تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

= nAviD =

عضو جدید
سلامدر تحلیل کمانش یک پوسته با نیروی عمود و وجود فشار داخل مقادیر ویژه منفی اعلام میشن... و و قتی جهت بار عوض میشه مثبت میشنایا این مقادیر درست و قابل استفاده در محاسبات هستند؟

mohamax2013

عضو جدید
سلام
در تحلیل یک صفحه کامپوزیت به صورت shell، من یک صفحه دارم که به ترتیب از یک صفحه فولادی 20 میلیمتری، یک لایه چسب 2 میلیمتری و یک صفحه فولادی نازکتر با ضخامت 10 میلیمتری تشکبل شده است. ترتیب قرارگیری صفحات به این صورت است که ابتدا صفحه فولادی 20 میلیمتری قرار دارد و سپس لایه چسب در بالای صفحه فولادی 20 میلیمتری قرار دارد و صفحه فولادی 10 میلی هم در بالای لایه چسب قرار میگیرد (شکل اول را دقت کنید). خوب من به قسمت property میروم و مسیر زیر را ادامه میدهم:
create section => shell => composite
حال با جدولی مواجه میشم که برای وارد کردن (مصالح و ضخامت و …) است که مشکل من اینجاست و آن این است که ترتیب قرارگیری مصالح باید چگونه باشد یعنی در ردیف اول صفحه فولادی 20 میلیمتری را وارد کنم و بعد چسب و بعد صفحه نازکتر فولادی یا بالعکس، چون با هر جفتشون تست کردم جوابهایی تا حدودی متفاوت به من میدهند. (
به عکسها هم توجه کنید و ببینید کدام یک صحیح است).

http://8pic.ir/images/15362594095480284227.jpg

http://8pic.ir/images/36451717505212664758.jpg

http://8pic.ir/images/91899980408759014325.jpg

ali_ta66

عضو جدید
سلام
در تحلیل یک صفحه کامپوزیت به صورت shell، من یک صفحه دارم که به ترتیب از یک صفحه فولادی 20 میلیمتری، یک لایه چسب 2 میلیمتری و یک صفحه فولادی نازکتر با ضخامت 10 میلیمتری تشکبل شده است. ترتیب قرارگیری صفحات به این صورت است که ابتدا صفحه فولادی 20 میلیمتری قرار دارد و سپس لایه چسب در بالای صفحه فولادی 20 میلیمتری قرار دارد و صفحه فولادی 10 میلی هم در بالای لایه چسب قرار میگیرد (شکل اول را دقت کنید). خوب من به قسمت property میروم و مسیر زیر را ادامه میدهم:
create section => shell => composite
حال با جدولی مواجه میشم که برای وارد کردن (مصالح و ضخامت و …) است که مشکل من اینجاست و آن این است که ترتیب قرارگیری مصالح باید چگونه باشد یعنی در ردیف اول صفحه فولادی 20 میلیمتری را وارد کنم و بعد چسب و بعد صفحه نازکتر فولادی یا بالعکس، چون با هر جفتشون تست کردم جوابهایی تا حدودی متفاوت به من میدهند. (
به عکسها هم توجه کنید و ببینید کدام یک صحیح است).

http://8pic.ir/images/15362594095480284227.jpg

http://8pic.ir/images/36451717505212664758.jpg

http://8pic.ir/images/91899980408759014325.jpg

تا اونجایی که من میدونم اولین لایه ای که تعریف میکنید پایین ترین لایه قرار میگیره. پس اول باید لایه 20 میلیمتری رو وارد کنید و ....
شما میتونی برای مشاهده بهتر لایه هات از ply stack plot استفاده کنی.
tools>query> Play stack plot
این قسمت خیلی کارت رو راه میندازه

mohamax2013

عضو جدید
تا اونجایی که من میدونم اولین لایه ای که تعریف میکنید پایین ترین لایه قرار میگیره. پس اول باید لایه 20 میلیمتری رو وارد کنید و ....
شما میتونی برای مشاهده بهتر لایه هات از ply stack plot استفاده کنی.
tools>query> Play stack plot
این قسمت خیلی کارت رو راه میندازه
والا نظر من هم با شما یکی است، اما متاسفانه یکی از فروم های تخصصی دیگر برعکس شما بهم پاسخ داده است و خیلی سردرگم شده ام، در یوتیوب هم اموزشی که دقیقا این ترتیب این لایه ها را بهم معرفی کند هم متاسفانه پیدا نکردم. از بخشی هم که معرفی کردی متاسفانه چیزی عایدم نشد و اصلا برایم مشخص نکرد که چه لایه ای سوار بر لایه دیگر شده است.

اینم پاسخ اون دوستی که بهم جواب داده بود:
اگر لایه اول یعنی لایه کامپوزیتی که در خط اول واردش می کنید لایه شماره 1 بنامید و آخرین لایه را لایه شماره 3 و لایه وسط را لایه شماره 2 بنامیم، لایه شماره 1 زیر تیر می چسبد و بعد لایه وسط زیر لایه شماره 1 و بعد لایه شماره 3 زیر لایه شماره 2.

mehdigh285

عضو جدید
سلام دوستان. من تاحالا آباکوس کار نکردم. حتی محیطشو ندیدم. ولی واسه پایان نامه مجبور شدم بیام سمت آباکوس. باید یه استوانه رو شبیه سازی کنم و با یک تحریک ضربه در نقطه‏ی دلخواه پاسخ فرکانسی رو در یک نقطه‏ ی مشخص بگیرم یا اگه نمیشه تغییر مکان اون نقطه رو بگیرم. اصولا آباکوس میتونه همچین تحلیلی انجام بده. واسه من که مبتدی ام انجام این پروژه چقدر زمان میبره؟

fered_sch

عضو جدید
سلام
بچه ها من خیلی وقته با آباکوس کار نکردم (حدود دو ساله) الان با نرم افزار Deform 3D کار میکنم اما توی library of material سرب خالص براش تعریف نشده، میخواستم بدونم که توی آباکوس سرب خالص از لحاظ رفتار مکانیکی و فیزیکی تعریف شده داره؟ اگر داره، میشه اون ماده رو از آباکوس اکسپورت کرد تا بتونم توی Deform ایمپورت کنم تا ازش استفاده کنم؟ با پسوند key.* یا DB.* یا db*.
ممنون

ali_ta66

عضو جدید
سلام
بچه ها من خیلی وقته با آباکوس کار نکردم (حدود دو ساله) الان با نرم افزار Deform 3D کار میکنم اما توی library of material سرب خالص براش تعریف نشده، میخواستم بدونم که توی آباکوس سرب خالص از لحاظ رفتار مکانیکی و فیزیکی تعریف شده داره؟ اگر داره، میشه اون ماده رو از آباکوس اکسپورت کرد تا بتونم توی Deform ایمپورت کنم تا ازش استفاده کنم؟ با پسوند key.* یا DB.* یا db*.
ممنون

دوست عزیز،
تو آباکوس هیچ نوع ماده ای از پیش تعریف شده نیست و باید شما خواص مکانیکی از جمله مدول الاستیسیته ، ضریب پواسون و ... رو براش تعریف کنید.

amin_eshgh

عضو جدید
سلام
امکان داره کسی که پلاگین های آباکوس رو داره برای دانلوذ قرار بده تا بقیه هم استفاده کنند؟

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دوستان. من تاحالا آباکوس کار نکردم. حتی محیطشو ندیدم. ولی واسه پایان نامه مجبور شدم بیام سمت آباکوس. باید یه استوانه رو شبیه سازی کنم و با یک تحریک ضربه در نقطه‏ی دلخواه پاسخ فرکانسی رو در یک نقطه‏ ی مشخص بگیرم یا اگه نمیشه تغییر مکان اون نقطه رو بگیرم. اصولا آباکوس میتونه همچین تحلیلی انجام بده. واسه من که مبتدی ام انجام این پروژه چقدر زمان میبره؟

سلام

هر پاسخ فرکانسی که مدنظرتون باشه را در هرجایی از مدلتون میتونید استخراج کنید. اگه مدلتون به شکل استوانه است و فقط تحلیل خطی (Linear Perturbation) لازم باشه و شکل بارگذاری و شرایط مرزیتون هم پیچیده نیست در عرض چند دقیقه میتونید این شبیه سازی رو انجام بدید.

a.tahoori

عضو جدید
سلام دوستان گلم
می خواستم بدونم که کسی تا حالا از undex توی آباکوس چیزی شنیده؟

مربوط به پروژه های ستاد خود کفایی نیروی دریایی میشه و بهم گفتن که برو اینو تو Help آباکوس بزن و چیزی که ازش فهمیدی رو برام یه گزارش بیار فعلا..!

من undex رو توی اینترنت می زنم چیزی برام نمیاره...! البته آباکوسم رو unistall کردم باید دوباره نصب کنم.
اگه از دوستان کسی چیزی راجع به undex می دونه خوشحال میشم که تبادل اطلاعات صورت بگیره.

hossein21

عضو جدید
you can if you want

you can if you want

سلام این کاری که شما میخواید انجام بدید تا اونجایی که من بلدم دو نوع میشه انجام داد
1-زمان اعمال بار رو خیلی کم کنید که بار گذاری شبیه به ضربه ای باشه؛همین کاهش زمان رو میتونید با amplitude کردن بارتون یعنی بر حسب زمان وارد کردن بارتون انجام بدید
2-dload برای اینکار بنویسید که متاسفانه این کار رو خودم هم بلد نیستم اما مهندسانی در این تاپیک هستند که به راحتی این کاررو انجام بدند
در هر صورت بنده درخدمتم
​یاعلی

hossein21

عضو جدید
من توی هلپش چیزی ندیدم

دقیقا منظورتون از متحرک چیه ؟

سلام اگر بهتر بگم :توی fluent برای مدل کردن حرکت دوماشین از کنار هم وتاثیرشون روی هوای بین دوماشین از dynamic mesh استفاده میکنن میخواستم بدونم آیا adaptive mesh آباکوس هم همون رفتار رو داره یا اینکه اصلا آباکوس همچین کاری رو میتونه انجام بده ؛البته در بحث جامدات

سوال دوم اینکه اگر باری به شکل سهمی به تیری وارد بشه چطور باید براش dload نوشت.
ممنون

آخرین ویرایش:

hossein21

عضو جدید
سلام
من میخوام تحلیل برخورد یک توپ به آب رو انجام بدم که در اون توپ صلب در نظر گرفته میشه، میتونید کمکم کنید؟

آباکوس میتونه مثل انسیس safety factor رو بهم توی یک مدل بده؟

ممنون

آخرین ویرایش:

yasser2222

عضو جدید
سلام. یه جسمی رو روی یه سطح (زمین) گذاشتم و بش شتاب دادم .میخوام نیروی عکس العمل سطح رو بدست بیارم. قائدتا باید برابر با ma یا همون mg باشه. m برابر با 0.03 کیلو گرمه. شتاب رو هم بصورت تبولار دادم از صفر تا 10000 میلیمتر بر مجذور ثانیه. نیروی عمودی سطح در اخر باید 0.03*10=0.3N بشه اما خیلی بیشتر میاد. برای نیروی سطح از Rf تو خروجی استفاده میکنم درسته؟ فایلو میزارم یه نگا بندازین. ممنون. فقط سریع لازمش دارم ممنون

پیوست ها

• RF.rar
    138.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • inp.rar
    14.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

farshid90

عضو جدید
با سلام خدمت شما
میخوام با استفاده از آباکوس تخلیه الکتریکی رو مدل کنم
و اثر موج انفجار( یا موج فشار) رو روی یک تیوب آلومینیومی به دست بیارم
خیلی وقته که با نرم افزار درگیرم
تا جایی که فهمیدم باید از قسمت
interaction/incident wave/undex
مدل کنم که مدلشو هم کشیدم ولی نتونستم ران کنم
ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنین

behshti

عضو جدید
فایل های آموزشی نرم افزار اباکوس(ABAQUS) تحت licence شرکت dassault system

فایل های آموزشی نرم افزار اباکوس(ABAQUS) تحت licence شرکت dassault system

فایل های آموزشی نرم افزار اباکوس(ABAQUS) تحت licence شرکتdassault system
این فایل ها مربوط به دوره های آموزشی است که خود شرکت سازنده نرم افزار اباکوس(3ds.com)برگزار میکند.

http://mec20.blogfa.com/post/1040/ف...اکوس(ABAQUS)-تحت-licence-شرکت-dassault-system

آخرین ویرایش:

maryamnosrati

عضو جدید
سلام ممنون از لطفتون
یه مثال از شکست هیدرولیکی در خاک در قسمت documentation آباکوس هست که فایل inp است میخواستم بدونم میتونم جزئیات مسئله رو تو این فایل مثل مشخصاتی که برای سیال داده یا مشی که انتخاب کرده و ... ور ببینم
با تشکر

ali shahryar

عضو جدید
با سلام،
بنده میخواهم یک استوانه و کره FGM را با نرم افزار اباکوس تحلیل
کنم ولی اصول صحیح طراحی این مواد را در این نرم افزار نمی دانم .(خواص مواد در راستای شعاعی متفاوت می باشد.)
میخواستم اگر امکانش هست بنده را در این زمینه راهنمایی نمایید .
با تشکر

alisooshiant

عضو جدید
با سلام
من نرم افزار اباکوس و Documentation اون رو دانلود کردم که البته هردو به صورت فایلهای iso هستند . حالا نمیدونم برای رایت کردنش روی dvd باید چکار کنم . ایا باید در 2 dvd جداگانه رایت بشن یا هر دو در 1 dvd یا ابتدا اکسترکت بشن و .... و اینکه Documentation باید جای خاصی قرار داده بشه ؟
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین . تشکر

hossein21

عضو جدید
سلام
میخوام یه ماده رو به مدلم بدم که نوع رفتار تنش کرنش اون شبیه به سیال دیلاتانت میشه(یعنی بعد از وارد شدن بار به اون کم کم مقاومتش بالا تر میره)

میدونم که توی tab الاستیک باید برای ماده ام ویسکوزیته هم تعریف کنم.(میخوام ببینم نیاز به سابروتین نویسی داره ؟ چی کار باید بکنم ؟
مرسی

amirinice

عضو جدید
:cry: سلام خدمتتون
ارور های زیر چطور برطرف میشه؟
22 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.

NODE SET ASSEMBLY_Hub RP HAS NOT BEEN DEFINED

Node set assembly_set-3 has not been defined

A concentrated load has been specified on node set assembly_set-3. This node set is not active in the model

Analysis Input File Processor exited with an error.
متشکرم

yasser2222

عضو جدید
22 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.

A concentrated load has been specified on node set assembly_set-3. This node set is not active in the model

متشکرم
خط اول مشکل جنس داره ینی جنس تعریف نکردی. ممکنه تعریف کرده بودی بعد تغییرش دادی جنس یه قسمت ناقص شده property رو چک کن.

Fathy

سلام ممنون از لطفتون
یه مثال از شکست هیدرولیکی در خاک در قسمت documentation آباکوس هست که فایل inp است میخواستم بدونم میتونم جزئیات مسئله رو تو این فایل مثل مشخصاتی که برای سیال داده یا مشی که انتخاب کرده و ... ور ببینم
با تشکر

سلام
تمام اطلاعات داخل همون Inp فایل هستش و این نوع فایلها رو میشه بدون CAE آنالیز کرد. حالا اگه شما با این نوع فایلها کا نکردید میتونید این Inp فایل رو تو ABAQUS/CAE ایمپورت کنید (Menu:File\Import\Model) و مشخصات اونو ببینید.

Fathy

متشکرم

این خطا که کاملا واضحه چی گفته.
22 المان بدون Property هستن که این المانا تو یه ست به اسم ErrElemMissingSection ذخیره شدن که شما میتونید تو مادول Mesh از منوی (Tools\Display Group\Create) و انتخاب Internal Set این المانها رو ببینید.

همچنین ست های
ASSEMBLY_Hub RP
و
assembly_set-3
تعریف نشدن