تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

لطفا یه نگاه به سوال و جواباش بندازین...

من متوجه نشدم!

1.jpg

2.jpg

samin_m

کاربر ممتاز
اینم یه روش دیگه:

3.jpg

ممنون از توجهتون

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

arsalan shahabi

اخراجی موقت
سلام
گزینه دوم صحیح هست.
لزومی نداره سوالتون رو تو چند تایپیک بپرسید اگه کسی بلد باشه جواب میده

سلام
میشه یه توضیح کوچیک بدی چطور به دو رسیدی؟؟!!
اشتباها تو تاپیک برنامه ریزی گذاشتم..بعد یه جا(که اونجا هم میشه گفت عمومیه!) ،چند جا رو از کجا آوردی عزیز؟

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
سلام بچه ها من سوالمو تو تاپیک برنامه ریزی ام پرسیدم..
جواب سوال زیر کدوم گزینه است..میشه برام توضیح بدید:redface:
مشاهده پیوست 176925

سلام دوست عزیز

شما اگ معادلات کشی ریمان رو بنویسید میبینید ک در z=0 این شرایط برقرار هستند پس گزینه 3 و 4 حذف میشه

و برای تحلیلی بودن باید مشتق پذیر هم باشندپس علاوه بر قراری شرایط کشی ریمان باید در z=0 پیوسته هم باشه ک اگ بررسی بفرمایید متوجه میشید ک پیوسته هم هست!پس گزینه 2 جواب خواهد بود!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
میشه یه توضیح کوچیک بدی چطور به یک رسیدی؟؟!!
اشتباها تو تاپیک برنامه ریزی گذاشتم..بعد یه جا(که اونجا هم میشه گفت عمومیه!) ،چند جا رو از کجا آوردی عزیز؟

گفتم گزینه دوم
تو فرم قطبی بنویسید و بعد روابط کوشی ریمان رو تست کنید.
بدون فرم قطبی سخت میشه حلش
حل کامل
یک تابع تحلیلی مشتق پذیر هست اگه مشتق پذیری رو تست کنیم و ببینیم که مشتق پذیر هست پس تحلیلی بودن رو هم میتونیم دریابیم!!!!!!
این تابع مشتقش به تتا وابسته نیست پس مشتق پذیر هست پس تحلیلی هم هست.
ببینید حل ایندر طولانی نیستا شما فقط ببین که تو صورت توان r میشه 4 و توان مخرج میشه 2 پس توان کلی میشه 2
مشتق گرفتنی یه توان تو مخرج میاریم پس توان r میشه 1
پس مشتق پذیر هست و تحلیلی
یا علی

آخرین ویرایش:

600ali

عضو جدید
دوستان یه سوال داشتم توسط نگاشت موبیوس چجوری میشه داخل یه نیم دایره رو به ربع مختصات دکارتی تبدیل کرد؟ فرمول کلی داره؟ از رو کریمی میخونم برعکسشو داره اما اینو نداره؟

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان

داشتم یه سوالی حل میکردم ک وسطش ب همچین چیزی برخوردم!!

میخواستم از شما بپرسم ک ب فرض اگ سر کنکور من دچار اشتباه حالت دوم شدم،ازکجا باید متوجه بشم؟(بجز حفظ کردن فرمول)

IMAG0991.jpg

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

میخواستم از شما بپرسم ک ب فرض اگ سر کنکور من دچار اشتباه حالت دوم شدم،ازکجا باید متوجه بشم؟(بجز حفظ کردن فرمول)

مشاهده پیوست 177025

سلام
دقیقاً چه مشکلی؟ یعنی فرمول (sin(a).cos(b رو فراموش کنید؟ یا اشتباهی فکر کنید که a اینجا 2x هست!؟
توو خط سوم از انتها هم اشتباه محاسباتی داشتید، عبارت سوم از چپ باید sin(x)/4 باشه نه sin(x)/2.

راستی حفظ کردن فرمول (sin(3x زیاد سخت نیست. از این کمک بگیرید که حول 0، (sin(ax هم ارز با ax هست. بنابراین اگه مثلاً اشتباهی بنویسید که مثلاً (4sin^3(x)-3sin(x و یا (4sin(x)-3sin^3(x می‌بینید که هیچ کدوم حول 0 برابر با 3x نمیشه. یعنی همه‌ی جایگشت‌های غلط رو میشه حذف کرد.

آخرین ویرایش:

arash250

عضو جدید
سلام دوستان
مشاهده پیوست 177025

سلام دوست من
من هم قبلا این مشکل را با این فرمول داشتم . به نظرم بهترین راه حفظ کردن به این روشه
همیشه حاصل ضرب سینوس آلفا در کسینوس بتا داریم ( در ضرب سینوس سمت چپه میگریم و آرگومانش هم آلفاست در جمع هم آلفا در آرگومان ها سمت چپه ) . خلاصه کلام آلفا و سینوس در دو طرف تساوی سمت چپه

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
دقیقاً چه مشکلی؟ یعنی فرمول (sin(a).cos(b رو فراموش کنید؟ یا اشتباهی فکر کنید که a اینجا 2x هست!؟
توو خط سوم از انتها هم اشتباه محاسباتی داشتید، عبارت سوم از چپ باید sin(x)/4 باشه نه sin(x)/2.

راستی حفظ کردن فرمول (sin(3x زیاد سخت نیست. از این کمک بگیرید که حول 0، (sin(ax هم ارز با ax هست. بنابراین اگه مثلاً اشتباهی بنویسید که مثلاً (4sin^3(x)-3sin(x و یا (4sin(x)-3sin^3(x می‌بینید که هیچ کدوم حول 0 برابر با 3x نمیشه. یعنی همه‌ی جایگشت‌های غلط رو میشه حذف کرد.

حق باشماست،اشتباه نوشتم ولی درست جمع کردم!! (آخر شب دیگ مغر خروجی پله داره یه جاهایی صفر میشه:D)

منظورم این هست ک اصلا چرا اون حالت دوم جواب غلط رو میده؟؟ ما ک بسط رو درست نوشتیم،اشکال کار کجاست؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

حق باشماست،اشتباه نوشتم ولی درست جمع کردم!! (آخر شب دیگ مغر خروجی پله داره یه جاهایی صفر میشه:D)

منظورم این هست ک اصلا چرا اون حالت دوم جواب غلط رو میده؟؟ ما ک بسط رو درست نوشتیم،اشکال کار کجاست؟
سلام
حالت دوم غلط نیست ولی چیزه دیگه ای هست.
چیزی که شما تو خط یکی مونده به اخر نوشتین و بسطش رو بدست اوردین sin2x cosx هست
نبایدم این بسط با بسط sinx cos2x (چیزی که تو خط دوم زیرش خط کشیدین)برابر باشه.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

لطفا یه نگاه به سوال و جواباش بندازین...

من متوجه نشدم!

مشاهده پیوست 176419

مشاهده پیوست 176420

اینم یه روش دیگه:

مشاهده پیوست 176421

ممنون از توجهتون

ظاهراً اشتباه کرده.
توو اولی به نظرم باید z'-1/z'+1 باشه که جاش اشتباهاً i نوشته.
توو دومی اینکه به جای 2 به 2i تقسیم کرده مشکلی نداره، چون دایره هست و 90 درجه چرخش تأثیری نداره. توو w2 مخرج واضح نیفتاده ولی به نظر w1-1 میاد که اگه این باشه اشتباهه چون کل w2 میشه منفی i پس لابد w1+1 هست. اگه w2 برابر با w1-1/w1+1 باشه، اگه اشتباه نکنم دایره را به صفحه‌ای که توو راه حل اول هست تبدیل میکنه (ایکس کمتر از 0). به منفی i ضرب کرده تا 90 درجه به راست بچرخونه (وقتی به منفی i ضرب میشه، i تبدیل میشه به 1، و یا 1 تبدیل میشه به منفی i، و مثل چرخش 90 درجه‌ای میشه).
چیزایی که نوشتم نمیدونم تا چه حد درست باشند چون همون 3 سال پیش که نگاشت مختلط رو خوندم دیگه بعدش استفاده‌ای نداشته.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال داشتم توسط نگاشت موبیوس چجوری میشه داخل یه نیم دایره رو به ربع مختصات دکارتی تبدیل کرد؟ فرمول کلی داره؟ از رو کریمی میخونم برعکسشو داره اما اینو نداره؟

فکر کنم اگه توو تابع تبدیل، جای w و z رو تغییر بدید و دوباره w رو بر حسب z بدست بیارید بشه. مثلاً اگه w=z-i/z+i یه ربع مختصاتی رو به نیم‌دایره تبدیل کنه اول بنویسید z=w-i/w+i که نتیجه میده w=-i*z+1/z-1 و این تابع، نیم دایرا رو دوباره به همون ربع برمی‌گردونه.

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
حالت دوم غلط نیست ولی چیزه دیگه ای هست.
چیزی که شما تو خط یکی مونده به اخر نوشتین و بسطش رو بدست اوردین sin2x cosx هست
نبایدم این بسط با بسط sinx cos2x (چیزی که تو خط دوم زیرش خط کشیدین)برابر باشه.

درسته حق با شماست!

ولی چرا باید خاصیت جابجایی در ضرب اینجا باعث تغییر جواب بشه؟

samin_m

کاربر ممتاز
ظاهراً اشتباه کرده.
توو دومی اینکه به جای 2 به 2i تقسیم کرده مشکلی نداره، چون دایره هست و 90 درجه چرخش تأثیری نداره. توو w2 مخرج واضح نیفتاده ولی به نظر w1-1 میاد که اگه این باشه اشتباهه چون کل w2 میشه منفی i پس لابد w1+1 هست. اگه w2 برابر با w1-1/w1+1 باشه، اگه اشتباه نکنم دایره را به صفحه‌ای که توو راه حل اول هست تبدیل میکنه (ایکس کمتر از 0). به منفی i ضرب کرده تا 90 درجه به راست بچرخونه (وقتی به منفی i ضرب میشه، i تبدیل میشه به 1، و یا 1 تبدیل میشه به منفی i، و مثل چرخش 90 درجه‌ای میشه).
چیزایی که نوشتم نمیدونم تا چه حد درست باشند چون همون 3 سال پیش که نگاشت مختلط رو خوندم دیگه بعدش استفاده‌ای نداشته.

یعنی هر دو کتاب با حل اشتباه به یک جواب رسیدن؟(فکر نمیکنم اشتباه باشه اما دلیل روششون رو متوجه نمیشم!)

راه حل دومی هم،درسته ک دوران دایره تاثیری توی شکل دایره نداره ولی وقتی ما برای تبدیل ب دایره واحد با تقسیم بر 2 ب نتیجه میرسیم چ لزومی داره تقسیم بر2i بکنیم؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ظاهراً اشتباه کرده.
با کمال احترام ولی حل اولی درسته
اگه از اصل حفظ جهت استفاده کنید میبینید که روش اول درسته و i درسته نیازی نیست بزاریم 1

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی هر دو کتاب با حل اشتباه به یک جواب رسیدن؟(فکر نمیکنم اشتباه باشه اما دلیل روششون رو متوجه نمیشم!)

راه حل دومی هم،درسته ک دوران دایره تاثیری توی شکل دایره نداره ولی وقتی ما برای تبدیل ب دایره واحد با تقسیم بر 2 ب نتیجه میرسیم چ لزومی داره تقسیم بر2i بکنیم؟

با کمال احترام ولی حل اولی درسته
اگه از اصل حفظ جهت استفاده کنید میبینید که روش اول درسته و i درسته نیازی نیست بزاریم 1

اتفاقاً یهو به ذهنم رسید اومدم بگم راه حل اول هم درسته که الان دیدم شما گفتید!

توو راه اول، من گفتم نگاشت z-i/z+i، دایره رو به صفحه‌ی ربع دوم و سوم تبدیل نمیکنه و نگاشت z-1/z+1 میکنه، در حالی که اشتباه کردم و هر دو نگاشت این عمل رو انجام میدن چون برای یک دایره، این دو نگاشت فرقی با هم ندارن. در واقع اگه قبل از اینکه نگاشت z-1/z+1 رو انجام بدیم، نگاشت z/i رو روی دایره انجام بدیم (که باز میشه همون دایره) و بعدش نگاشت z-1/z+1 رو، مثل این میمونه که در مجموع نگاشت z-i/z+i رو انجام دادیم (z/i - 1 بر z/i + 1 که میشه z-i/z+i). یعنی نگاشتی که نوشته درسته و تبدیل نشون داده شده رو انجام میده.

توو راه حل دوم اینکه به i هم تقسیم کرده احتمالاً به خاطر رسیدن به جوابی هست که توو گزینه‌ها هست. چون اگه به i تقسیم نمیکرد توو جواب آخر به جای z-2i/z+2i عبارت z-2/z+2 به دست می‌اومد. ضمناً توو راه حل دوم، از همون نگاشت w-1/w+1 برای تبدیل دایره به صفحه استفاده کرده که می‌تونست از w-i/w+i هم استفاده بکنه و یه جواب دیگه هم به دست می‌اومد.

در ضمن بله فکر کنم نگاشت z-i/z+i، نیم صفحه‌ی بالایی رو به دایره‌ی واحد منتقل می‌کنه ولی در عین حال همین نگاشت، دایره‌ی واحد رو به ناحیه‌ی x < 0 هم تبدیل میکنه. امیدوارم ابهام‌تون رفع شده باشه.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال داشتم . من آزمون اول پارسه با اینکه کل تستهای کنکورهای گذشته رو فهمیده بودم و اکثرا درست حل کردم نتونستم نتیجه مناسبی بگیرم ولی بقیه درسها عالی بودم. منبع من کتاب آقای کریمی هست . کسی آزمون پارسه داده ؟ باید منبع رو عوض کنم ؟
خود کتاب معتقدی رو دارم مال سال 89 هست . اون خوبه ؟ تغییرات داشته ؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید . خیلی نگرانم چون بقیه درسها مشکلی نیست ظاهرا . ممنون :smile:

کتاب فکر میکنم تفاوت نکرده باشه چون ماله من که چاپ دوسال پیش هست (دست دومش رو از یکی از بچه های همین سایت گرفتم) با کتاب رفیقم که تو نمایشگاه کتاب گرفت تفاوت نداره تو سمینار پارسه که من شرکت کردم هم از خود اقای معتقدی پرسیدم که گفتن کتاب تفاوتی نکرده.
بنظر من برای رسیدن به تسلط به صورتی که بتونی ادعا کنی سوالها رو واقعا فهمیدی باید از سوالهای استاد معتقدی استفاده کنید.
البته اکثر سوالها از کنکور سخت تر هستن ولی واقعا لذت عجیبی داره حل کردن سوالهاش.
سوالهای کنکور ازمایشی تعاونی سنجش هم خیلی شبیه به سوالهای ایشون بود.
اگه به حل سوالهای ایشون بپردازید (چه باحال حرفی میزنم من!!!!!!!) پشیمون نمیشید. مخصوصا شما که ایشالا میتونید یه رتبه خوب بیارید حیف درصد ریاضیتون خوب نباشه
یا علی
راستی یه سوال قشنگ از کتاب ایشون مینویسم شما و بقیه دوستان حل کنید و لذت ببرید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کتاب فکر میکنم تفاوت نکرده باشه چون ماله من که چاپ دوسال پیش هست (دست دومش رو از یکی از بچه های همین سایت گرفتم) با کتاب رفیقم که تو نمایشگاه کتاب گرفت تفاوت نداره تو سمینار پارسه که من شرکت کردم هم از خود اقای معتقدی پرسیدم که گفتن کتاب تفاوتی نکرده.
بنظر من برای رسیدن به تسلط به صورتی که بتونی ادعا کنی سوالها رو واقعا فهمیدی باید از سوالهای استاد معتقدی استفاده کنید.
البته اکثر سوالها از کنکور سخت تر هستن ولی واقعا لذت عجیبی داره حل کردن سوالهاش.
سوالهای کنکور ازمایشی تعاونی سنجش هم خیلی شبیه به سوالهای ایشون بود.
اگه به حل سوالهای ایشون بپردازید (چه باحال حرفی میزنم من!!!!!!!) پشیمون نمیشید. مخصوصا شما که ایشالا میتونید یه رتبه خوب بیارید حیف درصد ریاضیتون خوب نباشه
یا علی
راستی یه سوال قشنگ از کتاب ایشون مینویسم شما و بقیه دوستان حل کنید و لذت ببرید.
1111.jpg
این پاسخ سوالتون با حل به سبک اقایه معتقدی .
در مورد کتابشم بگم که من چاپ 92 ریاضی مهندسیشو دارم و با چاپ 89 هیچ فرقی نداره ، چون اقایه معتقدی گفتن از 89 تا الان تغیرش ندادن فقط تجدید چاپ شده .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 177542
در مورد کتابشم بگم که من چاپ 92 ریاضی مهندسیشو دارم و با چاپ 89 هیچ فرقی نداره ، چون اقایه معتقدی گفتن از 89 تا الان تغیرش ندادن فقط تجدید چاپ شده .

چون از سال 89 دیگه پارسه نیومدن من خبر دارم
سوالهای سالهای پیش پارسه بچه ها میگفتن خیلی عالی بوده و همه تو کنکور درصد خوبی می زدن(ریاضی) (یکی از بچه ها فهیت نام داشت الان اسپانیا درس میخونه فکر کنم دیگه الان تموم شده باشه)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اتفاقاً یهو به ذهنم رسید اومدم بگم راه حل اول هم درسته که الان دیدم شما گفتید!

در ضمن بله فکر کنم نگاشت z-i/z+i، نیم صفحه‌ی بالایی رو به دایره‌ی واحد منتقل می‌کنه ولی در عین حال همین نگاشت، دایره‌ی واحد رو به ناحیه‌ی x < 0 هم تبدیل میکنه. امیدوارم ابهام‌تون رفع شده باشه.
اتفاقا منم یهو گفتم یه نکته ای رو بگم.
داخل دایره یا خارج دایره یکه. این خیلی مهم هست. این نگاشت نیم صفحه بالایی رو به داخل دایره یکه منتقل میکنه
در مورد دوم هم بله درست میفرمایید داخل دایره یکه رو به x < 0 میبره و خارج دایره یکه رو به x > 0 میبره
خیلی ممنون که مشارکت میکنید.ممنونم
بچه ها من بعنوان یه برادر کوچکتر میگم که حتما اصل حفظ مرز و اصل حفظ جهت رو از کتاب یا جزوه اقای معتقدی ببینید و یاد بگیرید
من یکی از این تبدیلهای موبیوس رو حفظ نکردم (محال هم هست بتونم این همه رو حفظ کنم) ولی همش رو با این دو اصل حل میکنم.

سلام داداش گلم

انقدر تعریف کردی ک وسوسه شدم!!:D

فایل PDF کتاب ایشون یا گلچینی از سوالای مهم و مفهومیشو نداری؟

علاقه مند شدم یه نگاه بهش بندازم
;)
سلام-ما چاکرخاتیم داداش
سوالهای کتاب رو ببینی دیونه میشی بس که هوشمندانه سوال میدن ایشون.
احتمالا تو اینترنت باشه چون من pdf یکی از جزوه های ایشون رو دیدم.
ممنون که مشارکت فرمودین. خیلی هم عالی فرمودین
مرسی
چون از سال 89 دیگه پارسه نیومدن من خبر دارم
سوالهای سالهای پیش پارسه بچه ها میگفتن خیلی عالی بوده و همه تو کنکور درصد خوبی می زدن(ریاضی) (یکی از بچه ها فهیت نام داشت الان اسپانیا درس میخونه فکر کنم دیگه الان تموم شده باشه)
ولا نمیدونم ولی تو سمینار پارسه که اقای عبدالعالی گفتن اقای معتقدی اولین بار تابستون امسال تو پارسه نبودن و از ترم پاییز باز هم بر میگردن.
موفق باشید و سربلند
یا علی

آخرین ویرایش:

rezaei.sp

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
یه فرقی که میگن اعداد مختلط با اعداد حقیقی داره اینه که اعداد حقیقی روی محور تعریف میشن اما مختلط توی صفحه تعریف میشه .
اما مگه تو نمودارها ما y رو رو محور عمودی و x رو روی محور افقی قرار میدیم که اونم یه صفحه میشه دیگه . اینجا رو نفهمیدم. یکی توضیح میده واسم ؟

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
یه فرقی که میگن اعداد مختلط با اعداد حقیقی داره اینه که اعداد حقیقی روی محور تعریف میشن اما مختلط توی صفحه تعریف میشه .
اما مگه تو نمودارها ما y رو رو محور عمودی و x رو روی محور افقی قرار میدیم که اونم یه صفحه میشه دیگه . اینجا رو نفهمیدم. یکی توضیح میده واسم ؟
سلام دوست عزیز

والا نمییدونم درست متوجه سوالت شدم یا نه!! اما x=a یا y=b هرکدوم یک عدد حقیقی هستن ک برای نمایششون فقط محور x یا y لازمه (تنها یک محور (خط)برای نمایش یک عدد حقیقی)

اما برای نمایش عدد Z=a+ib حتما ب دو محور ب صورت هم زمان و نیاز هست و نتیجه روی یک صحفه قابل نمایش خواهد بود

بالا