تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

این سوالو به نظرم تو یکی از کنکورا دیدم الان یادم نیست ..

ممکنه بگید چگونه حل میشه و اگه دیدید بگید برای کدوم کنکوره؟؟؟ چون یادمه یه نکته ای داشت و مثله بقیه حل نمیشد
1 (2).jpg

mahdi_ml

عضو جدید
سلام دوستان

ممکنه بگید چگونه حل میشه و اگه دیدید بگید برای کدوم کنکوره؟؟؟ چون یادمه یه نکته ای داشت و مثله بقیه حل نمیشد
مشاهده پیوست 226585

والا من اینو تو الکترونیک دیدم!!! ولی روش حل کلیش همون vtوit استفاده بشه که فورمول خلاصه شدش و کنکوریش میشه مقاومت پایه مثبت تقسیم بر مقاومت پایه منفی ضربدر مقاومت سومی که باقی میمونه و کلش در یک منفی ضرب میشه...که اینجا حاصل میشه منفی آر....

soroush.

عضو جدید
سلام
برای حل سوال زیر قسمت حقیقی امپدانس رو برابر مقاومت 50 اهمی و قسمت موهومی رو برابر 0 . دلیلشو نمی دونم؟ اگر می خواستیم ماکزیمم بار منتقل بشه چی؟
1.jpg
با تشکر

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام
برای حل سوال زیر قسمت حقیقی امپدانس رو برابر مقاومت 50 اهمی و قسمت موهومی رو برابر 0 . دلیلشو نمی دونم؟ اگر می خواستیم ماکزیمم بار منتقل بشه چی؟
مشاهده پیوست 226597
با تشکر

سلام، صورت سوال گفته میخاییم حداکثر توان به سمت راست منتقل بشه، شما باید حواست باشه که تو سمت راست مدار تنها عنصر مصرف کننده توان اکتیو مقاومت 100 اهمی هست، خب یعنی ما میخاییم حداکثر توان به مقاومت 100 اهم منتقل بشه، شما از دوسر مقاومت 100 اهم امپدانس مدار رو پیدا کن، شرط انتقال حدکثر توان به مقاومت 100 اینه که اندازه امپدانس توننی که پیدا کردی برابر 100 باشه
یا اینکه مجموعه خازن و مقاومت اهمی رو بار فرض کنی ه امپدانس اونا باید مزدوج مجوعه امپدانس مقاومت 50 و سلف باشه. در هر دو صورت گزینه 1 درسته.

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

اي بتوان منفي اس رو بگير آلفا
صورت ميشه اس در يك منهاي الفا
مخرج ميشه يك منهاي الفا بتوان دو
يك منهاي الفا بتوان دو ميشع يك بعلاوه الفا در يك منهاي الفا
بعد يك منهاي الفا از صورت مخرج ميره
به جاي الفا اي بتوان منفي اسو دوباره بذار ميشع هموني كه نوشته

Sent from my iPhone using Tapatalk

سپاس دوستان :)
مشکل بسیار بزرگی بود

zavareh89

عضو جدید
سلام دوستان

مشاهده پیوست 226585

سلام تو این سوال باید اثر زمینم در نظر بگیرید که جریان 2It داره تو شکل دو مقاومتی که دوسرشون Vo و v in هست جریانشون یکی میشه (It)
تو مسیر زردم kvl بزنیم به جوابی که دوستمون گفتن میرسیم . نکته اصلیه فک کنم همون نادیده نگرفتن زمینه.
javab.jpg

soroush.

عضو جدید
سلام، صورت سوال گفته میخاییم حداکثر توان به سمت راست منتقل بشه، شما باید حواست باشه که تو سمت راست مدار تنها عنصر مصرف کننده توان اکتیو مقاومت 100 اهمی هست، خب یعنی ما میخاییم حداکثر توان به مقاومت 100 اهم منتقل بشه، شما از دوسر مقاومت 100 اهم امپدانس مدار رو پیدا کن، شرط انتقال حدکثر توان به مقاومت 100 اینه که اندازه امپدانس توننی که پیدا کردی برابر 100 باشه
یا اینکه مجموعه خازن و مقاومت اهمی رو بار فرض کنی ه امپدانس اونا باید مزدوج مجوعه امپدانس مقاومت 50 و سلف باشه. در هر دو صورت گزینه 1 درسته.
می تونی دلیل قیزیکی اش رو بگی ، من دلیلشو از متنی که نوشتی نگرفتم! یا اگر منبعی یا لینکی سراغ داری ممنون میشم

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سوالات جدید مدار مدرسان آزمون اول

پیوست ها

• madar (1).pdf
    203.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • madar (2).pdf
    348.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saied68

عضو جدید
مدار 2

مدار 2

مهندسای عزیز سلام
من برای کنکورامسال مدار 1 رو خوندم
البته کامل کامل نه ولی خب...بدک نیست
حالا وقت نمیکنم که مدار 2 ، همش رو بخونم ... دوستای کاربلد و کار درست امکان داره سرفصل های مهم مدار 2 رو به ترتیب اولویت بهم بگین تا بسته به وقتم اونا رو مطالعه کنم...ممنون

keyhan386

عضو جدید
مهندسای عزیز سلام
من برای کنکورامسال مدار 1 رو خوندم
البته کامل کامل نه ولی خب...بدک نیست
حالا وقت نمیکنم که مدار 2 ، همش رو بخونم ... دوستای کاربلد و کار درست امکان داره سرفصل های مهم مدار 2 رو به ترتیب اولویت بهم بگین تا بسته به وقتم اونا رو مطالعه کنم...ممنون
سلام دوست عزیز
لاپلاس و فرکانس های طبیعی رو حتما بخون چون محاله سوال از این دو بخش نیاد قضایا شبکه و دوقطبی و گراف هم اولویت بعدی باشه. موفق باشید

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوستان که کمکمون نکردن.
سوال واضحه اگر روش زوم کنید
اینم پاسخ
http://s5.picofile.com/file/8154653526/Untitled.jpg

سلام، ببین دوست عزیز، سوالاتی که چند المان غیرخطی باهم اتصال دارن باید نقطه تعادل رو براشون محاسبه کنی، شما اگه یک kvl تو حلقه بزنی متوجه میشی که، v2برابر است با v1+v3
بنابرین اگر سوالت 4 گزینه ای بود احتمالا میشد جواب درست رو پیدا کنی
حالا اگر جریان ها رو نگاه کنی میبینی که n1 و n3 باهم سری هستن و جریانهاشون در یک جهتن، بنابر اصل پایستگی جریان در مدارهای سری i1, i3 باهم برابراند اما این جریانها در خلاف جهت جریان i2 هستن که در نتیجه میشود: i1 مساوی با i3 مساوی با i1-
حالا اگه مقدار ولتاژ و جریان ها رو بخای باید نقطه تعادلشون رو پیدا کنی، اولا منحنی 2 رو نسبت به محور i قرینه کن چون ما i2- رو کار داریم، ثانیا معادله هرسه منحنی رو بنویس، حالا معادله خطوطی رو که نوشتی توی kvl که زدی جایگذاری کن، جواب راحت بدست میاد. موفق باشی

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو تسته زیر برای حذف گزینه میخواستم y11 رو بدست بیارم اما هر کاری کردم نشد که نشد لطفا راهنمایی کنید:redface:

051220142077.jpg

malih9068

عضو جدید

دوستان مقدار vo رو چطوری میتونیم دست بیاریم؟
هرجور رفتم حل نشد

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1417871206972.jpg
    uploadfromtaptalk1417871206972.jpg
    21.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
هرجور رفتم حل نشد

اول یه kcl میزنی و مقدار vx رو بدست میاری..بعد تو سمت راست مدار یه kvl میزنی و مقدار ix رو بدست میردی

و بعدش هم جریان ix و 0.4 vx رو باهم جمع کن و ضربدر مقاومت 20 اهمی کن

malih9068

عضو جدید

اول یه kcl میزنی و مقدار vx رو بدست میاری..بعد تو سمت راست مدار یه kvl میزنی و مقدار ix رو بدست میردی

و بعدش هم جریان ix و 0.4 vx رو باهم جمع کن و ضربدر مقاومت 10 اهمی کن

کجا kcl زدین؟
با اون حرکت دوم vx صفر میشه

keyhan386

عضو جدید
هرجور رفتم حل نشد
سلام دوست عزیز
اول جریان مقاومت هایی 10 و 20 که ولتاژ دوسرش مشخصه و به ترتیب Vx/10 و Vo/20 میشه را مشخص کنید . سپس یک kcl توی گره ای که منبع جریان 5 آمپر وارد میشه بزنید ( که میشه : 5=Vx/10+0.4VX) از اینجا Vx به راحتی 10 بدست میاد . حالا یک kcl دیگه توی گره ای که جریان ix وارد میشه بالا مقاومت 20 که ولتاژ دوسرش Vo است بزنید ( که میشه : ix+0.4 Vx = Vo/20) از اینجا با قراردادن Vx=10که از مرحله قبل بدست آوردید یک رابطه بین Vo و ix بدست میارید که میشه رابطه 1 حالا یک kvl توی گره سمت چپ ( شامل منبع جریان 10 ولتی ومقاومت های 5 و 20 ) بزنید ( که میشه 10=5ix+Vo) این هم رابطه 2 حالا اگر رابطه 1 و2 را کنار هم قرار دهید یک دستگاه 2 معادله 2 مجهول دارید که با حل آن Vo بدست میاد . درضمن نقش اون منبع ولتاژ وابسته به جریان ix یک چیزی شبیه بوق است . موفق باشید.

shidokht777

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
خدا قوت:gol:

میتونید تو حل این سئوالات کمکم کنید؟

پیوست ها

• 141796690255491.jpg
    141796690255491.jpg
    11.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • mb1gza10gt3j.jpg
    mb1gza10gt3j.jpg
    14.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

llvll.asoud

کاربر ممتاز

دوستان سواله منم بی زحمت جواب بدید:(

سلام
اولا اينكه چرا واي يك يك رو ميخواي حساب كني؟! واي يك يك توي دوتا گزينه يكيه اگه واي يك يك همون مقدار باشه بايد يدونه واي ديگه حساب كني پس بهتر بود واي دو يك رو حساب ميكردي كه توي هر ٤ گزينه متفاوته
دوم اينكه چون دو تا گره داريم خيلي ساده با استفاده از روش منظم گره(اسمشو نميدونم فك كنم اين روشي كه حل كردم اسمش همين بود) خيلي ساده ميتوني كل ماتريس رو بدست بياري

ماتريس جرياني كه نوشتم مربوط ميشه به منابع حريان وابسته و مستقل
واي يك يك ميشه تمام ادميتانس هاي چسبيده به گره اول
واي يك دو ميشه منفي ادميتانس هاي موجود بين دو گره يك و دو
و...
توي ماتريس حريان آي يك ميشه منابع مستقل و وابسته متصل به گره يك اكه جريان از گره خارج بشه با علامت منفي و اگه وارد بشه علامت مثبت
چون ماتريس جريان از منابع وابسته هستش پس بايد بكشيم سمت چپ منفي دوتا وي يك اكه بياد اين سمت چون واي دو بعلاوه واي يك در وي يك ضرب ميشه پس با اونا جمع ميشه
توي جريان آي دو هم دو و منفي دو واي دو وقتي مياد اين سمت با منفي واي دو جمع جبري ميشن و دوتا واي دو هم با واي دو
مشكلي بود بگو

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام
جواب سوال اول شما

آخرین ویرایش توسط مدیر:

malih9068

عضو جدید

سلام دوست عزیز
اول جریان مقاومت هایی 10 و 20 که ولتاژ دوسرش مشخصه و به ترتیب Vx/10 و Vo/20 میشه را مشخص کنید . سپس یک kcl توی گره ای که منبع جریان 5 آمپر وارد میشه بزنید ( که میشه : 5=Vx/10+0.4VX) از اینجا Vx به راحتی 10 بدست میاد . حالا یک kcl دیگه توی گره ای که جریان ix وارد میشه بالا مقاومت 20 که ولتاژ دوسرش Vo است بزنید ( که میشه : ix+0.4 Vx = Vo/20) از اینجا با قراردادن Vx=10که از مرحله قبل بدست آوردید یک رابطه بین Vo و ix بدست میارید که میشه رابطه 1 حالا یک kvl توی گره سمت چپ ( شامل منبع جریان 10 ولتی ومقاومت های 5 و 20 ) بزنید ( که میشه 10=5ix+Vo) این هم رابطه 2 حالا اگر رابطه 1 و2 را کنار هم قرار دهید یک دستگاه 2 معادله 2 مجهول دارید که با حل آن Vo بدست میاد . درضمن نقش اون منبع ولتاژ وابسته به جریان ix یک چیزی شبیه بوق است . موفق باشید.
مرسی دوست عزیز

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اولا اينكه چرا واي يك يك رو ميخواي حساب كني؟! واي يك يك توي دوتا گزينه يكيه اگه واي يك يك همون مقدار باشه بايد يدونه واي ديگه حساب كني پس بهتر بود واي دو يك رو حساب ميكردي كه توي هر ٤ گزينه متفاوته
دوم اينكه چون دو تا گره داريم خيلي ساده با استفاده از روش منظم گره(اسمشو نميدونم فك كنم اين روشي كه حل كردم اسمش همين بود) خيلي ساده ميتوني كل ماتريس رو بدست بياري

ماتريس جرياني كه نوشتم مربوط ميشه به منابع حريان وابسته و مستقل
واي يك يك ميشه تمام ادميتانس هاي چسبيده به گره اول
واي يك دو ميشه منفي ادميتانس هاي موجود بين دو گره يك و دو
و...
توي ماتريس حريان آي يك ميشه منابع مستقل و وابسته متصل به گره يك اكه جريان از گره خارج بشه با علامت منفي و اگه وارد بشه علامت مثبت
چون ماتريس جريان از منابع وابسته هستش پس بايد بكشيم سمت چپ منفي دوتا وي يك اكه بياد اين سمت چون واي دو بعلاوه واي يك در وي يك ضرب ميشه پس با اونا جمع ميشه
توي جريان آي دو هم دو و منفي دو واي دو وقتي مياد اين سمت با منفي واي دو جمع جبري ميشن و دوتا واي دو هم با واي دو
مشكلي بود بگو

ممنون از پاسخ عالیتون:gol:

فقط ممکنه بگید i2 رو چطوری نوشتید؟؟؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز

راستش فضا كم بود اونو يه جا نوشتم وگرنه كامل مينوشتم برات
آي دو ميشه دو وي ايكس منهاي دو آي ايكس
آي ايكس ميشه واي دو در پرانتز وي يك منهاي وي دو
وي ايكس هم كه وي يك هستش
روش منظم گره فقط براي نوشتن و بدست اوردن ماتريس ادميتانس با دو گره كاربرد داره البته اگه بخواي ماتريس امپدانسك حساب كني ميتوني ادميتانسو حساب كني بعد وارونشو حساب كني و دنرمينان اينا بايد بگيري
يادتم باشه اينجا واي داده بود اگه عدد باشه حتما به ادميتانس بايد بنويسي!

soroush.

عضو جدید
سلام

من روی این سوال مشکل دارم ، این سوال کنکوره پارسال ما، می خواستم راهنمایی کنید:

DSC01167.jpg

با تشکر

saeed930829

عضو جدید

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    23.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام

من روی این سوال مشکل دارم ، این سوال کنکوره پارسال ما، می خواستم راهنمایی کنید:

مشاهده پیوست 227764

با تشکر

سلام دوست عزیز...ممنون بابت سوال قشنگتون.. دوستان برقی این سوال خیلی خوب و قشنگه از دستش ندید...

اما به نظر منم این سوال اشتباه داره... سنجش گزینه ی 4 رو صحیح اعلام کرده... ولی من میگم اگه قرار باشه گزینه ی 4 صحیح باشه باید صورت سوال زمان رو به 2Ln(2 اصلاح کنه... و با اونی که خودش داده من به منفی یک می رسم...

دوستان با فرض2Ln(2 حل کنید ببنید به گزینه ی 4 مقاومت سه می رسید..من که اعصابم خورد شد.

بالا