تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

rami123

عضو جدید
سلام و عرض ادب خدمت دوستان
میخاستم بدونم در قسمت vizualization نرم افزار آباکوس ابزاری وجود داره که با استفاده از اون بتوان فاصله بین دو نقطه رو اندازه گرفت؟ ابزار اندازه گیری؟
برای مثال تو نرم افزار سالید یه ابزار mesurment با آیکون متر بود که میشد فاصله دو نقطه یا دو سطح رو اندازه گرفت. تو آباکوس برای این کار باید چیکار کرد؟

PowerM

عضو جدید

با سلام خدمت اساتید بزرگوار

من چطور میتونم نیروی اندرکنشی میان دو قطعه ای که در برخورد هستند رو در یکی از قطعه ها در آباکوس بدست بیارم؟

تا اینجاش جلو رفتم که باید از constraints استفاده کنم اما دقیقا نمیدونم چطور تمامی نود ها را به یه نود نسبت بدم و از اون نود خروجی نیرو بگیرم؟ یعنی مشکلم دقیقا تو همون equation هستش که تو یه دیسک میخام نود رفرنس تعریف کنم که وسط دیسک هست و ازش نمیتونم هیستوری بگیرم.

PowerM

عضو جدید
سلام و عرض ادب خدمت دوستان
میخاستم بدونم در قسمت vizualization نرم افزار آباکوس ابزاری وجود داره که با استفاده از اون بتوان فاصله بین دو نقطه رو اندازه گرفت؟ ابزار اندازه گیری؟
برای مثال تو نرم افزار سالید یه ابزار mesurment با آیکون متر بود که میشد فاصله دو نقطه یا دو سطح رو اندازه گرفت. تو آباکوس برای این کار باید چیکار کرد؟

سلام دوست عزیز
از ابزار Query در منوی tools استفاده کن و گزینه distance رو که انتخاب کردی در viewport نود هایی رو که میخای میانشون فاصله رو بدست بیاری انتخاب کن
موفق باشی

رضاافشاری

عضو جدید
سلام

من سوالم به آباکوس مربوط نیست زیاد ولی کاربردش رو دیدم تو یه کتاب. کسی میتونه به سوال زیر جواب بده. گفته اگر مثلا تابع انتقال دما در یک مستطیل y=x^2 باشه، آیا با استفاده از دو المان مثلثی میشه جواب دقیق رو آورد؟
اینم خود سوال:555.jpg

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام

من سوالم به آباکوس مربوط نیست زیاد ولی کاربردش رو دیدم تو یه کتاب. کسی میتونه به سوال زیر جواب بده. گفته اگر مثلا تابع انتقال دما در یک مستطیل y=x^2 باشه، آیا با استفاده از دو المان مثلثی میشه جواب دقیق رو آورد؟
اینم خود سوال:مشاهده پیوست 223549
سلام، نه نمیشه. توابع شکل در المان مثلثی سه گرهی توابعی خطی است و فقط توانایی بازسازی میدان های خطی را دارد. اما درصورتی که از المان مثلثی مرتبه دوم با شش گره استفاده شود در این صورت می توان میدان های مرتبه دوم را نیز بطور exact تولید کرد. ارادتمند

رضاافشاری

عضو جدید
سلام، نه نمیشه. توابع شکل در المان مثلثی سه گرهی توابعی خطی است و فقط توانایی بازسازی میدان های خطی را دارد. اما درصورتی که از المان مثلثی مرتبه دوم با شش گره استفاده شود در این صورت می توان میدان های مرتبه دوم را نیز بطور exact تولید کرد. ارادتمند
دستتون درد نکنه.
پس چون این بردار درجه دو هست در واقع نمیشه اون رو دقیق بدست آورد و باید به قولی از میان یابی بهره برد درسته؟
این مورد مثلا برای x.^3 باید از المان مثلثی 10 گرهی استفاده کنیم که در واقع توابع شکلش از همون مثلثی میومد که اسمش یادم رفته دقیقا!؟

ممنون

m.r.estiri

عضو جدید
دوستان کسی در مورد مدلسازی کامپوزیت های پلیمری خودترمیم شونده اطلاعی داره؟

PowerM

عضو جدید
سلام

چجوری میشه تو یک شبیه سازی المان هایی که از مدل حذف میشن و حجم یا جرم شون را از آباکوس خروجی گرفت؟

galangash

عضو جدید
سلام.چرا بعد از تحلیل فایلهای job و فایلهای دیگه در دسکتاپ ذخیره میشن؟چطوری میتونم جای ذخیره شدنشونو عوض کنم؟

rami123

عضو جدید
سلام , عرض ادب
برای اینکه تغییر مکان یک نود رو نسبت به یک نقطه مرجع در شعاع های مختلف قطعمون اندازه بگیریم چکار باید بکنیم؟
من از ابزار distance استفاده میکنم و فاصله رو اندازه میگیرم منتها وقتی شعاع های قطعم رو تغییر میدم اندازه ها تغییری نمیکنه!!! در حالی که اصولا باید تغییر کنه مختصات نود مورد نظر.
اگه راه حلی به نظرتون میرسه کمک کنین ممنون.

آخرین ویرایش:

mohandes701

عضو جدید
ماجراهای من با آباکوس!!!!

ماجراهای من با آباکوس!!!!

سلام دوستان

بنده یک عدد کاربر جدید آباکوس هستم. مشکلی که دارم اینه که میخوام تو آباکوس مدلی بسازم که در مقیاس میکرونه. اما آباکوس ارور میده که سایز تقریبی بین 0.001 تا 10 به توان 4 هستش. این در صورتیه که این مدلی که میخام بسازم از توی یه مقاله ی مرجع هست که اون تو گفته با آباکوس انجام شده

مشکل دومم که بسیار بسیار مبتدیانه س اینه که مدل من دو جزئیه و می دونم به ازای هر جزء باید یک part بسازم. اما تو قسمت creat part که میخام هر دو رو ایجاد کنم اصلا ساخته نمیشن. آیا میشه پارت ها رو اول ایجاد کرد بعد مدلسازیش انجام داد یا باید همون موقع انجام بشه. لازم به ذکره هر دو حالت رو امتحان کردم اما اصلا ساخته نمیشه

mohandes701

عضو جدید
سلام دوستان من توی مدلسازی گیر کردم

چطور میشه این مدلو بسازم، مشکلم اون قسمت بیضی سبز رنگ تو مدله

الان اون قسمت زرد و خاکستری رنگ رو جداگانه مدلسازیش کردم، اما مشکلم اینه که نمیدونم برای قسمت سبز باید تو قسمت خاکستری یه حفره ی سه بعدی ایجاد کنم یا اینکه چطور اون قسمت سبز رنگ رو تو قسمت خاکستری جا بدم
تو رو خدا راهنماییم کنین ثواب داره ...

آخرین ویرایش:

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام دوستان من توی مدلسازی گیر کردم

چطور میشه این مدلو بسازم، مشکلم اون قسمت بیضی سبز رنگ تو مدله

الان اون قسمت زرد و خاکستری رنگ رو جداگانه مدلسازیش کردم، اما مشکلم اینه که نمیدونم برای قسمت سبز باید تو قسمت خاکستری یه حفره ی سه بعدی ایجاد کنم یا اینکه چطور اون قسمت سبز رنگ رو تو قسمت خاکستری جا بدم
تو رو خدا راهنماییم کنین ثواب داره ...

سلام، ممنون می شوم در خصوص مسئله توضیحاتی ارائه فرمایید.
در خصوص سوالتان باید بگویم شاید راحت ترین راه این باشد که مدل هندسی قسمت خاکستری همراه با حفره آن را جداگانه بسازید و مدل هندسی قسمت سبز را نیز جداگانه ایجاد کنید. سپس این دو پارت را اسمبل کرده و در نهایت از قید tie بین سطوح درحال تماس استفاده کنید.

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام , عرض ادب
برای اینکه تغییر مکان یک نود رو نسبت به یک نقطه مرجع در شعاع های مختلف قطعمون اندازه بگیریم چکار باید بکنیم؟
من از ابزار distance استفاده میکنم و فاصله رو اندازه میگیرم منتها وقتی شعاع های قطعم رو تغییر میدم اندازه ها تغییری نمیکنه!!! در حالی که اصولا باید تغییر کنه مختصات نود مورد نظر.

سلام، سوالتان خیلی واضح نیست. حقیقتش من متوجه نشدم دقیقا با چه اشکالی روبرو شده اید. اگر بشود با یک تصویر توضیحات بیشتری ارائه کنید ممکن است بتوان راهنمایی کرد.

parandme

کاربر بیش فعال
مدلسازی درگیری دو چرخدنده

مدلسازی درگیری دو چرخدنده

سلام خدمت همه دوستان

من برای کاری بایستی درگیری دو چرخدنده رو به شکل دینامیکی مدل کنم ازمقالات اطلاعاتی رو در آوردم که در زیر ذکر می کنم ولی یه مشکل بوجود میاد

مدل به صورت دینامیکی تحلیل میشه
در مرکز هر چرخدنده یه نقطه مرجع گذاشتم و تو محیط Interaction با قید Coupling دو نقطه ذکر شده رو به سطوح دخلی جرخدنده ها(سوراخ های شافت) کوپل کردم، تماس سطح به سطح تعریف کردم، تو بارگذاری همه درجات آزادی نقاط مرجع رو بستم بجز دوران حول محور دوران، چرخدنده پینیون سرعت دورانی دادم و به چرخ دیگر ترک مشخص، همه چیر اوکی هست فقط در لحظه برخورد پینیون ضربه ای به چرخدنده دیگر میزنه و باعث میشه سطح تماس از هم جدا بشن و بعد از چند لحظه چون پینیون دوران می کنه دوباره به

هم میرسن و همین اتفاق میفته
Pinion-Gear.jpg
دوستانی که تجربه ای در این زمینه دارن لطفا کمک کنن
به نظرتون چه راهکاری برای اینکه دو سطح چرخدنده از هم جدا نشن داریم؟
این مسئله برخلاف ظاهر ساده ای که داره خیلی گیر داره
ممنون

mohandes701

عضو جدید
در خصوص سوالتان باید بگویم شاید راحت ترین راه این باشد که مدل هندسی قسمت خاکستری همراه با حفره آن را جداگانه بسازید و مدل هندسی قسمت سبز را نیز جداگانه ایجاد کنید. سپس این دو پارت را اسمبل کرده و در نهایت از قید tie بین سطوح درحال تماس استفاده کنید.

سلام خیلی ممنون دوست عزیز از توجهتون
این مدل یه سلول روی بستره!
اون قسمت خاکستری سیتوپلاسم، قسمت سبز هسته و قسمت زرد بستریه که سلول روی اون کشت شده.
منم میخواستم این کارو بکنم اما چون تازه کارم به مشکل خوردم. روش کارمم اینطور بوده که اون قسمت خاکستری رو با شل (چون توی مقاله ی رفرنس با شل مدل کرده) و در حالت sweep مدل می کنم اما نمی دونم اون حفره رو چطور باید ایجاد کنم چون الان خطا میده وقتی داره به حالت سه بعدی بر میگرده

ممنون میشم اشکال کارمو بفرمایین ... با تشکر

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باتشکر فراوان

میشه تفاوت نتایج با استفاده از " تای " و " مرج " را توضیح دهید !!!؟؟؟

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام , عرض ادب
دوست عزیز اباکوس نرم افزار المان محدود هست. اینکاری که شما انجام میدهید درنرم افزارهای مدلسازی مثل سالیدورک جواب میدهد.

فاصله ی بین دو گره را از گزینه ی کوئری بیابید.

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام خیلی ممنون دوست عزیز از توجهتون
این مدل یه سلول روی بستره!
اون قسمت خاکستری سیتوپلاسم، قسمت سبز هسته و قسمت زرد بستریه که سلول روی اون کشت شده.
منم میخواستم این کارو بکنم اما چون تازه کارم به مشکل خوردم. روش کارمم اینطور بوده که اون قسمت خاکستری رو با شل (چون توی مقاله ی رفرنس با شل مدل کرده) و در حالت sweep مدل می کنم اما نمی دونم اون حفره رو چطور باید ایجاد کنم چون الان خطا میده وقتی داره به حالت سه بعدی بر میگرده

ممنون میشم اشکال کارمو بفرمایین ... با تشکر

سلام، از شکلی که نشان داده اید اینگونه دیده می شود که قسمت خاکستری با المان های سالید چهار وجهی مدل شده است نه با المان شل. برای ایجاد حفره نیز ابزارهای مختلفی توی ماژول پارت موجود است. اگر مشکل حل نشد دوباره مطرح کنید.

Zienkiewicz

عضو جدید
باتشکر فراوان

میشه تفاوت نتایج با استفاده از " تای " و " مرج " را توضیح دهید !!!؟؟؟

سلام، در ماژول اسمبلی وقتی دوتا اینستنس را مرج می کنید یک پارت جدید ایجاد می شود. به عبارت دیگر با مرج کردن دو اینستنس شما به یک پارت پیوسته دست پیدا می کنید. این درحالی است که اعمال قید تای بین دو سطح شما تمام درجات آزادی این دو سطح را به هم مقید کرده اید. بطور کلی باید بگویم که این دو کار با هم تفاوت ذاتی دارند و برای مقاصد مختلف استفاده می شوند. ارادتمند

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان

من برای کاری بایستی درگیری دو چرخدنده رو به شکل دینامیکی مدل کنم ازمقالات اطلاعاتی رو در آوردم که در زیر ذکر می کنم ولی یه مشکل بوجود میاد

مدل به صورت دینامیکی تحلیل میشه
در مرکز هر چرخدنده یه نقطه مرجع گذاشتم و تو محیط Interaction با قید Coupling دو نقطه ذکر شده رو به سطوح دخلی جرخدنده ها(سوراخ های شافت) کوپل کردم، تماس سطح به سطح تعریف کردم، تو بارگذاری همه درجات آزادی نقاط مرجع رو بستم بجز دوران حول محور دوران، چرخدنده پینیون سرعت دورانی دادم و به چرخ دیگر ترک مشخص، همه چیر اوکی هست فقط در لحظه برخورد پینیون ضربه ای به چرخدنده دیگر میزنه و باعث میشه سطح تماس از هم جدا بشن و بعد از چند لحظه چون پینیون دوران می کنه دوباره به

هم میرسن و همین اتفاق میفته
مشاهده پیوست 224149
دوستانی که تجربه ای در این زمینه دارن لطفا کمک کنن
به نظرتون چه راهکاری برای اینکه دو سطح چرخدنده از هم جدا نشن داریم؟
این مسئله برخلاف ظاهر ساده ای که داره خیلی گیر داره
ممنون

سلام، خب دلیل این پدیده وجود لقی بین دو چرخ دنده است که ممکن است ناشی از برابر نبودن ماژول دو چرخ دنده یا زیاد بودن فاصله بین دو محور است. اگر بتوانید یک فیلم از این حرکت بگذارید شاید بهتر بتوان کمک کرد.

parandme

کاربر بیش فعال
سلام، خب دلیل این پدیده وجود لقی بین دو چرخ دنده است که ممکن است ناشی از برابر نبودن ماژول دو چرخ دنده یا زیاد بودن فاصله بین دو محور است. اگر بتوانید یک فیلم از این حرکت بگذارید شاید بهتر بتوان کمک کرد.
نه مهندس چرخدنده ها دقیق مدل شده. منحنی دنده ها هم اینولوت کامل هست
فاصله محورها هم دقیق رعایت شده
حتی برای دو چرخ دنده یکسان درگیر هم این اتفاق می افته
متاسفانه حجم فایل انقدر زیاد هست که یک روز برای حل زمان لازم هست تا فیلم بزرام.

یه سوال دیگه برای حالت دو بعدی همین مساله رو حل میکنم و موقع تعریف کردن کانتکت تماس سطح به سطح رو انتخاب میکنم
و مرز خارجی دو چرخدنده رو بعنوان سطح تعریف می کنم ولی متاسفانه این خطا رو میده

Surfaces which include edges cannot be used with *contact pair

Contact pair references surface/node-based surface/analytical rigid surface assembly_surf-gear but this surface/node-based surface/analytical rigid surface cannot be used with *contact pair. Check previous warning messages for this surface to find the cause.

Analysis Input File Processor exited with an error.

شما با این خطا اشنا هستین؟

Zienkiewicz

عضو جدید
نه مهندس چرخدنده ها دقیق مدل شده. منحنی دنده ها هم اینولوت کامل هست
فاصله محورها هم دقیق رعایت شده
حتی برای دو چرخ دنده یکسان درگیر هم این اتفاق می افته
متاسفانه حجم فایل انقدر زیاد هست که یک روز برای حل زمان لازم هست تا فیلم بزرام.

یه سوال دیگه برای حالت دو بعدی همین مساله رو حل میکنم و موقع تعریف کردن کانتکت تماس سطح به سطح رو انتخاب میکنم
و مرز خارجی دو چرخدنده رو بعنوان سطح تعریف می کنم ولی متاسفانه این خطا رو میده

Surfaces which include edges cannot be used with *contact pair

Contact pair references surface/node-based surface/analytical rigid surface assembly_surf-gear but this surface/node-based surface/analytical rigid surface cannot be used with *contact pair. Check previous warning messages for this surface to find the cause.

Analysis Input File Processor exited with an error.

شما با این خطا اشنا هستین؟

سلام، اولا که برای فیلم گرفتن از مدل لازم نیست دوباره ران بگیرید بلکه کافی است ODB قبلی را باز کرده و فیلم استخراج کنید.
ثانیا روشی که توضیح داده اید هم برای دو بعدی و هم برای سه بعدی صحیح است و به نظرم کلیات کار شما صحیح است.
ثالثا با این ارور آشنا نیستم اما اینجور حدس می زنم که توی تعریف هندسه شاید به نحوی عمل شده که الان سطوح را قبول نمی کند اگر اینطور باشد می توانید هندسه خود را ادیت کنید تا اشکال برطرف شود.
رابعا تصوری که من فعلا از حرکتی که توضیح داده اید دارم فقط می تواند ناشی از لقی باشد نه چیز دیگری مگر این که من کلا حرکت توضیح داده شده را درک نکرده باشم.
خامسا شاید یک راه برای کاهش یا برطرف کردن مشکل تعریف کردن نوعی دمپر باشد که از ارتعاشات ناخواسته ایجاد شده جلوگیری کند.
اگر مشکل حل شد با حل نشد لطفا اطلاع دهید

parandme

کاربر بیش فعال
سلام، اولا که برای فیلم گرفتن از مدل لازم نیست دوباره ران بگیرید بلکه کافی است ODB قبلی را باز کرده و فیلم استخراج کنید.
ثانیا روشی که توضیح داده اید هم برای دو بعدی و هم برای سه بعدی صحیح است و به نظرم کلیات کار شما صحیح است.
ثالثا با این ارور آشنا نیستم اما اینجور حدس می زنم که توی تعریف هندسه شاید به نحوی عمل شده که الان سطوح را قبول نمی کند اگر اینطور باشد می توانید هندسه خود را ادیت کنید تا اشکال برطرف شود.
رابعا تصوری که من فعلا از حرکتی که توضیح داده اید دارم فقط می تواند ناشی از لقی باشد نه چیز دیگری مگر این که من کلا حرکت توضیح داده شده را درک نکرده باشم.
خامسا شاید یک راه برای کاهش یا برطرف کردن مشکل تعریف کردن نوعی دمپر باشد که از ارتعاشات ناخواسته ایجاد شده جلوگیری کند.
اگر مشکل حل شد با حل نشد لطفا اطلاع دهید
سلام
در جواب اولا : من برای رفع این مشکل یا بهتر بگم دیده نشدن آن، زمان حل فایل نهایی رو کم کردم و فایل ODB جدید دیگه شامل اون جدایش که عرض کردم نیست(بخاطر همین بایستی دوباره ران می گرفتم)
در سیستم های صنعتی چرخدنده ها اصطلاح Backlash که مربوط به لقی دو دنده درگیر هست وجود داره حتی استاندارد AGMA اولش گفته برای بکلش صفر نمی تونین از اون استفاده کنین
به نظر من مشکل از جای دیگه است و متاسفانه همچنان پابرجاست
ممنون

mohandes701

عضو جدید

سلام دوباره

پارت ها به کمک سالیدورک درست شدن ... الان سوالم اینه که "تای" دقیقا چیکار میکنه؟ منظورم اینه که اون قسمت سبز رنگ رو تو اون قسمت دیگه جاسازی میکنه؟ یا فقط داره اونا رو بهم مربوط میکنه؟

الان که میخوام اسمبل کنم خود نرم افزار به صورت خودجوش دو قسمت رو بهم می چسبونه و نمی تونم دیگه اون سبزه رو جابجاش کنم ... ممنون میشم راهنماییم کنین ...
:redface:
الان متوجه شدم این مشکل رو فقط برای همین مدل دارم؟ علتش اینه که مدلشو ایمپرت کردم از سالید؟
چون یه مدل دیگه با خود آباکوس درست کردم، آتو آفست و بقیه ی قیدها کار می کنند

آخرین ویرایش:

amirmash1

عضو جدید
با سلام به همه ی دوستان
من دارم یک فرایند شکل دهی نموی شبیه سازی می کنم که در آن چند step تعریف کرده ام.step1 را ران می گیرد ولی در شروع ران گرفتن step2 این خطا را می دهد:
The elements contained in element set ErrElemExcessDistortion-Step2 have distorted excessively.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام دوباره

پارت ها به کمک سالیدورک درست شدن ... الان سوالم اینه که "تای" دقیقا چیکار میکنه؟ منظورم اینه که اون قسمت سبز رنگ رو تو اون قسمت دیگه جاسازی میکنه؟ یا فقط داره اونا رو بهم مربوط میکنه؟

الان که میخوام اسمبل کنم خود نرم افزار به صورت خودجوش دو قسمت رو بهم می چسبونه و نمی تونم دیگه اون سبزه رو جابجاش کنم ... ممنون میشم راهنماییم کنین ...
:redface:
الان متوجه شدم این مشکل رو فقط برای همین مدل دارم؟ علتش اینه که مدلشو ایمپرت کردم از سالید؟
چون یه مدل دیگه با خود آباکوس درست کردم، آتو آفست و بقیه ی قیدها کار می کنند

سلام، قید tie درجات آزادی سطوح انتخاب شده را به هم مقید می کند.