تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام
درمورد تصویر زیر چه کاری باید انجام بدم تا تصویر سمت چپی مثله تصویر سمت راست سفید بشه؟
من تازه فلوئنت رو دارم یاد میگیرم اگر مراحل رو کامل شرح بدین ممنون میشم
سپاس بیکران
Image 1.jpg

mr3_player

عضو جدید
با سلام
درمورد تصویر زیر چه کاری باید انجام بدم تا تصویر سمت چپی مثله تصویر سمت راست سفید بشه؟
من تازه فلوئنت رو دارم یاد میگیرم اگر مراحل رو کامل شرح بدین ممنون میشم
سپاس بیکران
Display ----> Colormaps ----> Currently defied ----> gray​

سشئشد

عضو جدید
شبیه سازی تبخیر در فلوئنت

شبیه سازی تبخیر در فلوئنت

سلام
می خواهم تبخیر آب در یک محیط حاوی گاز H2 را در فلوئنت شبیه سازی کنم ولی اطلاعاتی درباره نحوه کار ندارم.95138920414602101502.jpg
آب از حجم کنترل 2 از طریق غشا(mwmbrane) به حجم کنترل 1 نفوذ می کند و به دلیل آنکه فشار جزئی آب در حجم کنترل 2 کاهش می یابد تبخیر می شود.
مشکل من در شبیه سازی تبخیر آب در H2 در حجم کنترل 2 می باشد . لطفا راهنمایی فرمایید

ma_ta65

عضو
مسئله ای که من روی آن کار می کنم این است که حرارت از یک سیال ساکن داخل یک بطری که در ابتدا مایع بوده به سیالی که مخلوطی از مایع و بخار است و داخل لوله جریان دارد انتقال می یابد. مایع ساکن شروع به انجماد و مایع سیال داخل لوله شروع به تبخیر می کند.ارتباط بین این دو سیال از طریق ورق آلومینیوم می باشد.چگونه می توان انجماد و تبخیر را برای این مسئله در فلوئنت شبیه سازی کرد.

سشئشد

عضو جدید
کسی تو فلوئنت با DPM)discrete-phase model) آشنا هست؟ در حد آشنایی اولیه؟(اگه بلدید کمک کنید جای دوری که نمیره)

بهنام.e

عضو جدید
با سلام می خواستم بدونم برای نصب نرم افزار فلوئنت حتما قبلش باید نرم افزار ansys رو نصب کرده باشم یا اصلا ربطی به هم ندارن. اگه ممکنه در باره نصبش یه توضیحی بدین

sadegh1068

عضو جدید
با سلام می خواستم بدونم برای نصب نرم افزار فلوئنت حتما قبلش باید نرم افزار ansys رو نصب کرده باشم یا اصلا ربطی به هم ندارن. اگه ممکنه در باره نصبش یه توضیحی بدین

اگه میخواید ورژن 6 فلوئنت رو نصب کنید نیازی به نصب Ansys نیست. چون تا ورژن 6 ، فلوئنت از انسیس جدا بود. ولی از ورژن 12 Ansys فلوئنت جزء زیر مجموعه های این نرم افزار شد و با نصب ورژن های بالاتر از 12 انسیس، فلوئنت هم نصب خواهد شد.

aghilzadeh

عضو جدید
با سلام
من می خواهم به یک ایرفویل شرایط مرزی متغیر بدم
یعنی سرعت ورودی رو از 300 متر بر ثانیه تا 900 متر بر ثانیه تغییر بدم در مدت 1 دقیقه
udf هاشو نوشتم و به فلوئنت اعمال کردم و لی وقتی run در حالت unsteady می گیرم
سرعت جریان در تمامی نواحی domain تغییر نمی کنه
فقط نزدیک مرز ورودی جریان
نمی دونم اصلا درست هست یا نه
کاملا گیج شدم
کسی می تونه کمک کنه

shahrameng

کاربر فعال
سلام دوستان من در یه کانال به طول 20 متر و عرض 1 متر به صورت 2 بعدی پرفیل سرعت رو رسم کردم ولی پرفیل سهمی نمیشه یعنی وسط پرفیل یه خط صاف میشه و در لبه ها سرعت صفر میشه تعداد مش کم زدم و سرعت ورودی رو 0.2 وارد کردم دیوارها هم ثابت وارد کردم
چکار کنم که پرفیل سرعت یه سهمی کامل بشه نه سهمی که فقط پالا و پایینش منحنی باشه
سپاس دوستان

sadegh1068

عضو جدید
سلام دوستان من در یه کانال به طول 20 متر و عرض 1 متر به صورت 2 بعدی پرفیل سرعت رو رسم کردم ولی پرفیل سهمی نمیشه یعنی وسط پرفیل یه خط صاف میشه و در لبه ها سرعت صفر میشه تعداد مش کم زدم و سرعت ورودی رو 0.2 وارد کردم دیوارها هم ثابت وارد کردم
چکار کنم که پرفیل سرعت یه سهمی کامل بشه نه سهمی که فقط پالا و پایینش منحنی باشه
سپاس دوستان

عدد رینولئز جریانتون چنده؟ جریان توربلانس است یا لمینار؟ آیا طول کانال بزرگتر از طول توسعه یافتگی در نظر گرفته شده است؟
این سوال هایی رو که پرسیدم همشون روی شکل پروفیل سرعت تاثیر دارن، اینها رو چک کنین

shahrameng

کاربر فعال
مرسی عزیز خیلی لطف کردی تمام مشکلات رو برام حل کردی
تمام مواردی که گفتی رو چک کردم و پرفیل خیلی خوبی گرفتم

new ton

عضو جدید
سلام من تو پروژم به مشکل برخوردم اگه دوستان میتونن لطفا کمکم کنن
یه بدنه کشتی رو توی فلوئنت تحلیل کردم توی شرایط مرزی بدنه کشتی wall تعریف شده و نیروی درگ وارد بهش رو حساب کردم تو این حالت پشت بدنه تخت بوده و ویک شدیدی پشتش تشکیل شده

در حالت بعدی پشت کشتی یه بخشی مثل دنباله اضافه شده تا درگ فشاری کم بشه اما نمیدونم چرا ریورت که میگیرم میبینم درگ فشاری خیلی زیاد شده

پیوست ها

• vector.jpg
    vector.jpg
    28.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • vector.jpg
    vector.jpg
    29.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sadegh1068

عضو جدید
مرسی عزیز خیلی لطف کردی تمام مشکلات رو برام حل کردی
تمام مواردی که گفتی رو چک کردم و پرفیل خیلی خوبی گرفتم

خواهش میکنم
توی لینک زیر من یه آموزش از همین مدلسازی جریان داخل لوله رو به زبان فارسی گذاشتم میتونی به اونجا مراجعه کنی تا جوابت رو چک کنی. در ضمن مثالهای دیگه هم از فلوئنت اونجا هست

http://www.noandishaan.con/forums/thread113527.html#post1243121

shahrameng

کاربر فعال
خواهش میکنم
توی لینک زیر من یه آموزش از همین مدلسازی جریان داخل لوله رو به زبان فارسی گذاشتم میتونی به اونجا مراجعه کنی تا جوابت رو چک کنی. در ضمن مثالهای دیگه هم از فلوئنت اونجا هست

http://www.noandishaan.con/forums/thread113527.html#post1243121
دوست من سایت نواندیشان باز نمی شه ظاهرا بازم مشکل پیدا کرده
یه سوال دیگه دارم
روی سطح شیب دار دوتا سیال که با هم مخلوط نمیشن بین دوتا سطح چریان دارند(یه لوله که بالاش و پایینش سیال متفاوته) مدلشو ساختم دوتا سطحو هم زون تعریف کردم (2بعدی)
جریان هم از بالا به پایین جریان داره ولی دوتا سیال پرفیل سرعتشون درست نیست و مثلا سیال بالایی خالی از کانتوره یا با عوض کردن جهت سیال ها به هم میریزه
سیال رو اب و روغن ماشین انتخاب کردم فکر کنم اختلاط اتفاق میفته که اینجور میشه شما تجربه ای دارید در این خصوص (دو سیال با میو متفاوت)؟
با سپاس

sadegh1068

عضو جدید
دوست من سایت نواندیشان باز نمی شه ظاهرا بازم مشکل پیدا کرده
یه سوال دیگه دارم
روی سطح شیب دار دوتا سیال که با هم مخلوط نمیشن بین دوتا سطح چریان دارند(یه لوله که بالاش و پایینش سیال متفاوته) مدلشو ساختم دوتا سطحو هم زون تعریف کردم (2بعدی)
جریان هم از بالا به پایین جریان داره ولی دوتا سیال پرفیل سرعتشون درست نیست و مثلا سیال بالایی خالی از کانتوره یا با عوض کردن جهت سیال ها به هم میریزه
سیال رو اب و روغن ماشین انتخاب کردم فکر کنم اختلاط اتفاق میفته که اینجور میشه شما تجربه ای دارید در این خصوص (دو سیال با میو متفاوت)؟
با سپاس

توی اون آدرسی که گذاشتم به جای .com به اشتباه .con گذاشته شده اون رو اصلاح بفرمایید درست میشه.

در مورد سوالتون باید بگم توی این شرایط اختلاط اتفاق نمیوفته . جریانتون قراره بر اثر جاذبه اتفاق بیوفته یا ورودی سرعت تعریف کردین؟ اگه ورودی دارین، چه سیالی از ورودی وارد میشه؟ یه عکس هم از کاری که میخواید انجام بدید هم بزارید شاید بتونم کمکتون کنم.

shahrameng

کاربر فعال
توی اون آدرسی که گذاشتم به جای .com به اشتباه .con گذاشته شده اون رو اصلاح بفرمایید درست میشه.

در مورد سوالتون باید بگم توی این شرایط اختلاط اتفاق نمیوفته . جریانتون قراره بر اثر جاذبه اتفاق بیوفته یا ورودی سرعت تعریف کردین؟ اگه ورودی دارین، چه سیالی از ورودی وارد میشه؟ یه عکس هم از کاری که میخواید انجام بدید هم بزارید شاید بتونم کمکتون کنم.
مرسی دوست عزیز
من این پست های نو اندیشانو قبلا دیده بودم و از همون جا فلوئنت یاد گرفتم و نمیدونستم از شماست بازم ممنونم
فایل گمبیتم درست بود از اول بارگذاری کردن وسرعت رو به بالا و ورودی هم ولاسیتی اینات دادم نتیجه داد77777777777777777777777777777777777777.jpg
الان سوالم اینه که چطوری می تونم سرعت در جهت محور سطح شیبدارو بدست بیارم چون تو حل دستی با چرخش محور مختصات سرعت در جهت ایکس در جهت محور مختصاته ولی الان سرعت ایکس نرم اغزار سرعت در جهت افقه
چیزی به ذهنتون میرسه؟

sadegh1068

عضو جدید
مرسی دوست عزیز
من این پست های نو اندیشانو قبلا دیده بودم و از همون جا فلوئنت یاد گرفتم و نمیدونستم از شماست بازم ممنونم
فایل گمبیتم درست بود از اول بارگذاری کردن وسرعت رو به بالا و ورودی هم ولاسیتی اینات دادم نتیجه دادمشاهده پیوست 163342
الان سوالم اینه که چطوری می تونم سرعت در جهت محور سطح شیبدارو بدست بیارم چون تو حل دستی با چرخش محور مختصات سرعت در جهت ایکس در جهت محور مختصاته ولی الان سرعت ایکس نرم اغزار سرعت در جهت افقه
چیزی به ذهنتون میرسه؟

خواهش میکنم.
دوتا راه الان به ذهنم میرسه.
راه اول: هندسه ی لوله رو در گمبیت افقی بکشید ولی برای اینکه تاثیر سطح شیب دار بودن رو لحاظ کنید در پنل operating condition جاذبه رو ترکیبی از x و y وارد کنید. (تقریبا همون چرخوندن محور) در این صورت دیگه سرعت در راستای x همون سرعت در لوله ست.

راه دوم: توی همین حالتی که الان مسئله رو حل کردین سرعت در راستای لوله ترکیبی از سرعت در راستای افقی و عمودیست که رابطه ش هم با توجه به مقدار زاویه با افق قابل محاسبه ست. پس شما برای بدست آوردن سرعت در راستای لوله، یک پارامتر در custom field function تعریف کنید و رابطه ی آن با سرعت ها رو وارد کنید. به این صورت شما یک پارامتر جدید دارید که همون سرعت در راستای لوله ست

shahrameng

کاربر فعال
خواهش میکنم.
دوتا راه الان به ذهنم میرسه.
راه اول: هندسه ی لوله رو در گمبیت افقی بکشید ولی برای اینکه تاثیر سطح شیب دار بودن رو لحاظ کنید در پنل operating condition جاذبه رو ترکیبی از x و y وارد کنید. (تقریبا همون چرخوندن محور) در این صورت دیگه سرعت در راستای x همون سرعت در لوله ست.

راه دوم: توی همین حالتی که الان مسئله رو حل کردین سرعت در راستای لوله ترکیبی از سرعت در راستای افقی و عمودیست که رابطه ش هم با توجه به مقدار زاویه با افق قابل محاسبه ست. پس شما برای بدست آوردن سرعت در راستای لوله، یک پارامتر در custom field function تعریف کنید و رابطه ی آن با سرعت ها رو وارد کنید. به این صورت شما یک پارامتر جدید دارید که همون سرعت در راستای لوله ست

مرسی عزیز خدا حفظت کنه
خیلی کمکم کردی
سپاس

aliuser

عضو جدید
سلام به دوستان کسی اموزشی در زمینه احتراق بوسیله شمع مانند احتراق در خودرو داره؟ با هزینه یا بی هزینه

sadegh1068

عضو جدید
سلام به دوستان کسی اموزشی در زمینه احتراق بوسیله شمع مانند احتراق در خودرو داره؟ با هزینه یا بی هزینه

سلام
این لیست آموزش های فلوئنت در زمینه ی احتراق که من دارمشون.
ببین کدوم به کارت میاد تا واست آپلود کنم

پیوست ها

• combustion-tutorial-list_13.0.pdf
    100.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shahrameng

کاربر فعال
با سپاس از اقا صادق
سلام دوستان من روی سطحشیب دار دارم تحلیل سیالاتی می کنم شکلش در صفحه 40 هست
متاسفانه هر جور اینلت و اوتلت رو تعریف می کنم جریان به سمت بالاست و اصلا پرفیل به سمت پایین نمیده
سرعت ورودی رو منفی کردم جریان به سمت پایین شد ولی سرعتها از نظز فیزیکی بی معنی میشه
راهی هست که سرعت رو پایین بشه؟
ممنونم

sadegh1068

عضو جدید
با سپاس از اقا صادق
سلام دوستان من روی سطحشیب دار دارم تحلیل سیالاتی می کنم شکلش در صفحه 40 هست
متاسفانه هر جور اینلت و اوتلت رو تعریف می کنم جریان به سمت بالاست و اصلا پرفیل به سمت پایین نمیده
سرعت ورودی رو منفی کردم جریان به سمت پایین شد ولی سرعتها از نظز فیزیکی بی معنی میشه
راهی هست که سرعت رو پایین بشه؟
ممنونم

سلام
اگه فقط هدفتون اینه که جریان رو به پایین باشه کافیه دیواره ی بالا رو velocity inlet تعریف کنید و دیواره ی پایین رو Pressure Outlet همین.
اگه چیز دیگه ای منظورتون هست واضح تر بپرسید لطفا

shahrameng

کاربر فعال
صادق جان همین کارو کردم بازهم جهت وکتورهای سرعت رو به بالاست !

aydogan

عضو جدید
آیا با بلد بودن فلوئنت دیگر به انسیس احتیاج خواهیم داشت یانه؟
یعنی فلوئنت کار انسیس را برای ما انجام می دهد یا نه؟

sadegh1068

عضو جدید
آیا با بلد بودن فلوئنت دیگر به انسیس احتیاج خواهیم داشت یانه؟
یعنی فلوئنت کار انسیس را برای ما انجام می دهد یا نه؟

سلام دوست عزیز فلوئنت الان زیر مجموعه ای از ANSYS هست. و همچنین فلوئنت نرم افزاری است که به طور تخصصی در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی کاربرد دارد. ولی انسیس یک نرم افزار تقریبا جامع هست و قادر به انجام انواع تحلیل ها از جمله تحلیل های مودال، استاتیکی، دینامیکی و .... میباشد.
یاد گرفتن فلوئنت در زمینه ی دینامیک سیالات محاسباتی شما را بی نیاز از انسیس میکند ولی برای انجام تحلیل های دیگر باز هم به انسیس نیازمند خواهید بود.

sadegh1068

عضو جدید
صادق جان همین کارو کردم بازهم جهت وکتورهای سرعت رو به بالاست !

یه جای کار دارین اشتباه میکنین. این مسئله ی پیچیده ای هم یست آخه!
اگه مرز بالا Velocity inlet باشه و مرز پایین Pressure Outlet باشه 100% این اتفاق میوفته. واسه اینکه مطمئن بشید من اینکار رو کردم که نتیجه رو در تصویر پایین میبینید
FF F.jpg

shahrameng

کاربر فعال
یه جای کار دارین اشتباه میکنین. این مسئله ی پیچیده ای هم یست آخه!
اگه مرز بالا Velocity inlet باشه و مرز پایین Pressure Outlet باشه 100% این اتفاق میوفته. واسه اینکه مطمئن بشید من اینکار رو کردم که نتیجه رو در تصویر پایین میبینید
مشاهده پیوست 164372

مرسی صادق جان امشب دوباره مدل می کنم .شما درست میگی احتمالا یه جایی دارم اشتباه می کنم چون 2 سیال تو مسیر دارم
با سپاس فراوان