی بحث ها به جز بخش همین پاسخ فرکانسی و نایکوئست رو که یکم لنگ میزنم بقیه رو کامل مسلطم،البته منابعی که داشتم رو خوب خوندم.میخواستم ببینم شما منبعی میشناسید که این بخش ها رو خوب توضیح داده باشه و تفاوت معناداری تو این بخش با بقیه کتابها داشته باشته و ارزش وقت صرف کردن رو داشته باشه؟درضمن من کتابهای آریاز و مدرسان و اوگاتا رو دارم.

بالا