تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

مهتاب 8797

عضو جدید

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
این رابطه ک گفتین خیلی نکته مهمی هستش زیاد ب اثباتش گیر ندین اما من ک الان چند فصلی از سیگنالو خوندم خیلی از این نکته تو حل تستها و دراوردن ضرایب توابع ضربه استفاده شده ک حتنا باید حفظش کنید.

Sent from my HUAWEI G730-U10 using Tapatalk

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

سلام دوستان سوالهام خیلی ساده است!(خوب تازه شروع کردم هنوز چیزی یادم نمیاد :)) ) دوره تناوب این دوتا چی میشه؟
راه حل سریع برای بدست اوردن و تشخیص متناوب بودن یا نبودن دارید؟
uploadfromtaptalk1410002521644.jpguploadfromtaptalk1410002529819.jpg

Send from my sony using Taptalk

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان سوالهام خیلی ساده است!(خوب تازه شروع کردم هنوز چیزی یادم نمیاد :)) ) دوره تناوب این دوتا چی میشه؟
راه حل سریع برای بدست اوردن و تشخیص متناوب بودن یا نبودن دارید؟
مشاهده پیوست 220143مشاهده پیوست 220144

سلام
http://s5.picofile.com/file/8139215292/IMG_20140906_161145.jpg

malih9068

عضو جدید

wer340

عضو جدید
تو حالت پیوسته تمام توابع از قانون تناوب پیروی می کنند

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
منم هنوز متوجه نشدم!

سلام.ببنید این سیگنال دوم با دوره ی تناوب دو متناوب هستش.اگه بخوام اثباتش کنم از حوصله ی بحث خارج هست و هیچ کاربردی هم نداره..شما نتیجه ای که توی عکس زیر گذاشتم رو نتیجشو حفط کنید کافیه...و برای همه ی مثال ها قابل استفاده.

Kaka_s

عضو جدید
دوستان تو این سوال یه مشکل دارم.چرا قسمت زوج تابع شده 1/2 آیا تو نقطه t=0 ناپیوستگی وجود داره؟؟؟

مشاهده پیوست 220307

مشاهده پیوست 220308

منظورم سوال دومه

چون سیگنال x(t) حقیقی است قسمت حقیقی تبدیل فوریه آن زوج است و خب انتگرالی که تو صورت سوال خواسته از 0 تا بی نهایته و چون طبق فرمول انتگرال از منفی بی نهایت تا مثبت بی نهایت مساوی 2pi در مقدار سیگنال در صفر هستش یه 1/2 میاد پشت انتگرال دیگه

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون سیگنال x(t) حقیقی است قسمت حقیقی تبدیل فوریه آن زوج است و خب انتگرالی که تو صورت سوال خواسته از 0 تا بی نهایته و چون طبق فرمول انتگرال از منفی بی نهایت تا مثبت بی نهایت مساوی 2pi در مقدار سیگنال در صفر هستش یه 1/2 میاد پشت انتگرال دیگه

اینو میدونم.قسمت زوج تابع چرا شده 0.5 آیا تو نقطه صفر ناپیوستگی هست؟؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
اینو میدونم.قسمت زوج تابع چرا شده 0.5 آیا تو نقطه صفر ناپیوستگی هست؟؟

سلام. من تبدیل فوریه رو کامل نخوندم ولی خوب سؤال شما جوابش مشخص هستش. تابع x(t) در 0 دارای ناپیوستگی هستش چونکه حد راست و حد چپ تابع در 0 برابر نیستند و مقدار تابع در این نقطه هم برابر حد راست + حد چپ تقسیم بر 2 هستش. یعنی : (1+0)/2=1/2=0.5
از طرفی چونکه مقدار قسمت زوج تابع در نقطه 0 برابر مقدار خود تابع در نقطه 0 میشه پس مقدار قسمت زوج تابع در 0 هم برابر 0.5 میشه.

آخرین ویرایش:

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

سلام.ببنید این سیگنال دوم با دوره ی تناوب دو متناوب هستش.اگه بخوام اثباتش کنم از حوصله ی بحث خارج هست و هیچ کاربردی هم نداره..شما نتیجه ای که توی عکس زیر گذاشتم رو نتیجشو حفط کنید کافیه...و برای همه ی مثال ها قابل استفاده.

مرسی دوست عزیز خیلی لطف کردی نجاتم دادی....

keyhan386

عضو جدید

keyhan386

عضو جدید

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها چرا دوره تناوب این سیگنال یک میشه.چرا واقعا؟؟؟ من که متوجه نشدم

DSC02256.jpg

keyhan386

عضو جدید

مشاهده پیوست 220893
سلام دوره تناوب x را بارسم شکل x می توان تشخیص داد به این صورت که تورابطه ای که برای x داده سیگما رو بازش کن به k چندتا مقدار بده مثالا 0و1و2 بعد هر بار که مقدار دادید ببین شکل چی میشه رسم کن و بعد شکل هایی که برای هر مقدار بدست میاری باهم جمع بزن ( سیگماست دیگه ) مثلا صفره رابه جای k بزار شکلش میشه یک ضربه در صفر با دامنه 2 و یک ضربه در 1/2 با دامنه منفی یک حالا مقدار یک روبزار جای k که میشه یک ضربه در 1/2 با دامنه 2- و یک ضربه در 3/2- با دامنه 1- اگه این کار رو برای 2و3 و... انجام بدید و با هم جمع بزنی یک الگوی تکراری حاصل میشه بطوری که در یک دوره به طول یک 1(همان دوره تناوب ) دوضربه با دامنه های 2 و 3- قرار داره

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 220893

سلام دوستمون توضیح کامل رو دادن ولی خب بد نیستش بدون رسم شکل هم بدونیم.

دوره تناوب قطار ضربه میشه ضریب کا. این تابعی که شما نوشتید تشکیل شده از دوتا قطار ضربه.اول قطار ضربه دومی رو بررسی میکنیم میشه ضریب کا منفی یک پس دوره تناوب میشه یک.
توی قطارضربه اولی وجود ضریب منفی یک بتوان کا باعث میشه دوره تناوب دو برابر بشه.خب حالا ضریب کا منفی یک دوم هستش و چون ضریب سیگنال منفی یک بتوان کا داره پس دوره تناوبش میشه دو ضربدر یک دوم که میشه یک. اشتراک دوتا یک میشه یک

آخرین ویرایش:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا چرا ناحیه همگرایی اینطوریه؟؟ من متوجه نمیشم دوستان.سیگنال x یه سیگنال علی و دوره محدوده

پس ناحیه همگراییش باید شامل بینهایت هم بشه.اما اینجا اینطور نیست چرا؟؟ مگه ناحیه همگراییش مگه نباید باشه

همه صفحه s بجز منفی بی نهایت؟؟

DSC02258.jpg

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستمون توضیح کامل رو دادن ولی خب بد نیستش بدون رسم شکل هم بدونیم.

دوره تناوب قطار ضربه میشه ضریب کا. این تابعی که شما نوشتید تشکیل شده از دوتا قطار ضربه.اول قطار ضربه دومی رو بررسی میکنیم میشه ضریب کا منفی یک پس دوره تناوب میشه یک.
توی قطارضربه اولی وجود ضریب منفی یک بتوان کا باعث میشه دوره تناوب دو برابر بشه.خب حالا ضریب کا منفی یک دوم هستش و چون ضریب سیگنال منفی یک بتوان کا داره پس دوره تناوبش میشه دو ضربدر یک دوم که میشه یک. اشتراک دوتا یک میشه یک
ممنونم روش سریع تری بود

آخرین ویرایش:

keyhan386

عضو جدید
اینجا چرا ناحیه همگرایی اینطوریه؟؟ من متوجه نمیشم دوستان.سیگنال x یه سیگنال علی و دوره محدوده

پس ناحیه همگراییش باید شامل بینهایت هم بشه.اما اینجا اینطور نیست چرا؟؟ مگه ناحیه همگراییش مگه نباید باشه

همه صفحه s بجز منفی بی نهایت؟؟

مشاهده پیوست 220930
ناحیه همگرایی Xو Y اشتباه ذکر شده ( شاید اشتباه چاپیه ) باید Re(s)>0 باشه به جدول تبدیل لاپلاس مراجعه کنید و تبدیل تابع پله uرا نگاه کنید

بالا